Laatste Nieuws, Sociale Berichten Uit den Omtrek, Stadsnieuws. saltan met gevolg aan het centraal station en werd daar ontvangen door den heer G. L. M. van Es, president der Asahan Tabak Mij., de heer H. A. Nievelt, directeur der Rotterdam Deli Mij. en anderen. Drie equipages, welwillend beschik baar gesteld, stonden gereed op het stationspleiner werd direct naar het Park gereden en kortentijd vertoefd op den Parkheuvel. Daarop werd be zocht het nieuwe gebouw van de Ned. Bank en het orgelconcert bijgewoond in de Groote Kerk. Ten huize van den heer G. L. M. van Es, aan den Eendrechtsweg, werd geluncht, nadat vooraf nog de Dier gaarde bezocht was. Na de lunch be zocht de sultan het Maritiem Museum en dat van Land- en Volkenkunde, waarna een boottocht gemaakt werd langs de havens en het Prins Hendrik Dok bezichtigd werd. Om 5 uur keerde de sultan naar Den Haag terug. Prins Hendrik op reis. Reuter seint dato 24 Juni uit Christiania „Morgenbladet" bericht uit Tromsoe, dat de groothertog van Oldenberg, aan boord van het plezierjacht „Leu- sohn", daar aankwam. Als gasten van den groothertog bevonden zich aan boord Prins Hendrik der Nederlanden en een Duitsche prins en prinses. In Badoe gaat Prins Hendrik aan boord van het Nederlandsche pantser schip, dat hem daar wacht. Audiëntie. De gewone audiëntie van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 27 Juni e.k. niet plaats hebben. Oranje Nassau's Oord. H. M. de Koningin-Moeder kwam te 1.15 aan 't Oranje-Nassau's Oord aan en werd door den ge neesheer-directeur, dr. Schuld, in de kamer van de directrice ontvangen. Evenals bij vroegere bezoeken werd ook nu, voor zoover de beschikbare tijd toeliet, de geheele inrichting be zichtigd. In het bijzonder interesseerde de Koninklijke bezoekster zich voor de veranderingen welke waren aan gebracht. Bij het bezoek aan de lighallen werden verschillende patiënten toe gesproken. Om halfdrie verliet H. M. het sa natorium. Uit de Staats-Courant. Bij Kon. Besl. zijn benoemd: met ingang van 1 Juli tot lid van de Al- meene Rekenkamer, de heer G. C. baron van Asbeck, secretaris van ge noemd College; tot notaris binnen het arrondissement 's Hertogenbosch, ter standplaats de gemeente Valkenswaard, H. B. C. F. de Wit, candidaat-notaris ten Veldhoventot commissaris van Rijkspolitie, ambtenaar aan het Rijksbureau te Amsterdam, belast met het bijeenbrengen van alle gegevens omtrent den zoogenaamden handel in vrouwen en meisjes, H. J. A. Simons de Ruyter, aldaar. De Ned. R.K. Volksbond. Op de laatstgehouden vergadering der Amsterdamsche Centrale Raadsle den die door 15 leden werd bijgewoond, besloot men eenparig den heer J. W. Smit candidaat te stellen als Centraal President van den Ned. R. K. Volks bond. Vooraf had de heer Smit de verklaring afgelegd dat hij bij even- tueele verkiezing genoodzaakt zou zijn het voorzitterschap der afd. Amster dam neer te leggen daar hij wegens de vele daaraan verbonden werkzaam heden een vereeniging van beide func ties ongewenscht acht. De Amsterdamsche Motor-Omnibus- dienst mislukt. In de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad, waarin overigens niets belangrijks te behandelen viel, is aan het slot door den voorzitter medegedeeld dat de proef met den motor-omnibasdienst DamHaarlem merweg als mislukt moet worden be schouwd en reeds morgen den dienst van lijn 14 wordt gestaakt. De vermiste 2000 gulden. Men meldt uit Grouw, d.d. 23 Juni In de heden alhier gehouden raads vergadering der gemeente Idaardera- deel werd behandeld het punt „Bespreking naar aanleiding van het vermissen van f 2000 uit de brandkast ten gemeentehuize." Het dagel. bestuur stelde voor om de gemeente de schade te doen dragen. De heer Schepers stelde voor, om niet den Gemeenteraad, maar Gede puteerde Staten te laten beslissen. Uitvoerige discussies hadden hier over plaats. De heer De Boer sprak als zijn meening uit, dat de geheele zaak een quaestie was tusschen het dagelijksch bestuur en den gemeente-ontvanger. Ten slotte werd het voorstel van het dagelijksch bestuur ingetrokken en dat van den heer Schepers aan genomen, om namelijk de beslissing aan Ged. Staten over te laten. (Prov. Gr. Ct.) Wegens slordigheid er uit. Door den raad der gemeente Schoon hoven, is op voorstel van het raadslid, den heer Herman A. Schreuder met 6 tegen 5 stemmen besloten den ge meente-ontvanger uit zijn ambt te ontslaan, wegens slordigheid in de administratie. Mü'nontginn ing. Door de heeren mr. H. van Groe- n endaal te St. Pi eter, J. van Groenen- te Breda en J. H. J. Beckers, lid van de Tweede Kamer, te Jabeek, is concessie aangevraagd tot het ontgin nen van bruinkool in het concessie- veld Brunahilde, onder de gemeenten eU 8UEQ' ter groote van 325 H. A. West-Sumatra. Blijkens een door de regeering uit Nederlandsch Indië ontvangen telegram beseffende de ongeregeldheden ter Sumatra's Westkust is de bevolking van de afdeeling Batipoe en X Kota en het oostelijk deel van de onderaf dee ling Oud-Agam (Padangsche Bovenlan den) en die van de onderafdeeling Kajoetanam en een gedeelte van de onderafdeeling Priaman (Padangsche Benedenlanden) in verzet. Zij werd opgezweept tegen de belasting, die reeds in verschillende streken zonder dwang betaald werd, door religieuse geestdrijvers die ook elders gisting verwekten door verhalen van beweerde successen der opstandelingen. De telegraphische verbindingen wer den herhaaldelijk verbroken en ook werd beproefd treinen te doen derail- leeren. Het van Java gezonden bataljon is den 22 dezer aangekomen. Vslgens dit bericht heeft de bevol king bij het gevecht nabij het station te Loeboek-Aloeng niet, zooals vrseger werd geseind, vijftig, maar. vier-en- twintig dooden verloren. Bekaaid afgekomen. Zondag namiddag, tegen den aanvang der oefeningen in de R. K. kerk, arriveerde te Heer, vlak bij Maastricht, de heer Van Vorst, propagandist der S. D. A. P. voor het Zuiden. Hij was vergezeld van talrijke volgelingen uit Maastricht; Van Vorst had een lokaal weten te krijgen, niettegenstaande dienzelfden dag een reeds gehuurd lokaal was af gezegd. Het halve dorp was te hoop geloopen, en had zich geposteerd voor het gebouw, waar Van Vorst, nadat de gordijnen van het lokaal waren afgelaten, begon te spreken over maat schappelijke toestanden enz. De dorps schutterij was in „volle wapenrusting" onder de wapenen gekomen, en had zich voor het lokaal geposteerd. De tamboer roffelde aanhoudend op zijn irem, terwijl het volk schreeuwde en joelde, en de jeugd op deksels, emmers en keukengerei den ex pater Coelesti- nus een serenade bracht. Na afloop der vergadering waar tegen de zeereerw. heer pastoor met kracht van den kansel had geprotes teerd bracht een opgewonden menigte, benevens de musiceerende jeugd, den oud-Capucijner, tot aan de grens van de gemeente. Zoo werd van Vorst te Heer ontvangen. Een lot uit de loterij. De in specteur van administratie C. J. Blok, die gisteren met zijn familie een rij- toertje langs den zeedijk te Helder wilde maken, is aan een groot gevaar ontsnapt. Bij het oprijden van den zoogenaamden