DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 1000 "=P" 4I§"" 300 Srjr 15fl=s" 100 00*:f: 15 AHedagjes. BUITENLAND. Spoorwegdieven, mt 2S»3i*3S3 Haarlem Hillegomsche feuilleton. einde. 33ste Jaargang No, 6905. abonnementsprijs. Jp'er 8 maandea voor Haarlem 1.86 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.85 Voor de overige plaateen in Nederland franco per post 1.81 Afzonderlijke nummer* 0.05 Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Tslefeonnumnier I43S PKIJ8 DEK ADVEKTENTIÉN Van 16 regelsf0.60 (contant)f 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie 4 contant. Alle betalende abonnés op dit blad zijn, volgens de bepalingen en onder de beperkingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor bedragen van: GULDEN bij verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. Bekentenis. De kranten van allerhande rich ting schrijven nog over de jongste, ook in ons blad besproken wethou ders benoem ing te Amsterdam. Men weetmet de hulp der libera len, met instemming van het liberale „Handelsblad" en goedkeuring van de even liberale „Nieuwe Rotterd. Ct.", is de antirevolutionaire Mr. die Vries tot wethouder (van Onder wijs) gekozen en de radicale, half- socialistische heer Ketelaar, de man van den rooden Bond van Nederl. .Onderwijzers, geweerd. De liberale pers wordt door so cialistische en radicale medestanders heftig' over deze benoeming geka pitteld. En weet men, waarmede de libe ralen de benoeming door liberale stemmen van een antirevolutionair, eerder dan van een radicaal, verde digen Met de bekentenis, dat bij den heer De Vries, den Christelijke, het ge- aag veiliger is dan bij jden heer Ketelaar, den radicaal Die bekentenis is goud waard. De Christelijke partijen hebber, flat weliswaar stééds gezegd, en in de dagen der groote spoorwegsta king js het metterdaad bewezen, dat het gezag 't veiligst is in handen van Christelijke bestuurders. Nu, nu ze definitief voor de keuze waren gezet, nu geven de liberalen die' het hooghouden van het gezag als. eerste eisch van staatsbestuur erkennen, dat toe. JVanneer nu wéér bij een verkie zing de mannen v. den rooden Bond van Nederlandsch© Onderwijzers als «temmenjagers fungeeren voor de li- Iberalen, dan mag deze bekentenis nog eens in herinnering worden ge bracht Of dan de liberalen nog zoo grif «uilen steunen op, en eamenstrij- den met die mannen, in wier handen zijzelf het gezag niet veilig ach ten Alleen de openlijke erkenning van het „liever Turksch dan Paapsch", in casu liever den man die bet gezag ondermijnt dan den Christe lijke, die het gezag hooghoudt, zal nu nog het anticlerical© „bloc" ook ten onzent kunnen redden. Maar zoo'n erkenning is, na de geciteerde bekentenis, dan toch al lesbehalve eervol, noch pleitend voor een hoog en vast beginsel VI. Dc middenstandsbond en de arbeiders-verbruikscoöperatie. Siuds ik mijn voorgaande Alle- dagje schreef, zijn er heel wat daag jes verloopen. Laat ik 'i nu maar direct zeggen, dat ik beterschap beloof, en wat vlugger mijn brielschrijverspan zal opnemen in 't vervolg. En om nu maar met de deur in huis te vallen, ik wil een en ander zeggen over middenstand en coöpe ratie. Niet over middenstandscoöpe ratie, maar over den nieuwen R.K. Middenstandsbond en over de ar beiders-verbruikscoöperatie. Men make zich nu Diet lekker met een uitweiding over een ruzietje. Lat is er tusschen deze beide, waar van de eerste nog piepjong en de ander nog pas in embryo zichtbaar is, nog niet geweest.'t Zou wel geen nieuw wereldwonder zijn, want al zijn ze 't in werkelijkheid niet, de machtige „men" die het zoo heel nauw met de wetenschap niet neemt, heeft ze tot verklaarde vijanden geproclameerd. Welnu, het planlje, dat door de krachtige actie der voorstanders en vooral op aandringen van Z. D.H. on zen Bisschop, in ons Diocees is gepoot, is aangeslagen, 't Is nog wel teer, tegen veel druk km het nog niet, op tijd zon en regen heeft het hoog noodig, maar 't heeft levens kracht 1 Bij zorgvuldige opkweeking lijdt het geen