BUITENLAND. BINNENLAND. Staten-Generaal. J. W. LUCAS, Uit den Omtrek. Stadsnieuws. nam° afdeel ing. Mgr. hoopte, dat de Volksbond ook onder 't- praesi- idium van den heer Smit zal groeien en bloeien. En wat den Bond zelf betreft, wanneer die door stoom iets kan verkrijgen, dan wenscht Mgr. hem nog meer stoom toe. SVant de 'Bond inoeti nog veel sterker wor den. Duizenden en duizenden staan er nog buiten. $V[at zouden deze 104 Baad sleden als propagandisten nog velen tot toetreding kunnen be wegen' Allen, die daarvoor in de termen vallen, moeten leden worden, niet alleen betalende ook werkende leden van den Volksbond. (Geestdrif tig applaus.) De heer Smit zei Monseigneur har telijk dank voor zijn gelukwensch- Spr. twijfelt er niet aan, of de Bond zal in leden ,en afdeelingen toene men, als hij, evenals de heer Pas- stoors, maar mag vertrouwen op den steun van Monseigneur. Onder die voorwaarde heeft hij ook de benoeming aanvaard. De heer Passtoors zeide Mgr., reeds dezen morgen dank te hebben betuigd .aan allen, die hem steeds bijgestaan hebben. Allereerst dank aan God, dan aan Mgr. Bottemanne, z.g. en diens opvolger. Mgr. Cal- lier, en ten slotte den geheelen Bond. Spr. is voor zijn werk door den! Bond gehuldigd en met vreugde aan vaardde spr. van de leden een stof felijk bewijs van sympathie. Zeer waardeert spr. ook 't bewijs van sympathie, dat Mgr. door zijn komst schenkt. Spr. heeft van God de kracht gekregen te doen wat te doen was. Steeds heeft spr. getracht te blijven onder 't gezag van den Bisschop. De Bond bleef vóór alles B. K. en waar dit voorstaat zal de organisatie 't Diocees steeds ten ze gen zijn. Door de aanvaarding van 't Beschermheerschap heeft Mgr. reeds van den beginne af zijn liefde getoond voor den Bond. Moge het u en mij gegeven zijn, zei spr., den Bond nog lange jaren in den groot sten bloei te aanschouwen. En de grootste hulde, die mij ooit. kon ge bracht worden, is, dat thans de kroon op mijn werk wordt gezet, doordat mijn Bisschop .mij komt bedanken voor mijn werk. (Overweldigend ap plaus.) Aan Mgr. Konings was de eer van 't slotwoord, die namens den Cen- tralen Baad Mgr. Callier dankte, wijl Mgr. gekomen was om te eeren den man, onder wien de Bond groot is geworden. Dit is een bewijs van groote erkentelijkheid en voor de le den 't bewijs, da.t ze op den goeden weg zijn In vereeniging" met den Bisschop zijn ze een met den Paus. En één met den Paus kunnen ze met gerustheid voortgaan op den moeilijken weg om later te kunnen getuigen: ,,,¥e zijn de glorie ge weest van ons Bisdom". (Applaus.) Monseigneur gaf toen allen den Bisschoppelijken zegen. En terwijl de zangers het Volkslied zongen, verliet Monseigneur zeeg'uend de feestzaal. Toen de Bisschop wegreed, weer klonken luide hoera's. Algemeen Overzicht, Nieuws van twee dagen, en plaats ruimte in de Courant tot een mini mum beperkt Met dat beeld voor oogen zet de redacteur van het buitenland zich aan het schrijven, en den vorm van een algemeen overzicht waarin de voor naamste gebeurtenissen van bet bui tenland achtereenvolgens heel kort worden beschouwd, lijkt dan wel de meest praetische. Ons oog valt daarbij allereerst op PERZIE, waar de toestand in het sta dium van crisis is gekomen. De Sjah heeft, voorloopig aithans gewonnen, en door zwaard en plundering heeft hij de stad Teheran en een groot deel des lands aan het nieuwe regime, dat het oude is, weer onderworpen. Maar of het lang duren zal? Wel is waar seint Reuter dat de Sjah, nu hij zijn tegenstanders zoo bloedig heeft ter- neergeworpen, grootmoedigheid I toont en een amnestie heeft uitgevaar digd, maar er bestaat alle grond om te vermoeden dat de half uitgehon gerde soldaten want des Sjah's leger schijnteen zoodje te zijn zelf het verdere werk der revolutie ter hand nemen: nu reeds plunde ren ze het zoo geteisterde land tot op het hemd toe uit, branden alles plat en houden huis als wilden. Daarenboven zijn er allemaal pre tendenten naar het baantje van Sjah opgestaan, die elk in een ander deel van het rijk plunderen en rooven. 