Laatste Nieuws. Damiaatjjes. ingezonden mededeeiingen. De gevaarteekenen der natuur. Staten-Generaal. Sociale Berichten. Uit den Omtrek, Stadsnieuws Westelijk deel van Agam een bestuurs ambtenaar zich genoodzaakt zag zijn post te verlaten, de noodzakelijkheid van krachtige maatregelen om het verzet in zijne broeinesten te onder drukken. De redenen, welke de „Sumatra Bode" aanleiding gaven om op de vervanging van gouverneur J Heckler aan te dringen, worden ons niet ge seind. Wij kunnen dus daarop niet verder ingaan en meenen overigens dat het oordeel in deze aangelegenheid geheel aan Buitenzorg .moet worden overgelaten. Celebes. Blijkens een uit Nederl.-Indië ont vangen telegram, is op verzoek van het zelfbestuur van Belomaroe in Midden-Celebes militaire hulp verleend tegen vijftig vijandige Toradja's van het naburige landschap Laranggonau. Vier van deze, waaronder de aanvoer der, werden neergeveld. De overigen vluchtten, doch zochten daarna weder aanraking. Onzerzijds werd onbedui dend door een pijlschot gewond een Europeesch militair beneden den rang van officier. (St.Ct.) Sumatra. Van Sumatra's Westkust is bericht ontvangen dat de controleur bij het binnenl. bestuur J. Bastiaans (volgens den Regeeringstlmanak van 1908 be last met het bestuur in de ondeiaf- deeling Lintau en Boea afdeeling Taxak Datar Padangsche Bovenlanden) is vermoord. (St.Ct.) Gemengde Berichten. Moord(?) te Swalmer. Men meldt uit Roermond: In de zaak, betreffende den door verdrinking om het leven gekomen P. H. H. Straus, wiens lijk voor eenige dagen in de rivier de Swalm werd gevondeD, en die, na gerechte lijke schouwing, de vorige week werd ter aarde besteld, wordt steeds door onze en de Duitsche justitie en politie een nauwkeurig en ijverig onderzoek ingesteld. Naar men verneemt, zijn er ernstige vermoedens tegen zekeren J. L. voer man te Bruggen (Pr.), bij wien Str. in de kost was. Deze persoon is door de Duitsche justitie gearresteerd. In ver band met geruchten, dat Str., alvorens in het water te zijn geworpen, vergif tigd of bedwelmd zou zijn, gelastte de justitie de opgraving van het lijk van genoemden Str. In tegenwoordigheid van deheeren mr. Mathon, subst-ofi'. van justitie, en mr. Gompertz, rechter-commissaris, had de opgraving van 't lijk op het R. K. kerkhof alhier plaats, en werden door de doctoren Brocx en Steijns eenige lichaamsdeelen uit het lijk ge nomen, ten einde die aan een nader onderzoek te onderworpen. Voor dood naar huis. Te Geldermalsen viel een vierjarig kind van F. G. van den Lingedijk en kwam neer op een afgesneden vlierstek, waardoor het zoo ernstig verwond werd, dat het voor dood naar huis gebracht werd. Een treurig einde. Eenige dagen geleden had de vrouw van den landbouwer H. Winters Jz., wonende te Wendel, onder Ambt Vollenhove, het ongeluk bij het openen der schuur deur het middenhout (den paal, die tusschen de beide deuren in jstaat) op het hoofd te krijgen. Daar het bleek, dat de val erg was aangeko men, werd direct de hulp ingeroepen van dr. J. H. Halbertema, te Vollen hove. Na het ongeluk is ze meest slapende en buiten kennis geweest. Thans is ze aan de gevolgen over leden. (Zw Crt.) Onder den trein. Gisteren nacht is op het etationsterrein te Til burg de goederenklerk S. door een trein overreden en gedood. Een laatste groet. Door de familie te Enkhuizen is een schrijven ontvangen, den laatsten groet bevat tende van visschers, die 4 jaar geleden op de Noordzee in een hevigen storm zijn omgekomen. De brief is, gesloten in eene flesch, op de kust van Noor wegen