DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. BUITENLAND. BINNENLAND. Spoorwegdieven. Kincies*ltuisvesf 29«3i®335 Haarlem DONDERDAG 4 JÜNS l«OS. 33ste Jaargang Ho, 6904. Bureaux van Redactie en Administratie: Inter®. Telefoonituivsmer I4S6. Verspreide Berichten. Gemengde Berichten. F tü ILLETON, WEHWE HJURLEMSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlem f 1.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,81 Afaonderlijke nummers 0-05 PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 0.60 (contaat)f 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie d contant. 1000 Alle betalende abonnés op dit blad zijn, volgens de bepalingen en onder de beperkingen op de polissen vermeld GULDEN bij f|H|| GULDEN bij 1 FffA GULDEN bij levenslange onge- Üii GULDEN bij J j j yan U11 verlie8 yan overlijden 11111 hand of voet. g «J éénoog. scbiktheid tot werken. 400 100 tegen ongelukken verzekerd voor bedragen van: GULDEN bij GULDEN bij verlies van verlies van éen duim. 60 éen wijsvinger. 15 GULDEN bij verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. BELGIE. De Congokwestie. Een bespreking te Wiesbaden tnsschen den Koning en minister Renkin heeft, volgens den Soir, het volgende resultaat gehad. Slechts de reeds begonnen werken in het Congoland worden uitgevoerd de verdere contracten die gemaakt zijn, opgezegd, en de ondernemers schadeloos gesteld. De ministerieele medeonderteekening voor het ge bruik van het geschenk van 50,000,000 wordt door den Congo- souverein toegestaan. Een mager resultaat 1 Blijkens mededeeling van Sir Grey in het Lagerhuis gedaan, is de openbaarmaking der Congoleesche briei wisseling (gelijktijdig in Enge land en in België) op 15 Juni te wachten. ITALIË. De verhouding met Oostenrijk. Uit Rome wordt aan den Matin" bericht, dat de vele door de Oos- tenrijksche regeering indenjongsten tijd genomen maatregelen, die voor Italië onaangenaam zijn, in dit land groote ontevredenheid hebben ge wekt, zelfs in de kringen, die het Drievoudig Verbond overigens gun stig zijn gezind. Dat bijv. geheel onverwacht de Italiaansche taal als de officieele taal in Dalmatië en Istrië is afge schaft, wordt zelfs in de officieele wereld beschouwd als een bewijs, dat het voor de Italiaansche re geering onmogelijk is op den duur met die te Weenen op vriendschap- pelijken voet te blijven. Bovendien komen er voortdurend berichten over het lastig vallen van Italiaansche onderdanen in Dalmatië en Istrië. Te Pola heeft de regeering kalm toegelaten dat de Slaven van het platteland op een pan-Slavisch congres de Italiaansche bevolking van deze stad beieedigde. Een officieel persoon verklaarde den berichtgever: „Wij doen alles wat wij maar kunnen om onze betrekkingen met Weenen zoo hartelijk mogelijk te doen zijn; wij gaan in dit opzicht zelfs te ver. Maar toch wordt de band met Oostenrijk met den dag slapper door het optreden der Oos tenrijksche autoriteiten." In de Kamer is een interpellatie ingediend over het gebeurde te Pola en de afschaffing van het Italiaansch in Dalmatië. Die interpellatie zal echter vermoedelijk niet eens in behandeling komen, omdat de re geering niet weet wat zij erop moet antwoorden. RUSLAND. De Koning van Engeland en dj Czaar. Het program voor de ontmoeting van koning Eduard en keizer Ni- kolaas bij Reval is, volgens een Engelsch blad, aldus: Vrijdagavond schepen de koning en de koningin van Engeland met princes Victoria zich te Port Vic toria in op de „Victoria and Al- bert." Zaterdagochtend kiest het jacht zee, vergezeld door twee krui sers. De ontmoetiüg met het keizer lijke gezelschap, dat zich aan boord van de jachten „Standaard" en „Poolster" bevindt, zal Dinsdag voor Reval