BUITENLAND. BINNENLAND. Uit den Omtrek, fle kellners handen fe kort kwamen om de dorstigen te bedienen en de kongerigen te spijzigen. Algemeen was men het er over eens, dat de dag totnogtoe prachtig was geslaagd. De Algeaeene Vergadering. Tegen vier uur in den namiddag reden rijtuigen in de Lange Bagijne- straat af en aan, trokken stroomen katholiekendag-gangers de breede deuren der Soc. „Vereeniging" binnen. In korten tijd was de groote, ruime Concertzaal van voor tot achter bezet door een uitgelezen schare Geestelijken en leeken, dames en heeren, onder wie vele bekende figuren uit 't Ka tholieke vereenigingsleven. Op 't podium, dat door een haag van groen en bloemen van de zaal was afgesloten, hadden plaats genomen tal van Geestelijke en wereldlijke autoriteiten. Men zal van ons niet vergen, dat wij allen gaan opnoemen. Vermelden wij alleen, dat wij er op merkten de leden van 't Hoofdbestuur, van t Algemeen Comité, van 't- "Uit voerend Comité, der Commissie, van Orde, der Afdeelingsbesturen, enz. enz. Te vier uur weerklonk een langdurig handgeklap door de zaal: Haarlem's beminde Kerkvoogd, Z. D. H. Mgr. A. J. Callier trad de zaal binnen en begaf zich naar 't podium, gevolgd door zijn beide secretarissen de Wel- eerw. Heeren Möllmann en van Dam, den Hoogeerwaarden Heer Mgr. A. J. Brouwer, Vicaris-Generaal van Z. D. H. den Bisschop, den Hoogeerw. Heer Rikmen-'poel, Plebaan der Kathedraal, de leden van 't Uitvoerend Comité en van 't Hoofdbestuur. Mgr., in het violette Bisschopskleed, nam plaats in den aan 't hoofd gereed- staanden zetel, rechts naast hem Mgr. Brouwer en links de Hoogeerw. Heer Plebaan Rikmenspoel. Naast Mgr. Brouwer de feestrede naar, professor de Groet. De plechtige vergadering werd ge opend door den Voorzitter van het Uitvoerend Comité, den heer C. J. Gonnet, die allen 't welkom toeriep, inzonderheid Z. D. H. den Bisschop, dankend voor de groote gunst deze vergadering te willen bijwonen. Spr. wees op het tegenwoordige streven naar sterkere ontwikkeling, niet alleen op stoffelijk, ook op geestelijk gebied en deze Katholiekendag is daar weer 'tbewijs van. Door den secretaris van het Uit voerend Comité, den heer A. P. J. M. Smitz werd vervolgens mededeeling gedaan der in de afdeelingsvergadering aangenomen conclusiën. De voorzitter las daarna nog voor een tweetal ingekomen telegrammen van hulde en sympathie, n.l. van de Gonzagavereeniging te Amsterdam en van 't Bestuur van den Bredaschen Ka tholiekendag. Vervolgens werd 't woord gegeven aan den feestredenaar van den avond, den ZeerEerw. Hooggel. Pater J. V. de Groot, Professor te Amsterdam. Rede van prof. De Groot. Prof. De Groot beklom onder don derend applaus het podium. De geleerde spreker begon met te •iteeren uit „Die Kuitur der Gegen- wart," een modern werk van 1906, waarin een niet-Katholiek professor van de R. K. Kerk zegt: „De Katho lieke Kerk, die bij haar gestadig voort schrijdende machtsontvouwing, bijna gelijk aan die der Middeleeuwen, aan den Hemel straalt als een zon". Het doet goed, zegt spr., van een volstrekt niet-Katholiek zoo'n broeder lijke geloofsovertuiging te mogen mee- deelen. Want wij, Katholieken, moeten toch zoo dikwerf aanhooren, dat onze Kerk bijna dood of ten minste stervende is, zoodat het niemand behoeft te verwonderen, dat op zekeren dag een arts op consult geroepen zou worden om te getuigen of er nog kans op behoud is. Nu is Nederland in de groote Katholieke gemeenschap slechts een klein deel en ook zoo is deze Dioc. Katholiekendag maar een deel der geheele beweging, hoewel aan dit Bis dom een zeer eerbiedwaardig