DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. De raadsverkiezing in Heemstede. BUITENLAND. BINNENLAND. De Dochter van den Millionair. SCisiderhuisvesl 29«3i«@3, Haarlem VRIJDAG 10 JUNS 1908. 33ste Jaargang No. 6914. AB0NNEMENTSPBIJ8: Per 8 maanden voor Haarlem fl.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.8C Afzonderlijke nummers0.05 Bureaux van Redactie en Administratie: lettere. Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsf0.60 (contant)f 0.5( Elke regel meer0.1( Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie A contant. Alle betalende abonnés op dit blad zijn, volgens de bepalingen en onder de beperkingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor bedragen van: •VLBEN bij verlies van éaa anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. Wie zich met ingang uan I Juli op de „Nieuwe Haar- lemsche Couranfabonneeren, ontuangen de Courant uanaf Heden tot dien datum gratis; de weekabonné's tot den iaatsten Zaterdag in Juni. Op 24 Juni a.s. zal in Heemstede de herstemming plaats hebben tus- echen de he§ren Peeperkorn en Jan sen Hendriks. Nog een enkel Woordje over deze verkiezing hebben we hier te zeg gen. Het gaat nu lusschen twee Ka tholieke candidaten, aan wier Ka tholiciteit geen redelijken twijfel kan bestaan. Oppervlakkig dus zou het lijken, dat geen bizondere voor keur ons leiden kan, den een boven den ander aan te prijzen. Dat is een zaak van zuiver plaatselijk belang zóó zou men kunnen redenee ren, en zóó hebben ook verschil lende personen tot ons betoogd dat is een zaak van plaatselijken aard, die door plaatselijke belangen wordt beheerscht. Deze gemeente van bloemisten en bleekers zoo redeneeren voorts diezelfde dorps politici mag nu wel eens een kwestie uitvechten, die al te lang broeit onder ons In die plaatselijke motieven en be langen zullen wij ons niet mengen. Maar waar wij de aandacht op wil len vestigen, is dat bij een raadsver kiezing de tijd voor het uitvechten van een belangenkwestie als deze slecht gekozen is. Die tijd is er, in een lichaam als de katholieke kies- vereeniging van Heemstede is, bij de candidaatstelling. Maar is deze eenmaal geschied, dan houdt onder de goede, goed georganiseerde, werkelij k-hun-partij- dienende Katholieken de strijd op. Dan onderwerpen ze zich aan de meerderheid, graag ol minder graag In dit speciale geval is er voor dat zich-onderwerpen aan een een maal gevallen beslissing, het be krachtigen van de keuze der meer derheid, nog een zeer gewichtig argument aan te voeren. De candidaat, die tegen de Ka tholieke kiesvereeniging is gecandi- deerd, de heer Jansen Hendriks, is als zoodanig geproclameerd te gen zijn verlangen in. Althans, wij hebben zwait op wit het bewijs, dat de heer Jansen Hen driks openlijk verklaard heeft, niet in aanmerking te komen een ver klaring, dateerend van vóór de can didaatstelling. Dat men den heer Jansen Hen driks toch candidaat heeft gesteld, kan hij natuurlijk niet helpen. Maar als fatsoenlijk man kan en mag hij nu een eventueele benoeming n i e t aannemen. Wij vertrouwen, dat de heer Jansen Hendriks dan ook pu bliek en royaal zal verklaren dat hij geen stemmen op hem wenscht uitgebracht te zien Wij wenschen hier nog eens te verklaren, dat wij geen persoonlij ken voorkeur hebben voor een der beide candidaten. Maar wij hebben te verdedigen de Katholieke organisatie, hoog te houden de eenmaal gevallen be slissing in de kiesvereeniging. Daarom kan en mag door