n. 23. 1 DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 42JU dull 011 IIIU BP f ICindeB»hB£i&v©ffit 2S*»3!«3Sf Haarlem mm GULDEN bij 9IIII «P» 1 Kfft «K™ Iflfl ""f'N fifl Heemstede. Hiliegomsche Alledagjes. BUITENLAND. De Dochter van den Millionair. NiJDAC 112 JUN8 J908. 33st3 Jaargang Mo. 6909. 6. Bureaux van Redactie en Administratie: interc. Telefoonnummer 1426. Van 16 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie i oontant. PRIJ8 DER ADVEBTENTEÈN: f0.00 contant)! 0.50 0.10 ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlem fl.85 Voor de plaatsen, waai- een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.86 Voor de overige plaatsen in Nederland franoo per post 1,81 Afzonderlijke nummers 0.05 Alle betalende abonnés op dit blad zijn, volgens de bepalingen en onder de beperkingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor bedragen van: wgsvmger. GULDEN bij verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. Voor de uerkiezing uan een 'id in den gemeenteraad uan Heemstede op Dinsdag 16 3uni beuelen wij dringend aan den Heer H. J. Ba. PEEPERKORH. Ontoerekenbaar? 't Zit tegenwoordig in de lucht. Geen rechtszaak van eenig belang kan er zijn, of we zien doktoren als ..deskundigen" namelijk omtrent den geestestoestand van de beklaag den optreden; we lezen van hal- »e- en kwart-toerekenbaarheid, van zedelijke minderwaardigheid", van •.psychose" en „hysterie", we hoo- fen de verdedigers pathetisch uitroe- Pen, dat hun cliënt ontoereken baar was Ziet naar- de berechting van den Afschuwelijken moord te Zeist; ziet baar het terechtstaan van het be ruchte inbrekerstrio te Amsterdam, baar het hooger beroep van de Arn- bemsche millioenen-fraudeurs Om nu maar een paar der meest- sai 11 ante gevallen van deze dagen te noemen. Dat teekent den geest des tijds: den geest des ongeloofs. Verzwakt wordt het bewustzijn »an bet kwaad als zoude, verzwakt bet godsdienstig principe, dat wij onze kwade neigingen en hartstoch ten hebben te beheerschen. Natuur lijk: waar het motief der goddelijke ■Wet is weggenomen en alleen het lagere, het menschelijke, als richt snoer voor doen en laten moet gel den. En wie profiteeren er van De boosdoeners, de misdadigers batuurlijk. 't Kunstje van botte stompheid, suffig-zich-voordoen, im beciel-gelijken, schijnt al heel gauw te worden geleerden de heeren mis dadigers, groote en kleinere, nemen bet met graagte van elkander over. Vraag er den rechtbankverslag gevers van de bladen maar eens na! 't Komt ons voor, dat het goed is, op dit verschijnsel eens te wijzen. Het is weer een nieuw bewijs voor Se stelling, dat zonder een funda ment van godsdienst en op hoogere motieven steunende zedelijkheid de maatschappij een weg opgaat, die Verkeerd leidt! VII. Een lange inleiding. Katholiekendagen storten in het Roomscbe maatschappelijk leven een machtige bezieling. Overal, waar ?ulke grootsche wa- penkeur gehouden werd, is de krach tige inwerking in het praktisch leven afdoende gebleken. De hoog-ernstige beraadslagingen der Katholiekendagen stuwen met breeden en krachtigen golfslag nieu we ideeën, gedragen door de oude, beproefde, onvernietigbare Waarheid van het Katholicisme, de maat schappij in. Vèrweg en jaren lang deinen ze voort, om ten laatste ge heel en al door de verlossingbaren- de kracht der daad belichaamd te worden. „Vindicamus haeredidatem patrum nostrorum." Zoo sprak onze hoogbeminde