iM BINNENLAND. Sociale Berichten Uit den Omtrek. Stadsnieuws. b Ee: En ten tweede is 6en deel der Engelsche pers ongezind op een alliance" in te gaan, omdat men meent daardoor Duitschland al te veel te tarten, 't Is zonder alliantie dan toch precies hetzelfde, niet waar, en waartoe de zaak in woord nog verscherpt Intusschen, dat Rusland, Frankrijk en Engeland bezig zijn zich op dit abük nau wer aaneen te sluiten, zelfs nie t door de Engelsche pers worden ontkend. En met of zonder „alliance", dat is toch de hoofdzaak. Zoodat dan ook de „Berliner Morgenpost" reeds schrijven kan: „Op dit oogenblik stelt niemand meer vertrouwen in den vrede. Men ziet de bewapeningen voortdurend toenemen, nieuwe volken-groepee ringen zich vormen en oude wan kelenDuitschland zal in de toekomst zich veel moeten laten welgevallen, want het heeft drie mogendheden tegen zich en slechts ééne mogendheid aan zijn zijde Oostenrijk, daar men op Italië niet rekenen kan. Alles te saam genomen is Duiischland's positie in het Europeesche concert op dit oogenblik niet gunstig." ENGELAND. Succes. De Engelsch-Indische oorlog, be ter misschiende tuchtiging van de oproerige grensstammen, is ge ëindigd. Generaal Willcocks is naar Shab- kudhr teruggekeerd en zal morgen de grens overtrekken en zijn strijd macht naar hare standplaats terug zenden. De expeditie heeft maar IS dagen geduurd, drie dagen korter dan die van 1897, toen generaal Ellis de Mohmands tot rede bracht. De Engelsche verliezen zijn geweest 5 officieren en 32 minderen ge sneuveld, 9 officieren en 144 min deren gewond; een officier en 40 minderen aan cholera bezweken. TURKIJE. De opstand op Satnos. Wat er precies gebeurt op Sa- moe, is niet duidelqk nog. Er schijnt wel flink gevochten te worden, maar nadere berichten doen ver moeden dat het niet een vechtpartij is tusschen een hoop opstandelin gen en de ordebewaarders, maar tusschen de Tursche troepen die als dollemannen alles neerschieten wat in hun weg komt, en de vor- delijke bevolking, die hun bij in ternationale overeenkomt gewaar borgd zelfbestuur van het eiland in gevaar zien. Daar echter de telegraafkantoren blijkbaar verw.est of in handen der eene partij zijn, hooren we nog niet veel bizonderheden, noch de juiste lezing der zaak. Nieuwtjes in drie regels. President Fallièrea is gisteravond weer teruggekomen. Hij deed de zeereis DoverGalais wegens zeeziekte niet per oorlogsschip. Moelai Hafid kiest een practische weg: hij verklaart alle goederen zij ner tegenstanders welkome buit. De Engelsche vloot zal op 30 Juni geheel gemobiliseerd worden en dan oefeningen houden in de Noordzee. Het Spaansche Koningspaar gaat in Augustus een bezoek te Weenen af leggen, en gaat daarna naar Berlijn. Verspreide Berichten. Een tweede editie. Carnegie beeft 100,000 dollar gegeven voor een vredespaleis te Cartago, in Costa Rica, waar het Hof van Arbitrage voor de Midden-Amerikaaiuche republieken on langs zijn taak beeft aangevangen. Daar zullen ze meer haast maken dan in den Haag! Arbeiders conflict v an be- teekenis! De centrale werkgevers- bond te Stockholm heeft besloten om, wanneer op 6 Juni a. s. in het bouwvak en eenige andere takken van bedrijf geen overeenstemming zal zijn verkregen, op den 9den dier maand de uitsluiting af te kondigen. Daardoor zouden 50.000 arbei ders worden getroffen. Hofberichten. Aan de Koninklij ke tafel ten pa- leize „Het Loo" waren gisteren ge- noodigdde kolonels Mathon, com mandant van het 4e regiment