aangespoeld. Dichterlijk a an gelegd. Enkele uren reeds, nadat bekend was dat te Amsterdam de motorbussen op lijn 14 niet meer zouden rijden, ontving het Hbld. van een bewoner van den Blauwburgwal de volgende ontboeze ming op het staken van den motor- omni'ousdienst Juicht nu, o gansche wijk, juicht wakk're Singeiingen, Blauwburgwal stemt mee in, nu deze nare dingen VerdwijneD uit de buurt met hun geloei, geknal, Gedreun, hun stank, hun stof en lasten zonder tal. Houdt uwe oogen open voor tee kenen van gevaar speciaal voor die welke uw gezondheid bedreigen en indien de mensch dit slechts zou inzien, zouden de thans op aar de heerschende ziekten met de helft verminderd worden, want slechts zeer zelden treedt een ziekte in zon der voorafgaande waarschuwing. Zelfs indien ge oogenschijnlijk plot seling door ziekte neergeveld wordt zult ge u bij eenig overdenken meest al weten te herinneren dat zich voor dien tijd wel degelijk teekenen hij n voorgedaan hebben die wezen op de nadering van ziekte, alleen, „ge hebt er niet veel aandacht aan ge schonken." Bijv. wanneer ge geen trek meer hebt in voedsel, wanneer ge u loom en traag gevoelt en nw gewone werk- of dagtaak meer dan gewone inspan ning van u eischen, wanneer ge va ker dan anders vermoeid zijt, last hebt ,van verstoppingen, hoofdpijn of schuimvorming in den mond, dan zijn dit allen teekenen die zonder twijfel aantoonen dat er met uwe spijsverteringsorganen iets jiiet in orde is. In uw geval is de ziekte een be gin van indigestie, de ziekte die door het gebruik van Moeder Sei- gel's Tabletten steeds tot stilstand gebracht en genezen wordt, zelfs voorkomen wordt, zooals duizenden menschen uit eigen ondervinding we ten. Moeder Seigel's Tabletten wekken maag, lever en ingewanden zachtjes op tot een natuurlijke gezonde wer king en maken op deze wijze indiges tie onmogelijk. Moeder Seigel's Ta bletten zijn een zuiver plantaardig geneesmiddel, zacht, maar niettemin zeker in hun werking. Ze zuiveren het bloed, verzekeren een goede spijsvertering en werken dientenge volge tonisch, voedend en verster kend op het geheele gestel. Gedu rende de laatste veertig jaren hebben duizenden menschen in alle gedeel ten der wereld door eigen ondervin ding .bewezen dat deze tabletten on geëvenaarde genezende kracht bezit ten. Moeder Seigel's Tabletten zijn ver pakt in keurige flesehjes die gemak kelijk in den zak of in een taschje te dragen zijn. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. Prijs Fl. 1.50 per fleschje. Verkrijgbaar bij J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147, Haarlem. En brengen wij te zaam, als goede burgers past, Den dank aan B. en W. voor 't einde van dien last. Kleine oorzaken groote ge volgen. Bij bet afladen van een voer hooi had de ongeveer 70-jarige H. J. C. te Goor het ongeluk van den wagen te vallen en op de straatsteenen terecht te komen. Hoewel de toestand zich eerst niet zoo ernstig liet aanzien, is deze dermate verergerd, dat C. aan de gevolgen is overleden. In kokend water. Te Herveld viel gistermiddag een jongetje van 8 jaar bij het spelen in een pot met kokend water. Hedenochtend is hij aan de gevolgen ervan overleden. Overlijden van „bloedver wanten". Men schrijft ons als histo risch 't Was een lastig geval. Hij mocht van school niet vrij. Dat verbood de leerplichtwet. Maar ook de prijsuit- deeling. De. prijs zou hem ontgaan bij ongeoorloofd verzuim. En toch, 't geval was hoogst ernstig. De koe was gestorven en hij kon thuis niet gemist worden. Wat gedaan? De plooibaarheid verwijdde ook