DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. a Wöensö&e 20 méi 1908. h De Haarlemsche - Katholiekendag. Kinderhuisvest 28«3§*»S3f HaarSem SSste Jaargang 6892. Bureaux van Redactie en Administratie: Iwtercu Teief oonRummer Pontificale K. Mis in de St. Bavo. Afdeelings-vergaderingen, PÜ- NIEUWE HMIM8CHE COURMfT ABOKNKMEKT8PX1.TS: Per 8 maanden voor Haarlem 11.36 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen m Nederland franco per pont ,1,81. Afïoncerlijke nummers0.05 PKUS DER ADVERTENTIE» Van 16 regel»fO.SO (contant)f 0.50 i Elke regel meerCJ0 i Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 26 cent per advertentie contact. 1000 Alle betalende abonnés op dit blad zijn, volgens de bepalingen en onder de beperkingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor bedragen van GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot GULDEN bij overlijden GULDEN bij verlies van éen hand of voet. 150 GULDEN bij veriies van éen oog. 100 GULDEN bij verlies van éen duim. GULDEN bij verlies van éen wijsvinger. GULDEN bij verlies van éen anderen vinger. De uïtkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. [Wij, Haarlemmers, zijn wat gere serveerd. en koel en niet gemakke lijk te brengen tot uiterlijke geest drift. .We zijn van de spreekwoorde lijke West-Jfriesehe stugheid, die overal doordringt en zich ook naar buiten, al merken we het zelf niet, in ons doen en laten afteekent. En zoo mag de geestdriftige Bra- banter of Limburger ,die vandaag binnen Haarlem's muren kwam, mis schien wat vreemd opgekeken heb ben, toen hij geen wapperende vlag gen en feeststemming en eerebogen zag, toen hij aan het station geko men niet werd verwelkomd met fanfares en klaterende muziek.... Maar we voelen des te dieper, naar mate we uiterlijk koeler schijnen. En dat is dan ook de reden, dunkt ons, dat de deelneming van ons, Haarlemmers, aan den Haarl-em- schen Katholiekendag van heden zoo groot was, en dat is ook de reden, dat we innerlijk trotsch waren op die groote massa Katholieken van allen rang en stand die vandaag- overal vandaan binnen Haarlem kwamen getuigen voor hun Roomsch-e geloof en hun gehoorzaamheid aan den Bis schop, voor hun Katholieke gevoe- Je.ns en hun. Katholiek leven, kwa men werken voor de uitbreiding der Katholieke actie en den vooruitgang der Katholieke Pers 't Begon ai in de vroegte Toen voerden de trainen al bezoe kers aa-n, wien men het op hun ge zicht kon lezen dat ze vreemd waren m hun Bisschopsstad, en die met de nette programmaboeken in de hand «welke onze Drukkerij „Spaarn-e- stad" met één slag over heel het Dio cees hebben bekend gemaakt) al da delijk werden opgemerkt door de Commissarissen van Orde, Roomsche jongelui uit Haarlem, die met de geelwitte roset op de borst de bezoe kers afwachtten en naar tram of rijtuig wezen of.... op het stadsplan .in het programma voor hen die lie ver wandelden, den kortsten weg we zen naar Sint Bavo of waarheen ze anders het eerst hun schreden wil den richten. Haarlem als Katholiekenstad "Wei mogen we ons verblijden over die reusachtige en sprekende mani festatie van het Roomsche leven, die heden in het oude Haarlem plaats vond Een opwekking is het voor onze Roomsche stadgenoot-en, om 't angst- vallig-zich-schamen van ons Room sche geloof dat zelfs nu helaas nog wel eens voorkomtzich toch heel en al ontgroeid te weten. Een