N!V1 Uit den Omtrek. Stadsnieuws 'f lO 611 fes lein. Het huishoudelijk reglement werd in dezelfde vergadering vastgesteld. Dure rijksexploitatie. Men schrijft aan „De Tijd De IJmuider quaestie heeft 'we derom. eens het licht doen vallen op een euvel, dat schier altijd kleeft aan hetgeen van Rijkswege onder nomen. wordt n.l. de fout van om slachtigheid en duurte. Men heeft daar zeer zeker een mooie visch- markt gekregen maai- bouw en on derhoud kosten zóóveel geld en be heer en toezicht vorderen zóó hooge uitgaven, dat alles moet worden bij gespijkerd om de onderneming com mercieel te kunnen verantwoorden Een nieuw staaltje van wonder - lijke exploitatie vindt men in een bij de Tweede Kamer ingekomen voor dracht betreffende het bouwen van een nieuwe Rijksmunt. In deze voordracht, die reeds door het vorig Ministerie is voorbereid en door de nieuwe Regeering alleen schijnt te zijn overgenomen, omdat er redenen zijn, die langer uitstel onraadzaam doen achten, wordt voorgesteld het oude Muntgebouw te verlaten en een geheel nieuwe geldfabriek te stichten te Utrecht aan de Kruisvaart. Van de daar ge legen grond is een Haagsche Grond- maatschappij eigenares en deze heeft onder den vorigen Minister van Einanciën ongeveer 9000 M2. aan geboden tot een prijs van ongeveer f 9.20 p. M2. In de voordracht wordt de aankoop van dit terrein verde digd alleen wijl het beantwoordt aan *en absoluten eisch, n.l. dat het grenst aan het vaarwater, waarlangs rechtstreeksch scheepvaartverkeer met Amsterdam onderhouden wordt. ,,Dit laatste, schrijft de Minister is wenschelijk. aangezien de zilveren munten, waaruit andere munten van dit metaal moeten vervaardigd wor den. nagenoeg uitsluitend uit de kelders der Xederlandsche Bank naar Utrecht plegen verscheept te worden terwijl omgekeerd de nieuw geslagen specie voor verreweg het grootste deel naar Amsterdam wordt geëxpediëerd, hetzij, voor zooveel de munten betreft voor de Xeder landsche circulatie, ter overbrenging bij de Xederlandsche Bank. hetzij wat aangaat de voor de koloniën vervaardigde stukken, ter doorzen ding naar de betrokken kolonie." Het zou mij verwonderen, wan neer bij het onderzoek in de afdee- lingen der Kamer niet gevraagd werd, of het zoo geheel onmogelijk zou zijn om, nu de zaak zóó staat, de Rijksmunt geheel naar Amster dam over te brengen. Daarvoor zou zeker heel wat zijn aan te voeren. Als de Xederlandsche Bank onge veer de eenige leverancier van ma teriaal en de eenige afnemer van het fabrikaat der Munt is, dan lijkt het mij ook rationeel, dat de fabriek zoo dicht mogelijk bij die Bank wor de gezet. Elk particulier onderne mer tracht door eenvoud en overleg door het vermijden van noodeloozen omslag .op zijn uitgaven voor de exploitatie te besparen en er is geen reden, waarom het Rijk niet het zelfde zou doen. Een ruimte als de Munt behoeft is wel niet onmiddellijk bij het Bankgebouw, maar toch zeker zeer dicht bij de Xederlandsche Bank te krijgen. De gemeente Amsterdam b.v. heeft over het IJ, op een kwar tier afstand van de Bank, uitste kende terreinen, voor fabrieksbouw en daar zijn reeds ondernemende fa brikanten, die,er voor een deel be slag op hebben gelegd, juist met het oog op de gemakkelijke expedi tie naar msterdam. Aan h. nisterie van Financiën si hijnt liet op deze gedachte gekom zijn. Ik vind er in de Memori Toelichting althans geien woord van. gerept, alsof het vanzelf spreekt, dat het munten van geld zoo dicht mogelijk bij Utrecht moet blijven geschieden. De Raad van Defensie. Naar wij vernemen, zal de eerste bijeenkomst van den Raad van Defen sie plaats