hier de mazen van het net. Hij bleef thuis. Sinds dien prijkt de absentielijst met een geoorloofd verzuim meer onder de rubriek overlijden van bloedverwanten. (N. li. CU) Op de plaats dood. De plaut- soenwerker v. d. B., wonende in de Elizabethstraat No 6 te Rotterdam, stuurde, toen bij gisterenmiddag in het plantsoen aan den Vijverweg werkzaam was, zijn 5-jarig zoontje Cordelia naar huis om wat drinken voor hem te halen. Het knaapje verliet zijn vader, ging den Oostzeedijk op en klom op een voorbijrijdenden .sleeperswagen. Een eind verder er af willende sprin gen viel het kind, kreeg een achterwiel over het hoefd en bleef op de plaats dood, hetgeen door een dokter, wiens hulp werd ingeroepen, geconstateerd werd. Het lijkje is naar de woning der ouders vervoerd. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft gisteren allereerst een wetsontwerp je aange nomen tot den aanleg van een spoor lijntje van Hontenisse naar Selzaete (Belgische grens). Lang en breed is er gedebatteerd hoe dat lijntje loopen moet: er waren verschillende leden merkwaardig allen liberalen, die oordeelden dat over Sas van Gent de lijn moest loopen, terwijl de Mi nister meende, da,t de totstandko ming van de lijn, die met Belgisch kapitaal wordt, aangelegd, gevaar loopt als het Belgische Selzaete voor het Holla,ndsehe Sas van Gent moet wijken. De Minister won het pleit. Daarna werden behandeld minis ter Nellissen's ontwerpen tot onver wijlde voorziening in den achter stand bij sommige rechterlijke col leges. Die ontwerpen komen hoofd zakelijk hierop neer, dat het perso neel der rechtbanken te Amster dam, 's-Gravenhage en Rotterdam wordt uitgebreid en dat de mogelijk heid wordt geschapen, civiele zaken aan een alleenrechtsprekenden rech ter toe te vertrouwen, wat natuurlijk tot bespoediging kan leiden. Deze laatste nieuwigheid vond nog al ernstige bedenkingen bij de heeren Lohman en Limburg, verdedi ging evenwel bij den heer Loeff. De heer Van Styrum vroeg, om ook de Haarlemsche rechtbank te bedenkenook daar achtte deze ver sterking van het aantal der rechters noodig. In zijn antwoord deelde de minis ter mede, dat, ofschoon een onder zoek omtrent den toestand te Haar lem nog gaande is, niet onwaar schijnlijk het personeel der recht bank aldaar binnenkort vermeer derd zal worden. Dit kan, dank zij de afschaffing der minimale sterkte, geschieden door het aanstellen al daar van een rechterlijk ambtenaar of rechterlijke ambtenaren, die el ders gemist kunnen worden. De algemeen© beschouwingen over de ontwerpen werden zonder replie ken besloten, waarna het voorstel tot personeel-uitbreiding terstond zonder stemming werd aangenomen. Ook 't tweede ontwerp, dat betref fende den alleensprekende rechter, werd na, eenige discussie aangeno men. Vandaag oorlog. De Middenstand. Gisteren vergaderde te's Graven!) a- ge de Staatscommissie voor den Mid denstand, ter bespreking van de wijze van uitvoering der Enquête en ter behandeling van het door da IVde subcommissie opgemaakte concept ontwerp op de vervroegde winkelslui ting. De Commissie besloot, or» 29 Augus tus de behandeling der laatstgenoem de zaak voort te zetten. Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden. De NederlaDdsche Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbe dienden (secretaris de heer F. J. Wel- zenbach te Amsterdam) benoemde in baar jaarvergadering dr. J. R. Slote- maker de Bruyne te Utrecht tot advi seur in de plaats van ds. A. S. Talma, die wegens zijn benoeming tot minis ter als zoodanig had bedankt. Dr. Slotemaker de Bruyne heeft deze be noeming aangenomen. ZANDVOOBT. Het nieuwe station H. S. M. Wat een belangrijke spoorwegwerken zijn hier door de Holl. Spoorweg Maat schappij in uitvoering genomen. Een nieuw station, naar de eischeD des tijds ingericht met de daarmede in verband staande belangrijke werken zijn in aanbouw. Het is werkelijk een flink gebouw op het gebied van bouw kunde en belooft aan de dringende behoefte van het verkeer naar deze badplaats te kunnen voldoen. Nu het was werkelijk noodig, want het oude houten gebouw werd bouwvallig en de ligging was indertijd niet best ge kozen vandaar dat het nieuwe station na ruim 500 Meter zuidelijk zal ge plaatst worden ongeveer midden in de badplaats. Het hoofdgebouw komt dan te liggen aan de 2de Spoorstraat onmiddellijk nabij de Zeestraat op korten afstand van de Dr. Mezger- straat, Hotel d'Oranje, Boulevard en het strand. Het is dus een zeer groote verbetering te noemen en in het vol gende jaar, alzoo ruim een kwart eeuw na de opening van den Haarlem Zandvoort Spoorweg kan dit nieuwe station geheel in gebruik genomen worden. De HaarlemZandvoort spoorweg in exploitatie bij de H. S. M. was het begin en de 'opkomst der badplaats Zandvoort, vroeger een gewoon vis- schersdorp, thans een zeer belangrijke badplaats geworden, zeker de tweede badplaats van ons land, na Scheve- ningen. Niettegenstaande herhaalde pogingen om ook daar een wandelpier te bouw enis dit nog niet mogen ge lukken hetgeen toch waarlijk voor zulk een badplaats zoo wenschelijk waszeker zou het bezoek van vreem delingen en badgasten daardoor nog vergroot worden. In October 1907 werd reeds roor het nieuwe station de cementijzeren onderbouw uitgevoerd en daarna werd in Februari 1908 met de uitgebreide grond- en spoorwegwerken maken van keert*uren, losplaatsen, perrons, be stratingen en afsluitingen een aanvang gemaakt, betgeen met bekwame spoed binnen zeer korten tijd thans bijna geheel is voltooid. In Maart 1908 werd het nieuwe hoofdgebouw met vrachtgoederenloods gebouw voor de electrische verlichting en watervoorziening, een privaatge bouw en een wisselpost aanbesteed. Dit hoofdgebouw, gelegen aan een ruim voorplein bevat een groote booge vestibule ter lengte van 15 M. en ter breedte van 7 M. met een ruim tocht portaaldaaraan grenzen rechts de wachtkamer» voorzien van buffetten, link» de lokalen voor de ontvangst en afgifte van bagage met liften en daarboven de cbefswoning, terwijl de plaats kantoren in het midden der vestibule zijn gebouwd. Aan den lin kerzijvleugel een groote ruimte voor bestelgoederen met kantoor en in den rechterzijvleugel eenige vertrekken voor den restaurateur. In het gebouw en aan de bordessen bevinden zich de trappen naar de perronverdieping waarop zich bevin den het bureau van den stationschef, de uitgangstunnel, de privaten en urinoirs met de toiletkamers, een lokaal voor electrische verlichting, de liften, de lampisterie, een arbeiders lokaal en een verblijf voor de con ducteurs en controleurs. Het groote of hoofdperron voor aankomst en vertrek der treinen is 180 M. lang en 12 M. breed met af zonderlijke zij-perrons voor vervoer van bagage en bestelgoederen, zoodat op het hoofdperron geen hinder voor de reizigers van dit vervoer wordt ondervonden werkelijk een zeer noe menswaardige verbetering. Aangezien bet groote hoofdperron en de spoor werken op het nieuwe terrein reeds gereed zijn, zoo zal nog deze week dit voor het publiek verkeer in gebruik genomen worden. Op het perron is een tijdelijk hou ten stationsgebouw geplaatst met hulp- trappen