t apc te1 SeQ' Sociale Berichten. Uit den Omtrek, Stadsnieuws. V S°p Nl°. één dagloon. Immers: over de eer ste 3 'ziektedagen en over de Zonda gen wordt geen loon uitgekeerd. Dat is dan een Rijksregeling! Zoo zijn er meer leemten, om geen krasser woord te bezigen, waar in zoo spoedig mogelijk dient voor zien naar de heer Passtoors te recht opmerkte voor den Rijks werkman de bevordering tot hoo- ger positie mogelijk moest worden gemaakt. Nog eenige andere sprekers voer den het woord. Ten slotte ging de Kamer op reoes tot na Pinksteren. Het Nederlandsch R K. Metaalbewerkers Secreta riaat zal op Zaterdag en Zondag 11 en 12 Juli, haar zesde jaarverga dering houden in het St. J ozefshuis, Obrechtstraat te Utrecht. De agen da luidt o.a.1. Opening der ver gadering. 2. Notulen. 3. Bespreking Jaarverslag. 4. Bespreking Finan- ciëel verslag. 5. Bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van L. H. Boomgaard, te Amsterdam en J. Albersen ,te Enschedé, en het tus- eehentijds bedanken van P. B. Kok, te Amsterdam. 6. .Verkiezing .Voor zitter. Onder de Bestuursvoorstellen ko men o.a. voor: dat de contributie worde verhoogd met 1 cent per lid en per week, uitsluitend ten bate der iWeerstandskasen: JVanneer door eên afdeeling bij actie de hulp van het Secretariaat word ingeroepen, draagt zij voor de helft in de ge maakte kosten bij. Onder de voorstellen der Afdee- lingen komen o.a. voor: van de afd. Haarlem, welke luidt als volgt: De Jaarvergadering neme het besluit het Secret ar iaatsbestuur op te dra gen, aan de Regeering te verzoeken, de artikelen 20 laatste lid, 21 laatste lid en 24 eerste lid, van de Onge vallenwet 1901 zoodanig te wijzi gen. dat de uitkeering of rente be doeld bij genoemde artikelen ook zal worden uitgekeerd op de algemeen erkende Christelijke Feestdagen. Van de afd. Amsterdam: De Afd. Amsterdam geeft in overweging er bij de Regeering op aan te dringen dat er voor onze Metaalindustrie be schermende rechten tot stand komen. ToelichtingIn onze industrie worden tal van artikelen in het bui tenland vervaardigd, welke even goed in Nederland kunnen gemaakt wordendaardoor wordt onze na tionale industrie benadeeld, van daar dat ons inziens beschermende rechten in deze noodig zijn. Van de afd. Leiden1. Het Secre tariaat stelt een onderzoek in naar de toepassing van de bepalingen om trent minimum loon en maximum arbeidsduur, vastgesteld bij gemeen telijke verordening, in hoeverre deze van toepassing gijn op het werk dat geheel of ten deele buiten de ge meente vervaardigd wordt. 2. [Wanneer uit dit onderzoek blijkt dat genoemde bepalingen in bovenbedoelde gevallen, niet of al thans niet voldoende worden toege past, en de arbeider daardoor, van de voor hem gunstige regeling ver stoken "blijft; worde een actie ge voerd om te verkrijgen, dat boven genoemde besteksbepalingen ook van toepassing worden gesteld, wanneer er voor de betrokken gemeente el ders werk wordt vervaardigd. Deze actie worde vooral gevoerd op lie plaatsen, waar zoodanige bepalingen worden voorbereid. 3. Tot het voeren van deze actie worden de betrokken Bonden en Se cretariaten tot samenwerken uitge- noodigd. Rondvraag en sluiting. Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. Woensdag vergaderde te Zwolle de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel. Uit het verslag van den penning meester bleek dat de ontvangsten f360,33 en de uitgaven t'355,245 be droegen. Tot redacteur van „Het Seinlicht" werden benoemd de h.h. Belgor te Utrecht en Brummelkamp te Amersfoort. In het bestuur werden herkozen de heeren P. Z. L. de Groot van Utrecht en H. H. Meinema van Amsterdam en gekozen J. Augustijn en B. R. Klooster van Leeuwarden. De Bond bestaat uit 380 leden, hiervan waren 29 afdeelingen ver tegenwoordigd. De vergadering besloot om een krach tige actie te voeren in samenwerking met de R. K. vereeniging „St. Raphael" voor de a.s. groepsvertegenwoordigin gen van de S. S., N. C. S. en N. B. D. S. Tevens werd het voorstel aangeno men om tweemaal per jaar een ver gadering te beleggen van groepsver- tegenwoordigers, tevens leden van den bond, met het bondsbestuur en voor zitters en secretarissen der afdeeling. Aangenomen werd het voorstel om pogingen in het werk te stellen tot oprichting Vtm fabrieksraden voor het werkplaatspersoneel. Als plaats voor de volgende aige- meene vergadering werd Rotterdam aangewezen. 12e Gewone alg. vergadering van den Bond van Technici. Deze vergadering werd gisteren te Utrecht gehouden onder leiding van den heer E. W. van Koppenhagen. In verband met de besprekingen werd in behandeling genomen punt 6 der agenda luidende; de algemeene vergadering doe duidelijk hare meening kennen in zake M. T. O. o. a. omtrent de volgende punten: één Centrale Middelbars Technische School van Rijkswege of meerdere kleinere scholen in verschillende deelen des lands practijk voor of na het bezoeken eener M. T. S. tijdens dit onderwijs b.v. door avondcursussen of wel on derbroken door semester cursussen, dient als eisch van toelating tot een M. T. S. als norm te worden aange nomen de algemeene en theoretische ontwikkeling, welke wordt verkregen in de laagste 3 klassen eener H. B. S. met 5-jarigen cursiis. De heer Haver, lid der commissie M. T. S. leidde de besprekingen hier over in en ging de geschiedenis van dit vraagstuk tot op heden na, en legde in een 7 tal stellingen de wenschen omtrent inrichting, particulier initiatief of Rijkszaak, kosten van het onderwijs, voorbereiding tot toelating tot M. T. O. e. a. Dit vraagstuk is reeds door den Bond van aannemers die een school tot opleiding van aannemers verlangt ter hand genomen. Daar dit slechts ten deele aan de wenschen van de technici tegemoet komt moet dezerzijds op de oprichting van een Rijksschool voor M. T. O. worden aangestuurd zoodat samenwerking niet mogelijk zal zijn. Nadat de 7 conclusiën waren aan genomen en alzoo de wenschen van den Bond op dit stuk duidelijk waren geformuleerd, werd besloten die in behandeling te nemen op het door den bond reeds ingerichte congres voor M. T. O. Mede werd besloten samenwerking speciaal op dit gebied te verkrijgen met andere vereenigingen en die tot het congres uit te noodigen. Wavaren, die deze benoeming heeft aangenomen. Toestand bevredigend. De toestand van den opperman A. de Jong, die Dinsdagmiddag het ongeluk had te vallen by- het verrichten van werkzaamheden aan de Gasfabriek en daarbij ernstige verwondingen aan hoofd en been bekwam, zoodat hij na door dokter Hanrat verbonden te zijn per Rijtuig naar zijn hui» aan de Oosteinderlaan vervoerd moest worden, is thans bevredigend. „Kracht door Oefening." De Gymnastiek- en Schermvereeniging „Kracht door Oefening" heeft gisteren een wandeltocht gemaakt naar Over- veen en „Kraantje Lek." Te ongeveer zes uur was men weder terug. Personalia. Aan de Chr. School te Hoofddorp zijn benoemd tot eerste- onderwijzer de heer S. A. Wal da te Menaldam, tot onderwijzeressen de dames T. Visser te Haarlem en J. H. Visser te Amsterdam. Burg. Stand: Bevallen: M. Hogeveen-Rijnsburger, d. C. Vis- ser-Jansen, z. W. v. d. Schoot- Eichhoit, d. Op