P BINNENLAND. Staten-Generaal. Uit den Omtrek, Stadsnieuws. e er Fallières er met den Czaar zal amenkomen. Een officieele nota van het Rus sische telegraafagentschap meldt als het resultaat van de onderhandelin gen het volgende: ,,De ontmoeting van koning Eduard met den Czaar had ten doel de vriend schappelijke betrekkingen tusschen de twee regeeringen, welke door de ver dragen van het laatste jaar werden ingeleid, te bevestigen. In den loop der besprekingen tusschen Iswolski en Hardinge werd vastgesteld, dat deze overeenkomsten den gslukkig- sten invloed hebben geoefend op de vreedzame ontwikkeling van verschil lende kwesties. Wat Perzië betref blijven Rusland en Engeland steeds vast besloten de integriteit en onaf hankelijkheid van dat land te be schermen. De besprekingen, die er sedert eenigen tijd tusschen de twee regeeringen met het oog op den toe stand in Macedonië gevoerd worden, staan op het punt tot volkomen over eenstemming te leiden. Men hoopt, dat deze overeenstemming tot grond slag zal dienen voor een algemeene entente tusschen de belanghebbenden bij den hervormingsarbeid in Mace donië. Het is de wensch van Rusland en Engeland om de beste betrekkin gen met alle overige mogendheden te handhaven". Nieuwtjes in drie regels. Sofoelis, het hoofd der Sarno- saansche opstandelingen, heeft tegen Turkije's optreden geprotesteerd. Morgen en Zondag groote vrou wenoptochten voor vrouwenkiesrecht in Londen, 'n Pretje voor de liefhebbers 1 In Haiti is weer burgeroorlog. Drie candidaten voor 't presidentschap vechten er, naar oud gebruik. Verspreide Berichten. Een lief land. De chef derplaat- selijks politie die het voerloopige onder zoek leidde naar aanleiding van den moord op den aartsbieschop van Georgië, waar van re gisteren melding maakten, is op een rit naar zijn woning door een onbe kende ernstig aan het hoofd gewond. De dader ontkwaan. Een pogiDg om de stuk ken betreffende het onderzoek te roeven mislukte! Kortemetten! De correspondent van de „Daily Telegraph" seint, lakoniek, uit TeheranDe Sjah heeft gedreigd, dat hij Teheran in lacht zal laten vliegen, indien er eenige poging gedaan wordt, om tegenstand te bieden.... Fallières naar Rusland. De ontmoeting van president Fallières en den Czaar zal plaats hebben ta Beval, op 27 Juli a. s. Op 20 Juli begeeft de presi dent lich naar Kopenhagen, waar hij 2 of 3 dagen zal vertoeven, vandaar naar Stockholm en daarna naar Re val. Ten slotte zal hij neg Christiana bezoeken en den 4den sf 5den Augustus te Parijs terugkeeren. Hofberichten. H. M. de Koningin naar de Residentie. De treiD waarmede H. M. de Konin gin a.s. Maandag van Het Loo naar de residentie vertrekt, zal omstreeks lCb/a uur v.m. alhier aankomen. De Koningin en Prins zullen tegen het einde dezer maand nogmaals in de residentie vertoeven, ten einde één dag te Delft de studentenfeesten bij te wonen. H. M. de Koningin-Moeder, die gisteren een bezoek aan Haar dochter op Het Loo kwam brengen, werd aan het station verwelkomd door H. M. de Koningin. Na een hartelijke be groeting op het perron, werd in een rijtuig, met vier paarden la Dau- mont met voorrijder, naar Het Loo gereden. H. M. de Koningin-Moeder maakte gistermorgen een wandeling over Het Loo, vergezeld door een hofdame en den intendant. Bon standbeeld voor Koning- Stadhouder Willem III. Door de gewestelijke Commissie van Zuid-Holland waren ter kennis van het Uitv oerend Comité voor de oprich ting van een standbeeld voor den Koning-Stadhouder Willem Hl bezwa ren gebracht, tegen het plan van dit comité om het standbeeld te plaatsen niet te 'sGravenhage