naar de Zeestraat .Onmiddellijk na de in dienststel ling worden alsdan de Halte „Dorp" en h»t oude stations gebouw gesloopt, aangezien voor het afwerken der verdere inrichtingen die terreinen beschikbaar moeten worden gesteld. BINNENLAND. B i s s c h o p p e 1 ij k bezoek. Onze Amsterdamsche corr. seint Van den streng eenvoudigen gevel van het gebouw „De Voorzienig heid", in de Elandsstraat, waait he den de vlag uit. De stichting, wordt heden bezocht door den bisschop van Haarlem, Z. D. H. Mgr. Callier, van daar dat het stille gebouw heden' feest viert. Z. D. H. kwam onge veer half elf in de stichting aan, begeleid door den Secretaris en den directeur der inrichting, den Zeer- Eerw. heer jVV- H. J. .Willeman. Monseigneur werd ontvangen door den president der stichting, den HoogEerw. heer Mgr. A. J. E. J. de Bouter, den secretaris Mr. [Wjj- nand J. M. Koch !en de Eerw. Zuster E. J. v. d. Lugt, de directrice der aan de stichting verbonden school. Na den rondgang door het gebouw ontving Mgr. verschillende hoogge plaatste geestelijken dezer stad, on der wie Mgr. Jansen, deken van Am sterdam. Zooals te begrijpen is is deze dag ook voor de vele verpleeg de meisjes een feestdag. Diefstal van schapen. Men seint ons uit Amsterdam: De Amsterdamsche rechtbank ver oordeelde heden de gebr. H. en C. ÏWals, uit lip, tot een gevangenis straf respectievelijk van 1 jaar en 1 jaar en 6 maanden, wegens dief stal van 2 schap-en uit de weide onder lip hij Znnderdorp, en toebe- hoorende aan den landbouwer Jac. K. De tweede veroordeelde is reeds verleden jaar door de Haarlemsche rechtbank wegens diefstal van vee uit eene weide tot een jaar veroor deeld. BUITENLAND De Larrache. CORUNNA, 25 Juni. Tot dusver staat vast, dat er 23 opvarenden van de „Larrache" omgekomen zijn, on der wie de kapitein, de tweede dok ter, de timmerman en vele kinderen. De ramp wordt toegeschreven aan den mist. De toestand der zee ver hindert een onderzoek te onderne men. De overlevenden vertellen ver schrikkelijke tooneelen, bij de ramp voorgekomen. LA COROGNE, 25 Juni. Volgens de laatste berichten had de „Larra che" 52 man equipage en 59 passa giers aan boord. Het getal der ver misten is slechts' 38. Burgerlijke Stand. Bevallen: 25 Juni. A. de Gront- Offenberg d. 26 Juni. L. W. Sehoff- Huzen d. N. v. Tonseren-Lammeree z. Overleden: 24 Juni. J. W. Hoorn stra 87 j. Nieuwe Kruisstr. 25 JuDi. A. M. 5 m. d. v. A. J. v. d. Putten Campbuijsstr. J. W. P. 14 d. z. v. W. J. Cornelisse Bakenessergracbt. Politierapport. Gevonden: een zilveren schakel armband, een bruinharigen hond, een mannepet, een pakje waarin een bril, een schaar en een boezelaar, een por- temonnaie inh. geld en een gouden ringetje. Bij de politie is aangifte gedaan van het vermissen (vermoedelijk ver liezen) van een linnen dekzeil, van het vermissen van een bandwagen. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt wegens het berijden van een straat in verboden richting, het plegen van straatschenderij, het rijden met een niet verlicht rijwiel. Niet begeerde bur en. Geper- miteerde oplichting. De bekende gebr. Snijders van bier hadden in 't Scbo- terkwartier en wel in de Kloosterstraat een winkelhuis gehuurd om er een vischhandel in te beginnen. Daar de huiseigenares in Amsterdam woont had zij het verhuren opgedra gen aan een bewoner in de genoemde straat, die de gebr. S. niet kende en alzoo te goedertrouw handelde. Maar er waren verschillende huurders, die gebr. S.... beter keuden en ook al vaak van hun daden iets hadden ge zien, zij besloten te zullen