DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Bet spook van Ctietwynö-Fark. KindeHhuiswest 29-31-33, Haarlem BUITENLAND. BINNENLAND. DINSDAG 26 MEI 1908. 33sto Jaargang Mo. 6897. Bureaux van Redactie en Administratie: Int ere. Telefoonnummer 1426. i.~o^ If|jf| «ons Qflfl T"? IKfl GTE!">' Iflfl araPmM« i3fl G^-a"J Anticlerkalisme. Verspreide Berichten. FtSUILLETON, NIEUWE HMRLENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlemfl.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.8C Afzonderlijke nummers0.05 PRIJS DER ADVERTKNTIÈN: Van 16 regelsf0.60 (contantjf 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. 1 Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie A contant. 1000 Aile betalende abonnés op dit blad zijn, volgens de bepalingen en onder de beperkingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor bedragen van: II IBII alHIS Terlies Tan éen V|H| verlies van I IIBI verlies van wjr 6— °T€T 11IIII hand of voet. B1 IB éen oog. 1111 éen duim. schiktheid tot werken. 00 éen wijsvinger. 15 De uifkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. GULDEN by verlies van éen anderen vinger. Wij, journalisten, die dag aan dag zoovéél couranten van allerlei richting moeten inzien en lezen, die gelegenheid hebben te vergelij ken, op te merken de gevolgde tac tiek, die de finesses van het jour nalistiek bedrijf ook bij tegenstan ders kunnen waarnemen, wij be grijpen zoo goed en zoo volkomen, dat onze geestelijke overheden het .Katholieke volk zoo voortdurend en ernstig waarschuwen tegen da onge- loovige en neutrale pers. Om bij twee zeer recente gebeurte nissen te blijven: zie wat er in de niet-Katholieke pers wordt geschre ven over het „non possumus" van Paus Pius X ten opzichte der be kende mutualités ecclesiastiques in Prankrijkzie óók wat er wordt ver teld van de Belgische verkiezingen van Zondag j.l. Over het eerste heet hethoe dom toch en bekrompen, dat de Paus niet wil aannemen wat hem ten voordeelt: zou zijn Over het tweede: ja, ja, die Ka tholieken gaan achteruit! Beide voorstellingen zijn, onze le zers weten het, volkomen onjuist. Maar dat neemt niet weg. dat da leugens van het anticlericalismo, door de groote magormieke pers op gezet en door de kleinere liberale en neutrale pers met of zonder be doeling .verder verspreid, zullen blij ven leven. Dat een niet-Katholiek, en ook die Katholiek, die zich nog aan zijn libe raal of neutraal lijfblad houdt, vol komen te goeder trouw over een maand of wat b.v. zal spreken over -.het onverklaarbare en halstarrige gedrag van den Paus" in de Fran- sche kwestie, en over dien „leelij- ken klap" die het Belgische Katho licisme heeft gehad hij de:verkie zingen. Dat zijn nu twee staaltjes, die scherp spreken. Maar daarnevens zijn er nog dui zend andere te noemen, grootere en kleinere, alle bewijzen hoe gevaarlijk en verderfelijk de lectuur van niet- Katholiek© couranten op den duur is, ook van die, welke met prijzens waardige zorg zich van opzettelijke krenking van Katholieke gevoelens onthouden. .Want deze onthouden zich óók van van het voorstellen der zaken uit éen Katholiek oogpunt beschouwd! En ze blijven bij hun anticlerical© bronnen, die haast altijd vergiftigd zijn. Hier komt hetzelfde voor den dag als we dezer dagen nog opmerkten in zake het onderscheidingvermo gen der andersdenkenden over wat ons. Katholieken, heilig is of ont heiligd wordt. Ze kennen en begrijpen dat heilige niet, gevoelen dus de krenking van ons gevoel niet, ze meenen dat