DuitscliePiaiiü's Mengelwerk. Een vreeselijk avontuur. Gbeaihclie Wasscherij Ververij Houtstraat jansstraat 51, Haarlem. ÜFFIC1EELE KEK KLUST. VOGELENZANG. HILLEGQM. L1SSE. NOGRDWUKERHÖUT. VOORHOUT. HAARLEMMERMEER (aan de Lijnden.) HOOFDDORP De Kerkberichten, die te laat in kwamen voor dit nummer, zijn op genomen in de NIEUWE HAAR- LEMSCHE COURANTvan hedsm. HAARLEM Telef. 426-1046 R. K. VEREENIGINGEN. Afdeeling Haarlem. Afdeeiing OVERVEEN en O. Afdeeiing VELSEN en O. Afdeeiing BEVERWIJK. Afdeeling UITGEEST. Afdeeling LISSE. Afdeeiing SASSENHEIM en O. Afdeeiing VOORHOUT. Sint Jozefsgezellen-Vereeniging. R. K. Militaire Veréeniging. teiiwe te huur vanaf f 4.per maand. &ATTA1Ci en UI Al! u Orgelhassdei. Jack Fay bracht zijn wintervacan- tie in de uitgestrekte wouden van Louisiana door. Zijn vader had daar een nog bijna niet gebruikten zaag molen gekocht en een groote hoe veelheid zeer geschikt timmerhout. Jack dacht het een kapitaal idee, dat hij mr. Casy. den machinist, die met een aantal arbeiders de werkzaamheden had aangenomen, zou meehelpen. Al had hij echter ook al niet gedacht aan een gemak kelijk leventje iu de wouden, na verblijf van vier eu twintig uur had hij reden te over om zich zelf te beklagen, dat hij niet lekker thuis gebleven was, want in dien korten tijd had hij reeds een ondervinding opgedaan, die zelfs het moedigste hart zou kunnen doen trillen en welke gebeurtenis wij hier willen verhalen. Het was in dat seizoen vochtig en onpleizierig hij de wouden. Een moerasdamp, vol miasmen, besmette de lucht en de zware regens hadden den grond in poelen herschapen. Zulke nadeelen als deze waren ech ter voor Jack slechts kleinigheden. Hij sterkte den inwendigen mensch met een goeden dosis kinine, wierp zijn lichte schoenen weg en trok een paar gebruikte gummilaarzen aan. Weinig vermoedde hij, toen hij, zeer in zijn schik met dezen ruil, zijn voeten nog eens bekeek, dat deze laarzen hem wel in doods gevaar zouden brengen, maar hem toch ook zouden redden van den vieeselijken dood. De machinist en zijn arbeiders waren den eersten dag reeds be gonnen stoomketel en machineriën te zuiveren. Zij maakten daarmee zulk een voortgang, dat den vol genden dag mr. Casey zijn mannen verdeelde in twee groepen en hen met zijn vertrouwden naar het dichtste deel van het woud zond, om rapport uit de brengen waar zich speciaal best timmerhout be vond. Nadat de arbeiders vertrokken waren, begon hij met Jack's assis tentie de machine op stoom te brengen. Nauwelijks begon het wa ter te borrelen, of een der arbeiders kwam terug met de boodschap aan mr. Casey, dat zij tot nu toe wel timmerhout hadden gevonden, doch niet van het beste, en of hij dus mee wilde gaan om te onderzoeken, waar zij het fijnste konden hakken. Om die reden verliet, hoewel een weinig aarzelend, mr. Casey den molen. Het zou op z'n meest niet meer dan twintig minuten gaans zijn en overigens had hij alle ver trouwen in Jack, d:e zijn jeugd in de machinewerkplaats had doorge bracht en reeds een getuigschrift van bekwaamheid had verworven. Jack was niet weinig trotsch op het vertrouwen in hem gesteld en nam gaarne alle verantwoordelijk- beid op zich. Hij had nog eenigen arbeid buiten; nu en dan ging hij even naar 't vuur kijken, dat hel der brandde, eu wierp er af en toe eenig brandstof op. Spoedig zou hij met zijn arbeid gereed zijn, waarna hij voortdurend op de machine zou moeten letten. Nog echter was hij niet klaar, toen opeens 'n licht klop pend geraas zijn aandacht trok. Vlug liep hij naar de deur der machinekamer en keek naar bin nen. In de weinige minuten, die er sedert mr. Casey's vertrek waren