Kerkvorst, Mgr. Cal lier, in die roerende stonde bij 't scheiden op den Delftschen Katholiekendag in Wijnmaand van 1906, Me dunkt, het is niet te veel gezegd, als ik beweer, dat deze leuze „Laat ons strijden voor het erfdeel onzer vaderen," het hoofdmotief is, dat in den arbeid op en tengevolge der Katholieken dagen zijn weelderigheid in variatie vindt. Die grondgedachte schenkt vrucht baarheid aan het zaad, op die groote en grootsche samenkomsten van Katholieken mild uitgezaaid. Daarom kon Z. D. H. den Bis schop van Haarlem herinneren aan de conclusie betreffende de patro naten, besproken op den Alkmaar- schen Katholiekendag. „Wat toen gewensebt werd," aldus sprak Mgr. te Delft," is gekomen, en er komt nog meer. Ziet ik hoop, dat er thans ook vercenigingen voor den Middenstand zullen worden gesticht, en nog spoediger dan de patronaten gesticht zijn." Die hoop is door krachtdadige actie verwezenlijkt. En wat na de Üelftsche Katholieken-" dag geschiedde, zal ook thans na dien van Haarlem gebeuren. Hier werd den 20sten Mei breed behandeld het hoogst belangrijke onderwerp „Lectuur". 't Was een heerlijke samenvat ting, toen professor Pater De Groot er uitsprak zijn magistrale rede, waarvan ieder woord was als een houw op het marmerblok, waaruit het beeld lectuur zienöeroogen werd uitgebeiteld. Gesterkt met de kennis in de afdeelingsv8rgaderingen geschon ken, bezield door de mooie en in houdrijke zegging van Prof. De Groot, aangevuurd door het Herder lijk woord van hun Bisschop gingen de mannen, daar te zamen, zich weer verspreiden over 't diocees om er de kracht, de bezieling, de aan moediging over te planten in de vele werkers, die tot krachtige actie steeds gereed staan. 'k Schreef hierboven: een lange inleiding. Dat mag deze terugblik zeker heeten, want ik wil heden spreken over onze Volksbibliotheek, over onze Hiliegomsche R. K. Lees bibliotheek. Maar omdat ik wellicht later ook andere beschouwingen over Hiliegomsche toestanden in verband met lectuur hoop te geven, meende ik de inleiding niet te lang en niet misplaatst. V olksleesbibliotheek. Hillegom heeft zijn R. K. Lees bibliotheek. Op initiatief van het Kruisverbond, in 1904 tot stand gekomen, bleek al spoedig hoe groot de behoefte was, dat er op werd gewacht. Thans telt de bibliotheek reeds 1153 nummers en wat het voornaamste punt is: er wordt veel, zeer veel van de gelegenheid ge bruik gemaakt. Mannen zijn er, die met prijzenswaardigen ijver, met opoffering van veel vrijen tijd en met getroosting van veel moeite de instelling hun diensten verleenen. Hun zij hier saluut gebracht. Ik ben diep doordrongen van het besef, dat hun arbeid niet te hoog geschat kan worden. En zij op de eerste plaats zullen zeker rekening gaan houden met wat in de eerste af deeling op den Haarlemschen Katho liekendag is gezegd en geconcludeerd over Volksbibliotheken,zij op de allereerste plaats zullen in practijk omzetten, wat daar besproken werd. In de noodzakelijkheid der oprich ting eeuer Volksbibliotheek, voor gesteld in de eerste aangenomen conclusie uit genoemde eerste sectie, is reeds door de stichting der biblio theek hier te Hillegom voorzien. Haar geheele bestuur voldoet vol komen aan de derde conclusie over de leiding. Bepalen we ons thans tot de tweede conclusie luidende: „Deze bibliotheken, waaraan, zoo mogelijk, leeszalen te verbinden zijn, moeten voor het grootste gedeelte bevatten ontspanningslectuur, omdat