deel is toevertrouwd. Maar toch op dagen als deze, gevoelen we ons, als waren we in de groote gemeenschap. We zijn saamgekomen om weer te leeren hoe we het best onze Katholieke beginselen kunnen vertoonen in het openbare leven, en van den Schat des Geloofs mee te deelen aan onze mede burgers, aan Katholieken en niet- Kathoiieken beiden. Wij gevoelden ons dezen morgen in de schooneKathedraal zoo diep gelukkig. Daar straalde Gods heerlijke zon op de tinnen, de daken, door de vensters; de bloeiende, dich terlijke zon over Haarlem en omstre ken, daar stond aan 't Altaar onze beminden Herder, daar omringden wij het om hier te doen voortkomen een hoogere trouw aan 't vaandel onzer eenheid. En op de vergaderingen was Lectuur de allesbezielende idee onzer eenheid. Lectuur was ons aangewezen en Lau rens Jaaszoon Coster zal zich hebben verheugt', toen zijn stomme letters vielen in de aarde, om haar rijke vruchten te doen voortbrengen. En het was of de Damiaatjes begonnen te klingelen om ons eigen Jeruzalem, Sions van ons Geloof, heerlijker op te bouwen. De aangenomen conclusies waren overrijk. M lar de vraag dringt zich opHoe zullen wij aan al die goede lectuur komen? Daarom zal spr. thans over de bronnen spreken, meenend, dat dit thema de vergadering wel zal boeien. Wtlke zijn die bronnen? Tusschen Kath. lectuur en die, welke niet-Katho- lieken lezen, ligt een algemeene schei ding. Men beeldt zich in, dat er geen aanrakingspunten zijn. Er ontstaat een vervreemding, wijl wij elkaar niet verstaan. Men meent, dat onze Lectuur een al te beperkt domein heeft. De eerste broDnen voor onze Lectuur zijn al de groote realiteiten, die uit God gegeven zijnGod's heerlijke Schepping, beshouwd met naïeve oogen en instinctmatige bewondering. De Schepping, die den rijke verheugt en den arme verstrooit, die bloeit voor rechtvaardigen en zondaars, voor blij den en verdrukten. De natuur, gezien in 't licht der moderne wetenschap, ontvouwd door de taal der geleerden. De natuur, zij is een bron der bron nen voor al wat wij lezen. Men zal niet zeggen, dat de natuur neutraal is. Inderdaad, zij weifelt niet. Zij zegt ja, omtrent de heerlijkheden Gods, zij zegt, dat God groot is, barmhartig, oneindig schoon, vertolkt in de oude en moderne taal. God is groot in Zijn werken en spreekt in alle stemmen der natuur. Naast de natuur staat de realiteit van het rijke menschenleven. Een taal, die boeit, maar 't menschenle ven is veel aantrekkelijker. Wij, menschen, met de bewonde-, renswaardige structuur van ons lichaam en de majestueuziteit onzer ziel. Er zal klinken in de menschenziel een rijkdom van leven, een liergezang van rijkdom en vreugde. In dit alles ligt een hoogere stem ming en daarom lezen wij ook zoo graag de tranen der boeken. Het stre ven naar het oneindige, dit te doen hooren, het te brengen onder 't volk, 't groote woord, 't diepe, rijke men schenleven zich te zien vormen, zich af spiegelend, den diepen toon van 't menschelyk hart te doen hooren tot bloei en verademing der maatschappij. Wat is dat heerlijk schoon I De bron der realiteiten is de natuur, de mensch, de godsdienst. Onze Heilige R.K, GodsdienstWat een nieuwe wereldZij, die buiten staan, vluchten ons woord, zoeken niet ons geschrift. Katholiek adelt de na tuur. In ons leven zal men een rijkdom vinden, een antwoord op God's Open baring. OnzeKatholieke GodsdienstI Wat is daar veel van te zeggen, veel van te weten 1 De buitenstaanders lezen 't Leven onzer Heiligen, zoeken onze mystieken onze Liturgie. Onze armoede bestaat niet in 't ge brek aan schatten, doch men weet