DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 400 dulden uitgekeerd. De Dochter van den Millionair. Hiniiephuiswest Haarlem DINSDAG 30 JUNI 1908, 33sta Jaargang No- 6922. ABONNEMBNTSPBD8: Per S maanden voor Haarlem (1.36 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franoo per post 1,8C Afzonderlijke nummers0.06 Bureaux van Redactie en Administratie: laster©. Telefoonnummer 1426. PKIJS DEB ADVEBTENTIEN: Van 16 regels(0.60 (oontant)( 0.60 Elke regel meer0J0 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie A contant. Aiie betalende abonnés op dit blad zijn, volgens de bepalingen en onder de beperkingen op de polissen vermeid, tegen ongelukken verzekerd voor bedragen van: De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. Aan de erfgenamen van onzen verzekerde No. 934, wijlen den heer M. v. d. Linden te Bennebroek, die door een automobiel-ongeluk het leven verloor, werd door de Directie der „Nieuwe Haarlemsche Courant" op 24 Juni jl. de som van 400 gulden uitgekeerd. Wie tegen ongelukken verzekerd wil zijn, abonneere zich op de „Nieuwe Haarlemsche Courant" en vrage een polis aan. De Directeur. Het indrukwekkend af scheid van den Heer W. C. J. Passtoors als presi dent van den Ned. R. SC. Volksbond en de belang rijke statutenwijzigingen. De (tweedaagsche) 19de algemeen© vergadering van den Ned. R. K. Volksbond werd hier Zaterdag en Zondag gehouden. De heer W- C. J. Passtoors, de Centraal president, opende de verga dering naj 't gebed door Mgr. Kn ifings uitgesproken. De Voorzitter zegt, dat het de laatste vergadering is, die hij zal ureskleeren. Zij draagt door de Statuten herziening een bij- Zonder karakter. Deze herziening is door de snelle afwisseling van so da!© toestanden noodig geworden. Spr. brengt dank aan den gewichti- gen arbeid der herzieningscommis sie. Zijn aftreden als Voorzitter be sprekende, zegt spr., dat hij den stap wel overwogen heeft. Hij is gedaan in 't belang van de zaak en den per soon. Gebaald in tal van college's en oommissies werd zijn werk te zwaar. Hoewel zijn gezondheid niets te wen- schen overliet, besloot spr. toch in overleg met zijn geneesheer zich van werkzaamheden te gaan ontlasten. Gok is hij overtuigd, dat een nieuwe kracht dten Bond tot zegen zal zijn. 'Noode legt spr. een groot stuk van zijn leven {neer. 20 Jaren heeft hij den Bond geleid. Hij zal hem even wel niet verlaten en er als Centraal bestuurslid krachtig in blijven wer ken. (Langdurig- applaus.) Reeds voor 1/2 jaar besloot spr. zich té Ginneken te gaan vestigen, waar H. M- de Koningin hem Uu tot Bur gemeester heeft benoemd. (Krachtig applaus.) En al gaat hij nu in een ander Diocees wonen, toch zal de afd. Den Haag hem naar den Cen- rtralen Raad blijven afvaardigen en 'zoo kan hij in 't Centraal Bestuur blijven zitting nemen, dat bij niet graag .zou verlaten. (Applaus.) Hierna begonnen de werkzaamhe den. FEUILLETON, (Naar het Fransch.) 18) „Och, niets. Familiezaken." ..Luister ©ens," hernam Leopold, „de gelegenheid wordt mij aangebo den u van dienst te zijn, naar ik toeen, en ik grijp ze met beide han den aan. Mijn plan was morgen vroegtijdig te vertrekken, wanneer mijn nicht zulks goedvindt; ik heb mijn jachtwagentje bij mij. Nu voert mijn weg langs Groenenhof, dus rijdt u mede, mijnbeer, dan kan ik tevens Bernard en zijn gezin eens goeden dag zeggen, want ik ken hem en draag hem achting toe." „U zijt al te goed, mijnheer," ant woordde Guillaume; „zoudt u mij ook willen mededeelen, wien ik zoo- Veel dank verschuldigd ben „Aan burggraaf Leopold de la mocheferny, mijn neef," gaf me vrouw De Ronoy ten antwoord: Guillaume boog, zeggende: „Is de burggraaf niet een huis vriend van mijn waardigen pa* troon „Ja* ja," antwoordde