deze het meest gevraagd wordt en hierin' dus voor het meeren - deel van het volk het grootste ge vaar ligt voor geloof en zeden. „Aan deze ontspanningslectuur verbinde men op doelmatige wijze ontwikkelings-leetuur en men trachte daarbij zooveel mogelijk den smaak in deze meer «rustige lectuur aan te kweeken." Een gezonde critiek kan niot anders dan ten goede strekken, en waar ik louter opbouwende critiek 't klinkt wel ietwat vreemd, want critiek besehouwt men, ik meen echter ten onrechte, als een soort van breekinstrument bedoel, daar schroom ik niet eenige zwakke plaatsen ia onze R. K. Bibliotheek aan te wijzen. Ik beoog daarmee verbetering, versterking, herstel te bevorderen. Een leeszaal is aan onze inrichting niet verbonden. Zooals de omstan digheden thans zjjn, zou het on raadzaam wezen. Daarvoor is op Hillegom tenminste te groot gebrek nogaan een R. K. Volksgebouw. Maar daarover doe ik thans het zwjjgen. Het grootste gedeelte moet zijn ont,8pannigslectuur. Aan die voor waarde voldoet onze bibliotheek, want als ik de Annalen van O. L. Vrouw van liet Heilig Hart (16 jg.), die van de Afrikaansche Missiën e.d. zeer nuttige en mooie geschriften niet meetel, dan kom ik tot deze uitkomst, dat er van de 1153 boeken niet minder dan 1121 ontspannings lectuur zijn. Slechts 32, waartoe ik dan reken De Levens der Heiligen, Leven van den H. Antonius, Chris- toffel Columbus, De H. Vader, Feest vierende Katholieke Kerk, Gesprek ken over Godsdienst, Leven van Paus Pius IX en meerderen van dezen aard, zijn te rangschikken onder ontwikkelingslectuur. Eerst iets over ontspanningslec tuur. Even beslist als ik voor volwas senen (en niet-volwassenen) ten sterkste afkeur detective-romans met het eeuwig terugkeerend Hol mes-type en zijne steeds ten tooneele gevoerde misdadige objecten van onderzoek, even beslist keur ik voor de kleinere en grootere jeugd af de lectuur van werken van G us ta v Aimard en die er op lijken, de Aimard-achtige dus, met de talrijke variaüss van overspannende, over prikkelende Indianen-geschiedenis sen. En zulke telt de R. K. Biblio theek er nog al wat: de eerste 19 nummers bijv., en dan de Leder kousen en Padvinders en Wilddoo- ders en Mohikanen van Gouverneur, Ik weet wel, de wijze van tot standkoming der bibliotheek is er niet vreemd aan, dat zulke werken voorkomen. Hoe van E. Gerdes werken in deze bibliotheek blijven staan begrijp ik niet, zelfs al be handelen ze de tijden van voor de Hervorming, 't Maakt de lezers toch vertrouwd met dezen schrijver, dat gevaar mag niet onderschat worden, te meer niet, daar zijn geschiede nissen boeiend mogen heeten. Ik heb met deze d« zwakke plaat sen niet allee bekeken, ik bemerk dat de ruimte aardig inkrimpt. Een herziening van den catalogus in dit opzicht is niet overbodig. En nu de ontwikkelingslectuur. Ik wil aannemen dat er 50 boeken van deze soort lectuur in onze bi bliotheek zijD, het grootste gedeelte is in den geest als de genoemde. Dat is uitstekende, heel goede ont wikkelingslectuur. (De Algemeene Geschiedenis van L. Mulder is in onze boekerij zeker een „dwaling.") Evenwel zal men niet kunnen ont kennen, dat het getal werken in vergelijking tot het geheele getal zeer gering en dat de aard eenzij dig is. Daarom zou het wel in den geest der tweede conolusie zijn, als ei op doelmatige wijze in wat meer ontwikkelingslectuur voorzien werd. Bestaan daartoe geschikte werkjes? Ongetwijfeld. Ik zal