maar te Breda. Die bedenkingen waren zoo ernstig dat de gewestelijke commissie daarbij gaf te verstaan wel eens bezwaar te kunnen maken tegen het afdragen van de door haar ingezamelde geldeD, daar verscheidene harer inteekenaren slechts hadden ingeschreven in de veronderstelling dat het standbeeld in Den Haag zou komen. Het hoofdcomité (voorzitter generaal A. Kool, secretaris J. van Dam van Isselt) heeft thans, naar da „Nieuwe Crt" meldt, aan het gewestelijk comi té geantwoord, dat hij geen stappen kan doen om op de reeds gedane keuze van Breda terug te komen. De Premier. Gedurende het buitenlandsch verlof van Minister Heemskerk is diens ambt genoot van Financiën, mr. Kolkman, opgetreden als tijdelijk voorzitter van den Ministerraad. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt te Wiesbaden een rust tijd van eenige weken door, voor hem noodig geoordeeld na den inspannen- den arbeid vóór en ni het optreden van dezen overigens werkkrachtigen bewindsman gevorderd, vooral door het gelijktijdig beheer gedurende eenige baanden van twee Ministeries: zijn ©'gen Departement en dat van Ko loniën. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit is benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Port land, de heer J. W. Matthes. De post te Portland heeft den staat Oregon als ressort. Aan den heer Matthe3 kan in EËN LEGER ZIJN MAAG. „Een leger marcheert op zijn maag!" Dit is een der kernachtige gezegden van den grooten Napoleon. Hij bedoelde daarmede, dat, indien een soldaat beantwoorden zal aan de eischen van kracht en betrouwbaar heid, hij behoorlijk gevoed moet zijn en in staat zijn rantsoen te verteren. Zijn opmerking is evenzeer van toe passing op eiken man, elke vrouw en ieder kind in het dagelijksch le ven. De organen, zenuwen en spie ren van uw lichaam kunnen slechts dan behoorlijk werken indien ze vol komen doorvoed zijü en jiu is het niet dat, wat ge eet, dat voedt, maar dat wat ge verteert. Slechte spijs vertering verzwakt uw gestel, vult uw bloed met onzuiverheden die voortkomen uit de onverteerde mas sa in maag en ingewanden en uw ge- heele lichaam wordt vatbaar voor alle mogelijke ziekten. Ge wordt loom, zwak en ziekelijk; elk soort werk wordt u tot een last. Somtijds gaat dit gevoel gepaard met pijn, hoofdpijn, wind, hartklopping, dui zeligheid of verstopping. Echter be hoeft ge niet te wanhopen. Moeder Seigel's Tabletten zullen u genezen. Dit wereldberoemd ge neesmiddel bereid uit kruiden, schors en bladeren herstelt de na tuurlijke werking van maag, lever en ingewanden en op deze wijze ver zekert het u eene volmaakte spijs vertering, volmaakte voeding en dientengevolge volmaakte gezond heid. Tienduizenden menschen. in alle deelen der wereld, hebben door eigen ondervinding bewezen, dat Moeder Seigel's Tabletten herstel lende en genezende eigenschappen, bezitten die in geen ander genees middel worden aangetroffen. Het genas hen naxlat alle andere midde len absoluut gefaald hadden. Moeder Seigel's Tabletten zijn in nette fleschjes verpakt, welke ge makkelijk in den zak of in een tasch- je kunnen worden gedragen. Ver krijgbaar bij alle apothekers en dro gisten. Prijs El. 1.50 per fleschje. Ook verkrijgbaar bij Göppinger Groote Houtstraat, Haarlem. het Nederlandsch geschreven worden. Bij Kon. besluit van 10 dezer is benoemd tot president der arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam, mr. P. Coninck Westenberg, thans rechter in gemelde rechtbank. Mr. Troelstra. Mr. P. J. Troelstra is weer in ons land teruggekeerd. Op diens verzoek deelde hij aan den Haagschen corres pondent