DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Ann Qfifl - 1t»n inn cn~- Heemstede. BCiaiderhuisvest 29-3E-33, Haarlem BUITENLAND. BINNENLAND. De Dochter van den Millionair. Maandag 22 juni iöos. 33sta Jaargang No. 6916. ABONNBMENI8PBDB: Per 8 maanden voor Haarlem 11.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.85 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post l,8t Afzonderlijke nummersn 0.05 Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. PBIJ8 DEB ADVEBTENTIÈN: Van 16 regels 0.60 (oontant)f 0.51 Elke regel meer0.K Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. Alle betalende abonnés op dit blad zijn, volgens de bepalingen en onder de beperkingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor bedragen van: aJ» sjf over*'J en Bill Sö band of voet. R 1011 éen aog. 18 S éen duim. scbiktheid tot werken. éen wijsvinger. GULDEN bij verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. Wie zich met ingang uan I Juli op de „Nieuiue haar- lemsche Couranfabonneeren, ontuangen de Courant uanaf heden tot dien datum gratis; de lueekabonné's tot den laafsten Zaterdag in Juni. Voor de herstemming op Woensdag 24 a.s. beuelen wij ten dringendste aan den can- didaat der Katholieke Kiesuer- eeniging, den heer H.J. M. PEEPERKORÜ. >I< Indië. De telegrammen uit Indië bren- &en tijding van onrustbarende din- »«n. Het verzet, dat op Sumatra, na de invoering van een nieuwe belas tingregeling voor de inlanders bijna allerwegen opstak, is nu tot eau for- Jöeelen opstand gewonden. Heel de streek der Padangscbe bo nenlanden, de rijke streek waar de steenkolen worden gewonnen, is in opstandde hoogst-kostbare en kun stige bergspoorweg naar bet Fort de Koek wordt bedreigd, en er zijn needs dooden en gewonden gevallen. En de regeeringstelegrammen mel den, dat de opstand door de JVloham- anadaansche priesters wordt aange stookt, wat bet karakter daarvan, ineens zéér verergert. De doortastendheid van den Gou verneur-Generaal van Neder landsch- Indië geeft hoop, dat het Nederland- «che gezag zich dadelijk op krachtige teijze zal doen gelden. Dat is, willen we onze koloniën behouden, noodig, vooral op dit oo- genhlik nu zooveel vreemde kapers langzamerhand op de kust komen, en zoowel Engeland als Japan begee- rig naar het rijke Insulinde uitkij ken Üi^ant het is ontwijfelbaar: als Ne derland zijn gezag niet laat gelden, niet toont meester te kunnen blij ven in Indië, zal het spoedig de heer schappij kwijt zijn. Intusschenmet bezorgdheid vol gen we de telegrammen van Suma tra's Oostkustgelukkig is het, dat da regeering blijkbaar prijs stelt op dadelijke en algeheele publicatie van de berichten uit de streek waar het oproer zich doet gelden! DUITSCHLAND. Spanning. Men kan het keeren willen of wenden, maar ontwijfelbaar zeker is het, dat er spanning is in de Europeesche politiek. De woorden van den keizer te Löbberitz tusschen twee haak jes: er is een zeer streng onderzoek aan den gang, wie de uitbrenger is geweest van die dreigende keizer lijke speech hebben juist uitge drukt, wat Duitschland op dit oogen- blik gevoelt. En de commertaren, die de pers er nu op levert, zijn van even drei genden aard. Een der officieuze bladen, dat ze ker kan geacht worden de meening der leidende kringen weer te geven, schrijft o. m.Er is zooveel brand stof in de wereld opgezameld, dat de minste vonk een onmetelijken brand zou veroorzaken. Zelfs, wanneer de Engelsch-Rus- sisch overeenkomst