er tot besluit eenige noemen van verschillende uitgevers, om alle gedachten aan eenige partijdigheid, hoe ook, te voorkomen. Alle werkjes van „Ge loof en Wetenschap" (uitgave Naaml. Venn. Spaarnestad) zijn goed. Ik noem bijv. Christelijke Knnst, Moed en Vertrouwen, Moderne Christenen, Spiritisme, De Christen vervolgingen in 't licht der heden- daagsch critiek, de Hedendaagsche bewijsgronden voor het geloof, Is Godsdienst noodig, Het Christen dom der Catacomben, de Anti- Christelijke leer der Theosofie enz. enz. Of zulke boekjes noodig zijn in een R. K. Leesbibliotheek te Hil legom? Wie er bewijs voor verlangt, heeft aan mijn adres: Van Dorp, Red. van dit blad, slechts een brief kaartje te schrijven! Van de eveneens talrijke F u t u r a- uitgaven en die van de vereeni- gicg P et rus Can i si u s afzonder lijke boeken op te sommen moet ik om wille der plaats naiaten. Als zeer aanbevelenswaardige, ik durf zelfs zeggen hoognoodige boeken noem ik nog Het Heilig Mis offer en zijne Ceremoniën, een verklaring van Mystiek en Li turgie aoor pater Van Nieuwbarn geschreven (uitgave Malmberg),Kin derzegen, en nog andere uitgaven van de Wilt, Nijmegen, enz. enz. In den zomer wordt gewoonlijk de bibliotheek weer aangevuld en in orde gebracht. Een prachtige gelegenheid is dat ongetwijfeld, om aan de beraadslagingen op den Ka tholiekendag practische resultaten te geven. Dat kan niet ineens, en dat behoeft niet ineens, maar ge- leidelijkvoort&rbeidend indien geest, ontstaat er een volksbibliotheek, die steeds meer aan de strenge en de strengste eischen aal gaan voldoen. VAN DORP. BELGIE. Alweer een spoorwegongeluk. 't Wordt een serieNu is er weer een trein ontspoord in België, en wel tusscheu Mods en Doornikde hoop ineengeschoven wagens verbrandde door het vuur uit de locomotief en het droevig gevolg ervan is geweest dat drie personen gedood en vijftien ge wond werden. Ligt het aan de staatsexploitatie? Of is er een fatum over de Belgische spoorwegen in den laatsten tijd? Men is er wèl ongelukkig I ITALIË, Meneer Nathan. De heer Nathanmen kent hem immers wel? Opvolger van prins Ruspoli, opvolger van de al oude praefectenburgemeester van het Koninklijke Rome De heer Nathan dan, die als can- didaat van de anti-clericale partij tot burgemeester van het eeuwige Rome is gekozen, vrijmetselaar en anti-Katholiek van professie, toont zich nu zoowaar ook heftig anti-Ko ningsgezind! En nu heeft de par tij des Konings, die in Rome natuur lijk wel anti-Katholiek moet wezen, hem nogal op het kussen geholpen! Ziehier een paar staaltjes. Bij een feestmaal, dezer dagen ge houden, waaraan officieren, afge vaardigden, leden der provinciale en gemeenteraden deelnamen, bleef de burgemeester van Rome onder het spelen van den Koningsmarsch zit- lten, terwijl alle anderen opstonden. Toen een der deelnemers na het einde op een niet voor verkeerde opvat ting mogelijke manier met een sten torstem uitriep: „Nu nog eens een Koningshymne en dan allen op staan!" stond na wat aarzelen bur gemeester Nathan in een boozen luim werkelijk opdoch slechts om de zaal te verlaten En in een kennisgeving voor het feest der Grondwet, die op het oogen- blik op alla hoeken der straten is aangeplakt, verklaart Nathan, dat binnen korter of langer tijd de ei schen van den vooruitgang het nood zakelijk maken de grondwet andere grenzen te gevenDe afgevaardigde Santini heeft naar aanleiding hier van reeds aan den