wezen. Op de „Stan daard" zijn de Czaar en Czaritsa met hun kinderen, benevens groot vorst Michaël, prins Peter van Oldenburg en diens vrouw groot vorstin Olga. Verder Stolypin, Is- volsky, Benckendorff (Russisch ge zant te Londen), Savinsky (hoofd van de Russische kanselarij). Aan boord van de „Poolster" zal de keizerin-weduwe zijn. De keizerlijke jachten zullen be geleid zijn door de linieschepen „Slawa" en „Tsaréwitsj", den kruiser „Bogatyr" en een smaldeel üorpe- dobooten. Dinsdag komen de vorstelijke personen op alle drie jachten te zamen. Woensdag bet tweede ont bijt op de „Standaard" en het mid dageten op de „Victoria and Al- bert." Donderdag vertrekt dit schip. Te St. Petersburg verluidt, dat de Fransche gezant opdracht heeft gekregen naar Reval te gaan om koning Eduard te begroeten, en andere gezanten daarop hun re geering om eenzelfde opdracht heb ben verzocht. MAROKKO. Een laatste poging. Abdul Azis gaat nu om hulp bedelen. De correspondent van de Times te Tangjer meldt, dat Abdul-Azis' ondersecretaris voor buitenlandsche zaken daar uit Rabat is aangekomen om een beroep op de mogendheden te doen ten bate van zijn beer, die, zegt hij, zijn heele regeering lang de kampioen voor hervorming en beschaving is geweest. Hm!.... TURKIJE De toestand op Samos, De Porte heeft de goede gedachte gehad de telegrammen te publicee- ren van de naar het eiland gezon den hooge beambten ingekomen. Daaruit blijkt dat men hier te doen heeft met een opstand door den Griekschen consul gesteund en onder aanvoering van Sophoelos, die het reeds 10 jaren lang aan stuurde op het presidentschap van een toekomstige republiek Samos. De gansche Samische gendarme rie, commandant en officieren in begrepen, behoorde tot de revolu tionaire pari ij daarom verlangt de Porte haar opheffing. De mogend heden hebben zich over deze kwes tie nog niet uitgelaten. Troepen en vloot hebben nu de rust hersteld is bevel tot terugkeer gekregen. De Turksche commissaris Reoef Pacha blijft zelfstandig den toestand regelen. De Steinheil-moord. Het parket heeft in de rue Vaugirard te Parijs, waar de moord op den schilder Steinheil en zijn schoonmoeder gepleegd werd, eenige zonderlinge dingen gevonden. Het eenige voorwerp, dat in de voorkamer van me vrouw Japy niet op zijn plaats stond was de inktpot, welks inhoud over den vloer lag. Op het lijfgoed van mevrouw Steinheil vond men verscheidene inkt vlekken. Zij verklaarde dit door dat een der mannen haar had gegrepen. De elec- trische verbinding tusschen de slaapka mer van mevrouw Steinheil en de be diendenkamer op de derde* verdieping bleek te zijn doorgesneden, evenzoo de draad tusschen de voordeur en het dienst- bodenverblijf. De waakhond was een paar dagen geleden naar de villa te Bellevue gezonden, waar Steinheil soms vertoefde en een hond, dien men in plaats daarvan had laten komen, was door de vrouw des huizes weer weggezonden omdat zij ze nuwachtig werd van zijn reuk. De moor denaars hadden bet geduld, uit een gou den broche een kostbare parel te breken, welker waarde zij bij het licht dér die- venlantaars moeten hebben opgemerkt. In de kamer van mevr. Japy lag een biljet van 50 frs. op den grond. Een voor vertrouwbaar gehouden ge tuige, de winkelier Blaise, die naast de Steinheils woont, verklaart dat de be wering van mevr. Steinheil als zou haar man zijn modellen om zoo te zeggen „van de straat rapen" geheel onwaar was. Hij was integendeel bij de keus der personen die hij in zijn atelier toeliet, zeer voor zichtig. De lijkschouwing brengt aan het licht, dat Steinheil en zijn schoonmoeder ver moedelijk in den slaap geworgd werden, waardoor de eerste lezing die van het geval gegeven werd geheel verandert. Mevrouw