van de „Leeuw. Ct." het volgende mede: „Sinds einde Mei ben ik weer uit Lugano teruggekeerd. Overigens kan ik u melden, dat mijn gezondheids toestand vooral de laatste weken aldaar is beginnen te beteren; dat ik mij thans lichamelijk zeer krachtig gevoel en mijn werkzaamheden aan de „Neerlandia" weer waarneem. Nog steeds is mijn hoofd na het verrichten van eenigszins inspannen- den intellectueelen arbeid spoedig vermoeid; daarom blijf ik tot de opening der nieuwe zitting uit de Kamer en buiten de partij-werkzaam heden. Beide hoop ik in September te kunnen hervatten, al schijnt het mij voorloopig niet onwaarschijnlijk, dat ik mij, wat de laatste betreft, ook dan nog gedurende eenige maanden een zekere reserve zal moeten opleg gen." Geen voorbeeld! „De Gelderlander" «egt over het achterstellen vanj de provinciale pers door de „vereeniging tot bevordering der wetenschap onder de katholieken," hetzelfde geval als waarover we giste ren in een kruiskopje klaagden, het volgende „Men heeft het blijkbaar niet de moeite waard geacht het verslag dezer vergadering ook aan de provinciale pers op te sturen. Hoe gaarne wij ook medewerken tot het bereiken van het mooie doel dezer vereenigingwanneer de provin ciale pers bij de heeren als quantité négligeable wordt beschouwd, hebben wij geen reden onze diensten op te dringen. Wij zullen daarom geen verslag van de verga leringen dezer vereeniging overnemen; wèl zullen we het opnemen, wanneer blijkt, dat de be vordering, óók door de provinciale ers, der wetenschap onder katholie- en op prijs wordt gesteld." Gemengde Berichten. Niet pluis in het Zuiden. Te Etten bij Rozendaal is gisternacht ingebroken bij den heer J.Luijken op de Doelen. Ontvreemd werden ver schillende gouden en zilveren voor werpen en f65 aan geld. Daders on bekend. Een jeugdig slachtoffer. Te Culemborg is gietermiddag het 8 jarig meisje van J. v. M. overleden, dat Dinsdag j. 1. hevige brandwonden bekwam. Een treurig eind». Gistermor gen vond de politie in het Zwolsche kanaal te Vroomshoop verdronken den 70jarige J. F., vroeger turfschipper, in den laatsten tijd zonder beroep. Hellingen zijn gevaar lij k. Te St. Geertruid, L., kwam Houben, koopman, wonende te Mheer, op zijn rijwiel gezeten, eene onder die gemeente gelegen steile helling afrijden, met een snelle vaart. Hij had echter het ongeluk te vallen, en werd bewuste loos en inwendig zwaar gekneusd op genomen en een naburig huis binnen gedragen, alwaar hij denzelfden dag, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, den geest gaf. Laat het bovenstaande een les zijn voor deovermoedigen, die van 't Kopje durven af te rijden. Gevaarl|ijk goedje. De tuin knecht van het huis Soelen te Zoelen, G. J. v. Z., verwondde zich bij het schoonmaken van een geweer zoodanig, dat de dood oogenblikkelijk intrad. Een ontploffing. Te Delfzijl bracht gisteravond elf uur een hevige knal heel wat opschudding teweeg. Dadelijk daarna kleurde een rosse gloed de lucht. In de haven was het tjalkschip „Goede Trouw", kapitein J. Groenewold, de lading benzine, 520 vaten ongeveer, ontploft. Eén vlam menzee was het schip. Gelukkig was niemand aan boord. Een lichter die langs het brandend schip lag, geraakte mede in brand. Brandende benzine- vaten dreven de haven rond. Een groote boot met houtlading werd naar den havenmond gebracht. Aangenaam gezelschap. Ge durende de maanden April en Mei zijn in de gemeenten Oud-Karspel en Noord-Scharwoude 1800 ratten ver delgd. De verschillende landbouw- vereenigingen aldaar stellen een premie op het dooden dier beesten. Op het spoor? Zooals men