DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Kosteloos verzekerd BUITENLAND. Telegrammen. BINNENLAND. De Dochter van den Millionair. Kinderhuisvest 2@-3f«33y Haarlem WOENSDAG 24 JON! 1908. 33sta Jaargang No. 6918. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlem 1.85 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.85 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post L3C Afzonderlijke nummers0.05 Bureaux van Redactie en Administratie: Inierc. Telefoonnummer 1426. PRUS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf0.69 (contant)f 0.50 Elke regel meer .0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. Alle betalende abonnés op dit blad zijn, volgens de bepalingen en onder de beperkingen op de polissen vernield, tegen ongelukken verzekerd voor bedragen van: scbiktheid tot werken. éen oog. GULDEN bg verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. Wie zich met ingang uan I juli op de „Nieuwe Haar- lemsche Courant"abonneeren, ontuangen de Courant uanaf heden tot dien datum gratis; de lueekabonné's tot den laatsten Zaterdag in juni. Onze „Nieuwe Haarlemsche Cou rant" heeft nu metterdaad en over tuigend bewezen, dat zij een schat is in het huisgezin. In den letterlijksten zin des woords Niet alleen dat zij naar de mate der krachten van hen die eraan medewerken, goede Roomsche lec tuur brengt in het huisgezin en alzoo een noodzakelijke factor is voor het geestelijk heil en intellectueel weten, ook voor het stoffelijke zorgt onze Courant, en is zij den abonné een weldaad, die zelfs na een droevig sterfgeval stoffelijke hulp en troost geeft. Onze trouwe lezers kennen de tragische geschiedenis van onzen abonné van der Linden te Benne- broek, die Zaterdag (zooals we dien dag reeds uitvoerig vermeldden) door een automobiel werd overreden en spoedig daarna bezweek. Een groot huisgezin, dat vader hoog vereerde en oprecht naar ver dienste liefhad, een treurende weduwe, wier droevig lot het mede- doogen van iedereen gaande maakt, kinderen en echtgenoote waren als vernietigd onder den' plotselin- gen slag, die den geliefden man en vader zoo opeens wegrukte! Die smart is niet door stoffelijke middelen te lenigen. Maar bij zulk een droevig onge val evenals bij alle omstandig heden in het menschelijk leven kan toch het stoffelijk element niet worden weggecijferd. Het laat zich, wanneer het een ongeval geldt met doodelijken afloop, al da delijk gelden bij begrafenis en uitvaart, en bij ongevallen waarbij het leven niet is gemoeid, treedt ditzelfde element vaak nog veel scherper naar voren. Welnu: onze courant komt door hare kostelooze verzekering hierin tegemoet. In een tijd dat de bittere kelk des lijdens ten boorde toe is gevuld, op een moment dat Gods hand zwaar drukt, op oogen- blikken als die welke de familie van der Linden te Bennebroek zoo ontzettend zwaar moeten hebben gevallen, toen God opeens den kost winner van een groot gezin, en daarmede ook de steun en de blijd schap van vrouw en kinderen, wegnam, dan ook geeft ónze Courant stoffelijke verlichting. Het verlies-zelf kan zij niet goedma ken, maar wel komt zij eenigermate tegemoet in de stoffelijke gevolgen daarvan, voor velen zoo zwaar. En zoo heeft, op het oogenblik dat deze Courant in de handen onzer lezers komt, de weduwe van den ongelukkige, die zoo droevig plotseling om het leven kwam, alléén wegens het feit dat wijlen de heer van der Linden abonné was op de „Nieuwe Haarlemsche" en een kos telooze verzekeringspolis had, de som van vierhonderd gulden ont vangen Een