opwekking is het voor onze stad genooten, deze sprekende betooging van Katholiciteit, die ongetwijfeld voor het Roomsche vereenigingsle- ven en voor de Roomsche actie op politiek zoowel als op sociaal ge bied indirect of direct vruchten zal dragen Met vreugde constateert daarom ook de Katholieke Courant v. Haar lem, dat zoo talrijk velen heden hier ter stede zijn saamgekomenNiet alleen om het onderwerp dat werd behandeld, en dat ótps, die aan de Katholieke lectuur begrijpelijkerwijs zoo na staan, wel op het meest be langstelling inboezemt; maar óók omdat we van deze bijeenkomst, naast de directe gevolgen die het zoo liverig-werken in de afdeelingsver- gaderingen en ongetwijfeld ook de zoo groote aandacht in de algemeen© vergadering zeer zeker hebben zal, n°g indirect groote gevolgen ver dachten voor de Katholieken van Haarlem, het Roomsche leven in onze goede stad, en de Roomsche actie die door onze wakkere voor bannen reeds zoo verdienstelijk "Wordt geleid Cod geve, dat onze verwachtingen 1,1 dezen geest mogen worden ver vuld 1 1 ruime Kathedraal van Haar- *ein s'°kte de tientallen en twintig- 'aLen; bezoekers van buiten, die in groepje kwamen aangewandeld, te- !'en half elf, binnen zijn wijde ruim- e' °P> en effacteerden het getal, zoo dat wie binnenkwam en het oog liet gaan door de rijzige beuken, in het eerst wat teleurgesteld werdwaar zijn de duizenden van den Katholie kendag Maar a.1 dra zag men dat er toch velen, héél velen uit alle oorden van het Bisdom reeds bijeen waren, om met de Pontificale H. Mis dezen Roomschen dag van „getuigen" niet alleen, maar ook van le-eren en wer ken, te beginnen met den onmisba.- ren Zegen Gods af te smeeken over den arbeid van den Katholiekendag. En talrijk ook waren de belang stellende geloovigen uit onze stad, die van deze plechtigheid getuige waren en allengs het wijde schip der ontzaglijke Kathedraal vulden. Vóór, op liet Priesterkoor, dicht bij het hoogaltaar, waar straks de Hoogwaardige Bisschop met de zin rijke plechtigheden aan zijn waar digheid verbonden, de Stille Heilige Mis zou opdragen, waren tal van geestelijken neergeknield, en het Hoofdbestuur van den Katholieken dag, en de leden van het Algemeen Bestuur en eenige autoriteiten, in de 'eerste rijen van het schip zaten, op gereserveerde plaatsen, de vier afdeelingsbesture-n, en daarachter de deelnemers aan den Katholiekendag en zij die verder nog ©en plaatsje hadden kunnen bemachtigen. Om precies half elf deed de Hoog waardige Bisschop zijn intrede in het Heiligdom. Dat is altijd !en im posant schouwspel, zoo'n Kerkvorst te midden der zijnen, in het violette plechtgewaad met de „cappa mag na", terwijl hij zegenend de goudbe- kruiste handen heft naai rechts en links over 't hoofd zijner geloovi gen. En Mgr. Gallier deed het zicht baar goed dat hij zoovel-en zag op gaan tot zijn Katholiekendag, die daar den z-egen des Hemels kwamen afsmeeken met hem vóór den arbeid, dien de Bisschop-zelf als een zoo gewichtigen en noodzakelijken ar beid heeft gekenschetstde bevorde ring van Katholieke lectuur! Heerlijk klonk bij die intrede in het Heiligdom het „Ecce Sacerdos Magnus", voor gemengd koor, van Philip Loots, den Hoogepriester in het Diocees tegen als een groot van de schare die zich daar devotelijk boog onder de zegenende hand van den Kerkvorst van Haarlem. Gevolgd door de geestelijkheid der