Duitsch e Piani's Jansstraat 51, Haarlem. Mengelwerk. Wat het leven is. Nieuwe Chemische Wasschery* Ververij Gr. Houtstraat 90. A\ Andersdenkenden over R. K. Kloosterzusters. 0FF1CIEELE KERKLIJST. HEEMSTEDE BENNEBROEK. VOGELENZANG. LISSE. GATTA'o ano- en UIlUb QrgeihandeB. R. K. VEREENIGINGEN. Afdeeling Haarlem. Afdeeling OVERVEEN en O. NQORDWilKERHOUT. VOORHOUT. HAARLEMMERMEER (aan de Lijnden.) Zondag, 7 uur en half 9 de stille h.h. Missen, 10 uur de Hoogmis, 's Nam. 2 uur Catechismus, 3 de Vespers. 6 Lof. Donderdag, H. Sacramentsdag, te vieren ■al» Zondaj*. De h.h. Missen als op Zon dag. 's Nam. 3 uur het Lof. Vrijdagavond, half 8 Lof. Zaterdagavond, half 8 Lof. Zondag, half 8 Vroegmis, 10 uur de Hoogmis, geen Catechismus, 3 uur Lof *iet voorbereidende oefening voor de Vormelingen. Maandag, half 9 Gezongen uitvaart. Dinsdag, kwart over 8 de Mis. Woensdag, 10 uur Veni Creator met gelezen Trouwmis, van 68 uur gelegen heid om te biechten. Donderdag, h. Sacramentsdag, te vieren als Zondag, half 8 de vroegmis, 10 uur Hoogmis, 3 uur Lof met voorbereidende oefening voor de vormelingen. Vrijdag, kwart over 8 de h. Mis en 's avonds half 8 lof. Zaterdag, kwart over 8 de h. Mis. Den geheelen dag door gelegenheid om te biechten, behalve van 124 uur en 's avonds lialf 8 Lof. De gebeden worden verzocht voor Wilhelmina Wensveen, geb. Willemse, Agatha Maria Witteman, die in den Heer zijn overleden. In ondertrouw zijn opgenomen Joannes van Bakel en Petronella van den Berg. Zondag, ten half 8 de Vroegmis en ten 10 uur de Hoogmis. Des middags ten half 2 oefeningen voor devormelingen ten half 3 Vespers. Maandag, Dinsdag en Woensdag, de h.h. Missen ten half 8 en 8 uur. Woensdagmiddag van 4 uur afgelegen heid om te biechten. Donderdag, h. Sacramentsdag te vieren als Zondag. Ten half 8 de Vroegmis, ten 10 uur de Hoogmis. Des avonds 7 uur Lof en Processie. Vrijdag en 'Zaterdag, de h.h. Missen om half 8 en 8 uur, des avonds om half 8 Lof. Zondag, 7 ure en half 9 de gelezen h.h. Missen met onderrichting, te 10 ure de Hoogmis met predikatie, 's namiddags te half 2 onderrichting voor de vormelingen, te half 3 de Vespers waaronder de Ro zenkrans zal gebeden worden, 's Avonds te 7 ure Lof sn eereboete aan het God delijk Hart. Dinsdag, 's middags te 4 ure onderrich ting voor de meisjes, 's avonds te 8 uur voor de jongens die gevormd moeten worden. Woensdag, onder en na de h.h. Missen tot 11 en 's namiddags van 3 uur af ge legenheid om te biechten. Donderdag, H. Sacramentsdag, te vieren als Zondag, de h.h. Missen als op Zon dag, te 10 ure de plechtige Hoogmis, 's namiddags te half 3 de Vespers waar onder de Rozenkrans zal gebeden wor den. 's Avonds te 7 ure plechtig Lof, pre dikatie en processie. Vrijdag, 's avonds te half 8 Lof ter eero van het Allerh. Sacrament. Zaterdagmiddag van 3 ure af gelegen heid om te biechten, 's Avonds te half 8 Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. De Kerkberichten, die te laat in kwamen voor dit nummer, zijn op genomen in de NIEUWE HAAR LEMS CHE COURANTvan heden. te huur vanaf f 4.per maand. De R. K. Vereenigingen van Haar lem en Omstreken vinden in deze rubriek gelegenheid om KORTE (ook huishoude lijke) mededeelingen, agenda's enz. bekend te maken. Nederlandsche R. K. Volksbond Zondag, 14 Juni, 6 uur, oud-Zouaven. Maandag 15 Juni, half 9, algemeene vergadering van bet Ondersteuningsfonds „St. Joannes de Deo." Dinsdag 16 Juni, half 9 uur, Schoen- makersgilde „St. Crispinus". Van 8—9 uur Hulp in Nood. Half 9 mur, bestuurs vergadering Typografengilde. Woensdag 17 Juni, 9 uur, repetitie Zang vereniging. Donderdag, 18 Juni, half 9 uur, Rede rijkerskamer. Vrijdag 19 Juni, half 9 Hoofdbestuur. Zaterdag 20 Juni, half 9 zitting Spaarbank „St. Antonius van Padua." 