Leopold, Medegedeeld wend dat dank zij de bijdragen der leden voor ƒ611.868 altaarbenoodigdheden zijn gekocht voor arme kei-ken ter eere van 't Jubileum van den H. Vader. Nadat tal van huishoudelijke za ken behandeld waren, begon men aan de herziening van de Statuten. Deze was voorbereid door een Commissie, die rapport uitbracht hij monde van den rapporteur, den heer ijWi A. J. v. d. Kamp. 61 Amende*, menten heeft de Commissie op .11 artikelen ontvangen. Voor een groot gedeelte zijn ze te brengen onder de volgende beginselkwesties: le. Zal de Bond bond blijven of een werkliedenvereeiuiging worden 2e. Zullen ook vrouwen tot den Bond kunnen toetreden Je. Zal 't abonnement op „De Volksbanier" verplichtend worden 4e. Zal verplichtend worden 't lid maatschap der vakonderafdeelin- gen 5e. Aan wie zal de beslissing zijn in vakzaken? Voorgesteld werd eerst omtrent deze kwesties te beslissen. le. Zal de Bond bond blijven of een werkliedenvereeniging worden? Het laatste stelde Delft voor en ontving va,n verschillende zijden steun. Nu de middenstanders zich aller- wege na den Delftschen Katholie kendag gaan vereenigen in bonden, moeten de werklieden, die geheel an dere belangen hebben, zich afzon derlijk vereenigen. Dit zal ook den bloei der vakaf deelingen bevorde ren. (Door den heer Hooij, Haarlem, was reeds vooraf reorganisatie van •len Bond gevraagd. De tegenwoor dige staat den bloei der vakafdeelin- gen in den weg. Meer vrijheid gege ven aan de vakafdeelingien, zullen ook de vaksecretariaten beter tot hun recht komen.) De tegenstanders van 't voorstel- Delft vreezen een groote versnip pering en verval van krachten. Met ruim 70 tegen 18 stemmen werd be sloten, da,t de Bond bond zou blij ven. Zondagmorgen werd de vergade ring' voortgezet. Rotterdam zou in 't belang van den heer Passtoors dezen liever tot Eere-Voorzitter benoemd zien, waar op de heer Passtoors zeide zeer ge voelig voor de eer te zijn, doch ver zocht daar nog eenige jaren van ver schoond te mogen blijven. Het eer volle Eere-Voorzitterschap is een' doode functie. En, wanneer zijn werk matar ©enigszins verlicht wordt, zal hij voor den Bond met liefde en met alle krachten blijven werken. (Eindeloos applaus.) De behandeling der Statutenwijzi ging werd voortgezet. Zullen ook vrouwen tot den Bond worden toegela ten? „zoo tusschenbeiden zal men bij den heer Falamon wel eens over mij spreken." „Zelfs met veel lof, naar ik meen." „O, u wilt mij vleien, mijnheer Guillaume; er bevindt zich toch vaak iemand in dat huis, die vree- selijk veel kwaad van mij vertelt, daar ben ik zeker van „En wie dan?" vroeg Guillaume „Een voornaam, jong persoontje. Kent u juffrouw De Villefort?" „Ja, mijnheer.... zeer goed, van naam. Zij is ©ene uitstekend© partij doch juffrouw De Villefort wil, op het voorbeeld der Engelsche meis jes, hare volle vrijheid genieten, al vorens te trouwen. Overigens is zij een engel van deugd en schoonheid." „Brrr!" riep de burggraaf uit, als of hem eene wesp gestoken had. „[Wat hebt ge neef?" vroeg Char lotte, met moeite een glimlach onder drukkend. „Niets, waarde nicht." „„Zij heeft een allerliefst karak ter," vervolgde Guillaume; „zacht en goed...." „Ah!" zeide Leopold, die zich dit maal, in eene zenuwachtige bewe ging, aan een rozenstam gestoken had. „Geestig; een onbedorven zieltje en daarbij oprecht in haar omgang; misschien is ze wel een beetje ver legen uitgevallen," voegde de on deugende makelaar- er bij. „Zeker; u kent haar bijzonder Amsterdam wilde de openstelling zonder meer, Rotterdam wilde, dat de Bond in elke plaats twee afzon derlijke afdeelingen voor mannen en vrouwen had. Rotterdam bepleitte de noodzake lijkheid der Kath. vrouwenorganisa ties, nu onze Kath. meisjes