Kathedraal schreed de Bisschop langzaam zijn Kathedrale kerk door, en hij besteed het hooge Priester koor, en liet zich daar bekleed-en met de ritu-eele gewaden om het H. Mis offer op te dragen ter intentie van het welslag-en van dezen Katholie kendag. Onder de H. Mis voerde bet zangkoor der kerk, met ©enig an dere heer-en versterkt, verschillende gezang-en uit: „Salutis humana-e", van Hennes, voor gemengd koor, „Ave V-erum" van Philip Loots, voor jongenskoor m-et orgel, „Regi- na coeli", van Steijn, voor gemengd koor met orgelbegeleiding. Eerst op het groote- olf achterkoor, latei- op het kleine zijkoor werd -er gezon gen, onder de voortreffelijke leiding van den zeer muzikalen kapelaan Ten Hagen, die het „Domkoor" van de Sint Bavo op zoo verdienstelijke wijze oefent en leidt. Een heerlijk effect leverde het ,.Adoró Te", door een klare jongens stem gezongen vanuit den machtigen koepelDat, reine geluid, dat daar daalde uit de' hoogte van den irnpo- santen Dom, maakte zichtbaar in druk op de aanwezigen. Ook het „Jesu dulcis memo.ria", 4-stemmig mannenkoor van Stehle, een stem ming-volle compositie, werd zeer ge- .lukkig uit den koepel gezongen. Na de H. Mis. 't Was kwart over -elf, toen Z. D. Hoogwaardigheid de Bisschop -weer zegenend de Kathedraal verliet en de velen die er m-et vuur hadden ge beden om den Heiligen Geest en den zegen van God op het werk van de zen gewichtigen dag hadden ge vraagd, zich opmaakten om na een materieel© versterking van den in- wendigen mensch den arbeid in de afde-elingsvergaderingen te begin nen. 't Stroomde, zwart van het volk, uit de poorten der Kathedraal, en hij groepjes gingen de Roomsche be- toogers de stad in, o-m óf bij Brink man op de Groote Markt óf bij de firma Kuipers op het Stationsplein, óf in het Hotel de la Station, óf in allerlei andere lokalen en gelegen heden een warme of koude „lunch" te gebruiken. Meest was dat een haastige maal tijd, want de tijd drong voor de die ten half één precies in de ver schillende lokalen, zooals het pro grammaboek aangaf, begonnen. Eerste Afdeeling. VOLKSBIBLIOTHEKEN. Dez-e afdeeling kwam bijeen in de Groote Concertzaal van de „Vere-e- ngiing". Op het podium had plaats geno men ,met den inleider, den Zeer Eer lw. Heer A. G. v. d. Berg-, Rector te Rotterdam, het afdeel ingsbestuur, bestaande uit de heer-enJhr. Mr. L. E. M. von Fi- senne ('s-Gravenhage), Voorzitter; Mr. A. O. N. Telleg-en (s-Graven hage), Secretaris; A. Nijdam (Delft) J. M. Roozenburg- ('s-Gravenhage) en Jhr. Mr. E, B. F.'F. Wittert van Hoogland ('s-Gravenhage). De Voorzitter, Jhr. von Fisenn-e», opende de vergadering met den Christelijken gro-et, waarna hij een kort welkomstwoord sprak tot de aanwezigen. Hij herinnerde aan het groote doel, dat met de-zen geheelen Katholiekendag wordt beoogd en gaf daarna het woord aan den Zeer E er w. heer A. G. v. d. B-erg. De inleider citeert in den aan vang zijner rede den Vastenbrief van 1907 van onzen Doorluchtigen en bemind-en Bisschop, Mgr. A. J. Gallier, waar deze in de slechte lec tuur de oorzaak vindt der gelpofs- verwildering in onze dagen. H-et is daarom zoo'n gelukkig denkbeeld d-e ven Katholiekendag te stellen in 't teeken van „Lectuur". Zoo kunnen middelen beraamd worden tot be strijding der slechte en tot versprei ding ,der go-ede lectuur. Er is een algemeen© zucht om te lez-en, anders zou de strijd tegen 