twijfel,of 't zal tot een boom worden, die ook al de Katholieke middenstanders van Hillegorn onder zijn kruin vergaan. Voor het zoo ver is moet er evenwel nog heel wat water door den Rijn loopen, want de middenstanders hebben bij zonder harde schedels; de noodza kelijkheid der toepassing van mo derne middelen tot groei tn bloei van hun stand kan moeilijk tot hun hersens doordringen. Nu is 't miju meening, dat een arbeidersvereniging van Hillegorn een kolossalen hak op die bijna ondoordringbare schedels gaat doen. Ze voelen iets, de middenstanders 't Rechte nog wel niet, maar er komt beweging. De neutrale Bloemistwerklieden- vereeniging is n.l. bezig een coöpera tieve bakkerij te stichten. Hij schijnt al aardig op weg te zijn. Meel- en broodslijters zien hun belangen be dreigd, en ze slaan aan 't schrijven in een plaatselijk orgaan en de arbeiders schrijven terug en 't zal nog wel niet uit zijn. Onpleizierige en afkeurenswaardige dingen worden er gezegd, maar in alles is toch leering voor den middenstander. Daar was er één, die een miserere aanhief over de centen, welke een arbeider bij hem nog op de lat had staan. Als die arbeider coöperator wordt, is het zeker af te keuren, dat hij zijn vroegeren leverancier naar de duiten laat fluiten. Maar die winkelier behoeft zoo hard niet te schreeuwen. De man had geen crediet moeten verleenen. O, ja, ik weet 't wel: honderd en één rede nen voert hij aan tot bewijs, dat het credietstelsel voor hem nood zakelijk was. Immers zijn vader deed het en die is in zijn zaak rentenier ge worden, en zijn concurrenten doen het, en hij moet toch verkoopen om winst te kunnen maken. Alle maal goed en wel. Maar zijn vader leefde in andere maatschappelijke omstandigheden, de tijd heeft niet een poosje halt gemaakt. 'tGing vroeger meer aldus zooveel zet ik om, zooveel heb ik noodig voor mijn levensonderhoud (inclusief dat van 't gezin), zooveel kost mij de waar, dus zooveel moet ik winnen, en dan kon dat wel 25 zijn, er waren niet zooveel mededingers in den wedloop om een stukje brood. Maar nu is 't anders. Ik moet dit zelf betalen, mjju kosten van risico en dergelijke be dragen datmijn winst kan om concurreerend tc blijven niet meer zijn dan, laten we zeggen, 10 nu zal ik zien, zooveel om te zetten, dat ik mijn bestaan vind. De ouderen konden tegen 'n stootje, 't kapitaal was, 't behoefde ook niet, niet zoo groot. Maar nu is 't anders, 't Kapitaal moet zoo groot mogelijk gemaakt worden en dat zal bereikt worden, als 't zelfde geld nietwast- gelegd wordt, maar steeds terug keert, altijd mobiel blijft. Afgezien van alle andere (en daar zijn er nog heel watis dit voordeel reeds vol doende motief om nooit dan a contant te verkoopen. Wie zijn oogen gebruikt en zijn hersenen wat durft inspannen zal voorbeelden te over vinden, dat de k contant zaken nog niet zoo slecht zijn en goed-beklant ook. Met dergelijke klachten komen sommige middenstanders voor het publiek, alsof dit medelijden met hen zal krijgen. Laten ze daarop niet gaan bouwen. Beter is het, dat ze als een ge waarschuwd man zich voor de be kende twee laten gelden en eens tot zich zei ven inkeeren wat hun te doen staat, 't Eerste, tweede derde en laatste is, dat zij zich organi- seeren, en dan krachtig arbeiden in en door de organisatie, dat ze zelf coöpereeren, dat de handt n uit de mouw steken en niet in Jan-Salie-sleur hun bestaan voortle ven. Zoo'n gebeurtenisje op 't dorp is heel goed om 't zelfrespect wat wakker te schudden. De middenstanders moeten het in hun kamers op de muren spij keren, dat zij niet tot ondergang g doemd zijn, dat zij het levend element der maatschappij zijn, waar door het evenwicht bewaard en de sociale vrede bevorderd wordt. Zij zijn het merg der maatschappij. Daarop mogen zij trotsch gaan, mits ze naar en met die kennis gaan handelen en dat doen ze als ze opbouwend, flink opbouwend werken, onderling wantrouwen ver bannen, want als ze ieder alleen blijven staan, worden ze wis en zeker ieder een voor een gebroken. De coöperatieve