H. Franken Jr. TL Henri Coebergh, Religieuse Platen, HOFLEVERANCIER levert alle soorten brood van de beste hoedanigheid. - - BOEK- en KUNSTHANDEL HAARUM. f£©il, U sa el €5a*«as?!Bf 74, GROOTE KEUZE :üOEOE LeCTilUR.s KEROERÏCHTEN. Kathedrale Kerk St. Bavo. Parochiekerk van den H. Joseph. Parochiekerk van den H. Anionics van Padua. Kerk van het Allerheiligste Hart. Kleverparkweg. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara. Schoterkwartier. Parochiekerk van St. Jan, Amsterdamstraat. HAARLEMMERL1EDE. HALFWEG. SCHGTE.fi OVERVEEN. VELSEN (Wijkeroog), BEVERWIJK. AAN ZEE. UITGEEST. HEEMSTEDE. BENNESRGEK. OF FiCIEELE KERK Lij ST. Drie groote rivieren, de Maas, de Rijn en de Schelde alsmede eenige kleinere hebben door hunne aanslibbingen het land gevormd. Voeg daarbij de kleinere rivieren, de vijvers en de talrijke moerassen. Het land is een vergaarbak van water, hetwelk er bij gemis aan aan verval stilstaat. Graaf, onverschillig, waar een kuil en er zal water te voorschijn komen. Een reeks eilanden langs de geheele kust is een bewijs voor de verzanding der rivieren, en den aanval van het zeewater n.l. Wachertn, Noord- en Zuid-Beveland, Tholen, Schouwen. Voorne, Beierland, Texel, Vlieland, en andere. Somtijds valt de zee bin nen, en vormt meeren zooals de Haar lemmermeer of diepe zeeboezems als de Zuiderzee. Indien België een door vloeden bijgeslipt land is, Hol land is slechts een hoop slijk in het midden van de wateren. 2) Die toestand bestond zoo vóór de Christelijke tijdrekening toen de Cel- tische volkstammen hier en daar woonden op de heuvelen hoven de moerassen. Zij werden ontruimd tegen het jaar 100 voor Jesus Christus door de Germanen, van wie eenige volk stammen zich in hunne plaats vestig den. De voornaamste waren de Bata- viere en de Friezen. Hun godsdien stige gevoelens hechten zich vast aan de Germaanscbe afgoderij, waarvan Edda ons de sporen heeft bewaard. In hunne bosschen offerde zij aan Wodan en Thor. Hun hemel was Walhalla waar zij, na hun dood bier hoopten te drinken uit de schedels van hun vijanden. De ligging van het land aan de uit monding van de dri» groote rivieren van het Noorden moest de begeerlijk heid van de Romeinen opwekken. Zij oordeelden het beter met de bewoners een vredesverdrag te sluiten dan hun door wapenen een onzekere onderwer ping op te dringen. Het door César ontworpen plan werd door Drusus in het jaar 12 voor Christus ten uitvoer gebracht. De monden van den Rijn werden weldra het winterkwartier van de legioenen uit het Noorden. Het .kanaal van Drusus, het dorp Voor burg (Forum Hadriani) bij Beiden, de steden Nijmegen, Utrecht, Tiel, Wijk bij Duurstede en eenige andere, danken hun oorsprong aan de krijgs kundige werken van de Romeinen. Dezen veranderden onmerkbaar het vredesverdrag in een werkelijke heer schappij. Dè dappere volkstammen namen die slechts met weerzin aan. De over winning van Arminius over de legi oenen van Varus stelde hun trouw op eene groote proef. Aan Germanicus die zijn voorganger kwam wreken en de begoocheling van den Romeinschen adelaar, ten eenenmaal ophief, konden zij de hulp van hun krijgslieden niet weigeren. Maar zij verheugden zich heimelijk in het weinig gunstige ge volg van de weerwraak. De Friezen stonden het eerst op. Zij werden overwonnen.DeBatavieren volg den hunne Noordelijke buren. Ofschoon door een