't papieren gevaar niet zoo hevig be hoeven te wezen -en de actie niet zoo krachtig om 't volk door goede lectuur een tegengif te verschaffen. Overal vindt men lectuur, steeds wordt gelezen, lectuur is altijd wel kom in alle klassen der maatschap- Op gemakkelijke wijze wordt lec tuur verschaft, 't aantal bibliothe ken is legio. In die neutrale(F) bi bliotheken is alles, rij pen groen te vinden. En dat 's het gevaarlijkst. Naast goed-e boeken de vuile. Naast werken van Katholieke schrijvers die van Zola. Spr. wijst op de schromelijke ver woestingen, die door 't papieren-ge vaar worden aangericht, wijst op den strijd twee jaren geleden door een kloeken zoon van St. Dominicus in een brochure aangebonden tegen het „Papieren gevaar", tegen de geraffi neerde ontucht in woord en beeld. Spr. citeert deze brochure, waar ze handelt over de verderfelijk heid der moderne romans en over 't kwaad, dat de verderfelijke lectuur aanricht en haar schromelijke gevol gen. Deze ondermijnt 't karakter, doodt 't geweten, verstompt den geest, verbreekt den huiselijkcn vre de -en ruïneert het familieleven. Zij is verderfelijk voor -een ieder en die zich aan 't gevaar blootstelt, zal er in omkomen. Lettende op dit alles, is het niet genoeg alleen te waarschuwen voor slechte lectuur, wij moeten aan den leeslust goede leiding- geven, over vloed van go-ede lectuur schenken door het oprichten van goede volks bibliotheken, ze m-et zorg in stand te houden of 't getal uit te breiden. Want er moge leeslust zijn bij ons volk, een zucht naar slechte lectuur bestaat er over 't algemeen niet. Maai' de gelegenheid om goede boe-j ie krijgen is vaak zoo kl-ein en daar om verdwalen -er zoovel-en. Het moet voor het volk zoo gemaakt worden, dat zij met geen mogelijkheid meer een verontschuldiging' kunnen vin don. als zij niet in Katholieke bi bliotheken hunne boeken gaan halen. Op gemakkelijke wijzen moeten de boeken te krijgen zijn. Spr. brengt hulde aan d-e St. Yinoentinsvereeni- ging, St. Jozefsgezellènvereeniging Volksbond enz., die uit hun biblio theken de goede lectuur onder ons volk verspreiden. Mogen zij onder Gods zegen met dit werk blijven voortgaan. Maar die vereenigingsbibliotheken moeten hulptroepen hebben in de volksbibliotheken. Spr. stelt daarom de vraag: Hoe moeten die bibliotheken ingericht worden ?Zij moeten bevattenont spanningslectuur en ontwikkelings- iectuur. Na-ar ontspanningslectuur is 't verlangen groot en door goede boeken te geven, wenden wij 't ge vaar af, dat men naar slechte zal grijpen. Ook moeten de bibliotheken beant woorden aan de eischen der volks ontwikkeling. Deze no. 1 en de ont- wikkelingslectuur bijzaak. Veelal zullen beide gediend kunnen wor den en men moet trachten den smaak in meer ernstige lectuur aan te kwee ken. Spr. noemt verschillende mid delen om dit te bereiken. Aan de bibliotheken kunnen lees zalen worden verbonden. Zijn open bare Katholieke leeszalen ge- wenscht Het onderwerp is nog nieuw, doch waar z.g. neutrale zijn, die ook door Katholieken bezocht worden, zijn ze zeker gswenscht. .Waar deze niet bestaan, acht spr. het oprichten van Kath. leeszalen niet gewenscht. -Want: worden ze niet druk bezocht, dan zijn ze ten doode opgeschreven en worden ze druk bezocht, dan bevorderen ze de uithuizigheid. Zullen Katholieke leeszalen slagen Kapelaan Ruijter wil in zijn brochure „Het Aposto