89 uur zitting Hulpspaarbank (Schoterkwartier). Half 9 spaarkas „St. Nicolaas" (winter provisie). Half 9 uitstalling en verkoop van brochures en geschriften door de Propagandaclub. Van half 9 tot half 10 inschrijving van nieuwe leden en zitting Coöperatieve Bakkerij. MEDEDEELINGEN. Personen, welke wenschen deel te ne men aan een taai-cursus, Holl. taal, wor den vriendelijk verzocht zich zoo spoedig mogelijk op te willen geven bij onderge- teekende; het bedrag daarvoor zal later naa' omstandigheden worden geregeld. Het informatiebureau bestaat uit de heeren W. A. J. v. d. Kamp, Jansweg 20 G. F. C. Hooij, Spionkopstraat (Scho terkwartier)H. J. Stevens, Pieter Kies- straat 62 en A. Klein, Korte Annastr. 9. Namens het Bestuur, T. H. BROEKHUIJZEN, le Secr. Linschotenstraat 81. Zaterdag 13 Juni, zitting spaarbank, Thomas van Villa Nova, 's avonds van half 8 tot half 9 lokaal Zusterschool. Zitting spaarkas St. Nicolaas (winter provisie), 's avonds van half 8 tot half 9, in de Catechismuskamer. MEDEDEELING. Zondag, 7 uur stille h. Mis met onder richting, 10 uur, Hoogmis met predikatie, 's Namiddags 2 uur Lof Donderdag, 7 uur stille h. Mis, 10 uur Hoogmis met predikatie, 's Namiddag 2 uur Lof en Rozenhoedje. De gebeden worden verzocht voor Joanna v. Dam, wed Willem Broekhof, Cornelia Zuiderduin wed. v. d. Voort, en Wilhelmina Adriana van Niekerk, wed. van Henricus Remmerswaal die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien. BZondag, de h.h. Missen ten half 8 en uur. Te half 2 Catechismus en te half 3 Lof. Donderdag, H. Sacramentsdag, de h.h. Missen en 'tLof zooala op Zondag. Gedurende het Octaaf 's avonds ten 7 uur Lof. De gebeden worden verzocht voor Adriana Huibers geb. Punt, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden is voorzien. In den loop dezer maand zal het be stuur der St. Barbara-Vereeniging over de contributie disponeeren. Diegenen, die nog geen lid zijn van deze hoogst nuttige onderafdeeling en dit wenschen te wor den, worden verzocht zich bij een der bestuursleden aan te melden. Namens het Bestuur, W. J. JANSEN le Secr. Afdeeling BEVERWIJK. Bondsgebouw: Peperstraat 15. Zattrdag 13 Juni, 's avonds van 8 t»t 9 uur zitting der Spaarbank St. Antonius van 8 tot 9 zitting der Spaarkas St. Ni colaas en Communiefonds. Zon taq 14 Juni, 's morgen» tussehen 9 en 10 uur, contributiebetaling voor de leden der St. Barbaravereeniging. 's avonds 7 uur, vergadering van de onderafdeeling St. Barbara, in het Bondsgebouw. Trouwe opkomst dringend verzocht. Donderdag, 18 Juni, 's avonds 8 uur, ledenvergadering in het Bondsgebouw. Namens het Bestuur, J. DE GOEDE, Secr. Afdeeling LISSE. Bondsgebouw: Dorpsstraat C 115. Zaterdag 13 Juni, 's avonds van 8 tot 9 uur, zitting Spaarkas. Zondag, van 121 uur, repetitie Zang. Ingekomen candidaat voor 2e Penning meester, zijn P. v. Zeist Pz. en A. Was senaar. 2 maal. Candidaten kunnen nog ingeleverd worden tot en met 16 Juni bij den Secretaris. Zondag 14 Jnni, 's avonds half 5, be stuursvergadering. Namens het Bestuur. A. H. SCHRAMA, Secr, Afdeeling SASSENHEIM en O. Zondag, 14 Juni, des avonds te 6 uur, vergadering van de St. Barbara-Vereeni- ging, de leden en ook patroons worden dringemd verzocht deze vergadering bij te women, te 7 uur verplichte vergadering der Afdeeling, in welke vergadering verkie zing is van het bestuur voor Hulp in Nood. Candidaten worden ingewacht tot en met de vergadering. Vrijdag 19 Juni, des avonds te half 9 uur, repetitie Tooneel. Zondag, 21 Juni, des avonds te half 7 uur, vergadering van het Ondersteunings fond», de leden en het AfdeeliDgsbestuur worden verzocht de vergadering