DuitschePiano's Van Veen's Thee de best©. Kruisstraat 34 jansstraat 51, Haarlem. HAARLEM. Mengelwerk. Een vergissing, OFtldEELE KERKBIJ BT. WIJK AAN ZEE. HEEMSTEDE BEMHEBROEK. VOGELENZANG. N00RDWIJKERH0UT. HAARLEMMERMEER (aan de Lijnden.) HOOFDDORP. te huur vanaf f 4.per maand. GATTA'ö ©sa Ui lil OpgeiliairisieS. R. K. VEREENIöSNGEN. Afdeeling Haarlem. Afdeeling BEVERWIJK. Afdeeling HSSE. Afdeeling SASSENHElfA en O. R. K. Militaire Vereeniging. Hoe moeten wij den arme helpen? Het is heilzaam en in onze dagen vooral noodzakelijk te spreken van de milde en zegenende hand van den engel der barmhartigheid. Maar is het niet even noodzakelijk te spreken van het oog, van den blik van dezen engel, niet om hem te prijzen en te verheffen, maar om ons zei ven te behoeden voor misstappen op den weg der naastenliefde? De hand geeft, maar het oog ziet, de hand is het werktuig der daad, het oog echter het middel tot overleg en wijsheid. „Geef gaarne, maar geef met overleg", moest de wapenspreuk van den engel der barmhartigheid zijn. Aan wie moeten wij geven? „Aan den hulpbehoevende", zegt het me delijdende hart en de hand is reeds geopend tot geven. Maar de wijs heid leert ons, eerst te doen onder zoeken, wie werkelijk hulpbehoe vend is. Is het iedereen, die ons wat vraagt? Dat wij niet aanalleh die met tranen in de oogen een aalmoes vragen, iets moeten geven, weten wij goeddaarvoor ontmoeten wij dagelijks te veel bedriegers, huichelaars en beroepsbedelaars. Slechts de werkelijk arme, de wer kelijk noodlijdende heeft hulp noo- dig en is waard geholpen te worden. Doch ook hier moeten wij eenig onderscheid maken. Niet allen, die wij als werkelijk armen kennen, verdienen onze hulp. Misschien hebben anderen reeds geholpeu en nu komt de arme ook nog tot ons, niet om bedrog te plegen, maar omdat het ontvangen van aalmoezen er zoo licht aan gewent te nemen wat men krijgen kan. Daarom is het uiteraard wenscheiijk, dat de weldadigheidsvereenigingen, de St. Vincenti us-vereenigingen- conferen tie, de St. Elizabethsvereenigingen, enz. elkaar mededeelen wie zij onder steunen, om misbruik te voorkomen. Volgens een artikel in het week blad „Die Arbeiterfamilie", moest in elke plaats met meerdere liefda- digheidsvereenigingen een gemeen schappelijk informatiekantoor be staan, waar deze vereenigingen elkaar kunnen voorlichten. Daar kon b.v. worden uitgemaakt, welke vereeniging de verpleging van kraamvrouwen, van weezen, van meisjes enz. overneemt, daar ook kan men de opmerkzaamheid eener bepaalde vereeniging op een hulp behoevende richten. Door bemid deling van zulk kantoor kan men de giften aan de juiste adressen doen toekomen. Op deze wijze behoedt men zich tegen het misbruik maken van de liefdadigheid, en men kan de on dersteuningen daar doen toekomen, waar zy het meest noodzakelijk zijn. Huilende kinderen moeten niets krijgen", zegt een Duitsch spreek woord. Dit is ook in de armenzorg maar te dikwijls het geval; de ar moede, die zich 't minst schaamt, die het hardst om hulp roept, is gewoonlijk niet de meest hulpbe hoevende, zij krijgt helaas maar te vaak den meesten steun. De schoone taak der samenwer king, der liefdadigheidsverenigin gen bestaat in het opzoeken der stille armen, in het helpen en opbeuren van deze, zonder dat hunne armoede openlijk bekend wordt. Menig liefdadig hart zal met des te meer vreugde zijne aalmoezen aan de vereenigingen