laat, van de Pers" de ondervinding 'laten spreken. Dat Katholieke bibliotheken gele genheid geven tot het lezen van Ka tholieke bladen lacht spr. wel nuttig. Willen wij dus met succes het kwaad der slechte lectuur bestrijden, dan moeten wij het uiterst gemakke lijk maken voor ons volk, om goede lectuur te kunnen krijgen en dat ni iddel isoveral volksbibliotheken. Tegenover veel kwaads veel goeds. Volksbibliotheken moeten zoov-eel mogelijk parochiaal zijn. Vele voor deden zijn daaraan verhonden, die spr. nader ontwikkelL Deze bibliotheken 9>ehooren ge steld te worden onder de leiding van den Pastoor of van iemand door den Pastoor aan te wijzen. Want het verschaffen van goede lectuur is ge lijk aan het verstrekken va.n gezond, degelijk geestelijk voedsel en dit is de taak van den Pastoor. De Pas- taar kan zijn taak gedeeltelijk over dragen aan een leek, doch niet ge heel. Volgens spr. zullen de bestaande Katholieke bibliotheken niet in 't gedrang komen, want hoe meer hoe beter en de bestaande kan, zoo zij voldoende is, de parochiale worden, zoo noodt"g na verbeterd en uitge breid te zijn. Door bezadigd overleg zal er altijd wel een weg te vinden zijn. De Pastoor is hier de aange wezen persoon om te oordeelen Spr. bespreekt vervolgens de bibliothe ken met hoofdzakelijk ont-wikke- lingslectuür, die naar spr 's oordeel, verhonden moeten worden aan de een of andere sociale vereeniging Want volksbibliotheken zijn niet de aangewezen plaatsen voor ont- wikkelingslectuur. Spr. erkent 't nut dezer lectuur evenwel ten volle en is niet afkeerig van volksontwikke ling. Maar deze ontwikkeling' moet in de sociale vereeniging aan 't volk worden gegeven. Naast sociale co nussen ontwikkelingsléctuur. Doch men zij bij de keuze voorzichtig. Aan 't einde gekomen, schetst 'spr. nogmaals de verwoestingen dei- slechte lectuur, citeer©nd de woorden van pa-ter Hermans, en geeft als middel tot bestrijding van 't kwaad nogmaals aan de volksbibliotheken, die allerwege dienen gesteund te worden. De goede lectuur, zóó onder ons volk gebracht, zal onder Gods ze gen ons Roomsche volk krachtig en sterk worden. Spr. stelt daarna zijn conclusies voor, met overname der wijziging, door den heer Klawer voorgesteld Conclusies. I. Gelet op der» hesfaanden lust- fot j lezen en op de gemakkelijkheid, waar-1 mede boeken van verdachten of slechten inhoud te verkrijgen zijn, is het nood- j zakelijk volksbibliotheken op te j richten of in stand te houden,':wa-ar .op- gemakkelijke wijze goede lectuur te ver krijgen is. il. Deze bibliotheken, waaraan, zoo mogelijk, leeszalen te verbinden zijn. moeten voor het grootste gedeelte be vatten ontspanningslectuur, omdat deze het meest gevraagd wordt en hierin dus voor het meerendeel van het volk het grootste gevaar ligt voor geloof ea zeden. Aan deze ontspanningslectuur verbiade men op doelmatige w^zeont wikkelings- 1 eet uur en men trachte daarbij zooveel mogelijk den smaak in deze meer ernstige lectuur aan te kweeken. III. Deze bibÜDthaken moeten, in het algemeen gesproken, zooveel mogelijk parochiaal zijn, zoodat in iedere pa rochie een dergelijke bibliotheek bestaat, onder leiding van den Pastoor, of iemand door den Pastoor aan te wijzen. IV.Bibliothekenmet-hoofdzakelijk ont wikkelingsléctuur moeten verbon den worden aan sociale vereeuigingen. Hierop zijn de navolgende wijzigingen voorgesteld De heer