Kluft aan het Westplein kantelde het rijtuig langs den dijk naar beneden, waardoor de inzittenden onder het rijtuig bekneld raakten. Een der dames bekwam een 'lichte wond aan den hals. terwijl de heer B. zijn knie bezeerde. Overigens kwam men met den schrik vrij. Zoek maar uit. Men schrijft uit Baardwijk aan de Msb: Door den burgemeester dezer gemeen te werd het volgende schrijven ont vangen Juni 1908 Edel achtbaaren heer Burgemeester. Mag ik uw beleeft ver Zoeken de trouw Papieren uoor meine dogter te Willen klaar maken. - N.N. geborente Baardwijk, wonende te een postwissel bij den brief van een gulden en Tien cent hij is e:n sche jongen dus zijn pampieren zijn klaar zegt den ambdenaar vrijdag voormiddag kan hij aan teekenen ala het meisje haar pampieren heeft. Ed. L. achtbaar vader den tijd is kort voor Uw Eene Groote last, maor toond uw nog een weldaad voor uwe evenmens op aard houw ik uwe ge- dagtenis in zegening bewaard. Ed, L. Achtbaaren mag zoms den Postwissal van Een gulden en tien eend niet goed zijn dat het zoms te weinig is zal het aan staan Zondag Persoonlijk bij Uw Ed. L, achtbaare Aan huis koomen bezorgen dat er aan te kort komt daar weet niemand ooit iet» af want mijn woord en uw woord ld. L. achtbaar heer Burgemeester is Een zegel van dankbaarheid ook voor de de Gansche Eeuwigheid. in afwachting Uw Vrind, Uit den tram gesprongen Hersenschudding. Een juffrouw uit Amerongen had bij iemand te Eist een boodschap te doen en had daartoe plaats genomen op het balkon van den achtersten wagen der Ooster Stoomtram Maatschappij. Een 20 minuten buiten de plaats gekomen, zag zij den man van het doel harer reis en zij springt in gedachten van de in volle vaart zijnde tram, met het gevolg dat zij achteroversloegen bewusteloos bleef liggen. Een genees heer van Amerongen constateerde hersenschudding en achtte haar toe stand zeer gevaarlijk. Een altaar in vollen brand. Terwijl de koster der R. X. Kerk te Raamsdonksveer voor de le H. Mis de kaarsen aan het hoofdaltaar aan stak, viel een vonk op de daarop staande, van was gemaakte bloemen. Terstond vatten deze vuur en werd 't altaar in een ommezien in een vuurzee herschapen. Door het kordaat optreden van den koster kon een en ander gelukkig spoedig worden ge- bluscht en werd zoodoende erger voorkomen. Nederlandsch E. K. Vakvereeni- gings-Congres. Goedgekeurd door het Doorluchtig Episcopaat, te houden te Utrecht op 1 en 2 Augustus. Het Voorbereidings-Comité bericht hiermede, dat ter vervanging van den WelEerw. heer L. J. Poell als inleider op bovengenoemd congres zal optreden de heer A. Cools, voorzitter van den Diocesanen Textiel-Arbeidersbond „St. Severus", Bisdom 's-Bosch. Voorts, dat is ingekomen de con clusie van den ZeerEerw. ZeerGel. heer dr. A. Ariëns, inleider van punt III „R. K. Vakvereenigingen en Drankbestrijding." Conclusie Op den voorstander van Vakorgani satie past volkomen, wat pater Weisz van den Sociaal-politicus zegt: „De strijd tegen het alcoholisme is zoo dringend, dat een Sociaal-politicus, die daarvoor geen oog en geen hart heeft, als niet ernstig meer te be schouwen is." Amendementen op deze conclusie kunnen eveneens bij het Secretariaat van het congres worden ingediend tot 1 Juli. F. X. Bult, Pastoor, Barneveld, Voorzitter A. v. Hamers vu ld, Secretaris. Nieuwe Leiiestr, 150, Amsterdam. De Noord-Ned. Bond van Handel- drijvenden en industriëlen Middenstand. Te Stadskanaal (Gr.) werd gister middag de algemeene vergadering van afgevaardigden van den Noord-Neder- landschen Bond van