huzarenOolgaardt, commandant van het 4e regiment veldartillerie; Vervooren en Bischoff van Heems- kerck, commandanten van het 8e en 11e regiment infanterieluite nant-kolonel De Roon, chef van den generalen staf van de 2e di visie infanterie en majoor De Bock, diiecteur der artillerie-schietschool. H. M. de Koningin-Moeder wordt den öen Juni a s. op Haar zomer verblijf Soestdijk terug verwacht. P. A. Bos. t Men meldt nit Gorinchem Na een langdurig lijden is gister nacht in den ouderdom van ruim 69 jaar alhier overleden een der aanzienlijkste ingezetenen dezer ge meente, nl. de heer P. A. Bos, hoofd van de groote aannemersfirma Vol- ker en Bos. De overledene was tot voor eenige jaren geleden wethou der dezer gemeente en eertijds lid van de Zuiderzeecommissie voorts bekleedde hij de functie van com missaris van de Holl.-Geldersche Hypotheekbank, van de Gorinchem- sche Bank, van de Rotterdam-Deli- maatschappij enz. De overledene was ridder in de orde van denNededand- schen Leeuw. Wethouder De Vries. Naar men verneemt, is in de gis termiddag gehouden vergadering van het eollege van B. en W. de nieuw benoemde Amsterdam sche wethouder, mr. S. de Vries Cm., met de afdeeling Onderwijs belast. Analytisch Verslag. Omtrent het gehouden comité-ge neraal verneemt „Het Centrum", dat het besluit, betreffende het op proef voor een jaar uitgeven van het analytische verslag, met betrek kelijk geringe meerderheid moet genomen zijn. De Chr. Histor. Partij. „De Nederlander" schrijft: De Commissie van Advies heeft op 25 dezer te Utrecht vergaderd- Aan de orde waren het nieuwe program en het nieuwe reglement, die met het oog op de fusie met den Frieschen Bond gemeenschappelijk ontworpen waren en, behoudens enkele kleine wijzigingen, waartegen hoogst waarschijnlijk bij den Frieschen Bond geen bezwaar zal bestaan, zijn de ont werpen met nagenoeg algemeene stem men aangenomen. Wanneer thans ook nog de algemeene vergadering de fusie op de voorgestelde grondslagen goed keurt, is zij een voldongen feit. De Christelijk-Historische Unie is dan tot stand gekomen door de vereen., successievelijk, van de vrij-antirevo lutionaire partij, den Christelijk-Histo- rischen Kiezersbond en den Bond van ran kiesvereenigingen op Christelijk- historischen grondslag in de provincie Friesland. Van den kunstmesthandel weer op den kansel. De heer G. W. Melchers, het oud- soc.-dem. Kamerlid, vroeger predikant maar tegenwoordig-directeur van een kunstmesthandel, is w^fier voornemens het predikambt te a%uvaarden. De Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels. In de jongste algemeene vergadering van de Ned. Ver. tot bescherming van Vogels, werd het jaarverslag uitge bracht. Bij acclamatie werd jonkvrouwe Van Citters, de aftr. secretaresse, evenals de met haar periodiek aftredende leden, de heeren Van Tienhoven en Lovink, als bestuurslid herkozen, terwijl in de vacature, welke was ontstaan door het bedanken van jhr. Rochussen, voorzien werd door de definitieve benoeming van den heer W. H. de Beaufort J.Bz. te Woudenberg, die reeds voorloopig zitting in het hoofdbestuur had. De buitengewone algemeene verga dering, welke des namiddags volgde, keurde de nieuwe statuten goed. Met deze nieuwe statuten, waarin vooral het doel der vereeniging op practische wijze wordt uiteengezet,staan der ver- eenigiug nieuwe breedte banen voor baar werk open. Een en ander behoeft nog de Koninklijke goedkeuring. Postoontraet met de „Zeeland". Naar wij vernemen is