DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Set spook van Chctwynd-Part' Zedelooze Advertenties. BUITENLAND. Kinderhuisvest Haarlem I 33sto Jaargang No. 6888. Buresux van Redactie en Administratie: interc. Telefoonnummer I42S. I F Nieuwtjes in drie regels. Verspreide Berichten. FEUILLETON, 3 pinden. VüiJDAQ S5 MEi I908. IBIHHE HMRLEHSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlem f 1.35 Voor de plaatsen, waar een agent ig gevestigd (koin der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per poet 1,81 Afzonderlijke nummers 0.05 PRIJS DER ADVBRTENTIlN Vtb'u 16 regels10.60 (contant)f (L60 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 26 cent per advertentie contant. 1000 Alle betalende abonnés op dit blad zijn, volgens de bepalingen en onder de beperkingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor bedragen van Ann qnn 1 iwi—tn ÉJ" llJI nvmijc en 8 8 8 W M BI hand of voet. 8.8 119 éen oog. 8 Uil éen duim. schiktheid tot werken. 60 éen wijsvinger. 15 «¥L»EN bij verlios van é«n anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuws Gracht 11. Wij ontvingen een „.Open Brief" van professor Kouwer, hoogleeraar te Amsterdam, gericht aan den N«- derlandschen Journalistenkring. De hoogleeraar spreekt daarin over het ontzettende kwaad, dat gesticht vrordt door zedelooze ad- vertentiën in zoovele dagbladen, voornamelijk in de z.g. „neutrale Volkspers." Men weet het, en we behoeven dat hier niet nader uit te werken in tal van neutrale, liberal© en so cialistische hladen vindt men gere geld, behalve nog andere zedeiooze aankondigingen, de advertenties Van „Neo-malthusiaansehen" aard, niettegenstaande herhaaldelijk, zoo vel op zedelijke als op hygiënische gronden, tegen die ergerlijke prac- tijken is geprotesteerd. Prof. Kouwer nu heeft het be drijf van die kranten op de meest- scherpe wijze gebrandmerkt. Hij schrijft er in den aangehaalden „Open Brief" harde waarheden over, die ter waarschuwing opnieuw tegen al wat zich „neutraal" noemt, en tegen de ongelcovige couranten evenzeer, hier mogen worden me degedeeld. De hoogleeraar maakt er met Verontwaardiging melding van, hoe de gevallen van wat hij noemt „kunst matig afbreken der zwangerschap" zich in den laatste tijd ontzaglijk Uitbreiden, en hij zegt dan: „Ieder geneesheer weet dat, om dat hij herhaaldelijk vrouwen ter behandeling krijgt, die ernstig ziek zijn geworden ten gevolge daarvan. Vele vrouwen sterven daaraan, ge woonlijk binnen korten tijd; zeer Vele maken een ernstig ziekbed door en houden levenslang de her- rinnering aan den ongeluksdag, Waarop zij kennis maakten met de Vervloekte „deskundige". Haar ver- Woeste gezondheid zorgt wel, dat dit niet wordt vergeten I „De buitenwereld bespeurt er niet zoo heel veel van: de geneesheer «preekt niet over deze geheimen Van zijn praktijk, en de betrokken personen zelf zwijgen er natuurlijk eveneens over. Alleen degenen, die de behandeling zonder aanmerke lijke lichamelijke schade doorston den. zelfs meer dan eens, zijn me dedeelzamer en sporen anderen aan dien „oDgevaarlijken" weg even eens te kiezen. Zij maken reclame die gunstig verloopen gevallen de dooden en zieken blijven stom. „Men verdenke ons, medici, niet van overdrijvingElk ziekenhuis kan u in één dag de overtuiging schenken, hoeveel gezondheid ver woest wordt, hoeveel vrouwenlevens vernietigd worden door die bende „Hooger