't Is een warboel Hetzelfde, zij het ook in ander op zicht, kan men zeggen in Fr ank rijk. Dit land geeft den indruk, dat het zich voortdurend meer desorganiseert in alle opzichten. We zeiden het onlangs nog, waar de godsdienst wordt uitgebannen, ver flauwen en vergaan ook de lijnen der moraliteit, veiligheid, orde. Men ziet het aan de moorden en doodslagen, die zoo talrijk worden, dat de com missie uit de Kamer die over de rechtshervorming heeft te rapporteeren en die een jaar geleden voor de af schaffing der doodstraf adviseerde, nu zoowaar is omgedraaid, en zich heeft uitgesproken voor het behoud der doodstraf! 't Is het eenige mo gelijke middel om op dat gebied de normale toestand te doen wederkeeren, zoo oordeelen eigenlijk alle ordelie vende burgers. Voeg nu daarbij dat de regeering steeds dieper wegzinkt in het anticlericale moeras, dat Clemenceau's frontverandering inzake den aankoop van den Westerspoorweg, ten einde toch maar aan het bewind te blijven, aller spotzucht weer heeft gaande gemaakt, dat er gisteren een sterke oppositie in de Kamer, al bleef ze dan ook in de minderheid, zich uitsprak tegen een reis van Fallières naar den „tiran" van Rus land, dan ga men na, hoe het rijke Fransche land in verval raakt in Europa! Uit OOSTENRIJK komt bericht, dat de pauselijke nuntius, mgr. Grauito di Belmonte, den kardinaals hoed zou krijgen. Het bericht lijkt als een pauselijk protest tegen de lompe beleediging, dien kerkvorst door von Aerenthal aangedaan, wel aannemelijk. In MEXICO schijnt een soort revolutie uitgebroken. Van een treffen tusschen geregelde troepen en opstandelingen te Losoacas wordt bericht en van een aanval op de stad Viesca. De regeeringsambtenaren te Mexico verklaren dat het maar een troep roovers is, waar de schijn duidt op een van geregelde opstanden, die in de Amerikaansche republieken nu juist niet zoo heel vreemd zijn. In Barcelona (SPANJE) men nu weer aan het bommen gooien. Gedurende een historische optocht werden er een paar geworpen, waardoor tal van per sonen zijn gekwetst en eenigen ge dood! Dat houdt daar toch maar niet op! Tot slot iets over het proces-Eulen- burg. Het is gisteren begonnen: de groote man, de „Duzfreund" des Kei zers staat terecht voor meineed, ge pleegd in ontkenning van opmerke lijke handelingen, die nu echter toch zijn uitgekomen. De deuren werden echter gesloten in het belang der zedelijkheid; achter die deuren speelt zich nu wel een der droevigste en aangrijpendste drama's af van onzen tijd: een prins, ambassadeur, rijks vorst en vriend des keizers, eigenaar van ontzaglijke rijke bezittingen in zóó'n toestand Prins Hendrik op de „Heemskerk". Prins Hendrik i3 gisteravond aan boord van het pantserschip „Heems kerk" van Bodoe (Noorwegen) naar Umuiden vertrokken. De Koningin zal vermoedelijk tot Zaterdag in Den Haag blijven. H. M. wordt morgen te 1.20 uur in de resi dentie verwacht. Uit de Staats-Courant. Benoemd is tot ridder van den Nederlandschen Leeuw C. M. Herken- rath, directeur der Delispoorwegmpij te Amsterdam. Baron van Hardenbroek. f Te 's-Gravenhage is overleden Baron van Hardenbroek van Heeraartsberg en Bergambacht, opperkamerheer der Koningin. Bond van Zangvereenigingen. De Nederlandsche Zangersbond