v* Uit den Omtrek. Stadsnieuws. De visscherijkwestie. Op uit nood: ging van eerstgenoemde, verga derden in hotel „Nommer lén", de besturen van IJmuider Vischhandel- vereeniging, Reedersvereeniging, en afd. IJmuiden der Vereeniging tot bevordering van de Ned. Visscherij. Getracht zou worden een overeenkomst te treffen tusschen reederijen en koo- pers, in zake het te missen 1 pet. Het resultaat wordt op verzoek nog niet gepubliceerd. Doch unaniem schijnen koopers besloten te hebben, de verlaagde koop manskorting niet van de consumenten doch van de reederijen te halen. Hedenmiddag zullen over dit punt de vereenigde vischhandelaren verga deren. bevbkwijk:. De Gemeenteraadsverkiezing. Bij de gisteren gehouden herstemming, ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad, verkreeg de heer Schaafsma (anti-rev.) 299, ea de heer J.Wiedeman (vrijz.-dem.) 362 stemmen. Gekozen werd dus de heei J. Wiedeman. Onze correspondent schrijft ons: Zoo heeft dan de candidaat der R.K Kiesvereeniging bij de herstemming voor den Raad van Vrijdag 1.1. het onderspit moeten delven. De Vrijzinnige candidaat verkreeg een meerderheid van ongeveer 60 stemmen. Een neder laag welke diep betreurd moet worden want niet alleen is door dezen uitslag een rechtschen zetel verloren gegaan, de goede organisatie der R. K. Kies vereeniging stond mede op het spel. In Beverwijk, waar jaren en jaren gewerkt is om de zoo noodzakelijke eenheid der R. K. kiezers te verkrijgen, waar deze eindelijk door de voortrefle- lijke leiding en organisatie der kies- vereenigiDg „Recht en Plicht" tot stand kwam, waar, door deze eenheid in het Katholieke kamp, reeds zoo menigen strijd met succes bekroond werd, in datzelfde Beverwijk trachten nu eenige heethoofden der R. K. Kiesvereeniging, in een oogenblik omver te werpen, datgene waarvoor zoo langen tijd van onvermoeid en zelfopofferend werken, is noodig geweest! De goede organisatie eener vereeni ging eischt, dat de minderheid zich steeds bij de besluiten der meerderheid neerlegt; dan en dan alleen is de eenheid blijvend en zal de grootste macht kunnen worden uitgeoefend. Naar verluidt zal het bestuur van „Recht en Plicht" als protest tegen de handelwijze van eenigen harer leden, eenparig hun ontslag nemen. Mogen zij, ter wille der Katholieke zaak. op dit besluit terugkomen en liever die leden, welke in de Katholieke eenheid te Beverwijk zoo groote scheuring brachten, om deze handelwijze, zooals het reglement aangeeft, als leden royeeren. Doorleeft „Recht en Plicht" wederom moeilijke dagen, laten wij hopen en er dan allen zooveel mogelijk aan meewerken, dat de zoo noodige een heid in het Katholieke Beverwijk wederom spoedig hersteld moge wezen! Diefstal van rozen. Hedennacht is door de Heemsteedsche politie aan gehouden zekere W. v. d. A. in het bezit van een groote partij pioenrozen, van diefstal afkomstig. Hij heeft reeds 9 maanden gevangenisstraf voor een zelfd# feit achter den rug. Gemeenteraad. Voor de op Dinsdag 30 Juni a.s. des avonds 8 uur te houden vergadering van den Raad dezer gemeenta vermeldt {het oproe pingsbriefje de volgende punten: le Regeling met de gemeente Heemstede betreffende de levering van gas; 2o. aanbieding der gemeenterekening over 19073o. benoeming eener commissie tot nazien dier rekening. Aardappelveilingen. Deopen- bare veilingen van te veld staande aardappelen zullen hier op 4 Juli a.s. een aanvang nemen. Dit gewas staat «r op de meeste t*'iu»n uitstekend voor en belooft over het algemeen een ruim beschot. Van de gevreesde aardappel ziekte werd tot dusverre nog niets bespeurd, en de verleden jaar ook hier sporadisch voorkomende „krulziekte" heeft zich evenmin vertoond. Raadsvergadering, op Donder dag, 2 Juli, des avonds te kwart vóór achten. