BINNENLAND. Inoezürirïeii iftgdsdgeÜRgen. Slechte Spijsuertering Sociale Berichten. Uit den Omtrek. op <3e voorstellen van Iswjlsky. De Engelache nota bevat echter geen nieuwe gezichtspunten, en wenseht, alleen enkele wijzigingen van de Russische voorstellen en voorname lijk eenige uitbreiding aan sommi ge punten te geven. Maar in hoofdzaak zijn de regee ringen het volkomen eens. De on derhandelingen, die aan het afzen den van het antwoord vooraf gingen hebben de moeilijkbeden weggeno men, en de eenstemmigheid voor bereid. Rusland zal dit in een nieu we nota doen uitkomen, en tevens verklaren dat daardoor bet bijeen komen van een Macedonisch con gres volkomen overbodig is. De Turksche regeering protesteert al bij voorbaat: maar helpen zal het den Sultan niet Nieuwtjes in drie regels. Keizer Wilhelm zal in 't laatst van den zomer naar Zweden op tegen bezoek gaan. In het Pruisische plaatsje Neu- marck zijn zes personen tegelijk door Men bliksem doodgeslagen. In Perzië is 't weer mis. De Sjah is uit Teheran vertrokken (gevlucht?). Men vreest onlusten. Verspreide Berichten. Amerikaansche jeugd. Drie schooljongens, die ijverige lezers van roovergesohiedenissen waren, wisten voor Great Falls(Montena) een passagiers-trein tot staan te brengen en de passagiers uit te plunderen. De jongens droegen zwarte maskers en waren met revolvers gewapend. Zij dwongen den conducteur het geld der reizigers bijeen te zameien. Toen deze weigerde schoten zij op hem. De passagiers, die bang werden, gaven gehoorzaam hun geld af. Op een passa gier, die van den trein sprong, werd door een der jongens geschoten en wel zóó, dat zijn been moet worden afgezet. De kleine roovers waren echter door hun succes zoo overmoedig gewordeb, dat zij zich te lang op de plaats der overwinning ophielden. Eene politie-patrouille nam hen gevangen. De oudste der misdadigers is 17 jaar en beide anderen zijn eerst 15 jaar. "Weer een trekjo van cnze Koningin. H. M. de Koningin Wilhelmina heeft aan het Stuttgarter Slagersgilde een bokaal geschonken, die indertijd door aankoop in het bezit van Koningin Sophie der Nederlanden was gekomen en later in het bezit van H. M. Ko ningin Wilhelmina wis overgegaan. Ter gelegenh id van het 25e jaarfeest der oprichting van het gilde had een der bestuursleden zich tot het kabinet van H. M. gewend, met verzoek den bokaal te mogen koopen, waarop hij tot bescheid kreeg, dat de KociDgin het stuk reeds naar Stuttgart als ge schenk voor het gilde had doen op zenden. Terugkomst H. M. de Koningin-Moedor. H. M. de Koningin-Moeder komt hedenavond met trein 4.16 (spoortijd) te Baarn aan voor haar gewoon zo merverblijf ten paleize te Soestdijk. Uit de „Staats-Courant." Bij Kon. Besl. is benoemd tot amb tenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arron dissement Dordrecht, ter standplaats Dordrecht, 'mr. E. F. Enger, advocaat en procureur te Amsterdam, tevens werkzaam ten parkette van de ambte naren van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arron dissement Amsterdam. Bij Kon. Besl. is benoemd tot sub stituut-griffier bij de arrondissements rechtbank te Arnhem, mr. Z. Th. N. de Jongh van Arkel, thans substituut griffier bij de arrondissements-recht- bank te Zwolle. Bij Kon. Besl. is benoemd tot no taris binnen het arrondissement Am sterdam, ter standplaats Amsterdam, J. P. van Wisselingh, candidaat-noU- ris aldaar. Dr. Kuyper en de Kamerzetel voor Sneek. Men deelt aan „Het Vad." mede, dat in den antirevolutionnairen par tijdag te Arnhem de nieuwbenoemde wethouder vau Amsterdam, De Vries, den wensch heeft geuit, dat dr. Kuy