den Handeldrij- venden en Industrieelen Middenstand geopend. Aan de geschiedenis van den bond over 1907 is ontleend, dat tien afdee- lingen waren aangesloten, te zamen 695 leden, benevens 98 persoonlijke leden. Er is een tekort van f 18,24. Verleden jaar stond de hond voor een tekort van f 103,47. Noord 6 Nederl. Bond van den Handeldrjj vanden en d*n Industrieelen Middenstand. Voor de afgevaardigden op de al gemeene vergadering van dezen Bond trad Woensdagavond als spreker op te Stadskanaal (Gr.) de heer P. Huis man, directeur van den winter-avond- cursus voor handelsonderwijs te Groningen met het onderwerp„Het handelsonderwijs". Spr. beval aan het oprichten van avondcursussen of cursussen in de morgenuren gedurende den zomer. Als vakken van onderwijs beveelt hij aan: Nederlandsche taal, opgevat in den zin van het aanbrengen van algemeene handelskennis, boekhouden en handelsrekenen. Als bijvakken noemde hij het on derwijs in Duitsch, Engelsch, Fransch en stenografie. Voor de toelating eischt spr. in het algemeen iets meer algemeene ontwikkeling dan de lagere school kan geven. Ten slotte wees spr. nog eens op het groote nut van dergelijke handels scholen en cursussen en wekte op tot samenwerking en opofferingsgezind heid bij de aanwezigen. Da Visscherijkwestie. Aan de inlichtingen, door den mi nister van waterstaat gegeven aan de Tweede Kamer op adressen van de afdeeling IJmuiden der vereeni ging ter bevordering vah de Nederl. visscherij e. a. houdende bezwaren tegen de wijzigingen gebracht in het Reglement voor den verkoop van de visch en voor het gebruik van de vischhal aan de visschershaven te IJmuiden, ontleeUen wij het vol gende De minister van waterstaat zet in den breede de wordingsgeschiedenis van de vischhal t© IJmuiden uiteen en betoogt dan dat ook na de ver hooging der retributie wegens den vischafslag tot 2 pet. van den omzet, het percentage der heffing voor dien afslag nog steeds lager is dan elders in eenige visschershaven in het bin nen- en buitenland geheven. Verder weerlegt de minister de klacht van de afd. IJmuiden dat door de nieuwe regeling ingegrepen wordt in de onde handelsgewoonten die niet alleen te IJmuiden, maar ook in andere visschershavens van onds van kracht zijn geweest. (Hier mede wordt gedoeld op de verminde ring1 der korting wegens contante betaling' met 1 pet. die gelijktijdig met de verhooging der retributie is bepaald). Dat die verhooging niet verhaald kan worden op den consu ment, kan de minister niet aanne men. De in het adres voorkomende me- dedeeling dat 70 pet. van de waarde van de visch naar Duitschland ge ëxporteerd wordt, is, zegt de minis ter, niet juist. Naar Duitschland! wordt bijna uitsluitend schel visch1 verzonden. De totaalwaarde van de naar Duitschland verzanden sehel- visch bedraagt ruim 32 pet van de totaalwaarde der te IJmuiden ver kochte vischdaarvan gaat echter nog 'een groot deel naar het binnen land De waarde van de naar Duitschland verzonden visch blijft dus in elk geval beneden de 32 pot. Doch zelfs indien de mcdodeeling van adressanten juist was zoo zou dit nog slechts gelden voor 1/3 van den aanvoer. Dat de belanghebbenden bij den vischhandel niet over voorgenomen werken of maatregelen ten behoeve van den dienst der visschershaven worden geraadpleegd is, gelijk reeds bleek in de vergadering van 8 Mei j.l. (antwoord op de vragen van den heer Passtoors) niet geheel juist. Da minister wees toen reeds op feiten die het tegenovergestelde bewijzen. De minister wil gaarne zijne be lofte in de zitting