ze niet te exploiteren. Onze tijd wil dogmatisch zijn,' doch ons dogma is de zon der waarheid. Onze H. Litur gie is de poëtische uiting der Waar heden. Onze groote Kerkgeschiedenis, wat een schoonheid, ook die van ons vaderland, zóó saamgevlochten met de ontwikkeling van ons volk. Lectuur geeft strijd en ontspanning, die adelt. Geeft aan alle standen, wat overal noodzakelijk is, fmeer begrip, meer besef van onzen H. Godsdienst, zij is de dochter van den Koning. De wereld kent haar niet. Schoon is ze, al gaat ze gekleed in lompen, heer lijk als een bruid, in den reinen glans van God's genade. Zij zal ons allen laten zien, hoe schoon ons H. Kath. Geloof is, waard om het te leven en er voor te sterven. Drie groote realiteiten hebben we beschouwd, zegt spr.: de natuur, de menschheid en den godsdienst. Lectuur is de bron bij uitstek. Maar om nu de menschen te laten drinken uit die bron, daar komt het op aan. Waar is de man, die aan Rebecca het levende water schenkt? Al onze schoonheden baten niet, als ze niet gebruikt worden door onze mede katholieken. Daarvoor hebben we vrouwen en mannen noodig. Waar moe ten dis gevormd worden? Wat hebben die noodig om voor te lichten Aller eerst moeten zij zelf in 't licht wan delen, eerst zelf wetenschap bezitten. Het is een ergernis te denken, dat iets slechts voor de kleinen wordt neergeschreven, alsof zij zich moesten voeden met de brokkelingen, die afvallen van de tafel van wetenschap en kennis. De schrijvers moeten voor lichters zijn, de degelijke en ware wetenschap zóó voorzetten, dat de schare ze durft aanvatten. Het gaat Diet aan te meenen, dat men overal de onrijpe wetenschap brengen mag. Daarom moeten we mannen hebben van studie en ontwikkeling. Geen enkel vak kan uitgeoefend worden zonder voorlichting en kennig en zeker niet op 't gebied van schrijven. Naast goede Kath. schrijvers, hebben we ook practische mannen noodig. Het is geen licht werk een dagblad gangbaar te maken en daarvoor alleen zijn practische menschen noodig. Met professoren alleen kan men in deze niets bereiken. Naast geleerden, prac tici, mannen van taal, stijl en kunst, die in aanschouwelijke vormen in beeld en woord 't onderwerp kunnen voorstellen. Ontwikkeling in alle opzichten.'Het is noodig voor den boekhandel, dat hij zich meer en meer ontwikkelt. En daarnaast propaganda voor goedkoope lectuur. Spr. verheugt zich over de samenwerking, die tusschen beide op dezen dag is tot stand gebracht.Twee schapen der Haarlemsche Kudde zijn hier komen weiden onder den vrien delijken Herder, hier aanwezig. Voor Lectuur hebben we bronnen noodig, ook van geld en bezit. Deze zijn van de hoogste beteekenis. De menschen bestaan uit ziel en lichaam, doch zij kunnen niet alleen behandeld worden als geesten. In de dagen van Pe trus ging dat gemakkelijker. Doch d.e tijden zijn in de algemeenheid voorbij. Op alle mogelijke wijzen moeten wn daarom trachten versterkingen te krij gen voor onze voorraadskas, er moet zijn geld en bezit. Dit is zeker een woord van alge meene beteekenis, ook voor dit Bis dom. Waar zullen we beide vandaan halen? In ons nijv're Diocees zijn die middelen van bezit wel te vinden. Op de vraag of het iemand geoorloofd is geld te verzamelen, meer dan hij noodig heeft voor zich en dezijned? antwoordt Thomas van Aquino bevestigend, indien men het nuttig maakt voar zijn nakomelingen en de gemeenschap: dan is het streven naar rijkdommen zelfs een deugd. Is dat niet schoon? Voorop moeten we dus gaan op elk gebied van activiteit als een voorbeeld voor zijn medeburgers, moet men aan den bloei van zijn