straat gezet. Dinsdagmiddag werd hier in de Lisserhoek een gezin op straat gezet. Tot heden bivakkeeren zij nog in de open lucht. c. a. Burg. Stand. Ondertrouwd: J. de Vos jm. 23 j. en C. Vonk jd- 21 jaar. Getrouwd: W. P. v. d. Peet jm. 26 j. en H. van Duijnhoven, jd. 26 j. Geboren: Adrianus, z. v. B. T. Schouten en J. Poelgeest. Personalia. Tot agent van poli tie te 's-Gravenhage is benoemd S. Kaasenbrood alhier. OVERVEEN. Vernielers van natuur schoon. Door de politie is tegen een viertal wandelaars(?) proces-verbaal opgemaakt, wegens het afsnijden van bloemen en takken in tuinen der in gezetenen. Wanneer zouden toch de Haarlemsche wandelaars eens begrij pen, dat men niet gerechtigd is eens anders bloemen zich toe te eigenen en wat met zooveel zorg en moeite is aangebracht te vernielen BLOEMEND AAL. Personalia. De heer J. de Zwart, nachtwaker alhier, is benoemd tot agent van politie in Den Haag. 2 gouden remontoirs. Naar men uit goede bron verneemt, zal mevrouw Visser van Hazerswoude voor den a. s. schietwedstrijd op de revolver van de onder-afdeeling Ken- nemerland van den Algemeenen Ne- derlandschen Politiebond als prijzen beschikbaar stellen twee gouden remon toir-horloges. Burg. Stand. Bevallen: M. J. van Kampen-Pusch, z,W. Roessen- Sprokkelenburg, z. Overleden: N. Boot, 56 j. ZANDVOORT. Gemeenteraadsvergadering op Vrijdag 29 Mei des namiddags ten 71/2 ure. De agenda luidt Ingekomen stukken en mededee- lingen. Overneming in onderhoud van wegen der H. IJ. S. M. Tijdelijke geldleening. Reclames Plaatselijke directe belas ting naar het inkomen. Aangekomen badgasten: Mevr. Fikker Haarlem, HotelDriehuizenl p.; mevrouw Samuel Amsterdam Hotel Driehuizen 1 p.; fam. de Beaufort Amsterdam Pension 5 p.; J. Telpe Amsterdam Haariemmerstr. 18 1 p.; lam. Westerwoud Amsterdam Brede- rodestr. 13 9 p.; fam. Keyzers Amster dam Haariemmerstr. 9 p.; mevr. Fieves Liefson Brussel Zeestraat 1 p.; J. Leef- son Amsterdam Zeestraat 8 p. Aangekomen vreemdelin gen. W. Hibbeln Amsterdam Hotel l'Oceaan, 6 p., Mej. F. v. Nes, Ant werpen, Kortverlorenstraatweg 1 p., Mej. M. Veldhuis, Amsterdam, Kost- verlorenstraatweg, 1 p., Mej. Brandsma, Utrecht, Groot Kijkduin, 1 p. Het badseizoen. Den lsten1 Juni wordt het badseizoen alhier geopend. BEVERWIJK. Statuten. Met no. 125 der St.Ct. zijn verzonden de statuten der N. H. Ver. „Het Witte Kruis" alhier. HEEMSKERK. Burg. Stand. Ondertrouwd: Ger. Castricum 23 j. van Uitgeest en Marg. Kunnen 24 j. van Heemskerk. Getrouwd: Hendrik Ineke en J. MinnemaCorm. Geboren: Cornelia d. van Jacobus Veldhuis en Maria Groot. Kiezerslijst: Het aantal kiezers bedraagt 577. Voor de Tweede Kamer en Prov. Staten 577 en voor den Raad 387. Gunstige beschikking: De Min. van Waterstaat heeft heden goed gunstig' beschikt op het besluit van 18 Mei 1908 op het verzoek van het Gemeentebestuur tot het vestigen van een Hulptelegraaf-Telephoonkantoor. HILLEGOM. Personalia. Bij de gisteren ge houden stemming door ingelanden van den Venniperpolder is tot pol dermeester gekozen de heer J. G. van Mgr. A. J. Gallier. Heden verjaart Haarlem's Bisschop. In de volle kracht van zijn leven, als een man die weet wat hij wil, en die zijn wil ook weet door te zetten ten heil van de duizenden die aan zijn herderlijk bestuur zijn toevertrouwd, staat Monseigneur Cailier aan het roer van geestelijk gezag in dit Bisdom. Haarlem's Diocees weet ook wat het aan zijn Bisschop heeft, kent zijn vader lijke goedheid, zijn innemende vriende lijk beid, zijn hooge geestesgaven, zijn energie