bakkerij zal na tuurlijk geen voordeel zijn voor sommigen, maar anderen zal ze de oogen openen en nieuwe energie geven. De nieuwe coöperatie gaat uit vaa een neutrale vereeniging. Dat is de bedenkelijke kant. „Flora" zal het op den duur niet houden tusschen de Christelijke werkliedenorganisatiei| Nu gaat *e een band binden tusschen haarzelf en de arbeiders. Of hij zoo stevig zal zijn, dat hij velen kan houden, moet de tijd leeren. Voorshands gelooven we het niet, want zijn principes verkoopen wil de fiere Christen werkman nog niet, en daarom zal het toch gaan Tegen coöperatie zijn we niet, integendeel: coöperatie en vakor ganisatie zijn „de twee groote stroo men, die gaan door onzen tijd, om ons te brengen naar de op Christe lijke grondslag georganiseerde maat schappij, naar den Christelijken Toekomststaat." Zoo lezen we in de inleiding tot Pottier's boek, in de Futura uitgave. Dat geldt voor den middenstan der en den arbeider gelijkelijk, 't Is de zaak maar, dat ze in praktijk brengen wat reeds beproefd en goed gebleken is. Ik zal intusschen beiderlei bewe ging hier in Hillegorn in 't oog houden en er mijn lezers over spre ken als 't noodig is. VAN DORP. FRANKRIJK. De pornograaf in het Panthéon. Zola, de beruchte pornograaf, bij besluit van de anticlericale Fransche regeering tot „nationale held" ver klaard en tot „een der beste bur gers van het vaderland" (notabene), is gisteren met de gebruikelijke plechtigheden in het Panthéon bij gezet. Daar komen Frankrijk's groote mannen, zooals men weet, te liggen, maar wat er tot dus verre is bijgezet, is over het alge meen niet van het allergrootste kaliber, 't Anticlericalisme schijnt een noodzakelijke voorwaarde te wezen voor „nationale helden" Voltaire, Gambetta, Berthelot en nu Zolawie zal de volgende zijn 't Zal ons verwonderen. Zola is gehuldigd als Dreyfusard. De historie van de affaire", waar in de vieze romanschrijver een mooie „affaire" voor hemzelf zag en die hij dan ook terdege geëx ploiteerd heeft, schijnt de brug te zijn geweest die hem tot, „nationale held" heeft doen worden Dat bleek uit de „feestrede" die door minister Doumergue gisteren werd gehouden. Het publiek werd gedurende de plechtigheid op enormen afstand ge houden: er is intusschen veel ge- juichd, en ook veel gefloten. Eén zeer opzienbarend incident heeft zich voorgedaan: een journa list, Grêgoire geheeten, heeft zoo waar een paar revolverschoten ge lost opDreyfus, die ook aan wezig was. 't Misdadige, om niet tot spreken van het dwaze en on gemotiveerde van deze daad behoeft natuurlijk niet te worden aange toond. Dreyfus schijnt gelukkig slechts zéér lichtgewond te zijn aan den arm. Behalve dit even dwaze als af te keuren voorval is er niets gebeurd, dan dat de politie honderden lui te voren heeftgearresteerd,bang voor betoogingen. Zoo is Zola dan nu officiéél tot „groot burger des vaderlands" ge promoveerd. Gelukkig dat dergelijke ofiiciëele komedie allesbehalve een criterium voor ware grootheid en waren roem isl In Frankrijk zou men nu haast zeggenjuist bet tegendeel 1 De „beatificatie" van den porno graaf komt ons overigens niet zoo belangrijk voor, dat wij, als de libe rale en anticlericale bladen, er el lenlange verhalen van zullen op- disschen. DUITSCHLAND. Een nederlaag voor het „bloo." De verkiezingen voor den Pruis- sische Landdag zijn geworden tot een groote nederlaag voor het „bloc". de vrijzinnigen van alle schakee- ing hebben verlorenhet Centrum en de socialisten hebben gewonnen. Het Centrum wint vier zetels: drie van de nationaal-liberalen en een van de conservatieven. De conservatieven winnen éen zetel van de natiónaal-liberalen. De Polen winnen een zetel van de vrij- conservatieven. De socialisten win nen 7 zetels. De nationaal-liberalen verliezen 5 zetels, behalve genoemden ook een aan de „rooden". De conservatieven verliezen een zetel. De vrijzinnige- voikspartij verliest vier zetels. De vrijzinnige-vareeniging verliest twee zetels. Zooals men ziet: het verlies is aan den vrijzinnigen kant. Voorde