Sociale Berichten Uit den Omtrek. S t a d s n i e uw s. fc: voor zoover de zee- en landmacht en de overige weermiddelen van den Staat betreft, ten aanzien dier belangen van advies kan dienen. De Minister gaf een historisch over zicht van de instelling, het bestaan en de werking van een gelijksoortig college, dat van 18501868 heeft be staan. Gelijk toen. wordt ook thans bezuiniging, althans zuinigheid, ver langd met het oog op het wisselend inzicht van snel elkander opvolgende ministers; ook stabiliteit. Te midden van het bestaande ver schil van meeDing daarover en over andere posten, die dikwijls ook in den politieken strijd worden geworpen, is het de taak der Regeering haar weg te vinden tot het treffen van de noodige voorzieningen. Wat goed is moet behouden blijven, doch hervor mingen en nieuwe voorzieningen zijn noodig zóó dat zij uitvoerbaar zijn en dat, met geen meerderen persoon lijken last of ongelegenheid voor de burgerij en niet meer kosten dan noodig is. een zoo goed mogelijk defensiewezen wordt verkregen ter handhaving onzer onafhankelijkheid en tot bewaring der openbare orde. Daartoe is noodig deskundig onder zoek en beter overleg dezer zaak als een nationale zaak met onttrekking daarvan zooveel doenlijk aan den politieken strijd. De Raad van Defensie is onafhankelijk .n zijn oordeel en de Regeering blijft verantwoordelijk- A!g. Bond van R. K. Kiesverenigingen. In een groot gedeelte onzer oplage van gisteren konden we nog van de vergadering van gisteren, te Utrecht gehouden, een deel van 't verslag opnemen. We mejdden, dat Mr. Kooien presi deerde en dat 58 districten vertegen woordigd waren. Verder seiade onze bijzondere correspondent den uitslag der bestuursverkiezingen en nog andere bijzonderheden. Voor goed begrip van een en ander volgde hier, ook voor die lezers die deze telegrammen niet in hun blad hebben gevonden, nog een kort resumé van de vergadering, gevolgd door het einde van het verslag dat ons te laat bereikte om het nog op te nemen. Ten ruim één uur werd de verga dering geopend. De voorzitter deelde o.a. mede. dat tot den Bond zijn toe getreden Hontenisse, Ommen en Rheden. De heer van der Kallen had aan merkingen op het verslag van den secretaris dat evenwel door den voor zitter voor juist werd verklaard eu dan ook ongewijzigd aangenomen. Als bestuursleden werden gekozen voor Zuid-Holland( vacature-Kolk man) de heer Van de Corput en Zuid- Holland II (vacature-Van Rijswijk) de heer dr. Kervel, beide als plaats vervangers voor jhr. Von Fisenne en mr. Aalberse. Door toetreding van Rheden werd voor Gelderland ais tweede bestuurslid gekozen de heer jhr. O. van Nispen en tot plaatsvervanger baron van Wijnbergen. Daarna kwam aan de orde de re- glementsherzieniDg. Een voorstel van het bestuur om art. 12 van het reglement te wijzigen, zoodanig, dat de oproepingsbrieven voortaan een maand vóór de vergade ring worden rondgezonden in plaats van 14 dagen, werd bij acclamatie aangenomen. Belangrijk ook voor de ev. aan sluiting der Noord-Brabanters, was de beslissing over de wijziging van art. 13. Breda stelde voor, het stern- uitbrengen te regelen naar het aanta 1 Katholieke kiezers, voor elk 1000 tal {en gedeelten boven 750) welke de vereeniging vertegenwoordigt één stem; daarenboven zouden districten, welke een Katholiek naar de Kamer afvaar digen, een stem meer uitbrengen. Het voorstel van het Bestuur te dezer zake wilde uit elk Kamerdistrict een afgevaardigde, die voor iederen 500 (gedeelten voor geheelen gerekend) leden, die zijn vereeuiging telt, één stem uitbrengt. Ten aanzien van dit artikel werd ïiü langdurig debat en verwerping van verschillende nieuwe voorstellen het voorstel Breda met bijna algemeene stemmen verworpen, 't Voorstel van het bestuur wordt, aangenomen met groote meerderheid. Na de pauze kwam het kiesrecht- vraagstuk aan de orde. Drie moties waren voorgesteld een motie-'s Gravenhage II tot wering Van >-ene practische conclusie, een motie Z.'