de „Nieuwe Haarlemsche Cou rant" geen ander advies worden gegeven dan ditelk Katholiek kiezer in Heemstede dient op 24 dezer zijn stem uit te brengen op den heer H. i. EH, PEEPEflKORM. Deze is naar den regel die steeds en overal onder ons wordt hooggehouden „de" candidaat der Katholieken ditmaal. Waartoe het in den wind slaan van een zoodanigen regel op sommige plaat sen heeft geleid: tot jarenlange twee dracht, tot uiteenspatten van de Katholieke organisatie zelfs en ver lies voor de Roomsche zaak, dat is bekend genoeg! De Katholieke kiesvereeniging zal naar wij vernemen en onder ons plaatselijk nieuws is vermeld a.s.Maandagavond nog een buitenge wone vergadering houden over deze zaak. Moge de begaafde spreker, die dan zal optreden, dien plicht voor alle Katholieken zóó verdui delijken, dat wij als uitslag van de herstemming de verkiezirg zullen te boeken hebben van den heer H. J. m» PEEPERKGRH. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm's dreigende wóórden. Zooals we wel dachten: de tegen spraak is onwaar gebleken en volko men wordt nu bevestigd, dat keizer Wilhelm te Döberitz een oorlogzuch tige toespraak, in tegenwoordigheid van de militaire attachés, heeft ge houden. De Italiaansche militaire attaché heeft er, gelijk zijn plicht was, zijn regeering van op de hoogte gebracht. En ook de andere attachés zullen dat wel gedaan hebben.De Duitschers zijn er intusschen verrukt over't is geen drei gen met oorlog, maar waarschuwen voor een èl te ver gaan van Engelsch- Franschen kant, zeggen de Duitsche bladen. De algemeene indruk is, dat Frank rijk zich wat gegöneerd gevoelt en Duitschland wat vrijer ademt. frankrijk. De diamanten maker. Men herinnert zich den Franschen alchimist Lemoine, die vertelde dia manten te knnnen maken, die zijn geheim voor het bagatel van een paar mihoen aan de Beerscompagnie wilde verkoopen en die nu ten slotte voor den rechter moest bewijzen, dat zijn „geheim" werkelijk bestond? De termijn dat hij z'n diamanten moest „opleveren", is nu voorbij. Maar Lemoine heeft het er leelijk bij laten weten. Hij is er van door getrokken, verdwenen, en zijn geheim is gebleken een kolossale „fmmigterie" te zijn! Hoe er nog menschen zijn geweest, die in allen ernst zich door dezen modernen oplichter hebben laten beetnemen, is onbegrijpelijk AMERIKA. Drie kwartier „Roosevelt for ever"! Rare manieren hebben ze daar in Amerika De conventie te Chicago heeft gis teren Taft, zooals te verwachten was, candidaat gesteld voor het president schap. Doch niet, dan nadat de vergadering eerst een „hulde" had gebracht aan Roosevelt. Dat ging zóó: senator Lodge sprak over Roosevelt's verdiensten. En toen viel de heele vergadering van een paar duizend man den spreker in de rede en begon te zingen„Roosevelt nog vier jaarl", waarschijnlijk op een be kende en aangename wijs. Dat gezang duurdedrie kwar tier Men«chen gooiden hun hoeden in de hoogte, trokken hun jassen uit en gooiden en zwaaiden ermee krankzinnigenwerk, w&t? Lodge kon eindelijk het kabaal doen bedaren, en toen werd ten slotte Taft gekozen. Doch in de straten van Chicago loopen nog benden volk rond, die steeds maar schreewen: niet Taft, maar Teddy(dat is Roosevelt). Nieuwtjes in drie regels. China heeft de eischen van Frank- rij k in zake de moorden op de Annam- sche grens, alle ingewilligd. De katholieke heer Zemp, lid van den Zwitserschen Bondsraad, is door den katholiek Schobinger opgevolgd. Prins Harald van Denemarken is