vaderland medewer ken. Het is werken voor een ideaal het bouwen van een Kathedraal en het verspreiden van goede Lectuur. Gaan wij dan van hier met de bede, dat God onzen arbeid zal zeeg'nen. Alle krachten moeten saamspannen, alles moet saamwerken voor het groote ideaal, tot bloei van ons dier baar vaderland. Het is een heerlijke gedachte, toen wij vanmorgen in den Kathedraal vereend waren, aan dat rijke beeld van omvang en streven, aan den kunstzin van hem, die al dat schoons voortbracht, in dien Kathedraal, wij verstonden er elkaar, doch nog beter rondom 't Altaar, waarop onze Herder den zegen des Hemels voor ons af smeekte, temidden dier heerlijke ge- zarigen, wij begrepen er elkaar, wijl wij on® laafden aan de groote, rijke bron, die is 't Geloof, dat door liefde werkt. Herhaalde malen was deze sublieme, majestueuze feestrede door applaus onderbroken, doch aan 't slot vooral, toen de vergadering geheel in ver voering was, meegesleept door het machtige, geestdriftwekkende woord van den geweldigen redenaar, barstte er een spontaan gejuich los, waaraan geen einde scheen te komen. De Voorzitter dankte den geleerden spreker voor zijn schitterende rede. Hierna begaf onder overweldigend applaus Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, zich naar het spreekgestoelte om er het slotwoord te spreken, dat zeker wel den diepsten indruk zal hebben gemaakt. Het slotwoord van Mgr. Callier. Na de praktische conclusies, zoo sprak ongeveer de Haar lemsche Kerkvorst die van- vandaag zijn aangenomen over een zoo bij uitstek noodzakelijk werk als Lectuur is, na de heerlijke woorden van opwekking door professor de Groot gesproken, weet ik niet veel anders meer te zeggen, dan dat ik er trotsch op ben, dat in mijn Diocees voor het eerst dat onderwerp is be handeld, zoo goed en degelijk en naar ik hoop met veel vrucht. Iedereen weet hoe de Bisschop van Haarlem denkt over de Katholieke lectuur. In 1907 heb ik in mijn Vastenmande- ment over niets anders gesproken dan over Katholieke Lectuur en over de verwoestingen der niet-Katholieke, wijl ik in deze laatste de oorzaak meende te hebben gevonden van 't feit, dat 't Katholiek geloof, niet meer zoo welig, frisch groeide en bloeide als vroeger. Wij vieren vandaag 't feest van den H. Bernardinus. Deze Heilige was gewoon geheel Italië te bereizen om voor 't volk de Kath. Leer te predi ken. Doch die Heilige had een zwakke stem en hij bad tot God om verster king van zijn stemorgaan op voorspraak der H. Maagd. God verhoorde zijn bede, zijn stem werd weer krachtig en duizenden en duizenden kon hij weer bespreken. Dat wonder behoeven wij aan God niet meer te vragen, uitzet ting onzer stem hebben wij niet meer noodig, wij hebben haar op zeer na tuurlijke wijze door de pers. De H. Bernardinus had nog een ander hulp middel. Meestal predikte hij op 't Kerkplein of op de Markt. En dan liet hij door een zijner broeders de trompet schallen om de menschen saam te roepen naar zijn predi king te komen lmisteren. Wij moeten ook de trompet gebruiken. Wij hebben Kath. bladen, tijdschriften, lectuur voor Kunst en Wetenschappen. Maar ik vrees, dat daar al te zeer bij ont breekt de trompet om de toehoorders bijeen te roepen. De dagbladen, de neutrale, de ongeloovige, de minder zedelijke hebben onder ons nog al te veel lezers, al te veel toehoorders, het geen nooit moest kunnen bestaan. Zij weten van de trompet een handig ge bruik te maken. Om tot verspreiding der Kath. Lectuur mede te werken moeten wij ons allereerst de Kath. Lectuur zelf gaan aanschaffen om een voorbeeld te geven en anderen op te