krachtig hoofd, Claudius Civilis, aangevoerd, gelukte het ook aan hen niet hei juk af te schudden en de Romeinsche heerschappij, hand haafde zich zoo goed en kwaad als zij kon, tot aan het eide van de vijfde eeuw toen de laatste legerscharen voor goed de boorden van den Rijn verlie ten, om Italië te gaan verdedigen tegen den inval der Gothen. De heroverde onafhankelijkheid was niet van langen duur, In het Oosten deden de Saxsere, in het Zuiden de Franken van Mérovée meer en meer herhaalde vijandelijke invallen. Het geheele land dat de Batavieren bezet hadden werd veroverd. Slechts Fries land behield zijn onafhankelijkheid tot het oogenblik waarop de machtige hand van Karei den Grooten het bij zijn keizerrijk inlijfde (785). Onder de Romeinsche legioenen, die in het land hun kamp hadden opgeslagen, moeten zich eenige chris tenen hebben bevonden sinds het be gin van de nieuwe tijdrekening. Kleine voorwerpen in den grond, ge vonden ter plaatse van de oudste -} Taine. Philosophie de l'Art, 3e partie Hachette 1881, pag. 278. kampen en waarop men Christelijke voorstellingen heeft herkend, veroor loven ons zulks met waarschijnlijk heid te veronderstellen. Maar vermoe delijk hoorden de eerste Batavieren nooit een preek over het Christelijk geloof. Men onderscheidt in de Evangelie verspreiding der Nederlanden twee stroomingen: de Frankisch» zending en de Engelsch-Saksische. De eerste had haar arbeidsveld in het Zuidelijk deel van het land. Ongeveer het jaar 377 bracht de H. Sevatius, bisschop van Tongeren zijn zetel over naar Maastricht. Hij ontsliep daar in het jaar 384 en wordt als de eerste apos tel van deze landstreek beschouwd. Onder zijn opvolgers of mededingers, zullen wij slechts noemen de H. Aman- dus, apostel van Vlaanderen, de H. Remaclus, de stichter van de beroemde abdij van Staveloo en de twee bis schoppen die thans nog in het land populair zijn, de H. Lambertus, apos tel van Limburg en Brabant en de H. Hubertus apostel der Ardennen. Lambertus werd gedood op de plaats waar spoedig de stad Luik zou ver rijzen. Hubertus, zijn leerling en op volger bracht naar Luik, welke stad hem als haar stichter beschouwt, den zetel van Maastricht en Tongeren over. Toen hij in het jaar 727 overleed kon bijna het geheele land beschouwd worden bekeerd te zijn. Dit is niet het geval in het Noorden en het Westen waar de Friezen door graven van hun ras geregeerd, onaf hankelijk en heidenen zijn gebleven. Het is mogelijk, dat eenige zendelingen zooals de H. Eloi de Noyon ter loops eenigszins in aanraking kwamen met de bewoners. Maar dezen wan trouwden de predikers uit het Zuiden als voorloopers van de Frankische krijgslieden. In het jaar 631 maakten koning Dagobert zich meester van Utrecht enbouwdeereen kapel aan den H. Thomas toegewijd. De Friezen wachtten slechts een gunstig oogenblik af om hun hoofd stad te hernemen en het eerste hei ligdom, dat in die streken was opge richt te verwoesten, Eerst in het jaar 678, drie eeuwen later dan hun Zuidelijke broeders, be gonnen ook zij' het evangelie aan te nemen, hetv e k hun door Britsche zendelingen werd geleeraard. De Anglo-Saksers reeds tot het Christendom bekeerd, konden hun broeders aan de andere zijde van de Noordzee, van waar hun voorouders kwamen, niet vergeten. Een bisschop de H. Wilfridus van York, twee mon niken, Engbertus en Wigbertus, poog den, doch