hebben Maandag, 18 Mei a.s., in de Trèves-zaal te 's Graven- hage. Nederland en Beig'e. Reuter seint uit Brussel: De leden van het secretariaat der commissie Hollando-Beige hielden gisteren een bijeenkomst ten einde aan het onder- wijzeiscorpe het doel van de uitslui tingsbeweging tusschen beide landen, uiteen te zetten. De sprekers wezen voornamelijk op de bescherming van letterkundige werken en op de post unie, op de gelijkstelling der spoor wegtarieven, op de uitvoerbaarstelling in het eene land van vonnissen in het andere gewezen en op de scheep vaartbetrekkingen tusschen beide landen. Generaal Van Daalen. [Naar aan de „N. Ct." gemeld wordt, zal generaal Van Daalen nog dezen zomer met verlof naar Nederland komen. De verbinding met Zeeland gestoord. Het achterste gedeelte van den goederentrein 1405 is te Krabbendijke gederailleerd waardoor beide lijnen zijn versperd. Verbipding heeft dus slechts plaats door overbrenging van de goederen van het eene materiaal in het andere. Geen persoonlijke ongevallen. De kwestie in de visschershaven te ijmuiden. Maandagmiddag werd bij C. Vis- man, Neptunusstraat 40 IJmuiden, het volgende regeeringstelegram ont vangen „Uw telegram ontvangen. Het ver heugt mij. De staking is opgeheven. Minister J. G. S. Bevers." C. Visman is de eerste onderteeke naar van het uitvoerig telegram, Za terdag aan den minister gezonden door de losse arbeiders in het vis- scherijbedrijf, alhier. Voormannen of ploegbazen. Voor het marine-etablissement te Soerabaja worden gevraagd zes be kwame werklieden, die als voorman nen of ploegbazen over de inlandsche werklieden moeten optreden, waarvan er twee bij het vak van scheepsbouw, twee bij het ketelmakersbedrijf aan boord en twee bij het koperslagers- bedrijf aan boord zullen worden te werk gesteld. Ze mogen niet jonger dan 22 en niet ouder dan 30 jaar zijn, terwijl bij gelijke geschiktheid ongehuwden de voorkeur hebben. Het traktement van de uit te zen den personen zal bedragen f 150 's maands. Bij verlengen van het dienst verband kan het traktement klimmen tot f250 's maands. Verdere inlichtingen zijn te beko men bij den ingenieur der marine, jhr. C. Rappard, en den officier machinist der 1ste klasse A. van Aan holt, beiden geplaatst bij 's rijks werf te Amsterdam. Sollicitanten moeten vóór 1 .Juni 1908 aan een der hiervoren vermelde heeren inzenden een aan den Mini ster van Koloniën gericht op zegel geschreven request. Voor nadere bijzonderheden zie men Staatscourant no. 111. Soemb&wa. De correspondent van de X. R. C. te Batavia seint: „Overste Swart doorkruiste onverzeld Soembawa van het Oosten naar het Westen. De bevolking was goedgezind. Ingenomen werden 112 kanonnen, 2590 geweren, 202 revolvers en 17.000 blanke wapens. De excursie is afge- loopen." Gemengde Berichten. De inbraak te 's-Gravenhage. In een tijdelijk onbewoond huis in de Zeestraat is in den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken. Toen de huisknecht Zondagochtend vroeg in. de woniDg kwam, vond hij alles overhoop gehaald en een grooten voorraad tafelzilver en andere waarde volle voorwerpen, een vrij aanzienlijk bedrag vertegenwoordigend, uit ver schillende kasten gehaald, bijeengelegd. Hij waarschuwde ijlings de politie, die bij haar komst de gouden en zilveren voorwerpen ingepakt vond, doch de vogels waren gevlogen. Zij waren door een dakraam over de daken ontvlucht en hadden zich, zooal» later bleek, aan de achterzijde van een huis aan de Laan van Meer- dervoort langs de pijp van de dakgoot laten afglijden, waren zoo op een serre terechtgekomen en van daar in de gang van