DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. m j BUITENLAND. BINNENLAND. Staten-Generaal. M SCinderSiuiswesi Haarlem Telegrammen. I vrijdag 29 mei 190a S3ste Jaargang; No- 6899. Bureaux van Redactie en Administratie: liitsrc. Telefffionnuisiner 1426. V Verspreide Berichten. Gemengde Berichten. 1 1 MEUK HUULENSGHE COIIRMT ABOSNEMBNT8PKIJS; Per 8 maanden voor Haarlem f 1.85 Voor de plaatsen, waar een agent ie gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,8L Afzonderlijke nummers0.05 PKIJS DEB ADVEBTENTIËN: Van 16 regels f0.60 (contant)f 0.50 j Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie k contant. 1000 Alle betalende abonnés op dit blad zijn, volgens de bepalingen en onder de beperkingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor bedragen van: GULDEN bij 41 8» - <fl «P& 4A#1 GELDEN bij levenslange onge- I 1 §5 «ELDEN bij scbiktheid tot werken. 400 overlijden 300 «ELDEN bij verlies van éen kand of voet. 150 •ELDEN kg verlies van éen oog. 100 «ELDEN bij verlies van ées dnim. verlies van een wijsvinger. 15 •ELDEN bij verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. i FRANKRIJK. De „entente" eea „alliance"? Er loopen rare en in de hooge politiek weer ietwat onrustbarende geruchten. De „entente" tusschen Frankrijk en Engeland bet bezoek van Fallières aan Engeland de harte lijke ontvangst in Londen bet vlak daarna komende bezoek van koning Eduard aan den Czaar, een bezoek dat blijkbaar méér is dan een beleefdheidsvisite, dat alles bij elkaar is al reden genoeg om den tegenwoordigen politieken toe stand met veel belangstelling gade te slaan. Maar er is nu nog wat bijgeko men. Men denkt n.l. in de bevoegde kringen er zeer ernstig aan, dat de „entente cordiale" na Fallières' bezoek omgezet zal worden in een pontief verbond, dat dan ook Rus land mede zou omvatten. De ernst van deze tijding zal men vanzelf begrijpen, als we er aan her inneren, dat een verbond immer en altijd een doel moet hebben, een „iemand" tegen wien het gericht wordtEn dat is dan natuurlijk Duitschland 1 Een correspondent seint hier over o.m. „Ik heb mij heden nog tot zeer bevoegde bron kunnen wenden om inlichtingen over den waren stand van zaken. Mijn zegsman zeide: Het is een gewichtig en niet te ont kennen feit dat men aan beide zij den van bet Kanaal de kwestie van een verbond bespreekt, dat men er ernstig over spreekt. Alvorens de kwestie veel verder zal komen moet men op Rusland's houding wachten en weten of Rusland de banden vrij heeft. Vandaar ook dat men in de diplomatieke wereld groote beteekenis hecht aan het bezoek van Koning Eduard aan den Czaar. Mijn zegsman vervolgde: Het valt verder niet te ontkennen, dat er zich steeds meer eeu systeem van accoorden ontwikkeltde grond daarvan is verzet tegen een sedert de laatste tien jaren onverdraaglijK geworden hegemonie van Duitsch land. Mijn zegsman beslootEr is in den internationalen toestand geen bepaald punt van conflict, maar een toenemend wantrouwen tusschen zekere staten. De toestand komt dan ook den best ingelicbten per sonen niet zoo helder en gerust stellend voor." ENGELAND. Fallières in Londen. Het programma van de presiden- tiëele reis wordt op de vooraf vast gestelde wijze afgewerkt. Woensdag was het de gebruike lijke huldiging door de City van Londen, met het feestmaal in de Guildhall en de aanbieding van het eereburgerschap. Daarna een visite aan den prins van Wales en een galavoorstelling des avonds in de ongeloofelijk rijk Het rozen geheel versierde Royal opera van Covent Garden. Gisteren had Fallières een stille dag: hij is naar Windsor geweest °m het kasteel te bezichtgen. Van bet bijwonen der H. Mis op den