ongeluk ligt in een klein hoekje. Wie, die er niet eenige kan noemen, in omgeving of familie kring geschied? Zij het dan ook niet mei zóó tragischen afloop, als wijlen den heer van der Linden is overkomen. Welnubij elk van die ongevallen is de „Nieuwe Haarlemsche Courant" óók een stoffelijke hulp in den nood. De droevige geschiedenis van het automobiel-ongeluk te Bennebroek bewijst, hoezeer een abonnement op onze „Nieuwe Haarlemsche", in voor het huisgezin onverhoopt- droevige omstandigheden een ware zegen kan zijn. Ongetwijfeld zal deze historie ertoe medewerken, dat in nog ruimer kring bekend te maken. En de populariteit, die onze Courant in zoo korten tijd nog geen voi jaar is zij onder nieuwe Directie en Redactie hervormd zoowel in Haarlem-zelf als in de geheele streek tusschen Leiden en Alkmaar heeft verkregen, kan er niet anders dan bij winnen, indien de aandacht nog méér valt op dat groote stoffelijke voordeel, dat naast het intellectueel en geestelijk, de „NieuweHaar lemsche Courant" aan hare abonné's kosteloos aanbiedt. Verzekering het wordt vaak- genoeg betoogd in een onafwijs bare, onweersproken eisch des tijds. Welnu: waar de plicht voor iedereen om de goede pers te steu nen, zoo gemakkelijk wordt gemaasd door dat kosteloos aanbod van een verzekering bij ongevallen, zooals onze courant haren abonné's geeft, daar mag niemand achterblijven om zichzelf te bevoordeelen op deze dubbele wijze: door goede lectuur te brengen in zijn huisgezin en daarnevens bij een altijd mogelijk ongeval den zijnen of zichzelf een stoffelijke hulp te verschaffen, die waarlijk niet te versmaden isl Wij nooaigen onze lezers uit, hun hulp te verleenen om dat in wijder kring nog bekend te maken. De „Nieuwe Haarlemsche" kan daardoor slechts krachtiger worden, en elke vooruitgang van ons blad geeft ons weer gelegenheid, onzen lezers nog méér en nog beter te bieden I FKANKRIJK, Te Lourdes. Een priester uit Parijs, abbé Fiamma, kapelaan van de Kerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, is te Lourdes plotseling genezen. Vrijdag j 1., een paar uur voordat de processie waarmede de Eerw. Heer Fiamma gekomen was, zou vertrekken, daalde bij nog eens in de piscine nederabbé Fiamma leed sinds tien jaar aan open en zwerende ader spatten op de beide beenen. Plotseling voelde de priester een weldoende warmte in de beenen en hij riep uitik ben genezen 1 En wer kelijk, uit het water komende, con stateerde men dat bij de beenen ge makkelijk kon bewegen en dat ap elk been de zes of zeven wonden die er eerst op voorkwamen, nu alleen lid- teekens waren geworden. Mgr. Amette zond den priester da delijk naar het geneeskundig bureau, waar een (on-Katholiek) geneesheer loyaal verklaarde dat die litteekens eruit zagen als die van wonden, welke al sinds verscheidene weken dicht en genezend zijn. Sedert zijn genezing heeft abbé Fiamma, die te voren niet de minste aanraking aan de beenen kon verdragen, absoluut geen pijn meer gevoeld. De Senaat en de regeering. Men weet dat ook in Frankrijk de Senaat zich tegen al te radicale (helaas niet tegen al te anticlericale) maatre gelen verzet. De naasting van den Wester spoor weg en de inkomstenbelasting zijn daar eenige van. Het eerste onderwerp kwam gisteren ter sprake en de heer Rouvier heeft er ten sterkste tegen gesproken, waarbij bleek dat de meerderheid aan zijn kant en tegen de regeering staat. Morgen spreekt Clemenceau't zal ons benieuwen of de handige minister den Senaat tóch nog volgzaam zal weten te maken. ITALIË. Het Jubileum van den