Steinheil ligt nog eenigszins zorgerlijk, en 's nachts wordt daarom bij haar gewaakt. Zij ijlt dan en praat over de „rosse vrouw", die bij de inbrekers was. De juslitie hoopt althans een der moor- deraren op het spoor te zijn. In ongenade-Graaf de Monts, de Duitsche gezant in Italië, moet het bij Keizer W.lhelm verkorven hebben. Een gerucht wil, dat hij terug geroepen zal worden. De Keizer verwijt hem ver schillende diplomatieke éhecs o.a. de afwezigheid van koningin Helena bij de laatste vorstenontmoeting te Venetië. Een oude Engelsche instel ling, die der „Coast-Guards" (kustwach ters) zal spoedig verdwijnen. Een deel uitmakende van de zeemacht, waren ze oorspronkelijk bestemd smok kelarij tegen te gaan, welko taak door den vrijh.vndel overbodig werd. Men gebruikte ze toen als een soort1 politie en zij waren z er dikwijls van groot nut en betoonden zich zeer moe dig hij schipbreuk en storm. Maar de admiraliteit is langzamerhand ambtenaren doen alles met „bekwa men spoed" tot het inzicht gekomen, dat de zeemacht een andere bestemming heeft dan douanediensten te vervullen en zoo zullen, binnen afzienharen tijd althans, de 4000 officieren en manschappen, waar uit de „Coast-Guar s" was samengesteld bij de gewone zeemacht worden ingedeeld. Eerste Kamer. Naar men verneemt, zal de Eerste Kamer niet dadelijk na Pinksteren, doch eerst den 16en Juni bijeenkomen tot hervatting der werkzaamheden. Tweede Kamer. De Tweede Kamer der Staten-Gene- raal is zooals vroeger reeds bepaald was bijeengeroepen tegen Dinsdag 9 Juni, 's namiddags te D/2 uur. Lidmaatschap van den Raad. Krijgs man in werkelijken dienst. Art. 23 der Gemeentewet bepaalt dat het lidmaatschap van den Raad onvereenigbaar is o. a. met de be trekking van „krijgsman in werkelij ken dienst." Ten aanzien van de be- teekenis van die bepaling heeft de vorige Minister van Binnenlandscbe Zaken als zijne opvatting te kennen gegeven dat een milicien of dienst plichtige bij de landweer een krijgs man is in werkelijken dienst: lo. zoolang bij zich bij het korps bevindt; 2o. gedurende den tijd dat het in art. 125 der Militiewet en art. 29 der Landweerwet bedoelde onderzoek duurt en 3o. wanneer hij in uniform ge kleed is. Daargelaten of tegen deze uitlegging geen bedenkingen zijn in te brengen, staat het vast, dat een toestand van onzekerheid is ontstaan en dat de daartegen gerichte bezwaren in het bekende adres van het Gemeentebe stuur van Velsen, waaraan vele andere gemeentebesturen bun adbaesie hebben gegeven, inderdaad van gewicht zijn. Bovenbedoelde opvatting zou immers medebrengen, dat een dienstplichtige bij de Militie of Landweer, tót Raads lid gekozen, telkens wanneer b.v. voor het jaarlijksch onderzoek of voor oefeningen moest opkomen, van rechts wege zou ophouden lid van den Raad te zijn, zoodat de gemeentebesturen telkens voor nieuwe verkiezingen zou den komen te staan. Van niet minder belang zijn de bezwaren die de be doelde opvatting in het leven roept, in verband met de artikelen 62, 98, 107 en 149 der Gemeentewet ten aan zien van hen die de betrekking van burgemeester, secretaris, ontvanger en ambtenaar van den Burgerlijken Stand bekleeden. Deze bezwaren worden, naar de Min. van Binnenlandsche Zaken meent geheel weggenomen door eene gewij zigde redactie van art. 23 lett. K., dat, bij een daartoe strekkend wijziging- ontwerp, niet van toepassing ivordt verklaard „op hen die, betzij krach tens wettelijke verplichting, hetzij krachtens vrijwillige verbintenis ge houden zijn tot het met tusschen- poozen vervullen van werkelijken dienst". Dat zijn dezulken die in de adressen worden aangeduid met den naam van „beroepskrijgsman". Verkiezing Prov. Staten Z.-H. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid van de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland in het kiesdis trict Sliedrecht werd gekozen de anti-revolutionnaire candidaat, de heer Van der Hoeven, met 2660 stemmen. Wat een lawaaimakers Door de S. D. A. P. wordt op Woens dag 10 Juni, in „Plancius", te Am sterdam, een openbare vergadering gehouden, waarin de heereu J. G. van Kuijkhof, oud-onderwijzer, en W. H. Vliegen, lid van den gemeenteraad, zullen spreken over: „De benoeming van een clericalen wethouder van on derwijs door den Amsterdamschen Gemeenteraad". Een reuzenslang in „Artis". Eenige dagen geleden werd voor Artis met een der stoomschepen der Noord- duitsche Lloyd een reuzenslang aan gebracht, ongeveer 8 meter lang en 100 kilo zwaar. Het is de netvormige Python of Sawah-slang, afkomstig van Sumatra; inderdaad een reuzen exem plaar, zooals in tal van jaren niet in de collectie aanwezig is geweest. De bliksem in den kerktoren. Bij het onweder van eergist,ernacht sloeg de bliksem in den kerktoren te Nederhemert. Er ontstond geen brand, doch wel groote materieele schade. Zwaar onweer. De bliksem ingeslagen. Eergisterochtend om vijf uur woedde boven Rheden een hevig onweder. De bliksem sloeg in de woning van L. Jansen aan de Dorpstraatin een oogenblik was het geheele huis in de asch gelegd. De 29- jarige zoon Lambert, die te bed lag, werd getroffen en is aan beide beenen en een arm verlamd. Het vee kon nog juist gered worden, maar de in boedel verbrandde. Alles was verzekerd. Ook werd een woning toebehoorende aan mej. M. D. Swaaben, onderwijzeres te Velp, aan den Arnhemschen weg, getroffen. De voordeur werd ingeslagen en het dak en de balken beschadigd brand werd niet veroorzaakt. In een stuk bouwland te Worth-Rheden werd een kolossaal gat geslagen. De bliksem een slachtoffer gemaakt. Te Emmercompascuum is de vrouw van J. B„ doodelijk door het hemelvuur getroffen. Een vrouw in een dorschma- chine. Te Vries is de vrouw van J. Kommer in een dorschmachie geraakt en levensgevaarlijk gewond. Een goedantwoord.Eenleeraar gaf één van zijn leerlingen een Alge brasom op, en toen de leerling deze niet kende, sprak hij: Schaam je een beetje! Op jouw leef tijd was George Washington reeds ont- dekkerl De leerling keek den onderwijzer even aan en antwoordde toen: Ja, mijnheer, en op uw leeftijd was hij reeds president van de Vereenigde Staten Een ontzettende tijding. Bij de familie Smit, te Amsterdam, is bericht ingekomen, dat hun zoon op een machinefabriek om 't leven is gekomen. Diefstal bij de Staatsspoor wegen. Gisterennacht i3 in het ma gazijn der Staatsspoorwegen te Tilburg door het uitsnijden van een ruit de lessenaar van den magazijnmeester ge opend en daaruit het aanwezige kas geld pl.m. t 250 ontvreemd. Door de warmte? Opeen fabriek te Amsterdam werd gisteren een werkman plotseling onwel. Naar het binnengasthuis vervoerd bleek hij bij aankomst aldaar te zijn overleden. Wat eenonver an t woordelij kh. van den wachter! Door de oplet tendheid van den machinist van trein 863 uit Hilversum werd gistermorgen nabij het station Bussum een ernstig ongeluk voorkomen. Een landbouwer en diens eclitgenoote wilden, niets kwaads vermoedende, daar de boomen omhoog stonden, met paard en karre tje den spoorweg oversteken, toen de trein reeds zeer nabij was. De machi nist, het gevaar bemerkend, wist nog juist den trein voor den overweg tot staan te krijgen. De inktwerper. De inktwerper, die in de Oranje-Nassau kazerne te Amsterdam in voorloopig arrest (ge steld is, gedraagt zich niet als een gewone arrestant. Naar we vernemen zit hij als ver suft in de politiekamer. Gisteren wei gerde de jongen te eten en kroop hij in een hoek, toen men hem zijn mid dagmaal kwam brengen. Vanmorgen at hij slechts een klein stukje brood. Naar alle waarschijnlijkheid zal de milicien spoedig naar Haarlem over gebracht worden. De proces-stukken zijn reeds aan den auditour-militair in het 4e mil.