en zijn diplomatische begaafd heden zij nijver reurde zielenen ernstige opvatting van zijn hooge waardigheid. En de vereering, die heel het Bisdom heeft voor den Bisschop, toont het steeds, waar zich de gelegenheid maar voordoet. Heden is het een dag, die daarvoor weer gelegenheid biedt. In de Haarlemsche Courant mag dan een eerbiedige gelukwensch aan den verjarenden kerkvorst niet ontbre ken, een gelukwensch die al onze lezers daar zijn wij zeker van mèt ons in den geest minstens aan hunnen Bisschop brengen. En ook op die andere wijze, om vereering en dankbaarheid te toonen door een hartelijk gebed voor zijn lang en gelukkig leven, zal Haarlem en heel het Bisdom aan Monseigneur Caliier heden de oprechtheid toonen van de warme gevoelens, die wij allen voor onzen Bisschop koesteren I Nederi. Horiogemakersbond. Neder 1. Horlogemakers- bond. De 19e bondsdag vaji den Nederiandschen Bond van Hor logemakers werd gisteren alhier gehouden. De heer Wi ten Boom van hier heette de bezoekers in het Bronge bouw welkom. Daarna hield de voorzitter, de heer J, D, Ketelaar, uit Am sterdam, de openingsrede. Als bondsbestuurders werden her kozen de heeren Haas, Philips en Veenhoff. De verslagen van secretaris en penningmeester werden goedge keurd. Aangedrongen zal worden op wij ziging van de wet op den waarborg en belasting van gouden en zilveren voorwerpen. De begrooting 19081909 in ontvangst en uitgaaf 722.62 werd vastgesteld. In verband met het 25-jarig be staan van „Christiaan Huygens" te Amsterdam, zal de volgende bonds dag ;te Amsterdam gehouden worden. Aan de orde kwam het onderwerp „vakopleiding en leerlingstelsel", lingstelsel", door de afdeeling Gro ningen en Omstreken op de agenda geplaatst. De afdeeling had daarbij een ont- werp-eontraet gevoegd, waaruit wij als hoofdpunten opdiepen, dat de leertijd drie jaar zal duren en dat de leerling elk jaar voor zijn oplei ding een zekere som zal hebben te voldoen. De patroon zal daarentegenover verplicht zijn den leerling onder richt te geven en hem geleidelijk en methodisch de vakkennis die hij bezit, trachten aan te lesren. Ook komen er bepalingen in voor omtrent het aanschaffen van grond stoffen en materialen. Mr. Sméén ge, lid van de Twee de Kamer, leidde het onderwerp in, aan de hand van het bekende Drent- sche stelsel. 's Middags hadden de discussies plaats, waarbij allen op één na zich verklaarden vóór een leerling-con tract. Algemeen was men het eens dat zelf de hand aan den ploeg moest geslagen worden. Later kan men dan steun gaan vragen. Bij referendum zal de bond be slissen. De afdeeling Amsterdam had als voorstel ingediend, dat de bond zich tot de regeering zou wenden met het verzoek om in een wet te be lichamen le. Het toezicht op het leerling wezen. 2e. Subsidies ten behoeve van leer ling-overeenkomsten. 3e. Leerplicht voor aanvullend theoretisch en practisch vakonder wijs voor jeugdige arbeiders in het algemeen. Amsterdam bleef er bij, dat wet telijke bescherming noodig was. De beslissing zal bij referendum vallen. Groningen en omstreken stelde voor om in 1909 te beginnen telkens in de maanden Juli of Augustus de gelegenheid open te stellen tot het doen van examens, daarvoor een examen-commissie te benoemen, be staande'uit vijf bekende en bekwame vakgenooten en dit examen te split sen in twee afdeelingen, waarvan diploma A het predicaat zou geven van bediende en diploma. B dat van horlogemaker. Het bondsbestuur is voor de exa mens, doch zou A willen houden, in 1909 en B in 1910. Aldus werd besloten. Haarlem en Omstreken