dreigen onder te gaan in de z.g. neutrale vakvereenigingen voor vrouwen, die geregeerd worden door de kopstuk pen der S. D. A. P. In de organisatie zullen de meisjes opgeleid worden tot goede Kath. huismoeders. Amsterdam zegt, dat er niet ge noeg voor de; Roomsche vrouwen en meisjes gedaan wordt. Laat de Bond het ontbrekende aanvullen, ook in 't belang van den Bond zelf. Mgr. Konings gevoelt levendig de noodzakelijkheid der arbeidstersor ganisaties. Maar deze hooren z. i. niet thuis in den Bond. Het lidmaat schap der organisatie is voor den! man blijvend, voor 't meisje tijde lijk. 't Doel der organisaties is ook verschillend. Die der arbeidsters is het beschermen der meisjes, opdat ze later als moeder de kroon der leliën zal dragen. Verder moet zij in haar organisatie bijleeren wat zij in 't huishouden moet ken nen. Rotterdam wil, zooals in de H. Familie, mannen en vrouwenafdee- lingen met gezamenlijke vertegen woordiging in den Centralen Raad. Dit idee nam de Commissie over en het werd aangenomen met 91 tegen 11 stemmen. Het verplichte abonne ment op de Vo 1 ks barnier. Ook over deze kwestie is lang en breed gesproken. De voorstanders willen door de verplichting den broederband bevor deren, één orgaan voor den geheelen Bond versterkt dezen. De tegenstanders zien in de ver plichting een te grooten last, die op •de afdeelingen gelegd wordt. Voor vele afdeelingen is een plaatselijk orgaan van meer belang. Dit betoog de vooral Rotterdam. Maar Amster dam vond een plaatselijk orgaan ver keerd. In Rotterdam kan men toch b.v. „De Maasbode" lezen (Rotter dam riep: ,,De Maasbode" willen wie niet. Dan zal „De Maasbode" eerst onze medestander moeten wor den.) Ten slotte besliste de vergadering met 84 tegen 23 st„ dat 't abonne ment verplichtend zal gesteld wor den. Daar 't uur reeds zoo ver verstre ken was, werd besloten de werk zaamheden te stakeu en na 't Volks congres en de Sociale ;Week weer een Centrale Raadsvergadering uit te schrijven en dan de behandeling der Statuten voort te zetten. In den loop der vergadering had den verkiezingen plaats voor ,t Cen traal Bestuur. De heeren De Groen, Lammers en Mouwens werden her kozen. In de plaats van den aftre denden heer v. d. Doorn, wien de goed, mijnheer," zeidei Leopold, ter wijl hij opstond om zijn wrevel te verbergen, welke ook wel zijn kluch tige zijde had. Mevrouw De Ronoy en Kitty ke ken elkander aan en hadden moeite niet in lachen uit te barsten, het geen nog al zonderling zou voorge komen zijn aan den vertrouweling van den heer Falamon, aan den be wonderaar van Rosalinde's deugden. Een gelukkig toeval zou de dames een voorwendsel geven hunne vroo- lijkheid bot te vieren. Tussohen twee magnolia's door kwam het gelaat van Dubrouveuil te voorschijn. Hij had zijn hoofd door een geopend ven ster gestoken en zeide, buiten de serre staande, tot mevrouw De Ro- noy: „Zooeven ontving ik de Parijsche dagbladen, mevrouw de gravinde Donaukwestie is bijna opgelost en de verandering in de Caïmacan van Moldavië „JVel sakkerlot! Je bent zelf een Caïmacanriep Leopold, terwijl hij na,ar het andere einde der serre weg vluchtte. Nu konden' allen vrij lachen en Guillaume kon niet nalaten in deze algemeene vroolijkheid te deelen. „Maar wat scheelt u toch, mijn heer Dubrouveuil, „met uw Molda vië en uw Caïmacan zei de gravin. „Hoe! mevrouw," antwoordde de rentmeester, pog steeds met zijn hoofd door het venster gestoken, Voorzitter hulde bracht, werd ge kozen de heer Rijke, van jWeesp. Tot Centraal President werd gekozen de heer J. |5V- Smit, van Amsterdam, met 64 van de 103 stemmen. De heeren v. d. Kamp en Grobben verkregen resp. 18 en 17 st. De heer Smit zegt zich bewust te zijn, dat de heer Passtoors moeilijk is