verloofd met prinses Helena van Slees wij k-Holstein, nicht der keizerin. Perzië heeft alle voorwaarden van het Russische ultimatum aange nomen. Fallières gaat 18 Juli te Duin- keren op het slagschip „Verité", zijn noordsche reis beginnen. Moelai Hafid is te Tetuan als Sultan uitgeroepen. Abdul Azis wil naar Engeland vluchten. Verspreide Berichten. Als het geld maar binnen is! Een rijke dame te Parijs, mevrouw de Provigny, heeft aan het burgerlijk arm bestuur van Parijs tien millioen franks vermaakt om een hospitaal te stiehten; maar onder de formeele voorwaarde dat het ziekenhuis zou bediend worden door liefdezusters. De directeur de openbare armenzorg, de heer Mesureur, heeft daarop tot aller verwondering met stalen voorhoofd do volgende verklaring afge legd „Ik heeht er aan te verklaren, dat er niets is in de voorwaarden van de erflaatster, wat onbestaanbaar is met do hoidige wetten, en wat in strijd zou zijn met de traditiën van het Burgerlijk Armbestuur, hetwelk do verlangen» der donateurs altijd scrupuleus geëerbiedigd heeft" We hebben vermoeden, dat deze heer Mesureur anders zal spreken en de liefdezusters wel weren zal, ala de centen «enmaal binnen zijn! Ter navolging! Aan het Beier- sche ministerie van verkeerswezen houdt men groote schoonmaak onder het bureaucratisme. Volgens de FrankZtg. zijn er 1100 ambtenaarsposten afgeschaft (een bezuiniging van 750,000 mk.) en 200 waggonladingen oude akten ver nietigd Hofberichten. H. M. de Koningin heeft met 1 Augustus a.s. benoemd tot hofmaar schalk,, de kamerheer mr. W. P. graaf van Bylandt, referendaris bij het Kabinet van de Koningin. H. M. ontving hedenmiddag 2 uur den Roemeenschen gezant graafPalsen, ter overhandiging zijner geloofsbrieven. H. M. de Koningin heeft gisteravond ten 63/4 uur uit handen van den heer Metascos, sedert 1902 gezant van Griekenland bij ons Hof, de brieven in ontvangst genomen, welke hem uit die betrekking terugroepen. H. M. heeft den afgetreden gezant daarna als gast aan tafel gehouden waarmede aanzaten, mevr. Groeninx van Zoelen, waarn. grootmeesteresse generaal graaf Du Monceau en baron Van Pallandt, opperceremoniemeester. H. M. heeft aan den (heer Metascas, het Grootkruis in de orde van Oranje Nassau verleend. Prins Hendrik is Dinsdag met de groothertogelijke familie van Olden burg op haar jacht, de reis naar Noorweegsche wateren begonnen. 26 Juni reist de Prins aan boord van de „Heemskerk" naar Nederland terug, om na aankomst 1 Juli te IJmuiden naar Den Haag te vertrekken, ter bijwoning, op 2 Juli met H. M. de Koningin van het Delftsche studenten feest. Dr. Poels. Naar aan de „L. K." werd meege deeld, gind dr. Poels, hoogleeraar aan de katholieke universiteit te Washing ton, Zaterdag scheep om zijn vacantie bij zijn familie te Ven ray door te breDgen. Bij voorspoedige reis zal de doctor Dinsdag der volgende week te Antwerpen aankomen. De Zuid-Hollandsehe Electrisehe Spoorweg-Mij. Naar men verneemt, heeft de Holl. IJz. Spoorweg-Maatschappij, tegen 15 Juli overgenomen de Zuid-Holl. Elec trisehe Spoorweg-Mij. Het personeel van de laatste heeft bereids officieel bericht ontvangen, dat het dienstver band met die maatschappij op genoem den datum zal zijn opgehouden, met de toezegging, dat het in dienst van de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij kan overgaan. Middelbare ïechnischs Seheol voor Aannemers. Naar men verneemt, is de oprichting eener Middelbare Technische School voor aannemers, vrij