een pakhuis, waaruit zij op straat kwamen. De politie liet enkele individuen, die zij van de inbraak verdacht, aan houden en twee hunner, recidivisten, en dus oude bekenden der justitie, werden herkend door een dienstbode, die hen in de bovenbedoelde gang was tegengekomen. Ook een heer, die van zijn kanoer uit de vluchtende inbreker» bad gezien, herkende het tweetal. Moord te Westerbork. Zondag avond is te Westerbork een moord gepleegd. Er ontstond ruzie tusschen den 17-jarigen Roelof Kinds en den 17-jarigen Hendrik Beugels K. ontving met een gewoon zakmes een slag achter in den bovenarm, waardoor de slag ader is getroffen. K. is aan verbloeding overleden. B., de vermoedelijke dader, is gevankelijk naar Assen overgebracht. Maandagochtend werd reeks instructie in deze zaak gehouden. Een milde schenking. Bij den burgemeester van Dordrecüt is van ven geacht ingezetene, den heer H. B. de R. v. O., bij gelegenheid van zijn 25-jarig huwelijk eene gift voor de armen der gemeente ontvangen, groot vijfduizend gulden. Een bedrieger ontmas kerd. Te Edam is Zaterdagavond een man wegens bedelarij en land- looperij gearresteerd. Hij strompelde op een paar krukken langs de straten, in kennelijken staat. Toen jongens hem plaagden, nam hij een kruk, en vervolgde hen zonder die steunsela. Door den schrik! Zondag avond had op den Stationsweg te Sliedrecht een ongeval plaats. Een drietal meisjes, dat daar liep te wan delen, schrok voor een paar jongens, die ter zijde van den weg in het gras lagen, en stoven uiteen. De 15-jarige Cornelia van Wijngaarden bleef op eens staan, draaide zich om en viel. Een onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Korte vreugd. Een huzaar- •ppasser te Zutphen, door zijn officier uitgestuurd om rekeniDgeu te betalen, ging er met het hem ter hand gestelde geld f658 van door. De politie te Zutphen kreeg hem echter spoedig te pakken eu stelde hem ter beschik king der militaire autoriteit. Bijna het geheele bedrag dat hij mee gekregen had, is echter zoek. Drankmisbruik. Op een huwelijksfeest te Scheemda heeft een jonge man zooveel drank gedronken, dat hij aan de gevolgen is overleden. Gestikt in de modder bij het duiken. Bij den Ringdijk is gistermiddag het gehsel naakte lijk van een man gevonden, stekende met het hoofd in de modder. De kleederen lagen aan den kant. Vermoedelijk is hij bij het duiken in de modder terecht gekomen en gestikt. Het lijk is naar het posthuis Watergraafsmeer over gebracht. Bij alle feesten drank en.... dramaasl Te Scheemda waren Vrij dag een paar jongelui in den echt verbonden. Den volgenden dag weiden de lieden, werkzaam op de boerderij, rijkelijk onthaald, 't Duurde niet lang, of ze kwamen geheel in de macht van „KoniDg Alcohol", met het treu rig gevolg, dat een jonge, oppassende man van pl. m. 30 jaar, een zekere Meerman van Midwolda, bewusteloos werd weggedragen in het vaste ver trouwen, dat hij weldra zijn roes zou hebben uitgeslapen, 't Mocht echter niet zoo zijn, toen des avonds de dok ter weid gehaald, kon deze niet anders dan den dood constateeren! Boterdieven, In de boterfabriek van den heer L. Bogers te Halsteren bij Bergen op Zoom hebben inbrekers zich door uitsnijding van een ruit toe gang weten te verschaffen. Zij hebben uit een kelder ontvreemd ruim 100 kilogram boter, terwijl zij mede op het kantoor uit een bureau f5 aan centen meenamen. Van de daders nog geen spoor. Een droevig geval. Zondag morgen juist midden onder de vroeg mis, werden de geloovigen te Zeve naar opgeschrikt door een hevig ge bons op de kerkdeuren, gevolgd door een vreeselijk geschreeuw. Een