verloopen, was er niets bizonders gebeurd. De stoom had zich spoe diger ontwikkeld dan hij gedacht had en de trillende meter toonde reeds een drukking van 110 L. B. Jack herinnerde zich, dat mr Casey gezegd had, dat de weerstand van den ketel slechts 100 L. B. was, en hij erkende, dat uit dezen stand van zaken eene inderdaad drei gende ontploffing kon volgen. Bij die gedachte sprong hij snel door de geopende deur der machi nekamer binnen, maar gleed uit in zijne groote gummiltarzen en viel lang uit op den vloer. Zijn uitgestrekte hand gaf de deur een stoot eu tot zijn schrik hoorde hij niet slechts het dichtslaan der deur maar ook het scherp tikken van het spriugslot,dat hem tot gevangene maakte. Er waren geen vensters in de machinekamer, een olielamp ver lichtte slechts schaars de ruimte, waaruit geen ontsnappen mogelijk was. Er was geen levende ziel in den omtrek, anders zouden zijn jonge sterke longen hem een goeden dienst bewezen hebben, wanneer althaus het geraas van den stampenden en stootenden ketel zijn meest scherpe kreten niet had gesmoord. Zijn eenige kans op behoud was de veiligheidsklep. Al z'n moed bijeen rapend, naderde hij den brullenden ketel en keek naar de klep: geen wolkje stoom ontsnapte daar. Een ontzettende gedachte kwam bij hem op: indien door de een of andere oorzaak de klep weigerde te werken Gelukkig, een ladder stond tegen den ingemetselden ketel, vlug klom hij naar boven, doch welk een afschuwelijk tooneel deed zich in het half duister aan zijn oog voor 1 Ineengekronkeld als een spiraal, lag daar, gekronkeld om de veilig heidsklep, een donker glinsterend voorwerp, dat hem weldra bleek een enorme ratelslang te zijn. Met een jjseüjken kreet liet Jack zich bliksemsnel langs den ladder afglij den, doch het bloed stolde hem in de aderen, toeu hij, eenige stappen doende, op een glibberige zachte massa trapte en daarna rondom zich kijkend, was het al flikkering wat bij zag. De slangen waren uit de muren van den in langen tijd niet gebruik ten molen gekomen, waar ze haar winterkwartieren hadden. De hitte van het vuur had ze doen ontwa ken uit de sluimering, waarin zij gewoonlijk de koude maanden pas- seeren. Thans waren ze hongerig en boosaardig uit haar schuilplaats gekropen en lagen geen el van Jack verwijderd op den vloer, den zwarten kop, met vlammend groene oogen, dreigend opgericht- Een oogenbiik en een slang, de dichtst nahijzijnde, sloeg onverwachts haar scherp ton getje in Jack's been. Indien hij 't echter niet met eigen oogen gezien had, zou hij het niet geloo.'d heb ben, want hij gevoelde geen pijn. Eerst wist Jack niet waaraan dit zonderlinge feit toe te schrijven, dan echter ontdekte hij met vreugde, dat zijn gummilaarzen de oorzaak daarvan warende gummi was on doordringbaar. Indien hij nu maar een of ander wapen had, dan zou hij zich spoedig van die onge- wenschte gasten verlost hebben. De tijd drong, de machine raasde en brulde hoe langer hoe harder. 't Is dan nog beter in duizend deelen uiteengescheurd te worden bij de ketelontploffing, dan dat mijn bloed vergiftigd wordt en het leven verstikt door den beet van deze walgelijke reptielen, dacht Jack. instinctmatig strekte hij zijn hand uit en tot zijn geluk vond hij een ijzeren staaf, die tegen den muur stond. Jack huiverde toen hij voor bij den ketel kwam, de grond da verde onder zijn voeten, zóo groot was de trilling, een volgend oogen biik echter was hij zichzeli weer meester. De slangen kronkelden zich om hem heen, hem bedreigende met den vreeselijken dood, maar Jack zwaaide de staaf in de lucht en liet ze met kracht op de slang n neer komen. Iedere seconde