der Tweede Ka mer van 8 Mei j.l. gedaan, herha len ten aanzien" van de raadpleging in het vervolg van belanghebbenden ten opzichte van uit te voeren wer ken Dat echter bezwaarlijk aan de belanghebbenden hun oordeel kan worden gevraagd over eene v-erhoo- ging .van retributie of vermindering van een kortingsrecht zal, meent de minister, geroedelijk kunnen worden toegegeven. „Gedwongen winkelne ring". De Maatsch. tot Beheer van Steamtrawlers en andere visschers- vaartuigen te IJmuiden, wendde zich 15 Mei j.l. met een adres, ge- teekend door haren directeur, den heer Maarten de Vries, tot den Mi nister van .Waterstaat met verzoek, evenals voorheen, hare schepen van drink- en voedingwater te mogen voorzien uit har© eigene zes Nor- tonpompen, welke zich op de ter reinen van'hare maatschappij bevin den, wat voor haar eene geldbespa ring van circa tien duizend gulden per jaar beteekent. Dit naar aan leiding van een besluit van den Mi nister, dat ieder schip voortaan zich moet voorzien van water uit de Rij ks wa terleiding. Gisteren werd door adressant een antwoord ontvangen, gedagteekend 16 Juni, waarin de Minister zegt, dat er geen termen bestaan om op de beschikkingen van 5 Maart 1904, en 24 Juni 1904 terug te komen! Nog een adres, In de te 's-Gravenhage gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche Visscherij, werd, na ampele discussies en .na toelich ting van afgevaardigden der afdee ling IJmuiden, besloten tot het zen den van een request aan den minister van Waterstaat in zake de IJmui- der kwestie. Daarin stelt het hoofd bestuur zijn leedwezen voorop, dat bij Koninklijk besluit met ingang van 1 (Mei 1908 ide retributie bij den Rijksvisehafslag te IJmuiden is ge steld van 1 °/o op 2 °/o en de koop manskorting van 3 °/o op 2 °/o'. 't Ziet in deze wijzigingen een in breuk op hetgeen indertijd hij de opheffing der particuliere afslagen te IJmuiden is vastgesteld en over eengekomen, toen immers de visch handel en de particuliere afslagers hun tegenstand tegen den Rijksaf slag prijsgaven onder de toezegging van regeeringswege, dat de retribu tie en de koopmanskorting, die tot ■dien tijd bij de Rijksvisehafslag ie der 2 o/o bedroegen, respectievelijk 1 en 3 o/o zouden worden, en dat een factorsprovisie van 1 voor de niet te IJmuiden thuis behoorende sche pen zou worden geheven. En nu meent adressant, dat zede lijk de regeering een dergelijk com promis niet mag schenden. Voorts betoogt het adres, dat er bovendien geen zakelijke grond be staat olm tot verhooging der retri butie over te gaan, indien men be denkt, dat het steeds ide wensch yan regeering en vertegenwoordiging is geweest, om hij den vischafslag te IJmuiden alleen de zuivere kosten voor exploitatie van ide vischhal en visschershaven geheel of gedeeltelijk ten laste van het bedrijf te bren gen, en jde retributie blijkens de ver slagen van den directeur der vis schershaven meer dan voldoende is om die-kosten te dekken; naar het oordeel van requestrant, zal het ge volg yan den nieuwen maatregel zijn, dat de vermindering van de koopmanskorting door de kooplie den wordt afgewenteld op dte ree- derijen en dat dus de één procent meerdere retributie, welk© de ree- derij thans heeft te betalen, niet wordt goed gemaakt door de ver mindering der koopmanskorting, zoodat de reederijen, die toch reeds sedert jaren weinig floneeren, op aanzienlijke wijze belast worden. Nog' wijst het hoofdbestuur er op, dat deze maatregel ten laste der Nederlandsche visscherij een© schril le tegenstelling vormt met de