en ander werd veroorzaakt door ©nzen burgemeester, A. baron van Hugen- poth tot Aerdt, die in een vlaag van waanzin in ambtsgewaad gekleed, den volke kond wilde doen, dat allen Roomsch moesten worden. Met veel moeite maakte men zich van den ongelukkige meester en bracht hem per auto naar 't St. Elisabethsgesticht te Arnhem. Overspanning van zenu wen schijnt oorzaak te zijn van dit treurig incident. Past op de kinderen! Zondag avond geraakte te Harlingen het 2- jarig zoontje van v. d. Z. in een onbewaakt oogenblik te water en werd eenige oogenblik ken later leven loos opgehaald. En Te Ocbten viel Zondag het 5- jarig zoontje van v. d. G. in een sloot en verdronk. Een smokkel-historie. Men schrijft ons uit Enschedé Niettegenstaande het aantal kom- naiezen te Glanerbrug in den laatsten tijd aanmerkelijk is vermeerderd, schijnt daar toch nog een uitgebreide smokkelhandel in suiker te worden gedreven. Vooral de winkelier W. al daar wordt verdacht wekelijks een belangrijke hoeveelheid suiker uit Buitschiand te ontvangen en hse groote waakzaamheid de kommiezen ook aan den dag leggen, toch weet hij het zoo aan te leggen, dat, al wordt hij ook al eens verbaliseerd, steeds vrijspraak volgt. Gisterenavond hadden zich weer twee rijksambtenaren achter zijn woon huis, onmiddellijk aan de Duitsche grens, verdekt opgesteld. Juist waren zij voornemens op te breken, toen ze een man zagen aankomen, met een zak op zijn schouders, die suiker bleek te bevatten. De man, dien men wilde arrestee'ren. verzette zich hevig en bij de worsteling, welke ontstond, wist een vrouw, die zeker bij den smokke laar behoorde, ongemerkt den zak suiker machtig te worden, waarmede zij naar de Duitsche grens ijlde. Een der kommiezn het bemerkende toen zij reeds een eindje weg was, rende haar na en hield haar nog staande ven voor de grens. Ze bleek geen katje te zijn, dat men zonder handschoenen kon aanpakken. Ook van haar kant- kwam hevig verzet en zij wist op Duitsch grondgebied te ontkomen. De smokkelaar, die door den anderen ambtenaar werd vastgehouden, slaagde er in zich eveneens los te rukken en over de grens te verdwijnen, zoodat de vangst dus op niets uitliep. De plaats, waar de worsteling plaats vond, was bestrooid met suiker uit den zak, die was opengescheurd. Naar wij vernemen heeft de vrouw bij de Duitsche politie aangifte gedaan, dat zij nog aan gene zijde der grens door de Hollandsche ambtenaren was ver volgd en mishandeld. (Ned.) Sociale Berichten. Een Kath. Vereenigingsgebouw. ïn de Afd. Hoorn van den N. R. K. Volksbond is Zondag besloten bij het plaatselijk Comité derK. S. A. pogin gen aan te wenden om te komen tot een Katholiek Vereenigingsgebouw. Personalia. Tot bestuursleden van den Romolenpolder zijn gekozen de heeren Mr. del Court van Krim pen en C. Petrie. Rijksveldwacht. De rijksveld wachter Revnders te Halfweg is be vorderd tot brigadier-titulair. SCHOTEN. Herrieschoppers. Gisteren avond 81/0 uur werd de Gen. Cronje- straat in opschudding gebracht door een paar Haarlemsche jongens die het 't publiek op allerlei manieren lastig maakten en in die mate de orde ver stoorden dat twee veldwachters ge noodzaakt waren onder een groote toeloop van nieuwsgierigen ze over te brengen naar het arrestantenlokaal in het Raadhuis. BLOEMEND AAL. Voetbal. De voetbalclub B. V. V. alhier hield Zondagmiddag op haar terrein aan den Meerenbergschen weg een vriendschappelij ken wedstrij d tegen V. V. V. van Amsterdam, die eindigde in gelijk spel, 4—4. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelin gen Fam. Becht A'dam Haarlemmer straat no 46 6 p. H. G. J. Luken Ostende Pensioen Seinpost lp. Mevr. Jansen A'dam villa Zeerust 2 p. Mej. Pam Flink Hil. Haltestraat 42a 2 p. J. Vogel Eitorf Heerenstraat 3 1 p. "Eerste II. Communie. Tot de Eerste H. Communie zijn toegelaten 7 jongens en 7 meisjes. VELSEN. "Deserteur. Delandweerplichtige pontonnier G. Kroon wonende in deze gemeente is, wegens het niet voldoen aan eene oproeping voor den werke- lijken dienst, als deserteur afgevoerd. De werkzaamheden ter ver betering van den Stationsweg alhier zullen deze week zoo goed als afloopen. Zij bestonden uit het rooien van eene rij boomen, het aanbren gen van eene rioleering, het verbree- den en vernieuwen der bestrating en het plaatsen van een nieuwe rij boo men. Hoewel het is te bejammeren, dat een der rijen boomen moest val len waardoor de weg veel aan natuur schoon heeft verloren, was de toestand op dien drukken verkeersweg van het station Velsen of naar het dorp, zoo onhoudbaar, dat men na lang aarzelen, toch daartoe is overgegaan. Menig wielrijder toch beeft er, bij regenachtig weer, door de glibberig heid van den weg eene ongewenschte buiteling gemaakt. Bovendien was de rijweg zoo smal, dat twee eenigszins breed geladen wagens elkaar zeer moeilijk of niet konden passeeren. De rijweg is thans ruim 6M. breed en geheel bestaat, terwijl ter weerszijden daarvan een eenigszins verhoogd voet pad ligt van pl. m. li/2 M. Menig woord is er in den gemeen teraad over gesproken, voor het zoo ver was, maar nu het werk zoo goed als gereed is en men den zoozeer ver beterden toestand kan overzien, komt een woord van dank aan het gemeen tebestuur toe, voor betgeen het in dezen heeft doen tot stand brengen. Ook den hoogwelgeboren heer baron Van Tuyll van Serooskerken komt dank toe voor de welwillend heid, waarmede hij weer een strook grond van zijue buitenplaats „Velser- beek" wilde afstaan om den weg te kunnen verbeteren. Burg. Stand. Ondertrouwd: II. J. Hölscher en J. F. Smits. W. Karei en C. S. G. S. Heres. C. H. Jagtenberg en G, Smeding. P. van Meurs en C. Koster. Th. de Vries en A. Roebers. B. de Koning en G. .Jaarsveld. J. Bruinvis en W. Nieborg. H. Haver en M. de Beus. D. Krijger en G. Engelhart. Th. J. Rosier en M. v. d. Meys. Getrouwd: M. van Veelen en G. Schermer. K. van Thiel en C. yan Duyn. W. J. v. Prenen en A. M. Hoogendijk. Bevallen: G. van den Berg- Winter, d. R. Eskam p-Veltkam p z. W. A. Hoogerwerf-Sterk, z. L. Büjdorp-Van der Valk, z. E. Gleysteen-VVayop, z. - - M. J. van Schaïk-Bruin, z. A. M. Nan-Heere- inans, z. C. W. Veldman-Kramer, d. A. M. Duyn-Hoevenaars, d. B. van 't Veer-Winter, z. M. E. Engelkart-Braun, d. A. M. Zon- Koerts, z. C. Honig-Thijssen, z. J. de Mik-Wolzak, z. M. Raspoort- Doorn, z. M. Vonk-Woord, z. J. Dienaar-Schagsn, d. A. Koks- Bakker, z. W. C. Oldenburg-Both, z. Rietdijk-De Muo, z. I. Knap-Burema, z. P. Berg-Van Burgel, z. - R. Th. Meyer-Blinkhoff, d. B. Dobbelaar-Vlegels, z. F. M. Ter Voort-Beri»gen, d. Overleden: B. Oldenburg, 2 j. P. N. Beuring, 2 j. W. Raaman, ■54 j. M. E. Both, 1 j. A. X. Bierman, 8 m. A. Koomen, 52 j, C. van Gammeren 68 j. P Sehel- levis, 76 j. H. M. v. d. Zon, 11 m. IJMUIDEN. Van onzen biztnderen correspondent De eerste dag na de staking. Men schrijft ons, dato gisteren, uit IJmuiden: Hedenochtend was alles weer le ven en beweging- in de Rijksvisch- hal. Men zou, zoo oppervlakkig be schouwd, niet kunnen aannemen da.t dit toonéel van groote bedrijvigheid de vorige week zulk een stadium van ijzige gedwongen rust heeft doorgemaakt. >Wagens met visch en ijs voeren weer af en aan, de vischhandelaars met hun zeer groot