per den zetel voor Sneek zou innemen. De vergadering stemde met dezen wensch in. Een verkiezingskwestia. Te Harderwijk werd oniangs tot lid van den Raad gekozen de heer B. Goosens. In zijn laatste vergadering besloot de Raad, na onderzoek der geloofs brieven, tot toelating van den heer G. De burgemeester echter heeft zich tot Ged. Staten gewend, mtt het ver zoek, het besluit van den Raad niet goed te keureD, daar de heer G. bij zijne verkiezing opperbrandmeester was, voor welke functie de gekozene nu bedankte. De burgemeester is van meening, dat de benoeming tot opperbrand- meester voor bet leven gescniedt, en er dus van bedanke geen sprake kan zij n. Prof. H. A. Lorentz op het Loo Dr. R. A. Lorentz, is do >r H. M. de Koningin en Z. K. H. prins Hen drik op 't Loo in audiëntie ontvangen, dn een hofrijtuig werd de prof. van en naar den trein gebracht. De opvolger van den heer Passtoors. Aan h„t Centrum" wordt uit de meest betrouwbare bron meegedeeld, dat, als opvolger van den heer Pas stoors als Centraal president van den Ned. R. K. Volksbond de heer J. W. Smits president der afd. Amsterdam van den Ned. R. K. Volksbond en lid van den Amsterdamschen Gemeente raad, als de meest ernstige candidaat door den Centralen Raad zal gesteld worden. Arbeidscontract. De wet op het Arbeidscontract zal niet 1 Juli, doch vermoedelijk 1 Augus tus in werking treden. Prof. Treu'o en. de Nieuwe Courant. Wij hebban reeds een en ander mee gedeeld over de hangende kwestie tusschen prof. Treub en de „N. Cc." naar aanleiding van de bewering van prof. Treub, dat de Ct." geheel aan de industrieelan zou zijn verkocht. De hoofdredacteur der „N. Ct.", mr. Plemp van Duiveland noodigt nu het bestuur van den „Nederlandschen Journalistenkring" uit zich te wenden tot een der hoogste autoriteiten in het land: den president, vice-president of procureur generaal van den Hoogen Raadden vice-president van den Raad van State; een der Ministers; den voorzitter van een der Kamers; of wien het anders mocht wenschen met het verzoek drie mannen die het algemeen vertrouwen ge nieten, aan te wijzen tot liet vormen van een raad van eer om de hierboVeb genoemde punten te onderzoeken en vervolgens uitspraak Ie doen. Hij zegt toe aan de vergaderingen van het Kringbestuur niet te zullen deelnemen tot het zich van deze taak zal hebben gekweten en mocht men bij de genoemde of andere hooge autoriteiten om welke reden ook niet slagen dan verzoekt hij dat bestuur tot de samenstelling van een raad van eer als boven geschetst, zelf over te gaan. BETEEKENT Langzame UitfoongeHlng. Voedsel is voor het menschelijk li chaam wat kolen zijn voor een ka chel. Zonder voedsel hongert het lichaam uit en kwijnt langzaam weg, evenals het vuur in den kachel uitdooft, wanneer de toevoer van kolen ophoudt. Onverteerd voedsel is niets meer dan tot bederf over gaand voedselhet gist in den maag en staat schadelijke gassen en een zuurachtige vloeistof af die het bloed vergiftigen en tot het geheele gestel doordringen. Onder zulke omstandigheden kunt ge niet gezond zijn. U ontbreekt de veerkracht van hersenen en lichaam, de energie die alleen kan voortko men uit een gezonden geest, gezonde spieren, en die absoluut noodzake lijk is in dezen eeuw van voortja gende concurrentie. .Wanneer uw voedsel geen voeden de bestanddeelen afstaat waardoor rijk, rood bloed, gevormd wordt, be ginnen spieren en zenuwen lang zaam te kwijnen de organen hon geren uit precies als van iemand die hoegenaamd niets te eten heeft gehad alleen is uw geval een proces van langzame uithongering. Moeder Seigel's Tabletten, het