Paus. De parochiale vereenigingen en de Katholieke „cercles" bereiden een grootsche manifestatie voor ter eere van den Paus, die plaats zal hebben op den eersten Zondag van Juli. Meer dan 60,000 personen zullen eraan deelnemen, welke ontvangen zullen worden op het groote plein van het Vatieaan. De Pauselijke hymne zal er, met orkestbegeleiding, worden uitge voerd. SPANJE. De tweede zoon. Het Spaansche Koningspaar is met zijn tweede zoontje verblijd. Gisteren is het kindje geboren, en zeer voor spoedig is alles gegaan. De jonge koning is stralend van blijdscnap over den fikschen kDaap: moeder en kind maken het zeer goed. MAROKKO. V erwikkelingen. 't Begint. De mogendheden worden verdeeld: de gezanten van Duitschland, Oosten rijk, Italië en Nederland zijn in Tanger van meening, dat men Moelai Hafid die nu toch werkelijk sultan is, niet zoo maar negeeren kan, de anderen meenen, dat men zich stijf en strak bij Abdul Azis moet houden. De Fransche regeering heeft intus- schen reeds gezegd dat men „naar omstandigheden" hierin heeft te han delen: 't eerste scheutje water inden wijn. Er inderdaad lijkt het ook te gek, dat men in Europa niet rekening zou houden met het feit dat Abdul Azis dan toch werkelijk het onderspit heelt gedolven Verspreide Berichten, Een heel dorp verbrand. Een hevige brand legde Zondagavond het dorp Zirel in Tirol in de asch. De brand, waarschynlijk ontstaan door onvoorzich tigheid van spelende kinderen, vernielde 164 huizen, waaronder de pastorie, de kerk, het postkantoor en het gemeente huis. Het geheele dorp is vernield, 1300 personen zijn dakloos. Onder de puin hopen zijn reeds twee lijken gevonden; doch een groot aantal personen worden vermist. Achttien brandweerkorpsen snel den naar de plaats der ramp, doch zij bleken onmachtig iets te redden. De ellende is onbeschrijflijk, de nood groot. In Engelsch-Indië. Inheellndië wordt op het oogenblik, volgens een be richt uit Simla, een strooibiljet van op- roerigen inhoud verspreid. Het herinnert aan den opstand der Sepoys, die de „eerste veldtocht in den onafhankelijk heidsoorlog" is geweest. Die opstand is mislukt, omdat men niet eensgezind was. Maar in 1917, zestig jaren na dien opstand, zal men een jubileum vieren, door den vreemdeling te verpletteren en de dooden te wreken. De vliegende mensch. TeRome heeft Delagrange met zijn luchtschip negen maal de ronde om het exercitie terrein gemaakt, wat gelijk staat met 15 kil., in 16 /2 minuut, zonder den bodem aan te raken. Hij werd gehuldigd door de menigte. Nu gaat zijn eerzucht naar een onafgebroken vlucht van een half uur. TEHERAN. 23 Juni. Hedenmorgen in de vroegte omringden Kozakken en soldaten het parlementsgebouw en de aangrenzende moskee en vroegen aan het Parlement de uitlevering van enkele personen, die door den Sjah werd geëischt. Het Parlement weigerde. Uit de Muzaffariet politieke club werd door personen op de Kozakken ge schoten, met het gevolg, dat eenige hunner gewond werden. Troepenversterking met artillerie rukte nu om negen uur van het kamp buiten de stad Teheran binnen. Het vuren hield tot ongeveer 10 uur aan. Uit de Staatscourant. Bij Kon. Besluit is W. C. J. Passtoors benoemd tot burgemeester der gemeen te Ginneken en Bavel. Bij Kon. Besl. zijn benoemd tot leden van de Centrale Commissie voor de Statistiek, J. H. de Waal Malefïjt, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal te Utrecht; D. Nanning, voorzitter vanhetNederlandsch Werk liedenverbond „Patrimonium", te Am sterdam, en jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford, administrateur bij het departement van binnenlandsche zaken te 's Gravenhage. De sultan van Assahan. De sultan van Assahan die eergis teravond, vergezeld van zijn beide broeders en van een Nederlandsche familie, het concert in de kurzaal en ook het vuurwerk op het terras te Scheveningen heeft bijgewoond, waar voor Z. H. plaatsen waren gereserveerd, zal morgen een bezoek brengen aan Rotterdam om een tochtje te maken op de rivieren en door de havens en enkele handelsinrichtingen te bezich tigen. De Bond van Antir. Gemeente raadsleden. Zooals reeds onlangs gemeld werd is de vergadering waar tot stichting zal worden overgegaan van een Bond van Antirev. Gemeenteraadsleden in Nederland, thans definitief vastgesteld op Woensdag 1 Juli a. s. De vergadering zal gehouden wor den in de groote Concertzaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen aan de Mariaplaats te Utrecht. Door den oud-minister van binnen landsche zaken, dr. A. Kuyper, zal de openingsrede worden uitgesproken. Gehuwde onderwijzeressen uit de School. In de gehouden vergadering van den raad der gemeente Hilversum, diende de heer mr. V. H. Rutgers, de navolgende motie van orde in. De raad, van oordeel, dat het in de school werkzaam blijven van onder wijzeressen na haar huwelijk, niet in het belang van het onderwijs is, gaat over tot de orde yan den dag. Na ampele discussie werd de motie in stemming gebracht; 7 leden stem den voor en 7 tegen. In de eerstvol gende zitting zal dus over de motie beslist moeten worden. Invoer van Nederlandsch vee in Engeland. Reuter seint. In het Lagerhuis richtte de heer Bowerman d6 vol gende vraag tot het ministerie van landbouw: „Heeft het ministerie van landbouw nota genomen van de onlangs in de Tweede Kamer der Staten-Generaal door den Nederland- schen minister van landbouw enz. afgelegde verklaring, dat het mond en klauwzeer uit Nederland is ver dwenen en dat de regeering van plan is de tot dusverre noodzakelijk geachte voorzorgsmaatregelen in te trekken en kan de regeering op grond van deze verklaring de mogelijkheid van toelating van Nederlandsch vee op de markt te Deptford in overweging nemen? De heer Strachey antwoordde, na mens het departement van landbouw, dat dit bekend is met bovenvermelde verklaring, maar dat deze niet van zoo positieven aard is als uit de vraag van den heer Bowerman af te leiden zou zijn, en dat, wijl volgens officieele Nederlandsche gegevens er in Nederland in de laatste maand nog 126 gevallen van mond- en klauw zeer in Nederland zijn voorgekomen, het departement van landbouw zich niet gerechtvaardigd zou achten om op het voorstel van den heer Bower man in te gaan. Atjeh. Het Handelsblad ontving van zijn correspondent te Batavia het navol gend, d.d. gisteren verzonden bericht „Te Meuké heeft Toengkoe Banta, zoon van Toengkoe Ben Blang Pidië, zich met verscheidene onderaanvoer ders en honderd volgelingen, met zeven achterlaadgeweren, bij kapitein Schee pens gemeld". Het blad teekent daarbij aan: Na de laatste ernstige tijdingen uit Indië weêr eens een lichtstraal. Men weet, dat aan kapitein Schee pens einde April de opdracht werd verstrekt om zich tot opsporing en achtervolging der bende van Toeng koe Ben Blang Pidië met eene colonne naar het Tapa Toeansche te begeven. Toengkoe Ben is op het oogenblik de ziel van het verzet tegen ons be stuur in Atjeh. Zijn zoon, Toengkoe Banta, bevond zich reeds eenmaal in onze handen, maar liep medio 1907 van Tapa Toean weg. Onder zijne leiding had daarop in de maand No