op te volgen, doch hij zal zijn best doen. Hij vertrouwt op den] zegen van God, die zichtbaar op 't werk van Passtoors rustte en voorts op de hulp van allen, zooals die den heer Passtoors steeds verleend is. De vriendschappelijke geest blijve steeds in den Bond heerschen. En gebeurt er ook iets iu de afdeelin gen, men loope er niet mede naar buiten. Nu ook besloten is de dames toe te la,ten, staat veel werk voor de deur. Met de hulp van allen hoopt spr. evenwel datgene te zullen kun nen doen, wat de Centr. Raad van hem zal verlangen. (Applaus.) De heer Passtoors wenscht den heer Smit geluk, hoopt dat hij 't volle vertrouwen zal genieten om den Bond tot grootheid en bloei - te kunnen brengen. Er is een tijd van komen en gaan. Spr. dankt allen, die hem gesteund hebben. Met de zen steun en den zichtb'nen zegen van God heeft spr. den Bond geleid en nog altijd staat hij aan de spits dep organisaties in Europa. Spr. dankt daarvoor onzen Lieven Heer, Mgr. Bottemanne z.g., Mgr. Cal- .lier, Mgr. Eijgenraain cn Mgr. Ko nings, de oprichters, alle Centrale Bestuursleden, den Centralen Raad, den geheelen Bond. Het is in die 20 jaren gebleken, dat de Hoofden der Kerk niet onverschillig staan tegen over de volksorganisatie, doch dat zfj zich laan 't hoofd der volksbewe ging plaatsen. Dikwerf heeft spr. met de zijnen voor heete vuren gestaan, doch steeds streed men voor de zaak, nooit voor den persoon. D. i. de grootste kracht geweest. Het was niet te doen om elkaar over 't paard te tillen. In die 20 jaren heeft spr. nooit iets leelijks ondervonden. Dit teekent den Bond. jWat er ook gebeure, zegt spr., verlaat den Bond nooit! Groot is hij geworden, wijl de Katholiciteit voorzat, wijl zij zat in hart en nie ren. Gedwongen moet spr. zijn plaats laten verwisselen. Maar het doet hem genoegen, dat zij in goede handen komt. Spr. begroet den heer Smit, beveelt hem in God's zegen. Ziedaar uw troep, roept spr. uit, breng' hem in den strijd, doch haai hem er ook weer uit. Spr. hoopt, da,t zij samen nog lang werkzaam zullen zijn. Menigmaal barstte de heer Pas stoors in snikken uit en met hem de meesten in de vergadering. Het waren aandoenlijke momenten. De heer v. d. Kamp, nog onder den diepen indruk, zegt dat 't afscheid van Passtoors was, waardig aan zijn functie en zijn persoon. Deze weiger- „komt uw gemoed niet in opstand tegen de onwaardige handelwijze der Moldavische overheid „Ik weet niets af van uwen Caï macan, noch van Moldavië. U is niet wijs, mijnheer Dubrouveuil." „Neen, neen," verklaarde Leopold, „hij is van het hondje gebeten, dat is gewis!" Het was reeds laat geworden en mevrouw De Ronoy achtte het noo dig het teeken tot naar bed gaan te geven, al zou zij daardoor ook eenige officieele mededeelingen moeten der ven, betrekkelijk de Donau-provin- cies en den Caïmacan. Zij toonde zich ten zeerste ingeno men met Leopold's aanbod, den heer Guillaume gedaan en voegde er zelfs bij, da,t zij eeu briefje wilde mede geven voor iemand, die op Groenen hof verblijf hield. Leopold beefde van vreugde, toen hij zich bereid verklaarde zich met deze boodschap te belasten. „Neen, volstrekt niet," antwoord de de gravin, terwijl zij haar neef veelbeteekenend aankeek, „mijnheer Guillaume zal mijn brief wel aan Bernard willen ter hand stellen. Ik heb veel met den pachter op en| wenschte hem verschillende zaden, te vragen voor mijn moestuin." Guillaume maakte eene buiging en begaf zich naar het vertrek, dat voor hem in gereedheid gebracht was. De gravin en Kitty trokken zich even eens in hunne kamers terug, zoodat de 't Eere-Voorzitterschap, want hij wil nog niet gepensioneerd worden. Spr. vraagt of de heer Passtoors een klein bewijs van hulde van den Bond wil accepteeren, n.l. 