bracht den dood aari zoo'n dier. D.e moedige jongen wist echter wel, dat het eigenlijke gevecht eerst zou begin nen tussehen hem en de siang om de veiligheidsklep. Deze slang was als razend gewor den door de steeds toenemende hitte van haar eerst zoo aangename rust plaats en toen Jack haar naderde, maakte zij zich, onder vervaarlijk gesis, gereed, haar venijn op Jack uit te storten, snel ontwond zij eeni ge kronkelingen doch Jack wist haar gelukkig te ontwijken. Vruch teloos beproefds hg het ondier den genadeslag toe te brengen, de slang liet er hem den tijd niet toe. Ieder oogenbiik werd het zelfs moeilijker het gevaarlijke beest te naderen. Kronkeling na kronkeling verliet zij de veiligheidsklep, waar om zij geslingerd had, voortdurend op eigenaardige wijze met den af schuwelijken kop in den lucht stoo- tend. Elk oogenklik bracht Jack dich ter bij deu dood: door vergif of ontploffing. Het was niet lauger meer een strijd tussehen Jack en slang, neen, het werd een kracht proef tussehen de slang en den ke tel en degene met het meeste uit houdingsvermogen zou deu strijd winnen. De slang was nu bijna van de veiligheidsklep af; indien het Jack gelukte haar er geheel af te krijgen zou het wellicht mogelijk zijn een ontploffing te voorkomen. Jack wierp een blik op den meter en zag, dat thans de stoomspanning reeds tot 120 L. B. gestegen was. Bijna maakte zich de vertwijfe ling van hem meester. Met al de kracht zijner ziel onderdrukte hij echter zijn angst en ontwierp een plan, dat hij oogenblikkclijk uit voerde. Laugzaam eu voorzichtig naderde hij weer de slang, naar moedig kwellende met zijn staaf, dan weer oogeDschijnlijk z;cnzelf daarmee slaande. Deze taktiek had een goed gevolg, de slang kwam op hem af en de veiligheidsklep raakte vrij. Snel sloeg Jack toe en het ondier viel zwaar getroffen op den vloer, maar daarna richtte het zich bliktemsnel op, om zijn aan valler den doodelijken beet toe te brengen, doch als een doischvlegel kwam nog eenmaal de staaf op het ondier neer en verpletterde zi.n kop. «wr, 8 uur Lof en vergadering voor de leden van Eer en Deugd. MaandagDinsdag en Woensdag, kwart over 8 k. Mis. Donderdag, kwart over 8 h. Mis, 's av. van 6—8 uur gelegenheid om te biech ten en oin half 8 Lof met predikatie tot voorbereiding van het 40-urengebed. Vrijdag, 7 uur uitstelling van het H. Sacrament, half 8 Vroegmis, 10 uur Hoog mis, 's avonds van 68 uur gelegenheid om te biechten en te half 8 Lof met predikatie. Zaterdag, 7 uur uitstelling van het H. Sacrament, half 8 Vroegmis, 10 uur Hoog mis. Den geheelen dag gelegenheid om te biechten, behalve van 124 uur en 's avonds te half 8 Lof. De gebeden worden verzocht voor Elisabeth van Straten—Zoet Leonardus van der Linden, Wilkelmina Wensveen, geb. Wiliemae, Agatha Maria Witteman, en Antonius Trouwen, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien. Zondag, ten half 8 de Vroegmis en ten 10 uur de Hoogmis. Des middags ten half 3 Lof met Rozenhoedje. Maandag en volgende dagen de h.h. Missen ten half 8 en 8 uur. Woensdag en Zaterdag Catechismus. In ondertrouw zijn opgenomen Joannes van Berkel en Joanna Bon. Zondag, de h.h. Missen ten 7 uur, half 9 en ten 10 uur de Hoogmis. Ten 2 uur Catechismus voor de meisjes. Ten 3 uur Vespers. Ten half 7 Lof met predicatie. Zaterdagavond van 5 uur af gelegenheid om te biechten. Ten 7 uur Lof. De gebeden worden verzocht voor Anna van Roode, Maria Verbruggen, Wed. Anna Halter geb. Bussen, Wed. Spreeuw geb. de die le Clerque, Joanna Dubbeling en Joanna van Dril, die van de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Aiida Salman hvr. van Corn. Pijpers, die