vember van dat jaar de overval van den pasar van Tapa Toean door een 60 man sterke bende plaats, waarbij 18 pasarlieden, Chineezen en inlanders werden gewond. Dat dit lastig heerschap zich nu genoodzaakt heeft gezien zich wede FEUILLETON. (Naar het Fransch) 14) „Ze zijn voor u, om te schilderen, mevrouw de gravin," zeidKitty, terwijl zij de bloemen op de groote marmeren tafel legde. In tusschen was het zes uur ge- .worden. De avond begon te vallen, enkele sterren; begopnen reeds te schitteren, de lucht was bezwan gerd met de lieflijke geuren, Waar van de arme stadsbewoners versto ken bleven. Er werd gebeld ,voor ■bet diner. Prompt als een klok trad de heer Dubrouveuil bet salon binnen'. Hij was een man van omstreeks vijf en Vijftig jaar, lang, mager, maar nog sterk en lenig, zeer net gekleed, het midden houdende tusschen een lande lijk gewaad en dat hetwelk op het oogenblik in de mode was. De heer 'Dubrouveuil had één manie en wel dezehij droeg .steeds een breed ge- randen, grijs kastoren hoed onder den linkerarm, zelfs in de open lucht en in de zonzijn eerbiedwaardig ge laat was dan ook zoo tanig als Ve- netiaansch leder. Bij zijn .binnen komst maakte hij zijn drie buigin gen en voegde er heden nog een vier de begroeting bij ter eere van den burggraaf. „Jawel!" mompelde Leopold, „hij heeft mij op slag! herkend!" Juffrouw Kitty maakte zich niet weinig vroolijk over Leopold's wre vel en nam zich voor, hem niets te besparen, door het gesprek zoodanig te leiden, dat d© vervelende rent meester zijn welsprekendheid kon botvieren. Men begaf zich naar de eetkamer, waar twee lakeien en een hofmees ter de dischgenooten wachtten. Men kon dus slechts een algemeen ge sprek yoerenhet weder, het buiten leven, plannen tot verfraaiing of noodzakelijke herstellingen vorm den evenveel aanleidingen tot het wisselen yap gedachten. Doch toen het dessert was rondgediend, werd het gesprek meer ongedwongen, de tongen raakten los. Thans achtte juffrouw Kitty het oogenblik geko men eens ©en balletje op te werpen en beging de op bezonnenheid over... de politiek te beginnen. Nu was Dubrouveuil in zijn element, want hij las dagelijks drie dagbladen van het begin tot het einde. „Daar hebt ge het aL" fluisterde Leopold tot, zijn nicht. „Maar ik zal het Kitty betaald zetten!" „Juffrouw," zei-1 Pv.brouVeuil, terwijl hij opkeek van de vierde par ten der peren, welke op zijn bord la,gen, „uw geest is ernstiger dap uw gelaatdat wil ik u, tot uwe eer, nageven. U. vraagt mij inlichtingen betreffende het ernstig geschil tus schen Pruisen en Zwitserland, het welk gansch Europa in spanning houdt Die kapitale kwestie, welke noodig zou geweest zijn, in de yer- gadering van het Congres te Parijs te worden besproken; wanneer zij toenmaals was opgeworpen. U zult de oorzaak: van dit betreurenswaar dig conflict wel kepnen, juffrouw; ik had reeds het genoegen u, met de toestemming van mevrouw de gravin uit te leggen, welke de wettige rechters van den koping van Prui sen op het vorstendom Neuchatel zijn. tWapneer nw geheugen u in den steek laat, ben ik bereid.... Op dit oogenblik brak de burg graaf een mooi bordje van Sèvres porcelein, waarop hij eene ingelegde vrucht doormidden sneed. „Mooi zoo!" zei Charlotte glim lachend, „een stuk oud Sèvres min der, dat zijn voorouders uit de acht tiende eeuw gaat volgen." „Duizendmaal vergiffenis, beste nicht," antwoordde Leopold, getrof fen door de wijze, waarop hem zijn® onhandigheid of zijp ongeduld ver weten werd- Kitty lachte niet meer; zij was geheel .vervuld van