wekken onze eigen Kath. lectuur te lezen. Er wordt somtijds geklaagd over een tekort in onze lectuur, ik zal er hier niet op ingaan of deze klachten gegrond zijn of niet, doch ik wil vragen of het niet waar is, dat hij, die klaagt, zijn Kath. geloofgenooten beschuldigt zooveel goede lectuur on gelezen te laten. Want, als er vraag genoeg was, zou er geen tekort zijn bij schrijvers en uitgevers. Laat ieder vandaag zich voornemen in 't vervolg als propagandist, als trompetter op te treden. Als dit gebeurt, als deze Katholiekendag slaagt, zooals zijn voorgangers, dan is rijk beloond 't gebed, dat ik zelf dezen dag tot God gericht heb, dan is rijk beloond alle moeite, die men zich voor dezen dag heeft gegeven. Monseigneur eindigde zijn hartelijke woorden met de hoop, dat God Zijn Zegen zal geven in overvloedige niate, opdat onze geheele Katholieken samen leving worde doortrokken van de Ka- tnolieken lectuur i Ten onderpand daarvan schonk Monseigneur aan alle aanwezigen, aan zijn voeten neergeknield, zijn Bis- schoppelijken zegen. JNa deze plechtige, verheven oogen- blikken, dankte de Voorzitter uit naam van allen Monseigneur voor zijn vader lijk woord en beloofde, dat allen zullen trachten te doen, wat zij weten, dat hun Bisschop zoo aangenaam zal zijn. Hiermede was deze schitterend ge slaagde feestvergadering ten einde en Z. D. H. de Bisschop verliet de ver gadering onder hartelijk, geestdriftig gejuich der vergadering en uitgeleide gedaan door dezelfde Commissie, die Monseigneur in den aanvang der ver gadering had ontvangen. Het feestmaal. Ten zes uur vereenigden een hon derdtal autoriteiten zich in de. groote bovenzaal van „De Kroon" aan een feestmaaltijd, die gepresideerd werd door den voorzitter van het Plaats. Comité, den heer Gonnet. Daar wa ren bovendien alle leden van het Hoofdbestuur, met mr. Thijssen, den volijverigen voorzitter, aan het hoofd, leden van het Algemeen Co mité en van het PI. Comité, de Twee de Kamerleden Passtoors en Aal- ber&e, pastoor Prinsen uit Den Bosch, als afgevaardigde van de Bossche Katholiekendagen, tal van Eerwaarde heeren Geestelijken en vele andere heeren uit Haarlem zelf en andere plaatsen van het Diocees. Een uiterst opgewekte toon heerschte aan de tafel, en het hoogte punt werd bereikt, toen de toasten eenmaal begonnen. De heer Gonnet opende de rij met een dronk op Paus, Bisschop en Koningin. Mr. Thijssen sprak van een agapè, een liefdemaal van algemeene ver broedering, waartoe zeker op krach tige wijze heeft bijgedragen profes sor De Groot, die zooveel goed werk voor 't Bisdom Haarlem heden ver richt heeft. En hij stelde prof. De Groots gezondheid in. Dr. v. d. Berg dronk op de pio niers der sectievergaderingen, die het „in omnibus charitas" praetisch wisten toe te passen: de inleiders van de conclusiën. De heer Van Gemert roemde het Hoofdbestuur. inzonderheid den werkza-men, zóóveel gedaan hebben den voorzitter ervan, den wakkeren Mr. Thijssen, wiens gezondheid on der daverend applaus hij dronk. De heer Loomeijer bracht een toast uit op de afdeelingsbestuursleden, de heer Gilissen op liet geheele Plaatsel. Comité en vooral den wak keren. volijverigen Secretaris, den hr Smitz. Mr. Thijssen herdacht nog den afgevaardigde van den Bosch, pastoor Prinsen, die later dankte in een keurige rede.... En daarna, spraken nog velen, al len vol dankbaarheid over den goed geslaagden Katholiekendag en vol vertrouwen op goede vruchten daar van. En eindelijk namen de treinen de gasten van elders mee, en togen de Haarlemmers huiswaarts en de Haarlemsche Katholiekendag van 1908 was ten