geven, als het weet, dat de werkelijke armen er door geholpen worden. Men moet slechts helpen, waar hulp noodig is; en er wordt vaak aan toegevoegd: „wie hulp ver dient". Dit is echter niet edel en christelijk. „Wie door eigen schuld in nood geraakt, moet ook maar boeten," hoort men soms zeggen. Zeker, elke schuld moet worden uitgeboet. Maar dit is ook voor den christen geen reden om zijn even- mensch ten onder te laten gaan. Het doel van de aalmoes is immers juist, den evenmensch voor den ondergang te bewaren. Wij moeten gaarne helpet} en opbeuren, als de. schuldige zijne fout inziet en berouw toont. Niemand is zonder schuld, en wie weet, of wij in dezelfde om standigheden sterk waren gebleven. Een echt christelijk gemoed laat de gevallen onschuld niet in de ellende, omdat zij gevallen is. En zelfs waar het berouw ont breekt, zal zich de naastenliefde niet verloochenen. Want naast de lichamelijke werken van barmhar tigheid, staan de geestelijke. Dooi den verdwaalde op te beuren uit zijne stoffelijke ellende, wint men zijn vertrouwen. En dan moeten wij zijne ziel redden; dat is de be kroning van ons liefdewerk. Het is een wijze eisch der St. Vincen tins vereeniging, dat hare le den niet slechts de aalmoezen uit- deelen, maar ook persoonlijk den arme loeren kennen. Zij moeten zijn toestand begrijpen, willen zij zijne vraag verstaan, en willen zij niet minachtend op Item neerzien zij moeten zich in zijn toestand kunnen verplaatsen, om hem moed in te spreken, om hem zedelijk te verheffen en weder een mensch- waardig bestaan mogelijk te maken, ziehier de ware Charitas. Maar wat moeten wij geven Wat den ongelukkige dient. Dat is niet altijd wat bij vraagt. Aan een dronk aard zullen wij geen geld geven, maar voedsel en werk voor hem en zijne familie. Men moet niet altijd het kind gelooven, dat voor zijne zieke moeder bedelt. Men zoeke de moeder op, en zoo noodig, geve mem voedsel voor hare kinderen en goede verpleging voor haar zelve. Men schrikke er niet voor terug zelf de helpende hand uit te strek ken, waar men het vermag. Ook is het zoo verkeerd, aan on bekende armen geld te geven. En meu vervolgt er vaak'geen ander doel mee, dan den arme kwijt te worden. Daarom laat het mij nog eens zeggen: Leert de armen ken nen, weest hun een evennaaste in de ware be'eekenis van het woord, blijft niet op een afstand. Slechts dan zal de helpende liefde door een goed gevolg bekroond worden. En eindelijk, wanneer moeten wij geven? „Wie gauw geeft, geefc dub bel." Dat is een waar woord. Maai elke gave kome op den rechten tijd. Als eeu vriend mij zij n nood klaagt, bied ik hem niet dadelijk gesclien ken aan. De wijze barmhartigheid geeft gelegenheid, zich zeïven te helpen om het zelfbewustzijn van den arme te behouden. Want elke aalmoes geeft het gevoel der afhan kelijkheid, der machteloosheid. Daarom ook eere aan hen, die geen dank willen voor hunne gave, die blij zijn, als hunne bescherme lingen gauw vergeten, dat zij eeDS van hen afhankelijk waren, en zich weer zelf vooruit helpen. Daarom behoeft de dankbaarheid nog niet uit hunne harten te verdwijnen. „Wie gauw geeft, geeft dubbel." Dit woord heeft nog eene andere beteekenis. Het leert ons om armoede en ellende zooveel mogelijk te voorkomen. Zeker, wij zullen steeds armen hebben, want de el lende is eenmaal in de wereld. Maar wij kunnen hun getal ver minderen, als wij strijden