weet werden eenigen tijd geleden gearre steerd als vermoedelijke daders van de inbraak te Apeldoorn De Hooge en Stubbe, bijgenaamd Jan de Bakker. Ofschoon deze personen te Apeldoorn bij gebrek aan bewijs zijn vrijgelaten, biijven er nog zware verdenkingen op hen rusten, en thans is bekend ge worden, dat zij een eigarenzaakje heb ben overgenomen op de Gedempte Binnenrotte te Rotterdam. Vermoed wordt thans dat dit zaakje gekocht is met het geld van de Apel- doornsche inbraak afkomstig, en bo vendien is gebleken dat een vrouw met wie S. verkeering heeft, op de Kruiskade te Rotterdam bij een wis- sellooper, dien zij op straat aansprak een bankbiljet van f100 heeft gewis seld, vermoedelijk eveneens van de inbraak afkomstig. Daarom wordt thans door de Rotterdamsche politie gezocht naar bedoelden wissellooper, ten einde het bankbiljet in handen te krijgen om te kunnen constateeren of dit biljet werkelijk een van de ge stolen nummers draagt. Een gevaarlijk heer. Eergis- termiddag omstreeks vijf uren speelden langs het Aarkanaal te Aarlanderveen eenige jongens, toen een zeilbootje passeerde, waarin eenige jongelui en een dame uit Alphen zich bevonden. Plotseling werd geschoten en drong een kogel in het lichaam van een der spelende knaapjes, ongeveer vijftien centimeters beneden den buik. De knaapjes beweren dat van uit het zeilbootje het schot werd gelost. De ingeroepen hulp van een zuster van het „Groene Kruis" werd on middellijk verleend maar het duurde vrij lang voordat een der geneesheeren bereid was de hulp te verletnen. Van andere zijde meldt men, dat een drietal heeren aan het roeien wa ren in het Kanaal. Eenige jongens jouwden hen uit waarop een der heeren J. L., kaseiersbediende te Zeist, riep„Als jelui niet ophoudt, dan schiet ikDe daad bij het woord voegende, schoot hij in het wild. Een der schoten trof den jongen H. in het dijbeen, waarop hij bloedende door de andere jongens naar hui» werd ge bracht, waar hij door dr. Groen werd verbonden. Bemerkende, dat het schieten raak was, werd de revolver in het water geworpen. De dader heeft bekend. Tweede Kamer. De bespreking van de belangen der Rijkswerklieden isafgeloopen met nog vrat replieken, en de Kamer is giste ren begonnen met het ontwerp ter verzekering van den goeden staat onzer rivieren. Vreeselijk oude de patriar chale instituten worden hiermede op geruimd en aan de administratie, d. w.z. aan het departement van Waterstaat, wordt door deze wet veel meer macht gegeven. De heer van Nispen, Van Doorn en van Dedem ontwikkelden gisteren eenige bezwaren. Vandaag praat men erover voort. Statuten. De „St. Ct." (no. 136) bevat de statuten der afd. Kennemer- land van 'tCentr. Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en vacantie- kolonies te Velsen en der ver. van werkgevers in het Bloembollenvak te Overveen, gem. Bloemendaal. IJMTTIDBir. De visscherij quaes tie. Gister - namiddag had op het politiebureau een vergadering plaats (belegd op initiatief van het dagelijksch bestuur der gemeente Velsen) van dat bestuur met de afgevaardigden van de afd. IJmuiden der Nederlandeche Vereeni ging tot bevordering der Zeevitscherij, van de Handelaren- en Reedersver- eenigingen. Deze bijeenkomst, die te een uur begon, was niet voor de pers toegankelijk. Nader vernemen wij In de gistermiddag door B. en W. van Velsen belegde vergadering met de vertegenwoordigers van een drietal vereenigingen en de afgevaardigden der Regeering, den heer Bottemanne, om in overleg met belanghebbenden te overwegen, welke stappen door het gemeentebestuur zouden kunnen wor den gedaan om een