Laatste Nieuws, -1 ijls Vntii Woensdag-, Zaterdag- en Zon dagmiddag 2 en 3 uur Middag-Yoorstellingen. Kerknieuws. Verkoopingen. Leger en Vloot. Marktnieuws. Sport en Wedstrijden. ARR. RECHTBANK TE HAARLEM. Advertentiën. GROOTE MARKT M»rS' (Ned. Athl. Unie) waarbij 16 deel nemers uitkwamen. Eerste was B. Evers uit Arnhem in 4 min 401/5 sec. Wat de hierboven gemelde hard loopwedstrijden van den Ned. Voetbal Bond aangaat (100 M.) in de derde serie won onze stadgenoot W. Rasch van H. F. C. in 12 secondenin de le demi finale werd hij wederom eerste in 12i/5 sec., terwijl Reydon (ook van H.F.O.) in de 3e demifinale eerste werd in 12l/5 sec. Bij de finale Won Reydon in ID/5 sec. Rasch was tweede met 122/5. In den 400 M. wedstrijd waren o. m. seriewinners de H. F. C. leden Rasch en Tideman, terwijl Rasch in de finale Won in 594/5 sec. Een en ander had tengevolge dat de prachtige beker, door Jhr. Boreel van Hogelanden uitgeloofd voor het kampioenschap, door H. F. C. werd behaald met 11 punten, een prachtig resultaat voor onze stadgenooten De marathon wedstrijd. Een alleraardigst gezicht was het, toen precies 2 uur de 20 deelnemers aan den „Marathonloop" over Bennebroek, Hillegom, Vogelenzang, Aerdenhout, na eerst gekiekt te zijn, bij het pistoolschot bet veld overdraafden, den uitgang door, de Spanjaardslaan in en zóó den weg op naar Heemstede. Voorafgegaan en gevolgd door auto's van controle en commissie draafden de deelnemers den 25 K.M. langen weg op. 20 deelnemers gingen mee af, doch slechts 8 kwamen na verloop van twéé uur ongeveer het veld binnen- gedraafd Mot het afgaan hadden iWi. Braams en G. Buff, van Rotterdam, heel spoedig de leiding genomen. Om 2 jflluir 4 inin. hadden zij reeds den Koe- diefstol bereikt. Meer en Berg pas seerden ze om 2 uur 12 min. De Bennebroekerweg haalden ze om 2 uur 23 min., toen ging Braams een 20 meter naar voren. In Hillegom was hij 150 meter voor, behield al door voorsprong en passeerde de Beeklaan te 2 uur 47 min., de kerk te Vogelenzang 3 uur, Aerdenhout 3 uur 23. Büff liep langzamerhand in. Braams klom over de boomen van den spoorovergang aan de Zand- voortsch© laan, passeerde 3 uur 29 de kweekerij van Polman Mooy en was aan de v. Merlenlaan tje 3 uur 53 Büff was toen nog maar 30 M. achter. D© Koedieistol passeerden, ze weer te 3 uur 44 min. Op 3.50 uur weerklonk gejuich op het Spanjaardsveld, te 3 uur 52 m. 58 2/5 sec. had de eerste, Braams, de beker gewonnenTweede was Büff in 1 u. 53 m. 15 1/5 sec. Der de was J. v. Katwijk, Rotterdam, in 1 u. 58 min. 571/5 sec.4. G. Brandenburg, Rotterdam, in 2 uur 27 3/5 sec.5. P. B. Hartman, Rotter dam, in 2 u. 3 min. 591/5 sec. 6. jVV. v. Katwijk, Rotterdam; 7. H. Eikema, Amsterdam8. Joh. L. Swets, Amsterdam. De anderen vielen onderweg af. Gymnastiek. Juist toen de deelnemers aan den loop het Spanjaardsveld af-stoven, kwamen de turners en turnsters van het Ned. Gymn. Verbond, ©en aardi ge, kleurige stoet, met een flinken marsch van de stafmuziek va.n het 10e, het veld binnen. De heer J. C. de Boer leidde den stoet die was samengesteld als volgt: Aan het hoofd d© stafmuziek van h©t 10e reg. infanterie, daarna het Bondsvaandel van het N. G. V., om stuwd door eenige bondsbestuursle- den, de vlag van den A. T. B. vervolgens de damesvereenigingen Hollandia, Plato, A. G. V. en Kracht en Vlugheid, allen