verbuizen, als die S. in de woning bleven. De huisjuffrouw, hier niet opgesteld, besloot dat de gebr. S. de woning niet zouden betrekken, waarmede zij genoegen namen, indien er f30werd betaald, waaraan ten slotte werd vol daan. De timmerman is in zooverre de dupe, dat hij een toonbank heeft ge timmerd en geen cent heeft ontvan gen, terwijl de behanger nog bijtijds de geleverde gordijnen van de ramen kon halen. Een en ander had tengevolge, dat het gisterenavond om elf uur nog druk was in de Kloosterstraat want het ging er alles behalve vriendelijk toe. Maar het is beter eenmaal last, als dat men van dit broederpaar dagelijks de lasten ondervindt, terwijl de be woners in die omgeving nu wel zullen blijven wonen. Personalia. In verband met de benoeming van den heer E. H. Koek, ploegbaas aan de Centrale jWjerkplaats der H. IJ. S. M., tot assistent-opzichter aldaar, is den heer J. P. Gasewehr, locomo tief-bankwerker, met ingang van 29 Juni a-s. benoemd tot ploegbaas in d-e plaats van den heer Koek. Tot lid van het Bataafsch Genoot schap der proefondervindelijke wijs begeerte is benoemd de heer P. H. Kemper alhier. In plaats van den Heer W. Ba- rends, die de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. met 1 Juli a. 8. verlaat en als opzichter van Locomotief en treindienst naar Apeldoorn vertrekt; is tot Assistent-Opzichter, afdeeling stel plaats, benoemd de Heer E. H. Koek, thans als ploegbaas in boven genoemde afdeeling werkzaam. Arteid adelt. Gisterenavond hield de Coöpera tieve Bakkerij „Arbeid Adelt" in 't Bondsgebouw „St. Bavo" een ver plichte ledenvergadering, die druk bezocht was. Door den voorzitter, den heer |W- B. Guskens, werd de vergadering met gebed geopend. Spr. riep daarna allen het welkom toe en vroeg de medewerking van allen in 't belang, der vereeniging. Nadat de notulen waren voorge lezen en goedgekeurd, deed de le secretaris tal van mededeeiingen, die voor kennisgeving werden aangeno men. Ruim een maand geleden met 92 leden begonnen, is sindsdien 't aan tal afnemers met ongeveer 50 °/o toe genomen en nu reeds geklommen bot 134. Over 't brood worden van alle kanten tevredenheidsbetuigingeia ontvangen, enkele klachten in ver band staande met de ongeregeldhe den der eerst© weken uitgezondercL Reeds sedert ©en 10-tal dagen ie een tweede broodwagen in gebruik moeten worden gesteld. Na de mededeeiingen wercl h<et- door 't bestuur ingediende concept- huishoudelijk reglement behandeld-- Lang en breed werd er over ge sproken zelfs tot middernacht en dit, ondanks de Statuten den nachtarbeid verbieden. Verschillende artikelen worde», soms heftig aangevallen, waarop 't bestuur zijn standpunt uiteenzette en dit ook verdedigde. Het slotresultaat was, dat 't con cept werd goedgekeurd, nadat eert paar kleine wijzigingen, meestal van formeelen aard, waren aange bracht Op één punt werd in een beginsel- kwestie anders beslist dan de mee ning was van 't bestuur. Volgens 't- conoept, zullen de weduwen, wier mannen lid waren der Cooperate» of vóór de oprichting dezer alléé* van den R. K. Volksbond, dezelfd* voordeden kunnen genieten als d» Leden. Door 't bestuur werd voorgesteld, dat dit zelfde recht zal worden toe gekend aan de gehuwde weezem. Een voorbeeldEen weduwnaar heeft een talrijk gezin en is lid der Coöperatie. De man komt te sterven en daar er in 't gezin a.l te* groot meisje is, blijven de kinde ren ook na 's vaders dood bij elkaar. Het bestuur wilde nu, da,t aan di« ongehuwd© weezen dezelfde reuk- ten zouden worden toegekend als aan de weduwen. Maar de