zonder goed gevolg, dit apostolisch werk te beginnen. Eeü beter slagen was hun landgenoot, den Benedictijner monnik Willebror- dus weggelegd. Geboren in Northumberland in het jaar 657, en in het beroemde klooster van Ripon opgevoed, ging Willebror- dus in Ierland zijn opleiding voltooien, dat klassieke land van godsdienstig leven en apostelschap. Op dertigjari gen leeftijd tot priester gewijd, draalde hij niet zich met elf metgezellen in te schepen. Tusschen 's Gravenhage en Katwijk betrad hij den vasten wal. Wij kunnen niet met juistheid den weg aangeven, die de evangeliepredi ker verder is gevolgd. Begaf Wille- brordus zich terstond naar Utrecht? of begon hij zijn arbeid in het land pas door Pepijn van Herstal veroverd nu aan deze zijde van den Rijn ge legen? Wijl de geschiedenis ons on nauwkeurig en vaak tegenstrijdige gegevens biedt, achten wij ons niet bevoegd in deze uitspraak te doen. Met meer zekerheid ieert zij dat Willebrordus, sedert het begin van zijn apostelambt twee ma len naar Rome reisde. Het tijdstip van zijn zijne eerste reis is onbekend. Gedurende zijne tweede verblijf te Rome hetwelk in 695 plaats had, wijdde Paus Paus Sergius I hem tot Bisschop, (22 Nov.) en richtte den zetel van Utrecht op, dien hij Wille brordus toevertrouwde. De oude hoofd stad van de Friezen was drie jaren te voren door Pepijn veroverd. Zij was voortaan een middelpunt vanwaar langzamerhand de Evangelie verkon diging in nog niet onderworpen land streken in het Westen en Noorden gelegen kon worden voortgezet. Sinds dat oogenblik bood tusschen de boorden van den Rijn en de Elbe, het Werk Gods hetzelfde schouwspel aan. waarvan verschillende volkeren van de Christelijke wereld achtereen volgens getuige waren geweest. De heilige bisschop predikt en doopt Hij sticht overal christelijke kerken waar over zijn metgezellen en leerlingen als pastoors worden aangesteld. Vol gens Alcuis, raadsman van Karei den Grooten, ging hij tot in Denemarken. Op zijn terugreis zou bij verschillende eilanden der kust, als: Helgoland, Walcheren, Schouwen en Voorne3) waarvan Biielie later de hoofdstad zou worden, hebben bezocht. Wij zou den gaarne den Apostel van Holland door zijn tegenwoordigheid, de plaats zelve zien heiligen, waar acht eeuwen later een stoet van negentien marte laren hun leven zouden geven voor de onwrikbare gehechtheid aan het geloof der voorvaderen. Doch het is onze plicht om wille der waarheid te melden dat omtrentde persoon vanWil- lebrordüs talrijke legenden zijnontstaan Wij kunnen niet als zeker gewag ma ken van den tocht des Heiligen op het eiland, door den dood der marte laren van Gorkum vermaard geworden. Met meer zekerheid weten wij, dat in het jaar 714 Pepijn van Herstalen zijn echtgenoote hem de abdij en de kerk van Sustéren ten geschenke gaven, waarin de heilige zich placht terug te trekken en waarin zijne twee onmiddellijke opvolgers op den zetel van Utrecht, Gregorius en Alberik wilden worden begraven. Maar de dodr Willebrordus meest geliefde inrichting is Echternach in Luxemburg. Daar vestigt hij zijn verblijf na den dood van Pepijn (714) toen hertog Radboud hem van zijn grondgebied verbande. Na den dood van den her tog (720) kwam hij in het midden van zijne kudde terug. Gedurende negentien jaren gaat hij voort zijne overwinningen te be vestigen en nieuwe te behalen, tot hij eindelijk, na een evangelieverkondiging van vijftig jaren in het klooster te Echternach op 7 November 739, den geest gaf. 3) Cf. Plokker. Geschied- en aardrijks kundige beschrijving van het eiland Voorne en Putten. Zwijndreeht 1851. Pag. 42. Bij de Botermarkt. Auteum-echt voorbehovden. Zondag, de h.h. Missen te half 7, 8, 9 uur en half 11 de Hoogmis. De Cate chismus naar gewoonte. Van avond half 7 Lof met Rozenhoedje. Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond 7 uur Lof ter eere van Maria. Woensdag, half 11 Pontificale Hoogmis bij gelegenheid van de Katholieken-dag. Zaterdag, 's av. 7 uur Rozenhoedje in de Mariakapel. Zondag, de gelezen h.h. Missen met onderrichting te 7 uur en half 9. Te half 11 de Hoogmis met predicatie. Te 2 uur Catechismus. Te half 7 Lof ter eere van het Heilig en Onbevlekt Hart tot bekee ring der zondaars met Maria-preek. Maandag en vo'gende dagen to 7 uur Maria-Lof met Rozenhoedje. Zaterdag, te 8 uur de h. Mis] voor de bekeering d«r zondaars, 's Avonds te 6 uur het Lof ter eere van O. L. Vrouw met Rozenhoedje en van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. In deze week de h.h. Missen en Cate chismussen op de gewone uren. Maandag worden in de Catechismus kamer de meisjes en Donderdag de jon ge»» verwacht, die 7 jaar oud zijn of binnenkort zullen vyorden. Zondag, te 5, 7 uur en half 9 de gelezen h.h. Missen, te half 11 de Hoogmis, 's Namiddags half 4 de Vespers, Rozen hoedje en Processie met het Allerh, Gedurende deze week op de werkdagen, uitgezonderd Zaterdag, 's avonds te 7 uur Marialof en Rozenhoedje. Maandag, te half 8 en 8 uur da h.h. Missen voor .Tacobus Arkshoelc, als Lid der Broederschap van den H. Kruisweg. Dinsdag, 6e Dinsdag der Novene, te half 8 de h. Mis voor Joanna Boumau, als Lid der Broederschap van den H. Antonius, te 8 uur gezongen h. Mis ter eere van den H. Antonius van Padua. Eene h. Mis voor de levende en over]. Leden der Broederschap, 's Avonds te 7 uur Lof, predikatie en Vergadering der Broederschap. Vrijdag, te 8 uur gezongen h. Mis voor de Leden der Broederschap „Haarl. Pro cessie naar Kevelaer." 's Avonds te 7 uur Lof en oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag, eene b. Mis voor de overi. Leden der Broederschap van den H. Kruisweg. Te half 8 de h. Mis voor Mej. Petronella Corel als Lid der Broederschap van den H. Antonius. Zondag 24 Mei, de Hoogmis voor de Leden der Broederschap van den H. Kruisweg. Zondag, de h.h. Missen te 9 ure en half 11 de Hoogmis. Te 12 ure Cate chismus. Te 4 ure Lof en Rozenhoedje. Dinsdag worden de kinderen tot de Eerste H. Communie toegelaten. Te 8 ure plechtige h. Mis. 's Nam, te half 4 plech tig Lof. Vrijdag, half 8 gezongen h. Mis ter eere van het II. Hart. 's Avonds 7 uur Lof. Zondag, de h.h. Missen te half 6, 7 uur en half 9 en om half 11 de Hoogmis. Tc 1 uur Catechismus. lederen avond, be halve Zaterdag, om 7 uur Lof met Mei maand-oefening. Woensdag, te 8 uur gezongen h, Mis voor de overledenen die op St. Barbara en St. Bavo begraven zijn. Donderdag, te 8 uur gezongen h. Mis voor de leden der Broederschap van Ge durige Aanbidding. Te 12 uur Huwelijks voltrekking met „Veni Creator" van Cor nelia Stroet en Theodoras v. d. Eijkhoff. Door de week zijn de h.h. Missen te 7, 8, half 9 en 9 uur, behalve Woensdag waarop de h. Mis van 7 uur vervalt en Zaterdag, waarop de eerste h. Mis