.andam tot uitstel tot 1909 of vroe ger, en een motie Leiden, strekkende om andermaal een commissie te be noemen, welke binnen zes maanden een rapport zal uitbrengen omtrent de voorloopig mogelijke regeling van het kiesrecht voor Eerste en Tweede Kamer. Arnhem stelde voor de heele zaak, moties en al, te renvoijeeren naar de September-vergadering. Na drukke discussie werd met 34 tegen 23 stemmen aldus besloten. 19 De historie van den berg, dié een muis baart, zal ongetwijfeld in de gedachte komen als men dit resultaat overdenkt Gemengde Berichten. Inbraak. Gisternacht is een belangrijke inbraak gepleegd in het magazijn van den heer Overstrijd, horlogemaker in de Lange Poten, Den Haag. Vermoedelijk na 2 uur 's nachts zijn de inbrekers in het perceel, dat 's nachts niet bewoond wordt, aan de achterzijde binnengeklommen, Da zich waarschijnlijk toegang te hebben ver schaft door in een telefoonpaat in de Bagijnenstraat te klimmen en van dear over de daken het perceel te bereiken. Een groot aantal gouden gouden horloges is vermis. De daders zijn nog niet opgespoord. Voor zoover heden kon worden nagegaan, wordt vermist een waarde van ongeveer f 10,000 aan sieraden, waaronder on geveer 250 horloges. Een gevaarlijk misdadi ger gevat. Vrijdag den 3en Mei j.l. kwam ter oore van de ge meentepolitie te Leeuwarden, dat in het hotel „Amicitia" den vorigen avond was afgestapt een heer. ge kleed in de uniform van kapitein eener Lloydboot, wiens gedrag ee- nigszins verdacht voorkwam. On middellijk werd een bezoek gebracht aan genoemden kapitein, die zich bij die kennismaking voordeed als een Engelsch kapitein, varende on der Amerikaansehe vlag en op door reis zijnde van Hamburg naar Odes- sa via Liverpool. Hij noemde zich Bielman. sprak vlot Engelsch, doch onder zijn ver hoor veranderde hij van directie, be gon Duitsch te spreken, zeide Duit se her te zijn, om zich later weer als Engelschman en kapitein van de Cu- nardlijn (Amerikaansehe Stoomvaart Company) voor te doen. Aangezien Bielman zijn papieren aan boord had achtergelaten, kon hij zich niet legitimeer en en hem werd daarom verzocht ten politiebureale te verschijnen,- waartegen hij zeer veel bezwaren had, o.a. wenschte hij niet met iemand van de polotis, al was die ook in burgerkleeding, op straat te loopen. Hij verklaarde voorts, dat hij zich onmiddellijk bij den Minister van Buitenl. Zaken en bij den Engelsehen gezant zou be klagen over den overlast, een ka pitein van de grootste stoomvaart maatschappij der wereld aangedaan, doch niettegenstaande al zijn tegen werpingen, moest hij mee naar het bureau. Uil: al de verhalen bij zijn verhoor gedaan, waarbij hij herhaaldelijk op tegenstrijdigheden werd betrapt, werd zijn houding al meer en meer verdacht, doch de band tusschen hem en de politie nauwer. Hij noemde zich ten humde Pieter Tolsma en verklaarde, dat hij den naam Biel- man voerde, omdat zijn stiefvader zoo genaamd was. Ook beweerde hij thans Hollander en te Amsterdam geboren te zijn, van waar hij met zijn ouders naar Milwaukee (Vereen. Staten van Noord-Amerika) trok. Nog kwam uit. dat. hij in het bezit was van een brillanten ring van groote waarde en een prachtig gou den horloge. Hoewel door de poli tie hier links en rechts geïnfor meerd werd. kon zij maar niets van den man te weten komen en was, ten einde raad, verplicht iiem des na middags van dien dag in vrijheid te stellen, maar er werd toch een oog in het zeil gehouden en te circa 5 uur dien dag