6 stoelen, 2 erapeauds en 1 canapé. Ontvang ze, zegt spr., met dezelfde liefde als die waarmede de leden voor u hebben bijgedragen. De heer Passtoors dankt voor de heerlijk schoone Verrassing, die hij met beide handen aanvaardt. Dit be wijs van sympathie komt uit 't hart, Want hij weet van waar het komt. Dit cadeau zal spr. steeds herinneren aan de kameraadschap en vriend schap, die hij in dezen Bond steeds ondervond (Donderend applaus.) Aan 't slot dezer vergadering bracht Mgr. Konings den aftreden den president da,nk voor alles wat hij in die 20 jaren deed. Op voorbeel dige en krachtige wijze heeft de Bond zich tot den jongelingsleef tijd ontwikkeld. Het was spr. een eer en geluk met den president te hebben mogen samenwerken. Dagen van geluk en van groote moeilijkhe den zijn doorleefd, doch Passtoors stond steeds onbeweeglijk als de rots. Steeds gezorgd 'vóór alles Ka tholiek te zijn. Zoo is men voortge gaan op den weg van waarheid, vre de en liefde. Passtoors gaf zijn beste krachten aan den Bond. Spr. hoopt, dat zijn woord allen zal bezielen, zijn voorbeeld sterken. De heer Passtoors dankte Mgr. Konings met wien hij als een vriend gewerkt heeft. Bij voortduring stelt hij zich onder diens hoede, wiens voorlichting op sociaal terrein hij niet kan ontberen. De goede geest en de vriendschap, die steeds heerschten, zijn de groote kracht voor den Bond geworden. Een persoon lijk, intiem vertrouwen is spr. steeds geschonken. Thans doet hij van een gedeelte der werkzaamheden af stand, om het andere gedeelte aan de overzijde der tafel voort te zetten. Qo!ki ito de Kamer zal spr. steeds voor den Volksbond op de bres staan. Spr. dankte ten slotte nog den heer Guskens als Voorzitter der re- cepieerende afdeeling Haarlem voor de vorstelijke ontvangst. (Applaus.) De feestvergadering. Te half vijf vulden de Centrale Raadsleden de gereserveerde plaatsen en honderden leden der afd. Haarlem als belangstellenden, de ruime groote zaal van „St. Bavo", allen in blijde verwachting naar de komst van Haarlem's Ivèrkvorst. Daar schreed Z. D. H. Mgr. A. J. Callier de feestzaal binnen,, zeeg'nend allen, die aan zijn voeten waren neergeknield. Mons eigneur to am plaats in den gereserveerden zetel op den Bis- scboppelijken troon en naast Z. D. H. ter rechter zijde de Hoogeerw. heer Mgr. G. iWi- Konings, de Cen trale Adviseur en links de (VVeleerw. heer L. v. d. Berg, Geestelijk Ad viseur der afd. Haarlem. Leopold alleen in het paviljoen bleef zitten mijmeren. Hoe haastig nam hij echter de vlucht en stoof hij de trap pen op, toen hij eensklaps tegen over zich het politieke hoofd ge waar werd, hetwelk nog steeds door het venster naar binnen keek XL De zon stond nauwelijks aan den hemel, toen Leopold de la Roche- femey, na een slapeloozen nacht, over het voorplein van Vallombreuse wandelde waar zijn jachtrijtuig wachtte. De heer Guillaume was hem reeds een half uur voor geweest en ging hem te gemoet, gewapend met een dikken wandelstok, terwijl hij onder den linkerarm een porte feuille droeg van verlakt leder. „En de brief van mijn nicht voor Bernard?" vroeg Leopold, terwijl hij hem de hand reikte. „Een bediende heeft hem mij van morgen gebracht: mevrouw de gra vin had hem gisterenavond nog ge schreven, alvorens ter ruste te gaan." „Zou ik het adres mogen zien vroeg de burggraaf. „Zeker, hier is het, mijnheer. Hij is aan Bernard, den pachter, gericht. „Ongetwijfeld," hernam de burg graaf. „Maar komt het u niet voor, alsof die brief onder een dubbel en veloppe verzonden wordt?" „Ik onderzoek enveloppen noch De Secretaris van Monseigneur, de Zeereerw. heer M. P. J, Möll- mann, nam plaats aan de Bestuurs tafel naast den Voorzitter. Op 't tooneel schaarde zich saam, verscholen