personeel waren weer in volle actie, kortom, het was alles als voorheen. Toch vergisse men zich niet. Het is nog geen vrede van duurzamen aard doch slechts een wapenstil stand van één maand. Met ijver en met tact zal men ge durende dezen zoo korten tijd moe ten werken, om te trachten een twee de en ergere ramp te voorkomen. JVant ontegenzeggelijk is eene sta king als deze een ramp voor de geheel© bevolking van IJmuiden. Dat hebben de dagen van 1 tot 9 Mei duidelijk doen zien. Reeds nu heerschte er in vele ge zinnen van de zoogenaamde losse arbeiders vischlossers enz. broodsgebrek. En wat 'de schade be treft die vischhandelaren, renders, neringdoenden en anderen hebben geleden daaromtrent is nog geen overzicht te krijgen; maar dat zij niet gering is. ,sta-at vast. De vraag is thanswat nu Over de wijze waarop de voor genomen actie tegen de Regeering zal worden gevoerd, is men het nog niet eens. Het is te hopen dat men hierom trent spoedig tot overeenstemming geraakt, opdat binnenkort alle po gingen in het werk gesteld kunnen worden om den toestand hier weer gezond'te maken. Opening der vijandelijkheden Tot onze vreugde kunnen wij mel den dat de betrokken ambtenaar aan de Rijksvischhal teruggekomen ten kwamen door den schok in het is op zijn eerstgenomen besluit, waardoor hij den oudstaker-visch handelaar-ijshandelaar trof in de uit oefening- van zijn beroep. Zaterdagavond is bedoelde hande laar er nog eens over gaan spreken om te trachten het verbod ingetrok ken te krijgen, en gelukkig- is men zoo wijs geweest deze plagerijniet door te zetten. Hedenmorgen stonden stonden de manden met ijs op de oude wijze op hun oude plaats in de hal. Mogen we verder voor dergelijke onaangenaamheden bewaard blijven. „St. Isedor us". De bloemist- knechts-vereeniging „St. Isedoris" zal op Zondag 24 Mei a. s. des n.m. te half vijf een huishoudelijke vergade ring houden. Onder de punten van behandeling komen o. a. voor „Be spreking vakaangelegenheden en me- dedeeiingen van het bestuur". Het bestuur rekent op een flinke opkomst. Ned R. K Volksbond. Zon dagavond hield de afd. Lisse een huishoudelijke vergadering. De voorzitter opende deze bijeen komst en besprak de reden waarom deze vergadering zóó spoedig-, op de vorige volgde. Alstoen werden 11 nieuwe leden geïnstalleerd, welke door den voorz. met een pittig woord werden geluk- gewenscht. Als candidaten voor afgevaardigde naar. de Centr. Raadsvergadering warén ingekomen de heeren M. v. d. Lans (bestuurslid) en P. v. Bezu (gewoon lid). Xa gehouden stem ming bleek, dat op M. v. d. La,ns waxen uitgebracht 34 st., en op P. v. Bezu 34 st. en 2 blanco. Xa een korte discussie werd besloten een nieuwe stemming te houden daar beide candidaten evenveel st. op zich vereenigd hadden. Thans was de uitslag aldus: op M. v. d. Lans 34 st. en op P v. Bezu 35 st. en 1 van onwaarde, zoodat de heer P. v. Bezu was gekozen. De voorzitter deelde medé dat er weer een lid is moeten geroijeerd worden wegens wanbetaling en dat op Zaterdag 23 Mei e.k. 's avonds te 8 urn-, de oude lampen van 't Bondsgebouw zullen verkocht wor den. Xu volgde de behandeling van d.en beschrijvingsbrief voor den Cen- tralen Raad. I)é* Geest. Adviseur lichtte met een kort woord de voor gestelde statutenwijziging toe en vooral de verhouding tusschen de Vakvereniging en den Volksbond. Z.Eerw. had hiervan een bijzondere studie gemaakt en meende dat wij na overweging wel konden meegaan met het rapport der Commissie. Een korte discussie volgde tusschen den lieer P. .Warmerdam, voorz. van St. Isidorus en den Adviseur en wel over het punt, meespreken