en de Bond van Mannenkoren hadden Zondag te Utrecht een bijeenkomst saamgeroepen, ten einde besprekingen te houden over het stichten van een Algemeenen Bond van Zangvereeni gingen in Nederland. De vergadering was overdruk bezocht door vertegen woordigers van liedertafels, terwijl anderen door 't zenden van telegram men sympathie hadden betuigd met het streven. De heer H. de Roos, voorzitter van het Ned. Zangverbond te Amsterdam, leidde de bijeenkomst. De heer H. A. Weenink, voorzitter van den Bond van Mannenkoren, zette allereerst uiteen dat aaneensluiting der der Nederl. vereenigingen in hoofdzaak noodig is om wedstrijdengeknoei te beletten. De voorzitter sloot zich daarbij aan, nader betoogend dat, op den weg voortgaande die nu bewandeld wordt, ten gevolge van allerlei onaangenaam heden de ondergang der zangvereeni gingen zal nabij zijn. De heer Smits, vertegenwoordiger van Brada's Mannenkoor, zette voorts uiteen dat alleen om de eer dient te worden gekampt, n.l. om medailles en lauweren, en niet om geldprijzen. Bovendien dienen beroepszangers te worden geweerd. Om goede resultaten te bereiken zou, meende spr., het tevens goed zijn, naar het puntenstelsel te streven in tegenstelling met het nu op wedstrijden gevolgde systeem. De heer Hage, van het Nijmeegsch Mannenkoor, critiseerde mede de hui dige toestanden, waarin artisten tegen honorarium hun steun verleenen op wedstrijden van liefhebbers. Mede onderwierp hij aan critiek het op treden van sommige juryleden en beval eveneens het puntenstelsel op wedstrijden aan. In den breede werd daarop bespro ken en goed ontvangen een plan om de oude zangersfeesten weder in het leven te roepen, doch dan op eenigszins moderne leest geschoeid. Aangenomen werd tsn slotte de volgende motie: „De vergadering van afgevaardigden van verschillende zangvereenigingen, gehouden 28 Juni 1908 te Utrecht; gehoord de verschillende en geani meerde discussies; besluit: I, in be ginsel een Bond van Mannenkoren op te richten, die zich ten doel stelt den mannenzang te verhoogen door wering van knoeierij bij wedstrijden, het houden van zangersfeesten en verder die maatregelen te nemen, die bevor derlijk zijn voor de onderlinge harmonie en steun der vereenigingen; II. een commissie te benoemen die, gehoord de verschillende bezwaren en opmer kingen, de concept-statuten van dien Bond zal ontwerpen, welke in een nader te bepalen vergadering zullen worden vastgesteld, en de afgevaardig den uitnoodigen zal hun vereenigingen te willen verzoeken aan de commissie te willen berichten of op dien grond voorloopige aansluiting kan worden verwacht." Besloten werd de commissie samen te stellen uit de besturen der beide vereenigingen, welke tot deze verga dering het initiatief hebben genomen. Alzoo werden gekozen van het Nederl. Zangverbond de heeren H. de Roos (Amsterdam), A. J. Westerveld (Am sterdam), Joh. W. B. Hage (Nijmegen), J. Oosterhof (Leeuwarden), S. J. Post- huma (Leeuwarden) en J. van Rijn Gzn. (Sehiedam) en van den Bond van Mannenkoren de heeren H. A. Weenink (Apeldoorn), M. H. A. Timmers (Nij megen), J. van Vliet (Apeldoorn), H. Berink (Apeldoorn) en J. Cohen (Arnhem). De Delftsche Lustrum fejsten. Delft juicht Het Xlle lustrum van het Delftsch- Studenten-coips voert weelderige festij nen van triomphantelijke Florentijnen voor een week binnen het goedig, eenvoudig Hollandsch stedeke. In ons gemoedelijk stede-hofje komt in vol ornaat de hooge-priester van poëzie en kunst, komt il Magnifice, de prachtiievende een feestgang doen. Ja, want met het verbeelden van Lorenzo de Medici's luisterrijken in tocht binnen Florence doet de jonge