bij te wonen. Namens het Bestuur, J. ZANDVLIET, Secr. Afdeeling VOORHOUT. Vergadering op Zondag 21 Juni, in de Bonte Koe, des avonds te 8 uur. Agenda: Notulen. Installatie nieuwe leden. Verslag Penningm. Mededeeling van Hulp in Nood. Verslag van den Haarl. Katholie kendag. Rondvraag enz. Namens het Bestuur, W. van der LAAN Secr. HAARLEM- Sint Jozefsgezellen-Vereeniging. Vereenigingsgebom. Zoetestraat No. 3 Geopend des Zondags van 12-3 en van. 5-10 uur. Op werkdagen van 6 tot 10 uur '8 avonds. R. K. Militaire Vereeniging. Zoetestraat 13. Het gebouw is dagelijks geopend, des avonds van 610 uur en op Zon- en Feestdagen den geheelen dag. R. K. Verooniging tot bescherming van mei»jes, gen. „St. Martha." Het Bemiddelingsbureau der Vereeni ging is geopend eiken Dinsdagmiddag van 12—2 uur, voor betrekkingen als dienstboden enz., Donkere Spaame 22. R. K. Zangvereeniging ARTI ET RELIGION!. dir. de Heer JAC DE JONG. A. s, Dinsdag wordt als naar gewoonte de repeiitie gehouden des avonds te* 8 uur (preties) voor de dames, ten 9 uur voor "de heeren. Trouwe opkomst wordt dringend ver zocht. Gelegenheid bestaat zich aam te mel den als candidaat voor deze vereeniging, HAARLEM Telef. 426-1046 (Vervolg). Het komt mij dus voor, dat voor jonge meisjes, die niet per se alle overlading van geleerdheid (vooral in de wiskundige vakken) der H. B. S. moeten doorworstelen, deze Zus terschool ruimschoots gelegenheid biedt om algemeene ontwikkeling op te doen onder deskundige, be schaafde leiding, zoodat het niet totstandkomen der particuliere meis- jegsehool voor M. U. L. O. alhier, toch ten slotte niet zulk een ramp is, als men wel eens wil doen voor komen. Meen ook niet, dat in zulk een Zusterschool een gedrukte, sombe re stemming zou heerschen. De overste vertelde mij dat, na de recreatie op deprachtig ruime, overdekte, betegelde vloer speel plaats, aan 't eene uiteinde waarvan een piano staat, de meiskens som tijds allerjoligst op de maat van een opwekkenden marsch naar de schoollokalen terug marcheerenl Op Bodjong zal binnenkort ook een pensionaat door de Zusters worden geopend. De interne leer lingen zullen echter niet in dat gebouw, maar in het oude de school bezoeken, en dus enkel 't Bodjongsche huis al» woonplaats hebben. Vele leerlingen van buiten, die nu nog „en pension" zijn bij particulieren, zullen stellig in dit pensionaat overgaan, wat in de meeste gevallen aan hun uit spraak van 't Nederlandsch ten goede zal komen. Dikwijls hooren zij n.l. in de „pension"-omgeving geen zuiver Nederlandsch. Wat mij in deze school zoo op viel, was de vroolijke, lichte stem ming, die over |alies ligt. Ik her inner mij nog zóó veel triestige, troostelooze uren in bedompte muffe Hollandsche H. B. S.-lokalen uit mijn jeugd, een twintig jaar gele den. Hier leek alles me zoo licht en ondanks de hitte van Samarang luchtig. Ook de Fröbelschool, met de modernste FröbelleermiddeleD, werd door mij bezichtigd. Hier kunnen al lieve hummeltjes van 2x/2 A 3 jaar worden bezig gehouden en voorbereid tot leerling. Met de internen van 't R. K. Weeshuis mee en de annexe „Ma- riaschool", speciaal voor minver mogende R. K. leerlingen, wordt er (ook met de Fröbelschool mee) aan pl.m, 700 leerlingen les gegeven. De externen zijn 378 in getal. Wel een bewijs, hoe deze school bloeit. Twintig dar Zusters geven onder^ wijs. Ik behoor tot die ouderwetsche menschen, die een H. B. S.