nog dan deze reusachti ge schade, aan het lichaam toege bracht, schat ik den verderfelijken invloed op het zedelijkheidsgevoel van zeoveian, die dag aan dag de sckaamtelooze uitnoodiging, nog wel in een fatsoenlijke krant, met geëer- den naam aan het hoofd, onder de oogen krijgen, en zich langzamer hand vertrouwd makeu met de ge dachte, dat de mensek het recht zou hebben naar willekeur te be schikken over de ongeboren vrucht „Aan het geld, door de schurken verdiend, kleven bloed en tranen het is de opbrengst van menschen- ieed en van menschenleven. Een deel van dit geld vloeit in de kas van den uitgever der krant. „De pers, de redacties, de uitge vers kennen de herkomst van dit geld volmaakt goed.De uitgever moedigt het bedrijf aan, want hij verspreidt de aankondigingen over al, hij brengt de noodlottige adres sen in iedere woning. „Hoe wist gij dat adres?" vroeg ik aan een dood zieke vrouw. „Uit de kraut", was het antwoord. Twaalf uren latei- was zij een lijk „door de krant," dacht ik. De redactie, die het bedrijf van haar uitgever niet stuit, is mede plichtig aan die aanmoediging. Zij doet dat willend! „Neen," zeggen de redacties en uitgevers; „het is ons niet mogelijk te doorgronden, wat er met de aankondigingen wordt bedoeld; het zou een hope loos werK zijn. te schiften, wat een eerlijk, wat een oneerlijk doel be oogt. De meest onschuldig uitziende aankondiging kan een allergemeen ste onderneming ten grondslag heb ben, en achter menige verdachte regel schuilt niet het minste kwaad. Het bedrijf van een krant laat niet toe een grondig onderzoek naar alles in te stellen." „Hierover kan ik kort zijn. Het onderscheiden tusachen eerlijk en oneerlijk, zedelijk en onzedelijk zou waarljjk een onuitvoerbare taak zijn. Maar de aankondigingen, die ik op het oog heb, zijn uiterst ge makkelijk te doorgronden iedereen kent ze, niemand is een oogenblik in twijfel, wat er mede wordt be doeld De uitgever kan ze weren, als hij het wil! „De plaats, die een blad in de samenleving inneemt, wordt be paald, vóór alles, door het gehalte van de redactieeerst daarna door de hoeveelheid der aankondigingen. Wii een krant slagen, dan heeft zij eerlijke, ontwikkelde verstan dige mannen noodig, die bun tijd en hun geest kunnen geven aan de voorlichting, de beschaving, de verheffing van de groote massa lezers. „Tot nog toe hebben echter vele redacties zich niet verzet, of althans niet krachtig genoeg, tegen het onzedelijk gedeelte in het be drijf hunner uitgevers. Dit getuigt van onwil of van te zwakken wil. Ik meen daarom recht te hebben met mijn bewering, dat die redac ties willens en wetens medewerken aan het kwaad, dat o. a. de Neder- landsche Maatschappij tot bevorde ring van Geneeskunst wil bestrijden. „En waarom acht ik dezen na- deeligen invloed van de zijde der redactie zoo groot? „De dagbladschrijver doet zich meestal voor als een man van be schaving en van hooge, edele be doelingen; in de meeste gevallen is hjj dat ook werkelijk. Zoo wekt da» de eerste bladzijde van de krant vertrouwen die daar aan het woord is, schijnt een man, op wien men vertrouwen kan. Zijn pen, dat is zijn hoofd en zijn hart, verzekert den invloed, den hlqei van het bladonder zijn vlag komt de lading ongehinderd en vlug door het geheele land en brengt er de peet!" En na dit requisitoir tegen de redacties, die zich dekken met de verontschuldiging dat hun