bloc-pol*'tiek is de uitslag nu juist niet bemoedigend 1 ENGELAND. De reis van Koning Edward naar Rusland. In liet En gel sdh.e Lagerhuis is gis teren voor den derden keer al ge sproken over de reis van koning Edward naar den Czaar. De arbeiderspartij en de radica len vinden dat de koning den Czaar, die zijn volk zoo onderdrukt en die de Doema niet laat doen wat ze maar begeert, liever maar alleen moest laten zittenze keurt de reis finaal af. En nu werd gisteren voorgesteld door O'Grady, van de arbeiderspar tij, om de begrooting van buibenland- sche zaken met een zekere som te verminderen, als teeken van protest tegen 's Konings bezoek aan Rus land. Na een stormachtige beraad slaging eir een groote rede van Mi nister Grey werd deze motie echter met 225 tegen 59 stemmen door het Lagerhuis verworpen. RUSLAND. De vlootkredieten. De regeering heeft het in Rus land moeten afleggen tegen de Doema. Ten huize van den minister president Stolypin heeft een con ferentie plaats gehad met vertegen woordigers der uiterste rechterzijde over de vlootkredieten. Stolypin wees er op, dat de Czaar zeer op den aanbouw van nieuwe slagschepen gesteld was en hij trachtte de Doema-leden tot goed keuring der kredieten over te halen door de verzekering, dat in het begin vau de volgende week het ontwerp tot hervorming van het departement van marine zal worden openbaar gemaakt. Stolypin's pleidooi viel echter niet in goede aarde. De Doema- leden vonden de hervormings maatregelen niet voldoende en waren van meening, dat juist de weigering van de kredieten noodig zou zijn als een prikkel voor de regeering om tot meer ingrijpende hervor mingen over te gaan. De leiders der Octobristen ver klaarden, dat zij de kredieten zouden blijven weigeren tot de regeering een in alle bijzonderheden nauw keurig uitgewerkt program van den herbouw der vloot zou hebben op gemaakt, alle betrokken ambtenaren ook de hoogstgeplaatste ver antwoordelijk zou gemaakt hebben en er mutaties in het personeel van het marine-departement zouden hebben plaats gehad. Zoo heeft de Czaar tegenover de Doema verloren. Wat de gevolgen daarvan zullen zijn, is nog niet te zeggen. MACEDONIË. De hervormingsvoorstellen. De Engelsche regeering schijnt haar veel besproken ontwerpen tot hervorming er toch door te halen. Een telegram uit St. Petersburg meldt, dat de Russische regeering thans in het bezit gekomen is van de Engelsche voorstellen over Ma cedonië. Die nieuwe voorstellen zijn ver vat in den vorm van een antwoord 3) Giles was niet erg tevreden, dat zijn schatten in twee af deelingen; Werden gebracht, hij had er op deze wijze zeer slecht ©en overzicht over. Hij trok de schuifdeur in den Scheids wand geheel open en zette haar vast. De deur naar buiten deed hij dicht tot op een klein gedeelte daarna ging hij staan. D© remmer en de arbeider plaats ten zich beneden bij den waggon sn keken hem aam Ah, ja, die willen een fooi hebben, dat ze geholpen hebben, dacht Giies en haalde zijn beurs voor den dag. Zij namen den franc, die hij ieder hunner agf, in ontvangst met een dankbetuiging. De remmer zei nog: Dat komt goed van pas Door onverwachte oponthoud kom ik J^I later thuis. Ik moet hier wat -* uj-ms kpopen. Hij ging. Maar plotseling keerde hij terug. Zal ik misschien meneer ook wat brengen van het stationskoffie huis Wij vertrekken eerst over een uur. Ja, Giles had wel zin in een kop warme thee. Hij verzocht den man hem dat maar te brengen. Het duur de tamelijk lang, voordat de remmer terugkeerde. De nacht was koud en Giles hui verde. Hij nam daarom ©en krach tige teug van den warmen drank. Maar voor hij ©en tweeden nam, hield hij op. Hij bromde, dat men nergens behalve in Engeland lekkere thee kon zetten, en het andere goot hij weg. De trein van Ostende, die zijn waggon zou meenemen, reed op dit oogenblik het station binnen. Men begon te rangeeren, de „goud wagen" werd er achteraan gekop peld, en voort ging het weer in snelle vaart. Giles had n.u |de deur naar bui ten geheel en al gesloten en een klei ne