zeker. De be- noodigde gelden voor de leening van f 125.000 zullen wel worden gevonden. De afd. Enschedé van den Bond be sloot tot storting van een verhoogde bijdrage tot f5000, indien men er toe besluit de school in Enschedé te vestigen. (L. Ct.) Burgemeester van Ginniken. Op de voordracht voor burgemeester der gemeente Ginniken komen voor de heeren W. C. J. Passtoorste 'sGra- venhage, Jules Pillot, burgemeester van Zevenbergen en R. C. F. X. M. Baron van Hövel tot Westerfiier, burgemeester van Batenburg. Herstellingsoord H. IJ. S. M.- personeel. De veregniging Herstellingsoord H. IJ.S.M.-personeel heelt v. H. M. de Koningin een gift van f100 ontvan gen. De vereeniging telt reeds 3000 leden en 330 donateurs. West-Sumatra. De correspondent te Batavia van het „Hbld." seint d.d. heden het volgende „In Oud-Agam hebben wegens de invoering der belasting ongeregeld heden plaats gehad, waarbij aan de zijde der bevolking 90 dooden en gewonden vielen, terwijl de troepen 9 dooden en 13 gewonden verloren. Op drie plaatsen aan het meer van Singkarak werd ook nog gevochten, waarbij de 2e-luitenant der infanterie, J. D. A. van Gumster, van het gar nizoen van Padang Padjang werd gewond. Vier brigades marechaussees zijn daarheen gezonden." Een later bericht betreffende de ongeregeldheden op Sumatra's West kust meldt nog het volgende De panghoeloe kapala van Boenga- tandjong is vermoord. In den nacht van 16 op 17 dezer is getracht het bivak te Pital in de laras Boengatandjoeng te verrassen. De bevolking van Belolo aan het meer van Singkarah is in onrust. Bij een gevecht te Roembai zijn onzerzijds twee minderen licht gewond en bekwam de bevolking vijftien dooden. De bevolking van Pengjalajan in de laras VI kota is vijandig, de moskeeën worden druk bezocht en de beweging breidt zich snel uit. De controleur van Singkarah meldt ongeregeldheden te PaddiDgahan. Gemengde Berichten. Proficiat! Een zeldzaamheid is zeker, dat te Asten een gelukkig huisvader, de heer R., gepensioneerd ambt. v. d. burg. stand aangifte deed van de geboorte van zijn 18e kind, waarvan er nog 15 in leven zijn, al len uit één huwelijk. Haast ongelooflijk. Men meldt aan de ,,N. CL" het volgende, bijna ongelooflijke feit! In de Friesche gemeente H. heeft een moeder een harer kinderen het jongste verkocht aan een kin derloos echtpaar uit den arbeidenden stand, voor 40 cent. Zelf de dieven. Eenigen tijd geleden verkeerde B., wonende aan de Pauwstraat, te Arnhem, in finan cieels moeilijkheden. Om uitstel van betalen tegenover zijn schuldeischers te wettiggen, deed hij aangifte, bij de politie, dat bij hem inbraak was gepl. en een bedrag van ongeveer f200 was ontvreemd. De politie, hoewel de diefstal wel onwaarschijnlijk aehtende, begon haar onderzoek, en Dinsdag kwam het eindelijk tot een bekente nis. B. en zijn echtgenoote bekenden volmondig, dat èn inbraak èn diefstal, waren voorgewend, ïoodat zij 'n val- sche aangifte hadden gedaan. Voor dit feit zullen zij zich later hebben te verantwoorden. Ontvlocht. Men meldt aan „De Tijd" uit Roermond, dat bij het luchten, uit de gevangenis aldaar is ontvlucht, Jansen, uit Blitterswijk, gedetineerd, als verdacht van fraudu leus bankroet. Hij is spoorloos ver dwenen. Drie-en-dertig jaar onder weg. Als een curiositeit meldt de „Zw. Ct.", dat een briefkaart, den 13 April 1875 uit Utrecht verzonden naar Diepenheim, op heden 16 Juni 1908, dus ruim 33jaren later, aan het adres is aangekomen. Het on we er. Woensdagnamid dag werden de 50 jarige G. Staal en zijn 24jarige zoon Hendrik, landbou wers in de Maten, te Ter Apel (Gron.), door den bliksem getroffen en gedood. Den vader waren de kleeren bijna geheel van het lichaam gescheurd ffc.UlLLE.TQN, |Na*ir hei Fransch.) 