na lange onderhandelingen, die reeds onder het vorig ministerie begonnen zijn, een nieuw pestcontract tot stand gekomen tusschen de regeering en de stoomvaart maatschappij Zeeland", dat na goed keuring der algemeene vergadering dier maatschappij bij de Tweede Ka mer zal worden ingediend. „Opvoeding van het kind." Voor de tentoonstelling „Opvoeding van het kind", dit jaar in Augustus te 'b Graveuhage te houden om een overzicht te geven van alle middelen, ter bevordering van een volledige, ge zonde opvoeding van het kind van 316 jaar is een commissie werkzaam voor de twee afdeelingen. Resultaten van 't onderwijs en leermiddelen, uit sluitend met betrekking tot het 1. en m. u. 1. o. Deze commissie wendt zich tot hoofden van scholen, onderwijzers en onderwijzeressen bij het 1. o. en m. u. 1. o. en tot uitgevers van leer middelen ten dienste van het onder wijs, en noodigt ieder uit, die meent, dat een inzending van het werk zijner leerlingen of van hulpmiddelen in zijn school aanwezig en door onderwijzers of leerlingen vervaardigd, iets ken merkends vertoont, ;tot deelneming uit. Dit heeft betrekking op alle vakken, ook teekenen, handwerken en handen arbeid. Eventueele kosten van verpakking en verzending neemt de commissie voor haar rekening. Voorloopige toezeggingen van deel name, met korte omschrijving, vóór 10 Juni a. s. aan het adres van den 2en secretaris J. L. van Schie, Bad huisstraat 81, Scheveningen. Aan de uitgevers wordt verzocht eveneens vóór 10 Juni hun voorloopige toezegging van inzending te willen doen aan het adres ,van den voorzitter G. C. F. van der Laan, Hoef kade 103, Den Haag. De Rotterdamsche kermis afgeschaft. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteravond met 23 tegen 17 stemmen een motie-Van Vessem aan genomen, om de kermis af te schaffen. Reeds dit jaar zal er geen kermis meer zijnde heeren hadden schrikkelijke haast blijkbaar. S De burgemeester sprak zeer uitvoerig tegen het besluit, maar kon de kermis niet redden: zelfs twee wethouders stemden tegen dat volksvermaak, met alle antirevolutionairen en Christelijk- Historischen, de katholieken op één na, den socialist Spiekman en eenige liberalen. Diefstal ia het postkantoor te Apel doorn. De confrontatie met het drietal ver dachten waarvan wij in een groot deel onzer vorige oplage melding maakten, heeft geen resultaat gehad. De per sonen die hem gezien hebben op den weg naar Deventer bij Hohenheim en Twello, durven niet onder eede be vestigen dat het dezelfde personen zijn. Zij lijken er wel op, doch beslist durven zij het niet te zeggen. Een van hen was vroeger in Apeldoorn op een koperfabriek werkzaam en is nog kort geleden voor de inbraak hier geweest, doch ook deze wordt niet pertinent herkend als te zijn gezien in den bewusten nacht. De verdachten ontkennen elke mede plichtigheid. Een van hen was voor zien van een aantal gouden sieraden en goedgevulde portefeuille met bank noten. De politie zal hen, wanneer geen nieuwe aanwijzingen komen, in vrijheid stellen. Gemengde Berichten. Deschrik derwegen. Gis terenmorgen reed J. O., wonende te Berkel aan het Noordeinde, op den Bergweg te Rotterdam met zijn wagen beladen met groenten. Hij kwam uit de richting van Hillegersberg en naast hem was op den wagen gezeten zijn vrouw. Gekomen ter hoogte van de zuivelfabriek van de Rotterdamsche Melkinrichting, schrokte zijn paard, vermoedelijk van een uit tegenover gestelde richting komende automobiel, waarvan de bestuurder