handlantaarn aangestoken. Bij 't licht daarvan inspecteerde hij op nieuw zijn vaatjes. Elke beweging van zijn arm, 't verzetten alleen van den eenen voet voor den anderen, viel hem van seconde tot seconde moeilijker. Een loodzware matheid, waartegen hij zich tevergeefs poogde te verzetten, drukte hem als 't ware neer Zijn knieën knikten. Hij moest gaan zitten. Hij richtte zich nog; ma,als op. Als met geweld werd hij weer neergedrukt op zijn veldstoel tje. Hij steunde met de ellebogen op de knieën, verborg het hoofd in de handen en keek nog een poosje naar het licht van de. lantaarn, die hij op den grond had gezet, luisterde naar het verwarde geratel der wie len, daarna hoorde en zag hij niets meer. Ook toen de trein voor Brussel stilhield en zijn waggon aan den trein werd aangehaakt, zat hij nog roerloos en voorover gebogen op den stoel. Eerst toen de trein onder de kap van het station stoomde, werd hij wakker. Hij hief moede 't hoofd op. Wat was er met hem gebeurd? Zijn hoofd klopte en bonsde en was zoo zwaar, alsolf er een centenaarslast op rustte. Met de grootste inspan ning .begon hij zijn gedachten te ver zamelen. En toen hij aan de hittere thee dacht, sprong hij ineens op. Was hij het slachtoffer van een aanslag geworden Maar nu geen nieuwe zwakheid Hij nam zijn lantaren en ging langs de vaatjes, telde ze hardop... Gelukkig, er ontbrak er geen. Toen men uren later aan t grens station kwam, was het volop dag geworden. Hij moest zijn biljetten aan de douanen laten zien. Hij ging opnieuw langs de vaatjes Alles was volkomen in orde. De innerlijke onrust, die hij se dert zijn ontwaken niet weer was kwijtgeraakt, had dus geen recht van bestaan, en de thee was zeker een heel onschuldige drank ge weest. Hij was stellig nog vrees el ijk moe van den nachtdienst der vorige week. In de gewelven der Berlijnsche bank ontdekte men echt-er spoedig iets minder verblijdens. Twee goud- vaatjes gaven dadelijk reeds eenige afwijking van 't brutogewicht, zoo als het in de documenten vermeld stond. Men ging ze dadelijk openen, er zat geen goud, maar.... zand in. De politie werd dadelijk in den arm genomen. Het eerst© wat die deed, was Giles te arresteeren en te verhoeren. De ze bewaarde zijn koelbloedigheid. Hij vertelde op een heldere en dui delijke wijze van de overlading, van de bittere the© en zijn slapen. De diefstal moest gebeurd zijn in zijn slaap, dus vóór Brussel, en de rem mer, die hem de thee had gebracht, was waarschijnlijk de roover. De telegraaf begon te spelen. Maar ook de Belgische goederenwagen, die meegegaan was tot Berlijn, werd on derzocht, en daarbij bleek, dat een plank van het remmershokje los zat en dat men zich zoo toegang had verschaft tot den waggon. Natuurlijk viel nu ook de ver denking op den arbeider, die den waggon had aanbevolen; hij had stellig geholpen den diefstal mee voor te bereiden. De telegraaf begon opnieuw te spelen. Spoedig meldden de berich ten, dat de remmer was verdwenen en dat ook de arbeider zich uit de voeten had gemaakt. Een verder onderzoek bracht nog het volgende aan het licht-. De papieren, op grond waarvan de remmer aan het spoor geplaatst, waren gestolen. De bei de met zand gevulde vaatjes waren van ©en vroegere zending; de leege vaatjes worden n.l. met zand terug gezonden. De beide gestolen vaat jes vond men aan den kant van den spoorweg tusschen Gent en Brus sel. Het plan was zoo geraffineerd sluw aangelegd, dat men wel met een ervaren misdadiger te doen moest hebben. De stations arbeider was slechts de verleide. Men pakte hem spoedig, geheel zonder midde len van bestaan, op in Parijs, waar de ander hem gelast had te komen. Men zou daar den buit deehen ©n naar Amerika gaan. Maar in Parijs zocht hij tevergeefs naar den dief. Van den verdwenen remmer heeft men nooit weer iets gehoord. Voor Giles was t een geluk, dat het verlies door verzekering werd gedekt. Hij is echter nooit weer met de bewaking van goudzendingen be last. Bit ULiMSCHE COURUT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1