t© Amsterdam. Daarna volgden de mannenvereeni- gingen: Ba.to, Haarlem; Spartacus, Amsterdam; Plato, Amsterdam; de Amsterdamsch© Gymnastiekver., IJ- muidenHercules, Den Haag Kracht door Oefening, Rotterdam; Hercules, Dordrecht; Sandow, Rot terdam Kracht door Oefening, Am sterdam- Oude Garde, Rotterdam; de Boogschuttersvereenigingen Vooruitgang, Velsen; Olympia, Rot terdam: Kracht en Vlugheid, Am sterdam Amsterdam, te Amster- JVij telden 25 banieren en vlaggen, die aan het geheel een yroolijken aanblik gaven. Na een ommegang en het vaandel- saluut onder het „Wilhelmus" vin gen daarop de wedstrijden ©n oefe ningen aan, die wel voor de groot st» massa der toeschouwers de voor naamste attractie van dit sportfeest kunnen worden genoemd. Het uitgebreide en welverzorgde gymnastiekprogramma Rep vlot van sta,pel en oogstte zeer veel bijval. Vooral de turners, die de Hol- landsche kleuren in Londen zullen "verdedigen, trokken met vrije oefe ningen, paardvoltiges en lioogrek- oefeningen, veler belangstelling. Ten half 6 ongeveer marcheerden de turners en turnsters in mooie orde weer af, terwijl een donderend ap plaus van de talrijke aanwezigen deed hooren, hoe dit nummer was in den smaak gevallen. Andere wedstrijden. Intusschen hadden nog tal van an der» wedstrijden plaatsdiscuswer pen, speerwerpen, hamerwerpen, boogschieten, vèrspringen, schermen, touwtrekken em worstelen. Verschillende van deze wedstrij den duurden nog. langhet worstelen "was om half acht nog niet afgeloo- pen. De Haarlemsche handboogschutte- rij „D© Jonge Batavieren" kreeg den derden prijs hamdboogschietem, en baar Hd de heer H. Mulder, yam hier, eveneens den derden personeelen Prijs. I. Breed, uit IJmuiden, was in het polsstok-hoogspringen eerste, met 2 Meter. 60. De o f fi c i e 1 e maaltijd. werd te 6 uur in het Restaurant Brinkmann gehouden, en trok op de Markt natuurlijk een groote me nigte. De prijsuitdeeling. Daarna begaf men zich naar het Brongebouw, waar een concert plaats had. Tegen 9 uur was de groote zaal van het Brongebouw stampvol: op de eerste rij namen plaats mr. G. v. Tienhoven, jhr. Boreel van Hogelan den, burgemeester van Haarlem en andere provinciale en plaatselijke autoriteiten. Eerst voerde mr. F. Lieftinck het woord. In een keurige rede bracht deze dank aan allen voor hunne medewerking, in d© eerste plaats aan de stad Haarlem, aan het gemeente bestuur, dat voor deze spelen een belangrijke som uittrok voor het ge val dat er kosten gedekt moesteni worden. Spr. kon echter tot zijn groote vreugde mededeelen, da,t die subsi die niet behoefde gebruikt te wor den, zóó groot was dus ook het fi nancieel succesEen donderend ap plaus volgde hierop. Met een „Leve de Sporteindigde spr. zijn zeer toegejuichte rede. Daarna was aan het woord den al- gemeenen voorzitter va*n het Nederl. Comité der Olympische spelen te Londen, baron E. JVj. van T,uyl. Hij huldigde in de allereerste plaats het Haarlemsch uitvoerend 'comité Vöor hun werken, daarbij cojistateerend, dat hun streven met goed succes was beloond'. Spr. achtte het een goed teaken, dat alle sportbonden broederlijk bij eengekomen, er toe medegewerkt hebben het feest zoo goed te doen; slagen en bracht aan allen warme hulde. Daarna ging de heer Van Tuyll over tot het uitreiken der verschil lende prijzen, waarbij alle deelne mers ©en voor een op het