president der Ka mer een interpellatie gezonden. De Italiaansche anti-clericalen zijn wèl met hun meneer Nathan opge scheept RUSLAND. De ontmoeting te Reval. De bijeenkomst te Reval is afge- loopen. Het stadje ligt weer in rust tot het einde der volgende maand, als wan- FPf iiMJPTOto (Naar het Fransch) 5) III. Van den boulevard komende, teorkt men in de rue Faitbout, aan rechterhand drie of vier kleinei hotels op van een eenvoudigen doch Eerlijken bouwtrant, welke door tui- omgeven zijn. Op een zachten, halmen Septemberavoud verscheen man van omstreeks vijf en veer is jaar aan de deur van een dezer koningen en wendde zich tot den portier met de vraag .of de heer Fa- J anion thuis was Dit was een der zienlijks te bankiers. De portier (°°nde zich zeer voorkomend jegens z©11 nieuw aangekomene. Hij vroeg naag zijn naam, noch naar de van zijn bezoek ,zooals vele Portiers die gewoon zijn een vreem- „hog een formeel verhoor te doen (^orgaan Deze raadpleegde slechts een re- yster en antwoordde dat mijnheer alamon «m acht uur den heer Guil- ^öie verwachtte. „Die ben ik," zeide de bezoeker. „Wees dan zoo goed naar boven te gaan, mijnheer." Ter zelfder tijd schelde de portier, ten einde den! vreemdeling aan te dienen. Een be diende in een eenvoudige livrei ver scheen aan de trap, en de heer Guil laume noemde zijn naam, zonder dat hem daarnaar gevraagd weid. La ten wij er aanstonds bijvoegen, dat mijnheer Guillaume hoogst eenvou dig gekleed was. De heer Falamon, die gewaar schuwd was door het schellen van den portier kwam zijn bezoeker reeds in de eetzaal te gemöet. „Welke ©ene nauwgezetheid, mijn heer!" zeide de waardige bankier.4 „Dat is de beleefheid van konin gen en bedelaars," gaf Guillaume ten antwoord. De heer Falamon geleidde zijn gast naar een ruim studeervertrek, hetwelk met ©ene deftige weelde ge meubeld was en waar alles welstand en aanzien verried. Hij schoof een leunstoel bij zijn schrijftafel en ging zelf niet zitten, voordat Guillaume had plaats genomen. „Mijnheer," zeide de bankier, „ik heb het werk doen beëindigen, het welk u mij opgedragen hadt. Hier, in deze lade, ligt uw ganschen gel- delijken toestand omschreven. [Wilt u het zelf nazien Guillaume schoof zacht de reeds half geopende lade dicht. „Ik onderzoeken, hetgeen u zelf hebt gezien en gecontroleerd, mijn heer Ealamon!" riep hij uit. „Voor wien ziet u mij aan Ik kom u slechts vragen naar de totale be dragen, niet naar de bizonderheden in cijfers." „'Uw vertrouwen vereert mij en doet mij veel genoegen, mijnheer" hernam de heer Falamon. „Dit is dan het algemeen overzichtDe som, welk© u bij mij heeft gedeponeerd bedraagt twee millioen twee hon derd vijftig duizend franken. Van dit bedrag heeft u zestig duizend franken afgezonderd, waarvan ik de rente moet uitkeeren a,an iemand, die ik niet noemen zal. Bovendien be stemt u, naar u mij geschreven hebt, niet waar, twee honderd duizend franken voor ©en open crediet ten bate van iemand, dien ik eveneens niet behoef te noemen. Samen dus twee honderd zestig duizend franken zoodat nog ten dienste van u over blijft de som van ©en millioen negen honderd negentig duizend franken." „Dat is volkomen juist," zei de heer Guillaume. „Ik wist niet, dat ik zoo rijk was. Doch geduld maar, ik ken een vogel, die er veel van houdt het geld te laten rollen." „En wien u niets weigert, mijn heer?" „Niets is nu juist het woord niet," hernam de heer Guillaume. „Ik