leden von den dit niet noodig en door een der ledefn werd zelfs gemeend, dat de bepaling zou indruisen tegen de Statuten, die hiervan evenwel totaal niet spreken. Dit is vrij wel de e«- nige belangrijke wijziging, die te 't concept-reglement gebracht is. Bij het uitgeven van het reglement aan de leden komen wij op de hierte neergelegd beginselen terug. Deze ledenvergadering droeg ee» heel huishoudelijk karakter, waar om aan een paar leden van 't bok- kersgild© „St. Hubrecht", die de ver gadering als genoodigden mochten bijwonen, niet 't woord kon worde* verleend. Te ongeveer 12 uur werd de verga dering met een hartelijk dankwoord door den Voorzitter gesloten. Zangers-Kabaai. De Haarlemsche Zangvereeniging „Zang en Vriendschap" heeft dat weet men in Amsterdam de* eersten prijs behaald. Tot .welk onverkwikkelijk gehas pel dat heeft geleid, weet óók ieder een in Haarlemde beroemde Maas trichter „Staar" heeft den haar toe- gekenden derden prijs geweigerd, en ook hier te Haarlem is men geene zins algemeen overtuigd dat „Zang en Vriendschap" dien eersten prij» op de meest-overtuigende manier heeft behaald. De algemeen© ver rassing, die het bericht der victorie hier maakte/ bewijst ook wel dat men „Z. en Vr." niet voor zóó voor treffelijk had gehouden. Nu is bij deze reeds oude kwestie» een nieuwe gerezen. „Zang en Vriendschap" is dat is óók gemeld door een Antwarp- sche zangvereeniging uitgenoodigd» om en corps daar ter opluistering yan een groot muziekfeest te kome» Volgens een ingezonden stukje yan een zekeren Bim-Bam schijnt mijn voorgaande Damiaatje op som mige Haarlemsche ooren oai onaan- genamen indruk te hebben gemaakt zonder nu te willen bekibbelen wie hier de schuldige is: mijn onwellui dendheid of amdercr gehoor, vraag ik hij dezen vergiffenis aan hen, die zich door den toon van mijn vorig stukje ietwat onaangenaam getrof fen gevoeld hebben; 't voornemen om iemand onaangenaam te zijn, heeft mij in het minst niet tot schrij den aangezet, en wat de toekomst betreft zal ik mij de voorgehouden les „voorzichtig te zijn" ter harte nemen. Dat beloof ik maar hoop °°k tevens dat niet door mijn onvoorzichtigheid de R. K. Haar lemsche zieken dezen zomer van yerstorkende middelen verstoken zullen blijven; want nu ben ik ge neigd te gaan denken dat, als do Elisabethsdames bjj hun besluit blijven, dit, voor een gedeelte al thans te wijten zou kunnen zijn aan mijn optreden; en dat zou mij meer leed doen dan de bij enkelen opge- wekten wrevel tegen mijn persoon Voorzichtig zijn ja ik moet het bekennen is voor een kranten- schrijver een allernoodzakelijkste deugd. Daar heb je nu bijv. de Stads-Editie en 't Haarlemsch Dag blad, twee geroutineerde redacties! je zoudt zoo zeggen: als die wat neerschrijven, dan is het wel heele- maal door-en-door-en-over-gedacht. Mis hoorBeide redakties dan, moet u weten, hadden zich verstout ©en oordeel uit te spreken over de al- of niet geschiktheid van sport voor de jongelingschap; de „Stads-Edi- tie" had nog hare verwondering te kennen gegeven over het feit, dat bij de pasgehouden Olympische spe len zoo goed als geen Haarlemmers deelnamen aan athletiek, met name aan: haidloopen, worstelen en ge wichtheffen, en zich zelve gerech tigd geaeht tot den uitroep: „Zie je wel, de gymnastiek ligt in Haar lem dood, bijna zoo dood als een pier." Maar och, daar hadden mijn Haarlemsche perscollega's zich lee- lijk vergaloppeerd en 't duurde dan ook niet lang of mijn persbroeders werden voor hun onvoorzichtigheid door den gymnastiekleeraar B. ten Have op