kreeg de commissaris bericht, dat te Leer in Oost-Fries land brillanten ringen en een hor loge door een scheepskabitein waren gestolen. Onmiddellijk werd de Lloydkapi- tein weer opgezocht en dezen keer voor goed ingerekend. Zooals thans uit nadere berichten bleek, zou hij Quintel heeten. Nog later kwam uit, dat hij niet Bielman, niet Tolsma, niet Quintel, maar Bierman of Paul Veeliman genaamd was, totdat ten slotte een meer offi cieel telegram meldde, dat hij is Phi- lipp Winter genaamd Tenhoff. Men heeft dus nog altijd keus. Nadat hij door de politie in ©enige poses was gekiekt en die portretten waren opgezonden, bleek dat door de activiteit van onze politie een zeer gevaarlijk misdadiger was ga- knipt, die. hoewel pas 46 jaar oud, reeds 22 jaar gevangenisstraf voor zeer ernstige misdrijven, in Duitsch- land gepleegd, had ondergaan en te Bremerhaven een kapiteinsuniform had gestolen, valsche chèques had vervaardigd en uitgegeven en te Leer bij den goudsmid Bijlman bril lanten ringen en een horloge, alles van groote waarde, had gestolen. Vóór zijne komst te Leeuwarden had hij vertoefd te Groningen en te Appingedam. Zijn uitlevering is aangevraagd, (L.C.) R. K. DrankbeArijders-vereeniging in het Bisdom Haarlem. De vierde Algemeene vergadering van den Diocesanen Bond zal gehou den worden op een nader te bepalen Zondag in de inaand October a s. te 's-Gravenhage. Den afdeeiingen wordt verzocht eventueele voorstellen ter plaatsing op de Agenda dier vergade ring te willen inzenden vóór 1 Juli a.s. aan het Secretariaat. Eveneens worden vóór 1 Juli inge wacht eventueele candidaturen voor de periodiek open te vallen plaatsen in het Hoofdbestuur, Aan de beurt van aftreding zijn: Mevr. M, Kenter van Baar en de heeren A. W. LI. Ludwig en H. Ammerdorffer. Personalia. De heer G. Sjollema is van Bloemendaal verplaatst naar het telegraafkantoor te Amsterdam. Burgerlij kestand. Overleden: D. van den Heuvel, 41 j. ZANDVOORT. Gevaarlijke badgasten. Door de politie alhier zijn in arrest geuo- men twee Duitschers die zich des avonds in een paar strandstoelen te slapen hadden gelegd. Zij bleken zon der middel van bestaan en in Holland gekomen te zijn om werk te zoekeD. Bij fouilleering werden bij ieder twee geiaden revolvers en verscheidene pa tronen gevonden. Zij zijn gevankelijk naar het huis van bewaring te Haar lem overgebracht in afwachting van hunne uitlevering. Aangekomen vreemdelin gen. Fam. Lancee Amsterdam, Kerk straat 1, 4 pers. Fam. Dubourcq, id. Villa Duin en Daal, 4 pers. Fam. Po- vel, Heemstede. Villa l)uin en Daal, 11 pers. Fam. J. G. SchaddBreuke laar, Amsterdam, Pension Lina Mund- hek, 5 pers. S. J. Schultz, id. Pen sion Norma, 1 pers. J. Bronk horst, Haarlem, Pension Norma, 7 pers. M. Zembeeh, id. Pension Norma, 1 pers. IJMUIBEN. De Planteijdt-trawlers. Naar wij heden uit goede bron vernamen beeft zich een kooper voorgedaan voor al ue trawlers van wijlen den heer Planteijdt. Na al de geruchten, die zoolang reeds de ronde hebbsn gedaan, is dit voor menigeen e*ne groote gerust stelling. Het vertrouwen in het tot stand komen van eene combinatie was hier reeds lang geschokt. Toch is nog vóór de verificatie vergaderingen het besluit genomen de geheele vloot ineem» over te nemen. Voor de honderden, die op en aan deze schepen hun brood verdienden, is dit een groot geluk, of het voor de gezonde ontwikkeling van IJmuiden een zegen is, zal de tijd moeten leeren. Onze zegsman was in dit opzicht niet optimistisch. De toestanden op visscherijgebied zijn over't algemeen verre van gunstig. De prijs, waarvoor de schepen zijn overgenomen, is zéér hoog, Daar men meent wel 1 l/j 2 ton boven de werkelijke waarde. Een groet gedeelte van de vloot moet bovendien in