podium verschenen, waiar ze met de behaalde overwinningen en prijzen werden ge luk gewenscht. De jeugdige Marathon-winner was echter niet aanwezig. Baron Van Tuyll nam deze gele genheid te baat om er aan te herinne ren, dat de dames in Athene vier! jaar geleden den winner als blijk van hulde en sympathie hadden gekust. Spr hoopte, dat de dames de toezeg;- ging wilden doen, dat dat hier te lande nu over 4 jaar ook zou ge beuren ÏWelke merkwaardige uitnoodi- ging een geweldig gejuich en ge roep van „ja, ja!" ten gevolge had. Voorts werd ook nog jde medewer king der autoriteiten herdacht, als mede de ©dele gevers der verschillen de bekers, waarna in zijn slotwoord baron Van Tuyll ook de pers hulde bracht voor hare medewerking in deze drukke dagen verleend. Daarna begaf men zich naar den tuin van bet heerlijke Brongebouw, waar het concert werd voortgezet, en ten slotte een grootsch vuurwerk werd ontstoken. De geestdrift teas den geheelem] avond buitengewoon, en de heerlijke weersgesteldheid bracht daartoe niet weinig .bij. Het was, in den feeërieken tuin van het Brongebouw, zoo prachtig gelegen, een waardig slot van een' prachtig sportfeest, van welks laat- sten dag- men zonder eenige reserve kan getuigen, dat die ten schitte rendste is geslaagd. Haarlemsche Industrie. Za terdagmiddag is op de Werf Conrad met goed gevolg van stapel geloopen «ie Baggermolen „Cadix". Deze is 37 M. lang, 8 M. breed, en 3 M. boog, een z. g. vierkante molen. Hij is niet van zelfbeweging voorzien en zal ook naar de Spaansche havenplaaats Cadix ge sleept moeten worden, om aldaar te gaan baggeren. Instructie in zake het spoor wegongeluk. Naar aanleiding van het plaats gehad hebbend spoorweg ongeluk op den 9en dezer, werden door den rechtercommissaris'voor straf zaken alhier, een zevental getuigen gehoord. De seinhuiswachters Fibbe, De Vries en Kors hadden zich ,als verdachten te verantwoorden. Mishandeling door de politie. De justitie houdt zich bezig met een geval van mishandeling waarvan de politie verdacht wordt. Eenige huzaren toch beweren bij hun overbrenging naar het politiebureau alhier, mishan deld te zijn. „Zang en Vriendschap." Naar men verneemt is door de zangvereeni- ging „Zang en Vriendschap" besloten, aan te nemen de uitnoodiging om in Antwerpen te komen zingen. Deze uitnoodiging gaat uit van twee Antwerpsche zangvereenigingen, ge steund door het gemeentebestuurde uitvoering heeft 16 Augustus plaats. Slechts vier vereenigingen zijn ge- noodigd, namelijk „Zang en Vriend schap", „Les Disciples de Grétry" te Luik, „Cercle Corale" te Roubaix eu „Crefelder Maunersangverein" teCre- feld. Elke zangvereeniging zingt twee nummers. Op verzoek worden door „Zang en Vriendschap" gezongen „Ipbigenie" en „Germinal". Iedere liedertafel ontvangt een gou den medaille. De looddief. De te Halfweg aan gehouden N. J. C. K. heeft nog vóór zijne overbrenging naar Haarlem be kend het bij hem in beslag genomen lood uit een iu aanbouw zijDd huis san de Raamsingel te hebben ont vreemd. Een jongentje verdronken. Zaterdagmiddag is een 6-jarig jongetje T., die aan het Spaarne bij de Hoog straat vischjes wilde vangen, uitge gleden en in 't water gevallen. Hoewel direct hulp toeschoot en gedregd werd, waren bij 't ophalen van den drenke^ ling de levensgeesten reeds geweken. Eenrijwieldieftepakken? Zaterdagavond werd