lingsschap der Deltsche Alma Mater, het schitterendste, het weelderigste weelde tijdperk, dat verfijnde pracht- zucht en ommetelijken kunstijver, dat hercische scheppingskracht en deca dente levensbrevoer, ontbloeien deed, voor een wijle herleven. Met de keuze van Lorenzo's intocht in Florence hebben de Delftsche stu denten een stouten greep gedaan naar wellicht het weelderigste het rijkste tafreel dat de geschiedenis te verbeel den geeft. En in de hartstochtelijke omknel ling werd het schoone beeld niet ge deerd, neen, want hunne greep spande ook over de kunstenaars van onzen tijd en van de besten der onzen heb ben meegeijverd de wijdeche praal van vervlogen tijd te doen horgloeien. Henricus legde zijn groote kunste naarsgaven aan om costuums en feest zalen te ontwerpen, de dichter Boutens schreef de verklarende versen en koren van het- Mimenspel, herscheppend in heerlijke taal wat het oor van den prachtiievende had gestreeld. Koeberg begeleidde hem een fraaie rythmen. Rooyaards zal met zijn expressieve- kunst het Grieksche tooneel vertegen woordigen. Voor de trouwe weergave der décors leende het'Oudheidkundig Museum kostbare Grieksche vazen. Toon Dupuis boetseerde de beelden der feestzaal. De kostbare zijden stof fen werden door onze industrie gewe ven. De stichtsche Fabriek van zilver werken van Begeer deed het zwaard- vegerswerk, de vervaardiging der har - nachementen. Het atelier Andre Hel sloot zorgde voor de costuums. Alles genoeg om de komende dagen met ongeduld te verbeiden. Met het Reuniediner van Oud- Senatoren en Senatoren van het D.S.C. in de Phoenix zijn Zondag de feesten ingezet, die hedenmiddag met de inhaiing der reonisten plechtig officieel werden geopend. Tegen twee uur ontving de senaat van het Delftsch Studentencorps de talrijk opgekomen reünisten en de vertegenwoordigers der bevriende corp sen op de leeszaal van de Phoenix en tegen drieen trok een fraaien stoet van herauten voorafgegaan naar de Technische Hoogeschool de bekende zaal 1.1. De voorzitter van den Senaat hield een rede die door den heer F. G. Waller, president der Reuniecom- missie in geestdriftige woorden werd beantwoord. Reuniebestuur en Senaat gingen vervolgens in de Prinsenkamer de Senaat der Technische Hoogeschool bezoeken, waarna ten Stadhuize de plechtige receptie door den burge meester plaats vond. Overal enthou siaste speechen, overal jovialen feest- toon. Na een ommegang over de markt naar het feestgebouw waar gister middag het groot Reuniediner werd gegeven. Wat zullen de bocalen heden avond lustig geheven worden bij het uitschallen van het lustig Iö Vivat. Zondag a.s. zullen de hoofdpersonen uit de maskeradestoet in costuum het gebruikelijke bezoek aan Scheveningen en het Kurhaus brengen. Crisis op Buitenzorg? De Haagsche correspondent van de „Leeuw. Crt." meldt: Naar ik heden verneem, wordt er sedert de laatste dagen van de vorige week van Regeeringswege druk geka- beld met Indië. Ik zou een en ander in verband kunnen brengen met een Zaterdag te Amsterdam ontvangen kabeltelegram, waarbij aan een alge meen bekende politieke figuur, tevens geïnteresseert bij groote handelsonder nemingen in onze koloniën, een crisis op den Buitenzorgschen troon zoo goed als reeds beslist werd gemeld. Dit naar aanleiding van de scherpe critiek hier over 't Atjeh-rapport. Waar men iets officieel zou kunnen weten, was heden, Zondagavond laat, niets bekend. West-Sumatra. De correspondent te Batavia van 't Handelsblad seinde gisteren: „Het derde veldescadron is over Pa- dang, Fort van der Capellen en Fort de Koek verdeeld. In Painan is het onrustig. VanPa- dang zijn detachementen derwaarts