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken; 2. rooilijn 2 woonhuizen fam. J. Schilpzand en Zonen aan den verbindingsweg tms- schen Margarietenlaan en Nieuwen weg; 3. verzoek Mej. M. E. Peringa om eervol ontslag uit haar betrekking ï|Is onderwijzeres aan de openbare lagere school4. verzoek P. Alders, om in vasten dienst te mogen worden aangesteld als gemeente-arbeider; 5. begrooting van de Gezondheidscom missie 1909 6. verzoek Commissie Tuinbouwcursus om bijdrage in het tekort voor den cursus 1907'8; 7. stratenplan K. J. Richel voor een ge deelte van de vroegere bloemisterij „Amerika"8. voorstel van het Raads lid J. H. M. JBalvers, wijziging in structie onderwijzend personeel (hu welijk onderwijzeressen); 9. rapport Commissie inzake subsidie bewaar scholen 10. rapport Commissie inzake Waterleiding11. reclame Hoofdelijken Omslag 1907, suppletoir kohier. Personalia. Bij beschikking van oen Minister van Binnenlansche Za ken van 25 Juni 1908, no. 3616, af- ln£ Hooger en Middelbaar Onder is, is, voor het tijdvak van 1 J uii tot en met 31 December 1908, be noemd tot bediende aan de Technische Eoogesebool te Delft, G. van de Beld van xiier. HILLEGOM.;Ondertrouwd:M. Koek en G. J. H. van der Leeuw. Bevallen: M. E. Jongbloed Handgraaf z. M. van der Linden Langeveld z. D. E. Soetimit z. A. de BoerVlieger d. Overleden: M. Boogerd 63 jaar. Personalia. Den lsten Juli a. s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de brievenbesteller J. v. d. Specht, alhier, aan de posterijen kwam. Zeventien jaren was hij bode te Kinderdijk en de laatste acht jaren besteller te Sassenheim. WAJtMOND. Men R.K. Jongens- en Meis jesschool. Uit goeden bron verno men kan gemeld worden dat door het R. K. schoolbestuur alhier is aange kocht een perceel bouwgrond aan den Heeren weg bij 't Rozenlaantje ten einde aldaar een jongens en meisjes school te bouwen, wat noodzakelijk geworden is door het niet beantwoor den aan alle eischen door B. en W. gesteld van de tegenwoordige lokali teiten. Mond- en klauwzeer. Het geval van mond- en klauwzeer, dat zich voordeed op de hoeve van den bouwman C. Heemskerk, is geweken. De ziekte heeft zich niet meer uitge breid. Burgerl ij kestand. Bevallen. M. van GijlswijkHegemans z. C: KosterMeyers z. Schouwvoeren. Door het bestuur van den Haarlemmermeerpolder, zal op 1 Juli a.s., schouw gehouden wor den over alle langs den weg loopende slooten. De Kiezerslijst. Volgens de van kracht geworden kiezerslijst voor deze gemeente bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer der Staten - Generaal 3136; voor de Prov.Staten 3119 en voor den Gemeenteraad 2147. De laatsten zijn verdeeld in 3 kies districten, als volgtdistr. I 667II 759 en III 721 kiezers. Personalia. De heer W. J. Kuiper, onderwijzer aan de o. 1. school te N.-Vsnnep, is als zoodanig benoemd aan de o. 1. school No.- 3 ts Den Helder. Ook 'nfietstocht. Een wielrij der uit Amsterdam had het onge luk bij het passeeren van een rijtuig op den Hoofdweg in aanraking te konten met een der wielen. Hij werd van de fiets geslingerd en kwam in de sloot terecht. Doornat en bloedend uit een tweetal hoofdwonden werd hij in het rijtuig opgenomen. Na van droge kleereü te zijn voorzien en te zijn verbonden, keerde hij per „Cars- jens"-boot huiswaarts. Dat zal leelijk opbreken! Door een onder den invloed van ster ken drank vorkeerend persoon, zeke ren K., werd te Hoofddorp de chef- geuseenteveldwachter beleedigd, vast gegrepen en diens uniformjas voor een groot