C. H. K., als voorzorgsmaatregel, reeds op ongeveer 100 meter vóór het paard op den weg had gestopt. Het geschrikte paard maakte een zijsprong en kwam met den wagen met groenten, den bestuurder J. O. en diens vrouw in een sloot terecht. Bijgestaan door een agent van politie en werkvolk van de zuivelfabriek, waren man en vrouw, paard en wagen spoedig op het droge, maar de groen ten, waarmede de wagen beladen was, gingen grootendeels verloren. De vrouw van J. O., door den schrik bevangen, is met de automo biel, waarvoor het paard vermoedelijk schrikte, naar huis gebracht. Een zware steen op 't hoofd en dood. Eergisteravond waren op het Goirke bij Tilburg eeni ge jon gees aan het spelen bij een put van een in aanbouw zijnd huis, toen een hunner, de 12 jarige J. v. d. B., door te rukken aan den putboom, de zware steen die er op lag op het hoofd kreeg. Hij was onmiddellijk dood. Geen geld, dan maar zoe ken. In Noordholland werd vaak verteld, dat, ergens in een stuk land, onder het dorpje Etersheim (tusschen Idam en Hoorn) een groot bedrag aan baar geld verborgen was. In den laatsten tijd (nog weder een paar da gen geleden) werden door vreemde lingen opmetingen gedaan naar den verborgen schat ia den akker. Zij waren van oude kaarten voorzien 1 Twee kinderen gedood. Docr de tram te Bolsward is gistemamid- dag het vierjarig dochtertje van den schaatsenfabrikant Ruiter gedood en zijn het ruim driejarig zoontje van den bakker V. d. Linde aldaar, de beide beentjes afgereden. Het knaapje werd ter verpleging in het St. Antonius Ziekenhuis te Sneek opgenomen, waar het kort daarna overleed. Het meisje wilde haar hoed die afwoei, achterna loopen, haar speel makker volgde haar, met het gevolg boven vermeld. Een verwoest leveru De kan toorbediende B. van de firma Koeh en Knuttel te Gouda, die er voor eenige weken met een bedrag van plus. f 100 en een rijwiel van zijn patroon van door ging, is te Amsterdam aan gehouden. Van het gestolen geld was niets meer in zijn bezit. Nadat hij van Amsterdam naar Gouda was overgebracht, is hij gister door de politie naar het buis van bewaring te Rotterdam vervoerd. Het rijwiel, dat niet meer in zijn bezit was, werd door de politie te Wijk bij Duurstede, waar hij het te gelde had gemaakt, opgespoord. Verdronken. Tengevolge van een rukwind sloeg gistermiddag in de Vlaardingsche vaart een zeilboot, waar in zich 4 personen uit Vlaardingen bevonden, om. Drie ervan wisten zwemmende den kant te bereikende 21-jarige zeeman A. W. verdronk. Uit de diamantindustrie. De voorzitter van den Alg. Ned. Diamantbewerkorsbond, de heer Henri Polak, bespreekt in het jongst verschenen nummer van het Week blad den toestand der nijverheid. Hij schrijft o. m. „De goede toestand, die sinds midden 1904 tot midden 1907 in ons vak heeft geheerscht, was groo- tendeels het gevolg van het on- schokbare vertrouwen, dat iedereen op de prijzen had. Men wist, dat het ruw niet zou dalen, doch, in tegendeel, steeds een neiging had om te rijzen. En omtrent de loonen had men dezelfde wetenschap. „Wat nu de ioonen betreft, is het vertrouwen ongetwijfeld geschokt geworden door de mala fide eigen- werkmakerij. Maar wij hebben door krasse maatregelen daaraan een einde weten te maken en hebben dus nu de handen vrij om de loonen op een behoorlijk peil te houden; eu men kan ervan verzekerd zijn, dat wij ons op dat stuk niet on betuigd zullen laten. Het vertrouwen in den loonstandaard is dan ook reeds goeddeels hersteld of zal