uitgever over de advertentierubriek zóó al geheel te vertellen heeft, constateert prof. Kouwer, dat het door hem bedoelde verschrikkelijke kwaad niet voorkomt in „de" organen der Katholieke, Antirevolutionaire, Cnristelijk-Hietoriache en Israëliti sche pers, maar van de tallooze liberale, neutrale en andere bladen in Nederland weet prof. Kouwer erslechts zes met name te noemen, die de moord-advertenties weigerenSlechts zes Is het kwaad, dat de neutrale »n liberale en anti-christelijke dag bladen in zoovele huisgezinnen stichen,nog duidelijker aan te wijzen dan door deze enquête van een on-Kathoiiek hoogleeraar?. En is er voor Katholieke huis vaders en huismoeders soms nog méér noodig, om al dadelijk te besluiten, slechts een Roomsche krant toegang te verleenen tot hun huiselijken kring?... BELGIË. Het geval de Radder. De plotselinge genezing van Peter de Rudder, den door verschillende artikelen en lezingen ook ten onzent bekend-geworden boer uit Jabeek bij Ostende, die na een bezoek aan het heiligdom yan O. L. Vrouw van Oostaeker in Vlaanderen plot seling van een verschrikkelijke etter- wond en gecompliceerde beenbreuk genas, is nu bij de kerkelijke over heid in onderzoek. Een zestal hooge geestelijken van het Bisdom Brugge zijn door Z. D. H. den Bisschop tot een commissie benoemd. De Hollandsch-Bcigieehe toenadering. De Hollandsch-Belgische com missie heeft wederom onder leiding van den voorzitter Beern&ert een vergadering gehouden te Brussel, waarop besloten werd een ontwerp voor een postunie op te stellen, dat zal behandeld worden op de alge- meene vergadering in Den Haag in November. Het doel is, deze postunie niet alleen bindend te maken voor Ne derland en België, maar ook voor de koloniën dier beide landen. FRANKRIJK. Van een moordenaarster en onbe trouwbare medici. Indertijd is veel geschreven en gesproken over een zekere Jeanne Weber, een vrouw uit de laagste volksklasse en van een zeer min zedelijk gehalte, die verdacht werd verschillende kinderen te hebben vermoord. Men vond die kinderen dood als ze een paar oogenblikken bij deze vrouw waren geweest, doch de doktoren verklaarden na onderzoek steeds, dat er van moord geen sprake was, en een handig advocaat, mr. Robert, heeft Jeanne Weber steeds vrijgepleit en wist baar ten laatste zelfs voor te stellen als slachtoffer van een heel onge gronde verdenking, en een bloemp je van onschuld. Nu is dit verschrikkelijk wijf te Com- mercy,een klein plaatsje, evenwel zoo goedals op heeterdaad betrapt bij het vermoorden van een knaapje dat ze met een zakdoek heeft gewurgd. De ellendelinge schijnt door zede loos leven en sterken drank ten slotte zoo verdierlijkt, dat ze be hagen schept in den dood van on schuldige kinderen 't Best is over dat wijf te zwij gen, maar niet verzwegen mag worden, dat de medici van Frank rijk, die toch al niet in een bes ten reuk van onpartijdigheid en van wetenschappelijkheid staan men denk* aan de ziekewhuisschandalen te Parijs en elders, nadat de kloos terzusters waren weggejaagd zich door hun rapporten nu weer zeer ernstig geblameerd hebben. 