door de Schoter- politie aangehouden de bekende GuS' taaf Muller wonende in de gemeente Schoten als verdacht van verduistering van het rijwiel, hetwelke hij op den lOen Juni had gehuurd bij den rij wielhandelaar Pigge aldaar en niet had teruggebracht. De Heer Pigge heeft den verdachte herkend, terwijl het rijwiel door de politie zal worden opgespoord en Muller ter beschikking van den offi cier vau Justitie zal worden gesteld. Een krijgsman, die korte metten maakt. Op den Schoterweg reed Zaterdagavond een jongen van 14 jaar op een rijwiel en schepte er behagen in om een sergeant van de Infanterie geregeld lastig te vallen, hem uit te jouwen, en met het rijwiel om hem heen te draaien. De sergeant, hierop niet gesteld, greep jongen en rijwiel en bracht deze over naar het Raadhuis te Schoten. Dat had de jongeling niet verwacht, hij kon aan het Raadhuis even over het gebeurde nadenken, toen naar huis vertrekken, en 's morgens met zijn vader het rij wiel halen, waar hij dooi dezen ook ernstig onderhouden werd. Voor een 2en keer zal hij wel oppassen. Het pieuwe Verkooplokaal. Zooals onze lezers onder de rubriek Verkoopingen" zullen zien, heeft Zaterdagavond de eerste verkooping van onroerende goederen in „De Kroon" plaats gevonden, vanwege de uitgesloten makelaars. Vóór de verkooping begon, nam de heer G. Hulsebosch namens «ie make laars 't woord, riep allen 't welkom toe en zette de redenen uiteen, waarom dien avond in De Kroon zou verkocht worden. (Onze lezers kennen die redenen genoegzaam). Vervolgens sprak de heer Hulsebosch de hoop uit, dat allen zich evengoed of zelfs nog beter op hun gemak zullen gevoelen in dit lokaal dan in De Gouden Leeuw. En na dit officieel toespraakje nam de verkooping een aanvang. PI et rapport der melkv oor zien in g. De Prov. Staten be noemden 17 Juli vau het vorige jaar een Commissie uit haar midden, die gegevens zou verzamelen omtrent de malekvoorziening in deze provincie. De Commissie heeft thans haar zeer uitvoerig rapport uitgebracht. JVij komen er nader op terug, doch kunnen thans wel reeds zeggen, dat 't rapport in 't algemeen ©en treu rig beeld geeft van de zoo hoog geroemd© Noord-Hollandsche zinde lijkheid, speciaal bij de behandeling der melk. De Commissie komt tot de con clusie, dat de melkvoorziening in de provincie een provinciaal be lang is. D© jongste treinbotsing. Naar wij vernemen, is na dei gehouden instructie rechtsingang verleend tegen den seinhuiswachter Eibhe, die de oorzaak is geweest van den verkeerden wisselstand bij de jongste treinbotsing. Deze Fibbe is al meer veroor deeld voor een dergelijk feit. AGENDA. Dinsdag, 23 Juni. Gebouw St. BavoR. K. Volks bond half 9 uur, bestuursvergadering Metaalbewerkers. Van 89 Hulp in Nood. Retraites te Steil. De retraites in 1908 zullen plaats hebben: voor juffrouwen: 47 Juli (ZaterdagDinsdag). Aanmeldingen gelieve men op te zenden: Aan het klooster der Missiezusters te Steil bij ïegelen. Voor mannen en jongelingen: I 1417 Augustus (VrijdagMaandag). II. 1114 Sept. (VrijdagMaandag). Aanmeldingen gelieve men op te zen den aan: Aan bet Missiehuis te Steil bij Tegelen. Begin: 4 uur middagmaal, 53/4 uur Veni Creator en inleiding. Sluiting op den laatsten dag omstreeks 10 uur 's morgens. Op de eerste retraite der heeren is na het middag- en avond eten recreatie en vrij spreken, op de tweede