oplossing te t inden van de moeilijkheden, die zich in het visscherij-bedrijf hebben voorgedaan, deelde de heer Bottemanne mede, dat de RegeeriDg niet zal terugkomen op het genomen besluit, doch gaarne de voorstellen der vergadering in over weging zal nemen. De vergadering had tot resultaat, dat B. en W. besloten hebben, eea adres te richten tot de Tweede Kamer, met verzoek om de koopmanskorting in den Rijksvischafslag te IJmuiden weder te bepalen op 3 en de retri butie op 1 o/Q en dus terug te komen tot het 21 Dec. 1899 genomen en on langs ten uitvoer gebrachte besluit, waarbij de keopmanskorting was be paald op 2 en de retributie op 2 0/0. Nvar men verneemt hebben uit het door particulieren, reeders en hande laren op 9 Mei bijeengebrachte fonds, om den handelaren vier weken de geleden schade te vergoeden, nog geen uïtkeeringen plaats gehad, Het fonds is voor de naaste toekomst niet vernieuwd, zoodat te beginnen met Zaterdag j.l., de handelaren in afwachting of de Kamer alsnog een hun gunstige veranderirig zal schenken, zelf de nadeden van den regeerings- maatregel dragen. Ook goochemers! Eergisteren avond werden door de politie twee jongens van het vertrekkende stoom schip IJstroom verwijderd, die zich daarop te Amsterdam hadden verscho len, om zoodoende gratis den overtocht naar Londen te maken. Zij werden naar Amsterdam teruggezonden. SCHOTEN. Gaslicht op komit. Heden woei van de nieuw in aanbouw zijnde gebouwen der gasfabriek de nationale driekleur ten.teeken, dat met de be kapping is begonnen. Voor het overige gaat alles naar wensch en zijn in het kwartier in ver schillende straten al lantaarnpalen ge plaatst. SPAAHNDAM. Burgerlijke Stand. Onder trouwd: J. Oflferhaus en Gh. v. Gulpen. BEVERWIJK. De toren. Een bouwkundige oud- Beverwijker schrijft: Veroorloof mij de aandacht te ves tigen van hen, wien zulks aangaat, op den staat van verregaande verwaar- loozing, waarin zich. een merkwaardig monument, zooals de groote toren van Beverwijk zeer zeker genoemd mag worden, bevindt. Waar het hier niet alleen geldt een bouwwerk, uit een historisch zoowel als aesthetisch oogpunt van beteekenis, doch door de hoogteafmetingen mede van veel belang, als verkenmerk én voor de triangulatie èn voor de scheep vaart, mag naar mijne meeniDg van Rijkswege een toestand, die binnen afzienbaren tijd zou kunnen leiden tot totale vernietiging, niet bestendigd worden, ongeacht nog het ernstige gevaar, dat voor de directe omgeving daaruit zou kunnen voortkomen, ter wijl,* de koeten voor herstel in vierkante reden toenemen met den duur van uitstel der restauratie. Men denke aan Geldrop en wat daar heeft plaats gehad. HEEMSKERK. *Een tegenvaller. Heden had alhier bijna een groot ongeluk plaats. De koetsier van den heer Z. uit IJmui den, nam op den Made weg zijn draai te kort, waardoor het melkwagentje kantelde en omver rolde. Op den bok gaten een jeugdig knaapje en de koetsier, die gelukkig met dén schrik vrij kwamen. Eenige bussèn melk liepen ledig en het voertuig kreeg enkele ongelukken't risico aan het vak verbonden. Burg. Stand. Getrouwd: Jn. ZonneveldM. de Wit. Bevallen: L. van Roon-Stengs, d. C. de Ruijter-Nan d. W. Schipper-Ineke z. Overleden: L. van Riessen z. v. J. van Riessen-Keijzer, 5 weken. HEEMSTEDE. Dief stal. Van twee in aanbouw zijnde huizen in de Bosch en Vaart- straat is ongeveer 25 kilo lood ont vreemd. BENNBBROEK. De bollenoogst. Op velebloem- bollsnakkers in den omtrek is het rooien begonnenhet eerst zijn de vroegste tulpensoorten aan de beurt. Over het algemeen is de oogst maar middelmatig te noemen, en men vreest, dat door het spoedige afster ven, het beschot van hyacinten en latere soorten tulpen daar beneden blijven zal. LIBSB. 