't Is bewezen dat er van eenige ernstige onderzoekingen enz. geen sprake is geweest, en dat de heeren hun rapporten maakten om maar de collega's te dekken! DENEMARKEN. Deaenarkee en IJsland. Men weet dat er een beweging in IJsland gaande is, om zelfstandig te worden en ee* eigen bestuur te hebben. De Koning van Denemarken is om den band wat te versterken die deze verre bezitting aan zijn kroon bindt, verleden jaar eens naar IJsland op bezoek gt^aan en er is toen een commissie Benoemd om de betrekkingen tusschen het moederland en IJsland voor den vervolge te regelen. De voorstan ders van afscheiding hebben nu, wel niet geheel, maar dan toch ten deele, hun zin gekregeneen door de commissie gemaakt ontwerp bepaalt wat de hoofdzaak betreft: IJsland is een vrij, zelfstandig land, met Denemarken door een gemeen- schappelijken Koning en door ge meenschappelijke belangen verbon den. Het vormt op deze wijze met Denemarken een statenbond. De Koning zal voortaan den titel dragen van „Koning van Denemarken en IJsland." Voor het overige worden aan IJsland toezeggingen gedaan ten aanzien van de visscherijinspectie, nationalisatie, de oprichting van een hooggerechtshof op IJsland en de ooriogsvlag. MAROKKO. Moelai Haf id wint. Met eiken dag hebben we weer nieuwe winst te boeken voor Moelai Hafid. Zoo nu weer, dat Sjeik Bagdadi.de beste generaal van Abdul Azis, naar Moelai overgeloopen is met heel zijn leger. Een Duitsche krant schrijft nu „De afval van Bagdadi en zijn leger ontneemt Abd-ul-Azis alle hoop, en kan den stand van zaken in Marokko geheel wijzigen, als de Duitsche diplomatie nu maar profijt weet te trekken uit den toestand. „Moelai Hafid is nu de onbe twistbare Sultan van Marokko zijn gezanten zijn te Berlijnonder deze omstandigheden moet men zich afvragen of de niet-officiëele ont vangst dezer gezanten niet in een officiëele dient veranderd te worden, met het oog op de Duitsche be langen." Inderdaad lijkt het wel, dat het dien kant opgaat 1 Spanjaarden en Franscken. Tusschan Fransche tirailleurs en Spaansche soldaten heeft een vecht partij plaats gehad te Casablanca, waarbij een drietal twistenden zijn gedood. De zaak is van geen inter nationale beteekeni», maar wel brengt ze weer aan het licht, dat Fransche en Spanjaarden elkaar in Marokko niet kunnen zetten KRETA. Ees stap verder. De groote mogendheden hebben besloten, een zeer ernstigen stap verder te doen in de Kretenzer kwestie, die een kwestie was inder tijd als de Marokkaansche nu. Terwijl het „Concert" der vier besehermende mogendheden totnog toe op Kreta een heel legertje troepen van alle natiën onderhield, hebben deze nu het beshfit genomen, om geleidelijk hunne troepen terug te trekken, wat een einde maakt aan een actie die voor elf jaren geleden begonnen is. Want het terugtrekken van die troepenmacht beteekent nu zoo goed als een stilzwijgende goedkeuring van de, door de Kretenzers lang- gewenschte vereeniging met Grie- kenla id. Turkije kan nu wel vaarwel zeggeD, ook aan het laatste schijntje van zijn macht over Kreta, en de Grieken kunnen juichen De Fransche-Engelsche tentoonstelling in Shepherd's Bush te Londen is giste ren door den Prins van Wales geopend. De Emir van Afghanistan heeft zijn onderdanen nu ten strengste verboden tegen Engeland partij te kiezen. De „Patriote" meldde dat Romolo Murri, de Italiaansche modernist, zich had onderworpen. Dit blijkt nu onjuist. De Saksische Eerste kamer heefteen wet aangenomen tegen depiaalsing van reclameborden enz. 