in zaken het vak betreffende en vroeg in hoeverre dat meespreken gaan Icon, want, zeide de heer Warmerdam, de vakvereeniging zal een actie op touw zetten die noodzakelijk en ur gent is, doch het afdeelingsbestuur is er tegen, wat dan De Advisëur antwoordde hierop dat men zich altijd kan wenden tot. het Centr. Bestuur. Ook de heer Bon vroeg nog eenige inlichtingen betreffende eenige zaken. De heer Bezu vroeg of het niet de gewenschte weg was de afgevaardigde omtrent de Statu tenwijziging een vrij mandaat mee te geven en vroeg daarover de mee ning van den afgev. Raaphorst, die na een kort woord van dezelfde mee ning was. Xa een breede discussie over verschillende kleinigheden en zaken van ouden datum, ging meii over tot stemming, welke tot uit slag had dat de afgevaardigden over alle punten de Statutenwijzi ging betreffende,een vrij mandaat kregen. Bij rondvraag vroeg de lieer Warmerdam het woord en verzocht of 't bestuur voortaan geen zorg zou kunnen dragen dat 't Bondsge bouw direct na. de Vespers geo pend werd. De G eest. Adviseur wensebte 'de vaders, die leden waren van den Bond en wier kinderen 1.1. Donder dag hun eerste H. Communie gedaan hadden, van harte geluk met dezen voor hen zoo gedenkwaardigen dag. Verder drong Z.Eerw. er op aap, dat toch alle Iedeiï a.s. Zondag, wan neer de vroegmis voor dé levende en overleden leden van den Bond zal worden opgedragen, tot de H. Tafel zouden naderen, getooid met hun insigne en daardoor blijk te geven van hun echt Kath. leven en aan God kracht te vragen voor hun verder vcreenigingsleven. Ver der niemand meer het woord ver langende, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. HAARLEMMERMEER. Een vlaag van waanzin. Te Nieuw-Vennep heeft zekere D. ineen vlaag van waanzin, getracht zijn vrouw van het leven te berooven. Terwijl zij des nachts sliep, nam hij een bijl en bracht haar daarmede twee ernstige wonden aan het hoofd toe. Op haar hulpgeroep daagde er terstond hulp op, zoodat zijn toeleg mislukte. D. is denzelfden dag nog naar het krankzinnigengesticht „Meerenberg" overgebracht. De toestand der vrouw is nog zeer ernstig en niet geheel zonder levens gevaar. Automobielongeluk. Zaterdag middag naderde in vrij snelle vaart een automobiel met drie inzittenden het „Sassemerpont" over de ringvaart van den Haarlemmermeerpolder. Er werd bij het op de pont rijden wel geremd, doch de auto had nog gang genoeg om aan de andere zijde de pont af te rijden. Gelukkig bleef het gevaarte hangen met de voorste helft in het water. Twee der automobilis- water te vallen, doch waren spoedig weer op het droge, zoodat het ongeluk vrij goed afliep. Er werd overgevaren met den vreemden last, waar het gelukte de auto op den oever te halen. De „snelheidsduivel" had van het frissche bad geen last ondervonden, want eenigen tijd later snorde hij onder „eigen benzine" weer verder. HOOFDDORP. De keuringen van merries en eenjarige hengsten zullen vanwege het Ned. Paardenstamboek hier gehouden worden 11 en 12 Juni a.s. Personalia. Na gunstig afgelegd examen is het diploma en insigne als ziekenverpleeg ster uitgereikt aan Mej. L. Hesse, die reeds ruim 3 jaren als leerling-ver- pleegster in het St. Elisabeth's Gast huis werkzaam was. Begrafenis Mgr. Dankelman. In ons uitvoerig verslag der begra fenis van Mgr. Dankelman is verge ten te melden, dat het eerste rijtuig in den rouwstoet de equipage was van Mevr. HuyserGompertz te Over- veen, door deze dame aangeboden als een bewijs harer groote liefde jegens den betreurden doode. Vrijheidsberooving van een rechercheur. Dezer dagen heeft zich het