DuitschePiano's Jansstraat 51, Haarlem. Mengelwerk. Het muntbiljet. Een vergissing, OFF1CÏEËLE KERKLiJSf. Afdeeüng OVERVEEN en O. Afdeeling SCHOTEN en O. Afdeeling VELSEN en O. Afdeeling LISSE. Afdeeling SASSENHEIM en 0. R. K. Militaire Vereeniging. Hieuwe te huur vanaf f 4.per maand. GATTfi'c Piano- en l/lIUb OrgeSSiancflel. De Kerk en de boterham. Men hoort in onze dagen Den werkman dikwijls vragen De werkmansbond en godsdienst- [leer, „Hoe rijmt zich dat, Mijnheer?"1 Kom, kom, 'k zal op dat vragen Maar gauw een antwoord wagen „Uw godsdienst en uw bond mijn [vrind!" „'tls moederlief met kind." Wat hebben dan wel Godsdienst en Kerk te maken met vereenigin- gen van werklieden, die streven naar stoffelij ke lotsverbetering Wat beeft de Kerk uit te staan mat al die bonden, waardoor de werklieden langzamerhand willen komen in betere toestandentot booger stof felijke welvaart willen geraken; in één sprekend woordin 't bezit willen komen van meerdere en betere boterhammen Wat gaat dat de Kerk aan Zeer veel Het vereenigd, ordelijk opkomen voor eigen recht, bet streven der arbeidende klasse naar lotsverbe tering is lo. uit den godsdienst geboren 2o. voert tot den godsdienst terug 3o. staat onder toezicht van den godsdienst. Weet ge, lezer, waar ik dit van daan baal? vraagt de schrijver uit de Volksbode, waaraan wij dit ontleenen. 't Is een citaat uit een brochuurtje, geschreven door pater Celestinus, thans de beer Van Vorst, sociaal- demokraat Wat kan een menscb toch ver anderen De beer Van Vorst «et thans de boterham die hem door de sociaal democraten gegeven wordt, en staat bet domme volk voor te praten, dat alleen bet socialisme voor eene flinke boterham kan zorgen Welk een volksbedrog. Een boterham, en nog wel een flink gemeubileerde boterham, werd den Duitscben werkman gegeven door verzekeringswetten. En deze boterham hebben de socialisten hem zelfs willen ontnemen De Fransche werklieden vragen naar de boterham van een ouder- doms-pensioen en ofschoon de socia listen, die daar aan de Regeerings- tafel zitten, bun deze zonden kunnen geven, krijgen zij ze niet. „Voor die boterham is geen geld 1zegt de socialistischp-liberale Regeering. En toch zou die boterham maar een vierde gekost hebben, van wat uitgegeven is voor de kerkvervol ging door de socialisten gesteund een daad, waardoor aan menigen werkman ook nog zijn „geestelijke boterham" ontnomen is De Engelscbe en Amerikaansche werklieden krijgen een flinkere boterham dan wij, maar daar hebben de socialisten ook niets te zeggen En in ons land moeten wij de eerste boterham van de socialisten nog ontvangen Als wij dan ook op de boterham van de socialisten moesten wachten, dan waren wij al lang den honger dood gestorven I De spektakelmakers zorgen alleen voor bun eigen boterham 1 De volgende grappige geschiede nis, heeft onlangs ergens plaats gehad. Een ooggetuige deelt ons bet gebeurde in de' volgende be woordingen mee: Op een avond, dat ik thee dronk bij een goed vriend van mij, haalde deze mijnheer Bleeker toen wij nog met zijn jonge vrouw alleen waren, een muntbiljet uit zijn vest zakje, niet wetende dat dit geld zich daar bevond. „Hé," riep bij uit, „dat is de plaats niet; ik bad 't in mijn por- temonnaie moeten doen. Nu, dat is een voordeeltje voor jou," zei bij lachend tot zijn vrouw; „je kunt zeker wel 'n gulden of tien ge bruiken?" Dwaze vraag. Een vrouw kan ten allen tijde 'n gulden of tien gebruiken; zelfs is dit een eigen aardigheid, die niet uitsluitend