ge zonden." Ceram. De correspondent te Batavia van 't Handelsbl. seinde gisteren: „Op Ceram is de le luitenant C. van Aart door een pijlschot gesneu veld". De le luitenant der infanterie C. van Aart was herkomstig van de Konink lijke Militaire Academie te Breda, werd den 23en Juli 1903 op 23 jarige leeftijd benoemd tot 2de Jluitenant en den 4en Juli 1906 bevorderd tot le luitenant. Zooals men weet, is het bestuur thans doende op Ceram geregelde toestanden in het leven te roepen, waarmede enkele Alfoersche stammen in het binnenland nog maar geen vrede kun nen hebben. Ceram en West-Sumatra. Blijkens een bij de Regeering uit Nederlandscn-Indië ontvangen tele gram werden bij het maken van pa trouilles in het bergcomplex Noesa- wehe (Ceram) drie Europeesche militairen beneden den rang van officier ten gevolge van terreinbezwa- ren licht gewond. Op den 7en dezer werd de schuilplaats van de kwaad willigen overvallen, waarbij één offi cier sneuvelde en twee inlandsche militairen gewond werden. Den kwaad willigen werd een verlies toegebracht van vermoedelijk tien dooden. Van Sumatra's Westkust is bericht ontvangen, dat de laras Tilatang(on- derafdeeling Oud-Agam in de Padang- sche Bovenlanden) als teeken van on derwerping de belasting ad f7400 be taalde. Gemengde Berichten. Dan is hij misschien van straat! De heer Van Vorst,gewezen pater Coelestinus van de orde der Capucijnen, zal, naar de „L. K." ver neemt, binnenkort een burgerlijk huwelijk aangaan, dat te 's-Hage zal gesloten worden. Verdronken. Te Roosendaal is de schildersgezel Van den Bempt ver dronken in de putten van de steen bakkerij der firma Wouters Co. Zondagmiddag is een 20-jarige man bij het zwemmen in een haventje van de Maas te Schiedam verdronken. Zijn vriend, met. wien hij was, ging reeds uit het water, toen de omge komene nog even een ronde wilde maken. Het lijkje van het vierjarig knaapje dat Vrijdagavond te Leiden uit de woning van zijn grootouders werd vermist, is gistermorgen in den Rijn opgehaald. Zondagavond reden nabij den Gortmolen te 's-Gravenhage twee jongemannen, wonende in de Rem- brandistraat aldaar, met hun rijwielen in het water aan den Zuidwal. Hoewel in de nabijheid liggende schippers dadelijk te hulp kwamen duurde het geruimen tijd, voor men de drenke lingen op den wal had gebracht. Een hunner, een 25-jarige jongeman bleek toen reeds overleden. De andere kon zich, na korten tijd, naar zijne woning begeven, waarheen ook het lijk van den anderen persoon werd overgebracht. Verkeerd uitwijken met vrij groote vaart moet de aanleiding tot het ongeluk zijn geweest. Kerkdieven. Zondagnacht werd ingebroken in de Petruskerk aan de Hartebrug te Leiden en werd een drietal offerbussen geplunderd. In verband daarmede is hedenmorgen een jonge Duitscher aangehouden op wien een bedrag van ongeveer f 50 aan klein geld werd gevonden. Een kind verbrand. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het 14-jarige dochtertje van den ploegbaas Van den Brink te Barneveld, waar schijnlijk door het omvallen van een lampje, in brand geraakt. Vó&r men het ongeval bemerkte, had het meisje reeds zulke zware brandwonden be komen, dat zij het leven er wel niet zal afbrengen. Gewisselde stukken. Invoering van een wettelijken tijd. De minister van binnenlandsche za ken heeft een nota van wijziging in gediend strekkende om artikel 1 van bovengenoemd wetsontwerp te lezen aldus „De wettelijke tijd in Nederland is de middelbare zonnetijd in Amster dam". Deze wijziging is vergezeld van de volgende toelichting: Bij schrijven van 19 Juni 1908 is door den raad van administratie der H. IJ. S. M. aan den minister