slechts Perzië, Thibet en Afghanistan betreft, moe ten wij (d.i. de Duitschers) niet ver geten, dat ook Duitschland in Perzië groote economische belangen heeft, die aanmerkelijk kunnen groeien, ten gevolge van de verlenging van den Bagdadspoorweg. Üe frontlinie is voortaan klaar blijkelijk gewijzigd; eertijds gingen Rusland en Oostenrijk samen, thans zien wij Rusland, Engeland en Frankrijk aan den eenen, Oosten- rijk-Eongarije en Duitschland aan den anderen kant. De groepeeringen van Algesiras herhalen zich. Ons volk gevoelt een soort instinctmatig-wanvertrouwen, als voorspelde deze nieuwe constel latie niets goeds voor Duitschland. Zonder dat er een reden is tot ongerustheid, voelt men een ern stige onbehagelijkheid. En dit ge voel heeft keizer Wilhelm in woor den gébracht. Zeer zeker heeft hij geen alarm willen maken, want hij heeft voor zijn officieren gesproken, en niet voor andere ooren, De overtuiging, dat we ons kruit droog moeten houden, en, vooral den toestand van onze financiën moeten verbeteren, groeit van dag tot dag. Duitschland moet op iedere mogelijkheid gewapend zijn; thans bestaat er voor ons geen andere vredeswaarborg meer" Dat is ernstig genoeg. Zouden wij den grooten Euro- peeechen oorlog, die naar men zegt onvermijdelijk is, dan nog spoedig zien uitbarsten?.... De hemel verhoede het! ENGELAND. Minister Bums. Minister John Burns is ernstig ziek. Een paar dagen geleden had den enkele kranten niets dan het bericht, dat hij koude had gevat. Maar, terwijl hij met die verkoud heid rondliep, blijkt er nu iets an ders bij gekomen te zijn. Verleden Zaterdag was Burns naar het HydePark gegaan, om de betooging van de stemrechtvrou wen te zien. Toen hij weer uit het park kwam, was de minister getuige van een botsing tusschen een mo torrijtuig en een omnibus, waarbij een politie-agent gewond werd en er nauwelijks het leven afbracht. Het motorrijtuig rende op den om nibus in en de agent kwam tusschen de twee voertuigen in de klem. Burns snelde met anderen toe, om den man uit dien toestand te be vrijden sn trok dapper mee aan het motorrijtuig. Burns is een ge spierd man, en, indien hij heelemaal gezond ware geweest, zou het kar wei hem niet te zwaar zijn geweest, maar nu was de inspanning hem te groot geweest en klaagde hij bij zijn thuiskomst over pijn in de borst. De huisdokter vond het noo dig, er een specialiteit bij te halen, en de minister moet nu het bed houden. De menschen, die naar zijn toestand komen vragen, krijgen te hooren, dat er geen verandering in zijn toestand is. ITALIË. Staking en oproer. Te Parma is weer een arbeids conflict uitgebroken. De arbeidsconfederatie, die er zooals men weet langzamerhand van socialistisch nu anarchistisch wordt, heeft weer een algemeene staking aangekondigd. Om welke juiste redenen ditmaal de staking is be gonnen, blijkt ons uit deltaliaanseke kranten nog niet. En daar zijn reeds nu ernstige conflicten van arbeiders en de troe pen voorgevallen. De karabiniers schoten na sommaties op de stakers, die van het dak van het gebouw der confederatie met steenen gooi den talrijke gewonden zijn reeds gevallen. Ook op andere plaatsen in Parma is geschoten. Dat kan, als 't zoo voortgaat, wat. worden Nieuwtjes in drie regels. Weer een verlies voor de Engelsche liberalen in een liberale vacature te Pudslzy is een unionist gekozen. Fransche katholieken hebben aan Z. H. de Paus een installatie voor tele grafie (zonder draad aangeboden. Het