-opleiding met al haar overlading, voor een meisje, over 't algemeen, onge- wenseht vinden, en ook, om ver schillende, hier niet nader omschre ven, redenen op een Indische H.B.S. de omgeving niet heilzaam, en daarom vind ik deze Zusterschool, ofschoon zelf niet katholiek zijnde, hier in Samarang bepaald een uit komst. Salva reverentia voor alle leeraren en onderwijzers, wier ta lenten ik geenszins onderschat, vind ik, al mogen velen dit conservatief vinden, voor een jong meisje van 1418 jaar, vrouwelijke leiding ia 't onderwijs en de daaraan gepaarde vorming van geest en gemoed, verre te verkiezen boven mannelijke. En in de enkele uren, die ik inet de eerwaarde Moeder en de Zuster Directrice doorbracht, bleek mij genoegzaam, aan welke beschaafde, ontwikkelde vrouwen de meisjesin deze school zijn toevertrouwd. (Naar het Duitsch.) Mijn oud© trouw© kameraad Ernst Sanders had allen aanleg om eeuwig student te blijven. Reeds gedurende 15 semesters liep hij college in de medicijnen zonder veel meer te we ten, dan hij van de banken van 't gymnasium had overgehouden. Me- nigen groen had hij ingewijd in de geheimen van het studentenleven, tal van ontgroenden had hij den vrijen lolligem weg aangewezen, evenwel ook velen zijns ondanks met een diploma uit de studentenwereld zien scheiden. Zelf echter was hij de losse student gebleven, die in alle café's der oude musenstad beter den wieg wist dan in de gehoorzalen en laboratoria zijner academie. Waar men dan ook een vroolijk studentengroepje ontwaarde, dat lol lig en luidruchtig fuifde, daar miste men hem nooit en in de restauratie- zalen der omgeving, kop menige voorbijganger des avonds laat nog, een lied vernemen, dat Ernst met zware basstem intoneerde, waarbij dan alle overige aanwezenden zich aansloten. Vóór hem lag het leven in wijden, nooit uitdoovenden zonne glans der etudentenbeerlijkheid, en hij was niet geneigd dit heerlijke le ventje zoo spoedig yaarwel te zeg- ^Uit finaptieel oogpunt, waardoor menigeen tot spoedigst mogelijk© be ëindiging der studiejaren gedreven en gedwongen wordt, behoefde Ernst zich niets te ontzeggen 't Geluk was zijn deel van af 't ©ogenblik dat hij 't ©ergte levenslicht aanschouwde. Zijn vader was een rijk fabrikant, een goedmoedig man, die zijn zoon afgodisch liefhad, en geen anderenj wensch kende, dan zijn jongen ge lukkig en tevreden te zien. Zijn maandgeld was zoo rijkelijk, dat hij ondanks zijn zorgeloos er-op-aan-le- ven, nooit in schulden raakte, en erg 't moet te zijner eere gezegd nooit maakte. Deden er zich ge durende de maand bijzondere gele genheden voor, die buitengewone aanspraken maakten op zijne beurs, dan kostte 't Ernest slechts een" briefkaart aan papa om binnen twee of drie dagen 't gewenschte bedrag naar vol genoegen in handen te heb ben. 't Behoeft wel niet gezegd, dat 't Ernest op grond hiervan volstrekt niet en nooit ontbrak aan een schaar van vriendenimmers Broer Stu dio neemt wel eens gaarne de gele genheid te haat, zich een welgestel- den lotgenoot te herinneren en hem dan op min of-meer beschaamde wij ze op de beurs te kloppen. Maar buitendien moest een ieder Ernst ge negen zijn, want trouwer en eerlij ker ziel vond men nietgeen valsch- heid schuilde achter hem, en wie slechts in 't frissche, open en met lidteekens „versierde" gelaat ge zien had, gevoelde zich aanstonds in hechte vriendschap tot hem aan getrokken, en 't lag zeker niet aan Ernst, kwam er nu en dan eens een scheur in zoo'n vriendschap. Nooit klopte een zijner vrienden vergeefs bij hem aan; scheidsrechter was hij zonder dralen bij elk geschil in één woord hij was in raad en daad. 