van waterstaat bericht, dat er bij dien raad geen bezwaar bestaat tegen het ontwerpen en uitvoeren van de dienst regeling in Amsterdamschen tijd, in dien de wet daartoe verplicht. Gelijk bericht werd, onder dagtee- kening van 20 Juni 1908 aan dien Minister gericht door den directeur- generaal dar Maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen. De minister van Binnenlandsche Zaken, die zoowel tegen den Midden- Europeeschen als tegen den Green- wichtijd als wettelijke tijd voor Ne derland groot bezwaar zou hebben, meent, dat men er thans toe kan overgaan den Amsterdamschen tijd tot wettelijken tijd te verheffen. Public Accountant, Leeraar M.O. Boekhouden. PIETER K1ESSTRAAT 24. Weer dieven. Terwijl de be woonster zich even verwijderd had, heeft men zich door insluiping meester gemaakt van verschillende gouden en zilveren voorwerpen en eenig geld, toebehoorende aan de Wed. Nooij. De politie doet onderzoek. Rijwieldiefstal. Ten nadeele van den heer H. F. van Essen is ont vreemd uit een schuurtje staande achter zijn nieuw gebouwde woning aan den straatweg, een rijwiel. AERDENHOUT. Ee nt reurig ongeval.Terwijl Za terdagmiddag de voerman C. Stokman van Zandvoort bezig was met het lossen van een wagen zand, wilde hij van een boom een tak snijden. Hij verloor daardoor zijn evenwicht, viel van de wagen en kwam met zijn voorhoofd te vallen in den punt van het mes; daardoor ontstond een groote gapende wond die het bloed er uit deed spatten. Een paar uur had de dokter noodig om de wonde te heelen. De toestand van den armen man is zorgwekkend. Dr. Laurill ard. Omtrent den toe stand van dr. Laurillard meldt men, dat de benauwdheden gering zijn, doch dat de zwakte van den patiënt toe nemende is. Typhus. Te Velseroord doen zich twee gevallen van typhus voor. Een der aangetasten is reeds overleden. Maatregelen zijn genomen om uitbrei ding der ziekte te voorkomen. De visscherij-kwestie. Maan dagmiddag had hier een vergadering plaats van de reeders naar aanleiding van een ingekomen schrijven van het Bestuur der IJmuider Vischhandelver eeniging. Dit schrijven behelsde de mede- deeling dat vanaf 1 Juli op de gewone wijze zal gekocht worden van die reeders welke bereid zijn het bewuste 10/0 aan den handel terug te betalen terwijl ook wel zal gekocht worden van hen die hiertoe niet bereid zullen zijn, doch dantegen lagereprij- ze n. De strijd wordt dus nu door den vischhandel definitief verplaatst, waar van het natuurlijke gevolg zal zijn dat de Regeering den tegen haar aan gebonden strijd kalm door de visch handelaren met de reeders zal laten uitvechten. Dat dit koren is op den mo^en van den Minister, behoeft geen 'betoog. Maar de vischhandelaren kunnen nu maar niet inzien, dat zij hunne zaak zelf bederven, en de sympathie van de Kamerleden zullen verliezen. Intusschen waren de reeders hoe ongaarne ook, gedwongen maatregelen te nemen om zich voor eventueele schade te vrijwaren. Eenparig besloot men den visch handel te berichten, dat de reeders vreesden de gevoerde actie te bena- deelen door thans in te grijpen in den strijd van de Regeering contra den vischhandel. en dat zij de (reeders) zullen afwachten, wat de handelaars meenen te moeten doen. Tevens werd besloten een comité uit de reeders te benoemen, die zich zal belasten met het consigneeren van visch en met het nemen van maatre gelen om de zaken der visscherij- maatschappijen geregeld te doen mar- cheeren. Het gaat dus nu „hard tegen hard" wat ten zeerste te betreuren valt. Een oogenblik stond het te vreezen dat de reeders den verkeerden weg zouden inslaan door aan den eisch der handelaren tegemoet te komen, doch