einde. ENGELAND. Engeland en Marokko. Voor Frankrijk en Marokko is het van veel belang te weten, hoe de Eugelsche regeering over den toestand in het Moorenland denkt. In het Lagerhuis is de zaak ter sprake gekomen de minister was ter opzichte van Moelai Hafid's erkenning zeer gereserveerd, maar zeide uitdrukkelijk en dat is van belang dat Engeland niet meer dan één Sultan tegelijk zal erkennen. RUSLAND. Koning Edward bij den Czaar. Koning Edward gaat, eenigs- zins onverwacht bij de Czaar te waard schap. Reuter weet mee te deelen, dat de Koning m6t zijn jachc „Victoria en Albert* op t Juni te Reval denkt aan te komen, waar de Czaar hem zal ontmoeten. Waarschijnlijk om voor de vrij heidslievende Engelschen de erger nis wat weg te nemen, worden er nog de volgende dingen bij ver teld: In officieele kringen wordt erop gewezen, dat dit het eerste bezoek is, dat de Koning sinds zijn troons bestijging aan den Czaar, met wien hij door nauwe banden van bloed verwantschap en vriendschap is verbonden, heeft kunnen brengen. Verder verder verneemt Reuter vau diplomatieke zijde, dat tot de ontmoeting tusschen de tw6e vorsten reeds sinds eenigen tijd besloten was, maar dat zij uitgesteld moest worden wegens den Russisch-J apan- schen oorlog en de binnenlandsche troebelen in Rusland. Ofschoon het bezoek geen be paald staatkundig doel heeft, wordt het toch beschouwd als een nieuw bewijs van de zeer vriendschappe lijke betrekkingen tusschen de twee Staten ook in verband met de En- gelsch-Russische overeenkomst. MAROKKO. Moelai Hafid wint. De pretendent gaat maai al hard vooruit. En het lijkt dan. nu wel, dat we in het laatste stadium van Abdul Azis' saltanaat zijnl Een bericht uit Tanger zegt, dat het Magzen te Rabat radeloos is. Begrijpelijk, nu het leger onder Boechta ben Bagdadi hij moge dan al niet naar Moelai Hafid zijn overgeloopen toch weinig in staat lijkt om Fes voor Abdul Azis te heroveren 1 Het leger moet, volgens de laatste berichten, zich inspannen om de vijande ijke stammen, waartusschen het zich bevindt, zich van het lijf te houden. Een Engelsch blad verneemt, dat er een afgezant vanMoelai bij Boechta is aangekomen. Koningin Emma in Kopenhagen. H. M. de Koningin-Moeder is gister avond om kwart voor zevenen te Ko penhagen aangekomen en heeft intrek genomen in het Hotel d'Angleterre. D® menigte aan het station begroette Koningin Emma met hoera-geroep. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot burgemeester van Ravenstein A. v. Claarenbeèkvan Leiderdorp G. van der Valk Bouwman, secretarisvan Wijdenes Spaansvan Akersloot J. Kennes, secretaris; van Biggekerke L. Simonse; van Geleen F. Smuts, secretarisvan Horn I. H. J. H. Huyben, secretaris; van Maasbracht H. van der Venne; van Melick en Herkenbosch J. H. Ólaessenvan Beek J. H. Lem- mens, secretaris. Benoemd is tot directeur v. h. post- en telegraafkantoor te Veenen- daal S. Beuner, thans te Winsum. Bij Kon. besl. is benoemd een staatscommissie waaraan is opge dragen a. Voorstellen te doen, ten einde in de arbeidsvoorwaarden der rijks- werklieden de noodige overeenstem ming te breDgen. b. Een raming van kosten te geven welke voor elk dep. v. alg. best. het gevolg zullen zijn van die voorstellen. c. Te overwegen, de wenschelijk- heid voor het instellen van perm, commissie wier taak zal zijn, de Regeering te dienen van advies^ alvorens wijziging wordt gebracht in de arb. voorw. van de Rijks-werklieden. d. Zoo noodig voorstellen te doen omtrent de wijze van instellen en de samenst. van zoodanige comm. en een ontwerp in te dienen van de haar te geven instructie. Benoemd tot voorzitter van deze Staatscommissie mr. J. W. S. Tersteeg, seer.