met inachtneming van stil zwijgen. Op deze wijze kunnen allen naar believen hunne keus doen, zij worden echter vriendelijk verzocht met het oog op anderen deze bepalin gen in acht te nemen. Steil ligt 20 minuten van 't station Tegelen. Aan 't station Venloo vertrekt 11,50 een tram, die 12,35 te Steil 1)45 n B,50 4,o0 bij 't Missiehuis aankomt. Voor ben, die nog inlichtingen ver langen of nog geene retraite kennen, moge het volgende dienen: Op eene retraite wisselen meditaties, conferen ties en andere godsdienstoefeningen af met vrijen tijd, dien elk in het huis of in den schoonen en grooten tuin van het Missiehuis mag door brengen. De hoofdzaak is na te denken over het einddoel des levens, en zich tot ;het afleggen eener goede biecht voor te bereiden. De retraitanten genieten in het Missiehuis kost en inwoning, waarvoor zij een vergoeding volgens hunnen stand geven, die echter niet minder dan f6 bedraagt. HAARLEM, 22 Juni, In „De Kroon" alhier zijn Zaterdag, 20 Juni na 5 uur de volgende perceelen geveild Makel. A. F. J. Nieberg en G. Hul sebosch (Not. Seignette.) No. 1. Een winkelhuis, Barteljoris- straat met plaats en erve. PL get No 27. Makel. A. F. J. Nieberg en H. J. v. d. Veer Wzn., (Not. Seignette). Verkocht voor f 9600, aan S. Mok. No. 2. Een Winkelhuis en Erve, Plaats en Achterhuis, Anegang met uitgang in de Warmoestraat. PI. get. No. 29. Makel. P. Hoogeveen Lzn, (Not. Daamen.) Verk. voor f 12050, aan J. P. Maas. No. 3. Een Huis met Bovenwoning en Erve, Klein Heiligland. PI. get. No. 65 zwart en rood. Verk. voor f 2800, aan Gebr. Nieuw jaar. No. 4. Een Huis met Bovenwoning en Erve belend aan het voorgaande, PI. get. No. 1 zwart en rood. De perceelen No. 3 en 4 gecombi neerd. Mak. A. Poth en P. Hoogeveen Lzn. (Not. Daamen.) Voor f1200 opgehouden. No. 5. Een Winkelbuis en Erve met Kelder Smedestraat, PI. get. No. 17 zwart en rood. Voor f7000 opgehouden. No. 6. Pakhuis of Werkplaats met Bovenwoning Erve. Lange Wijngaard straat PI. get.No. 22zwart en rood. Verk. voor f 3100, aan J. A. de Vries. De majoor J. H. Huisken, van het 10e reg. inf. te Hoorn, wordt binnen kort bevorderd tot luit.-kolonel. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzenr der niet teruggegeven. Aanbestedingen. HAARLEM, 22 Juni. Naar wij uit officieele bron vernemen is de pacht van de standplaatsen voorstationnee- rende rijtuigen, onder de kap van het nieuwe station alhiergegund aan den heer L. van Vueren, stalhouder aan den Wagenweg no 36 alhier. Aan den heer S. Goldstein alhier zijn 't le en 2e perceel van het on derhouden en vernieuwen van verf- werk aan gebouwen enz. van het Noordzeekanaal gegund resp. voer f3500 en f2700. Heemstede, 21 Juni. Geachte Heer Hoofdredacteur, Naar aanleiding van de beide inge zonden stukjes in de nos. van Vrijdag en Zaterdag verzoek ik u beleefd op name voor 't volgende. Verscheidene personen in Heemstede zien mij aan voor den schrijver van het eerste stukje. Openlijk verklaar ik hun, dat genoemd stuk niet van mij is en dat ik er de band niet in gehad heb. Men kent mij en mijne gevoelens in Heemstede te goed, dan dat ik mijn naam niet onder een ingezonden zou durven plaatsen. Mij is óók al toegevoegd, dat ik me een volgende keer candidaat moest laten stellen voor de Tweede Kamer. Nu ik beveel me alvast bij vrienden en kennissen aan. Als de candidaat