had een voorstel ingediend, om aan het hoofdbestuur het recht te geven te gen 150 'sjaars een redacteur aan te stellen, die daarvoor in het orgaan artikelen zou hebben te leveren op hat vak betrekking hebbende. Do leden doen dat niet en daardoor blijft de vierde bladzijde van het orgaan, daarvoor bestemd, vaak onbenut. Amsterdam wilde die vierde blad zijde totaal afschaffen, wel te ver staan voor zoover voor de vulling daarvoor verplichtingen rusten op het bondsbestuur. De uitgever van dat blad zou daarvoor dan verder hebben te zorgen. De door Haarlem gevraagde' 150 konden, volgens Amsterdam, beter gebruikt worden, b.v. voor het Mu seum. Het hoofdbestuur sloot zich aan bij het voorstel Van Amsterdam. Dit werd goedgekeurd. Haarlem en Omstreken stelde voor als prijsvraag uit te schrijven: De bond verlangt een handleiding om de verschillende stijlen, waarin zoo wel klokken en pendules als hor loges vervaardigd zijn, te kennen, en te onderscheiden. Het hoofdbestuur was tegen het voorstel-Haarlem, dat dit verdedig de en staand© hield. De zaak wordt bij referendum uitgemaakt. Het dagelijksch bestuur wenschte een prijsvraag uit te schrijven voor bet vervaardigen van 'een werkstuk en daartoe alle horlogemakers in Nederland uit te noodigen. Bij referendum wordt ook deze vraag beslist: U trecht en Omstreken had het vol gende voorstel ingediendDe Ne- derlandsche bond van horlogema kers spreke zijn afkeuring uit over het meer dan ergerlijk feit, dat de grossiers over het algemeen er geen vaste prijzen op nahouden, maar meestal laten afdingen. Ook over dit voorstel wordt bij referendum beslist. Na afloop der vergadering maak ten de bondsleden een uitstapje naar Bloemendaal om de mooie duinstre ken te bezichtigen. Mevrouw Visser van Hazerswou de was zoo welwillend geweest voor 't gezelschap de muziekvereeniging ,,De Harmonie" ter beschikking te stellen. Terwijl deze lustige marschen blies, werd getrokken naar 't Ko- V andaar naar de villa Karruei van mevrouw Visser, die zich op 't terras harer woning bevond. Ter ©ere harer Beschermvrouwe voerde de „Harmonie" eenige mooie nummers uit. Ten slotte werd een bezoek ge bracht aan hotel „Hartenlust" en te halfzes werd met. de E.N.E.T. weer naar Haarlem vertrokken. „Passer au tabac". Onlangs schreven wij iets onder dit opschrift" over willekeurige be handeling van een beschonken ar restant, door de Haarlemsche politie. Doch als dat gevalletje een vlieg was, dan is 't volgende, ons mede gedeeld, een olifant! Plaats van het toon-eel is een der Blocmendaa.lsche bosschen. Een nette heer, een van Overveen's bekende ingezetenen, zit er met zijn ■drie zoontjes op 't mos van 't schoo- ne weder te genieten. Plotseling komt van achter de struiken een onbezoldigd rijksveld wachter te voorschijn, die den heer ruw t© verstaan geeft, dat hij zich op grond met verboden toegang be vindt, en hij (de veldwachter) daar om naam -enz. moet hebben. Zooais licht valt te begrijpen, ge raakte de heer bij deze onbeschofte manier van doen van zijn stuk, en als men bovendien nog weet dat dé heer zeer zenuwachtig va.n gestel is, is het duidelijk, dat hij met zijn ant woord niet dadelijk gereed was. De veldwachter grijpt den heer daarop hij zijn kraag en zegt hem voort-duwend, „dat- ze 't er dan op 't Raadhuis te O verveen" wel uit zou den krijgen. Of de- lieer niet rustig met den) veldwachter mee wilde loopen, daar werd niet- naar gevraagd. Voort ging het dus ,als een eerlooze als een misdadigerde drie kinderen1, schreiend aan vaders zijde. En zo-u zou het gegaan