we reldberoemde geneesmiddel voor. in digestie, hebben over de geh&ele wereld gedurende 40 jaren den proef van onveranderlijk succes door staan. Doordat zij de spijsverte ringsorganen helpen tot de verrich ting van hunne natuurlijke werking heeft dit merkwaardige geneesmid del aan millioenen menschen de ge zondheid en de kracht teruggegeven. Deze Tabletten zijn bereid uit ex tracten van zorgvuldig verzamelde kruiden, schors en bladeren. Zij werken op de menschelijbe maag, de lever en de ingewanden op de wijze der Natuur zelve, door deze orga nen eenvoudig bij te staan wanneer ze door de een of andere oorzaak ver zwakt zijn of langzaam werken. Da- gelijksch, na de maaltijden ingeno men, zal men vinden, dat ze de wer king van de ingewanden regelen, de spijsvertering bevorderen en ge zondheid en kracht aan het geheele gestel geven. Moeder Seigel's Tabletten zijn ver pakt in keurige fleschjes, die ge makkelijk in den zak of in een taschje gedragen kunnen worden. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten, prijs Fl. 1.50 per fleschje. Ook verkrijgbaar bij J. J. Göp- pinger, Groote Houtstraat, Haarlem. Gemengde Berichten. In een runhoop gestikt. In een onbewaakt oogenblik is gis teren het één- a tweejarig kindje van den leerlooier A. K., te Rijen, door een noodlottig en bijna onver klaarbaar toeval in een runhoop en onder een plank geraakt en verstikt. De deelneming met de diepbedroef de ouders, die zich echter geen zelf verwijt te maken hebben, is alge meen. Eentamboerdoordenblik- sem dood ges 1 agen. Te A- peldoom is gisterenmiddag bij een hevig onweer, te. ongeveer half één, de bliksem op verschillende plaat sen ingeslagen. Op de .Eendracht werd een tam boer ,die met zijn gezin aan het mid dagmaal was, doodgeslagen. (N.v.d.D.) In een pot kokende karne melk. Te Noordwolde is een kind van den landbouwer Leistra, oud 2Va jaar, in een pot met ko kende karnemelk gevallen en heeft het zich zoo ernstig gebrand, dat het kort daarna is gestorven. Groote brand te Alkmaar. Gisterennacht omstreeks half drie begaf de bakker V7. J., wonende te Alkmaar, aan het Luttikendorp, in de brood- en koekbakkerij „De Vergulde Olifant", zich naar den meelzolder met een brandend petro leumlampje. Door het omvallen van het lampje vatte onmiddellijk een zak meel vlam, die zich in een oogen blik zoodanig uitbreidde, dat onver wijld de politie werd gewaarschuwd. Met vier slangen op de waterleiding was deze spoedig aanwezig om bet blusschingswerk aan te vangen. Het vuur had toen reeds een zoodanigen omvang gekregen, dat ook de brand weer moest worden gealarmeerd. In vereeniging met aangerukte spuiten gelukte het, dank zij het bladstille weder, den brand meester te wor- deh en deze te beperken tot meel zolder, bakkerij en een gedeelte van den winkel. Belendende buren kre gen heel wat waterschade. Alles was op beurspolis verzekerd. Door den bliksem gedood. -Bij de zware onweersbui, die zich gisterennamiddag omstreeks drie uur over Nieuwenhorn ontlastte, is 14-jarige Iv. Luiendijk, tweede zoon van een landbouwer alhier, btij het huiswaarts keeren van het veld doo- delijk door den bliksem getroffen. Kind verdronken. Gisteren is een kind van G. Kok uit Kleine/neer bij Hoogezand verdronken. De kin derwagen geraakte in het Diep. toen de raoeder even weg was. Goed afgeloopen. Het meisje, dat. te Hilversum door een slagerskar werd overreden en dat volgens som migen spoedig daarop zou zijn gestor ven, heeft de R. K. Ziekenverpleging zoo goed als hersteld verlaten. Ontsnapt, Zekere de B., uit Kaats heuvel, verdacht van verschillende diefstallen, is