der oppositie in de Kath. Kiesvereeni- gingen zoo tuk is op een zetel in den gemeenteraad, waarom mag ik dan niet naar 't lidmaatschap van de Tweede Kamer hunkeren? Daar is meteen nog een aardig douceurtje aan vast. Maar alle gekheid op zij, de zaak is te ern stig. Ik wil niet op de lezing van den WelEd. beer Oostdam vooruitloc- pen, maar toch meen ik alvast mijne medekatholieken en goedgezinde bur gers hier in Heemstede met nadruk te moeten wijzen op het slot van het artikeltje van Jansen Hendrik nl. dat hij een eventueele benoeming tóch zal aannemen. Ik meen hieruit te moeten opmaken, dat het hem uitsluitend te doen is om lid van den raad te zijn. De ge schiedenis is voldoende bekeDd: Gevallen in de Kath. kiesver ;decandi- datuur aanvaard van een neutrale dito voor die candidatuur weer bedankt; opnieuw de candidatuur van „eenigen" aangenomenbrieven geschreven aan Bestuur en Redactie van de N. H. Ct. 8at hij een benoeming toch afwijst, en ten slotte een ingezonden stuk, waarin hij verklaard een benoeming toch wèl aan te nemen. Aan ieder mensch met slechts een weinigje ge zond verstand het oordeel! U, mijnheer de hoofdredacteur, be leefd dankend Uw. Dw. Dienaar J. A. M. v. d. Weiden Antzn. Regelen. Op de drie Kegelbanen van het van onds bekende Café „Eik en Linde" in de Plantage Middenlaan no. 46 te Am sterdam, zal van 12 Juli tot 12 Augus tus a. s. een groot Nationaal Kegel concours gehouden worden. Hiervoor beeft zich al een Regelingscommissie gevormd. Het Concours, waarvoor een zeer groot aantal prijzen zullen wor den uitgeloofd, beloofd schitterend te worden. Uitvoerige reglementen zullen spoe dig worden rondgezonden. Overdreven sport. Kort geleden maakten wij melding van een circulaire door den heer directeur der R. H. B. School te 's Bosch gericht tot de ouders van leerlingen dier school, omtrent over dreven sport, hoofdzakelijk wat het voetbalspel betreft Als antwoord daarop heeft de pro- paganda-commissie van den Brabant- schen Voetbalbond gemeend een circu laire onder het oog van bedoelde ouders te moeten brengen, waarin zij „de noodzaak van de beoefening van sport en wedstrijden" trachtte aan te toonen. HAARLEM, 22 Juni, Graan- en Zaad- mark. Verk. 60 H.L. roode tarwe f0. a 8.40 Verk. 50 HL. witte tarwe f8,40 a f0. HL. haver f 0.aO. Veemarkt van heden. AMSTERDAM. 195 vette koeien, le kw. 72 a 76, 2e kw. 66 a 70, 3e kw. 58 a 64 ct per K.G. 35 stie ren f 60 a f 66 per stuk. 160 melk en kalfkoeien f 130 a f285, 67 nuch tere kalveren f 10 a f 15, 7 schapen f 22 a f 26, alles per stuk. 537 vette varkens, Hollandsche le kw. 38 a 40 ct., idem 2e en 3e kw. 36 a 37 ct., Overz. en Geld. le kw. 38 a 40 ct„ 2e en 3e kw. 35 a 37 ct„ alles per K.G. ROTTERDAM. 166 vette runde ren, 377 vette' graskalveren, 751 schapen of lammeren, 766 varkens. Prijzen: koeien 74 a 76, 70 a 64 ct„ Ossen 74 a 75 tot., 68 a 60 ct., stieren 66 a 60 ct., kalvleren 90 a 945, 80 a 75 ct., schaplen 60 a 56 a 52 ct., lammeren 66 a 60 ct. Handel rede lijk. Vai'kens 45 a 43 a 40 ct Licht soort 40 a 38. Handel ving. AMSTERDAM. Aardappelen markt van heden MAANDAG 22 Juni 1908. Andijker blauwen f 0.a .0; Frieschn borgers f 0.a 0,id. bonten f 1,10 a 1.25, id. olauwen f 1,a 1,30; Hille- Gommer zand f ,0 a 0,id. muizen aft),a 0,— id. graafjes f 0.