Mr. W. L. A. de Nee ff, te Amsterdam, stelt voor in de derde con clusie in plaats van: „onder leiding van den Pastoor, of iemand door den Pastoor aan te wijzen", te lezen: „onder toezicht, van den Pastoor of eenig geestelijke door dezen aan te wijzen." De- heer L. Klawer, te Rotterdam, stelt voor aan de vierde conclusie de volgende alinea toe te voegen: „Men zij echter zeer voorzichtig bij de keuze dier ontwikkelingsléctuur, en were alle boeken en geschriften, welke bet intellectueel vermogen van het gewone lezend-publiek te boven gaan." DEBAT. Luid applaus weerklonk na de in leiding van den Z-eerEerw. spreker, die door den Voorzitter werd dank gebracht. Hierna werd den indieners van amendementen gelegenheid gegeven hun amendement nader toe te lich ten. De heer Klawer was door onvoor ziene omstandigheden niet op de ver gadering aanwezig- en had een korte toelichting schriftelijk gezonden. Deze werd door den Voorzitter voor gelezen. Daar het amendement dooi den inleider was overgenomen, maakte het geen verder onderwerp van beraadslaging- uit. De heer Mr. De Neeff .uit Am sterdam, lichtte, zijn amendement to-e door er op te wijzen dat een pastoor al werk genoeg heeft en dat niet onnoodig moet verzwaren en verder dat alleen een geestelijke in staat is om te oordeelen wat goed en niet goed is. De heer Mooijman, uit Rotterdam, verklaarde zich geheel eens met den inleideï en tegen het amendement De Neeff, terwijl pastoor Verhoeven uit Schiedam, betoogde dat in een volks bibliotheek de ontspanningsboeken ook een opvoedende kracht hebben. Spr. zou alleen boeken willen toe laten met een algemeene Katholieke strekking. In zijn antwoord aan de debattere zette de inleider nogmaals uiteen, dat ook nu een R. K. boekhandelaar, die een bibliotheek houdt, onder toe zicht staat van een geestelijke, an ders is zijn biblioth. niet vertrouw baar. De pastoors moeten zorgen dat in hun parochie een bibliotheek be staat en deze met andere kan coneur- reeren. De leiding is aan den pas toor. Deze moet de opperste leiding hebben, over kosten, boeken enz. Wal de opmerking van pastoor Ver hoeven betreft, spr. zou willen dat niet zoo sterk de nadruk werd ge legd op dit „opvoedende' in de lec tuur. (De vergadering duurt voort.) Tweede Afdeeling. LECTUUR EN KUNST. In de kleine concertzaal van de „Vereeniging" komt de Tweede Af deeling ,te 12V2 uur bijeen. Hier is oorzitter de heer Jos. Cuijp-ers (Amsterdam), Secretaris de heer Jos. Schmedding, bestuursleden de heeren -W, E, Bredius, B. Mensing, Th. Molkenboer, Mr. Aug. Povel en J. F. M. St-erck, allen Nan Amsterdam. Inleider is de heer C. R. d e Klerk (Amsterdam). Met een woord van welkom en een keurige introductie, waarbij spr. het verband tusschen den Katholieken ring en gaf daarna het- woord aan den inleider en verdediger der Stel lingen. Spreker begint met bedenkingen te veronderstel lenv tegen zijn persooa als inleider van deze stof, „bedenkin gen", zegt hij, „die hij zelf vóór u gemaakt heeft en die hij noch bij zich zeiven noch bij u geheel kan wegredeneeren." Hij komt zijn hoorders hierin te gemoet en zegt ongeveer het volgen de „De eerste bedenkingdat de inleider van het onderwerp ..Lec tuur" in verband met kunst, zelf redacteur is van een weekblad, een maandschrift en een jaarboekje, die geen van drieën vreemd zijn aan lee- t-uur en kunst, wordt nog ernsti ger door de