het anders^ weldra zijn. »Met de rusprijzen is dat echter niet het geval. i,e verzekeringen van de directie der Premier-maat schappij en van haren vertegen woordiger te Londen zijn opperbest. Doch het staat vast, dat niemand er het vertrouwen aan schenkt, dat zij vermoedelijk wel verdienen, leder wil eerst eens zien, wat er gebeurt, alvorens zijn geld te wagen. Dat geldt zoowel van fabrikanten als van geslepen-kooplieden. „Zoodat de slotsom is, dat nau alle waarschijnlijkheid in de eerste maanden nog geen sprake zal wezen van hervatting der werkzaamheden op een schaal van eenige beteekenis. De positie is en blijft voorloopig nog onzeker. En zoolang dat duurt, komt er van werken weinig of niets." Het getal werklooze bondsleden was deze week 5077 tegen (3456 in de vorige week. Burgerlijke Stand. Bevallen: 27 Mei. J. Gunnink Esselink z. 28 Mei. A. Tromp Franken z. 29 Mei. M. H. C. Zipp Hangjas d. J. M. GroosHoreman dM. Scholtede Rooij d. A. C. LaadetraRenout d. M. v. Heste renBlom z. 30 Mei. C. M. v. d. ErfBerg d. Overleden: 28 Mei. H. F. W. 4 m. z. v. M. C. H. van Reijsen Gr. Houtstr. H. G. Bouwer 43 j. Sophia- straat. 29 Mei. J. J. Oudschans- Veldheer 34 j. Keine Houtweg. M. M. Paardebek 63 j. Wijde Apelaar- steeg. Burgerlijke Stand. Beval len: J. M. HonhoopSchouten z. M. A. van der BurgSpits z. J. LeschotBley z. J. W. Boxma Dijkstra d. Overleden: H. E. Kneijnberg 1 jaar. Getrouwd: M. E. Bouman en P. van Geldorp. P. Blok en K. F. Beun. R. van der Wey en T Atema. Bekroond. De harmonie van Post en Telegraafbeambten alhier heeft op Hemelvaartsdag deelgenomen aan een festival, door het fanfare-corps „Con cordia" te Waddingsveen uitgeschre ven. De Post-Harmonie kreeg een premie uitgeloofd voor het gezelschap dat van het verst naar het festival zou komen, en was tevens zoo geluk kig een prijs bij loting te bemach tigen. V o o rkinderherstellings-en Vacantiekolonies. Men deelt ons mede, dat het batig saldo van het Concert, 29 April in de Groote Kerk door mevr. de Veer de Sauge geor ganiseerd ten bate van de afd. Haar lem en O. van het Centraal Genoot schap voor kinderherstellings en vacan tiekolonies is geweest f116. Dioces. ver. R. K. onderw. sectie B. De najaarsvergadering van deze vereeniging zal in onze stad wor den gehouden. Onze stadgenoot, de heer J. A. de Lobel leidde de mededeelingen in omtrent de „Kath. Onderwijzer" op de Dinsdag te Leiden gehouden ver gadering van sectie B. Bevordering der beroepskeu ze. Sinds haar oprichting heeft de vereeniging tot bevordering van be roepskeuze, die werkzaam is in 't belang der Volksgezondheid, reeds krachtige teekenen van leven gegeven. Tal van inlichtingen zijn door haar reeds gegeven in 't gebouw van We ten en Werken, Ged. O. Gracht 144, waar dagelijks van 1112 voor de vereeniging zitting wordt gehouden. Nu zijn door haar weer in de ver schillende publieke gebouwen, fabrie ken, scholen, enz. de nette, eenvoudige kaarten opgehangen, waarin op dui delijke wijze 't volk geleerd worden, dat, alvorens tot een beroepskeuze wordt overgegaan, eerst een geneesheer geraadpleegd moet worden. Voorbèreidend Militair On derricht. Tot op heden hebben zich bij het 10e Reg. Inf. alhier aangemeld 92 jongelieden om in den a. s. winter deel te nemen aan het voorbereidend militair onderricht, en wel 71 aan de lessen der eerste en 21 aan de lessen der tweede cursus. Indeel ing. Bij de onderdeel en van het 10e Reg. Inf. alhier zijn gis teren ingedeeld 83 miliciens voor korte