gelukkig werd aan het slot der ver gadering eenparig besloten niet het verkeerde voorbeeld der kooplieden te volgen, maar zich van inmenging in de kwestie te onthouden. Dit is de eenige weg om tot eene goede oplossing te kunnen geraken, die volstrekt niet uitgesloten is indien de vischhandelaren geen onbezonnen dingen doen. Keeren zij zich, zooals nu, tegen de reederijen, dan is alle kans op succes uitgesloten. Dan is het uit met de gezamenlijke actie, die op zeer tactische wijze ge voerd is en bij de Kamerleden wij weten dit uit betrouwbare bro i van grooten invloed is geweest, en uit is het dan ook met de sympathie van velen die tot nu toe zich gaarne be lasten met de groote belangen die voor geheel IJmuiden op het spel staan te bepleiten. De Visscherij kwestie. Op de Zaterdag gehouden vergadering van vischkoopers werd nog geen definitief besluit genomen. De middelen om de schade op de reederijen te verhalen, maakten er de hoofdbespreking uit. Heden, Dinsdag, wordt de vergadering voortgezet om een definitief besluit te nemen. Excelsior. De Bever wij ksche Man- nenzangvereeniging „Excelsior", di recteur de heer J. J. Zwart, behaalde op het concours te Edam een derde prijs in de le afdeeling, benevens een derde prijs in de Eere-afdeeling. Te genover „Inter nos" van Amsterdam en „de Wognummers", maakten de zangers van den heer Zwart een goed figuur. BENNEBROEK. Baldadigheid. De brandstoffen- handelaar Liefhebber verloor Zondag door de verregaande baldadigheid van enkele jongens bijna zijn paard. Zij joegen het in de weide loopende dier zoo op dat het in een diepe sloot ge raakte. Kinderen die dit zagen, namen de moeite even naar het dorp te loopen, om den eigenaar te waar schuwen, doch deze was uit. Geluk kig waren eenige buren zoo bereid willig, onmiddellijk met touwen erop uit te gaan. Zij vonden het dier bijna verdronken met den kop nog even boven water. Met groote moeite haal den zij het paard op den kant en bezorgden dit in den stal. Een ge voelige straf voor de bengels was niet kwaad. Overleg van een hond. Hoede honden bij het opsporen en vangen van wild een o verleg toonen, dat met recht de grootste verbazing wekt, be wees de fox-terrier van den heer v. d. L. alhier, bij het bemachtigen van egels, dieren die niet gemakkelijk te h anteeren zijn. Ziehier, hoe Tom het aanlegt, om deze scherp bewapende viervoeters te bemachtigen. Aan het bijten in den stekeligen bal waagt hij zich na een eerste kennismaking met de scherpe pennen niet meer: een hond ruikt nimmer aan den kant, waar hij zijn neus eens heeft gebrand! Daarom graaft hij, zoodra een egel, door hem is opgespoord, in een omme zien een groot gat om den vijand heen, tot door ondermijning de grond waarop hij als een bal ineengerold de aanvallen van den hond afwacht, plotseling instort. De schrik doet den egel zijn lichaam uitstrekken, maar dan heeft de fox het beest al bij den kalen snuit te pakken en doodgebeten. Triomfantelijk brengt Tom zijn prooi vervolgens naar huis. Personalia. Door mej. M. E Feringa, onderwijzeres aan de O. L. S. alhier, is tegen 1 Augustus e. k. eervol ontslag aangevraagd. Poster ij en. Door den inspecteur der Posterijen en Telegrafie is aan den directeur van het Post en Telegraaf kantoor alhier, opgedragen te zorgen, dat de postbestellingen in de buiten wijken dezer gemeente, in het vervolg niet meer mogen geschieden per fiets maar alléén te voet; een en ander ter verkrijging van een meer geregelde bestelling der post, omdat enkele be stellers die route op de fiets aflegden en anderen te voet. Een geluk bij een ongeluk- Den knecht van den motorschipper Rijnbeek, te Nieuw Vennep