tweede bedenking: dat het spreken over kunst in een ver gadering met debat zijn eigenaardig- moeilijkheden meebrengt en bijna even licht als het spreken over po litiek leidt tot verwarde discussies en onvruchtbare gedachten wisselin gen. gelijk de ervaring, ook uit de Katholieke kunstwereld, maar al te zeer bewees. Nu heeft art. 2 van het Reglement voor de diocesane Katholiekendagen in het bisdom Haarlem nadrukke lijk uitgesloten eigenlijk-gezegde p 0- 1 i t i e k e kwestiesDames en hee ren, ik zou niet gaarne, ook zonder schuld, de aanleiding zijn, dat reeds na- de eerste maal, dat er op onzen Katholiekendag mede over kunst was gesproken, er aan gedacht moest worden een dergelijke bepaling vast te stellen voor eigenlijk-gezegde ar tistieke kwesties. Te meer zou mij dit verdrieten, nu nog gezegd is, hoezeer alle onaan gename en onvruchtbare strijd in deze afdeeling mishagen zou aan den ook hier te eerbiedigen persoon van Z. D. H. den Bisschop. (Welaan dan, laten wij het hierover eens zijn en biijven. dat het geachte Hoofdbestuur een beter keus had kunnen doen, maar ook hierover, dat bij groote welwillendheid van uwen kant en een weinig beleid zij nerzijds, het toch wel mogelijk is, pikante strijdvragen en persoonlijke gevoeligheden, voor welker oplos sing en bevrediging het toch hiel de plaats en nu de tijd niet zijn kan, eenvoudig terzijde te laten. Vereene ons allen één eerzuchthet succes van den Dag!" En hiermede is spreker ter zake. „Hiermede," gaat hij voort, „hek ik de overwegingen aangeduid, wel ke mij, in overleg met het Hoofdbe stuur, er toe brachten voornamelijk den prineipieelen en moree- len kant van het vraagstuk ..lec tuur en kunst" in het oog te vatten. Kon bij deze opvatting van zijn taak de moraal-theologische en kerkrechterlijke onbevoegdheid des inleiders een nieuw bezwaar wor den, dit bezwaar was te ondervangen door op een even vasten als onge- zoehten geza.gsgrond volkomen ob jectieve conclusies te bouwen De drie door mij toe te lichten stellingen over en tegen „neutrali teit" op het mij aangewezen pers- gebied berusten Op den Vastenbrief, gegeven te Haarlem den len Febr- des vorigen jaars door Z. D. H. Mgr. Gallier. En wel op de tv© passages, waar onze geëerbiedigde Kerkvoogd, na- zijne apostolische vermaning te gen slechte en geprononceerd-onge- loovige geschriften, zieh uitlaat over „werkelijk neutrale" lectuur, zoo deze mogelijk is. -De eerste passage luidt als volgt: „Zelfs het voortdurend lezen van „werkelijk neutrale bladen zoo „deze mogelijk zijn kweekt ten „slotte die. neutrale Christenen, wier „Christelijk leven dan wel niet op „eens door vergif wordt gedood, „maar toch uit gebrek aan gezond „voedsel langzaam zijn kracht ver- „liest en bij een ernstigen aanval „der bekoring geheel verloren gaat. „Wie in dergelijke lectuur geen ge- „vaar ziet, vergeet- de woor- „waarmede Christus zelf die zooge naamde neutraliteit heeft veroor- „deeld, dat wie niet met Hem is, te- „gen Hem zijn moet en wie niet me- „dewerut om met Hem te verga/de uren, samenspant met hen. die ver strooien. „Mag dan misschien de reden van „anderen gelden, dat zij in d-e n o o d- „zakelijkheid verkeeren, om godsdiensl en de Ivunst aa-ttroerne, j „dergelijke schriften en bladen te le opende de \oorzitter deze vergade- „zen M at er van die noodzake-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1