gistermorgen gevankelijk naar 's Hertogenbosch overgebracht. Aan het station wiet hij zijn bewakers te ontsnappen en verdween in de velden. Men zette hem na, doch het mocht niet gclukksn hem te vatten. Diefstal. Mevrouw S., wonen de aan de Teteringestraat te Breda, girg Dinsdagavond omstreeks 8 uur uit. Toen ze om 10 uur thuiskwam, bemerkte ze tot haar schrik, dat een kastje was opengebroken en een be drag van ongeveer i 500 was ontvreemd. Aan de voordeur, noch aan de achter deur, waren sporen van braak te be kennen, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat de dief of dieven door middel van een valschen sleutel de voordeur hebben geopend, of wel door een openstaand raam, waarvoor een buiten-jaloezie was neergelaten, naar binnengeklommen zijn. Van den dader of de daders geen spoor. De politie stelt een ijverig onderzoek in. De Ned. Bond voor Ziekenver pleging Gister werd te Arnhem de 16e al gemeens vergadering gehouden van den Nederlandschen Bond voor Zieken verpleging. De voorzitter, dr. D. C. van Wely uit Amsterdam, besprak in zijn ope ningsrede de vraag: Is een wettelijke regeling der opleiding in ziekenver pleging en een staatsexamen voor het verkrijgen van een diploma als zieken- verplegende noodzakelij kofgeweuscht? En spr. kwam tot de conclusie, dat deze vooralsnog noch noodzakelijk noch gewenscht is. Ten slotte besprak de voorzitter de roeping van den Staat om de verple- genden als werkkrachten te bescher men. Uit het jaarverslag blijkt, dat de Bond op het einde van 1907 2185 leden telde, verdeeld over 14 afdee- lingen. In den loop van 1907 had een con ferentie plaats met afgevaardigden van den Bond voor R. K. Ziekenverple ging, welke tot den Ned. Bond nog in een andere verhouding wenschte te komen dan alleen lid te wordeD. Overeengekomen werd, dat in de eerste plaats de Bond v. R. K. Zieken verpleging zich in contact zou stel len met de Bondscommissie voor op leiding en examens. Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten om de afd. Bloemen- daal welke met de afd. Haarlem is samengesmolten op te heffen. Na behandeling van tal van andere voorstellen, werden tot leden van het hoofdbestuur gekozen (in de plaats van dr. D. L. van Welly en dr. G. van Evsselsteyn, die niet terstond herkiesbaar waren) respetievelijk dr. D. H. van der Goot te 's-Giavenhage en mej. G. Reeling Brouwer te Leeuwarden. Belastingen. Door Ged. Staten van Noord-Hol land zijn benoemd: a. tot lid der commissie van aan slag voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten te Helder, voor de gemeenten Helder, Texel, Vlieland, Terschelling en Wieringen, den heer J. C. Visser te Texel, thans plaats vervangend lid dier commissie, ter vervanging van wijlen den lieer A. P. Koorn te Texel b. tot plaatsvervangend lid dier commissie, den heer J. Kooiman Gzn. te Texel; e. tot plaatsvervangend lid der com missie van aanslag voor de belasling op bedrijfs- en andere inkomsten te Schagen, voor de gemeenten Schagen, tit, Maarten, Bafsisngerhorn, Zij po, Anna Paulowna, Wieringerwaard, Pet ten, Gïllantsoog. Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Winkel, Cudkarspel en Harenkarspel, den beer K. Bree- baart Jz te Winkel. SPAARNDAM. Burg. Stand. Ondertrouwd: A- Spoor en T. Honderdors. BLOEMEND AAL. Burg. Stand. Getrouwd: A.PI. van Deursen en G. Bonman. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen. H. P>. M. Sinnige, Schoolstr. 7, op. A. H. van Houtem, villa Frangois,3 p, .T. v.d.Bijl villaFrSngöis, 7 p., E. van Dijk, Koningstr. 29, 5 p., Fani. Sougef, Zeestr. 