DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Beverwijk. Kinderhuisvest 29-31-33, Haarlem BUITENLAND. BINNENLAND. De Dochter van den Millionair. Woensdag 17 juni isos. 33sta Jaargang No. 6913. Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. Wegens den feestdag uan H. Sacramentsdag zal de „Nieuwe Haarlemsche Cou rant" Donderdagauond uerschijnen. niet Wie zich met ingang uan I Juli op de „Nieuwe Haar lemsche Courant'abonneeren, ontuangen de Courant uanaf heden tot dien datum gratis; de weekabonné's tot den laatsten Zaterdag in Juni. Voor de stemming op Vrij dag 19 Juni uoor eerrlid uan den gemeenteraad uan Beuer- wijk beuelen wij dringend aan den candidaat der christelijke partijen, den heer P. A. SCHAAFSMA. Heemstede. Nieuwtjes in drie regels. Verspreide Berichten. Gemengde Berichten. FLUILLETON, 9) HEME HURLEMSCHE COURART ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlem fl.85 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.85 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.8C Aiaonderlijke nummers0.06 PRIJS DER AD VERTENTIÉN Van 16 regels0.60 (oontant)f 0.51 Elke regel meer0.1( Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. 1000 Alle betalende abonnés op dit blad zqn, volgens de bepalingen en onder de beperkingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor bedragen van: GUSjDSN bij 4MÜn n GULDEN levenslange enge- J| g |g O IJLDEN bij sekiktheid tot werken. 400 •vsrlijden 300 GVLDBN bij verlies vaas éen band of voet. 150 GULDEN bij verlies van éen oog. 100 GULDEN bij verlies van éen duim. 00 verlies van éen wijsvinger. 15 •ULBEN bij verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragnn wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. De stemming voor een lid van den gemeenteraad te Heemstede heeft den heer Jansen Hendriks, die niet in aan merking komen wil, met den candi daat der R. K. Kiesvereeniging, den heer Peeperkorn, in herstemming ge- gebracht. Dat resultaat viel wel te verwach ten, gezien de groote ijver, door de heide partijen in de R. K. Kiesver eeniging reeds getoond bij de candi- daatsteliing, en gelet op de levendig heid waarmede deze verkiezingsstrijd is gevoerd. Niet vergeten mag daarbij worden, dat de nobele en royale handelwijze Van den heer Jansen Hendriks, die Van het raadslidmaatschap ditmaal, üu de meerderheid in de Katholieke Kiesvereeniging gesproken had, on voorwaardelijk afzag, algemeen een goeden indruk heeft gemaakt. Daarvan zal zeer zeker het gevolg zijn geweest, dat eenige kiezers zich hebben laten overhalen, om die mooie daad door hun stem te prijzen. En voorts heeft al wat genoegen vindt in tweedracht-zaaien natuurlijk Van de gelegenheid gebruikgemaakt, om de R. K. Kiesvereeniging een hak te zetten. Dat is mislukt. En nu zal het dan gaan tusschen de heide R. K. candidaten alleen. Van een eigenlijken strijd is hier geen sprake meer. De heer Jansen Hendriks heeft be slist geweigerd, in aanmerking te willen komen, en zonder eenigen twijfel zal hij dit nü nogmaals ter openbare kennis brengen. De verkiezing van den candidaat der R. K. Kiesvereeniging is dus de eenig-mogelijke. T5ch moeten we onzen spijt uit spreken over den uitslag der stembus van gisteren. De oppositie, die er is en wezen mag I in de R. K. Kiesvereeniging, heeft zich nu, met de hulp van al wat genoegen in tweedracht vindt, maar Al te veel laten verleiden tot een, immers töch nuttelooze manifes tatie, die de eenheid in gevaar kan brengen. Daartegen is nu niet beter te doen, dan bij de a.s. herstemming goed te maken wat is bedorven, en met een groote meerderheid aan den kant der organisatie zich te scharen. Ongetwijfeld zal dat door niemand vuriger worden gewenscht dan juist door den heer Jansen Hendriks, voor wien deze uitslag tevens nog een be wijs is, dat hij in achting en aanzien bij zijn medegemeentenaren wezenlijk hoog staat I BELGIE. Het spoorwegongeluk te Contich. In de Belgische Kamer werd gisteren een interpellatie over het spoorwegongeluk bij Contich gehouden. De minister voor de spoorwegen de heer Hellepulte legde uit, dat het ongeluk