-arrondissement opge zonden. 'tGewelf ingestort. Demet- selaars gekwetst. In de aarde werkfabriek „De Sphinx" te Maas tricht, waren twee metselaars op het gewelf bezig met de reparatie van een oven. Het gewelf stortte in en de metselaar werdens ernstig gekwetst, doordat zij van een hoogte van onge veer zes meter vielen. Door de warmte bevangen. De werkman W., in het Noorderpark te Groningen, is, door de warmte be vangen, ineengezakt en kort daarna overleden. Een hardvochtige moeder. De justitie te Heerenveen heeft de gevangenhouding gelast van Geertje K. te Kuinre, die haar kindje van 4 maanden onverzorgd in de woning achterliet, terwijl zij met haar 5 kin deren uit het eerste huwelijk naar Duitschland trok. Deze vrouw heeft 14 kinderen gehad, voor eenigen tijd verbrandden er 4 van, die ook zon der toezicht waren gelaten. Beloften en bedreigingen. Maar een halve ton kwijt. Door 2). Alles in orde, Giles Alles in orde, Hugh! Geef me dan je bewijs. Giles Mixton schreef naam, dag, uur en minuut achter de hem. door zijn collega-detective Hugh Banks overhandigde gedrukte verklaring. Goeden dag, Giles! Bonjour, HughTot Zondag in Londen Beiden schudden elkaar hartelijk de hand. Daarna sprong Hugh Banks uit den goederenwagen op de kade. Aan de kade van Ostend© lag de „Swallow" gereed om naar Dover terug te koeren. Zij had de zending goud, voor Berlijn bestemd en waar voor Giles Mixton nu alleen móest .waken, meegebracht. Giles zag Hugh nog eenige 00- genblikken na, schoof daarna de op rollen loopende deur dicht, vouwde een veldstoel uit een en zette dien zoo neer, dat hij zijn schatten kon overzien. Er waren dertig voot.jes ongemunt goud: Giles voelde in de linkerborstzak van zijn overjas. Ja, de revolver was nog op zijn plaats. Nu trok hij uit een anderen zak eèn rechte korte pijp, stopte haar langzaam en stak haar aan. De ellebogen op de knie- en steunende, keek hij nu voor zich. Buiten klonken stemmen. Drie wagenlengten.... Een leng te.... een halve.... Een rangeerlocomotief drukte zich tegen den waggon aan en schoof hem naar den personentrein, die voor het vertrek naar Aken gereed stond. Er werd met een hamer hard ge slagen tegen de wielen. Dat moet elke maal voor t vertrek gedaan worden door het spoorwegpersoneel om te onderzoeken of de handen nog goed zijn. Een remmer deed het nu, die al eenigen tijd gewacht had op het naderen van den trein. Het was dezelfde man, die met den stations- arbeider verschillende geheime ge sprekken had gehad. Nadat hij den laatsten slag had ge daan, goot hij in gaatjes van de assen der wielen olie. Daarbij keek hij schuw om zich heen. Van de loco motief weerklonk een gefluit, het teeken voor 't vertrek. Toen de trein zich reeds in bewe ging zette, sprong hij er op en nam zijn plaats in, in het remmershokje. Daar het een doorgaande personen trein was, hield men aan de kleine tusschenstations niet stil. Ook reed de trein met tamelijk groote snel heid. Men kon ongeveer een half uur gereden hebben, toen de remmer zich boog uit zijn hokje. Hij legde d© hand aan het oor en luisterde met ge spannen aandacht naar het geratel der wielen. Zijn oogen begonnen te schitteren. Voldaan trok h;j zich weer terug. 