'n Teeken des tijds 1 Het rotteRusland. De berichte* over „something rotten" in Rusland hou den niet op. Er zijn daar nu alweer enor me spoorwegbedriegerijen ontdekt, thans aan den Nicolai spoorweg. Bij talrijke beambten van de lijn, die in Moskou wonen, zijn huiszoekingen gedaan even eens bij dsn Moskouer millionnair Kras- sawin. Het is geconstateerd, dat door z^n agenten heele wagons gestolen ijzer voor zijn fabrieken zijn geleverd. iih's d*' Boeiende roman, uit het Jüngehch. *8). .Hij nam eerbiedig den hoed af en heen. Miss Monk zag hem met gloeiende hangen en fonkelende oogen na en handelde voort. „Wat bedoelt hij met die fiulp," acht ze. „Wat heb ik gezegd [Wie ^)u denken, dat hij Indisch ver stond?" Hoe zal dat afloopen ..De heer Bisset ging na dit belang- yk gesprek naar zijne kamer, ten tede zich te verkleeden voor het her. Jn de eetkamer gekomen, nette hem lord Chet.wynd zeer redelijk. Weldra kw(amen Tem- st cn Gilbert Monk en eindelijk M' -VX? *n een kleed van gele zijde. vl?S Monk groette den geleerde met 'lende woorden, Bisset echter da ff Hi ,eel1 trotschen blik toe. Ze ovf. 11\ door hare schoonheid te njUHeugelen, doch Bisset liet zich ir l e^en ging men in den salon, «j. 11.fis Monk speelde piano en zong b. de heer Tempest verhaalde van zijne reizen en lotgevallen en zoo werd de avond gezellig door gebracht. Om elf uur verlieten Gilbert en iniss Monk 't gezelschap, beiden met den wensch elkaar dien .avond nog te spreken. De heer Tempest stond op en volgde hun voorbeeld. „Ik verzoek u, nog een oogenblik te blijven," zei de detective bedaard. „Ik heb lord Chetwynd iets te zeg gen en ik geloof, dat de markies in alle zaken uw raad wenscht te verpemen." De heer Bisset ging op de teenen naar de deur, luisterde en sloot ze. „Ik heb ontdekt, mylord, dat 't spook uit Chetwynd-Park ontvlucht is en te voet naar Aunsgate ging, vanwaar het met den sneltrein naar Londen reisde. Ze was heel alleen, er uit als een fijne jonge dame en droeg grijze reiskleeren." Lord Chetwynd en Tempest wa ren zeer verrast over deze tijding. „Ik heb redenen om te gelooven, dat de jonge dame in 't kasteel een' schuilhoek heeft, want ik geloof wel, dat 't spook het witte lijkkleed met zich voert. Waarschijnlijk verwis selt ze van kleeren op leen afgelegen kamer. Gaarne zou ik in uw beider tegenwoordigheid de dakkamers on derzoeken. Kunnen we daar onge zien komen „Zeker. Ik zal den hear Monk verzoeken met ons te gaan." „Liever ware het mij, den heer Monk niet mee te nemen, zei Bis set. Ik werk niet graag met zoo veel menschen." Chetwnyd stemde toe. Den vol genden dag zou men het kasteel doorzoeken. XLI. VREDE OF OORLOG. Miss Monk had, op hare kamer gekomen, haar geel zijden kleed ver wisseld voor 'een donker, toen er zachtjes op hare deur geklopt werd." „Dat is Gilbert," zei miss Monk, „ik ken zijn kloppen. Laat hem binnen, Ragen Nadat Monk binnengetreden was, sloot de oude de deur. „Dat is een onverwacht genoegen Gilbert," zei Sylvia spottend. „Gij zijt in den laatsten tijd niet erg broederlijk geweest; mij docht zelfs, dat ge mij ontwijken wildet. Wilt ge niet gaan zitten „Ik dank u," zei Monk en liet zich toen in een stoel vallen. „Ik be merkte, dat gij mij spreken wildet; overigens heb ik u .iets bijzonders te zeggen. Waar is Ragen Hij keek rond en zag de oude in ■een hoek op een bankje zitten, ze wierp hem een dreigenden blik toe! „Wat ik u te zeggen heb, Sylvia, raakt u alleen," zei Gilbert, „zend de oude Ragen weg." „Ge kunt niets zeggen wat ze niet hooren mag," hernam miss Monk koeltjes. „Ragen bezit mijn volle