12 Gelukkigen onder één dak. Het café restaurant de „Nagte- gaal" mag zich wel verheugen in een druk bezoek van bruiloftsgasten. Don derdag der vorige week waren er niet minder dan zes bruiloften tegelijk. De Bondsspaarbank. Bij de spaarkas „St. Thomas v. Villanova", onderafdeeling van den R. K. Volks bond is gedurende de maand Mei in gelegd f 178.35 en terugbetaald f354.30. Het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 161. De ro oitij d. Meldden w« de vo rige week dat de bollenrooitijd, in verhouding met het late voorjaar vroeg zijn, thans kunnen wij meedee- len dat door eenige kweekers reeds een aanvang is gemaakt en wel met het rooien van Tulpen en van Poëti- cus Ornatus. EAS5BNH3EIM. Gered. Gisteren (Donderdag) ge raakte het zoontje van v. V. bij het hengelen te water. De heer Gerritsen, begaf zich gekleed te water en had het geluk het bewuslelooze knaapje te redden. Dr. Quant spoedig aanwezig mocht het na ongeveer een uur gelukken de levensgeesten weder op te wekken. HAARLEMMERMEER. Personalia. Mej. A. L.Reinierse, onderwijzeres aan school 5, kan wegens ziek te haar betrekking niet waarnemen. Voor de benoeming van een tijdelijk onderwijzer aan school No. 10 is voor gedragen de heer W. Wagena&r. Een trekhond doodgeschoten. Van G. H. alhier, werd dezer dagen een mooie trekhond door een zijner buren deodgeschoten. Een tweede heeft het nu ook moeten ontgelden en werd doodelijk getroffen. De man heeft van zijn honden, waarmee hij zijn brood moet verdienen, nu nog een hond over. ZANDVOORT. Aangekomen vreemderingen. J. H. Kramer, Amsterdam, Vacantieko lonie 1 p. F. N. J. Blom van Wezel, Am- •terdam, Villa Marie 7 p. D. H. Jibben, Amsterdam, Brugitraat 5 p. Fam Wilson, San Francisco, Buigem. Engelbertsstr. 3 p. T. Meijer, Amsterdam, Pension de Roos 1 p. De beer Van Ingeo, Amster dam, Pension de Itoos 1 p. Fano. Wolft, Amsterdam, Poststraat no. 6 4 P- Fam. Alberdingh Thijm, Amsterdam, Poststr, no. 6 4 p. R. Stikbe, Amsterdam, Pension Gompertz 1 p. Fam. Jacot, Amsterdam, Strandweg no. 16 7 p. Mej.Stufken, Am sterdam, Strandweg no. 16 2 p. Jongeh. Labo, Amsterdam, Frank Rerzon 1 p. M. Hertog, Amsterdam, Frank Ger- zon 1 p. M. Mendels, Amsterdam, Bur- gem. Engelbertsitr. no. 3 2 p. E. J. Swiab, Awsterdam, Burgem.Engelbertsstr. do. 3 5 p. Fam. van Raamadonk, Amster dam, Heemskerkitr. 1$ 8 p. I. Franco- Mendes, Amsterdam, Villa Cerona 5 p. F. Heidaiek.Muhlheim, Pension (Corthum 2 p. E. Kuppers,. Kleef, Pension Oortbum 1 p. H. Beneck, Bocholt, Pension Cor- thuni 1 p. A. M. H van Haaren Noman, Amsterdam, Welgelegen 1 p. C. Hen bel, Amsterdam, Welgelegen 3 p. P. Goros- chankin, Moskau, Beau Rivage 1 p. Va i SendeD, Dieren, Qroot Badhuis 1 p. G. Goffu, Amsterdam, Groot Badhuis 1 p. W. M. Mertens, Utrecht, Groot Badhuis 1 p. Mej. J. A. Scheepmaker, Amsterdam, Pension Thalatta 1 p. Dr. Middelburg, Putten a,d. Veluwe, Hotd d'Orauge 4 p. Personalia. Personalia. Voor het te 'sGra venhage gehoudea examen slaagde o. m. onze stadgenoote mej. C. A. van Dormalen. „Zang en Vriendschap" naar Antwerpen. Naar wij vernemen heeft de stad Antwerpen de zaagvereeniging „Zang en Vriendschap" alhier of ficieel uitgenoodigd. in den loop der maand .Augustus aldaar op kosten der stad een concert te komen geven, een en ander in verband met het winnen van den hoogsten prijs te Amsterdam. Uit drie landen: Frankrijk, Duitschland en Nederland, is door Antwerpen één zangvereeniging al dus geïnviteerd, een eer voor onze