te wijten is aan een werkmaD, die naliet het sein op onveilig te zetten en niet den wis selhefboom overhaalde. De machi nist van den sneltrein stelde te vergeefs pogingen in het werk om te remmen. Dit spoorwegongeluk zeidede minister is het grootste, dat ons land heeft getroffen, want nooit is bij ons het cijfer van 40 dooden en 324 gewonden bereikt. De minis ter voegde er aan toe, dat het administratieve en gerechtelijke onderzoek nog niet geëindigd is. De schadeloosstellingen aan de slachtoffers zullen betaald, de schul digen gestraft worden. Er zijn maat regelen genomen om een herhaling te voorkomen. A.s. Dinsdag zal men er nog verder over redekavelen. En dan zullen er ongetwijfeld wel weer e6n paar socialisten of liberalen zijn, dieer argumenten tegen de regeering in vinden. Let eens op DUITSCHLAND. Tegenspraak. Terwijl alle Fransche bladen el lenlange beschouwingen schrijven over de oorlogszuchtige woorden, die keizer Wilhelm te Döbberitz zou hebben gesproken, en waarvan we gisteren vertelden, komt nu de doorgaans goed ingelichte „Lokal- Anzeiger" vertellen, dat vandeheele historie geen woord aan is. Dat was eigenlijk wel te ver wachten. Maar er is een spreekwoord geen koe wordt bont genoemd, als er geen vlekje aan is. En al is dat nu juist geen hart verheffende, breede conelusie in deze zaak: de manier waarop de woorden van Wilhelm II zijn overge bracht, doet toch onderstellen, dat er door den keizer dan toch wel iets zal gezegd zijn, zij het dan ook meer particulier, in dezen geest. Wat trouwens zeer begrijpelijk is We zullen moeten wachten op nadere berichten uit Duitschland zelf. Want die ontbreken, zonder ling genoeg, ten eenenmale! ENG1LAND. Tegen, den Czaar. De Engelsche arbeiderspartij en een groot deel ook der liberalen hebben het allesbehalve op den Czaar, en ze laten geen gelegenheid voorbij gaan om dat te toonen. Gisteren viel in bet Lagerhuis weer een - sprekend tooneeltje, dat daarvan bewij» geeft, voor. Het lid der radicale partij Tre- velyan vroeg namelijk heel tenden tieus of er reeds toebereidselen zijn getroffen voor een bezoek van den Czaar aan Groot-Brittannië in de naaste toekomst en of er aan het Huis dan gelegenheid zal worden gegeven om zijn meening ten aan zien van de politieke zijde van zulk een bezoek uit te spreken alvorens beslissende stappen worden gedaan. Sir Edward Grey antwoordde heel politiek, dat er geen toebereidselen zijn getroffen voor een bezoek des Keizers in de naaste toekomst en dat derhalve van de mogelijkheid, vervat in het tweede gedeelte van de vraag, geen sprake is. Uit de vraagzelve, en de in kleeding ervan, begrijpt men in- tusschen waar het Trevelyan om te doen was! MAROKKO. Drie Sultans? 't Wordt gek in Marokko. Nu Moelai Hafid aijn broer Ab dul Azis op den achtergrond heeft gedrongen, is er weer een derde pretendent opgestaan, de zoo lang verscholen Boe Hamara, die nu op zijn beurt zal probeeren, Moelai Hafid een beetje te lichten. Althans, zoo vertellen de Fransche bladen, die nu wel geen zuivere bron zjjn,maar welke bericht gevers kunnen op dien naam nu wèl aanspraak maken? Marokko schijnt nu eenmaal een veld van verschil lende belangen, waar elk poogt den ander een vlieg af te vangen. Die Boe Hamara is roerig gewor den, en in de Fransche bladen wordt nu het vermoeden uitgesproken, dat Moelai Hafid, zoodra hij zijn hielen uit Fez gelicht heeft om naar Tan- ger te vertrekken, zich in die eerste stad 'onmiddellijk door dezen derden aspirant vervangen zal zien. Wanneer aan dezen bespottelij- ken warboel niet snel en afdoend een eind wordt gemaakt, voorspelt de Matin '-correspondent, dan zal men het beleven, dat er een sultan in Rabat, een tweede in Fez en een derde in Tanger resideert! Wat moet dan de conclusie zijn?... Hierover zijn de raadgever» het nu echter juist oneens! AMERIKA. De Presidentskeuze. De republikeinsche conventie kwam gisteren in Chicago bijeen voor het stellen van een candidaat voor het presidentschap. Meer dan 12,000 personen waren daarbij aanwezig! De stemming onder deze heeren liet zich al dadelijk kennen, toen de