Katholieken feestdag lezen we niets: fallières, hoewel van origine Ka tholiek, is al even godsdienstloos Loubet. Vandaag is bet bezoek afgeloopen. Voor de politieke gevolgen men, wat we onder het hoofdje "frankrijk" schreven. TURKIJE. Ernstige ongeregeldheden op Samos. Op het Ionische eiland Samos, ^aar een soort zelfbestuur is sinds at°ude tijden, is een ernstig oproer Ultgebroken. De „vorst" van dat eiland wordt in zijn paleis gevangen gehouden gehouden en er is botsing tusschen de troepen en de menigte. Gisteren zijn er daarop twee hon derd Turksche soldaten ontscheept. De bevolking hield dadelijk heftige betoogingen tegen hen en een soldaat werd mishandeld. Een ge vecht volgde, waarbij acht soldaten werden gedood, terwijl van het volk verscheidenen gedood en gewond werden. Een Turksche kruiser en eenige forpedobooten, onder bevel van schot-bij-nacht Ali Pasja, zijn nu uit Konstantinopol naar Samos vertrokken De laatste beriehten noemen den toestand zeer ernstig. MAROKKO. Moelaï Hafid. Moelaï Hafid wordt nu, als ten minste de Engelsche berichten juist zijn, door ongeveer heel Marokko, op Tanger en Fez en eenige kust plaatsen na, als sultan erkend. En in Tanger zal men er heel spoedig toe overgaan, om Moelaï Hafid te prociameeren, daar de op rechte Marokanen als Muzelmannen het heiligschennend achten om ge beden op te zeggen voor een Sultan, die geen sultan eigenlijk meer is. Abdul Azis heeft intusschen last gegeven, omde afgezanten van Moelaï, die naar Berlijn en Parijs zijn geweest, bij hun terugkomst in hechtenis te gemen. Och jawel, als hij ze maar eerst in handen krijgt AMERIKA. Permanent hof van arbitrage. Uit New-York wordt aan den „Manchester Guardian" bericht, dat de staatssecretaris van buitenland- sche zaken, Root, er ingeslaagd zou zijn, om tot een overeenstemming te geraken tusschen de leidende natiën inzake de benoeming van rechters in een in te stellen Per manent Hof van Arbritrage. Zooals men weet, heeft plan daar toe op de jongste Vredesconferentie schipbreuk geleden wegens den te genstand der kleine natiën in zake de daarbij voorgestelde vertegen woordiging dier natiën. De heer Root acht zich zoo zeker van zijn welslagen, dat hij zijn vrienden de samenkomst van het Hof binnen het jaar voorspelt. De kleinere natiën zonden dan daaraan kunnen deelnemen of niet, maar de heer Root houdt zich overtuigd, dat zij, lal ware het alleeu uit schaamte, zich zullen aansluiten. In elk geval hoopte hij een recht bank te verkrijgen van deskundige en onpartijdige rechters, aan wier oordeel de groote natiën hare ge schillen zullen kuunen onderwerpen. De keizer weer naar Enge land? Engelsche bladen vertellen, dat keizer Wilhelm in den herfst weer een week of drie in het Zuiden zal gaan door brengen. 't Is er bem zóó goed bevallen, dat hij dit elk jaar zal doen, heet het. Kerkdieven hebben in de kathe draal te Mmoges, beroemd wegens baar kostbaren schat, ingebroken, en daar voor een waarde van 150.000 francs aan zeer oude en uit kunsthistorisch oogpunt, zoowel als door 't gewicht aan goud, zeer kostbare sieraden gestolen. In Albanië houden de roof- en moordpartijen aan. Beuter seint uit Bel grado dat Macedonische benden nu weer vier Servische dorpen in den omtrek van Gostivari hebben platgebrand, verwoest en uitgeroofd. Kinderrechtspraak. In Beieren zullen niet alleen bij de schepenrecht banken, doch ook bij de strafkamers spe ciale afdeelingen voor de berechting van jeugdige misdadigers worden ingevoerd. Voorbereiding voor het pre sidentschap? Met beslistheid wordt bekend gemaakt, dat de staatssecretaris van Oorlog van de Vereenigde Staten, Taft, met 1 Juli zijn ambt zal neerleggen. Grey, dat er