gedeelte van eltaar ge scheurd. K. zal hiervoor zijn gerechte straf niet ontgaan. Politierapport. Gevonden: een gulden, een paar gordijnen, een portemonnaie inh. geld, een stukje kant, een duimstok. Proces-ver baal is opgemaakt wegens wielrijden op een verhoogd voetpad, het onbeheerd laten staan van een aangespannen paard, wielrijden zonder licht en zonder bel. Burgerlijke Stand. Bevallen: 24 Juni. S. Rauwerda- v. d. Zaag z. 25 Juni. G. Mooij- Swart z. E. M. Boudewijn-Heijda z. 26 Juni. A. Nicolaï Schreuder d. E. Kreel-van Zetten d. J. Kloek-Kolderie d. 27 Juni. H. Mocpherson-Bruijn z. Overleden: 26 Juni. A. Muller- Arps 68 j. Koksteeg. S. Staal 32 j. Smedestraat. N. Lui ting-Visscher 60 j. Oranjestr. Wegens plaatsgebrek moeten verschillende stukkea tot Dinsdag blQven liggen. De A. N. W. B.-feesten. „De Kampioen" van gisteren is weer vol van de Haarlemsche fees ten, en terecht, want ze worden; grootsch! Plaatsgebrek noopt ons, een resumé van wat „De Kampioen" schrijft, achterwege te laten. Even willen we er op wijzen, dat het Bondsbestuur plannen overweegt tot het uitschrijven van een etalage-wed strijd, yoor .de Haarlemsche winke liers. k&je hopen dat deze plannen door gaan. Van het verleden week door ons geopperde bezwaar over het dineeren op Vrijdag 17 Juli, wordt nog niet gerept. iJVe weten echter, dat de Bonds-autoriteiten er op gewezen zijn en er zich mee bezighouden. De Snelvlieger. JVedvlucht van Orleans, op 23 Juni, gehouden door de Postduiven- vereemgxng „De Snelvlieger", (al hier. Afstand. 532 K-M„ wind N.JM, losgelaten 7 nun De prijzen werden achtereenvol gens behaald: he. C. Heijligere 5517; 2e. P. J. v. Daalen 517213e. idem 53330; 4e. C. Heijligers 616 25e. idem 6—22336e. P. J. v. Paaien 6301; 7©, idem 6 30—378e. A. C. M v. Niel 6—43 —52; 9e. P. J. v. Daalen 6434; 10e. idem 73042; lie. J. J. Doe- glas 7344712e. P. J. y. Daa len 8535j 24 Juni. 13e. G. H. Stouten 4—455014e. P. J. v. Daalen 5—20—17; 15e. H. J. Homans 8—43—4516e. J. Har- tel 9—1651; 17e. G. Heerschop 11133518e. sSVj. Hölsken 12 3143: 19e. J. Hartel 1626: 20e. J. y. Boorrn 23847. P. J. v. Daalen. Aangewezen duif 5—20—17. P o u 1 e II. le. P. J. v. Daalen 53330 2e. K. J. Lomons 84345. Kas vluch t. le. C. Heijligers; 2e. P. J. v. Daa len; 3e. A. C. iJVj. y. Niel; 4e. J. J. Doeglas. 24 Juni. 5e. G. H. Stouten; 6e. H. J. Lo mons; 7e. J. Hartel. Zilveren medaille voor de le duif behaalde C. Heijligers. Uitslag met 5 vooruit aangewezen duiven. le. P. J. v. Daalen. 24 Juni. 2e. G. H. Stouten; 3e. H. J. Lo mons 4e. G. Heerschope5. J. Har tel:, 6e. J. v. Booren; 7e. A. C. Mi v. Niel; 8e. J. J. Doeglas. 2 eerst aangewezen duiven P. J. v. Daalen. Op de zilveren beker werd door C. Heijligers 1 punt (behaald. De Za*gerskw»stie. Hieronder hebben we een uitvoerig verslag opgenomen van dé opgewonden vergadering, door „Zang en Vriend schap" gisteravond gehouden. Daar is nogal getoornd tegen onze Courant, omdat we gisteren een stuk uit een Utrechtsch weekblad, tegen „Z. en Vr." gerieht, hebben overge nomen. Wel, we oordeelen daarmee een g»ed werk te hebben verricht. Daardoor is de lucht gezuiverd, van de bestuurstafel is openlijk en ronduit een dementi op velschillende feiten die volgens die correspondentie gebeurd zouden zijn,gegeven. Datwasnoodig! Want werkelijk is „Z. en Vr." niet alleen in den lande, maar óok in Haarlem door deze historie eenigzins geblameerd. En we meenen, dat het toch beter is te zeggen wó,érop het staat, en wat er door anderen van u wordt gezegd, dan struisvogelpolitiek te «pelen en te doen alsof we van zulke met naam en toenaam geuite beschuldigingen niet weten. „Zang