achter de dichte haag van palmen, groen en bloemen, de zang- vereeniging „St. Bavo", die onder leiding en pianobegeleiding van den heer V). Andriessen op loffelijke wij ze het „Veni Creator" uitvoerde. De heer lW. C. J. Passtoors sprak daarna Haarlem's Bisschop toe, zei de, dat de Centrale Raad het op zoo hoogen prijs stelt na de verricht© werkzaamheden van gisteren en van daag ,den Bisschop in zijn midden te mogen ontvangen. In 1898 mocht de Centrale Raad Mgr. Callier ook in deze Bisschopsstad begroeten, als Vicaris-Generaal. Nu, bijna 11 ja ren later, als Bisschop van 't Dio cees, als Beschermheer van den Bond. Spr herinnerde aan de woorden van Mgr. Callier in 1898. Met groote belangstelling zei Mgr. toen, volg ik de werkzaamheden van uwen Bond. En wat mij het meest in de zen Bond aantrekt, is de kalme wijze, waarmee hij voorwaarts gaat naar 't doel. An deren razen, stoken en zijn bevreesd, dat ze nog piet genoeg stoken. Ze schijnen nog geen stoom genoeg te hebben. Maar dat stoken om meer stoom te krijgen, schijnt geen an dere reden te hebben, dan om den boel te laten springen." De ketel van onzen Bond, ging de heer Passtoors voort, is na 11 jaren nog niet gesprongen. En dat komt, wijl we steeds een flinke veiligheids klep hadden in 't vaderlijk woord, dat we steeds van U ton en dan ont vingen. Nogmaals wijst spr. op de groote eer, die Mgr. den Centralen Raad en den Volksbond door zijn komst bewijst. (Applaus.) Mgr. Callier zegt, dat bet nie mand zal verwonderen, dat het eer ste woord, dat Mgr. bij deze gele genheid zal spreken een woord is, gericht tot den aftredenden presi dent van dezen Bond, of liever tot den oud-president. Deze heeft, aldus Mgr. Callier, tot mijn verrassing en tot mijn vreugde mij herinnerd aan woorden, die ik jaren geleden ge sproken heb en waarin ik de reden ontvouwde, waarom deze Bond mij zoozeer aantrekt. En dat deze Bond nog niet gederailleerd is, Mgr. ge looft, dat dit voor een groot deel is toe te schrijven hieraan, dat hij steeds het rechte spoor gevolgd is en met den noodigen stoom is voor uitgegaan. En om u daarvoor dank te betuigen, ben ik er terstond toe overgegaan deze vergadering te ko men bezoeken, om zooveel in mijn vermogen lag een plechtig slot te maken aan uw praesidium. En nu gelooft Mgr. den Volksbond gerust geluk te mogen wenschen met de keuze van den nieuwen pre sident, die jaren lang aan 't hoofd heeft gestaan eener groote en voor harten en zal dit schrijven aan den pachter ter hand stellen," zei Guil laume koel. ,De burggraaf twijfelde geen 00- genblik of de brief was onder dubbel enveloppe aan Rosemond© gericht en moest een pleidooi ten zijnen gun ste bevatten. Vroolijk en vol hoop steeg hij in het rijtuigde heer Guil laume nam naast hem plaats en voort ging het in gestrekten draf door de oprijlaan. Men volgde een weg, welke langs de vijvers dwars door de weiden van Vallombreuse liep. Het was nog nauwelijks lichtde utigestrekte met biezen begroeide oevers wemelden van watervogels, welke met luid ge krijs ch opvlogen, zoodra de paarden naderden. Toen men de vijvers ach ter den rug had, draaide de weg naar links en voerde door de bos- schen. De eerste zonnestralen kleur den de groene,, bewegelijke twijgen alle toppen der boomen schenen ver guld en daar de met mos en gras bedekte bodem, nog' in duister ge huld was, geleek het wel een prach tig tapijt van smaragdgroen flu weel, hetwelk onder den voet der eeuwenoude eiken uitgespreid was. „JVanneer u soms schilder of dich ter is," zeide Leopold, „dan zoudt u hier zeer schoone lichteffecten kunnen vereeuv, igen, mijnheer Guil laume," f rrordt vervolgd 1000-IP- 4QQ 300 ss 150^- 100 60s: 15%"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1