Haarlemsche vereeniging, die waar lijk niet te hoog is te schatten. Wij vernemen, dat de gracieuze invitatie die hedenmorgen alhier is ontvangen, waarschijnlijk zal wor den aangenomen. De Haarlemsen» Handelsvereeniging Gisterenavond hield in 't café Brinkmann de Jïïaarlemsche Han delsvereeniging onder voorzitter schap van den heer G. van der Most van Spijk, hare jaarvergadering. De Voorzitter sloeg in zijn ope ningswoord een terugblik op het af- geloopen boekjaar. Die terugblik is verre van bemoedigend. Welke zijn de oorzaken? Veelal de finantiëele nooden, waaronder onze maatschap pij gebukt gaat. 46 Faillissementen werden toch in 't afgeloopen jaar alleen in onze stad uitgesproken. La ten we hopen, besloot spr., dat 1908 rooskleuriger zal zijn, het goede weer werkt reeds mee. Ook de Han delsvereeniging ontving ee,n terug slag, doordat een der boden zelf een Informatie- en Incassobank op richtte. Dit zal de vereeniging wel t© boven komen, of liever dit is ze wel al reeds te boven, 't Ledental moet echter grooter worden. De Secretaris, de heer F. H. Smit, bracht 't Jaarverslag uit. Hieraan ontleenen we: De toestand der vereeniging is goed. Het ledental bleef stationair ondanks de oprichting van een par ticulier Informatiebureau en de ver wisseling der boden. 2100 informa tion werden genomen tegen 1965 in het vorige jaar. Het ledental bedroeg 510. Er is een tekort van f 126.106, voornamelijk veroorzaakt door het mislukken van de huur van een huis aan 't Rijk voor hulppostkantoor. Met de R. K. Middenstandsvereen. werd bewerkt, dat de Rijwielfeesten hier gehouden worden. De Penningmeester bracht het fi- nantiëel verslag uit. De heeren Duijn en Caderius van Veen zullen de rekening en ver antwoording nazien. De aftredende bestuursleden J. C. Peereboom en W- A. J. v. d. Kamp werden herkozen. In de pla.ats van den heer P. G. Heems, die bedankt beeft, werd ^benoemd de heer Jac. Lamp. De Voorzitter sprak eenige woor den van hulde aan den afgetreden penningmeester, den heer Heems. De uitloting van 20 aandeelen der rentelooze leening werd een jaar uit gesteld. Hierna werd besproken de con tante betaling of verkort crediet, welk punt yam de Hanze is overge nomen. De Voorzitter deelde mede, dat de Staatscommissie uit den Midden stand den Minister heeft voorgesteld den winkeliers 't recht te geven, wanneer de jaarrekening voor Juli niet is betaald, 5 °/o als rente op te leggen. De heer Cadorius yap Veen ver wonderde er zich over, idat 'tide* van de Hanze moest komen. .Waar om niet van de Handelsvereeniging'? Dit neemt niet weg, dat het idefc spreker toelacht. De Voorzitter zeide, dat 't ide* wel in 't bestuur besproken was, doch er werd niet veel voor gevoeld, daar het practisch onuitvoerbaar werd geacht. De heer Visser wees op 'teuveï der langzame betaling. Men moei gaan beginnen dit euvel uit diept weg te ruimen en daarom moete® de middenstandsvereenigingen door een besluit 't credietwezen beper ken en de leden, die ernstig wille* een steun in den rug geven. Na langdurige discussie besloot d« vergadering, dat de Haarl. Handels vereeniging met de Hanze mede zal gaan om mede te werken tot ee» verkort crediet. In den breeds wer den ook besproken de oorzaken va» het langzaam betalen, waarvan eeh der eerste is het te laat uitschrijven der nota's.De wensch werd ook ge uit dat, wanneer 't crediet verkort wordt, in geen geval 't percentage voor contante betalingen te verhop- gen. Hierna werden behandeld de voor gestelde wijziging der statuten en een nieuw huishoudelijk reglement, ment. De Olympische Spelen te Londen. Vooroefeningen