en Vriendschap" moest ons dankbaar zijn, dat wij door de publi catie van hetgeen het (ons allesbehalve sympathieke) Utrechtsche blad schreef, aan zijn bestuur de gelegenheid heb ben gegeven zoo openlijk onduidelijk dia berichten als onwaar te brand- merkem I Over deze vergadering en wat er be sproken is, zou nog veel zijn te zeggen. Op twee punten willen we nog even wijzendat is primo, dat wij in ons oordeel over onderschei dingen, op concoursen (niet speciaal dit concours, maar in het algemeen) behaald, volstrekt niet alleenstaan. Onze collega ,/t Haarlemsche Dagblad" denkt er, naar wij gelezen hebben, precies hetzelfde over. Onze collega is met óns van mee ning dat de tegenwoordige inrichting der mannenzangconcoursen niet de ware is en dat dus de onderscheidingen, daar behaald, in het algemeen niet die waarde hebben, die sommigen er wel aan willen toekennen. Zoo spraken we, en zóó moet die zinsnede ook worden opgevat, niet zooals Dr. Broers» het deed, als we speciaal de onderscheiding, nti door „Zang en Vr." behaald, van aul en gener waarde zouden achtenTrouwens, de stukjes in ons blad na de victorie geschreven, zeggen precies hst tegen overgestelde. Maar.... die hebben de heeren zeker niet gelezen! En ten twetdeer is gevraagd waarom wij niet bij het bestuur om inlichting vroegen over wat het Utrecht sche blad schreef. Wel vooreerst achten we het voor de reputatie van „Z. en Vr." veel beter, dat het bestuur dat in het pu bliek kon zeggen, wat dan ook nu gebeurd is. En voorts: wie geeft ons waarborg, dat het be stuur ons te woord had gestaan Onze ervaringen te dezen epzichte en niet alleen die van ons, maar óók van andere stedelijke bladenzijn niet zoo gunstig, dat we dat boven bedenking achten! Intusschen nog eens: het doet ons genoegen dat wij het bestuur zoo openlijk gelegenheid hebben gegeven, de beweringen van „De Controleur" tegen te spreken. Wij herhalen dat was nóódig voor het aanzien en de reputatie van „Z. en Vr." zelve, zooals we ook gisteren reeds zeiden! „Zang en Vriendschap". Deze Liedertafel hield gisteren avond te half tien een druk bezoch te protestvergadering. Dr. G. Broes© van Groenou, open de als voorzitter deze vergadering. Spr. deelde daarna uitvoerig het gebeurde mede. Voor 't concours^ te Amsterdam, ontvingen ook wij de offimëele mededeeling, dat de vereeniging, die te Amsterdam den len prijs behaalde, zou Worden uitge- noodigd te Antwerpen. Ondanks de- ze kennisgeving stond toch 6 Juli in de krajitetn, dat een ander© veree niging was uitgenoodigd Maar na onze victorie werden ons door Ant werpen de condities gevraagd, Hoe dit te rijmen met 't berichtje? of die andere vereeniging moet, reeds zeker yan te zullen winnen, het zelf er in gezet hebben, óf Antwerpen mat met 2 maten. Twee bestuursle den en een gedelegeerde vertrokken naar Antwerpen en confereerden daar met de presidenten, dó direc teuren der beide zangvereenigmgen en de beide secretarissen. Deze deden een bod. Te weinig. Toen stelden ze 2000 fre. voor. Onze gedelegeerden! zeiden: Goed, dat zullen wie zien. Zoo was de overeenkomst gesloten om voor 2000 frs. te komen. De gedelegeerden .hadden evenwel geen volmacht en zeiden de condities te zullen overbrengen. Vrijdag zou |de ledenvergadering beslissen en Zater dag zou telegrafisch geantwoord worden. Dat vonden ze goed. Eén onzer vroeg of Antwerpen, vóór ze onzen uitslag outvangen hadden, geen onderhandelingen met anderen zou gaan voeren. Dat zouden ze niet doen. De ledenvergadering besloot Vrijdags met algemeen© stemmen te gaan en Zaterdags werd het getele grafeerd. Een paar dagen later ont vingen we een telegram „De Staar komt", en daarop een aangeteekend schrijven, dat de voorwaarden nog niet bindend waren, dat alles maar een voorloopig karakter droeg. Hoe dit nu alles geschied is, wieet ik niet, doch dat het een! emeerlappenstreek is, dat weet ik beslist! (Applaus.) Er komt nog ,bij, dat van den secretaris een briefkaart is ontvangen, waarin hij zeide te hopen, dat we zouden komen. Het heeft dus alleen van ons afgehangen- En nu nemen ze toch een ander. Spr. zal bewijzen wat er gebeurd is. Van iemand, dien de ge delegeerden te Antwerpen gespro ken hebben en die zeer verwant is aan ,t Antwerpsche bestuur, werd een brief van deelneming ontvin gen, waarin gemeld wordt: de laag heid, die ik voorzien had, hebben ze dus toch uitgehaald? 't Is schan delijk!" Deze brief, zei spr., is bijna officiéél. Dit alles, zei spr. tot de leden, moest u weten. Nu komt er van 't plan niets en eigenlijk moeten we er toch maar geen berouw van hebben. Miij moeten thans be sluite nu ooit meer paar die vereenigingen te zullen gaan. Die menschen in Ant werpen hebben voor ons afgedaan. Het zal ook beter zijn geheel met „de Staar" te breken- On ze vereeniging heeft nu tweemaal ge toond in superioriteit boven „de Staar" te staan.'t Bestuurstelt u voor niet meer te gaan zin gen op concoursen, waar „de Staar" zal zingen. (Applaus.) Het blijkt, dat deze steeds tegen „Z. en Vr." is. Ook uit 't rapport zal blij ken, dat de jury, die geheel onpar tijdig was, geheel ten voordoele van „Z. en Vr." oordeelde. Met 6 tegen 3 st. heeft ze den len prijs gekregen, 1 stem kreeg „de Staar", In de kranten hebben allerlei insi nuaties gestaan ten opzichte van „Zj en ,Vr.". Niet gezegd behoeft te wor den uit welken koker die komen. Eerst in de Telegraaf, later kwamen in ander© bladen schimpscheutig© ar tikelen. In „De Controleur" staan dtegen, die- letterlijk uit den duim zijn gezogen- Ie de „N, H. Ct." is een uittreksel opgenomen uit 't artikel van „De Controleur", Er wordt b-v. een charge gemaakt op de jury, die onbetrouwbaar heet. Me dunkt, dit artikel komt niet anders dan pit Maastricht, het is yan een „Staar"- yereerder. „De Staar" heeft gedacht en gezegd, dat zij de beste was. Maar da,t standpunt is verkeerd. JVjie zich daarop stelt, is gek. Op onze repeti ties zou 't jurylid Brandts Buys tweemaal geweest zijn. Hebben jul lie hem gezien? Ik niet. Dan zou onze directeur Robert ontslag ne men en 't jurylid Roeske hem opvol gen. (Gelach.) Daaruit zou verklaard worden, dat de jury aan „Z. en Vr." den len prijs toekende. En de-ze din gen neemt e©n stedelijk blad klakke loos over, zonder eerst bij 't Bestuur aan te kloppen, hoe de york in den steel zit. Verder: wa zouden zelf overtuigd zijn geweest, slecht te heb ben gezongen. Alleen wanen w-e er Verdrietig onder, dat we gezakt wa ren in 't Requiem. JV© wanen ver moeid en wisten da-t we het beter konden. Dan zouden we geen goede opvatting Rebben van 't werk van Riga- In Luik, de plaats van Riga zelf, behaalden we er toch den lén prijs In 't Requiem zijn we gedaald, dat is waar, doch „de Staar" was in alle drie nummers te hoog. Ze was superieur in valsch zingen. De- „N. H. Ct" van hedenavond schrijft, dat zij om de behaalde onderscheidingen een bitter beetje geeft. Spr. kan begrij pen, dat een recensent zoo iets zegt, die er geen verstand van heeft-, tHjij! kent ook d© juryleden niet, want dan zou hij weten, dat Amsterdam de meest bekende musici gekozen heeft. En als we een prijs ya,n hen krijgen, dan is dit een onderscheiding, waar op we trotsch mogen gaan (Ap plaus.) Er zaten drie Duitschers in,' en allicht zou men toch meenen, dat ze meer geporteerd