zijn, heel den langen en drukbewand el den weg van Bloemendaal naar Overveen, zoo niet een paar heeren, die het geval op ©enigen afstand hadden bij gewoond, waren toegeschoten. Zij gaven den onhebbelijken „orde bewaarder" te kennen, dat zij niet zouden gedoogen, dat de heer dien zij persoonlijk kenden, als een eer looze zou worden opgebracht. Eindelijk, nadat meerdere omstan ders waren verschenen, die allen lui de hun verontwaardiging te kennen gaven, stond de „veldwachter" toe dat de heer naast hem zou mogen loopen. Ook zorgden de heeren er nog voor dat niet naar het raadhuis gegaan werd, maar naar den gemeente-op zichter, die in de buurt woonde. [Waarlijk, voor zulk een dom-bru- taal optreden dient het publiek ge waarschuwd Mocht men dus ooit het boscli aan de rechterzijde van den Meer en Bergschen weg betreden, zoo kijke men uit naar een sujet van middel bare groote, reeds op leeftijd en met een grooten, bruinachtigen! baard Cheraigrafenbond. De 2de bondsvergadering van den Alg. Ned. Chemigrafenbond werd [Woensdagavond -en Donderdag al hier in de Korenbeurs gehouden. [Woensdagavond werden alleen de voorgestelde wijzigingen in het huis houdelijk reglement behandeld. Donderdagmorgen opende de voor zitter, de- heer G. v. Lingen uit Am sterdam, de officieel© vergadering- Spreker schetste den vooruitgang en den toestand van den Bond. De Bond heeft de stakingsbeweging in Krom menie gesteund met 700. 't ls jam mer, dat de staking verloren, is, maar 't is gebleken, dat de organisa tie van den Lithografisohen Bond nog niet sterk genoeg is. Medegedeeld werd, dat tegenwoor dig waren afgevaardigden van 16 af deelingen en voorts 33 belangstellen den. Door den secretaris, den heer »W- van Dijk, uit Amsterdam, werd het jaarverslag uitgebracht. De Bond telt thans 234 leden ©n 43 adspirant- leden. De- rekening van den penningmees ter sloot met ©en batig saldo- van 67.57. De verslagen werden goedgekeurd. In de commissie van controle w-erden benoemd de heeren War burg, Kruyve en Mounoury, van Amsterdam. De secretaris, de heer Van Dijk, moest aftreden. Als dubbeltal wer den gesteld de heeren Van Dijk en Visser. De verkiezing zal bij refe rendum plaats hebben. Als afdeelingen, die de gewone le den van liet- Bondsbestuur kiezen, werdén aangewezen Amsterdam, Haarlem, .Utrecht en Rotterdam. De redactie van het orgaan blijft ongewijzigd. Reeds is besloten „De Grafische Pers" te v-ergrooten en uit te breiden. Aan het verzoek van Haarlem, om de courant geregeld Zaterdags om de 14 dagen te doen verschijnen,; zal zooveel mogelijk voldaan wor den. Uitvoerig werd het ontwórpen col lectief arbeidscontract, regelende het leerlingwezen en den arbeidsduur, besproken. Het gewijzigde ontwerp zal aan de patroons worden aangeboden. In bet ziekenfondsreglement wer den eenige wijzigingen aangebracht. Ook werden in het reglement voor het Werkloozenfonds enkele veran deringen gemaakt. Voor het bedienen en behandelen van het orgaan werd een reglement vastgesteld. De door Rotterdam voorgestelde wijziging in de contributie-heffing werd ingetrokken, daar het Bonds bestuur een meer doeltreffende rege ling .zal voorstellen. Het voorstel-Haarlem, om den le den, welke buiten de gemeente wo nen, waar zij werken, uit de bonds- kas een vergoeding te geven voor het bijwonen der afdeelingsvergade- ring, zal overgelaten worden aan de afdeelingen. Voor de statistiek voor de gege vens betreffende het vak en de- vak organisatie zal een commissie be noemd worden. Het door het bestuur ontworpen reglement voor de Arbeidsbeurs