groote financieel© offers, die het buiten land zich ten bekoeve van zijn© vis scherij getroost. (Mitsdien wordt verzocht, dat de retributie, door de reederijen bij den afslag .te IJmuiden, te betalen, we derom word© teruggebracht op 1 Voorts werd nog besloten een on derzoek in te stellen over het Neder landsche politietoezicht op de Noordzee, overeenkomstig de con ventie van' 1882. ARRQND. RECHTBANK TE HAARLEM. (Zitting van hedeD). Op 28 April kwam het Kon. Echt paar te Zaandam en de stad vierde feest. S. Waas van Westzaan was stadwaarts getogen, dronk er te veel en gaf P. J. Weirner van Amsterdam een paar zeer gevaarlijke stekeD. De officier eischte tegen hem lj aar en 3 maanden. Toen Z. IC. H. de Prins de Socië teit „Trou" te Haarlem ging bezoeken was het een gedrang van belang in de Gr. Houtstraat. Zekere S. gafeenMej. K., die hem schijnbaar in den weg stond een paar allergevaarlijkste stom pen en schoppen. De eisch tegen dien overlaat luidde 10 maanden. BINNENLAND. De motorbussen worden af geschaft. Men meldt ons uit Amsterdam De bewoners der straten waar langs de motorbussen van lijn 14 rammelden, hebben heden gevlagd om hun vreugde over het verdwij nen der motorbussen te kennen te geven. „De tram is dood, leve de tram", heet het bij hen, want er heeft zich thans reeds een commis sie gevormd met het doel een ander vervoermiddel te krijgen. Men wenscht demping yain de Blauwburg wal, verbreeding der Lijnhaanstfe- gen, Heeren- en Prinsenstraat, om zoo voor een tramlijn den weg te effenen. Een ongeluk me t de E.S.M. Men schrijft ons uit Sloterdijk: Door de E. S. M. is onder deze gemeente een jongen aangereden. Hij brak een arm en werd met de tram, die het ongeluk veroorzaakte, naar Amsterdam vervoerd om in het Bin- nen-Gasthuis te worden opgenomen. Dr. Laurillard. Men meldt ons uit Santpoort: Dr. Laurillard had gisteren ©en vrij mstigen dag ,en ook de pacht verliep gunstig, zoodat de toestand hedenmorgen gunstiger, hoewel steeds peer zorgelijk was. De Arnhemsche Bank directeuren. Men seint o:ns uit Arnhem: Het Hof alhier: veroordeeld© he den de gewezen bankdirecteuren Pliester en De Meyier, beiden tot 3 jaar met aftrek van preventieve Iheohtensi. De eisch was 3 en 3V2 jaar. Inbraak in de „Bazar de la Bourse" te Amsterdam. Men seint ons uit Amsterdam: In den afgeloopen nacht is op bru tale wijze ingebroken in de Grand Bazar de la Bourse aan den Nieu- wendijk. De politie merkte vanochtend dat de deur geforceerd was: de dieven zijn achter door de lift binnengeko men twee brandkasten hebben zij aangeboord, doch niet kunnen open- krijgen. In het magazijn is een groo te partij zilverwerk en byouteriën ontvreemd, da,t de dieven in koffers uit het magazijn hebben meegeno men. De Bazar, die tegen inbraak is verzekerd, is hedenmorgen geslo ten, daar men inventaris moest op maken. INDIË. Een controleur vermoord. Men seint ons uit Batavia: De controleur Bastiaans is bij de belastingrelletjes te Boea (Padang sche bovenlanden) vermoord. BUITENLAND. Een vreeselijke ramp. Men seint ons uit Parijs: Het stoomschip Larrache is bij La Coronna vergaan en gezonken. Van de opvarenden zijn 151 man ver dronken, 61 werden er gered. „Het Trio". De Amsterdamsche rechtbank ver oordeelde hedenmorgen wegens dief stal in yieneeniging met 2 andere personen, en diefstal door middel van braak Willem Jan Roos tot vier jaar en Jan Willem Roos tot vijf jaar gevangenisstraf met af trek van vier maanden van hun voorarrest. De voorlezing va;n het vonnis duurde ruim 1 uur. Personalia. Op