geen nieuwe conventie of verdrag tusschen de regeeringen van Rusland en Engeland in overwe ging is, en dat het ook niet in de bedoeling ligt gedurende de samen komst van Reval de onderhandelin gen daarover te openen. LONDEN, 28 Mei. In het Lagerhuis antwoordend op een vraag, zeide lord Koningii Esensa in Kopenhagen. Het Kopenhaagsche „Extra Bladet" bevat een artikeltje over het verblijf van de Koningin-Moeder in Dene marken's hoofdstad. Dat ook merk waardig is als proeve van Deenschen stijl. „Van het oogenblik af," heet het in het stuk, „dat de Koningin te Kopenhagen voet aan wal zette, werd ze letterlijk als een prooi achtervolgd door Kopenhaagsche journalisten, met den medewerker van het huichelach tige blad „National Tidende" vooraan. Deze heeren achtervolgden Koningin Emma in eiken winkel; ze liepen haar na in de musea, ze besnuffelden haar ontbijttafel, volgden haar over al enz," Volgen dan eenige hatelijkheden aan het adres van met name genoemde collega's. Is dat niet onbarmhartig? vraagt „Extrabladet" dan. Wat heeft dez9 dame den heeren misdaan, dat ze haar zoo naloopèn? 't Is niets dan domheid en neuswijsheid. Uit de StMts-Cour*nt. Bij Kon. Besl. van 22 dezei is. a. bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de secretaris van de te Utrecht gevestigde subcommissie van de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, de heer mr. P. A. L. A. baron van Ittersum, lid van het Hoog Militair Gerechtshof; b. benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer N. _T. Haverschmidt, voogdvan hef Sint Anthony Gasthuis te Leeuwarden, en als zoodanig belast met de zaken betreffende de Kweekschool voor Zee vaart te Leiden. Bij Kon. Besl. van 20 dezer is, met intrekking van het besluit van 7 April, benoemd tot vertegenwoordi gend lid voor Nederland van het per manent comité van het Internationaal Landbouw-Instituut te Rome, H. J. Lovink, directeur-generaal van den landbouw. Bij Kon. Besl. van 26 dezer is be noemd tot kantonrechter te Alkmaar, mr. D. Bastert, thans kantonrechter te Oud-Beijerland. Een diplomatiek diner. In hst „Hotel des Indes" gaf Dins dag de Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. De Marees van Swinderen, een diplomatiek diner, waaraan o. a, ook aanzat de heer Hill, aftredend gezant van Amerika bij ons Hof en benoemd tot gezant van Amerika te Berlijn. Naar men verneemt, heeft de minis ter den heer Hill bij die gelegenheid medegedeeld, dat H. M. de Koningin hem heeft benoemd tot grootkruis in de orde ran Oranje-Nassau. De heer Hill zal 1 Juni bij H. M. op HetLoo zij n terugroepingsbrieven o verhandigen en eenige dagen daarna naar zijn nieu wen post vertrekken. Een dure gemeenteraad. Te Enschede werd onlangs een stel rioolbuizen gelegd. Een aannemers firma had aangeboden zulks te doen voor f 10 per stuk. Men gaf er echter de voorkeur aan, het werk te doen uitvoeren in eigen beheer en nu kostte het foO. In "De Aannemer", die ge meend had, dat deze exploitatie der belastingschuldigen was geschied door den nieuwen directeur van gemeente werken, wordt thans medegedeeld, dat deze heer vooraf verklaard had, het werk onmogelijk voor hetzelfde geld als de aannemer te kunnen uitvoeren, maar dat het uitvoeren van werken in eigen beheer meer te zoeken is in het te veel toegeven aan den drang, dienaangaande van sociaal-democra^ tische zijde op den Raad uitgeoefend. Bond van a.-r. Gemeenteraadsleden. Maar men aan „De Ned." meldt, zal de stichtingsvergadering van den Bond van anti-revolutionnaire Gemeen teraadsleden Woensdag 1 Juli te Utrecht gehouden worden. De nieuwe wetkouder. Mr. S. de Vries Czn. anti-revolu tionair raadslid heeft zijn benoe ming tot wethouder ran Amster dam in de plaats van den heer G. W. de Sauvage Nolting aanvaard. Oost Seemba. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram sneuvelden van eene in Massoe (Oost-Soemba) in een hinderlaag gelokte patrouille één Europeesch en vijf inlandsche mili tairen, allen beneden den rang van officier. Van Timor is versterking gezonden voor het herstel der rust. De hoofd aanlegger van het verzet is gevangen genomen. (St. Ct.) Een strijd in d lucht. De correspondent op Texel van 't Handelsblad schrijft aan zijn blad Toevallig was ik lieden ooggetui ge van een hevigen strijd, die in de lucht werd gevoerd tusschen v.o- gels. Bekend is 't hoe moedig de kievit haar nest verdedigt tegen roofvo- gels, wezels en ander© belagers. Een ongewoon gerucht omhoog wekte mijn aandacht en opziende, werd ik gewaar hoa een havik stellig belust op de eieren ,o£ jongen van een kie vit, met laatstgenoemd dier een ver woed gevecht voerde. Moedig viel de kievit telkens den vermetelen roover aan, die echter yiiet week, maar gedurig van ver dediger zelf aanvaller werd. De zwakkere kievit kreeg 't blijkbaar te kwaad, deed een hulpkreet hooren en een tweede mannetje daagde op. De eerste, zeker doodelijk ver moeid, liet nu nummer twee optre den en deze viel woedend op den havik aan. Deze week echter niet. Even later kwam kievit nummer één weer ter hulp en nu 'had de roof vogel zich tegen twee aanvallers te verdedigen, wat hij vlug en hard nekkig volhield. Wel tien minuten duurde de kamp, onder hevig geschreeuw der vechtende vogels. De havik week eenigszins, doch verdedigde blijk baar duim voor duim het terrein. Eindelijk daalden de strijdende kieviten, oogenschijnlijk overver moeid, naar den grond, doch nau welijks hadden zij dien bereikt, of ook de havik plofte uitgeput in 't gras neer. (VSTij 1 de tijd mij niet toeliet lan ger te toeven, is 't mij onbekend of de strijd later hervat werd. In 't belang der grasmaaiers enhooiers. Herhaaldelijk is geklaagd over de omstandigheden waaronder de tijdelijke boerenarbeiders verkeeren, die ver van hun eigen woonplaats in het landbouwbedrijf werkzaam zijn: zoo in den maai- en hooitijd de ar beiders, die, afkomstig vooral uit Drenthe, 't Noorden van Overijsel en de Over-Veluwe, naar Noord-Holland komen om daar als maaiers en hooiers dienst te doen. In grooten getale komen zij Zondags naar de steden in den omtrek van hun werk, waar zij, na daar hun inkoopen te hebben ge daan, den ganschen dag verder blijven zitten in de herbergen. De afdeeling Purmerend van den Volksbond tegen Drankmisbruik, die in de in 1906 te Deventer gehouden algemeene vergadering van den Volks bond de aandacht op het kwaad ves tigde, zal nu in vereeniging met de overige plaatselijke Drankbestrijdings- Vereenigingen een poging beproeven daartegen op te treden en wel door in Purmerend op een 3-tal plaatsen lokalen open te stellen waar alle maaiers welkom zullen zijn, die een gelegenheid zoeken tot gezellig verkeer in een aangename omgeving, tot briefschrijven en krantlezen enz. Nieuwe glasfabriek. Naar de „Msb." meldt hebben eenige Schiedam- sche distillateurs zich vereenigd en zijn bij hen plannen in bespreking tot aankoop van een terrein bij de Noordvestgracht aldaar voor de op richting van een voor gezamenlijke rekening te exploiteeren glasfabriek. Dieptreurig.Te Heurne is gisteren de 12jarige W. L. bij het uithalen van vogelnestjes uit een boom gevallen. Hij bekwam zulke hevige wonden, dat hij spoedig overleed. De Vrijzinnig Democraten. De Vrijz. Democr. partij heeft te Am sterdam vergaderd. Op déze vergade ring had Haarlem voorgesteld, dat de alg. vergadering in zake de ouder- domsverzekering haar '^standpunt be paalt. In de vergadering werd om hiertoe te geraken een commissie be noemd, die op de e.v. algemeene ver gadering een ontwerp-program over 't vraagstuk zal indienen. Beter dan zoo heel laatl Men schrijft uit het Westland aan de „Resb." Op een der Westlandsche dorpen hielden gisteren B. en W. vergadering om.zes uur in den ochtend. De seeretaris was reeds te half 6 uur druk doemde om den boel voor te berei den. Dat heet nog eens de belangen der gemeente behartigen! Als 't daar nog niet vlot, dan gaat het nergen* meer Mannelijk keukenpersoneel. Een familie te Apeldoorn, die al ge- ruimen tijd „sukkelt" met dienstbo den, vraagt nu in een der plaatselijke bladen, aldaar, „een huisknecht, die goed kan koken en bekend is met verdere huishoudelijke werkzaamhe den," vermoedelijk 't opmaken van de wasch e.d. Een treurigeafloop. De vracht rijder Slotemaker van Oostwoud ver voerde in zijn wagen een varken naar Hoorn om daar aan een slager te wor den afgeleverd. Ter hoogte van Mid- wouw sprong het dier eensklaps uit den wagen, door de zwaarte den ver voerder meesleurend, die deerlijk ge havend tegen de steenen kwam. Zwaar gewond werd de man opgenomen en na door een naburig geneesheer te zijn verbonden, naar zijn woning ge bracht. Het varken was ondertusschen op hol gegaan, geraakte eindelijk te water en verdronk. Onder d e t r a m. De 29-jarige land bouwer Jan Jansma, ongehuwd, die bij zijn moeder, een weduwe, op Jouws- werd onder Wolsum woont, ging met zijn zwager op een sjees naar de paardenmarkt te Sneek. Dicht bij den Franekerweg komt een goederentram uit de richting Bolsward hen achter op. De locomotief was reeds voorbij, toen 't paard, naar men meedeelt, schrikt» voor een der witgeverfde wa gens van de melkfabriek „Hollandia". De zwager, die terstond is afgestegen, grijpt 't dier bij den teugel, dat daar op geweldig begon te steigeren. De rest is te raden: de sjees kan telde, Jouwsma viel er af en kwam juist op de rails terecht. Geen twee seconden daarna en d« jeugdige land bouwer was een lijk. Doodslag te Oudendijk. W. Broertjes was met zijn echtgenoote op bezoek bij zijn buurman, en ging on geveer IIV2 uur naar huis, toen hij plotseling door G. Schouten werd aan gevallen, die hem met een schotel van een damhek een slag voor het hoofd gaf, waarop hij bewusteloos neerviel. Zeer kort daarna kwam hij bij en greep Schouten aan, die door hem op den grond werd geworpen. Schouten heeft hem daarna met een boksijzer een slag gegeven, waarna Broertjes uit zelfverdediging Schouten bij de keel greep en hem worgde. De justitie uit Alkmaar en de com missaris van politie uit Hoorn v. d. Lugt waren ter plaatse om een onder zoek in te stellen. Schouten genoot een slechte reputatie. Diep treurig. Gistermiddag is të Hilversum een droevig ongeluk ge beurd. De 10-jarige D. v. d. B. was met zijn 8-jarig zusje aan 't hout sprokkelen in 't Spanderswoud en ter afwisseling wou hij eens gaan zwem men in de z. g. Nieuwe Vaart. Hij stapte in een der diepe kuilen, die zich daar, geheel voor 't oog verbor gen door waterplanten, in den bodem bevinden. Op zijn hulpgeroep kwam een werkman toesnellen, die zich te water begaf en aan wien het gelukken mocht het knaapje op het droge te brengen. Onmiddellijk werd toen naar een dokter getelefoneerd, die, zich vergezeld van twee verpleegsters, zoo spoedig mogelijk op de plaats van het onheil aankwam. Ondanks alle moeite van den geneesheer, mocht het dezen niet gelukken, het knaapje weer bij te brengen. .Verdronken. I-n de Nieu we Vaart, loopende door het Span derswoud hij Hilversum, is Woens dagmiddag: de 10-jarige Dirk v. d. Beek, wonende in de 3e Oosterstraat aldaar, bij het