66 7 p allen van Amsterdam W. Engel bert s, Arnhem, pension Piet Hein, Mej. A. van Meuk, Haarlem, Heerenstr. 3, lp., Van der Vliet Hooge weg 39. 4 p., M. H. G. ten Cate, Pen sion Noima,4 p., Wed. Philips, Kostver- lorenstr. 105,7 p., A. A M. \V. van Wee- zenbeek, Xerkfctr. 9, 5 p. Baron J. Miste, villa Veneta, 5 p., Familie Samuel, Hotel Driehuizen, 2 p., allen van Amsterdam, Faru. Kin gin a, Leeuwarden, 3 p H. 6. J. Exhauzen, Baarn, 1 p.. Farn. Baijnes, 2 p, Haarlem, Familie Hellman, Am sterdam, S personen, Familie Hess, A'ibim, 3 p., Fam. van Mew'é, Bot erdnm, 3 p, Fam. Weuman, Haarlem, 5 p. Mej. Ohampury, A'dam, lp. Mijnheer Witte- veen, Haarlem, 1 p., Fam. Schaag, Rotter dam, 6 p., Fam: van Waveren, A'dam, 2 p., Mevr. Fikker, Haarlem, 1 pallen in Hotel Driehuizen. IJMUIDEN. Terecht. De vermiste commies der belastingen v. L. is te Amsterdam teruggevonden en naar zijn woonplaats teruggebracht, waar hij on !er genees kundige behandeling is gesteld. Onnibusdienst. Gisteren is de eerste omnifcusdiensii in werking ge treden tusschen de dorpen Velseroord en IJmuiden strand. De exploitatie geschiedt door particulieren. Voor een tramdienst is bereids concessie aan gevraagd. BEVERWIJK. Aardbeienoogst. De aardbeien oogst hier en in de omstreken staat er buitengewoon goed voor. De plan ten zijn goed ontwikkeld en bloeiden allerwegen in ongekeftden rijkdom. Hectare bij hectare kon zich onge hinderd ontwikkelen, zonder nacht vorst of ander onheil. De vrucht begint zich reeds flink te zetten en geen 14 dagen duurt het meer, of de drukte van den oogst is daar. In tegenstel ling met andere jaren, zijn slechts weinige aardbeien bij voor koop verkocht, hoewel de vraag zeer levendig is en het buitenland bereid is heel wat af te nemen. De prijzen varieeren thans reeds van 14 tot 16 ets per Kg. en zullen vermoedelijk nog hooger worden. Burg. Stand. Getrouwd: C. Groot en J. A. Langendijk. HEEMSKERK. Boerenbond. Gisteren verga derde de Boerenbond. Uit de rekening bleek, dat er op 1 Mei een batig saldo was van f 40,58. Voor H. Schuijt lid der plaatselijke commissie veeverze kering, werd gekozen L. Groenland. Voor afgevaardigde voor de algeméene vergadering van den prov. Boerenbond te Alkmaar op 13-Juni werd benoemd C. de Bie. Hierna kreeg de heer W. C. Duin het woord over het nut der Rundvee- fokvereeniging. Met cijfers toonde de spreker dan, dat proeven hebben be wezen, dat eenzelfde hoeveelheid melk den een veel meer voordeel afwerpt dan dén ar.der. 't Vetgehalte moest bevorderd worden. Na. een woord van dank, wijst de voorzitter erop dat vele moeielijkheden in Heemskerk zullen moeten worden overwonnen om het doel te bereiken. Eén moeielijkheid is hier: den prijs der melk te bepalen naar 't vetgehalte. De heer Seignette,'.geeft de fabrikanten een overweging of het niet noodzake lijk is de melk op gehalte te koopen. Na deze zaak nog eens be- en weer sproken te hebben, werd de vergade ring gesloten. UITGEEST. Een schoolfeest. De hoogste klassen der Openbare School hebben Woensdag hun jaarlijksch schoolfeest gevierd met een rijtoer naar Bergen en de Egmonden. Reeds te 8 uur ver trokken, was het zonnetje al lang ter ruste toen men vroolijk zirgend de gemeente weder binnentrok. En geen wonder, want behalve de noodige tractatie, biedt een dergelijke rijtoer met zulke echte ontspanningsplaatsen als doel, gelegenheid te over een pret- tigen dag te maken. De dames en heeren die het welslagen in de hand werkten, mag een lofwoord zeker niet worden onthouden. EGMOND a/d HOEF. Vereenigingvoorschoolfees- t e n. Donderdagavond vergaderde deze schoolvereeniging in het lokaal van den hr. B. Bult hoofdzakelijk ter va-t- stelliug van de wijze, waarop in dit jaar het schoolfeej(t zal gevierd worden. De lijsten, welke aan de ingezetenen waren gepresenteerd, hadden evenals vorige jaren een flinke som opgebracht, zoodat door de leerlingen vroolijk ge feest, zal kunnen worden. De oudste leerlingen zullen naar Amsterdam gaan om de Dierentuin te bezoeken. De vergadering besliste verder, dat de jongste leerlingen een rijtoer zul len houden naar Schoor! en Heiloo. HEEMSTEDE. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente kwam gisterenavond te half acht bijoen. Nadat de voorzitter de Vergade ring had geopend wijdde hij eenige woorden aan wijlen den heer P. Pee- perkorn. De heer Peeperkorn was, zei de Voorzitter, een goed, flink en op recht man. Goed omdat hij zijn plicht ver vulde zooals het moestflink omdat hij wist wat hij wilde, doch ook met een anderer meening kon medegaan oprecht omdat hij steeds zijn mee- ning rondborstig uitsprak. Lang was de heer Peeperkorn voor de gemeente werkzaam. Ons allen heeft hij zien komen; 47 jaar is hij raadslid geweest, waarvan 30 jaar in twee periodes wethouder. Vanaf zijn 30ste jaar heeft de heer Peeperkorn krachtig medegewerkt aan de veranderingen in de ge meente. Begreep hij in zijn zaken alleen vooruit te kunnen komen met de nieuwste toestellen, zoo begreep hij ook dat de gemeente naar de ci- schen des tijds moest worden inge richt. Hij stelde o.m. voor een nieuw Raadhuis te bouwen, daar het oude niet meer in de behoefte kon voor zien. Ondanks zijn hoogen ouderdom helde de heer Peeperkorn nooit over tot een strak conservatisme, maar steeds beeft hij aan nuttige verbete ringen medegewerkt. De Voorzitter zeide voorts den heer Peeperkorn zeer te zullen mis sen en hem steeds te blijven geden ken, waarna hij met een „Hij ruste in vrede" deze rede sloot. Nadat de Voorzitter een aanmer king had gemaakt op de notulen, werd punt 1: Vaststelling van de verordening tot regeling van het verkeer op de wegen in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen, aan de. orde gesteld. De heer v. d. Berg wenschte ook voor de Kerklaan het rijden met motorrijtuigen verboden te zien met het oog ofp de drom van menschen op die laan bij 't uitgaan der kerk en dé zich daarop bevindende school kinderen. Van. verschillende zijden hoorde men bezwaren tegen dit voorstel ui ten de heer H o n i g stelde voor' bor den te plaatsen waarop op de ge vaarlijkheid wordt gewezen, doch de Voorzitter toonde het overbo dige hiervan aan. Bij de stemming over het amende- ment-v. d. Berg werd dit verwor pen: alleen de heer v. Meeuwen ging met den heer v. d. B e r g mede. De heer v. Me euwen wijzende op het woeste rijden met automobielen en dat sommige wegen eenvoudig worden gebruikt voor proefritten met race-karren, vroeg of het hoofd der politie het recht heeft in de kom der gemeente langzaam te la ten rijden. De Voorzitter zei dat ge noemde beambte dat recht niet heeft. D Droog stelde voor art. 3 en 6 van 't ontwerp te combinee- neeren, meenende dat het daardoor aan duidelijkheid zou winnen. De V o o r z. verwachtte van de combinatie geen practisch resultaat en toonde aan dat het ontwerp zeer logisch in elkander zit, e,n de heer Droog trok zijn voorstel in. Punt 2Vergunning aan het ge meentebestuur va,n Amsterdam tot het leggen van een tweede buis voor duinwaterleiding in den Heerenweg, werd zonder stemming goedgekeurd. Ook werd aldus goedgekeurd punt 3. „Financiëele regelingen, hou dende wijziging der gemeentebegroo- tingen voor 1907 en 1908", en voor- loopig vastgesteld, daar de regelin gen