bij de scboone sekse .opgemerkt wordt. „Dank je!" was al wat zij zei, en zij schoof bet muntje onder bet theeblad, daar juist een paar gasten binnen kwamen. Een half uurtje later was bet gezelschap compleetrechts van baar zat mevrouw Beveren of liever tante Mietje; want zoo werd zij altijd genoemd. Terwijl mevrouw Bleeker aan 't theeschenken was, schoot baar eensklaps te binnen, dat zij tante Mietje nog wat schul dig was voor een japon, die voor baar gekocht was. Zoodra de ge legenheid gunstig was, schoof zij baar het muntbiljet toe en zeide: „Hier heb je vast een muntje op rekeningje weet wel!" „Heel goed", zei tante Mietje; „maar dat geld komt me niet toe, want je moet nog vijftien gulden van me hebben, Marie,"en zij wendde zich tot een jong meisje, dat naast baar zat„die je mij verleden week hebt voorgeschoten. Ik heb al weer geen geld bij me; de rest blijf ik je dus nog schul dig." „Uitstekend", antwoordde Marie lachend, en nu wij toch eenmaal allen er op gesteld schijnen te zijn om onze schulden te betalen, zal ik dat scboone voorbeeld volgen. „Daar, Henri", zei zij tot haar broer, die schuin tegenover baar zat, „je moet nog geld van me hebben voor de muziek, die je gisteren voor mij gekocht hebt", en zij wierp hem over de tafel bet muntbiljet toe. Wij hadden allemaal veel schik, toen wij dat geld van de eene band in de andere zagen gaan. „Dat is een belangwekkend munt biljet" zeide mijnbeer Bleeker; „ik wou, dat er iemand ook aan mij wat schuldig was, en dat omgekeerd ik bij een ander in 't krijt stond; dan kwam ook ik in den kring." „Dat kunt u gedaan krijgen als ge uw geheugen maar even gelieft te raadplegen. U hebt me. geloof ik, al zes maanden geleden beloofd, om mij eens zoo'n cassette te koopen, als u weer in Rotterdam, komt en altijd hebt gij 't ver geten... Nu geef ik u tien gulden vooruit op afrekening misschien dat u 't nu de volgende week niet vergeten zult!" Onder algemeen gelach nam mijn heer Bleeker bet muntbiljet aan, na beloofd te hebben dat bij zijn leven zou beteren, en te midden van de vroolijkheid wierp hij weer het muntje zijne vrouw töe, zeg gende „Daar heb je 'tdan weer; man en vrouw is een. Wat mij toebe hoort is ook van jou. Het heeft daarbij de ronde gedaan en wij hebben er allen ons voordeel van gehad." „Dan moet het nog eens rond gaan," antwoordde zij vroolijk. „Ik zie bet geld graag circuleeren. Tante Marietje, daar heb nog tien gulden!" „Lieve Marie, heb je vijf gulden terug vroeg tante Marietje aan bet meisje en zoo ging bet voort, totdat bet muntbiljet weer bij Bleeker kwam, die nu al twintig gulden voor de te koopen cassette ontvan gen bad. Het geld werd doorgezonden en gewisseld, zoo snel als de gedachte, en onder een algemeen gelach. „Zou er wel ooit zoo'n algemeene afdoening van schulden geweest zijn!" riep Marie uit. „Jammer dat 't niets te bedui den beeftsprak de beer Bleeker. „Niets te beduiden zei zijn vrouw verbaasd; „'t is prefect in orde „'t Is van nul en geener waarde. „Dat ben ik niet met u eens," zeide Henri. „Als bet geld u toe behoort, kunt u er over beschik ken, zooals gij wiltdat zelfde recht hebben wij allen. En geen van ons heeft bier een muntbiljet in beta ling gegeven, dat hem niet in alle opzichten van rechtswege toekwam Het is een geldige wijze van beta len, al is zij nu juist niet alle- daagsch!" „Wij zien hier in 't klein, hoe 't geld in 't groot door de wereld gaat; van de eene band in de an dere, en 't geeft nut eu profijt aan een ieder, die het