werd in zijn. geheel goedgekeurd en aangenomen. D© volgende vergadering zal te Utrecht gehouden worden. De Jubikumefeesten van den A. N W. B. Als „de clou" bij de alhier te houden jubileumsfeesten van den Alg. Ned. Wielrijdersbond zal gelden de groote optocht, te houden op 18 Juli. In „De Kampioen" van 15 Mei 1.1. is een overzicht gegeven van hetgeen de daartoe gevormde Commissie zich daarvan voorstelt, namelijk „het toe risme in den loop der tijden", ge splitst in drie afdeelingen. In de korte spanne tijds, die sedert verloopen is, mocht de Commissie van allerlei zijden groote belangstel ling en medewerking ondervinden met ontwerpen, waarvan de uitvoering verrassend zal blijken te zijn. Uit enkele provinciën kwam reeds toezegging van deelneming op recht typische wijze, geheel in overeenstem ming met de grondgedachte der Com missie. Ook uit Haarlem zelf is vfin ver schillende zijden toezegging ingekomen waarbij van de Kon. Rijtuigfabriek der firma J. J. Beynes, van de Haar lemsche Machinefabriek, voorheen Gebr. Figee, van de „Werf Conrad". De Commissie hoopt ook toezegging tot medewerking tot medewerking te ontvangen van de Spoorweg Maatschap pijen en van andere groote lichamen in den lande. Het laat zich nu reeds aanzien, dat de optocht een der belangrijkste num mers van het feestprogramma zal zijn en bij duizenden feestgangers naar Haarlem zal trekken. Daarin vindt de Commissie dan ook aanleiding op te wekken tot algemeene deelneming aan den stoet. Ten einde het effect zoo schitterend mogelijk te doen, zou het der Commis sie, (voorzitter is de heer F. W. J. de Witt Huberts, secretaris de heer P. Weys, Hazepaterslaan Haarlem) aan genaam wezen toezegging of aanwijzing te mogen ontvangen van oude koetsen en jachten of andere oude voer- en vaartuigen, draagkoetsen en dergelijke. De Zangwedstrijd van „Haarlem's Zanggenot." We hebben al vaker medegedeeld, dat „Haarlem's Zanggenot" in het najaar een grooten nationalen zang wedstrijd houden zal, voor mannen- en gemengde koren, ter gelegenheid van haar 40 jarig bestaan. Naar wij vernemen zijn de plannen voor dezen wedstrijd, die op Zaterdag en Zondag 14 en 15 en Zondag 2j Nov. zal worden gehouden, grootsch opgezet. De vereeniging mocht reeds van verschillende zusterverenigingen in den lande en ook eenige hier ter stede de voorloopige mededeeling van deelneming aan den wedstrijd erlangen- Het gemeentebestuur zal voor dezen wedstrijd een gouden medaille toe staan. Min! Een Fransch of Belgisch geestelijke, met den daar gebruikeüj- ken „steek" op, werd gistermiddag in de Kruisstraat lastig gevallen door een paar kwajongens en straatmeiden, die den vreemden bezoeker uitjouwden en de „grootsteedschheid" van Haar lem alweer eens voor iedereen in hei zonnetje zetten. De tusechenkomst van een paar heeren kon de onheb belijkheid en het gejouw niet doen ophouden, en een politieagent was ouder gewoonte weer niet te zien- Een ferme oorvijg, aan een der brood dronken heertjes door een bejaard deftig heer toegediend, bekoelde den spotlust ran de overigen echter vrij wat, en dat de geestelijke maar op de tram stapte om aan het Haarlemsche gepeupel te ontkomen, deed het overige- Min volkje! Een R. K. Ziekenfonds. Men schrijft ons, dat er plannen bestaan een R. K. Werklieden Ziekenfonds op te richten. De heeren M. Mai chant, E. Gigengack en G. van der Veldt verstrekken hieromtrent nadere inlichtingen. De Olympische spelen. De nationale athletische wedstrijden hier te houden op Zondag 21 Juni op het terrein der Haarlemsche Foot ball Club, zullen bestaan inno. 1- 100 meter hardloopen, no. 2. 