binnenkomst van de Ohio-afvaar- diging met een groote banier waarop de naam van Taft, uitbundig werd toegejuicht. Senator Burrows, tijdelijk voor zitter, hield een toespraak, waarin hij bet republikeinsche bewind en Roosevelt uitbundig prees. De naam Roosevelt deed een applaus losbar sten, dat anderhalve minuut aan hield. Na het afdoen van eenige vor melijke zaken, werd de conventie tot heden verdaagd. Het schijnt vast te staan, dat Taft tot candidaat der republikei nen zal worden geproclameerd. De zaak tegen prins Eulenburg (meineed en verleiding tot meineed) komt 29 dezer te Berlijn voor. Het nieuwe Ouderdomspensioen wetsontwerp is in beginsel door het En gelsche Lagerhuis aangenomen. Een orkaan heeft de oostelijke bui tenwijken van Parijs gisterenavond ge teisterd. Tal van ongelukken. Verkiezingen in Pruisen. De einduitslag van de verkiezingen voor het Pruisisehe Huis van afgevaardigden i», dat er gekozen zjjn: 152 conservatieven, 59 vrije conservatieven, 64 nationaal libe ralen, 28 van de vrijzinnige volkspartij, 8 van de vrijzinnige vereeniging, 105 van het centrum, 15 Polen, 6 sociaal-demo craten, 2 Denen en 3 wilden, te zamen 442 afgevaardigden. In Berlijn XII, Moabit, moet er een herstemming ge houden worden. Keizer en Sultan. Keizer Wil helm moet in den laatsten tijd in vrij drukke persoonlijke correspondentie ge staan hebben met den sultan van Tur kije. Men kondigt tegen September een bezoek van den keizer aan Konstantino- pel aan. De Duitsche gezant te Konstan- tinopel vertrok naar Berlijn om de zaak te bespreken. Zjjn verantwoording elders! De wissel wachter, die het zware spoor weg-ongeluk bij Contich veroorzaakte en sedert teekenen van krankzinnigheid ver toonde, is gisteren overleden. Hofberichten. H. M. de Koningin bracht gisteren •enige uren op het Koninklijk land goed „Raaphorst" door. De Koningin spreekt Maleisch. Dc aultan ran Asahan, die thani in den Haag verblijft, zal zijne opwach ting gaan maken aan zijne vorstin en H. M. zal zonder tolk een gesprek met hem kunnen voeren, wijl Zij het is eene weinig bekende bijzonder heidnevens zooveel, wat een Vrouwe van Haar rang ziek eigen had te ma ken, ook Maleisch heeft geleerd. Dit wordt in de Arnh. Ct. medegedeeld. Nederland en Venezuela. De correspondent van deNew-York Herald seinde gisteren uit Willemstad: Men meldt, dat de Venezolaansche consul hier last heeft ontvangen, om het consulaat te sluiten, in geval van moeilijkheden met de Nederlandsche overheid of het volk, en dat president Castro zijne verklaring dat de Neder landsche regeering jegens zijn land vijandig handelt, goedkeurt." Uit de Staatscourant. Bij Kon. Besl. van 16 dezer is be noemd tot advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, mr. R. B. Ledeboer, thans rechter in de arrondissementsrechtbank te Rotter dam. Bij Kon. Besl. van 16 dezer is aan H. W. L baron van Hugenpoth tot Aerdt, met ingang van 1 Juli, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zevenaar. Provinciale Statenverkiezing. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid der Provinciale Staten van Noord-Holland in district IV te Amsterdam vac.-Hijmans, is slechts eéne candidatenlijst ingeleverd. Zoodat zonder stemming gekozen is de eenig opgegeven candidaat Mr. J. Kappeyne van de Coppello. Geen uitbreiding der kermis. Met 6 tegen 3 stemmen verwierp de Raad der gemeente Naarden, gis teren een verzoek van een groot aan tal neringdoenden, aldaar, om den duur der kermis weer van 4 op 8 dagen te brengen. Een verschrikkelijk kin derepel. ffe Ter Aa vermaak ten zich een paar jongetjes van C, den H. met een pistool en spelen derwijs mikte de oudste van 12 jaar op den jongste yan 6 jaar, met hp* treurig gevolg, dat de laatste in de borst getroffen werd. Hij kon nog naar huis loopen, om te zeggen wat er gebeurd was, maar een klein half uur later gaf hij den geest. Tusschen pen muur en de tram ineen gedrukt. Te [Waalwijk wilde de 9-jarige V. op den Schil ttersmuur aan de haven staande, op den voorbijrijdende tranj springen. Hij kwam tusschen den muur en de tram te vallen en werd letterlijk