zouden zijn yoor de Dmtsche vereenigingqn en toch hebben ze niet geaarzeld op „Z. en Vr." te stemmen. Ieder moet de kwestie kennen, tJYjant we hebben een enorm fiasco gemaakt. ÏVVjo zijn geblameerd tegen over de Haarlemmers vooral. Had Antwerpen pog excuus gemaakt, dan hadden we er ons kalm bij neerge legd, dat hebben ze niet gedaan. Ze hebben ons op een onbillijke grove wijze behandeld. En wij moeten dan ook gerehabiliteerd worden, 't Rian is nu, waar de Zangersfeesten door gaan ander protectie der stad Ant werpen, deze stad op da hoogte te stellen van het gebeurde. Verder moeten we da bevriende liedertafels op de hoogte stellen. (Applaus.) En wie al die dingen in de krant hebben gezet zul len zeker wel vermeldenVoor hoe veel „de Staar'' n.u gaat pingqu, met ©en er Hij. Hierna werden tal van vragen ge steld. De Antwerpenaar, die „Z. en Vr." den bewusten brief heeft geschreven, heeft zijn mandaat in 't bestuur neergelegd. „Ik wil met jullie vuile boei niets te ma.ken hebben," had hij gezegd. jSet Bestuur is tegen het in rechten aan spreken van 't Antwerpsche Comi té. Laaf de heeren daar maar aan hun lot over! Zal 't bestuur zelf niet een relaas van den feitelijken toestand paar de bladep zenden De Voorzitter zegt, reden te- hebben, dat er een nobele Verwandsehaft be staat tusschen de „N. H. Ct." en „De Controleur". SVant aan 't slot is dit stedelijk blad het er vrijwel mee eens, waar het zegt, dat het om de beh aalde onderscheiding piets geeft. De verslaggever van dat blad is in de zaal. ,Ook zijn hier andere verslaggevers, 't Is dus wel over bodig dat 't bestuur zelf schrijft. Ma-ar naar Belgische kranten zullen we een stukje opzenden. Had Ant werpen een voorliefde voor ,de Staar"? Dat is niet ter sprake ge bracht, ÖYjel is dit sub rosa, verno men, dooh niet officieel. Het is bekend, dat de „M. Staar" •«n wit voeje heeft in België. Zou de „Staar" er willen komen voor min der geld? Ook officieel weten we dat niet. Aanvankelijk stonden ze hooger. Maar ze mogen best voor minder komeneen 3e prijs is ook minder dan de eerste (applaus). De „Staar" zegt altjjd zelf zooals een plattelands- vereeniging, dat ze zoo verschrikkelijk mooi kan zingen, heeft lang 't terrein alleen gehad, maar ze moet toch weten, dat naast haar ook wel iets goeds kan staan. Ons dialect wa» Jordaansch. Ik geloof, dat in Holland de taal zuiverder gezongen wordt dan in Maastricht. Volgen» de jury wa» onze uitspraak goed, die der Maastrichtenaren kon duidelijker. De directeur Robert zou heengeen, werd gezegd, dochZ.enVr. hoopt, dat de heer Robert nog lange jaren aan de Liedertafel verbonden zal blijven. De beroepszangers, die bij ons meezongen, zijn eereleden der vereeniging. Daar is niets tegen te zeggen. De „Staar" requireert er uit Ak»n en overal van daan. Vandaar dat Germanisme in de uitspraak dikwijl». Er zouden 40zau- gers van de opera bij geweest zijn. Hebben de heeren ze gezien En waar zijn in ons land 40 operazingen? Die Maastrichtenaren zijn op de hoogte! 1 De Staar zegtEr is er maar een, die goed zingt en dat zijn wijDe Staar staat zoo hoogEn dat denkt ieder, de heel» stad Maastricht. Zij kan niet verbeterd wordenJe moest daar eon» iets van de Staar zeggen 1 Deze liefde voor de vereenigingen in het «uiden is zeker te prijzen. Hier wordt van een goede vereeniging nog niet eens notitie genomen. Werd er eens wat meer aandacht aan ons ge schonken, kregen we eens wat meer begunstiger». Dat zou verbazend goed zij n voor onze zang verdie het werklij k verdient. Ook te Bre la brachten duizenden de leden van 't Mannenkoor naar den trein en den volgenden dag hadden de kinderen