't Is in orde, mompelde hij. Het zand, dat ik door de olie gedaan, heb, doet zijn plicht. Voordat we L. bereiken is 't zoover. Een eigenaardig geluid aan de wielen werd al sterker. Ten slotte klonk het als een schel gefluit. Giles in zijn waggon hoorde het ook. (Wat kon dat wezen (Was er iets in zijn waggon niet in orde? Juist was hij opgestaan van zijn stoeltje met bet doel om de deur open te schuiven, toen hij bemerk te, dat de trein hevig geremd werd. Hij haalde zijn horloge voor den dag en bij 't schemerachtig licht zag hij, dat men onmogelijk reeds in Gent, het eerste station, waar stil gehouden werd, kon wezen. Er moest hier iets bijzonders gebeurd zijn. Stemmen, die opgewonden dooreen praatten, klonken nu naast den wag gon met het goud. Giles schoof de deur open. Men bevond zich op een klein station. Maar men was niet dicht aan 't perron gereden. j\Vat was er te doen? Hij zon spoedig opheldering krij gen. Afkoppelengelastte een stem. De wagen blijft achter. Spoedig daarop klonk het: Verder rijden De trein zette zich in beweging, maar de achterste waggon bleef staan. Giles, een Engelschman van top tot teen, die niet zoo gauw zijn kalm te verloor, was dit toch een beetje te erg. Hij begon te schelden op zijn Fransch, dat hij niet al te goed ken de en maakte nadrukkelijk de spoor wegadministratie verantwoordelijk voor al het nadeel, dat hij daar door zon krijgen. De chef van het kleine station, die de straks genoemde bevelen had gegeven en die blijkbaar zeer opge wonden was, snelde nu naar Giles en begon onder levendige gebaren te gen hem uit te varen. Giles ver stond volstrekt niet alles. Maar zoo veel begreep hij v/elde assen van zijn wagen waren warm geloopen, de olie in de bussen kookte. Het was een geluk, dat de remmer het bad gemerkt en den trein tot staan had gebracht. Anders was er onfeil baar een ongeluk gebeurd. Giles beet zich van ergernis op de lip. (Wat moet er nu gebeuren? Ik begeleid een zeer kostbare zen ding. Een enkele dag en zelfs maar een deel van een dag verzuim brengt verliezen van duizenden guldens. En bovendien breekt de nacht reeds aan. (VVij moeten den waggon over laden, meneer. De volgende expres- trein naar Brussel gaat nog vóór middernacht. Dan zal, willen we ho pen, alles in orde zijn. De remmer, die, in overeenstem ming met zijn voorschriften bij den waggon was achtergebleven, en een stationsarbeider, en wel de nieu we vriend van den remmer ston den links en rechts van den stati onschef en keken in den waggon. Die paar vaatjes, meenden ze, zijn gauw genoeg in een anderen waggon gerold. Hebben we een geschikten ei gen waggon bij de hand, wendde de chef zich tot zijn ondergeschikte, den arbeider. Er staat er ginds een op het derde spoor. (Wij behoeven dan wag gon, door den wissel, hier slechts heen te schuiven, tot hij op gelijke hoogte staat met dezen. Dan leg gen we een plank van. den eeneni in den anderen waggon en in een kwartier zijn we klaar.' Vooruit dan maar! De heide waggons stonden weldra naast elkaar, en de overlading had vlug plaats. De stationschef en de arbeider rolden de kleine vaatjes van den een in den anderen wagen en de remmer zette ze daar rechtop naast elkaar. Giles stond, de handen in de zakken, naast de plank. Zijn oogen waren hard als staal. Geen spier in zijn gezicht bewoog. Toen 't gebeurd was, keek Giles zijn schatten in den nieuwen waggon na. Het was een dier Belgische goe derenwagens, bestemd voor t ver voer voor ijlgoederen, in twee af- deelingen, die door een schuifdeur verbonden zijn. Men doet dit, om dat men zeker© ijlgoederen, zooal3 versche visch, niet met andere goe deren, melk of boter, in dezelfde afdeeling vil vervoeren. Bovendien hebben deze waggons de eigenaar digheid, dat de remmershokjes niet er aangebouwd zijn in den vorm van een erker, maar ze zijn in den wag gon gemaakt, als een" aparte afdee ling, schoon niet daarmee verbonden. (Slot volgt.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1