een of andere zaak „neutraal" is voor gesteld, terwij 1 die in werkelijkheid beleedigend of in strijd met onze gevoelens en ons geloof is. En de Katholiek, die zulke couran ten tot lijfblad heeft, gaat dien weg ongemerkt ook uit: hij verliest het onderscheidingsvermogen van wat heilig, streng-zedelijk, Katholiek-ge dacht is! Reeds dit is erg genoeg om de neutrale en anti-clericale krantenlectuur ten ernstigste te schuwen, om nu van verderfelij ker gevolgen voor geloof en zeden nog te zwijgen! BELGIE. De verkiezing van Zondag. Het is zooals we gisteren als provisioneel reeds melddende Katholieken hebben Zondag drie zetels verloren en ééne of twee gewonnen. Een klein echec dus, dat aan het monsterverbond van liberale en socialisten moet worden geweten. 't Fraaiste is evenwel nu, dat de liberalen,die hunnerzijds niet minder dan vier zetels hebben verloren aan... de socialisten, hun bonds- genooten tegen de geloovige partij, nu jubelen over de nederlaag der. Katholieken 1 Ze zouden eerder ach en wee moeten roepen over hun eigen ver nedering Want zelf hebben de liberalen ongeveer niets kunnen doenalleen met de hulp der staatsvijandelijke socialisten zijn ze in verschillende plaatsen nog gehandhaafd kunnen worden, en waar deze „vriendjes* het 'm konden lappen, hebben zij hun bondsgenooten nog ten eigen bate zetels afhandig gemaakt. Zoo ziet men weer, 't liberale deel van België drijft langzaam af naar het socialismede gewone weg 'tEenige behoud daartegen is de Katholieke partij, doch de liberalen, die hun eigen ondergang zien aan komen, roepenliever socialistisch dan Paapsch De Katholieke regeering behoudt intusschen nog steeds een flinke meerderheid van 10 a 8 stemmen tegenover de verbonden liberalen, radicalen en socialisten te samen! Merkwaardig is het, dat de liberale pers, ook de Nederlandsehe, van bet nieuwe verlieB der liberalen (die nu slechts 48 man zullen tel len tegenover 88 Katholiekenniet rept Die vaart dus mêe in het socia listische schuitje, niet omdat ze daar zoo graag in is, maar omdat ze op die manier over de „neder laag" der Katholieken kan schette ren. Vergeten wordt ook, dat voor den Senaat de Katholieken twee zetels op de liberalen hebben ver overd en er nu 64 Katholieken, tegen 35 liberalen en 12 socialisten in dit lichaam zetelen: De meer derheid der Katholieken is dus weer met vier stemmen verhoogd. Maar van dit alles zwijgt de li berale en neutrale pers. Het wacht woord schijnt: de Katholieken heb ben verloren! Wat niet waar is, in 't algemeen genomen. Maar't idéé moet er indat wordt dan voor een volgende maal weer verder geëxploiteerd! ENGELAND. Fallières in Londen. De President der Fransche repu bliek is gisteren van Parijs naar Londen vertrokken. Feestelijke ont vangst in Dover, waar prins Arthur van Connaught hem opwachtte, ont vangst aan het Victoria-Station te Lenden waar de koning en de prins van Wales hem begroetten, feeste lijke intocht door Londens's ver sierden straten, en galadiner op 't Buckingham-paleis, ziedaar het programma van gisteren. De President woont op het St. James Paleis. Hij blijft tot Vrijdagmorgen in Londen om de „entente cordiale" te helpen vieren. ITALIË. Z. H. de Paus en Frankrijk. De „Osservatore" wijdt jeen korte beschouwing aan het pauselijk ver bod tot oprichting dier zooveel be sproken hulpkassen en legt daar bij de kern der zaak kort en zake lijk bloot. „De vereenigingen tot onderling hulpbetoon voor geestelijken met het amendement Lemire-Briand of liever met de clausule, door