-gen. van het dep. van L., N. en H. Tot secr. H. W. Nicolaï. hoofd- comm. bij dat depart. De verdere leden zijn hoofd-amb- tenaren. De audientiën van den minister van koloniën zullen (te beginnen met 29 dezer) des Vrijdags, om één uur des namiddags, in het gebouw van het departement van koloniën plaats vin den. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag niet plaats hebben. De Minister van Koloniën. 'De Minister van Koloniën, de heer Idenburg, heeft hedenochtend het be heer van zijn departement overgeno men van mr. Heemskerk, Minister van Koloniën ad interim. Nederiand en België. Naar aanleiding van de dagorde, ten gunste van oeconomische toena dering tusschen ons land en België in de Antwerpsche kamer van koop handel aangenomen, zegt het Handels blad van Antwerpen: Wij stemmen volkomen met die dag orde in, maar noodigen toch de Neder- landsche regeering uit, in afwachting dat we „overeenkomen", de Holland- sche grens niet stelselmatig te sluiten voor alle Belgisch gerijrijtuigen, rijwielen, motorwagens, enz. Alle dagen rijzen hier klaehten op over de schromelijke taksen die men aan de grens vergt en die alle toe risten uit Holland verjagen. Rechten aan de grens, barreelrechten, ge moogt uwe zakken vol guldene steken, wilt ge tegenwoordig het genoegen hebben, met een gerij in Holland te reizen. We begrijpen niet dat de nering- doeners in Holland zelf daar niet tegen opkomen, want een land dat de vreem delingen verjaagt, werkt tegen zijn eigen belang en tegen de belangen der bewoners. Als de Belgische leden der com missie eens per automobiel naar Hol land wilden gaan, om over toenade ring en overeenkomst te beraadslagen, zouden ze weten wat die liefhebberij hun zou kosten. In alle geval, zij die zulk een Chi- neeschen muur aan de grens opricht ten, mochten wel eens bij de ooren gesleurd worden. Holten en zijn Burgemeester. In verband met de verdwijning van ongeveer f1200 uit de kas van het Onderling Veefonds, te Holten, stelde de justitie van Almelo andermaal een onderzoek in op het gemeentehuis te Holten. Daar werden gehoord de se cretaris-penningmeester van het fonds, de heer A. G. (neef van den preventief gevangen zittenden burgemeester), be nevens commissarissen. Het resultaat van dat onderzoek was dat G. gevan kelijk naar Almelo werd overgebracht. Ook deze geschiedenis wordt in Holten druk besproken. Dinsdag vergaderde de gemeenteraad van Holten. In die zitting werd het beleid van den gearresteerden burge meester aan een scherpe kritiek onder worpen. Naar aanleiding eener vraag verklaarde de jongste wethouder dat de wethouders niet voor de financiën hebben te zorgen. Een talrijk publiek woonde deze zitting bij. Uit de Diamant-Industrie. De juweliers ontvangen gunstiger be richten uit Amerika. Ook de Euro- peesche markt begint geslepen diamant te vragen. Alle groote juweliers werken weder. Gemengde Berichten. Een ontploffing. Gistervoor middag had er een ontploffing plaats in het gebouwtje onder Oegstgeest, waarin de vuurwerkmakerij van den heer Kat te Leiden is gevestig. De materieele schade door de ont ploffing veroorzaakt, is f1200 onge veer. De eigenaar werd zwaargewond aan de handen en is in het Acade misch Ziekenhuis te Leiden opgenomen Politiehonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn met behulp van een politiehond eenige personen aangehouden, die zich tus schen Loosduinen en Monster schul dig gemaakt hadden aan het ont vreemden van seringen. Zonder den hond waren ze niet achterhaald kun nen