tegen de oorzaken der armoede. Dat is de ware liefde, de ware Charitas in het sociale leven. Eu ook deze Charitas kent de engel der barm hartigheid, en hij vermaant ons: „Bemint uwen evennaaste gelijk u zeiven." N. B. (Vervolg.) Zijn zuster hoorde hen de stoep opkomen en als George de belknop aanraakte, trok zij de deur open Zij voerde haar gast in triumf de spreekkamer binnen, maar Geor ge hield zich op den achtergrond in de gang. Hij begreep, dat ,de zaak nu moest opgeheld, worden en hij had groote neiging om naar boven te vluchten. Intusschen be hield zijn nieuwsgierigheid de over hand. Hij luisterde en hoorde een kreet van zenuwachtig lachen, en zijn eigen naam, weerklinkend te mid den van da uitgeschaterde vroo- lijkheid. O George, George! riep mijn zuster uit. „Hoe kom je daartoe? Dat is mijn vriendin in het geheel niet; en je hebt haar hier gebracht, van het station. „Maar ze zei, dat ze juffrouw Jansen was! verklaarde George. „Ik ben juffrouw Franssen. Ik dacht dat u vroeg of ik juffrouw Franssen was," antwoordde de jonge dame, rood van ergernis en verlegenheid. „Hij verstond u verkeerd, de machines maken zoo'n leven," ver- klaardde mevrouw Stevens vrien delijk. „Maar hij beantwoordde mijn vragen omtrent Mark en tante,* hernam de vreemdelinge met ver ontwaardiging. „Mark is onze kat, en met tante dacht ik, dat u moeder," antwoordde George. „U zult u herinneren, dat ik zei dat ik George was." Het meisje begon te lachen met de overigen. „Welnu," hernam zij, ziet, dat ik hier kwam om mijn tante te bezoeken, mevrouw Keijstra; zij woont ergens op een plein, op de zelfde verdieping met een gezin, waarin verscheidene jongens zijn en een meisje, en de naam van een dier kinderen is Mark; de na men van de anderen ben ik ver geten. Zij had gezegd, dat, mocht ze soms zelf niet naar den trein kunnen gaan dan öf de jongens öf het meisje in haar plaats zouden komen om mij af te halenen r.u veronderstelde ik natuurlijk, dat mijnheer George Mark's broer was. En nu ben ik hierMaar in ernst, wat zult ge met mij aanvangen? Tan to zal doodelijk ongerust ziju." „Herinnert ge u het adres uwer tante niet?" vroeg mevrouw Stevens. „Neen, ik vrees van niet", ant woordde het meisje. „Maar ik ge loof, dat het ergens aan de zuidzijde is." „Zou u het weten, als u het hoorde"? vroeg George. „O ja, ik ben zeker, dat ik 't herkennen zou. Tante's naam is mevrouw Marie K. Keijstra, en zij woont hier al meer dan een jaar." „Ik zal in het adresboek kijken", bood George aanen hetzelfde oogenblik was hij weg. Na eenigen tijd kwam hij terug. „Jan van der Heij denstraat, is dat het?" vroeg hij. „Ja, inderdaad, nu herinner ik mijDank u duizendmaal," sprak zij verheugd. „Maar laat ons nu gaan, als 't u blieft." „In elk geval," hield George stoutmoedig staande, „mijn zus stuurt mij met aanwijzingen om een meisje af te halen, tamelijk lang, met bruin haar en oogen, en en —welnu, ik handelde zoo goed als ik son, niet waar „Wij hebben u niets te verwijten, George" antwoordde zijne moeder. „Het spreekt van zelf, dat juffrouw Frausen en George een half jaar later een paar waren. Gr. Houtstraat 30. HAARLEM Telef. 