oefening uit de provincie Zuid- Holland. .Vereeniging tot uitbrei ding der verzameling Van Kunsten Oudhedenop 't Ste- delijk Museum. Deze veree niging met haar grooten naam en haar groote werkzaamheden hield gisterenmiddag vte 3 uur hare Jaar vergadering, waar de Secretaris, de heer C. J. Gonnet, zijn jaarverslag uitbracht, waaraan wij het volgende ontleenen De toestand der vereeniging is gunstig en 't bestuur doet alle moei te 't doel te verwezenlijken. Zij telt 100 leden en 2 donateurs. Door den dood verloor zij de hee ren H. J. Scholten en P. Dyserinck. Vooral het heengaan van den heer Scholten was een gevoelig verlies, i Hij was een der oprichters, eenige jaren voorzitter zelfs. Zijn plaats werd vervuld door jhr. J. A. P. Re- pelaer van Spij kenisse, die hem ook opvolgde als lid der Commissie v. Toezicht. De geldmiddelen zijn van dien aard. dat de vereeniging geen schuld meer heeft, doch een bezitting van f 4595.72. Het Zuivelbedrijf. De afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van ar beiders in het Zuivelbedrijf hield gis teravond een propagandavergadering, waarin als spreker optrad de algem. Bondsvoorzitter, de Heer P. Hienstra. Deze wees erop, dat het noodzakelijk werd, dat betere toestanden in 't be drijf werden ingevoerd, kortere werk uren, beter loon en in de eerste plaats weer een betere Zondagsrust. Naar 't Kenaupark. In 't voor jaar biedt 't Kenaupark in 't bijzonder den zoekers naar natuurschoon twee jaarlijks terugkeerende attracties. Eerst de wilde kersenboom nabij de woning van den burgemeester. En nu weer staat de bekende dub bele gouden regen in den tuin der villa Kraetzer in vollen bloei. Het is een verrukkelijk gezicht. Men ga eens zien. Programma's. In de buitensociëteit van „Trou" inden Hout zal morgenavond 8 uur de muziek- ver. „Harmonie", onder directie van den Heer H. W. Hofmeester Rzn. een con cert geven, waarop het volgende program ma zal worden uitgevoerd 1. „Militair Vereinsklange", ruarach J. Gottlöber. 2. Ouverture „Piqué Dame", Fr. v. Suppé. 3. „L'Aurore", grand valse de concert C. Faust. 4. a. „Die Mühle im Schwarzwald", Idylle R. Eïlenberg. b. „La Clochette Magique", Klokken-polka R. Uilenberg. 5. Fantaisie-Ballet, L. Mon- tagne. 6. Grande Marche Héroïque, Fran- fois. 7. „Palmes et Lauiiers", ouverture L. Langlois. 8. Ie Rhapsodie Hollandaise F. J. Schweinsberg. 9. Grande Potpourri Populaire G. Renaud. In den Hout. zal morgen half 3 door 't Haarlem's muziekkorps een matinée gegeven worden, waarop zal worden uit gevoerd het volgende Programma: 1. Marsch aus Atbalia, Mendelssohn. 2. Ouverture Zauberflöte, Mozart. 3. Zwei Ungarische Tiinze, Brahins. 4. Grosse Fantaisie aus der Oper der fliegenden Hollander, Wagner. 5. Ouverture Zehn Madchen und kein Mann, Suppe. 6. Danze delle ore de l'opéra La Gioconda, Pon- chelli. 7. Fantaisie a. d. operette Prins Methusalem, Strauss. Orgelbespeling, in de Groote- of Sint Bavokerk op Dinsdag 2 Juni, door den heer W. Ezerman. No. 1. Choralvor- spiel und Fuge, Joh. Brahms. 2. Allegro moderato, Niels W. Gade. 3. Rhapsodie no. 2, C. Saint-Saëns. 