— a 0,— öeidersche blauwen f 1,a 0,00Zeeuw- sche blauwen f 1,50 a 0,00; id bonten 1,a 1,60; id. Eigenheimers f 0,90 a 1,20; id. id. Pooters f 0,a 0,zand- Eigenheimers f 0.a 0,00; Duitscb- Hamburgers f 0,a 0.Malta's 75 a 65 per K. G. Andijker Muizen f 5,a f 5.60. id. kleine Muizen f 3,— a f 3,60. Malta Spring a c. per kilo. 7 ladiuaen aanvoer. SCHIEDAM 20 Juni. Moutwijn f 9.— Jenever f13Commissie f 8.50. Stem ming vast. Spoeling fl,Graan Spiri tus f 17.50 a IC.V4 Ueiasse Spiritus f 16.50 a f 16.75 Ruwe Spiritus t 8.13. Barometerstand. Stand van heden: 766. Stand van Gisteren: 765. Neiging tot vooruitgang. Thermom eterstand Hedenmiddag 74 F. 23 C. Laagste der afgel. nacht 58 F. 14 C. Opgegeven door Joh. M. Schmidt, Opticien, Zijlstraat 85, Haarlem. Rechtszaken. Nog een spoorwegbotsing. Nog een spoorwegbotsing! Het is nu morgen veertien dagen geleden, dat we van een spoorweg botsing uitvoerige verslagen hebben geplaatst. Maar deze botsing was het niet, die hedenmorgen in een extra zit ting voor de Rechtbank alhier is behandeld. Het is een voorgaande. Spoorwegbotsingen schijnen nu eenmaal in ons nieuwe station aan de orde van den dag te zijn. Terecht stond Gerrit JVijnders, 53 jaren, seinhuiswachter alhier, wien ten laste werd gelegd, dat hij dén 30en Maart^ 1908 alhier omstreeks te 9 uur 's avonds, als seinhuiswach ter in seinhuis III, staande op 't Stationsemplacement Haarlem, na dat trein no. 480 van Zandvoort door de wissels 39 en 35 was gereden] waar spoor VIII en beide wissels weder voor rechtspoor moesten wor den gesteld om daar den sneltrein] no. 121 van Haarlem in de richting naar den Helder te worden doorge reden in strijd met zijn voorschriften en in strijd met zijn plicht, zonder zich te overtuigen of die beide wis sels voor rechtspoor waren gesteld en trein 121, deze passeerende, de voorgeschreven richting zoude ne men, en zonder zich te vergewissen wat het gevolg van het doorrijden!' van die wissels zoude zijn, waar wissel 39 nog voor kromspoor lag roekeloos en onachtzaam het uit- rijsignaal L 3 voor den naderenden trein 121 op veilig heeft gesteld,, ten gevolge waarvan die door stoom- vermogen voortbrengenden trein 121 door wissel 39 het kromspoor is op gereden en vervolgens, wissel 35 heeft opengereden en op het buiten ste kopspoor is geloopen, botsing mogelijk werd met alle gevolgen van dien, een gevaar is ontstaan voor dien trein en de zich daarin bevin denden. De beklaagde verklaarde, dat er aan een paar wisseltoestellen eeni defect was geconstateerd, waardoor de verwarring in 't seinhuis is ont staan. De districts-inspecteur der spoor wegen in Staatsdienst, de heer Uit kop, heeft volgens de wet kennis ge kregen van. d©n stationschef van 't geval. Daarop is door getuige een onderzoek ingesteld en toen hem ge bleken is, dat er gevaar is ontstaan door het foutief veilig zetten, heel t get. prooes-verbaal opgemaakt. Dat gevaar was werkelijk aanwezig. De trein is op .een dood spoor geloopen, Waar nog eenige wagens op stonden. 