vacantie. Spr. hoopte, dat die geest uit 't zuiden naar hier zou overwaaien, dan zou een Haarlemsch blad niet die scheuten over nemen. De bladen hier moesten op de juiste manier weergeven. Ze moeten eerst hier bij ons, bij 't Bestuur, komen informeeren en niet klakkeloos over nemen, wat Jan Rap en zijn maat schrijft. De Voorzitter dankte ten slotte de pers voor hare tegenwoordigheid, vertrouwend, dat in de bladen juist zou worden weergegeven, wat hier be sproken was en hoopte ten slotte, dat de hoofdredacteuren zouden to»tr»den als begunstigers van Z. en Vr. (Gelach.) De pers kon toen gaan. De leden ran Z. en Vr. bleven nog navergaderen. Personalia. In het tijdschrift „Het Liven" wordt onze tegenwoordige stadgenoot Jos. Merckelbagh, lederciseleur, en zijn werk besprok»n. M»t veel lof na tuurlijk: Merckelbagh's werk is be roemd in de landen. De Maatschappij van Nijverheid. Deze Maatschappij heeft te Dordrecht haar jaarvergadering gehouden. De Voorzitter, de heer A. v. Ro»sum van hier hield een inleidingsrede, waartegen de heer Schilthui» protesteerde namens eenige vrienden wijl die rede sen al te protectionisti»ch karakter droeg. Het heengaan van den oud directeur H. Fig«4 werd met weemoed her dacht. De Maatschappij zal de tentoonstel ling Huisindustrie steunen, de Nat. Ver. voor Handelsonderwijs. Een pro pagandaboekje zal worden uitgegeven. Aangedrongen zal worden bij de Re geering op drooglegging der Zuiderzee. Aangenomen werd een motie van 't dep. Haarlem„De vergadering, overtuigd van de wenschelijkheid, dat paal en p»rk worde gesteld aan de omkooperij (handenstopperij), draagt het hoofdbestuur op te onderzoeken welke maatregelen daartegen zouden kunnen worden genomen |en het resul taat van dit ondersoek tijdig voor de 132e vergadering ter kennis te bren gen van de Departementen." De Beur». Het Hoofdbestuur van Bloembol lencultuur deelt mede, dat de Beurs dit jaar gehouden zal worden in de groote zal van het Brongebouw in het Prederikspark, te beginnen Maandag 13 Juli a.s. van des voormiddags half tien tot des namiddags twee uur. Alleen leden der vereeniging hebben toegang tot beurs. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal op Woensdag 1 Juli des n.m. 11/2 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof), een openbare vergadering houden. De volgende zaken zullen aan d» orde worden gesteld: 1. Mededeeling en ingekomen stuk ken. Procesverbaal opneming boeken en kas gemeente-ontvanger, Verzoek schrift onderwijzer school No. 9, om eervol ontslag; 2. Voorstel B. en W. W. goedkeuring rekening St. Elisa beth'» of groote gasthuis, dienst 1907 Id. id. goedkeuring begrooting id., dienst 1909 4. Id. id. goedkeuring rekening huiszittende armen en Stads armen- en ziekeuhuis, dienst 1907; 5. Id. id. verzoekschriften Directeur en Commissarissen Maatschappij tot exploitatie van Staal waterbronnen, ontheffing verplichting exploitatie bad inrichting en ontheffing betaling re cognitiën, met rapport spe»iale Com missie van onderzoek6. Id. id. voor ziening bij H. M. de Koningin tegen weigering door Gedeputeerde Staten van goedkeuring besluit d. d. 8 Januari 1908 No. 11 7. Id. id. wijziging Re glement Archief en instructie Archi varis en Adjunct Archivaris. 8. Id. id. verzoekschrift Haarl. Tramwegmaat schappij, verlenging tramlijn Stations plein. 9. Id. id. id. Bestuurderen Roei en Zeilvereeniging „het Spaarne", wijziging plan bouw op walgrond Friesche Varkenmarkt. 10. Id. id. id. J. van Roode, afwijking art.7, la, Bouw- verord. verb, schuur Zijlweg. 