zoodanigen toe stand verkeeren, dat het de vraag is of de booten de exploitatiekosten zul len kunnen opbrengen. Wij hopen dat deze "beschouwing te donker getint zal blijken, i doch zien met belangstelling het verloop der zaken tegemoet. WIJKEROOG. Het Encvcliekfeest. De R.K. Volksbond, ai'd. Velsen en O. vierde Zondag groot feest. Ter herdenking van de uitvaardiging der Encycliek „Rerum Novarum", was eene talrijke menigte opgegaan naar de concertzaal van den heer Rensen, café „Bloem- oord" om den Eerw. spreker, die dien avond het woord zou voeren, aan te hooren en verder den avond genoeglijk door te brengen. Nadat de Z.Eerw. Heer Adviseur ter opening dezer feest- vergadering het woord had gekregen en aangetoond had, dat de 15 Mei een gedenkwaardige dag was voor de ge heele wereld in 't bijzonder voor de R. K. arbeiders, deelde Z.Eerw. mede, dat aan de leden der afd. Velsen en O. eene verrassing zou worden bereid. Daar gaat op verzoek van den Z.Eerw. Heer Adviseur hei scherm op eu de aanwezigen zien een prachtig vaandel tusschen kwistig aangebrachte guir landes en de borstbeelden van Paus en Koningin. Eene godvruchtige dame had dit den Pastoor ten geschenke gegeven eu deze droeg het met een toepasselijk woord over aan den R.K. Volksbond Velsen en O. Deze dag, zoo sprak de Z.Eerw. Heer Pastoor, is onze Meidag geworden, doch is hij gewich tig voor alle Katholieken, bij uitstek gewichtig is hij dezen keer voor Vel sen en O., nu zulk een prachtig vaandel het eigendom is geworden dezer af- deeling. Hierna betrad de Eerw. Heer van Noort, kapelaan te Amsterdam het spreekgestoelte. Eerst schetste de Eerw. spreker in keurige bewoordingen den machtigen indruk dien het woord van den grijzen opperpriester, vervat in „Rerum Novarum'' op de wereld maakt, hoe dat woord tot in de verst afgelegen flanden weerklank vond en zoo ingrijpend was op den loop der dingen, dat zelfs de arbeiders niet durfden gelooven aan de groote vrij heid, die hen door deze Encycliek ge bracht werd. Vervolgens tverdedigde hij de Kerk aan de hand dier Ency cliek tegen de beschuldigingen ais zou zij nooit iets voor de stoffelijke belan gen der arbeider over hebben, en he kelde op meesterlijke wijze het spot woord der socialisten, dat de Kerk de arbeiders te vreden stelde meteen wissel op de eeuwigheid. Hij stelde verder in het licht hoe de Kerk reeds van het begin van hare stichting af den arbeid adelde en den arme verhief. Herhaaldelijk door een hartelijk applaus onderbroken eindigde de Wel eerwaarde Spreker zijne boeiende le zing met eene opwekking om zich trouw om het nieuwe vaandel te scha ren en nooit te twijfelen, dat de R. K. Kerk de arbeiders in deu steek zal laten, mits zij zorgen, dat ze, wat het zwaarst weegt het zwaarst moeten laten gelden en steeds de eeuwigheid boven den tijd stelleD, het leven hier namaals als doel en dit leven slechts als middel beschouwen om hierna maals tot dat doel, het verblijf in het huis der gelukzaligen te geraken. Het zaï den Weleerw. Spreker uit het langdurig applaus na zijne rede duidelijk zijn geworden, hoezeer V. en O, met zijne woorden, iustemde. Nu was het de beurt van de Rede rijkerskamer J. W. Hofdijk om den verderen avond aan te vullen. Zij had voor deze gelegenheid een stukje ge leerd, maar door eene plotselinge keel ontsteking was een der medespelers verhinderd zijne rol te vervullen. Daarom zouden zij slechtR eenige voor drachten ten beste geven. Ondanks het onvoorbereide werden de verschil lende nummers goed ten gehoore ge bracht en oogstten veel bijval. Er zijn onder de Hofdijkers, die. zeer veel talent bebben om een of andere figuur te typeerenwij noemen als zoodanig bijzonder Jaop Knol en de Witkiel Staatsspoor. Ook de