426-1046 familie Mul. Van na de h. Mis tot 12 en van 3 uur biechtgelegenheid 7 uur lof. Zaterdag, 7 uitstelling van Ons Heer half 8 Willem Berkhout half 9 ter eere v. d. Antonius. Biechtgelegenheid als bo ven, 7 uur lof. De gebeden worden verzocht voor Catharina Druiven, hvr. van Gerrit Kimman, die in den Heer is overleden. Zondag, Hoogfeest van Pinksteren, 7 uur Vroegmis, half 10 Hoogmis, half 3 de Vespers met Rozenhoedje en Aanbid ding voor de leden der vereeniging der Eeuwigdurende Aanbidding, 's Avonds te half 7 Congregatie van de Aartsbroeder- schap der H. Familie. Maandag, Tweede Pinksterdag, 7 uur Vroegmis, half 10 Hcogmis, half 3 de Vespers, 's Avonds half 7 Lof ter eere van de H. Maagd. Donderdag, 9 uur. Veni Creator en gez. Huwelijksmis Voor Willebrordus Punt en Joanna Clasina Schotvanger. In de week de li. Mis om 8 uur. Zondag, 7 uur en half 9 de stille h.li- Missen, 10 uur de Hoogmis, 's Nam. 3 ji uur dé Vesper3. Maandag, Tweede Pinksterdag, te vieren als Zondag. De h.h. Missen als op Zon- da", 's Nam. 3 ure de Vespers. Donderdag, half 9 gezongen h. Mis ter eere van het H. Sacrament, 's Avonds half 8 Lof. Vrijdag, half 8 Lof. Zondag, half 8 Vroegmis, 10 uur de Hoogmis, 3 uur de Vespers en daarna •K gelegenheid om te biechten tot half 6. Maandag, half 8 Vroegmis, 10 uur de Hoogmis, 3 uur Vespers. Maandag, Vrijdag en Zaterdag Quater temperdagen geboden te vasten. Dinsdag, Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag de h. Missen kwart over 8. Zaterdag, van 48 gelegenheid om te biechten. De gebeden worden verzocht voor Wilhelmina Wensveen, geb. Willemse, Agatha Maria Witteman, en die met de laatste H. Sacramenten dei- Stervenden zijn voorzien. In ondertrouw zijn opgenomen Joannes van Bakel Petronelia vaii den Berg. Zondag, ten half 8 de Vroegmis en I ten 10 uur de Hoogmis. Des middags ten half 3 Vespers met preek, gelegen- t heid tot biechten van half 2—4 uur. Des avonds gelegenheid tot biechten van 6 I uur af lot zoolang en achtereenvolgens I. biechtelingen zijn. Maandag, 2e Pinksterdag te vieren al3 Zondag, ten half 8 de Vroegmis en ten 10 uur de Hoogmis. Des 's middags ten half 3 Vespers, voor en na de Vespers 1 gelegenheid tot biechten. Dinsdag en volgende dagen de h.h. Missen ten half 8 en 3 uur. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag, Quater- temperdagen geboden Vastendagen. Woensdag en Zaterdag Catechismus, i. doch Woensdag alleen voor de jongste I afdeeling. Zondag, 7 uur stille h. Mis 10 uur I Hoogmis 's Namiddags 2 uur Lof en feest predikatie. Maandag, 7 uur stille h Mis 10 uur Hoogmis, 's Namiddag 2 Lof en Itozen- I hoedje. Donderdag, half 10 gezongen trouwmis f Aaviauus van Kesttren en Joanna van I der Meer. De gebeden worden verzocht voor Joanna v. Dam, wed. Willem Broekhof, v Cornelia Zuiderduin wed. v. d. Voort, en Wilhelmina Adriana van Niekerk, wed. van Henricus Kemmerswaal die met de laatste H. Sacramenten der f Stervenden zijn voorzien. Kerkv.d. H. Franciscus van Sales, f. Zondag, Hoogfeest van Pinksteren. Na f het Lof gelegenheid om te biechten. Maandag, 2de Pinksterdag te vieren als Zondag. 7 uur Vroegmis 10 uur Hoog- ïuis. Na den middag 3 uur lof. Dinsdag, half 9, gez. h. Mis, ter eere Van den H. Antonius. Zaterdag, 's nam. van 48 uur gelegen- heid om te biechten. In de week alle dagen de li. Mis ten half 9. Ten uur Catechismus. De gebeden worden verzocht voor Adriana Huibers geb. Punt, die met de laatste H Sacramenten der Stervenden is voorzien. In ondertrouw zijn opgenomen. Joannes Hametherman en Seraphine v. d Vlugt Joannes Theodorus Vink en Joanna Elisabeth Smit. 1 Zondag, 7 uur Wed. Kan geb. Magarelha kuiper. 