11. Id. id. vaststelling plan van uitbreiding voor gronden ten zuiden van den Zijlweg en ten noorden van de Oranjestraat, met bezwaarschrift J. J. Jacques en nader schrijven B. en W.W. 12 Id. id. met aanbeveling Commissie van toezicht op het lager onderwijs, be noeming van een lid dier Commissie. 13. Voordracht Regenten St. Elis. of groote gasthuis benoeming inwonend assistent. 14. Voorstel B. en W.W. verzoekschrift H. E. van der Steur, benoeming makelaar in machineriën, gereedschappen en metalen. 15. Voor dracht id. benoeming onderwijzer School no. 8. De gasfabriekwerken te Schoten. In het Tweede blad van heden zullen onze lezers het eerste gedeelte vinden van een beschrijving der gasfabriekwerken te Schoten én in verband daarmede de wijze, hoe gas gefabriceerd wordt. D» Muizenstad. We hebben zooeven een bezoek gebracht aan de vermaarde en uit de bladen reeds overbekende Muizenstad, En waarlijk, ze is interessant. Een heele stad in miniatuur, een kunst werk van vernuft op 't gebied van huisindustrie. En dan die muizendressuur, die d» bel der school, de molen, de verschil lende machines enz. in beweging brengen, 't Is alleraardigst. Dinsdag komen we er uitvoerig op terug. Het Museum van Kunstnij verheid. In de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zullen de inlegwerken, vervaardigd door den heer Oscar Haberer te Amsterdam, Zondag nog tentoongesteld zijn. Bij deze werken moet men de bij zondere gave van techniek en de groote routine voor het kiezen der verschil lende houtsoorten, ten einde aan d# bijzondere vereischten te voldoen, bewonderen Onze meubelmakers zullen deze werken als vaklieden zeker met be langstelling bezichtigen. Zondag is de toegang kosteloos. De vacante raadszetel. De af- deeling Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond heeft voor de verkiezing van twee leden van den gemeenteraad in district II alleen candidaat gesteld de heer J. H. Bregonje, voorzitter van de afd. Haarlem van het Nederlandsch W erkliedenverbond Onze winkelstad. In d» Pres. Steynstraat no. 25 in 't Schoterkwartier heeft de heer G. A. Terbeek Jr. een slijterij met vergunning geopend, ge naamd „de Ora»j»boom," die aller keurigst is ingericht in het nieuwe gedeelte dezer drukke straat. Naast de moderne inrichting der zaak een zeer groote keuze in sterke dranken en bieren. In deze zaak wordt niet per glas verkocht, alleen per flesch en per maat. Zoodat men nooit aanstoot zal kunnen nemen aan min of meer onprettige tooneeltjes, die de cafés nog wel e»n« ontsieren. Reclame van den Swanvul- penhouder. Voor een der ramen van de firma Antoon de Rooy aan de Anegang is een aardige reclame be dacht voor de zoo geroemde Swan vulpenhouder. Van boven tot beneden de Swan vulpen. Beneden een Zwaan, rondzwemmend in een vijver en 't merk der vulpen aan haar hals. Het is een alleraardigste reuzen- reclame, die zeer de aandacht trekt. Onzeindustrie. HetNed.Wapen- magazijn v/h. B. Jager heelt 't zwaard vervaardigd voor Lorenzo de Medici, den hoofdpersoon van de Delftsche lustrumfeesten, 'tZwaard ligt voord» ramen geëxposeerd. Vermist. De 34 jarige T., wonend» ten huize harer ouders in de Tette- rodestr. wordt vermist. Zij is zenutv lijdt-ter. Het verduisterde rijwiel- Het rijwiel, dat ten nadeele van den rijwielhandelaar Pigge in 't Schoter kwartier was verduisterd is door de recherche van Amsterdam opgespoord en in beslag genomen en zal doord» politie worden afgehaald terwijl d» verdachte G. Muller (thans in vooi* loopig arrest) in verband met dit rij' wiel met den kooper zal worden ge confronteerd. ta. Ite an la Me IJMUTDEN. HEEMSTEDE. BENNEBBOEK. HQiUGOE. SASSENHMIM. NOOBDWIJKBBHOUT w< «te 7.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2