'Bal van „wissels te3,8 de sneltrein! reeds gepasseerd, de machinist had alle reden te veronderstellen, dat ook de laatste goed zou staan en het is alleen aan de bijzondere op lettendheid van den machinist te danken, dat er geen ongelukken zijn gekomen. De schuld ligt alleen aan dezen seinhuiswachter. Hij mag geen signaal veiRg zetten vóór hij zich overtuigd heeft dat zijn wissels om gelegd zijn. Rechter v. Nes v. MeerkerkOver tuigt de stationschef zich niet vóór hij den trein laat vertrekken, of de wissels goed zijn? Get.Op de groote stations fun- geeren de seinhuiswachters voor sta tionschef in den laatsten tijd. De 2e getuige is de heer Kaufman, die dien avond w.n. stationschef was. Ook deze verklaarde, dat er ten ge volge der fout gevaar voor botsing was ontstaan. De 3e getuige is de seinwaehter Storm, die tegelijk op dien avond met beklaagde dienst deed in 't sein huis. Hij heeft wel 't abuis gezien, doch geen pogingen gedaan om het te herstellen. Een der rechters: Gij bent even schuldig als de beklaagde- De machinist Mol stond dien avond op den trein, doch wist tijdig te remmen. Hij was toen 50 M. vóór ©en óp de lijn staande goederenwa gen en 150 M. van 't stootblok. De opzichter van seinwezen Gold- vliet verklaarde, dat 't signaal al leen veilig gezet mag worden, wan ner de wissels in den goeden stand staan. Uit de verklaring bleek, dat niets gebeurd zou zijn, wanneer Storm, alvorens 't richtingsignaal veilig te zetten, zich, zooals zijn plicht was, overtuigd had, dat de wissels goed stonden. Nog werden eenige getuigen a dé charge gehoord. Het bleek, dat met foroeeren een uitrij- of richtingssignaal veilig kon gezet worden, al stonden de wissels verkeerd. Dat is verleden jaar ge bleken en nu op 30 Maart weer. Na dezen datum evenwel is een en ander verzwaard en nu is het on mogelijk geworden. D© officier eischte f 10 of 10 d. Als verdediger trad op mr. Van Slingerland. ffVfj vernemen, dat deze beklaagde door de Maatschappij gestraft is met inhouding yau een halven dag loon. melkvoorziening in deze provincie. De reis van den Prins. De „Heemskerk", commandant ka pitein ter zee [W- A. Mouton, welke bodem den 22sten April op 's Rijks ÏWerf alhier in dienst werd gesteld en door een bezoek van H. M. de Koningin werd vereerd.^ zal den 26sten Juni te Bodö Z. K. H. den Prins der Nederlanden aan boord ne men en wordt in den middag van 1 Juli a. s. te IJmuiden verwacht. Vreemde Torpedobooten. Men seint ons uit IJmuiden: Gisteren is de Grieksehe Torpedo boot „Velos" te IJmuiden binnenge komen en hedenochtend opgestoomd naar Amsterdam. Naar wij vernemen zal de boot op de Rijkswerf voor het Admiraalshuis te Amsterdam komen te liggen. Voorts is gisteren de Duitsche tor pedoboot S. 74 de pieren te IJmui den binnengestoomd maar is heden ochtend weer naar zee vertrokken. Brutale berooving. Men seint ous uit Amsterdam Hedenmorgen haalde de heer B. Javastraat, hier ter stede, van de Twentsche Bank f 500. De 70-jarige heer begaf zich daarop onmiddel lijk naar het urinoir op het Singel. Toen hij dit wilde verlaten traden) eenige personen op hem toe en dron gen hem onder voorgeven zich te moeten absenteeren op zijde. De heer vermoedde geen kwaad, doch thuisgekomen vermist hij de f 500. De politie onmiddellijk met het ge beurde in kennis gesteld, heeft he denmorgen dadelijk alle maatreger len genomen om de daders op te spo ren. Men vermoedt hier te doen te hebben met een aantal schurken, die er hun beroep van maken perso nen die bij banken bezoeken „af leggen", om hen wanneer zij de kans schoon zien en het een zwak per soon geldt op lafhartige wijze te be- rooven. naast „DE KROON" - Haarlem. 's avonds 7, 8 en 9 uur. i TO®*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 3