alhier, 19—21 Juni. Het uitvoerend comité is erin ger slaagd, een groot aantal inschrij vingen te bekomen voor alle belang rijke takken van sport. Zoowel het waterfeest op 19 Juni op het Bui- ten-Spaame, als de feesten te land speciaal op het terrein aan de Span jaardslaan, beloven zeer zeker te zul len slagen, dank zij de medewer king, zoowel van de hoogste autori teiten in den lande, als van de plaat selijke autoriteiten van Haarlem en Heemstede en alle sportbonden ver kregen. In het eere-comité heeft nog zit ting genomen mr. W- F. C. C. Pijn- acker Hordijk, secretaris van de ge meente Haarlem. De jury. is in overleg met de verschillend* bonden, als volgt samengesteld ge worden Eerelid: C .A. A. Dudok de Wit- Athletiek: W- C. Hartmann, P. M. Soudijn, C. J. den Held, A. J. Bronkhorst, J. C. van Leeuwen, G. van 't Clooster, Frans Netsclier, John Coucke, J. M. B. Lijnkamp, D. J. Willink, G. J. M. Büff, Jac. Brakkee, L. Hoornweg en F. J. Reu vers. Gymnastiek: J. A. v. 8. Boom, A. J. Meyerink, J. H. Lui- ting, H. B. Dreyer, F. Verlaan, J. Teengs, J. Ploeger, H. N. v. Leeu wen, benevens de leden van de tech nische commissie van den Amster- damschen Turnbond. Hand boogschieten: J. F. H. Pruschen, H. A. Ross en J. J. Ma- thes. Korfbal: P. F. Matthysen. Krachtsport: P. van Zut- phen, W. F. Rutgers, G. A. AL Brands en J. C. Heil. L a. w n-t e n n i sjhr. mx. J. SR Schorer. Schermen: F. Vigeveno, d. Doorman, en A. E. W- de Jong. Waterpolo en zwemmen: F. Veerhoff, dr. W- E- Merens, JE* Latenstein en C. E. Kellenbaeh. Roeien: J. J. Blussé, B. W. d« Kanter en Ludwig Weg 1 au. De eere-prij zen. Niet minder dan een vijftal zilve ren bekers, benevens een zilvere* lauwertak, zijn door milde gevers voor verschillende wedstrijden uit geloofd, t. w. le. Zilveren beker, uitgeloofd door de heeren F. W> baron van Tuyll van Serooskerke Jr., en mr. E. Cre- mers, voor den wedstrijd roeien i» achtriemsgieken, over 2000 meter. Ingeschreven zijn: De Amstel e® Nereus. 2e. Zilveren beker, uitgeloofd door de firma Voet, te Haarlem, voor den wedstrijd roeien in vierriems- gieken, over 2000 meter. Inge schreven zijnDe Amstel en Delft- sche Sport. 3e. Zilveren beker, uitgeloofd door den heer A. A. van Rossum, ge meenteraadslid van Haarlem, voor den winner van den Marathon-wed strijd, over 25 K.M., op Zondag 21 Juni. 4e. Zilveren lauwertak, uitgeloofd door de firma C. J. Begeer, te Utrecht, voor den tweeden aanbot- mende in den M arafhon - wed s trijcL, Voor den Marathon-wedstrijd zijn ingeschreven 41 deelnemers, w. o. het viertal, dat aan den Marathon- wedstrijd over 40 K.M. bij de Olym pische spelen gaat deelnemen t. w. W. F. Theunissea, W- W. Wak ker, W- Braams en G. Büff. 5e. Zilveren beker, uitgeloofd door- den heer G. Sijthoff, te Rotterdam, eere-lid der Nederlandsch© Athle- tiek-Unie, voor den wedstrijd 5 KAS. wandelen. 6e. Beker, uitgeloofd door de hee ren L. C. Dudok de Wit, van Slan- gevecht, en C. A. A. Dudok de Wil, eere-lid der jury, te Amsterdam. Vrijdag 19 Juni vangen de wed strijden om 11 uur, Zaterdag eto Zondag om 10 uur 's ochtends^ aan. Het bestuur der Sociëteit Veree niging en de- directie van bet Bron- gebouw te Haarlem, geven tijdens de feesten vrije introductie aan alle jury-leden, officials, benevens alle deelnemers, welke van elders komen. Ten dienste der pers zal een ge deelte der tribune gereserveerd wor den, terwijl vanwege bet persbureau, hetwelk tijdens de wedstrijden op het Buiten-Spaarnè, en later op het H. F. C.-terrein aanwezig zal zijn, 41e- MARCHEERT OP Zij

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2