te half 8 wordt gelezen. De Catechismus der aannemelingen is deze week Maandagmorgen kwart voor 8 voor de meisjes, Afdeeling A, Donderdag morgen kwart voor 8, voor de meisjes, Afdeeling B; Dinsdagmorgen kwart voor 8 voor al de jongens. Ingang in de Zus terschool aan de Anthoniestraat. Aartsbroederschap der H. Familie. Zondag te 7 uur, 1 Mis voer Wilhel mus Bouman. Alleen voor de leden der 20e Sectie zijn gereserveerde plaatsen. Te half 9 h. Mis uit dankbaarheid voor een 40-jarig lidmaatschap van de Aartsbroe derschap der H. Familie. Des namiddags te half 5 wekelijksche vergadering. lederen Zondag van 4—41/j uur bestaat er gelegenheid om opgenomen te worden in de Aartsbroederschap der H. Familie. Mannen en jongelingen hebben altijd vrijen toegang tot de vergaderingen. Zondag, de h.h. Missen om 5, 7, 9 en half 11 de Hoogmis, 's Avonds om half 7 Lof met maandelijksehe oefeningen ter eere van de II. Barbara, patrones van een zaligen dood. Dinsdag, 's avonds om half 8 Lof ter eere van den 11. Antonius. Donderdag, om 9 uur li. Mis voor de Leden der' Broederschap van O. L. Vr. van Altijdd. Bijstand, 's Avonds om half 8 Lof ter e«re van het Allerh. Sacrament. Zondag, te 7 uur en half 9 de stille h.h. Missen en te half 11 de Hoogmis. Te 2 uur Catechismus, 's Avonds 7 uur Lof met predicatie en Rozenhoedje. Maandagavond half 8 Rozenhoedje. Dinsdagavond half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. Woensdagavond half 8 Rozenhoedje. Donderdagavond half 8 Lof ter eere van het H. Sacrament. Vrijdagavond half 8 Rozenhoedje. Zaterdag, 's nam. van 4—9 uur gele genheid om te biechten, 's Avonds bah 8 het Rozenhoedje. Gedurende deze week dagelijks de Ca techismus. De h.h. Missen te half 8 en 9 uur. Zondag, 7 uur de Vroegmis, 10 uur de Hoogmis, 's Avonds ten 7 uur Lof en Rozenhoedje. Dinsdag, 9 uur, gezongen Maandstond Voor Francis ca Olivier wed, van Joannes Jurgens de Vries. Woensdag, 10 uur, gezongen h. Mis met trouwplechtigheid. Vrijdag, 9 uur, gezongen h. Mis. Zaterdag, 's middags van 3 uur af ge legenheid om te biechten. Öp de dagen door de week gedurende de Meimaand 's morgens na de h. Mis eene korte oefening ter eere van de H. Maria. Zondag, de h.h. Missen te half thalf 9 en half 11 de Hoogmis. Te kwart voor 10 Bijb. Gesch. Te 5 uur Catechismus. Te 6 uur Lof. Dinsdag, Donderdag en Zaterdag, 's av. te half 8 Meimaand-oefening. De gebeden worden verzocht voor Joannes Wezenbeek, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden is voorzien en voor Joanna Faas, geb. van der Vossen en Mgr. B. Dankelman, Prot, Ap., Kan., "Deken en Pastoor te Haarlem, die in den Heer zijn overleden. Zondag, om half 8 de Vroegmis, om 10 uur cle Hoogmis, om 6 uur Lof. Vrijdag, om 9 uur gezongen jaardienst voor Joes Ger. Feije. 's Avonds 7 unr Lof. Door de week de h. Mis om kwart over 8 (Sehoólmis). Dagelijks voor en na de h. Mis en Zaterdag van 4 uur af gele genheid om te biechten. De gebeden worclen verzocht voor Willem de Winter eu Cornelis Boeren, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien. Zondag, de h.h. Missen te 7 uur, half 9 en de Hoogmis ten 10 uur. Ten 3 uur de Vespers. Zaterdag, 's avonds ten 7 uur Lof. Gedurende de week zijn de h.h. Missen ten 7 uur en half 9. ZANBVOGRT-bad. Zondag, half 8, overl. fam. Eoliling,. 