4. Sonate no. 3, A. Guilmant. a. Allegro moderato, b. An dante. c. Allegro con brio. 5. Offertoire, Th. Dubois. Een echté vergaderdag. Het is vandaag een echte vergader- dag voor de aandeelhouders der naamlooze vennootschappen. Vandaag hadden toch niet minder plaats dan de volgende vergaderin gen: Te 10 u. der Bierbrouwerij en IJ s- fabriek „Het Spaarne". Van deze vergadering zullen wij Maandag een verslagje plaatsen. Te 11 uur de Industrie-Bank. In deze vergadering werd door den Raad van Beheer verslag uitge bracht over het afgeloopen boek jaar, de balans- en de winst- en ver liesrekening goedgekeurd en het aan aandeelhouders uit te keeren divi dend bepaald op 5 pet. of f 37.50 per aandeel en op f 2 per oprichters- bewijs. De heeren A. Bertling en Mr. A. A. v. d. Mersoh werden herbenoemd als leden van den Raad van Beheer, terwijl de heer B. Moret te 's-Gra- venhage werd herbenoemd als ac countant. Te 2 uur de Van Dijk s Beschuit fabriek. Besloten werd geen dividend uit te keeren. Te 4 uur de Dhem. Kunstinrich- fcing, de „Polygraph". Van deze vergadering zullen wij Maandag een verslagje plaatsen. Te 4 uur de Haarl. Tramweg- Maatschappij. Besloten werd de winst geheel voor afschrijving te gebruiken. R. K. School Linschoten- straat. Het bouwen van de R. K. School aan de Linschotenstraat is gegund aan den laagsten inschrijver G. J. van Slingerland, te Schoten. Personalia. Mej. J. M. Verschuur alhier, geëxa mineerd in de nuttige en fraaie hand werken, is thans tijdelijk aangesteld als leerares aan de Huishoud- en Industrieschool te Haarlem. Voor het praktijksexamen boek houden van de vereeniging van leera ren te Amsterdam gehouden js gesl. mej. Christ. Roest, alhier. Bij het korps brandblusschers is door B. en W. eervol ontslag verleend aan den vrijwilliger aan spuit 10, den heer J. Kerkhof, onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten. Mej.F. Visser van hier is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School te Hoofddorp. Mej. C. Blad van hier staat als no. 1 op de voordracht voor onder wijzeres aan school no. 4 te Haar lemmermeer. In de maanden April en Mei zijn te Amsterdam, 'sGraveuhage, Rotterdam, Utrecht, en Meppel de examens ge houden in boekhouden en handels correspondentie voor de practijk van wege de Vereeniging an Leeraren in het Boekhouden. Uit onze stad zijn geslaagd de heeren 1 M. v. d. Berg, G. Dankelmau, H. A. Donker, A. F. L. Merx, E. SchooJr. P. Sorgdrager, Th. v. Tongeren, M. H v. d. Wateren en Mej. Chr. C. M. Roest Midden-Europeesehe of andere tijd? Die vraag is nog altijd een vraag van den dag. Men zou oppervlakkig zeggen dat het vraagstuk dan toch niet zoo ingewikkeld is, en ten andere, dat de Regeering maar moest doorhak ken, zooals andere regeeringen dat heb ben gedaan. Doch wat het eerste betreft. na dat verscheidene geleerde bollen aan 't snuffelen zijn gegaan, is er gebleken dat het vraagstuk juist buitengemeen ingewikkeld was, en er om de ge wone expressie te gebruiken„tal van belanden mee gemoeid zijn"; en ten tweede, voor een regeling van bovenaf voelen wij Hollanders niet veel en pruttelen we tè veel. Zoodat nu altijd de zaak nog hangt. Het doet ons genoegen in dit ver band te kunnen melden, dat een van de knappe bollen, die van dit onder werp studie makenprof. W. Hubrecht uit Utrecht, diejjden midden-Europee- schen 4ijd voorstaat, de Haarlemsche Handelsvereeniging eens zal komen inlichten over den tijd. Hier ter stede zijn de meeningen nog heel erg ver deeld, en het doet ons plezier, nu een van de groote voorstanders voor een tijdregeling, J die ook wij de ineest- gewenschte achten in het belang van ons Volk, onze burgerij, en onzen handel, als spreker hier te kunnen aankondigen. De arbeidsovereenkomst in de bouw vakken alhier. Reeds Woensdag j.l. hebben we bericht, dat de vroeger vermelde ar beidsovereenkómst voor de werklie