Politieke mole naar verdient een pluimpje voor de kranige wijze waarop hij zijne cou pletten veranderd heeft, opdat ze ge heel voer den avond zouden passen. In een woord, zeer voldaan keerde men huiswaarts toen het reeds lang elf uur was geslagen. Hedenavond komt er een andere spreker. Daarover morgen een en ander. Raadsvergadering. In de he- dennamiddag gehouden raadszitting werd benoemd tot hoofd der openbaar lagere school de heer J. van der Vies, te Krommeniedijk. Aan de commissie ter viering van bet schoolfeest wordt flOO subsidie verleend. Besloten wordt dat in den vervolge havengeld zal worden geheven. Bloeiende Darwfntulpen in het plantsoenbijhetRaadhuis. Door de afdeeling Heemstede der Alg. ver. voor bloembollencultuur werden in bet najaar van 1907 een groote hoeveelheid bol en knolgewassen ge schonken voor het plantsoen bij liet Raadhuis. Deze zijn aldaar geplant onder toe zicht en volgens advies van den be kenden aanlegger van tuinen, den heer P. J. van Empelen, en thans nu de darwintulpen in vollen bloei staan, schittert, het plantsoen in zooharmo- nieuse bloemenpracht, dat het voor wandelaars en zeker voor wielrijders de moeite waard is voor de bezichti ging een extra uitstapje te maken. Het is hier te zien, hoezeer bij doelmatige beplanting, vooral tulpen tot versiering vaa tuinen kunnen bij dragen. Statuten. De „St. Ct." van heden bevat de statuten der kweekerij „Insu- linde." Het doel is: het kweeken en verkoopen van vruchten, boomen en planten, benevens alies wat daarmede geacht kan worden in verband te staan.Duur: 30 jaren. Kapitaal: f20,000, Verdeeld in 80 aandeelen van f250, waarvan 48 zijn geplaatst en volge stort door in breng van een perceel tuingrond, zijnde de kweekerij „Insu- linde", liggende te Heemstede aan de Molenwerf, met de zich daarop be vindende 10 druiven kasten, schuren, 2 loodsen, verdere getimmerten, ma chinerieën en voorts alle gereedschap pen en planten. De vennootschap wordt onder toezicht van 2 commis sarissen bestuurd door een directeur. Voor de eerste maal zijn benoemd tot directeur de heer V. Deggeller, en tot commissarissen de heeren C. van Cuyk en A. P. Audretsch. R. K. Kies vereeniging. In de buitengewoon druk bezochte vergade ring der R. K. Kiesvereeniging „Door vriendschap bloeiend" is bij derde stemming tot candidaat i esteïd voor den Gemeenteraad de heer H. J. N. Peepierkorn met 73 tegen 69 stemmen, op den heer J. V. Jansen Hendriks. Verdere candidaten waren de heeren A, v. d. Horst, J, Zwarter en C. W. Jansen Hendriks. HILLEGOM. Diusdag j.l. is ten nadeele van J. Pleger, wonende te Wijk aan Duin een rijwiel ontvreemd, dat hij geplaatst had tegen een schuur in den Oost- einderpolder alhier, terwijl hij daar op de bloembolleaveiling was. Het mocht den wakkeren veldwach ters Verhaar en Vrijlink DaJaDge na sporingen gelukken den dader, zekere •J. v. H., 31 jaar oud, alhier aan te houden en tot bekentenis te brengen alsmede heeft hij aan genoemde veld wachters na een langdurig verhoor bekend, het rijwiel dat ca. 7 it 8 weken geleden ontvreemd is uit het portaal der R. K. kerk te Vogelenzang ont vreemd te hebben. Beide rijwielen zijn door hem verkocht te Leiden, r espec tievelijk voor f35 en f 18,50, terwijl beide rijwielen zijn opgespoord en de dader ter beschikking der Justitie te Haarlem gesteld is. Looddieven. Bij de politie alhier werd aangifte gedaan van dief ?tal van lood van het in aanbouw zijnde R. K. Verplegingsgesticht. Het mocht der politie gelukken de vermoedelijke da ders, zekere K. en B., beide opperlie den, aan te houden en tot bekentenis brengen. Het lood is in beslag ge nomen. LISSE Liet Encycliekfeest. Zandag vierde onze afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond alhier het jaarlij ksch Encycliekfeest. Een groot aantal bonds leden nam des morgens deel aan de generale H. Communie onder de H. Mis die door den Geestelijken adviseur, den weleerw. beerB. M. J. van Rooij, voor de levende en overledene leden en weldoeners van den Bond werd opgedragen. De zangvereeniging St. Gregorius voerde onder directie van den weleerw. heer F. de Vette, daarbij op verdienstelijke wijze eenige kerke lijke gezangen uit, hetwelk de plechtig heid niet weinig verhoogde, 's Avonds kwam men ter vergadering bijeen in 't boDdsgebourr, waar het feest werd voortgezet. De voorzitter deelde na 't welkomst woord mede, dat in afwijking van de vorige Encycliekfe"sten, welke opge luisterd werden door de gymnastiek- vereeniging „Sparta", thans zullen medewerken St. Genesius en Gregorius. Tevens maakte hij bekend, dat in plaats van de gewone collecte te hou den voor „Hulp in Nood", een collecte zal gehouden worden voor deelname aan hot huldeblijk aan Z. H. Pius X bij gelegenheid van Zijn gouden pries terfeest aan te bieden, en wel in ver band met het aanzoek ran het Centraal Bestuur. Ook werd, in verband met het be sluit; genomen op een der voorgaande huish. vergaderingen, den oud-adviseur den Zeereerw. heer B. J. Klekamp het eerelidmaatschap aangeboden. De oud-adviseur hierna het woord verkrijgende, dankte met eenige wel gekozene woorden voor dit blijk van waardeering. Hierna werd door de onderafdeeling St. Gregorius het bondslied gezongen. Het knapenkoor maakte hierbij een mooi effect. Thans trad voor het voetlicht de tooneelvereeniging "St. Genesius" met het oorspronkelijk tooneelspel in twee bedrijven „Fernand de Speler". Nadat het eerste bedrijf met veel succes was afgespeeld, werd door de zangvereeniging gezongen „Oud van dagen" van Jos. Haidn, waarna 't tooneelst.uk weer werd voortgezet. Allen speelden hun rol uitstekend, hetwelk blijk gaf van een goede studie. Op voortreffelijke wijze werd hierna gezongen „Wat ze zeggen" van Nic. Loots. Na de pauze werd opgevoerd „Hij is zenuwachtig", kluchtspel in een be drijf, waarin de hoofdrol werd gespeeld door den heer N. v. d. Eist, wiens spel, zooals gewoonlijk iedereen deed schudden van 't lachen. Ook in dit stuk werden de verschil lende rollen goed gespeeld. Na het kluchtspel werd doer de zangvereeniging gezongen „God van Arbeid", van J. A. S. van Schaick. Met een hartelijk dankwoord van den voorzitter voor de medewerking der onderafdeelingen en de leden voor de goede orde werd deze eerste feest avond gesloten en ging ieder welvol daan huiswaarts Gisteravond (Maandag) had de tweede feestavond plaats voor de andere helft der bondsleden en doDa- teurs, waarop hetzelfde programma werd afgespeeld. Na opening der vergadering, voor lezing der notulen en installatie der nieuwe leden werd het woord gegeven aan den WelEerw. Heer F. M. Kimman, kapelaan te 's-Gravenhage. Zijn Eerw. begon met de mededee- ling, dat, wanneer de aanwezigen eene lezing van bovengenoemds Encycliek verwachtten, zij zich zouden vergissen. De Eerw. spreker zou hedenavond eene lezing houden: a. Over de toestanden der bekende wereld ten tijde der geboorte van Christus. b. Over de toestanden in de eerste eeuwen na de geboorte van Christus en die in onze dagen. In het eerste deel zijner rede gaf de Eerw. spreker op zeer bevattelijke wijze eene duidelijke voorstelling der slechte en verwijfde levenswijze der Éomeinen en van vele .volken aan hunne heerschappij onderworpen. Hierna liet de Eerw. spreker ons get oei en, dat een mecsch, hoe krach tig van wil, hoe geleerd ook, niet in staat kon zijn, om deze zedelooze mannen en vrouwen te verbeteren; dat een hooger wezen, God, deze ver andering moest brengen. In het tweede deel