in den Heer is overleden. Zondag, 7 ure en half 9 de gelezen h.h. Missen met onderrichting, te 10 ure de Hoogmis met predikatie, 's namiddags t« half 2 Catechismus te half 8 de Vespers, wa'sronder de Rozenkrans zal gebeden worden, 's Avonds te 7 ure Marialof en predikatie. Maandag,, slechts twee h.h. Missen te half 8 en half 9. Donderdag avond te 7 uur Lof, waaron der de Rozenkrans zal gebeden worden. Zaterdagmiddag van 3 ure af gelegen heid om te biechten, 's Avonds io 7 ure Lof waaronder de Rozenkrans zal gebeden worden. Zondag, 7 uur stille h. Mis met onder richting, 10 uur Hoogmis met predikatie, 's Namiddags 2 uur Lof en predikatie ter eere van Maria. Maandag, Aanbidding bij de Eerw. Zus ters. 7 uur gezongen li. Mis en 's avonds kwart over Lof in het Gesticht. Dinsdag, Aanbidding bij de Eerw. Zus ters 7 uur gezongen h. Mis en's avonds kwart over 7 Lof in het Gesticht. Half 10 gezongen trouwmis voor Adrianus de Rijk en Geertruida Meeuwenoord. Des avonds te 7 uur Lof ter eere van Maria. Woensdag, Aanbidding bij de Eerw. Zusters. 7 uur gezongen b. Mis en 's av. kwart over 7 Lof in het Gesticht. Half 10 gezongen trouwmis voor Wilhelmus Cornells Jonkheer en Agatha Oostdam. Donderdag, half 9, gezongen li. Mis. Vrij dag ag avond 7 uur Lof ter eere van Maria. De gebeden worden verzocht voor Joanna v. Dam, wed. Willem Broekhof, en Cornelia Zuiderduin wed. v. d. Voort, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Petrus Goemans, die in den Heer is overleden. Zondag, de h.h. Missen ten lialf 8 en 10 uur. Te hall 2 Catechismus en te half 3 de Vespers. Vergave ing in de school van bestuur- deren der bibliotheek, om te beraadslagen in welke richting wij moeten doorgaan. Dinsilag en Donderdag, Catechismus. Kerk v.d. H. Eranciscus van Sales. Zondag, 7 uur de Vroegmis, 10 uur ée Hoogmis, 's Nam. 3 uur Lof. Dinsdag, half 9, gezongen h. Mis ter eere van den H. Antonius. i Zaterdag, 's nam. van 48 uur gelegen heid om te biechten. In de week alle dagen de h. Mis ten kalf 9. Ten 9 uur Catechismus. De gebeden worden verzocht voor Joannes van Renswou, me met de laatste H Sacramenten der Steivenden is voorzien. yondag, 7 uur, Helena Gibbon wed. ai Gsrrit Kraayenhage, lOuur Parochie- A-V. half 7 Lof en Meimaand-oefening. Maandag, 8 uur, overl. ouders. Dinsdag, half 10, Bruid en Bruidegom. Voor de h. Mis „Veni Creator." Woensdag, 8 uur Elisabeth v. Sprundel, geb. Pronk, 10 uur. Bruid en Bruidegom. Voor de h. Mis „Veni Creator". Donderdag, 8 uur, Jan Tol en Williel- mina Molenaar, half 9, Cornelia Beers en Anna Tol. Vrijdag, 8 uur, Wed. Ran geb. Marga- retha Kuiper, half 9, Adriana Hack hvr. Jan Bus. Zaterdag. 8 uur, Z.Eenv. Heer Joannes Steen voorden, half 9 tot zekere intentie ter eere van Maria. De R: K. Vereenigingen van Haar lem en Omstreken vinden in deze rubriek gelegenheid om KORTE (ook huishoude lijke) mededeelingen, agenda's enz. bekend te maken. Netiorlancischo R. K. Volksbond Zondag, 17 Mei, 5 uur, Post- en Tele- graafbeambten. Maandag 18 Mei, half 9 uur, algemeene vergadering. Viering van het Encycliek- feest (zie de programma's). Half 9 uur Ondersteuningsfonds. Dinsdag, 19 Mei, van 89 uur Hulp in Nood. Woensdag 20 Mei, Katholiekendag, 9 uur. repetitie Zangvereniging. Donderdag 21 Mei, half 9 uur, bestuurs vergadering Metaalbewerkersgilde „St. Eioy", half 9 uur, Rederijkerskamer. Vrijdag 22 Mei, half 9 Hoofdbestuur. Zaterdag 23 Mei, half 9 zitting Spaarbank „St. Antonius van Padua." 