zwemmen verdron ken. Een poging tot doodslag. De reiziger G.G., de brouwers knecht H. v. O., en de loodgieter F. v. H., allen van Rotterdam, keer den gisterenochtend van 'een wande ling uit de richting Hillegersberg langs de Rotte huiswaarts. Omstreeks negen uren gekomen in den Zwaanshals, ter hoogte van het Zwaneneiland, ontmoetten zij daar een jongen, die meitakken had. Een hunner nam hem een meitak af, het geen omstanders partij voor dien jongen deed trekken. Intusschen liep het drietal door totdat plotseling G. G. zich van achteren voelde beetgepakt en in de armen gekneld. Dit deed de vee drijver A. C. S-, een dergenen, die er bij gestaan hadden, toen den jon gen de meitak werd ontnomen. De veedrijver drong de reiziger G. G. naar de kreek, die rond het Zwanen- eiland loopt, stapte met den tegen- spartelenden reiziger te water en wierp hem toen achterover in de kreek, pogingen aanwendende om zijn hoofd onder water te hoitden. Dit mislukte alleen door de tusschen- komst van omstanders, die den vee drijver beletten zijn plan te volvoe ren. De brouwersknecht H. v. O., die trachtte zijn in het nauw gebrachten kameraad hulp te verleenen. viel ook te water, maar redde zichzelf. De veedrijver A. C. S. is door de politie gearresteerd. Van i n b r a a k v e r d.a c h t. Door den inspecteur der recherche, den heer C. v. d. Poll Jr., en den recher cheur W. Klok, te Rotterdam, zijn na een zeer uitgebreid onderzoek er in geslaagd op te sporen een degen en een zilveren Waltham-horloge, en wel ten huize van een handelsreizi ger, aan de Schiekade te Rotterdam, welke beide voorwerpen afkomstig bleken van den diefstal met braak, in den nacht van 11 op 12 Aug. 1907 gepleegd, ten huize van mr. baron v. Lynden, aan de Juliana van Stolberg laan, te 's Gravenhage. Van deze inbraak wordt verdacht de gedetineerde slagersknecht J. v. d. Nat. De in beslag genomen voorwerpen, die reeds door verschillende handen waren gegaan, zijn thans gedeponeerd ten bureele van den commissaris van politie, den heer Dietz, te 's Graven hage. De inbraak in het hulp- postkantoor te Apeldoorn. Gisteren moet in Amsterdam, op last van den officier van justitie aldaar, zijn aangehouden, een zekere Stibbe, een oude bekende van de justitie, tegen wien ernstige vermoedens be staan van de inbraak in het hulp postkantoor te Apeldoorn. Reeds zijn een paar marechaussées naar Amster dam vertrokken, om den aangehou dene naar hier te transporteeren. Tweede Kamer D-? toestand der Rijkswerklieien is Woensdag aan de orde geweest; Maar allereerst is het „Analy tisch Verslag erdoor gekomeneen kansje voor krantenmenschen'n di recteur van f 3000 minimum en twee redacteuren van f 1800 met eedi bee tje werk.... dat we hun echter niet benijden zullen Bij de bespreking van den toe stand der Rijkswerklieden was het vooral de heer Passtoors, die een goed. figuur maakte. Hij ging tot in bijzonderheden na loon, arbeidsduur en rechtspositie der werklieden bijde landsgebou- wfen, 'de herstellingsinricsHtingen (waar men „ambtenaar-werklieden hepft, wier dubbelslachtig© positie eigenaardige moeilijkheden oplevert) bij de militaire bakkerijen, de ca dettenschool te Alkmaar, de mili taire academie te Breda, de garni- zoens-wapen- en kleedingmagazij- nen, enz. Tot in de kleinste bijzon derheden besprak de heer Passtoors over Breda even goed op de hoog te als over de stad zijner inwoning den toestand der Rijkswerklieden. Een merkwaardig staaltje: wan neer in de a.s. Kerstweek als de 25e op .Vrijdag valt een Rijkswerk man op Dinsdag ziek wordt, ont vangt hij, om in de ware feeststem ming- te komen, het bedrag van....; I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1