't Eaktotum zijner vrienden. Hoe 't kwam, weet ik niet precies, maar op een schoonen dag, midden van semester, bezocht mij Ernst's vader, die wist, dat ik een trouw, vriend van zijn zoon was, en ook dat ik de eenige was, die op hem een. sterken invloed kon uitoefenen, waaran hij zich overigens ten op zichte van een ieder onttrok. Met den ouden, waardigen man kwam 't toen tot een gewichtig onderhoud baar 't scheen hadden familieleden en vrienden hem overtuigd, dat 't hoog tijd werd voor Ernst, om ein delijk ook eens de ernstige zijde van 't studentenleven te loeren kennen en de studie grondig aam te vatten, opdat ook eenmaal en eindelijk 't uur bomen zou, dat hij na gedaan examen, met diploma de Alma Ma ter zou verlaten om dan hier of daar als praktiseerend geneeskundi ge, het lijdende menschdom ten nut te te zijn en zoodoende een eervol maatschappelijk bestaan te hebben. De redeneeringen zijner trouwe vrienden waren den ouden man ter harte gegaan, en hadden hem doen besluiten, zijn zoon dan ook ernstig •de waarheid onder het oog te bren gen en hem tot grondige studie aan te zetten. Hij verzocht mij drin gend, hem hierbij toch behulpzaam te zijn. Ik stemde gaarne toe, want niets heeft mij meer gesmart in mijn leven, dan een au fond flinke en goede natuur te zien stranden, op de klippen der academische vrijheid. Ik nam Ernst dan ook dadelijk ter doge onder handen. „Hoor eens," zei ik, „ik meen dat 't meer dan tijd wordt, om eindelijk de groote leemten van je kennis nu ook eens aan te vullen!" Hij lachte. „Heeft mijn ouwe heer je 't hoofd warm gemankt „(Welzeker, hij is bij me geweest dat wil ik eerlijk bekennen, en gelijk heeft hij met hetgeen hij voor geeft en wenscht." „(Wat drommel, daaraan kan mep nog altijd denken!" „Misschien ook niet meer. Zie je, mijn ouwe jongen, 't is je altijd! voor den wind gegaan in 't leven. Je hebt nog slechts de lichtzijdej loeren kennen Maar 't leven in wer kelijkheid heb je nog niet gezien."- Hij werd oplettend en luisterde toe. „ÏWat 't leven is? Hoe bedoelt ge dat „Hm! ja ik geloof inderdaad, dat ge pog heelemaal niet weet hoe ern stig het leven in werkelijkheid is, dat ons dan ook helaas maar al te dikwijls op 't Medusahoofd wijst." „Ach, laat toch het Medusahoofd rusten? Dat heb ik vergeten se dert de oude professor in elke les er over vertelde." Lachend draaide hij daarna op zijn hiel. In allen ernst legden ik toen een hand op zijn schouder, zeggende: „Misschien komt voor u ook nog 't uur, dat u noodzaakt het leven in werkelijkheid te aanschouwen. Dat 't u dan niet rouwe, het niet reeds vroeger gedaan te hebben." Eenige dagen na ons onderhoud bleef Ernst toch nadenkend en min. of meer ernstig. Ik zag hem zelfs meermalen pollege loopen, en ver klaarde hij ook tot grenzelooze ver bazing zijner vrienden, die hem wil den afhalen voor een fuif, dat hij nu Kerk v.d. H. Franciscus van Sales. Zondag, 7 uur Vroegmis 10 uur Hoog mis. Voor de Hoogmis 9 u. Catechismus. Na den middag 3 uur lof mat Rozen hoedje. Dinsdag, hall 9, gez. h. Mis, ter eere van den H. Antonius. Woensdag, 's middags van 48 gelegen heid om te biechten. Donderdag. H. Sacramentsdag te vieren als Zondag. 7 uur Vroegmis. 10 u. Hoog mis. Na den middag 3 uur Lof met Ro zenhoedje. Zaterdag, 's nam. van 48 uur gelegen heid om te biechten. In de week alle dagen de h. Mis ten half 9. Ten 9 uur Catechismus. Afdeeling HEEMSTEDE. Zaterdag 13 Juni, van 89 uur, zitting Spaarkas (winterprovisie). Zondag 14 Juni, van half 12 tot en met kwart over 12 zitting Spaarkas (winter provisie). Maandag 15 Juni, 's avonds half 9, ver gadering in hét B. K. Verenigingsge bouw Als spreker zal dien avond optre den de heer J. A. M. van der Weiden Antz., voorzitter van onze afdeeling. Daar na zal behandeld worden oprichting Com muniefonds en Weduwen en Weezen- fonds. Verder installatie van tien nieuwe leden. De leden worden beleefd verzocht de vergadering toch zooveel mogelijk bij te wonen. Namens het Bestuur, G. v. d. Veldt, 2e Secr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 11