Zaterdag 27 Juni a. s. zal de heer J. Hetem, modelmaker aan de Haarl. Machinefabriek, den dag her denken, waarop hij vóór 25 jaar bij genoemde Maatschappij in dienst trad. Benoemd zijn bij het Christelijk onderwijs te Hoofddorp, mej. T. Visser en mej. E. C. Lensink van hier. Dieven op de Centrale Werk plaats. Sinds eenigen tijd worden aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. eenige alarmbellen vermist. Totaal 5 stuks elk van 5i/2 kilo zwaar. Een streng onderzoek mocht tot op heden nog tot geen ontdekking leiden. Postverzending voor het buitenland. De Directeur van het Postkantoor te Haarlem brengt ter kennis van belanghebbenden lo. dat ten Hoofdkantore eene bus- lichting plaats heeft te 5.35 u voor Correspondentie voor België, Frankrij k, Spanje en Portugal, zoomede voorde correspondentie voor en over Enge land. 2o. dat voortaan gedurende dezen zomerdienst voor de correspondentie voor en over Engeland eene lichting van de Stations-brievenbus zal plaats hebben t» 6.05 u en dat zelfs deze correspondentie geworpen in de bus van het postrijtuig, loopende in den trein no. 584 te 6.27 u, vertrek kende in de richting naar Amster dam, eveneens de aansluiting met de nachtboot VlissingenQueenborough zal verkrijgen. Met deze latere gelegenheid wordt ook nog verzonden correspondentie voor België en Noordelijk-Frankrijk, die echter 2 tot 7 uur later ter be stemming zal komen, dan wanneer op genomen in de buslichting van 5.35 u ten Hoofdkantore. De Directeur. Onze Industrie. Gisternacht te twaalf uur arriveerde aan de Handelskade te Amsterdam de motorschuit „Blaauwhoedenveem 16" op sleeptouw hebbende de dek schuit „Blaauwhoedenveem 10", die te zamen een electrische rolbasculebrug van niet minder dan 80,000 KG. ver voeren van de Haarlemsche fabriek, voorheen Gebrs. Figee, naar de plaats van bestemming, den Cathrijnen-Sin- gel te Utrecht. Hoewel de huidige brug te Utrecht nog niet slecht was, moest voor den aanleg van de elec trische tram aan versterking worden gedacht. Men had tal van eigenaardige moei lijkheden te overwinnen. De zware stukken van de brug werden te Haar lem van den wal op de schuiten ge rold; de fabriek bezit nl. wel een kraan buiten op het Spaarne, doch is overigens nog niet met kranen toege rust. Voor het vervoer der brug had men voorts rekening moeten houden met de lage en smalle Haarlemsche brug gen. Zoo was de hoogte der tweede schuit 2,10 M. boven den waterspiegel der laagste brug 2,12 M.; de breedte der voorste schuit 5,10, van de smalste brug slechts 5,12 M. Dat ging dus precies met een ruimte van 2 cM. Natuurlijk passeerde men bij den laag- sten waterstand. Aanvankelijk verveer de elke schuit één brugstuk, daar anders de vaartuigen de bruggen niet hadden kunnen passeeren. Met behulp van een drij venden bok, van Amster dam derwaarts gezonden, werden de brugstukken op het Spaarne op stroom overgeladen op de voorste schuit. Gistermorgen vertrokken de schui ten naar Utrecht. Waarschuwing. Sedert eenigen tijd wordt onze stad vergast op 't bezoek van een persoon, die er zijn werk van maakt, argelooze wandelaars hun geld afhandig te maken. Hij maakt daarbij gebruik van 'n oude truc, die vooral bij onzen Duitschen nabuur in zwang is: de z.g. „Pfennigbruter". Als ware hij de verpersoonlijkte bescheidenheid houdt hij u, met klein pettikje, staande maakt u deel hebber van 't weten, dat hij nog slechts drie centen heeft en verzoekt dan overdreven beleefd of u er geen twee bij wil doen, voor een pot bier of brood dat variëert al naar de