zijner lezing werd eerst het leven der eerste Christenen besproken, werd aangetoond dat zij vooral bet gebod onderhielden: bemint elkander gelijk u zelve. Ten slotte wekte Zijn Eerw. de aan wezigen op zich te vereenigen om onze belangen te behartigen en biervoor propaganda te maken. De voorzitter dankte hierna den WelEerw. Lieer Kimman voor de aan gename en nuttige lezing van dezen avond en riep hem een hartelijk tot weerziens toe. Nadat over verschillende onderaf- deelingen verslag was uitgebracht en aan de bestuursleden dez"r afdeeÜDgen dank was gezegd voor de moeite, die zij zich getroost hadden, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Burgerlijke stand. Bevallen: E. Bruynesvan Oudenaarden, D. Personalia. 28 Mei zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer F. Rusting. K. Annastraat 11 in dienst trad bij de firma A. J. de Waal Malefijt te O verveen. De heer J. J. Boumaus Rolland straat 53 zal 1 Juni den dag her denken, waarop hij voor 25 jaren in dieast trad bij den heer G. Tu- bergen Jr, bloemist alhier. Tot agent van politie alhier is benoemd M. S. van der Hoorn te Heemstede. Op vei zoek is eervol ontslag ver leend aan mej. M. van GeBsel uit haar betrekking van telepnoniste, alhier. liet Encycliekfeest la den R. K. Volksbond. Zelden was de zaal van St. Bavo 'zoo stampvol als gisterenavond, toen de afd. H aarlem van den Ned. R. K. Volksbond 't Encycliekfeest vierde. Rechts van 't podium verhief zich als 't ware uit een berg van groen en bloemen de eerbiedwekken de buste van Z. LI. Leo XIII z.g. en daarachter 't sierlijke Bondsvaan- del. Aan de andere zijde da vaandels der Prppagandaclub en der Brood- bakkersafdeeling. De sympathieke Voorzitter, de heer W. B. Guskens, opende de ver gadering met gebed en riep daarna allen 't welkom toe, inzonderheid de dames. Het is spr. een waar genoegen te kunnen constateeren, dat ook de vrouwen deelnemen aan 't werk der K. S. Actie om aldus hulde te bren- geii aan onze Moeder de H. Kerk. Spr. vertrouwde, dat de Katholieke vrouwen allen hun mannen en ande ren zullen aanmoedigen leden te worden van den R. K. Volksbond. Een verblijdend teeken noemde spr. het, dat hedenavond weer 85 nieuwe leden geïnstalleerd worden.. (Applaus.) Spr. riep deze nieuwe leden 't welkom toe en hoopte, dat zij trouwe aanhangers en belijders, van onze beginselen zullen worden. Die beginselen moeten beleden wor den niet alleen in de huiskamer ook in 't openbare leven. Daarop reke nen wij allen, riep spr. Verder hoop te spr. dat zij ook zullen toetreden tot de vakafdeelingen, die de Volks bond zoo talrijk bezit. Nadat de notulen waren voorge lezen en goedgekeurd, deelde de Voorzitter mede, dat door de heeren v. d. Kamp, Klein, Hooij en v. d. Veer een informatiebureau voor den R. K. Volksbond is opgericht. Spr. bracht deze heeren dank en. wenschte hun veel succes toe. Voor de uitgesloten broeders te Hilvarenbeek zal een collecte wor den gehouden. Spr. wekte voorts op lid te worden der Coöp. Bakkerij, die heden haar eerste brood aflever de en dat de heele stad van zijn heer lijke geuren vervulde. Treedt toe, zei spr., in uw aller belang. Op zeer verdienstelijke wijze on der de eminente leiding van den heer Andriessen, voerde de zangvereeni ging „St. Bavo" de schoone machtige „Pius Cantate" uit van Dr. M. Schaepman, getoonzet door den heer Joh. S. H. Verhuist. Als feestredenaar trad vervolgens op de Geestelijke Adviseur, de (VVjelEerw. heer L. v. d. Berg, die onder daverend applaus 't podium beklom. Spr. begon met te zeggen, dat de vooruitgang de leuze is geweest der 19de eeuw. Vooruitgang is de beste benaming voor 't streven in deze tijden. In alles vooruitgang. Het verledene wordt geminacht. Men. moet zijn