h. Franken Jr. F. WiGgant's Mandei, Henri Coebergh, Religieuse Platen, HOFLEVERANCIER levert alle soorten brood van de beste hoedanigheid. - - tri KLEINE HOUTSTRAAT 11. NIEUWE PIANO'S in zwart, eiken en notenhout uanaf f 350.en hooger, 2e HANDS PIANO'S uanaf f 100.— en hooger BOEK- en KUNSTHANDEL HAARL £1». GesS. Otsde Or'ashf 74, GROOTE KEUZE :GO£OE LECTUUR.! K E R K B E RIC H T E N. Kathedrale Kerk St. Bavo. Parochiekerk van den H. Joseph. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Kerk van het Allerheiligste Hart. Klevoi-parkweg. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Parochiekerk van St. Jan, Amsterdamstraat. HAARLEMMERLIEDE. HALFWEG. SCHOTEN. GVERVEEN. ZANDVGQRT-bad. VELSEN (Wijkeroog). IJMUIDEN. WIJK AAN ZEE. HEEMSKERK. UITGEEST. HEEMSTEDE. BENNEBR0EK. OFFLCÏKELE KERKLiJöT. m a 8 ALLEN MET GARANTIE. HUURPIANO'S uanaf f 10.— per 3 maanden. STEMABONNEMËNT f 4. f 6. of f 10. per jaar. tegelijkertijd trouw aan den Koning van Spanje en aan den Prins van Oranje, haat aan den Hertog van Aiva en eerbied voor het zuivere Evangelie. Toen door duizend kreten van „Leve de Geuzen" erkenden zij gedwongen en zonder geestdrift hun bevrijders, hun nieuwe meesters. Op deze kreten van een door vrees bevangen bevolking antwoorde een in den blinde afgevuurd kanonschot van van de Citadel. Gaspard Turk opende de vijandelijkheden; als een echt edel man nam hij de oorlogswetten tegen de oproermakers, in acht. Brant trok met zijn Geuzen naar de citadel en maande den commandant aan zich over te geven. Hij ontving eene besliste en rond borstige weigering. Van weerszijden bereidt men zich op den strijd voor. Alvorens tot handtastelijkheden te komen wil Marinus Brant eene schik king voorstellen. Dewijl drie 1 eeken broeders in het Franciscaner klooster zijn achtergebleven, kiest men er een uit om de voorstellen naar het kasteel over te brengen, welke het hoofd der Geuzen had vastgesteld met de stads overheid, die zich reeds geheel aan hem had overgegeven. Zonder aanzien des persoons, weigert de commandant den boodschapper beslist den toegang tot het kasteel. De broeder is hierdoor niet ont moedigd. Door den commandant af gewezen trekt hij zich op eenigen afstand terug en zich vervolgens tot de belegerden wendende, opent hij het geschrift en leest dit met luide stem voor. Indien men de citadel overgeeft, zullen allen, die zich daarin bevinden, hun leven en goederen behouden. Den commandant wordt verzocht om op het stadhuis te verschijnen waar men de bijzonderheden van de overgaaf nader zal vaststellen. Onverschrokken houd Gaspard Turk zich bij zijne eerste weigering en het moordend gevecht begint terstond. Met de hun eigene bloeddorst gaan de Geuzen er op los. De tegenstand is sterk. Maar de noodlottige uitkomst van een ongelijken strijd laat nooit op zich wachten. Turk, zooals wij weten, heeft slechts twintig soldaten. De vluchte lingen hielpen dapper, maar de heilige staat van eenigen, de onbekendheid bij allen om wapenen te hanteeren, beletten hen om aan de verdediging krachtigen steun te verleenen. Tot overmaat van ramp verspreidt zich de schrik onder hen, en maakt die zich van vrouwen en kinderen meester. De eenige kans op overwinning rust op een spoedige aankomst van de versterkingen. Maar het wachten blijft voortduren, en de Geuzen naderen meer en meer. Voor middernacht hebben zij den eersten en den tweeden ringmuur stormenderhand overmees terd. Thans vereenigen zij al hunne krachten op den „Blauwe Toren". Bij de lichten van elk schot vertoont hij zich in de nachtelijke duiternis. De vrouwen en kinderen worden waanzinnig. Plotseling worden de soldaten door schrik bevangenzij weigeren te vech ten en werpen hunne wapens weg. Toen stelden de vluchtelingen, wier moed men niet kon verdenken, aan den commandant de nutteloosheid en het gevaar van een langeren tegen stand voor oogen. De vijand heeft het leven aangeboden; hem langer te verbitteren dat is zich aan een gewissen dood blootstellen. De commandant verwerpt elk denk beeld van overgaaf; het is waardiger, zich verdedigend, te sneven dan op het woord van de Geuzen te vertrou wen. De overste van de Franciscanen is van hetzelfde gevoelen: zij, zeide hij, schenden hun eed jegeDS demen- schen die aan God meineedig zijn. Hij ondersteunt het besluit van den commandant vurig en poogt de ont moedigden weder bijeen te brengen. Het is verloren moeite. De waanzin nigheid bereikt haar toppunt; hart verscheurende kreten maken Gaspard Turk doof; zijne vrouw en dochter werpen zich om zijn hals, hem smee- kende hun leven te redden. Hij ont trekt zich aan hare omhelzingen en met krachtige stem beveelt hij den strijd voort te zetten. Maar weldra, klaarblijkelijk over wonnen, en de verantwoordelijkheid duchtende, welke