tijdelijk bezit", merkte tante Marietje aan. „En er zijn nog meer zaken met dat muntbiljet te doen", zeide me vrouw Bleeker tot baar man, en bet hem uit de hand nemend, bood zij het tante Mietje aan. „Zie zoo nu is onze rekening ge sloten. Ik was u dertig gulden schuldig en heb ze eerlijk afbe taald," En daar tante Mietje aan niemand meer iets te betalen had, behield zij bet muntje. „Dus nu is iedereen tevreden," lachte Marie. „Laat ons eens op tellen, wat er al zoo door dat won dervolle muntje is afbetaald: aan tante Mietje 30 gulden, aan mij 15 gulden, aan Henri 13 gulden, bij bad zijn zuster 7 gulden terug gegeven en aan mijnbeer Blee ker 20 gulden voor de cassette; totaal acht en zeventig gulden. „Maar 't is immers nonsens!" riep mijnheer Bleeker weer. „Je zijt elkander alle nog precies 't zelfde schuldig, als toen je bier kwaamt". „Dat denk je nu, lievert, omdat dit klein bedrag in zoo korten tijd en onder ons oog in waarde is toegenomenmaar 't gaat immers altijd zoo!" bracht zijn vrouw in 't midden. „Voor mij is de zaak zoo klaar als de dag „Als 't allemaal gekheid is,zeide Marie, „boe is 'tdan mogelijk dat tante Mietje ten laatste 't muntje gehouden beeft? Of komt bet baar soms niet toe Mijnheer Bleeker zag de zaak nog zoo heel duidelijk niet inmaar de anderen deden dit wel en zij ver tellen nog dikwijls die kleine historie, tot groot genoegen van bun vrienden. „Een brunette, tamelijk lang, met prachtig donker bruine oogen en baar. Je zult ze herkennen van bet portret dat je op mijn schrijftafel hebt gezien. Vergeet niet baar te zeggen, dat ik een verschrikkelijke kou heb gevat, en dat mama niet wilde, dat ik baar ging afhalen en dat jij George, mijn broer zijt." Onder zulke aanbevelingen van zijn zuster, snelde George Stevens de stoep af en begaf zich naar bet station, om de schoolvriendin van zijn zuster, juffrouw Jansen af te balen. „Een brunette tamelijk lang bruine oogen en haar aardiger uitziende", herbaalde George werk tuigelijk in zich zeiven en telde die boedanigheden na op zijn vingers. „Ik weet niet, maar deze beschrij ving zou minstens op een derde van de meisjes passen, die ik ken. 't Is erg lastig, als men uitgezonden is om een persoon te ontmoeten, die men nooit gezien beeft." Het was een sombere dag ge weest, zoodafc de schemering reeds was ingevallen, toen bij bet station bereikte De trein stoomde juist bet station binnen. Ha, daar kwam een jonge dame, onopgemerkt, met een taschje in de hand. Zij was tamelijk lang en net gekleed. Voor zoover hij haar ge laatstrekken kon onderscheiden, ge deeltelij k beschaduwd door den rand van baar hoed, was zij een brunette. Hij wachtte. Zij bleef staan op bet perron, besluiteloos, naar rechts en hnks ziende. „Ze "is het", meende George, en vlug vooruitstappend vroeg bij: „Is u juffrouw Jansen?" Het meisje schrikte even en keek hem aan. „Ja", stamelde zij langzaam, als in twijfel, wat zij zeggen moest. „En is n u is Mark, niet waar „O neen, ik ben George," ant woordde bij lachend. „Mijn zus is verkouden en ik ben bier om u af te balen," Het meisje lachte insgelijks en riep toen op een toon van groote blijdschap uit. „Wat ben ik blij, dat gij kwaamt. Ik was zoo in verlegenheid. Ik heb bet adres verloren, en ik was bang, bij bet stormige weer niemand aan bet station zou zijn om mij af te te halen, en ik weet zelf niet, wat ter wereld ik zou aanvangen." »Om u de waarheid te zeggen, u liep de kans van niet te zijn af gehaald", merkte George op. „Mijn zus was