ineengedrukt. De jonge® overleed weldra. Onder 't paard vertrapt.; Gisterenmiddag zou te Coevorden de vrouw van Wessels op den wagen stappen. Het paard steigerde en de vrouw kwam onder het paard te recht. Naar de Aleida Kramerstich- ting vervoerd, bleek zij reeds over leden. Ba, hoe afschuwelijk! Vrouw D., een bekend straattype te Groningen, is lieden in den drank gestikt. Gedronken en verdron ken. In de nabijheid van Swalmen werd in de rivier de Swalm gevon den het lijk van den pl.m. 30-jari- gen S. uit Roermond, die vermoe delijk tengevolge van het overmatig gebruik yan sterken drank van den, weg afgedwaald en te water geraakt is. Een raadsel opgelost. Den öden April van dit jaar vond een jongen |aan de Ceintuurbaan, na bij den Bergweg te Rotterdam, onder het zand .bedolven, een aantal hor loges, dat, toen de politie op zijn' aanwijzing verder zocht-, steeg tot ongeveer 40. 't Waren zilveren en nikkelen horloges, en verder wer den er gevonden een aantal zilveren; armbanden, dito halskettingen en; een paar gouden oorbelletjes. Om trent deze yondst verzocht de com missaris yan politie in de 2de af- deeling in het „Algemeen Politie blad" inlichtingen, nadat gebleken; was, dat de gevonden voorwerpen] niet yan een diefstal te Rotterdam afkomstig waren. Aan de recherche is het thans ge lukt de herkomst er van op te spa ren. Gebleken is, dat een en ander afkomstig is yan een inbraak, in den nacht yan 3 op 4 October van het vorige jaar gepleegd op het kan toor en in het pakhuis van den boter- (Naai het Fransch.) Roövers treft men niet meer aan °P de groote wegenen wat zouden *ij er pok in hemelsnaam moeten Wtvoeren Die groote wegen wor den gebruikt door groenteboeren en hees tok o o persdie zich naar de klei nere steden begeven, welke nog niet ft&n een spoorweg gelegen zijn. Juist de locomotief heeft den straatroo- den dood aangedaan; zij heeft dem geplunderd, ten gronde gericht, 0vnr den kop doen gaan. Beproef ©en goederentrein tegen te hou- schiet eens met een karabijn een locomotief, welke in volle i a-art voorbijsnort.Men zou even- met een proppenschieter erw- x011 tegen de huid yan een olifant kruien blazen. i.Doch, al heeft de rooyer zijne ge- /■J'koosde landstreken .verlaten, al ®eft hij zijn grijzen, met ben loodefn r^daill© yersierden flambard en zijn y'daraasoeerdcn tromplader aan den ®-Pstok gehangen, hij heeft ze nu Gewisseld tegen een zwarten rok, grijzen overjas, hoogen hoed en wit glacé handschoenen en houdt thans verblijf in de beschaafdste steden. De hedendaagsche gauwdief vecht niet meer, hij werkt, hij huist niet meer in de bergen, doch bezoekt de salons en de clubs," hij grijpt de menschen niet meer bij de keel, neen hij doorsnuffelt hun koffers en ziet hunne portefeuilles na met onnavolgbare gratie; maar hij doet nog meer, hij zet eene reus achtige onderneming pp het getouw stelt zijne bureaux open, kondig]t zijne zaak in de dagbladen aan en wacht, behaaglijk op een canapé van satijn met yergulde pooten uitge strekt, totdat de bankbiljetten in zijn zak yloeien, welke men nog1 zeer gelukkig is aan hem te mogen kwijt raken. Het is zelfs een groote goedheid] van hem, wanneer hij ze wil inwis selen, tegen aandeelen, obligaties of dergelijke papieren van het zelfde gehalte. Tegenwoordig steelt men niet, moordt men niet, men lokt! De aandeelhouder komt met groe ten spoed bij de eerste tonen van het lokfluitje aangevlogen. Deze betoovering is ©en der karakteris tieke kenteekenen onzer eeuw. In een der drukste straten in de wijk der Uhaussée d' Autin stond een zeer schoon nieuw gebouw welks geyel uit marmer was opgetrok ken, versierd met beelden in nissen de leuning der stoep was met ver gulde bladeren getooid. Op de eerste verdieping van dit huis was bij de hoofddeur een wit marmeren plaat aangebracht met het volgende fat soenlijke, veelbeteekenend opschrift. „Buurtspoorwegen. Directe verbindingen Bureaux en kas." Een weinig lager: „Generaal Agentschap." En nog iets daaronder: Generale correspondentie Europeesche Handelsonderneming. Bureaux en kas. Advertentie bureau." Voegen wij hier nog