Briand aan het amendement-Lemire toege voegd zouden,- ten einde goedge keurd te kunnen worden, in baar statuten geen enkele strafbepaling kunnen bevatten of geen enkel ge val van uitsluiting „berustend op een reden van kerkelijke tucht", hetgeen met andere woorden be- teekent de algeheele en volkomen losmaking van diezelfde vereeni gingen van de kerkelijke hiërarchie. Maar in diezelfde wet op de over dracht der kerkelijke goederen, waarin het amendement-Lemire-Bri- and is opgenomen, heeft de Pro- testantsche senator Berger een ander amendement voorgesteld, een amen dement, door den minister en den Senaat goedgekeurd, en hetwelk betreft de fundaties voor ziele-Mis- sen, „welke fundaties ter beschik king zouden worden gesteld van de bedoelde goedgekeurde vereenigin gen" en onderworpen aan de be palingen van het amendement-Bri- and, d. w. z. losgemaakt van alle afhankelijkheid van de kerkelijke hiërarchie. Met die twee gecombi neerde amendementen Lemire-Bri and en Berger zou men dus hebben vereenigingen van onderling hulp betoon voor geestelijken, gedeeltelijk werkende als „vereenigingen voor den eeredienst" en geheel ontrokken aan de kerkelijke tucht." Ziedaar in duidelijke woorden, waarom de Paus de amendementen niet wilde aanvaarden. OOSTENRIJK. Crisis Er is, of liever was, alweer crisis in Oostenrijk. De Oostenrijksche ministers van buitenlandsehe zaken en van oor log, baron Aebrenthal en de beer von Schönaich, hebben hunne por tefeuilles ter beschikking van den keizer gesteld. Verschil met hunne eollega's om trent het militaire vraagstuk moet hen tot dezen stap hebben doen besluiten, te meer daar de voorstellen der gezamenlijke ministers in tegen spraak zouden komen met de door de beide titularissen in de volks vertegenwoordiging afgelegde ver klaringen. Het verlies van minisj^Aehren- tbal zou zeker een zwaSr verlies zijn voor de Oostenrijksche monar chie. En ook voor den driebond, waarvan minister Aehrenthal een overtuigd en warm voorstander was, Gelukkig evenwel schijnt het, dat een accoord nog is kunnen worden 'getroffen. Naar het „Neue Wiener Tagblatt" althans mededeelt, heeft keizer Frans Jozef zijn groite voldoening geuit over de schikking in de kwestie van de officiers-traktementen en heeft hij het door Aehrenthal en Schönaich gevraagde ontslag ge weigerd in een persoonlijk schrijven, waarin hij genoemden ministers verzekert, dat zij nog zijn volle vertrouwen genieten. RUSLAND. De Russische marine. We hebben reeds gemeld, dat binnenkort een keizerlijke oekase verschijnen zal betreffende de reor ganisatie van het departement van marine en de benoeming van een opperbevelhebber van Rusland's strijdmacht ter zee. De regeering verwacht van dezen maatregel blijkbaar veel voor het lot der vlootkredieten, die nu, naar men hoopt, door de Doema zullen worden goedgekeurd. Of deze verwachtingen uit zullen komen, is intusschen nog de vraag. De meeningen ten deze zijn ver deeld. Er zijn er, die verzekeren, dat de Doema zich thans voor de regeeringsvoorstellen zal laten vin den. Met name zou de groote meer derheid der Octobristen nu voor de plannen der regeering zijn gewon nen. Anderen zjjn echter minder op timistisch. Zij denken niet, dat de Doema zich door de Keizerlijke oekase zal laten verlokken, om de vlootkredieten goed te keuren. Te minder, daar de oekase in kwestie eerst zal verschijnen na de besluiten van de commissie van landverdedigiDg en de begrootings- commissie. En, naar een lid van eerstgenoemde commissie aan