van plan te gaan, maar op bet laatste oogenblik nam baar ver koudheid zóó toe, dat zij niet kon uitgaan, en als ik bij geluk niet vroeger dan gewoonlijk was thuis gekomen, dan bad u hier een poosje te wachten gehad. Intusscben ik was er, en ik ben er zeer blij om." voegde bij er galant bij. „Ik ook," antwoordde bet meisje in vroolijke stemming. „Hoe kluch tig, dat ik u „Mark" kon noemen. Maar toch is bet van den anderen kant weer niet dwaas, in aanmer king genomen, dat ik u of hem nog nooit heb gezien." George lette scherper op op baar. Ze moest zeker schertsen, want Mark, dat was de kat. En boe maakt bet Mark?" ging ze voort. „Naar ik geboord heb, was hij in den laatsten tijd niet wel. Hij is nu heel goed,verzekerde George omzichtig, en baar niet ver der inlichtende, uit vrees baar soms verlegen te maken. „En kan tante zich nog al ge makkelijk bewegen?" vroeg zijn ge zellin. „Ik hoop, dat haar rhuma- tbiek haar niet dikwijls plaagt." „Tante!" Dat moest zeker zijn moeder zijn. Hij overwoog, dat zijn zuster misschien bad beweerd, dat juffrouw Jansen en zij nog verre verwanten waren en zoo, waarschijn lijk hadden zij zich gewoon gemaakt, om eikaars moeder als „tante" aan te duiden. „Ja, zeker," antwoordde hij. „Ze maakt het zeer goed, Maar wacht eens," hernam George plotseling, >ik vroeg u niet naar uw bagage, omdat wij die van avond niet meer konden laten bezorgenmaar in den morgen zal ik er om zenden." „Lieve hemel, mijn bagage is direkt doorgegaan," verklaarde de jonge dame. »Tk kan juist een nacht en een dag blijven, en deze tascb houdt alles in, wat ik noodig heb." „Hoe en wij verwachtten, dat uw bezoek van eenigszins langen duur zou zijn!" riep George teleurgesteld uit. „Maar ik vertelde in mqn brief"... Daar is onze tram!" onderbrak George. De tram was vol menscben. dïe van bun zaken naar buis gingen- Een man bood hoffelijk zijn zit plaats aan bet meisje aan, maar George bad slechts een staanplaats, en bet verder gesprek over dè han gende kwestie was vóór bet oogen blik onderbroken. Terwijl hij daar stond, zich vast houdend aan den riem boven zijn hoofd, kwamen enkele punten van bet gesprek, dat bij met zijn gezelbn bad gehad, hem met verontrustende hardnekkigheid bestormen. Wat, als zij eens de verkeerde persoon was. De mogelij kbeid maakte hem angstig Hij gluurde naar haar tusscbeu de andere menscben door. rij slank ja, brunette, bruin haar en oogen ja. Aantrekkelijk juist glimlachte zij tegen hem ja, dat vooral: en bad gezegd, dat zij juffrouw Jan sen was. „Slechts twee straten, en we zijn er." kondigde bij aan, toen zij de tram verlieten. „Twee," herbaalde zij. „Ik was van meening, dat bet er zes of ze- van brochures en geschriften door de Propagandaclub. Van half 9 tot half 10 inschrijving van nieuwe leden en zitting Coöperatieve Bakkerij. MEDEDEELINGEN. Personen, welke wenschen deel te ne men aan een taai-cursus, worden vrien delijk verzocht zich zoo spoedig mogelijk op te willen geven bij ondergeteekende het bedrag daarvoor zal later naar om standigheden worden geregeld. Door de Liefdebeurs is aan de wed. de Baadt uitgekeerd de som f 35.70leden welke lid van deze Onderafdeeling wen schen te worden, worden verzocht hun naam en woonplaats te zetten op een der lijsten welke in de koffiekamer van het Bondsgebouw hangen. Namens het Bestuur, T. H. BROEKHUIJZEN, le Secr. Linschotenstraat 31. Zaterdag 30 Mei, zitting spaarbank, 's avonds van half 8 tot half 9, op dezelfde uren zitting Spaarkas (winterprovisie). Maandag 1 Juni, 's avonds 8 uur, alge- meene vergadering (herdenking Ency- cliekfeest) in het café Boozendaal te Overveen. Spreker kon bij het opzenden der agenda nog niet worden opgegeven. Donderdag, 4 Juni, 's avonds half 9, vergadering voor de leden der onderaf deeling St. Isedorus, lokaal Zusterschool. De leden worden verzocht deze vergade ring bij te wonen. Namens het Bestuur, W. J. JANSEN le Secr. BondsgebouwKerklaan. Afd. Land- en Tuinbouw Gerardus Ma- jella. Zondag 31 Mei, I's morgens half 8 aal de H. Mis voor de leden dezer vak- afdeeling worden opgedragen, 's Avonds 7 uur propagandavergadering Land- en Tuinbouw. Spreker de heer Smulders, van Haarlem: opgeluisterd door de Rederij- kerskamer. Namens het Bestuur, B. BUEGEB, le S<»cr. MEDEDEEL1NG. De Leden worden verzocht, de boeken voor de leesbibliotheek, welke zij nog onder hunne berusting hebben, spoedig aan den bibliotheekhouder terug te be zorgen. Namens het Bestuur. P. VEESTEEG Secr., Afdeeling HEEMSTEDE. Zaterdag 30 Mei, 's avonds van 8 tot 9 uur, Spaarkas (winterprovisie). Zondag 31 Mei, van 121 uur, zitting Spaarkas (winterprovisie). Maandag 1 Juni, vergadering van het Kruisverbond, des avonds te half 9. Als spreker zal aanstaande Zondag op treden de Eerw. heer A. G. van den Berg, adviseur der afdeeling Botterdam. Ook de tooneel- en zangvereeniging zal eenige nummers ten gehoore brengen. MEDEDEELING. Het Bestuur der afdeeling i3 thans sa mengesteld als volgt: J. C. v. d. Weiden Antz., pres.: F. J. Gozeling, vice-pres.; J. Aleewenoord, le secr.; G. de Kok, le penningm.; G. v. d. Veldt, 2e secr.; H. G. v. Hout, 2e pen ningm.; Timmermans,le comm.; C. Weij- ers, 2e comm H. J. Voorderhaak, Se comm. Namens het Bestuur, G. v. d. Veldt, 2e Secr. Bondsgebouw: Dorpsstraat C 115. Zaterdag 30 Mei, 's avonds van 8 tot 9 uur, zitting Spaarkas. Zondag, 31 Mei. 's avonds half 5 huisb. verg. voor de Afdeeling. Punten van be handeling zijn. Verslag penningm., jaar verslag secretaris, benoeming van een vervangend stembureau, installatie nieuwe leden, stemmen 1ste voorz. (waarvoor is ingekomen als candidaat 5 maal W. Wijs man; voor de overige leden zijn geen candidaten ingediend) en rondvraag. Groote opkomst wordt beleefd doch drin gend verzocht. Dmsdagwvond repetitie Zangvereeniging. Daar de heer J. Wijsman heeft bedankt, kunnen eandidaten worden ingeleverd voor 2e penningmeester. Namens het Bestuur, A. H. SCHRAMA, Secr. Zondag 31 Mei, des avonds 6 uur, ver gadering van Land- en Tuinbouwknechts, tevens verkiezing van bestuur. De aftre denden zijn: M. Hoogervorst, voorz., C. Dergj de sec.. A. Schrama, le comm. A. W eijers, 3e comm. Alle aftredenden stel len zich weder herkiesbaar. Candidaten worden ingewacht tot en met de verg. Des avonds te 7 uur verg. van het Af- deelingsbestuur. Namens het Bestuur, J. ZANDVLIET, Secr. HAARLEM- Sintjozefsgezellen-Vereenigsng. Vereenigingsgebom Zoetestraat No. 3 Geopend des Zondags van 12-3 en \an 5-10 uur. Op werkdagen van 6 tot 10 uur 's avonds. Zoetestraat 13. Het gebouw is dagelijks geopend, des avonds van 610 uur en op Zon- en Feestdagen den geheelen dag. R. K. Zangvereeniging ARTI ET RELIGION!. dir. de Heer JAC DE JONG. A. s, Dinsdag wordt als naar gewoonte de repeiitie gehouden des avonds ten 8 uur (precies) voor de dames, ten 9 uur voor de heeren. Trouwe opkomst wordt dringend ver zocht. Gelegenheid besraat zich aan te mel den als candidaat voor deze vereeniging,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 11