89 uur zitting Hulpspaarbank (Schoterkwartier). Half 9 spaarkas „St. Nicolaas" (winter provisie). Half 9 uitstalling en verkoop van brochures en geschriften door de Propagandaclub. Van half 9 tot half 10 inschrijving van nieuwe leden en zitting Coöperatieve Baküerij. MEDEDEELINGEN. Personen, welke'; wenschsn deel te ne men aan een taai-cursus, wprdtn vrien delijk verzocht zich zoo spoedig mogelijk op te willen geven bij ondergeteekende; het bedrag aaarvoor zal later naai om- stanigheden worden geregeld. Maandag 18 Mei begint de nieuw op gerichte coöp. broodbakkexij te werker, en zullen de leden bij gelegenheid van het Encycliek-feest het eerste brood ont vangen, en Zondag 17 Mei zal door den Eerw. Adviseur de bakkerij worden in gewijd. Namens het Bestuur, T. H. BROEKHUIJZEN, le Secr. Linschotenstraat 31. Zaterdag 16 Mei, 's avonds van half 8 tot half 9 zitting spaarkas „St. Nicolaas" (winterprovisie), lokaal Catechismuska- iner. Op denzelfden tijd zitting spaarbank „Thomas v. Villa-Nova", lokaal Zuster school. Op deze uren bestaat er gelegen heid voor Spaarkas en Spaarbank zich als lid te laten inschrijven. Namens het Bestuur, W. J. JANSEN le Secr. Zondagavond 17 en Maandag 18 Mei, zullen de Encycliekfeesfeu gehouden wor den door de leden met hunne dames. Er is rekening gehouden met de dag en nachtwerkers, zoodat de bode de kaar ten zal bezorgen voor Zondag en Maandag Zondag aanvang ten 7 uur, Maandag ten 8 uur. De Rederijkerskamer heeft zich wel willend aangeboden beide avonden met voordrachten op te luisteren. MEDEDEELING. Zondag 17 Mei, 's morgens ten 7 uur, zal er aan God eene H. Mis worden op gedragen voor de leden der afdeeling. Ook Zondagmorgen 24 Mei. De leden en hunne echtgenooten worden verzocht allen ter H. Tafel te naderen en hun insigne niet tö vergeten. Namens het Bestuur. P. VERSTEEG Secr., Bondsgebouw: Peperstraat 15. Zaterdag 16 Mei, 's avonds van 8 tot 9 uur zitting der Spaarbank St. Antonius, van 8 tot 9 zitting der Spaarkas St. Ni colaas en Communiefonds. Zondag 17 Mei, 's avonds half 8, vie ring van het Encycliek-feest, in het Hotel „De Zon". Toegankelijk voor de leden, ecreleden en hun dames en heeren dona teurs. Een spreker zal optreden. Namens het Bestuur, J. DE GOEDE, Secr. Wegens ernstige ongesteldheid van "den Z.Eerw. Lieer Pastoor, is het Encycliek- feest, hetwelk bepaald was op 17 Mei, uitgesteld voorloopig tot 31 Mei. Bij gun stiger gelegenheid van Z.Eerw. zal de juiste datum aan de leden per convoca- tiebiijet worden bekend gemaakt. Namens het Bestuur, P. TWAALFHOVEN, Secr. Bondsgebouw: Dorpsstraat C 115. Zaterdag 16 Mei, 's avonds van 8 tot 9 uur, zitting Spaarkas. Dinsdagavond repetitie Zangvereeniging, „St. ISIDORUS". Zondag 24 Mei, 's avonds half 5, huis houdelijke verg. der Bloemistknecht». Punten van behandeling zijnBespre king betreffende het bloemistvak, mede deelingen van het bestuur en rondvraag. Leden, toont nu u e belangstelling en komt allen op als één man. Namens het Bestuur, A. H. SCHRAMA, Seor. Zondag 17 Mei, des avonds 7 uur, ver gadering voor de Afdeeling, in de zaal van den heer C. Schippers. Namens het Bestuur, J. ZANDVLIET, Secr. Feest.vergadering op Zondag 15 Mei in de „Bonte Koe". Aanvang des avonds ten 7 uur. Als spreker zal optreden de heer S. de Groen, met het onderwerp van den dag. „Het Encycliekfeest." Door de onderafdeeling Tooneel zal de avond verder opgeluisterd worden. Leden en Donateurs hebben toegang met eene dame. Namens het Bestuur, W. van der LAAN Secr. HAARLEM- Vereenigingsgebom Zoetestraat No. 3 Geopend des Zondags van 12-3 en an 5-10 uur. Op werkdagen van 6 tot 10 uur 's avonds. Zoetestraat 13. Het gebouw is dagelijks geopend, des avonds van 6—10 uur en op Zon- en Feestdagen den geheelen dag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 7