een persman heeft medegedeeld, is de weigering der credieten door beide commissies zeker; de Doema zal zich dan bij die weigering aanslui ten. Het weertje wei! Heel Zwit serland is door rampspoedig weer getei sterd en heeft door ontzaglijken sneeuwval millioenen francs schade geleden. De akkers bieden een schouwspel van ver woesting. Sedert Zaterdagavond is onaf gebroken natte, zware sneeuw gevallen. Uit- alle hooggelegen plaatsen meldt men, dat het verkeer op de spoorwegen gestoord is en lawines zijn neergekomen. Ér zijn tal van menschen bij gewond. Gistermorgen stond de thermometer op 3 graden Celsius. Sedert 1865 heeft men zulk een sneeuwramp in dit jaargetijde niet beleefd. Fallières naar Oost-Europa. De „Figaro" meldt, dat het tijdstip voor het bezoek van president Fallières aan de Skandinaafsehe havens en zijne ont moeting met den Czaar nu vaststaat. De geheele tweede helft van de maand Juli zal met die bezoeken gemoeid zijn. Op 1 Augustus zal Faillières, die op de heele reis minister Pichon bij zich zal hebben, naar Frans rijk terugkeeren. Nogmeer vorstenb ij eenkom st en. Uit St Petersburg wordt gemeld, dat de Czaar in den herfst het bezoek van koning Edward te Reval zal beantwoorden met een bezoek aan Windsor, en dan te vens te Weenen keizer Franz Josef per soonlijk zal gaan gelukwenschen met zijn rfegeeringsjubileum en te Rome een bezoek zal brengen aan koning Victor Emmanuel De Koningin-Moeder in Zweden. Men schreef Zaterdag aan de „N. R. Ct." uit Zweden: Morgen komt de Koningin-.Wedu we Emma hier. Zij zal de gast wezen van de Koningin-Weduwe So phie, die nu woont op liet kasteel ülricksdal in den omtrek van Stock holm. Het oude kasteel, in de 17e eeuw door Jacob Pontusson de la Gardie gebouwd, ligt, door bos- schen en parkaanleg omgeven, aan het lieflijke meer Edsviken. Er is geen officieel programma voor het verblijf van de vorstelijke gast bekend gemaakt. Zij komt, zegt men, kalm bij koningin Sophie, die haar tante is, gelijk men weet, lo- geeren. Toch verwacht men natuur lijk de Koningin-Weduwe der Ne derlanden in Stockholm te zien en zullen er aan het hof feestelijkhe den van huiselijken aard worden ge geven. De bladen van Stockholm begroe ten reeds de hooge gast met betui gingen van eerbied. Zij geven bijzon derheden uit haar leven en zeggen, dat Koningin Emma als regentes en opvoedster van Koningin Wil- helmina de dankbaarheid van het Nederlandsehe volk heeft verwor ven. Audiëntie. Aanstaande Donderdag zal geen audiëntie worden gehouden door den minister van financiën. De Staatscommissie voor de arbeids voorwaarden der rijkswerklieden. Minister Talma heeft gisteren ge ïnstalleerd de Staatscommissie voor de arbeidsvoorwaarden der rijks werklieden, met een redevoering, waarin hij wees op het gewacht der taak van de commissie en opmerkte dat, wanneer hier sprake is van overeenstemming in de regeling der arbeidsvoorwaarden, wel zeker niet gedacht is aan eenvormige regeling dier voorwaarden voor den vaak zeer onderscheiden arbeid in de meest uiteenloopen-de omstandighe den verricht, maar aan de eenheid in de beginselen, waardoor die re geling zelve wordt beheerscht en die nu wel steeds aanwezig schijnt. De rede werd beantwoord door den voorzitter der commissie mr. J. W- S. A. Versteeg, secretaris-generaal van het departement van landbouw, die er o.a. op wees, dat, men in het oog houdt de groote verschillen uit den aard der zaak bestaande in de arbeidsvoorwaarden der rijkswerk lieden als gevolg o.a van verschil lende plaatselijke omstandigheden, hetgeen betoog behoeft, dat elke stap om die verschillen zooveel mogelijk uit te wisschen, niet dan aarzelend zal kunnen worden gezet. Het Neder). Huldigingscomité bij Z. H. den Paus. Na al hetgeen wij reeds over de audiëntie hebben geschreven, diene nog het volgende: De aanwezige dames, ongeveer 20 in getal, werden vooraf aan Z. H. voorgesteld en tot den handkus toe- Boeiende roman, uit het Engelsch. 