Engelsche Gouvernement zal in zake de strenge Drankwet de por tefeuillekwestie stellen. Verspreide Berichten. Vrouwen betooging in Lon den. In het Loadensche Hydepark rond gisteren weer een groote demonstratie Tan suffragettes plaats; in zeven afdeelingen, voorafgegaan door bondsbanieren, werd van een zevental punten in het park de betoogiag geleid; men nam rondom de verschillende platforms plaats. Het aan tal beteogsters, daarbij inbegrepen vrou welijke studenten, schrijfsters, artisten, dienstboden en werkmeisjes, werd op der tigduizend geschat! Hofberichten. H. M. de Koningin beeft gisteren middag ten 4 u. 10 m. stadstijd per gewonen Staatsspoortrein, waarin de Koninklijke rijt. waren gehaakt, de re sidentie weder verlaten ten' einde eenigen tijd bij H. M. de Koningin- Moeder te Soestdijk te gaan door brengen. Een talrijke menigte was zoowel in de Rijnstraat als op het plankier van het Staatsspoorstation bij het vertrek tegenwoordig. Zooals thans nader is vastgesteld, zal H. M. den 30sten dezer weder te 's Gravenhage voor korten tijd aan komen. Te Soestdijk aan de halte der N. C. S. werd H. M. verwelkomd door H. M. de Koningin-Moeder. In drie open rijtuigen werd met bet gevolg naar het Paleis gereden. H. M. de Koningin-Moeder zal Woensdag 24 dezer ten 11.17 v.m. van Baarn-H. S. M. naar Rhenen reizen, aankomst aldaar ten 11.58 v.m.; de terugreis geschiedt denzelfden dag, vertrek van Rhenen ten 5.15 n.m., aankomst te Baarn-H. S. M. ten 5.54 n.m. De uren zijn gesteld in den Greenwichtijd. Oranje-Nassau-Oord. H. M. de Koningin-Moeder brengt a. s. Woensdag een bezoek aan het sanatorium Oranje-NasBau-Oord. Prins Hendrik to Den Helder. Thans is officieel vastgesteld, dat Prins Hendrik op Vrijdag 3 Juli te Den Helder zal aankomen, ter bijwo ning van de marine-schietwedstrijden en jjvan den zeil- en roeiwedstrijd der Marine Jachtclub. Op Zaterdag 4 Juli zal 's namiddags door den Prins een bezoek aan de onlangs geopende Heldersche Am bachtsschool worden gebracht. Uit de Staatscourant. Bij Kon. Besluit van 20 dezer is, met ingang van 1 Juli, aan Hr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, den gepeneionneerden luitenant-gene raal der artillerie J. W. Bergansiue, minister van staat, op daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Raad van State, met dank betuiging voor de vele gewichtige diensten door hem in verschillende betrekkingen aan den lande bewezen. Bij Kon. Besl. van 19 dezer is aan C. Middelkoop, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1908, een eervol ontslag verleend uit zij a betrekking van referendaris bij bet Departement van Financiën en met ingang van dien datum bij het Departement van Fi nancien benoemd tot referendaris, W. Guérin, ihans ontvanger der directe belastingen en accijnzen, werkzaam bij dat Departement. Ds gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 25 Juni eerstkomende niet plaats hebben. Ben renegaat in den Bredaschen Raad. In de Zaterdag gehouden vergade ring van den gemeenteraad werd de afgevallen priester van den Brink onder buitengewoon groote 'belangstelling van het publiek, geinstalleerd na af legging van een belofte. De vermiste f2000 uit de geneentekas te Grouw (Fr.) De agenda der raadsvergadering op 23 dezer vermeldt o. m.„Bespreking naar aanleiding van bet vermissen van f2000 uit de brandkast ten ge meentehuize." De wethouder Bouma, die het eerst gewaarschuwd werd toen de vermissing bleek, zal mededeelingen doen van het onderzoek enz., dat tot nog toe geen resultaat beeft gehad. Onlusten in de Padangsche boven landen. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram werd op 17 dezer, benoorden Ganting Kajoetoerak (af- deeling Batipoe en Kota, Padangsche Bovenlander;) door een colonne een aanval vanMaleiers afgeslagen, waarbij twee inlandsche militairen beneden den rang van officier gewond werden. In de Laras Tilatang (onderafdeeling Oud-Agam, Padangsche Bovenlanden) had een patrouille, eene ontmoeting met 'nAmokmaker, die werd neerge legd Daarbij werd een officier licht gewond, terwijl door ricocheteerende kogelsplinters licht verwond werden een officier en een inlandsch [fuselier, alsmede een inlandsche fuselier niet levensgevaarlijk. Gisting in Indië. De correspondent van de „N. R. Ct." te Batavia seint: Gisteren is het station te Kajoen Tanam aangevallen. De aanval werd afgeslagen. De be volking kreeg daarbij 6 dooden en 2 gewonden. Thans houdt een detache ment uit Padang 't station bezet. Padang Pandjang wordt bedreigd door uit het zuiden optrekkende op standelingen. Een patrouille, onder luitenant Baptist, moest voor de overmacht terugtrekken. Na onmiddellijk versterkt te zijn, werd opnieuw uit Fort de Koek ver sterking gezonden. (Deze laatste zin is niet duidelijk. Red. N. R. C.) Daar is het rustig. De hoofden zijn het gebergte ingevlucht. Het bestuurs hoofd van Priaman heeft een stoom schip verzocht, om de Europee6«he gezinnen af te halsn. Tapang en Indrapoera zijn grooten- deels afgebrand. Men vermoedt, ten gevolge van brandstichting. Gemengde Berichten. Een fietsendief. Zaterdagmiddag zag een agent van politie in de Jo- hannesverhulststraat te Amsterdam, een man loopen met druipnatte klee deren. Bedoslde man kon aan den politiebeambte niet verklaren, hoe hij zoo nat geworden was, hetgeen den agent wel wat verdacht voorkwam, waarom hij hem dan ook medenam naar het politiepostbuis in de Roelof Hartenstraat, teneinde de zaak nader te onderzoeken. Kort daarna werd door de politie uit Nieuwer-Amstel bericht dat een persoon die met den aange houdene overeenkwam, aldaar een rijw. had gestolen, zich achtervolgd ziende, de gestolen fiets te water had gewor pen en door een sloot te waden de vlucht had genomen. De man is door twee agenten van Nieuwer-Amstel van bier gehaald en naar die gemeente overgebracht. Een huiszoeking. Door de ju stitie, vergezeld van rijks- en gemeente politie, werd Vrijdagnamiddag huis zoeking gedaan ten huize van v. Z., aan de Stalstraat te Arnhem. Dit stond in verband met het ont trekken van een groot gedeelte goe deren aan het fallissement van den schoonzoon van v. Z. zekeren Ten F., vroeger bakker te Klarendal, gemeente Arnhem. Bij onderzoek bleek, dat niet minder dan twee volle wagens huisraad en winkelgoederen aan den boedel waren onttrokken, en zich ten huize van v. Z bevonden. Deze goederen werden in beslag genomen en weggevoerd, terwijl tegen vader en schoonzoon procesver - baal is opgemaakt. Onder een stroowagen ge dood. Zaterdagmiddag is te Sappe- meer bet zevenjarig zoontje van den echoenmakersknecht B. onder een stroowagen gedood. V e rjdu i s t e ring. Door de politie te Utr. is aangehouden een kok der vest. art. ter zake van verduistering van levens middelen ten nadeele van de soldaten- keukens. Tegen vijf werksters is als heelsters procesverbaal opgemaakt. Offerbussen bestolen. In de St. Antoniuskerk te Scheveningen *9 de offerbussen bestolen. Men weet net of dader of daders door inbraak zijn binnengekomen, of reeds den avond fttUILLCf Uft. (Naar het Franech) 12) „Dat blijft eveneens gezégd," her- ham de makelaar". „U. zult ze Hebben; en moet ik ze u geruimeu tijd bezorgen „Geregeld gedurende een jaar," antwoordde de markies. „U begrijpt, Hat van den dag, waarop u ophieldt te mij te leveren en u uwe verbin tenis niet nakwaamt, ik, mijnerzijds He betalingen staken zou. Leer om Wr!'