den in de bouwvakken met hun pa troons, nu door werklieden en pa troons beiden definitief en naar ver schillende wensohen der arbeiders gewijzigd, is aangenomen. In verband met een advertentie in dit blad verzoekt men ons nu, dat definitief voor timmerlieden, met selaars, opperlieden en sjouwerlie den vastgestelde formulier hier over te drukken Artikel 1. De arbeider verbindt zich in dienst van den werkgever werkzaam te zijn alsen alle werkzaamhe den te verrichten, welke hem in ver band met het bedrijf van den werk gever of namens den werkgever zul len worden opgedragen. Deze bepaling is niet van toepas sing in gevallen bij staking of uit sluiting. Artikel 2. De werkgever verbindt zich voor dien arbeid als loon uit te beta len i Artikel 3. Geen loon is verschuldigd voor den tijd, gedurende welken de ar beider den bedongen arbeid niet heeft verricht, ook niet wanneer hij tengevolge van de in art. 1638c en de van het B.W. genoemde geval len, verhinderd is geweest zijn ar beid te verrichten. Evenwel zal in geval van ziekte, van een volslagen arbeider, volgens attest van zijn ge neesheer, die tengevolge heeft ver hindering tot het verrichten van den arbeid gedürende meer dan drie werkdagen aan hem gedurende den tijd van uiterlijk zes weken, doch nimmer langer dan den tijd die hij, toen het recht op uitkeering begon, bij den werkgever onafgebroken in dienst was, een© toelage worden uit betaald gelijkstaande aan de uitkee ring die den arbeider ontvangt uit eenig fonds, waarin hij voor zijne rekening als deelgenoot is ingeschre ven, tot een maximum van zes gul den per week en met dien verstande dat de gezamenlijke uitkeeringen! per week nimmer een hooger bedrag zullen bereiken dan het loon van, den arbeider. Ook zal wanneer buiten den wil of toedoen van den arbeider het werk niet door hem kan worden voortge zet, staking, uitsluiting en force ma jeure uitgezonderd, aan dezen tffs schadevergoeding worden uitbetaald 40 pCt. van het door hem bij onaf gebroken voortzetting van den ar» beid te verdienen uurloon, met dien verstande, dat, wanneer hij zonder machtiging van den werkgever of diens gemachtigde de plaats, waar gearbeid wordt, verlaat, deze ver plichting ophoudt. Ook zal, wan neer de arbeider in den bedoelden! tijd ander werk verricht, waardoor het bedongen loon meer bedraagt dan de overige 60 pCt. van zijn loon, bovengenoemde uitkeering met dat meerdere verminderd worden. Artikel 4. De uitbetaling van het loon zal wekelijks geschieden door den werk gever of diens gevolmachtigde, bin nen een uur na 'den vooraf Vast te stellen betaaltijd. Artikel 5. T)e werkgever behoudt zich het recht voor, om, wanneer'bij het ein digen der dienstbetrekking, den ar- beider op diens verlangen een ge tuigschrift wordt uitgereikt en den arbeider de dienstbetrekking on rechtmatig heeft doen eindigen, zulks in het getuigschrift te vermei den. Artikel 6. De dienstbetrekking wordt aan gegaan voor onbepaalden tijd. Behoudens in de gevallen in de wet (genoemd, zal de werkgever of de arbeider, die de dienstbetrekking wil doen eindigen, daarvan één©' week te voren aan de wederparty nrededeeling doen- Tevens werd in de laatstgehouden gecHpnbineerd© patroonsvergadering bepaald, (dat ter vergoeding van de meerdere kosten die door deze g®" wijzigde arbeidsovereenkomst op de schouders ider patroons worden g®1' Vi y. ',ua Mus Md. Meid 'aa out M we' Men j-Ir- he; Men Men V SCHOTEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2