aan de Prov. Staten ter goed keuring zullen worden aangeboden. .Het 4e punt op de agenda was: „Benoeming van ©en stembureau voor eventueele stemming en her stemming voor de vacature in den gemeenteraad. In het le stembureau (raadhuis) werd tot plaatsvervangend voorzit ter gekozen den heer A. v. d. Weij- den; tot leden de heeren Beelen en Hoeker, en tot plaatsvervangende le den de hoeren v. d. Berg en Dr. Droog (bij 3e stemming). Tot voorzitter van het 2de stem bureau werd gekozeh den heer Ho nig, tot plaatsverv. voorz., den heer v. Houten, tot leden de heeren Preide en RuLscli, en tot plaatsverv. leden, de heeren Grippeling ,en Kuijper (de 4 laatsten geen raadsleden). Punt 5„Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur". De heer W. v. Amstel was perio diek aftredend, doch had zich her kiesbaar gesteld en werd met alge meen© stemming herkozen. Punt 6 was„Voorstel van B. en W. om machtiging ,tot het aan wijzen van deskundigen voor het maken van een uitbreidingsplan". Volgens art. 28 der .Woningwet, is de gemeente verplicht een uitbrei dingsplan te maken. Volgens de mea ning van den V oorzitter zul len de kosten ƒ2000 'bedragen. De heer Crommelin gaf als zijn gedachte te kennen een prijs vraag ,uit te schrijven. De concur rentie wordt daardoor groot, men behoeft minder geld te besteden en krijgt beter werk. De Voorz. vreesde dat deze kwestie een bron van moeilijkheden zou opleveren. Daar had de Voorzitter ge lijk aan. want al dadelijk ontspon zich een discussie en werden talrijke bezwaren geopperd, waarna het voorstel van den Voorz., om in beginsel te besluiten over te gaan tot het maken van een uitbreidings plan, werd aangenomen. In gesloten zitting zo]u Uien deze zaak verder behandelen. Punt 7 luidde„Vernieuwde vast stelling van het bouwplan. Dolle man Ged. Staten hadden nil. eenige opmerkingen gemaakt betreffende den vorm, waaraan voldaan is. Het bouwplan werd met eenige wijzigin gen aangenomen. Ingekomen was een verzoekschrift van „alle inwoners van het Noorde lijk deel der gemeente". Gewezen wordt daarin op den grooten afstand van de kom der ge meente en dat de openbare scholen zich daar bevinden. Tot nu toe bezochten 172 kinde ren scholen te Haarlem, doch van het gemeentebestuur van Haarlem is aanzegging ontvangen, dat de kin deren de scholen niet langer zullen mogen bezoeken. Zij verzoeken daarom een school te stichten op het Schouwtjesplein. Deze kwestie zal door B. en W- worden onderzocht. Een ingekomen stuk van het bestuur van de afd. Heemstede van den Volksbond tegen Drankmisbruik waarin dank werd gebracht voor de welwillende medewerking der ge meente bij haar tentoonstelling, door liet afstaan van een paar zalen va» het Raadhuis, werd voor kesmisge- ving aangenomen. Van de Ned. Bell. Maatsch was- ©ejn antwoord ingekomen op eenige vragen door B en W. tot haar ge richt op voorstel van Dr. Droog. Geantwoord werd, dat in de tarief regeling geen wijziging kan komen, doch de Maatsch. zich voor het stichten van een publiek telefoon station gaarne bereid verklaarde, on- der voorwaarde dat de minimum op brengst door de gemeente wordt ge waarborgd. Tarief zal zijn 10 cent per gesprek. Dr. Droog was van oordeel, dat men allicht kon probeerenzijn ideaal zou zijn dat drie stations werden gesticht, een in de kom, een bij Haarlem én een bij Bennebroek. De heer Honig was van oordeel dat de behoefte niet groot was, want dan zouden wel adressen aan den Raad gericht zijn; ook meende hij dat de bediening allicht duur zal zijn. Dr. Droog antwoordde den heer Honig omtrent de behoefte, terwijl de V o o r z i t, t er