open een ruim crediet,.hetwelk noch tans zijn grenzen heeft." „Ongetwijfeld," stemde de bankier toe. „Het crediet gaat dus heden in en bedraagt twee honderd duizend franken, welke ik op de eerste aan vrage tegen bewijs kan uitbetalen „Zoo is het." „Zonder koers of tijd te bepalen J a. „Zoodat de begunstigde persoon naar goedvinden over dit bedrag be schikken kan „Naar haar goedvinden en volgens hare wenschen of grillen „En moet er, wanneer de geheele som is uitbetaald, een nieuw crediet geopend worden „Een oogenblikje," antwoordde de heer Guillaume glimlachend. „Uwe voorkomendheid voert u een weinig te ver, waarde heer. Mijn vogel is voorzeker schoon en hij zingt ook, zooals hij gebekt is, doch hij is nog wat wild, zoodat het niet goed zou zijn hem al te veel vrijheid te geven. Hij heeft netten en jagers te duch ten. Laten wij ons dus voorloopig maar tot een crediet van twee hon derd duizend franken bepalenlater kunnen we altijd nog zien. Ik zal er eens over nadenken." „U heeft slechts te bevelen, mijn heer," zeide de bankier. „Dus dit is goed afgesproken. Maar nu uzelf, hoeveel geld heeft u noodig?" „Ik?" vroeg de heer Guillaume, terwijl hij met de hand langs zijn voorhoofd streek, „maar ik heb nog voor ©en maand genoeg." „U. is zuinig, mijnheer. Het is reeds bijna zes weken geleden, dat ik de eer had u twee honderd vijf en twintig franken ter hand te stel len." „•[Welnu, reken eens na," hernam de heer Guillaume, „tegen drie fran ken per dag moet ik nog het ronde sommetje van negentig franken op zak hebben, daarmede kan ik nog een maand lang een leven als een prins leiden." „Dus zijt u dan toch een gierig aard riep de heer Falamon uit. „Gierigaard!" herhaalde de zon derlinge bezoeker. „Neen, u vergist zichik spaar niet waarom zou ik ook? Ik bezit in Indië een vermo gen „Hetwelk een waarde vertegen woordigt vanvroeg de ban- kier. „Daar heb ik u." zeide Guillaume; „dat is ©en o,ogenblik van nieuwsgie righeid, hetwelk uw stand kenmerkt. O, die financiers. Ja, de vos verliest wel zijn haar, maar niet zijn stre ken „Pardon," hernam de heer Fala mon; „het komt, omdat er zooveel geheimzinnigs om u is; uw leven is zoo zonderling „Dat n het geheim wel zoudt wil len doorgronden," voegde de heer Guillaume er bij. „Welnu, waarde heer ,ik acht u bijzondei' hoog en wil u dan ook wel dit geheim ontsluie ren, doch heden niet en morgen even min. De dag zal komen, .waarop u jmijn leven zult leeren kennen als ware het een boekthans moet ik dit hoek echter nog gesloten houden. Vraag mij niets. Doch ter zake. Ik heb voor mij persoonlijk nog geld genoeg bij me, maar daar men nim mer weet, wat er gebeuren kan, zult u mij verplichten met- ©en twintig duizend franken ter mijner beschik king te houden. In geval van nood zal ik met een eenvoudige bon op u trekken. Het is meer dan waar schijnlijk, dat het in het geval niet gebeuren zal, maar „Dat blijft afgesproken, mijn heer," zei de bankier. „Nu nog eene enkele opmerking. Waarom veran dert u uwe leefwijze niet, mijnheer Guillaume, al ware het alleen maar in het belang van uwe gezondheid Ik ben er van overtuigd, dat u een leven leidt vol ontberingen. „Ikriep de millionair uit, ,,maar ik richt festijnen aan als een vorst eu geef mij over aan genoegens van een koning." „Met drie frank per dag?" vroeg de verblufte bankier. (Wcrdt vervolgd HUH HAARLEM» COUMNT 1008 15 v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1