10) De man mei den bril kop een ge- baar yan ongeduld niet onderdruk ken hij .verknoeide ©enige adressen, Vroeg eindelijk om een© kaars en Verzegelde een dikken brief met een groot lak. Daarop stelde hij hem aan een kantoorbediende ter hand met de woorden „Vlug er mede naar de post. Fran- keeren en verzenden naar ÏWeenen, Oostenrijk. Hier," vervolgde hij, een andere enveloppe nemende, „deze is Voor St. Petersburg,en nog een voor Londen. Loop zoo snel Se kruit en aanteekenen hoor! Zeg maar, dat het voor mij is." Thans ben ik tot uw dienst, mijn- Leer," zeide de secretaris-generaal eindelijk tot zijn bezoeker. Guillaume hief een weinig het hoofd op en ving aldus aan „Het is waar, mijnheer, dat de Prospectussen betreffende de onder- hemingen yah uw huis niets te wen- sohen overlieten, wat duidelijkheid on logica aangaat in het blootleggen van don toestand en zijn zekere kan sen yan slagen in de toekomst." De gouden bril hoog. „Men zou bezwaarlijk de aandeel houders grootere en stelliger yoor- deelen kunnen toekennen." Nieuwe buiging. „De onderneming: de ondernemin gen, wil ik zeggen berusten op so- liede grondenzij hebben in hun voor deel, dat zij eerlijk en buitengewoon vatbaar voor uitbreiding zijn. Derde buiging van den gouden bril. „Dus, mijnheer, de heer Falamon begrijpt zoor goed, wat uwe pros pectussen bedoelen en verzocht mij u er zijn compliment over te maken." „Dank u, mijnheer," antwoordde da secretaris, „wij van onzen kant hebben ook een zeer hoog denkbeeld van pw eerbiedwaardigen patroon. De zaak is dus beklonkenwij kun nen hem yan af heden onder onze oprichters rekenen en hem op onze staten inschrijven voor de som van -" „Niets is dienaangaande nog be paald," zeide Guillaume. „Kom, kom," riep de secretaris generaal uit, de heer Falamon tee kent voor twee honderd aandeelen van duizend franken; ze zijn te zij ner beschikking, zoodra het geld ge stort is." „Met uw yerlof," hernam de be zoeker, „de heer Falamon neemt niets zonder goede voorzorgsmaat regelen. Hij gelooft wel, dat u voor zichtig genoeg zijt, doch hij verlangt voor alles het bewijs daarvan te heb ben op het kantoor van zijn wissel agent." De secretaris-generaal begon luid keels te lachen. „Maar, mijnheer, het is haar goud, hetwelk wij den waarden beer Fa lamon aanbieden. Een wisselagent! en waartoe zou dat dienen jKaarom zoo iemand nog rijker te maken, dan hij reeds is „Ten eind© langs authentieke wij ze te weten of uwe aandeelen gang baar zijn aan de beurs." „Aan de beurs?" herhaalde de an der spottend. „(Wiel, mijnheer, ston den onze aandeelen reeds genoteerd, dan hadden wij er geen enkel meer in kas!" Guillaume stond op en begon de teekeningen aan den wand te be- studeeren. „Ik bemerk, mijnheer," zei hij tot den secretaris, „dat u uitstekende ingenieurs hebt. Nu moet ik nog slechts ééne vraag' doen." „En die is, mijnheer?" „Is het eerste begin reeds ge maakt van dezen spoorweg?" „JVat een stijfhoofdigheid!" riep de man met den gouden bril uit. „Maar ik had toch reeds de eer u te zeggen, dat wij geen enkel aandeel meer in kas zouden hebben, wanneer er een spade aan ons werk in den grond gestoken was." „Begrepen," hernam Guillaume. „Nu'nog een andere