\ „Beter kan geen zaak behandeld borden," zei de „makelaar". „iWel- tev daar u Zoo zeker zijt aan den jteer Falamon een millioen afhandig te maken, reken er dan ook maar test op, mij weldra vijf en twintig Huizend franken uit te keeren, want binnen acht dagen breng ik u het Huplo van den brief, welke ver dacht wordt." >.De zaak is afgesproken en we- 'terzijdsch aangenomen." «Veroorlooft u mij eene vraag, Mijnheer de markies?" vroeg Guil- laume, een einde makende aan dit belangwekkend gesprek. „tWel twee, als u dat verlangt." „SVij beiden hebben tegenover elk ander met open kaarten gespeeld, doch ik vraag mij zeiven af, of uw vertrouwen in mij geen stoutmoedige daad is U hebt u zelf geheel bloot gegeven, mij zeer ernstige bekente nissen te doen. Hoe komt het, dat u niet geaarzeld hebt, u tot zulk een hoogte in gevaar te brengen? In één woord vreest u niet, dat ik, hier vandaan naar het parket zal loopen om alles aan den rechter mede te deelen De markies wierp zich achterover in zijn stoel en barstte in een scha terlach uit, alsof men hem een mooie grap vertelde. „Lacht u daarom, mijnheer?" vroeg Guillaume verwonderd. „En wie zou om het kostelijk denk beeld niet lachen, hetwelk u daar in het hoofd gekomen isantwoord de deze. „Mij aanbrengen? Loop heenZou ik mij daarover ongerust maken Maar weet dan, mijn beste heer Guillaume, dat ik mij, wat u betreft, volstrekt niet benauwd maak. [Wat zou er gebeuren, wan neer u mij verklaptet? Ik zou u aanklagen en wegens laster doen' veroordeelen I" „O zoo!" zeide Guillaume, „ik ber gnjp bet alwe hebben met geslo ten deuren gesproken; u zult zwe ren, da(t ons gesprek niet heeft plaats gehad en mijnerzijds niets anders is dan eene lasterlijke aantijging: verba volant." „Zoo; nu zijt u er achter," hernam de markies. „Het zou echter wel kunnen gebeuren, dat u niet meer uit de gevangenis kwaamt,." voegde hij er op den natuurlijksten toon bij. „Hoe dat zoo?" „Ik vergis mij; u zoudt er wèl uitkomen: doch zoo stom als een visch, daar sta ik voor in." „Brrrantwoordde Guillaume; „ik gis uwe bedoeling." „Hoe vindt u ze „Nu heel lief; Machiavelli waar dig. iWeik eene politiek! En wat zoudt u een groot staatsman zijn, mijnheer de markies! Eenmaal mij in de gevangenis hebbende en vree- zende, dat ik in het vervolg een wei- nigje te veel zou zeggen, zou men een middel zoeken om mij een onge steldheid 'te bezorgen, waardoor ik naar het rijk der stommen zou ver huizen. En zou dat aan uwe goe de zorgen te danken hebben „Puur en alleen daaraan, mijn uit stekende heer en vriend," antwoord de Malatesta met een lach, waarvan de „makelaar" eene rilling kreeg. „Komaan; we zijn uitgepraat en het is needs laat genoeg om van elk ander te scheiden," meende Guil laume. „Binnen eeuige dagen ziet u mij in idit schoone vertrek terug." „Vaarwel en tot wederziens, ver standig mensch en ernstige man wan zaken!" zei de markies, terwijl hij hem tot aan het zijvertrek uitgeleide deed. Een bediende opende de deur, welke op dé