man van 't heden en der toekomst. Men wil zich een betere- toekomst verwerven. Maar hoe 'i Moet die betere toekomst een slaver nij worden volgens de Leidensche be ginselen Zooals vroeger Spr. be schreef dien treurigen tijd der sla vernij, die verdwijnen moest, toé». Christus zijn leer had gepredikt. Het Christendom bracht geluk bij den vooruitgang. Langzamerhand verdwenen evenWel de Christelijke beginselen uit de harten der men- schen om plaats te maken voor de heidensche. De vrijheid verdween en. een schijnvrijheid kwam daarvoor in de plaats, eene volgens de beginse len van 't Heidendom en die heerscht nog. Maar zij moeten verdwijnen e» daarom predikte Leo XIII de Chris telijke beginselen in zijn Encycliek Rerum Novarum en Pius X ook heeft uitgeroepen„Alles herstellen, in Christus". De godsdienst moet alles beheerschen. Degenen, die de Christelijke be ginselen verwerpen, roepen om voor uitgang, doch alleen voor de aarde.. Onze natuur verheft zich evenwel boven de stof der aarde. En daar om kunnen wij nimmer aanhangers, die verderfelijke leer der ongeioovi- gen. En zijn wij dankbaar voor de woorden door den Paus, die aangeeft hoe de misstanden uit de maatschap pij verdwijnen moeten met behoud onzer Katholiciteit. Spr. herdacht de uitvaardiging der Rerum Novarum. Veroordeeld tot den arbeid, is het streven naar stoffelijke verbetering volkomen gerechtvaardigd. En stre ven met voile kracht. Ieder moet moet werken om te helpen de wereld te hervormen in Christus. Yeree- nigt u! heeft de Paus geroepen, dan. zult gij kracht vinden ten steun voor het geestelijk© en stoffelijke. Het is goed, zei spr., dat op een. avond ais deze herinnerd wordt aan den plicht, die op ons allen rust. Dien plicht moet een ieder beseffen^ Spr. hoopte dat dit korte woord in. aller harten moge doordringen, op dat de dwalingen zullen verdwijnen en wij eervol zullen kunnen zeggen Christus overwint, Christus triom feert. (Donderend applaus.) De Voorzitter dankte op de meest hartelijke wijze den Adviseur en hoopte dat hij nog lang den li. lv. Volksbond tot sieraad zal strekken. (Weer mochten we na deze schoone rede genieten van den i'risschen, kraehtigen zang van de zangvereeni ging. En toen trad de Rederijkerskamer „J. A. Alberdingk Thym" voor 't, voetlicht met 't leuke blijspelletje „Groote lui", dat vlug en opgewekt werd afgespeeld en menigeen een lachbui bezorgde. De Voorzitter sprak aan 't slot wel uit naam van allen, toen hij; de werkende leden van „J. A. Al berdingk Thym" een hartelijk dank woord toesprak. De zoo schitterend geslaagde feest avond was toen ten einde en met een opwekkend woord werd de feest- vergadering door den Voorzitter ge sloten. De collecte vaar de uitgestotenen, te Hilvarenbeek had 26.71 opge bracht. Het Stads-Ai men- en Ziekenhuis. Bij koninklijk besluit is het Stads- Armen- en Ziekenhuis alhier aange wezen als een inrichting, die met als krankzinnigengestient wordt be schouwd, ook wanneer daarin meer dan twee krankzinnigen worden ver pleegd. Tot de inrichting wordt toegang verleend aan den inspecteur voor het Staatstoezicht op kramzinnigen en krankzinnigengestichten. Het bestuur, de geneesheeren en het overige perso neel geven den inspecteur de door hem verlangde inlichtingen. Het bestuur draagt zorg, dat in de inrichting steeds een stel piattegrond- teekeningen aanwezig is, waaruit de blijkt8 (n - een *kt Kt Si; V Sk it Ito- !k!> BLOEMEND A AL. UITGEEST. HEEMSTEDE. SASSEN HEIM. Het Encycliekfeest. Zondag hield de afdeeling Sassenheim en O. van den R. K. Volksbond eene feest- vergadering te Warmond ter herden king der verschijning van de Encycliek „Rerum Novarum". HAARLEMMERMEER. ïi :>'v,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2