overkwam een ernstig ongeval, dat betrekkelijk nog goed voor hem afgeloopen is. Terwijl hij bezig was de motor na te zien en te smeren, werd hij door het wiel gegrepen en zijn arm over bijna de geheele lengte opengereten. Gelukkig zijn er, volgens den ge neesheer, die hem dadelijk hulp ver leende, geen spieren of andere edele deelen geraakt, zoodat er geen blijvend letsel van verwacht wordt. Landverhuizing. Ondanks de minder rooskleurige berichten, die men omtrent den toestand in Amerika van bevoegde zijde afschildert, is op het oogenblik in het zuidelijk deel dezer g jmeente de trek naar Amerika zóó groot, als in enkele jaren het geval niet geweest is. In het begin der volgende maand zullen er niet minder dan pl.m. 20 personen, alleen van Nieuw Vennep en omstreken, vertrekken, zoowel ambachtslieden, als degenen, die land- bouwarbeid zullen verrichten. Wegens ooeruloed uan copy, moeten er eenigen berichten tot morgen blijuen liggen. Haarlem-Maastricht-Antwerpen Zoo luidt op't schrift van een artikel van het te Maastricht verschijnende dagblad, de „Limburger Koerier" over over de bekende kwestie „Zang en Vriendschap" contra de „Staar" contra 't Antwerpsche Comité. De „Limburger Koerier" bespreekt in haar blad van gisteren de beide kwesties, n.l. de beslissing der Jury en de invitatie van Antwerpen, deelt de door „Zang en Vriendschap" ge nomen besluiten mede, citeert uit ons artikel van verleden Vrijdag, geeft de meening weer van 't „Haarlemsch Dag blad, „dat tegenwoordig de onder scheidingen op de Mannenzangcon- coursen niet die waarde hebben, die sommigen er wel aan willen toekennen" en neemt vervolgens over uit ons blad een heel brokstuk van 't verslag der protestvergadering van „Zang en Vriendschap," welk citaat aldus ein digde „De beroepszangers, die bij „ons meezongen, zijn eereleden „der vereeniging. Daar is niets tegen „te zeggen. De „Staar" requireert er „uit Aken en overal vandaan." Het Maastrichtsche blad voegt aan dit alles het volgende toe: Dit laatste spreken wij beslist tegen. Dat „Z. en Vr." zich verdedigt, is haar recht, maar daartoe moet ze geen klad op anderen leggen en dezen van dezelfde twijfelachtige practijken verdenken, als zij zelve bekent toe te p'assen. Als een liedertafel met beroeps zangers optreedt, dat is geen eerlijk werk, overschillig of men ze „eere leden" noemt of niet. „D ar is niets tegen te zeggen"? Neen, daar is alles tegen te zeggen! De „Staar" zingt niet met men- schen, „uit Aken en overal vandaan." Ze zingt uitsluitend met eigen krach ten, en dat is haar eer. Hoewel Maastrichtsch blad, en hoewel we zeer goed wisten dat dit velen Maastrichtenaren tot aanstoot was en tot praatjes aanleiding gaf, hebben we ons tot dusver zuiver onzijdig gehouden, omdat we van oordeel zijn, dat men tegenover eenieder, óók al zou de eer der eigen stad er mee in 't gedrang komen, volkomen eerlijk en onpar tijdig moet zijn. Het eikander aan wrijven van fouten in de uitvoering was voor ons geen maatstaf; daar oordeelt de jury over; en zelfs al wraakt men deze, dan nóg zijn be langhebbende partijen niet gerech tigd tot oordeelvelling en beslissing. Wij voor ons gelooven aan de goede trouw der jury, gelijk we gelooven blijven aan de goede trouw van elk college respecta ble mannen, totdat het tegendeel overtuigend bewezen wordt. En dat bewijs is iu dit geval niet gebracht. lugt »G- Minstbes* ^1 wore ^men 'kim 2 rê. De Re i'Paarne' 'k de v Au een krkenne 'lelijk ,k de hr $als ooif te wi. SPAABNW OUDE, HALFWEG. SANTPOORT. VELSEROORD. IJMUIDEN. BEV ERWIJK. HILLEGOM. LISSE. HAARLEMMERMEER. -f-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2