vertrouwen, ze blijft hier." „Ik twijfel niet of ze uw vertrou wen bezit," zeide Gilbert, „en ik kan evengoed voor haar spreken. Slechts eenige woorden heb ik u te zeggen. Het spook van Chetwynd-Park blijkt een levend vrouwspersoon te zijn, en hieruit volgt, dat ge haar tweemaal moet gezien hebben. Daar dit het geval is, was ik genoodzaakt den lord te zeggen, dat ge den geest gezien hadt, maar dit ontkend hebt, uit vrees van hem nog meer op te winden. Ik had u dit vroeger wil len zeggen, doch ik hoop, dat de detective u nog niet alleen gespro ken heeftzoodoende is er niets ver zuimd. Dat is alles, wat ik u zeg gen wilde en nu ga ik weer." Miss Monk's oogen schoten vuur. „Een oogenblik," riep ze, „waar om hebt gij Max gezegd, dat ik 't spook gezien had?" „Omdat hij 't mij vroeg. Hij be wees, dat 'f spook een levend wezen wasdaarom maakte ik van den nood een deugd en zei de waar heid. Ik heb u nog bijtijds gewaar schuwd en ga heen." Hij stond op. De oude Ragen was ook opgestaan en als een panter naar de deur geslopen. Op een wenk harer meesteres sloot ze deze en nam den sleutel er af. „Nu zult gij; mij de opheldering geven, die ik verlang," zei Sylvia koel. „Ik heb n veel te zeggen, ga nog eens zitten." Monk schikte zich in zijn lot en nam weer bezit van zijn stoel. „Nu," sprak hij onverschillig, „wat wilt ge mij nog vertellen „Vooreerst," zei Sylvia toornig, „dat uwe waarschuwing te laat komt." „Te laat „Ja, te laat; ik had reeds een ge sprek met den detective. Hij ver zocht mij 't bezoek van 't spook te beschrijven. Voor lord Chetwynd heb ik altijd geloochend het gezien te hebben, ik moest dus volharden en 't ook tegenover Bisset looche nen. Hij vertelde mij, dat gij hem 't tegenovergestelde gezegd had; wat zal hij van mij denken Hoe durft gij u in mijne zaken mengen en beweren, dat ik 't spook gezien heb?" „Ik kon niet andersmen had mij in de engte gedreven. Het is zoo erg niet, want die agent is eenvoudig een botte kerel. Wel is hij van nette familie en door protectiei 'aan die betrekking gekomen. Hij zal liier niets uitrichten." Miss Monk glimlachte verachte- lijk. „Zijt ge zoo oppervlakkig, als uwe woorden bewijzen?" riep zij. „Zfit ge blind, zoo eenvoudig, zoo dom Deze Bisset is een der scherpzinnigste detectives waarover de politie beschikt. Hij stelt zich alleen zoo dwaas aan om zijne hoe danigheid te verbergen. Hij zou een botterik zijnNooit in uw leven hebt ge u zoo vergist als thans; die man kan gevaarlijk worden." Monk lachte spottend. „Wees op uwe hoede. Gilbert," waarschuwde Sylvia, „hij zal ach ter uwe geheimen komen. Toen ik heden op het terras wandelde, zocht Ragen een voorwendsel om bij mij te komen en mij te waarschuwen. Ra gen sprak Indisch met mij en toen ze weg was, zei hij mij lachend, dat hij in Indië geboren was en ze-er goed die taal verstond." „Vervloekt!" „Hoeveel of hoe weinig hij weet, kan ik niet raden, doch hij weet meer dan gij denkt. Ook zeide hij mij. dat hij de Indische zaken bestudeerd had en eene zekere uitdrukking in zijne woorden en blikken deed mij geloo ven. dat hp daarmee iets bijzonders bedoelde. Wellicht vermoedt hij, wat hier voorgevallen is." „Ik geef toe, dat Bisset een scherp zinnig man is, zei Monk naden kend: „hij is toch maar ©en mensch. Zoo diep kan hij toch in de zaken niet doordringen." Wordt' vervolgd.) i - i W

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1