57) Dit zeggende ging Fifin© ijti een zijvertrek en liet hare vroeger© mees teres met lady Diana alleen. Lady Diana voelde zich van het eerste oogenblik wonderbaar tot Bernice aangetrokken. Omtrent haar verle den zei Bernice niet veel, alleen dat ze ©ene wees was en gedwongen zelf -•Ji haar onderhoud te voorzien. „Ik 'denk, dat uwe vroegere vrien den niet mogen weten, dat gij nu s®lf den kost verdient," zei lady Diana. .„Neen, mylady., ik schaam mij ■teet om te werken. Ik heb werke- B)k niemand, wien gij inlichtingen imij1 over mij kunt vragen. Zij(, kenden, hebben mij vergeten, toch |®b ik nooit in mijn leven iets ge- daan, waarover ik behoef te blo- ^;n- Fifine zal u zeggen, dat ik ^aardig ben uwe gezelscjiapsjuf- fouw te worden, andere aanbeve- iuhten heb ik niet." m vffi06 sprak, zooals eene dame WW aars gelijken spreekt, maar .Ljfet bescheidenheid en achting. n „t". ge mij iets voorspelen, miss YT: vroeg lady Diana. Bernice ging naar de piano en speelde een stuk met de vaardigheid eener kunstenares. Daarna zong ze met wonderbaar heldere stem een oud volkslied. Lady Diana luisterde, met inge houden adem. „Gij zijt ©en genie, miss Gwyn, ge kondt beroemd worden door uwe stem." Bernice glimlachte treurig. „Ik zal nooit openlijk optreden," sprak zij, „want ik verlang niet naar roem en rijkdom. Ik wensch alleen een veilig dak. O, lady Diana, ik heb honger, koude en ellende gekend en ben tevreden met een veilig toe vluchtsoord." Lady Diana was geroerd door den treurigen toon in de stem van Ber nice en besloot haar als gezelschaps dame aan te nemen. „Leest gij ook Fransch, miss Gwyn," vroeg ze. Bernice nam een Fransch boek van de tafel en las ©enige bladzijden met eene onberispelijke uitspraak voor. Lady Diana was verrast. „Gij leest voortreffelijk, miss Gwyn," zeide ze, „Ik zal u als mij ne gezelschapffiame aannemen. Uwe plichten bestaan hierin, dat ga mij iets voorzingt of voorleest en mij gezelschap houdt, als ik 't verlang. Ik leef hier heel alleen met mijne dienstboden, en ik zal u honderd] pond sterling per jaar geven. Zijt ge hiermee tevreden „O, mylady!" riep Bernice bui ten zichzelf. „Mag ik dus hier blij ven en heden mijnen dienst begin nen Ze sloeg hare groote bruine oogen smeekend tot haar op en deze dron gen lady Diana in 't hart. Ze trok Bernice aan har© borst, kuste haar en zeide: „Lief kind, voortaan zult ge bij mij blijven, al uwe zorgen zijn weg. Gij hebt oogen, die op andere gelij ken, welke ik eens beminde, maar die tri eed s door den dood gesloten, zijn, en daarom alleen zal ik u lief hebben Dat is een wonderbaar toe val," ging lady Diana lachend© voort, „ik ben hedenavond niet zoo als gewoonlijk, er is iets in u, wat mij aangrijpt. Ook gij zijt erg aange daan, zie ik, ik zal Fifine zeggen, dat zij u naar uwe kamer brengt." Ze belde en Fifine trad binnen. „Miss Gwyn zal als mijn gezel schapsdame hier blijven, Fifine," zei de Lady. „Breng haar op haar kamer, tegenover de mijne." Bernice wenschte goeden nacht en ging met Fifin© weg. Den volgenden dag bracht lady Diana in gezelschap van Bernice door. 