echt-schoolmeesterachtigen toon op hun achterlijkheid en onbe- voegdheid-tot-oordeelen gewezen. Met een beroep op Euripides, Plato en Axdstoteles mij dunkt, heeren redakteuren, voor zulke professoren zult gij toch ook uw hoed wel af nemen! werd hun aan het ver stand gebracht dat o.a. hardloopen ook beschouwd werd als nadeelig voor den groei en ontwikkeling van het jeugdige lichaam en bij uitstek geschikt om ernstige long- en hart- gebreken te veroorzaken. Ik dacht zoo: daar kunnen die heeren het voorloopig mee doenen blijde, dat ik zelf mijn vingers ,niet gebrand had, en de roede van meester Tan Have ontloopen was, sloeg ik, om mijn kennis over Olympische spelen te yermeerderen, een allernieuwste Encyclopaedic op, waaraan een „groep bevoegde deskundigen" gear beid hebben, en las op het woord Gymnastiek„De verschil lende oefeningen warenx) de wed loop, die voor de knapen een aller geschiktste oefening gehouden werdNu wil ik gaarne aan nemen dat de volmaaktste bedreven heid in deze sport meer het werk was van volwassenen dan van jon geren, maar toch zeg ik maar met mijn domme verstand: om als vol wassen man te kunnen hardloopen, moet je toch als jongen beginnen; te leerenen was ide vraag van mijn persbroeders toch niet zoo heele- maal ongemotiveerd. Of heeft mijn „groep bevoegde deskundigen" 't dan ook mis? Als dat waar is, gekapittelde heeren scribenten, be vindt ge u, met uw vergissing, in goed en talrijk gezelschap. Die Olympische spelen hebben al heel wat stof in letterlijken en in figuurlijken zin opgewekt. Geen wonder dan ook, dat de Zaterdag avondpraat jesm an van onze krant ook het zijne er eens van meezeggen wilmaar, nu geloof ik op mijn beurt, te mogen schoolmeesteren en den kruidenier-journalist eens te recht te mogen zetten. Sprekende n.l. over den Marathon-wedloop stelt hij het voor, alsof die naam ontleend zou zijn aan diep enkelen soldaat, die het bericht der overwinning op een holletje gebracht zou hebban naar Athene waar hij, na zijn boodschap gedaan te hebben, voor de stadspoort aan zijn lang-uitgehou- den hardloop bezweken zou zijn. Zeer ad rem hoopt de schrijver dat den Haarlemsehen Marathon-haxd- loopers zulk een tragische dood ge spaard blijven moge. Maar, mijn goe de kruidenier, vergist u zich of heb ik 't mis ik meende toch dat de naam Marathon-wedstrijd ontleend! is, niet aan den ijverigan militair, maar aan den beroemden „loop pas", waarin de 9000 Atheners de 100.000 Perzen aanvielen, op de vlucht dre ven, nazetten en nog dienzelfden dag terugrnarcheerden naar Athene om deze stad tegen een mogelijken aa»- val der Perzen te beschermen- Kan wezen dat ik mij vergis, e« dat n» die verklaart uw geschied' boeken geraadpleegd te hebben, g«" lijk hebt, maar ik heb óók mij» historie opgeslagen /Wat mij van de Olympische spe len nog 't weldadigst aangedaajrt heeft, is de roei- en zeilwedstrijd geweest op het Spaameen waar* om? iWel, daar hebben de Pami- aat-jes overwonnen; de boot „Dami aatje" won het van boot „Haai - 't Scheelde wel niet veel, en 'n oo- genhlik hield ik mijn_ hart vast toe® de boot met den leeiijken naam vóór kwam maar wat een yerlicb' ting ..was 't me, toen „Damiaatje inhaalde, vóórkwam, voorbleef eerste arriveerde! H oer ah bulder*'0 ik 't uit en ik zal de namen va® het drietal, dat „Damiaatje" be*, stuurde, De Coningh, Van Dijk pn Peereboom nooit, nimmer T®" geten! Lang zullen ze leven JJ> gloria! TING-TANG TING-TANG- ring© titati, «oo re/.; *rien and, c; Antw ,0e Keet 1 voorlt Antw «Ok 1; 'Ay

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2