worden, maar ook bij de aan houding, toen de Rijkspolitie me messen bedreigd werd, bewees het dier uitstekende diensten. Inbrekers. In verband met den diefstal van horloges enz. bij den goudsmid Hamme in de Korte Poten te 's-Gravenhage, is door de Rotter damscke politie gearresteerd een op' kooper, bij wien een groot gedeelte van het gestolene, een aantal horloges, ringen, kettingen enz. in beslag zijn genomen. Door deze arreesatie kwam de Haagsche politie op het spoor v%n de vermoedelijke daders. Reeds i* een hunner daar aangehouden, terwijl de arrestatie van een tweede, die naai het buitenland was uitgeweken, nog verwacht werd. In het mulle zand. Gisteren avond had de Heer Zuurbier van Alk' maar, die zich op zijn motorrijwiel huiswaarts begaf, het ongeluk, toen, hij voor een bespannen voertuig op den Schoterweg uitweek, dat zijn rij wiel in 't mulle zand geheel wegschool en hij kwam te vallen, waardoor bjj eenige ontvellingen aan het hoofd e« handen opliep, terwijl zijn rijwie' zoodanig was beschadigd, dat be' naar een reparateur werd gebracht- Dank zij zijn matigen gang liep dl* nog betrekkelijk goed af. *Hersteld. Onze ZeerEerw. heet pastoor is in zooverre hersteld, dat d« eerw. pater, die tijdens zijn ziekt® assisteerde deze week vertrokken 13 naar zijn klooster Nieuwe Niedorp- Moge de goede God aan onzen herdel de krachten terugschenken, op dat M nog lange jaren arbeide in den wijk' gaard des Heeren! *Burg. stand. Ondertrouwd; C. Zonneveld 27 j. en A. Beentjes 23 j. beiden te Heemskerk; H. Ineke 32 j. te Heemskerk en Tj. Minnecü;1 27 j. te Beverwijk; Corn. Kluft 24 j- en J. de Vries 20 j. beiden HeeöP' kerk; J. Schuurman 24 j. en C. Bee«' tjes 27 j. beiden Heemskerk; J. A' Kuijl 24 j. te Heemskerk en A. Bruijns 21 j. te Wijk aan Zee en DuiP- Getrouwd: J, Glorie en A. BeeP' tjes beiden te Heemskerk; Joh. Kop' en M. Dam, beiden Heemskerk; J. Piepers van Castricum en Corn. vA' Egmond te Heemskerk. Bevallen: J. Hoogewerf— Cr0' mer, d. Overleden: S. de Ruijter, 72 J' echt. van M. van de Peet. Personalia. Met ingang van hed'® is tot burgemeester onzer gemeeojj benoemd de heer J. Hennes, secretai' dezer gemeente. BENNEBROEK. Aan stukken gereden. Toe^ de tram gistermiddag om bijna H uur de Glip passeerde stond aid»3 de bakkerswagen van den heer Blokk^ op de rails, met het gevolg dat d^ geheel kort en klein werd gered»'/ Het paard kwam er nog vrij goedaj De knecht, die het toezicht over en wagen had. was even bij een kla« in huis geweest, niet denkende dat« tram op komst was, had hij de wag® I daar een oogenblik onbeheerd staan omreden er volgens zeggen g' .otI andere plaats was, daar er zich twee wagens bevonden, die er 8 hielden. HILLEGOM. Roodvonk. De besmettel!) j ziekte Roodvonk ten huize van Suikerland in de Weerensteinsti3 alhier is als geweken verklaart. LISSE. j, De muziektent. Naar wij goede bron vernemen zal in den 1°^ dezer week de „muziektent" w-eei ;Jf haar oude standplaats in het vierk worden geplaatst. HAARLEMMERMEER. j Ongeluk. Hedenmorgen zekere J. P. bediende bij J.L. Lee^j(i maker alhier, met dien® brik enP%- aan de Kruisweg. Even over de-*ei niesluis, brak het lemoen,waarop^ paard aan de hol sloeg. P. sprong de brik en nog bijtijds, want vaart smakte ze in de sloot Bij den landbouwer W. aan den D werd het paard gegrepen. Hevig aan het hoofd bloedend, p, P. bij den landb. B. binnengediKj I)r. Nannina verleende geneesku hu.p. «en SCHOTEN. HEEMSKERK. AKERSLOOT. -pér f«2 of Wegens oueruloed oan copy er eenige berichten tot morgen liggen. Th,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2