's Avonds werd de heer Tempest aangemeldzij ontving hem een wei nig verlegen en hij scheen bijzon der ernstig. „Gaat gij heden uit naar het bal bij lady Graham," vroeg Diana den geleerde. „Neen, mylady, ik zal in Londen naar geen bal meer gaan, want ik ben voornemens naar Tartarije te rug te koeren." Hij zag haar scherp aan en be merkte, dat zij verbleekte. „Is dat geen overijld besluit, mijn heer Tempest?" vroeg ze met een half afgewend gelaat. „O neen, lady Diana, „ik ben reeds langer in Engeland gebleven dan ik dacht. Ik zal mijn leVen aan de wetenschap wijden. Mijn huidig be zoek is wellicht het laatste. Ik hoop, dat gij gelukkig zult zijn!" Diana's bleek gelaat werd gloei end rood. fe.Mijnheer Tempest, gij vergist u bepaald Ik ben u een bekentenis schuldig. Ik kan niemand huwen, noch u, noch een ander. Want ik ben reeds gehuwd. Op aandringen mijner moeder trouwde ik Sir Rupert North wick en toen deze vernam, dat ik alleen met hem gehuwd was op hevel mijner moeder, en dat ik hem niet beminde, verliet hij mij plot seling, ging hij op reis en nam ons kind mee; en hij is nooit weerge keerd. Sedert dien dag heb ik ge treurd, maar kan geen troost vindon. Van lord Tentamour wil ik niets weten, want plichtsgevoel verbiedt mij dak" Tempest verbleekte, toen hij Dia na zoo hoorde spreken. Want onzen lezers hebben wij het niet willen zeggen, al spraken we ook er reeds over ,dat Tempest niet zijn werkelijke naam was de heer Tempest was eigenlijk niemand anders dan Sir Rupert Northwick, die na het vernemen dat zijn vrouw alleen op bevel harer moeder met hem getrouwd was, met droefheid in het hart op reis was gegaan en zich nu een tijdlang in Londen on der een anderen naam had opgehou den, om zijn vrouw Diana en hare gevoelens ongestoord te leeren ken nen. Nü zag hij, dat Diana niet alleen hem beminde, maax dat zij om hem treurde. En het oogenblik was nu daar, waarop hij al zoolang gewacht had. dat ffij zich aan haar zou be kend maken. „Mylady," zeide hij, „uwe ver trouwelijke mededeeling geeft mij den moed u ook eene bekentenis te doen." Verrast zag lady Diana den spre ker aan. „Lady Diana," begon de heer Tempest hare hand vattende, „her kent ge mij niet meer?" Lady Diana schrok: deze onver wachte vraag deed haar ontzetten. En de heer Tempest ging voort: „Gij hebt mij uwe bekentenis af gelegd, hoor nu ook de mijne. Ik was gehuwd, maar vernam, dat mij ne vrouw mij alleen om mijn geld getrouwd had en mij niet beminde. Ik voelde mij ongelukkig, schreef haar een brief, dat ik een poos op reis ging en nam mijn kind mee. Dit jaar keerde ik terug om mijn dochter te zoeken, maar ze is dood. Doch mijn vrouw leeft nog: Diana, ik heet niet Tempest, maar mijn naam is Rupert Northwick." Lady Diana zonk als verpletterd neer. Zij herkende hem. ofschoon ze tot nu toe niet vermoed had, wie hij was. „Diana riep hij zachtjes, terwijl hij haar met een blik vol liefde en teederbeid aanschouwde, „Diana, lieve vrouw!" En met een kreet van vreugde wierp ze zich aan zijne borst. LI. GEVONDEN EN VEREENIGD. Een half uur na 't gebeurde wer den gasten aangemeld. Het waren lord Chetwynd en Bisset, de detec tive. „Dat is eene onverwachte verras sing," riep sir Rupert met een van- vreugde stralend gelaat op Chet wynd toetredende. „[Wat geeft mij de ©er van uw bezoek Veroorloof mij eerst u mijne vrouw lady Diana Northwick voor te stellen." Lord Chetwynd en Bisset zagen hem verbaasd aan. (Slot volgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1