zeer bij zondere geval voorgedaan, dat een Amsterdamscb rechercheur van politie door een dame, bij wien hij huiszoe king moest instellen, eenvoudig werd opgesloten. Het gold de verdwijning van een bont bij een vriendin der dame in quaestie. De rechercheur mocht het na dreigementen gelukken zijn vrijheid te herwinnen, van welke bij allereerst gebruikte om proces-verbaal op te maken. De dame deelt mede- dat de vrijheidsberooving slechts eeni ge minuten geduurd heeft; de recher cheur spreekt van een half uur. Kinderexploitatie. Men meldt dat de Commissie C tot wering van schoolverzuim alhier bericht ontving van net volgende ergerlijk geval van kinderexploitatie. Een 12-jarige knaap is in dienst gekomen als tabaksstripper bij een firma hier ter stede. Hij verricht eiken morgen arbeid van 7 uur tot half 9 en des namid dags van kwart over 4 tot 7 uur. Aangenomen, dat hij den vrijen Woensdag-en Zaterdagnamiddag niet werkt, dan bedraagt het aantal uren arbeid toch nog 25 per week. Hiervoor ontvangt de knaap de kapitale som van35 cents Chemi graf en bond. De tweede jaarlijksche Bondsvergadering van den- Alg. Ned. Chemigrafenbond zal '27 en 28 dezer hier ter stede worden ge houden. Een feest a vondj e. Aan de kin deren van het Haarlem's Kinderkoor zal op Zaterdag, 23 dezer een Nest- avondje worden aangebeden in de Vauxhall. De School voor M. U. L. O. Za terdag is door de Raadsleden, de Plaatselijke Commissie van Toezicht" op het L. O. en de Pers de school voor M. U. L. O. bezichtigd. Deze school maakt een aangenamen indruk, getuigt van groote soliditeit en geeft blijk te beantwoorden aan de strengste eischen der hygiëne. Zij is gebouwd aan de Jacobstraat op 't terrein der vroegere gasfabriek heeft een gevelbreedte van bijna 60 M. Onder architectuur van den direc teur .van O. W., den heer L, C. Dumont is de school gebouwd door den aan nemer, den Fleer H. London. Ilet ge bouw heeft 15 leslokalen en wel 5 op elk der 3 verdiepingen. De verlichting geschiedt door gas licht. Dit zal ook aangewend worden voor de verwarming. Morgen is de school voor 't publiek te bezichtigen. De Jonge Batavieren. Uitslag vati het jaarlijksch koning- schieten gehouden door de Hand- boogschuttersvereen„De Jonge Ba tavieren" op Zondag 10 Mei j.l., in café „Sportlust", Amsterdamsche Vaart alhier. Schutterskoning werd de heer H, MMulder met het hoogste aantal punten, n.l. 94. De uitslag- van het onderling prijs schieten is als volgt: le prijs H. M. Mulder; 2e pr. L. A. Duijn; 3e pr. J'. v. Es; 4© pr. A. de Beer; 5e pr. Batelaar; Ce- pr. A. Mulder: 7e pr. Brüijnstroop 8e pr. Duijf; 9e pr. Batens; 10e pr. J. Puttenaar. De zilveren medaille, aangeboden- door den lieer L. A. Duijn, werd door hem zelf gewonnen, doch werd wederom door hem aan de vereeni- ging .aangeboden om Zondag a.s. we derom te verschieten. Velddienstoefening. Bij de velddienstoefening-, die j.l- Zaterdagavond in de richting Vel sen werd gehouden werd door d© leden der vereeniging „Bloemenda-al Commando" (ongeveer 25 leden) on> 7Va uur n.m. van het verzamelpunt (station Overveen) over Bloemen- daa.1 en Driehuizen gemarcheerd naar IJmuiden. Aldaar aangekomen werd door he!l gerust tot ongeveer half elf. Daar maakten zij ten noorden va'1 het Noordzeekanaal een verken ningspatrouille in de richting van Velsen. De tegenpartij, die bestond u'j pl.m 25 leden der weerbaarle'ri- vereeniging „Volksweerbaarheid a1' deel. Haarlem", betrok op pl.m- M. ten .westen van ide spoorbaan el' inde hx k)t ma V K r óa' ZUID-SCHALKWIJK. HALFWEG. LISSE. fel -lil

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2