bij den geijk- ten volzin, onder het vorig opschrift op een keurig koperen plaatje te lezen: „Het kantoor is geopend van 's morgens negen, tot 's .namiddags vier uur. .Uitbetaling op eenvoudig vertoon der stukken. Premiën, di videnden, rekeningen-courantkapi taalstortingen in ééns of in termij nen ter keuze der belanghebbenden." Voorwaar, het opschrift aan den ingang was duidelijk genoeg en men had al heel onrechtvaardig of veel- eischend moeten zijn om daaruit niet al de kenteekenen der grootste eer lijkheid op te maken. (Wanneer wij de sierlijke deur door middel yan een koperen knop ope nen bevinden wij ons in een ruime vestibule, waarin groen fluweelen stoeltjes geplaatst zijn. Op deze ka mer komen yier deuren uit; op de eene stonden de woorden„kas en. bureaux," op de andere „Algemeen Secretariaat," op de derde: „Cabi net van den Hoofd-Administrateur," en eindelijk op de vierde: „Raad kamer van den Raad van Beheer, Verboden toegang." En ik wil ook wel geloöven, dat de toegang verboden was tot een zaal, waarin zooveel deskundigen en bekwame lui yan zulk een onkreuk bare eerlijkheid .vergaderden; zij kwamen dan ook met het, bij uitstek menschlievend© doel bij-een om al de genen te verrijken, die in hunne on dernemingen betrokken waren. Dit heiligdom yan eer en rechtschapen- beid te betreden zou dan ook be paald een© ongehoorde slechte daad geweest zijn, in zekeren zin zelfs inbreuk maken op de eerbiedwaar digste reglementen Tegen yier uur in den namiddag trad iemand yan ongeveer vijf en veertig jaar, eenvoudig gekleed met zware schoenen aan en eenigszins versleten hoed de vestibule dezer voorname inrichting binnen. De le zer zal hem wel kennen, wanneer; wij zeggen, dat deze man een be- daara en flink voorkomen had, een helderen, doordringenden blik, een lichaamsbouw, welke kracht ver ried, doch een gele gelaatskleur en ©ene zwaarmoedige uitdrukking in zijn oogen. Kortom, het was de heer Guillaume. Een knecht in livrei kwam hem tegemoet en yroeg tamelijk ruw, wat hij wenschte. „Ik heb een brief bij mij, door uwe administratie aan den heer Fa lamon, den bankier, gericht," ant woordde Guillaume. „Ik kom uit zijn naam om den hoofdadministra teur te spreken." De knecht wees den bezoeker een stoel en trad bij den secretaris-ge neraal binnen .Een oogenblik later werd Guillaume verzocht in het ver trek van den ambtenaar te komen. Het kabinet yan den secretaris generaal was met moderne weelde gemeubeldaan den wand zag men het nuttigste behang, dat wil zeggen kaarten en aardrijkskundige teeke- ningen yan bewonderenswaardige uitvoering. „[Wees welkom, mijnheer, en neem plaats," zeide een scherp stemme tje, hetwelk van achter een prachtig gevlamde, paahoniehouten schrijfta fel scheen te komen. Guillaume nam een stoel bij dit bureau en bevond zich tegenover een mager, droog, hoekig heertje van middelbaren leeftijd, naar den laat sten smaak gekleed en met een sier lijken gouden .bril op. Nu was het ©en gebrek van mijn heer Guillaume, dat hij een hekel had aan brillen in het algemeen en aan gouden brillen in het bijzonder. „U komt yan mijnheer Falamon vroeg de secretaris-generaal, terwijl hij een brief bleef schrijven, en daan- bij over zijn bril heen een vrij glui- perigen blik op .Guillaume wierfe „Ja, mijnheer Falamon yereert mij met zijn vertrouwen en heeft mij verzocht eens inlichtingen bij u in te winnen, aangaande den brief wel ke u hem gezonden hebt." „Ik had er toch. prospectussen bij gevoegd," antwoordde de secretaris generaal, „en mijnheer Falamon heeft te veel kennis van zaken, om' niet volkomen den zin te vatten der voorstellen, welke wij hem gedaan hebben." „Toch heeft hij mij verzocht hier aan te gaan, om eens met den Hoofd- Administrateur te spreken." „(Welnu, mijnheer," hernam de man met den gouden bril, „neem dan den trein en reis naar Londen. Mar kies de Malatesta bevind zich daan sedert drie dagen, doeh^ ik vervang hem hierspreek dus „Verzend eerst uwe brieven maar, mijnheer," zei Guillaume; „we kun nen daarna meer op ons gemak spre ken," (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1