het voorval, waaraan hare onbezonnenheid) schuld had De blik van Leopold had haar gezegd „Gij hebt mij van streek gemaakt door dien Dubrouveuil op het ter rein der politiek te brengen en ik heb mijn hord gebroken ip ©en ylaag van woede. Dubrouveuil zelf bemerkte niets van het gansche voorval. Hij ging dan ook met onverstoorbare koel bloedigheid yoort, terwijl hij zich tot Kitty wendde „De kwestie is verward, juffrouw. De rechten vap het Brandenburgsche huis op Neuchatel zijn erfelijke rech ten, daar dit vorstendom afkomstig is uit eene jongere linie van het huis Longueville, hetwelk in de achttien eeuw yan vrouwelijke zijde, verwapt werd aan de koninklijke familie in Pruisen." Hier keek de heer Dubrouveuil, die gedurende deze taaie voordracht de oogen paar het plafopd gericht had eens om zich heen, iep bespeurde, dat hij geheel alleen in de eetka mer achtergebleven was. Doch een groot politicus laat zich door zoo iets niet uit het veld slaande heer Dubrouveuil was nu eenmaal aan de Europeesche belangen bezig en in het volle staatkundig element, dus stond hij op, zonder zijn verhaat af te breken en begaf zich, steeds tot Kitty sprekend, naar het salon, waarheen hij meende, dat zij hem volgde. 1 „Blijft dus de kwestie van recht, juffrouw, kan een patie, zonder aan de wetten der eeuwige rechtvaardig heid te kort te doen, door eene spon tane uiting van zijn wil, breken met de banden door overlevering .en wettigheid gelegd? Kan zij haar oorspronkelijke grondstellingen om verwerpen en zich in zekeren zin hervormen door een© vrije en plotse linge daad? Vox populi, vox Dei. Dat weet ik, juffrouw, dat weet ik...." Dubrouveuil was tot in het mid den yap het ruime salon voortgeloo- pen en bevond zich nu juist tegen over een sierlijke kruk, waarop een Braziliaansche papegaai zat, de ee nige toehoorder, die hem trouw ge bleven was. tWat deed het er toeDubrouveuil bereed nu eenmaal zijn stokpaardje; de sluizen zijner welsprekendheid waren geopend, dus zette hij zijne rede voort „Het volk:, juffrouw, is het beeld van een gezin; doch, elk ordente lijk huisgezin mag niet, uit eigen be weging, verbreken, vernietigen..." „Houdt ge van kaas?" yroeg de papegaai. Plotseling werd Dubrouveuil tot de werkelijkheid teruggeroepen en bemerkte, tot zijne verbazing, dat hij 'floor zijne jdischgenooten ip den steek gelaten was en nu alleen tegen een papegaai stond te praten- Uit eene zijkamer klonk een scha terend gelach. Dubrouveuil begreep, dat hij een bespottelijk figuur maak te en begaf zich met statige schre den paar de trap. VHI, Nu de vervelende rentmeester het salon verlaten had, kon juffrouw; Kitty daar weder binnenkomen, om, zooals gewoonlijk pa het diner, wat piano te spelen. Zij had, wat da menschen „veel aanleg" noemen en zong allerbekoorlijkst. Kitty zette zich dus voor het instrument, doch, daar zij begreep, dat mevrouw en; de bezoeker iets ernstigs met elkan der te bespreken hadden, speelde zij zoo zacht mogelijk, ten einde hep niet te storen. Inderdaad nam mevrouw De Ro- noy op een canapé plaats, tegenóver den burggraaf, die een geurige si gaar opgestoken had, en zette zich op haar gemak, ten einde de mede- deelingen aan te hooien, waarvan zij het onderwerp reeds vermoedde. „Ja, lieve nicht," begon Leopold, „ik zal kort zijn en trachten de ern stige zaJken zoo opgeruimd moge lijk te verhalen. Het zou mij spij ten wanneer ik u bedroefde (Wordt vervolgd.) HIK HMRLEMSCUE COURANT 1000 *=~- 400*=" 310 ss 150"-" 100=: GO'li' 15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1