persoon hem toeschijnt. Maar als ge dan uw beurs tevoor schijn haalt en hem 't gevraagde wi!t schenken, is plots verdwenen al de beleefdheid van straks en als hij maar 'n halve kans ziet, waagt hy en slaat je de portemonnaie uit de han den en dan is hij vlugger in het het rapen dan gij Voorzichtig dus lezers, bij 't schen ken van een aalmoes aan een derge lijk persoon. „St. E". Bond van Sehietvereenigingen. In de algemeene vergadering van bo vengenoemden bond, die gisteravond in de Korenbeurs werd gehouden en welke vergadering wederom flink was bezocht, deed de Voorzitter van de Schietvereeniging „Generaal van Mer- len" de officieele mededeeling dat door Mevrouw Douairière Mr. D. Visser van Hazerswoude geb. v. Merlen, een schiet- lokaal was geschonken, zooals we in ons blad reeds hebben vermeld. Daar eerst het plan was 2/3 van de opbrengst van den Nationalen Recla me Schietwedstrijd te bestemmen tot oprichting van een eigen schietlokaal en 1/3 ten bate van het Lighalfonds, rees nier de vraagzullen wij den wedstrijd nu laten doorgaan. Na eenige besprekingen daaromtrent werd besloten van ja en werd met al gemeene stemmen aangenomen dege- Ueele opbrengst van den wedstrijd af te dragen aan het Lighalfonds. Zooals uit bovenstaand bericht blijkt, zal de geheele opbrengst van den Re clame schietwedstrijd, georganiseerd door den Bond van Sehietvereenigin gen besteed worden aan de tubercu losebestrijding en wel in 't bijzonder aan 't Lighalfonds. Een dergelijk besluit is zeker toe te juichen! En ieder zal dus begrijpen, dat het hier geen feest geld voorden Bond, doch bij 't welslagen van den wedstrijd zullen alle personen lijdende aan tuberculose er mede gebaat zijn. Ket is een liefdadig doel, waaraan alle stadgenoten behooren mede te werken. Immers zoo waar zijn de woorden van H. M.. de Koningin-Moeder: In den strijd tegen de Tuberculose m o e- ten en kunnen alle menschen sa mengaan. Wie ijveren, op welke wijze ook voor de tuberculosebestrij ding, dien gesteund •n moge dit ook thans bij dezen bonds wedstrijd 't geval wezen. Het adres van den Bondssecretaris is Krelagestraat 18. De Centrale Raadsvergadering. Op de door ons herhaaldelijk aan gekondigde 19e algemeene vergade ring van den Centralen Raad van den Nederl. R. K. Volksbond te houden op Zaterdag en Zondag a.s. in 't Bondsgeb. „St. Bavo" zullen de volgende punten in behandeling komen: A Zaterdag, des avonds 7 uur. le. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. 2e. Verslag van de verificateurs, belast met het nazien der boeken van den Penningmeester (boekjaar 1906— 1907) en van de Volksbanier (boek jaar 1907). 3e. Mededeelingen door het Cen traal Bestuur. 4e. Vaststelling van de plaats der eerstvolgende algemeene vergadering- 5e. Behandeling van het Rapport der Commissie tot herziening der Statuten en vervolgens van het door genoemdeCommissie saamgestelde ont werp. B Zondag, des v. m. 11 uur. 6e. Verkiezing van vier leden in 't Centraal Bestuur, wegens periodiek» aftreding der heerenA. N. v. d. Doorn, S. de Groen, B. Lammers en Th. J. H. Mouwens. 7e. Voortzetting der behandeling van de Statuten wijziging. Na de vaststelling dezer agenda 18 't bericht nog ingekomen van het be danken des heeren Passtoors, zoodat ook op deze vergadering de verki»' zing van een algemeenen voorzitter zal plaats hebben. Overreden en gedood. Een verschrikkelijk ongeluk hee^ gisteravond ^eer plaats gehad onder Heemstede aan den ingang der Zand* voortsche laan. IJMUIDEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2