10 uur Geestelijk en tijd welzijn der par. Na den middag kwart over 2 Catechis mus. 3 uur de Vespers. Catechismus volgens gewoonte. Maandag, zekere intentie. Dinsdag, HoogFerw. Heer Mgr. Ber- nardus Dankelman. Woensdag, Mej. Maria Haogenbosch. Donderdag, ZeerFerw. Pastoor l'Ami err zijn zuster Mej. Adriana l'Ami, ten 8 uur gezongen n. Mig. 's Avonds 7 uur Lof met Rozenhoedje. Vrijdag, Joannes Gerardus Rijk van den Berg. Zaterdag, ter eere van de Allerh. Maagd Maria, 's Avonds ten 7 uur Lof. Van 5- tot 8 uur gelegenheid om te biechten. In ondertrouw zijn opgenomen: Arnoldus van Hiel, uit Terheijden en Anna van Opzeeland van deze parochie. Zondag, 7 uur Vroegmis, 10 uur ITeog- mis, half 1 Catechismus, half 3 Lof. Maandag, half 9 de h. Mie. Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrij dag, geen H. Dienst. Zaterdag, half 9 de h. Mis. 's Avond» van 58 uur biechtliooren. 7 uur Mei maandlof. Zondag 17 en 24 Mei de h. Mis voor de leden van den R. K. Volksbond Zondag 17 en Maandag 18 Mei, 's av, te 7 uur wordt het Fncycliekfeest ge vierd. Als spiekers treden op de WelEerw. Heer A. F. C. van Noort, kapelaan van Amsterdam en de WelEerw. Heer Ch„ Meijning van Assendelft. Zondag, de h.h. Missen om half 7, 8 en 10 uur, om 3 uur Lof met Rozen hoedje, om 6 uur Congregatie. Dinsdagavond om 7 uur Lof met Rozen hoedje. Donderdagavond om 7 uur Lof met Ro zenhoedje. Zaterdagavond om 7 uur Lof met Ro zenhoedje. Zondag, 7 Vroegmis, half 10 Hoogmis. Des namiddags om half 3 de Vespers, 's Avonds half 7 Congregatie der Aarte broederschap van de H. Familie. Woensdagavond te 7 uur Lof ter ee.e van de H. Maagd. In de week de h. Mis om 8 uur. De gebeden worden verzocht voor Elizabeth van Duin, die in den Heer is overleden. In ondertrouw zijn opgenomen: Adolf Schelvis en Maria Magdalena Dekker. Zondag, half 8 tot zekere intentie, hall 10, Gemeente, 1 uur Catechismus, 2 uur de Vespers eu Rozenhoedje. Maandag, 9 uur Maartje Schee en Nico- laas Meijne. Dinsdag 9 uur, voor Bruidegom en Bruid Theodoras Adrichem van Heemskerken Maria Mooi van hier. Woensdag, 9 uur, Florentius Tij burg en Catharina Boots. Donderdag, 9 uur, gezongen h. Mis voor Bruidegom en Bruid, Coruelis Groot van IJmuiden en Barbara Smits van hier. 's Avonds 7 uur Lof niet Rozenhoedje. Vrijdag, 9 uur, gezongen h. Mis voor een 25-jarige ëchtvereeniging van Gerar dus Schermer en Veronica Fraaijman. Zaterdag, 9 uur, Jaarl. dienst voor Pe tronella livr. van Gerrit v. d. Eng. Van af 4 uur biechtgelegenheid, 's Avonds te 7 uur Lof met Rozenhoedje. De gebeden worden verzocht voor den Z.Eerw. Heer Pastoor die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden is voorzien en voor Jacoba Bergwever wed. van Jan Rijs, en Willem Duindam, die in den Heer zijn overleden. In ondertrouw zijn opgenomen: Theodoras v. Adriehem, van Heemskerk, en Maria Mooi, van hier. Cornells Groot, van IJmuiden, en Barbara Smits, van hier. Derde afkondiging). .Tacobus Heijne van hier en Agatha Verduin van Akersloot. (Tweede afkondiging). Zondag, 7 uur en half 9 de stille h.h Missen, 10 uur de Hoogmis, 'sNam. 2 uur de Catechismus, 3 uur de Vespers", s Avonds ta 6 uur Lof. Dinsdag, Donderdag en Zaterdag, 's av. half 8 Lof, ter eere van Maria. Donderdag, half 9 gezongen h. Mis ter eere van het H. Sacrament. Zondag, half 8 Vroegmis, 10 uur Hoog mis, 's Namiddags 2 uur Catechismus, te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 6