10 uur Parochie. Maandag, 7 uur Mgr. Bernardus Dan- «elman. 10 .Joanr.es Hendrikus Jansen. Dinsdag, 8 uur Zekere intentie, half 9 "Verl. familie De MeijStammijer. Woensdag, 8 uur Elisabeth Persoon geb. Scholten, half 9 Adriana Hack hvr. Jo annes Bus. Donderdag, 8 Jan Tol en Wilhelmus Molenaar, half 9 Cornells Beers en Anna Tol. v: Vrijdag, 8 en half 9 beide voor Mgr. B. Dankelman en overl. ouders. Zaterdag. 8 uur, Z.Eerw. Heer Joannes Steenvoorden, half 9, Nicolaas Dankel man en overl. familie. De R. K. Vereenigingen van Haar lem en Omstreken vinden in deze rubriek gelegenheid om KORTE (ook huishoude lijke) mededeelingen, agenda's enz. bekend te maken. Pêederlandsche R. K. Volksbond Maandag 8 Juni, half 9 Ondersteu ningsfonds. Dinsdag 9 Juni, half 9 uur, Houtbe- werkersgilde „St. Joseph", 8—9 uur Hulp in Nood, half 9 uur, Schildersgilde „St. Lucas", balf 9 uur, bestuursvergadering Propagandaelub. Woensdag 10 Juni, 9 uur, repetitie Zang- vereeniging, half 9 uur, bestuursvergade ring Bouwvereeniging. Donderdag, 11 Juni, half 9 uur, Rede rijkerskamer. Vrijdag 12 Juni, half 9 Hoofdbestuur. Zaterdag 13 Juni, half 9 zitting Spaarbank „St. Antonius van Padua." 89 uur zitting Hulpspaarbank (Schoterkwartier). Half 9 spaarkas „St. Nicolaas" (winter provisie). Half 9 uitstalling en verkoop van brochures en geschriften door de Propagandaelub. Van half 9 tot half 10 inschrijving van nieuwe leden en zitting Coöperatieve BakKorij. MEDEDEELINGEN. Personen, welke weuschsn deel te ne men aan een taai-cursus, worden vrien delijk verzocht zich zoo spoedig mogelijk op te willen geven bij ondergeteekende het bedrag daarvoor zal later naar om standigheden worden geregeld. Namens het Bestuur, T. H. BROEKHUIJZEN, le Secr. Linaebotenstraat 81. Bondsgebouw: Peperstraat 15. Zaterdag 6 Juni, 's avonds van 8 tot 9 uur zitting der Spaarbank St. Antonius van 8 tot 9 zitting der Spaarkas St. Ni colaas en Communiefonds. Zon ia.,j 7 Juni, 's morgens half 12 uur, vergadering der onderafdeeling Land- en Tuinbouw „St. Jeroen". Trouwe opkomst dringend erzocht. Namens het Bestuur, J. DE GOEDE, Secr. Bondsgebouw: Dorpsstraat C 115. Zaterdag 6 Juni, 's avonds van 8 tot 9 uur, zitting Spaarkas. Zondag, van 12—1 uur, repetitie Zang. MEDEDEELING. Ingekomen candidaat voor 2e Penning meester, den heer A. Wassenaar. Namens het Bestuur. A. H. SCHRAMA, Secr, Zondag, 14 Juni,\3es avonds te 6 uur, vergadering van de St. Barbara-Vereeni- ging, te 7 uur algemeene vergadering der Afdeeling, in welke vergadering verkie zing is van het bestuur voor Hulp in Nood. Candidaten worden ingewacht tot en met de vergadering. Vrijdag 19 Juni, des avonds te half 9 uur, repetitie Tooneel. Namens het Bestuur, J. ZANDVLIET, Secr. HAARLEM- Sint J.ozefsgezellen-Vereeniging. Vereenigingsgebou\ Zoetestraat No. 3 Geopend des Zondags van 12-3 en van 5-10 uur. Op werkdagen van 6 tot 10 uur 's avonds. Zoetestraat 13. Het gebouw is dagelijks geopend, des avonds van 610 uur en op Zon- en Feestdagen den geheelen dag. R. K Zang vereeniging ARTI ET RELIGIONI. dir. de Heer JAC DE JONG. A. s, Dinsdag wordt als naar gewoonte de repeiitie gehouden des avonds ten 8 uur (precies) voor de dames, ten 9 uur voor de heeren. Trouwe opkomst wordt dringend ver zocht. Gelegenheid bestaat zich aan te mel den als candidaat voor deze vereeniging,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 11