400 meter hardloopen, no. 3. 1500 meter hard* loopen, no. 4. 25 K.M. hardloopen, no. 5. 5 K. M. snelwandelen, no. 6- vèrspringen, no. 7. Polsstokspringen, no. 8. speerwerpen, no. 9. discuswer pen, no. 10. hamerwerpen. De wedstrijden worden gehouden onder de reglementen der Nederland- sche Athletiek Unie en zijn alléén open voor amateurs. Voor ieder nummer zijn fraaie medailles uitgeloofd, terwijl voor no- 4 le prijs een zilveren beker, 2e prijs een zilveren lauwertak, 3e prijs een verguld zilveren medaille, 4e prijs een zilveren medaille, 5e prijs een bronzen medaille. De water wedstrijden zullen plaat» hebben op het Zuider Buitenspaarne- Het beruchte „Kopje".Door een dame, die de onvoorzichtigheid had om met haar rijwiel ,,'t Kopje" af te rijden werd een zoontje van den heer Aukus van hier zeer ernstig aan een der beenen gekwetst, terwijl het rijwiel ernstig beschadigd werd. Nadat het jongetje bij de familie N. was binnengedragen werd door dr. van Beueekom het eerste verband ge legd. De inmiddels per telephoon ge waarschuwde vader haalde per rijtuig zijn zoontje af en van de dame, die het ongeluk veroorzaakt had, is niets verder bekend geworden. Wanneer zal men toch eens voorgoed beginnen bij 't Kopje af te stappen? Aan J. v. Vessem is vergunning verleend tot uitbreiding zijner bakkerij in 't perceel aan den Kleverparkweg. Aan H. Stol Jr. tot oprichting van een bakkerij in 't perceel aan de Hoog straat no. 3. Raad van State. Door den Raad van State zijn gewijzigd en aangevuld de voorwaarden waaronder door B. en W. van Haarlem aan E. A. Raaij en Zn. voor een proeftijd van één jaar vergunning werd verleend voor eene bergplaats van lompen en beenderen aan het Donkere Spaarne alhier. Weerbaarheid. In de laatstge houden bestuursvergadering van de Weerbaarheidsvereeniging „Voor Va derland en Koning" alhier, is besloten een wielrijders-afdeeling te vormen, waarvoor zich reeds een fiink aantal leden heeft opgegeven. Alle melk te water. Woens dag geraakte de melkrijder Oskam met een wagen beladen met bussen melk aan de Zomervaart te water doordat het paard schrok van een Ooddenkar. Met moeite werd paard en wagen op 't droge gebracht, he4 grootste deel der inhoud was verloren, wat voor Oskam een groote schade post is. Aangehouden; Door de poli tie is aangehouden een 17 jarig meisje H. G. en naar Amersfoort getrans porteerd, vanwaar zij uit een gesticht was weggeloopen. De Ooievaar. Zondag 24 Mei hield de Postduiven vereeniging „d0 Ooievaar" haar, 2e kas-concours voor oude duiven van St. Denis, afstand 419 KM. De duiven werden gelost om 10 uur met donkere lucht. Dat ze zwaar weer onderweg gehad heb ben, wijst de uitslag uit, die is a*s volgt len H. van Leen 5 u. 18 m. 28 sc- 2en J. J. de Voorte 5 u. 37 m. 01 sc< 3en J. J. de Voorte 5 u. 49 m. 09 sc ala over duif. 4e J. van Seggelen Ju" 15 m. 31 sc. 5e H. van Leen 5 u. 45 m- 18 sc. Maandag als over duif. 6e J- Moerkerk 6 u. 4 m. 35 sc. Maandag- 7e J. Vaas 6 u. 17 m. 4 sc. Maandag- 8e J. Moerkerk 6 u. 54 m. 40 sc. MaaO" dag als over duif. WjjV Dor D°r ïiög 21 R* 'Q he hond De 1. r 2. i* 4' De^ Jterda hoor c l Ddere- De 8Wda i 5. If }>*[a vf. '"j Dothe: 5eüde ^niai*! I®teer_ .<=rder Wijzer, Did Drkerl 8Dntu Dn» ook De J| he ';'>hli0t. 6<len, *Ue 14 Hen de Nad: Srid "4 Jathol' Jod zi h'erop *Dgen Jhiksbi fhannisi 'sctuur "oor de faroch: tQ,chial Mkkeli tU2Qln HAARLEMMERMEER. LISSE. SCHOTEN. Otldgj: Dilot "'teits- ijDrae H >Db

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2