zei dat het station kon gesticht worden bij .een. winkelier, die daardoor wellicht meer klandizie zal krijgen. Een voorstel van den Voorz. om zich in beginsel te verklaren voor het stichten van een telefoonstation, werd daarop aangenomende heeren v. d. Berg, Beelen en v. Houten stemden tegen. Bij de rondvraag bedankte de heer v. d. Berg B. en W. voor de her stellingen aan den Kloosterweg en zeide dat ook de Ewoudslaan drin gend verbetering behoeft. De Voorz. dankte den heer v. d- Berg voor zijn waardeerende woor den en zeide dat de Ewoudslaan in. eigendom aan de gemeente Haarlem behoort en die gemeente op den toe stand van den weg zal worden ge wezen. Nadat dé Voorz. den heer v. d. Berg ook nog had geantwoord op een vraag over de gemeentereiniging werd' de openbare vergadering ge sloten. De scboone plechtigheidder Pr ij sui t d ee 1 in g in h t Parochie huis voor de jongens van catechismus en school, had ook dit jaar een geluk kig verloop. Vele ouders en belang stellenden waren daarbij tegenwoordig. Behalve de Geestelijkheid der parochie woonden de plechtigheid ook hi; Mgr. Wittert van Hoogland, Pastoor Bin- newiertz van Den Haag, de ZeerEerw. Heer M. P. R. Droog alsmede de stichter der Jongensschool, de Zeer Eerw. Heer H. P. Zeegers. Bij het einde van het eerste gedeelte, toen aan de jongens, die hadden uitge munt bij het godsdienstonderricht en door het bijwonen der dagelij ksche- H. Schoolmis, de belooning was uit gereikt, nam Mgr. Wittert het woord en hield tot de ouders en kinderen een treffende toespraak. Op onge- dwongene wijze, klaar en bevattelijk werd de noodzakelijkheid en het nut aangedrongen van den Catechismus, vau het dageiijksch Misbezoek, van het trouw en ijverig schoolgaan in de katholieke school en van de zorg voor de jongens, die de school verlaten in het patronaat. Dit vriendelijk en pittig woord vond bij jong en oud een gunstig onthaal en lokte een dankwoord uit van den ZEw. Pastoor. Na de pauze, waaronder de lieve jeugd getracteerd werd, begon de uit- deeling der Schoolprijzen, afgewisseld door verschillende liederen en voor- drachtjes, die zeer in den smaak vielen- De jonge hartjes waren dol van pret en ook de ouderen gingen na een hartelijk slotwoord van den Pastoor, vooral aan de onderwijzers zeer voldaan huiswaarts. Politieke rede. Den 14en Juni zal de Afgevaardigde van ons district, het Kamerlid de Heer F. H. von Wichen eene rede houden in de groote zaal van het R. K. VereenigingsgebouW- Het voornemen bestaat, om deze ver gadering voor alle katholieken toe gankelijk te maken. HILLEGOM. Ongeluk. Bij de bollenschuur van den heer Joh. Guldemoud wordt een kantoor gebouwd. Gistermiddagstorttte- de muur, die reeds halverwege was opgetrokken om, met het gevolg, dat de metselaar Heutkens er gedeeltelijk onder bedolven werd. Toen toegesneld® hulpvaardige handen hem uit zijn benarde positie verlosten, bleek dat hij geen belangrijk lichamelijk letsei- had gekregen en er dus met den schrik afkwam. LÏBSE. Eensgezind. Dinsdag 9 Juni 's avonds te 8 uur zal door de muzbk" vereeniging „Eensgezind" het tweede concert gegeven worden in de tent. B urgel ij ke Sta.nd. Ge trouwd: M. v. Sehaik en J- :man. A. Lepelaar wedr. en J- H- v. d. Voorn. B. Kapteijn en J- lh- v. d. Krogt. A. Bensenbrink en G- J. van Ginhoven. HAAELEMMERLIEDE c. a De vacante r a a d s g e t a 1. Door de R. K. Kiesvereniging IS de heer S. P. Vink gesteld tot candidaat voor het lidmaatschap van den Raad, ter voorziening in de vacature ontstaan, door het overlijden van den heer J- Vink.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2