vraag. Vóór alles eischt de wet, dat bij een onder neming yan welken aard ook, ten- minst© een tiende van het maat schappelijk kapitaal werkelijk ge stort en yolteekend is." „Kunt u daarvan de bewijzen too- nen JJ moet een gestort bedrag van drie millioen franken aan waar den of geld kunnen laten zien, daar het maatschappelijk kapitaal dertig millioen groot is" „Ga naar de bank, mijnheer, daar zal men u bewijzen, wat u wenscht te weten," antwoordde de secreta ris uit de hoogte. „Laten wij het anders doen," stel de Guillaume voor, „toon mij de ont vangbewijzen, welke de bank u te gen de storting heeft afgegeven." „O, wat een onderzoek!" riep de secretaris-generaal uit, „maar, mijn- hoer, zijt u dan hier gekomen om onze zakken na te snuffelen „Daar u die der aandeelhouder^ wilt ledigen, is het wel noodig voor af eens na te gaan. of de uw© wel soliede zijn/' ga-f Guillaume be daard ten antwoord. Thans opende zich een deur, welke achter een gordijn verborgen was, en een hleeke, doch schoone, jonge man vertoonde zich op den drempel. Deze richtte met een welluidende stem, de Zonderling© woorden tot mijnheer de secretaris „Kanne(er zult ge toch eens lee- ran zwijgen, babbelaar?" „Kijk!" zeide Guillaume, „hij geeft u een pluimpje." „Het is de hoofdadministrateur," antwoordde de secretaris, een weinig uit het yeld geslagen door dezen uitval. „(Waarlijkriep Guillaume^ uit, „is hij reeds terug uit Londen „(Wilt n zoo goed zijn in mijn ka binet te komen, mijnheer vroeg de hoofdadministrateur op aanmatigen den toon. VI. Guillaume volgde gedwee het zon derlinge personage ,dat hem in een aangrenzend vertrek bracht. Het vertrek van den markies de Mala- testa was weelderig ingericht; er was echter geen zweem yan papieren stukken of boeken te ontdekken, kortom niets, wat den man van za ken verraadt, die aan het hoofd is van eene groote handelsonderne ming. In het midden der kamer stond een prachtige, zware schrijf tafel, rijk met koper ingelegd, waar op een reusachtigen inktkoker van gedreven zilver- Eenige velletjes postpapier lagen daar omheen. Aan den wand hingen schilderijen, wel ke eenige waarde schenen te heb ben; zware portières van rood da mast bedekten de deuren, de stoelen waren verguld en op den schoor steenmantel prijkten de kostbaarste snuisterijen. In de hoekeu van het vertrek stonden marmeren beelden op voetstukken van rood graniet en tusschen twee vensters was eene sier lijke bloemenvaas geplaatst. „Gaat zitten, -mijnheer." zeide de markies; „wij hebben iets te bespre ken." Bij deze woorden schelde hij, een livereibediende trad binnen. „Arpino," zeide zijn meester, „ik ben voor niemand te spreken, be paald voor niemand. Gij komt niet binnen, zonder dat ik u schel. Breng licht." De bediende stak twee prachtige lampen aan en verdween. Daarop ging de markies zelf zich overtui gen of de drie deuren van zijn ka binet wel gesloten wanen. „U is de heer Guillaume, niet waar?" begon de markies daarna, terwijl hij zich in een leunstoel neer- vleide. Alen heeft mij uw naam genoemd. U is waarschijnlijk een vertrouweling van den heer Fala mon, daan hij U in zijne plaats tot mij zendt. U heeft mijn secretaris verscheidene vragen gesteld en die ezel heeft zich. vermeten u op alles te antwoorden met eene omstandig heid en eene verwaandheid, zooals slechts een domkop doen kap. Wordt vervolgd IIEUWE HURLEMSCHE COIIRUiï 1000 -ssT- 400 301 Sr- 150 10060 3Z 15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1