trap uitkwam. Toen de deur achter den gewaanden makelaar ge sloten was, keerde deze zich om en zeide glimlachend in zich zelf „Roovershol, ik zal jullie wel ten onder brengen Daarna snelde hij de trap af, sprong in een huurrijtuig en ver wijderde zich uit de buurt, waarin hem zulke zonderlinge onthullingen waren gedaan. De lezer zal moeten toestemmen, dat, al was de markies een buitenge woon geslepen man, hij thans toch op eene zonderlinge wijze in de val geloopen was en hij in deze omstan digheden wel een minder gevaar lijken vertrouweling had kunnen kiezen, dan den gewaanden make laar.; Doch alles heeft een oorzaak en vaak blijkt de bochtigste weg toch nog de kortste te zijn om tot eene ontknooping te geraken. Het vervolg van dit verhaal be wijst het, VII. Ouden van dagen kunnen zich nog herinneren, dat in het jaar 1849 het jachthuis van Vallombreuse toebei- hoorde aan gTaaf De Merlini, eeff Milaneesch edelman, als Frapsch- man, genaturaliseerd volgens de wet, doch ook volgens zijn karakter en zijne begrippen. Graaf De Merlini was een man van omstreeks zestig jaren, groot en edel van gestalte; met een schoon gelaat, witte haren, en voorname manieren. Hij was gast vrij als een waar burchtheer, daar bij vroolijk en rondborstig van aard, en verkeerde steeds in blakéndeS welstand, waarmede zijn fortuin in overeenstemming was. Sedert dertig jaren was de graaf weduwnaar. Hij had nimmer willen hertrouwen, om dat volgens hem vijfzesden der hu welijken vee l weg hebben] van ëdff span nukkige paarden, waarvan het eene rechts, de ander elinks wil. Trouwens, graaf de Merlini koes terde een grooten hartstocht, welke reeds van uit zijn jeugd dagteeken- de, en hem op rijperen leeftijd [be zielde: de jacht. En welke jacht! Doodeenvoudig met het geweer, doch tot zulk een graad van volkomenheid gebracht en onder zulke wéloverlegde voor- waaiden, met nauwelijks te geloo- ven verfijning beoefend, dat deze tak van sport bij hem was opgevoerd tot kunst, in den vols ten zin yan het woord. Vooral legde graaf De Merlini zich toe op het kweeken van fazan ten. Patrijzen wekten slechts mid delmatig zijne belangstelling op, kwartels en dergelijk gevogelte schenen hem niet die moeite waard, hij had niet veel op met waterwild, en een afkeer van hazen of konijnen. De fazant maakte zijn hartstocht, zijne liefde uit, wekte, zijn bewon dering op; de goudlakénsche of de zilverlakensche, onverschillig wel ke. De fazanthen was het voorwerp zijner teederste zorgen; zijue gelief de dochter, de vreugde zijns levens. De haan was zijn trots. De waardige edelman had dan ook, gelijk zich denken laat, op de Val lombreuse het rijkste eu voorspoe digste fazantenpark van Frankrijk en Navarre. De Merlini was zeer vermogend men schatte hem op Wel honderd dui zend franken inkomen. Dit alles be steedde hij geheel aan zijn jachthuis van Vollombreuse te midden van zij ne fazanten. Om het jachthuis strekten zich zijn uitgebreide eigendommen uit: het was bijna geheel door bosschen omringd, waarin het wild hokken vond, zoo doelmatig als lioodig voor zijn behoud. Het geheel was door een muur ingeslotenGraaf de Mer lini hield er drie boschwachters op na, van ongewone waakzaamheid, en hij zou een inbreuk op zijn jaciht- recht met de gTootste gestrengheid vervolgd hebben. Dit was ide eenigfl zwakke zijde yap dien uitstekendefi map.; (Wordt vervolgdj NIEUWE HMUBKCHE COWUUiï 1000 00 15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1