hij op zich laadt om menschen die nog eene kans tot redding hebben aan een wreeden dood bloot te stellen, verzoekt hij overgaaf bij verdrag. De Geuzen door den tegenstand wel ken zij hadden ondervonden, verbit terd en sterk door den schrik van hunne tegenstanders zijn veeleischend geworden. Zij willen geen levensbe houd beloven. De vluchtelingen moe ten zich op genade of ongenade over geven. Men weet wat dit wil zeggen. Het vooruitzicht van een zekeren dood geeft aan de verdedigers den moed der wanhoop. Zij hernemen de wapenen en door een van de eerste schoten valt een officier der Geuzen dood ter aarde. Dit geeft te denken. Brant geeft zich rekenschap dat de overwinning hem veel zal kosten. Zij kan hem zelfs ontsnappen omdat elk oogenblik de zoon van den Comman dant met zijn versterkingen uit Utrecht zijn achterhoede kan aanvallen. Bij gebrek aan medelijden voor de be legerden of aan bewondering voor den heldhaftigen moed van Turk is het eigenbelang dat hem raadt om de zaak ten spoedigste tot beslissing te brengen. Hij neemt het brutale, straks gegeven antwoord terug en heropent zelf de onderhandelingen. Ditmaal zijn zij beperkt. Om de hardnekkigheid van de verdedigers te straffen, bepalen de Geuzen dat zij de in de Citadel aanwezige goederen niet mogen mede- nemen, maar dat allen, soldaten en leeken, priesters en monniken, allen zonder uizondering, het leven zullen behouden en vrij kunnen uitgaan. Marinus Brant belooft het en doet er een eed op. Terwijl aan de poort van het ka steel de besprekingen plaats vonden, was daarbinnen een allertreffendst schouwspel. Wij hebben gezien, dat de priesters en kloosterlingen voor zooveel hun heiligen staat dit toeliet, aan de verdediging medewerkten. Het ging om hun leven; zij verkeerden in het geval van wettige verdediging. Bij het begin van den aanval hadden zij hun geestelijk gewaad afgelegd. Ge durende het gevecht was het recht matig geen kans te geven zich als een welkome schietschijf aan de kogels van hunne wilde aanvallers te ver- toonen; die voorzorg zou voortaan slechts kleinmoedigheid verraden. De een nam zijne soutane, de andere zijn pij; vervolgens in eene zaal van het kasteel hereenigd, knielden zij neder en biechtten. Een geheim voorgevoel zeide hun, dat in weerwil van de tractaten, hun leven groot gevaar liep. Ook verscheidene leeken spraken hunne biecht. Iedereen ontving vervolgens uit handen van Nicolaas Janssen de H. Communie. De heilige priester, wiens vurige verknochtheid tot het H. Sacrament wij" reeds kennen, had de heilige teerspijze naar het kasteel overgebracht evenals hij die vroeger naar de woning van Hessels van Est had gedragen. In dezen akeligen nacht, waarin de monsters op een uitgelezen prooi zou den vallen, moest dit een schouwspel zijn aan de schoonste tijden der Kerk waardig, om de slachtoffers te zien die zich van hunne zonden zuiveren en een laatste maal het Brood der Sterken ontvangen. Zij hadden zich moedig getoond, toen zij vóór den algemeene inzinking der bewoners van Gorkum, in de Citadel waren binnen getrokken. Zij waren verstandig geweest toen zij, in het dringend levensgevaar aan de verdediging hadden medegewerkt. Maar in de zaal waar zij als boetvaar- digen vóór het ontvangen van het H. Sacrament, nederknielden, verschij nen zij voor ons oog in eene eerbie dige en schoone houding die aan -martelaren toebehoort. Gedurende dien tijd werd aan de poort de overeenkomst gesloien. Het was twee uur in den morgenstond (Vrijdag 27 Juni). De Geuzen, mee ster van de citadel, gingen binnen, kwalijk hunne duivelsche vreugde ontveinzende, om zich ten spoedigste bij zulk een rijke prooi te bevinden. Hun Commandant, Marinus Brant, veinsde een man van eer te zijn. Hij ontmoette op de drempel van een deur Hessels van Est. Hij reikte hem de hand en geeft de verzekering, dat niemand iets heeft te vreezen. De be palingen van het verdrag der over gaaf zullen met de grootste getrouw heid op klein en groot, geestelijken en leeken toepasselijk zijn. Hij doet wederom een eed daarop. Ondanks de lessen door de onder vinding en de geschiedenis bewezen, hebben de oprechte zielen oneindig veel moeite om aan leugen en huiche larij te gelooven. Er is zoo weinig noodig, om het vertrouwen in hen te doen herleven. Maar hun droom zal niet lang duren. Nauwelijks is de bende geheel binnen gekomen, of de commandant beveelt, dat allen zich de in groote zaal in het midden van den „Blauwe-Toren" zullen verzamelen. Zij verwachten hun be vrijding te verkrijgen, toen, plotseling op bevel van Brant de verwoeste bende zich op hen werpt. Kreten van schrik doen zich hooren en worden terstond door slagen on derdrukt. Voor het oogenblik eischt men slechts geld, waarvan zij worden ondersteld de bezitters te zijn. Men doorzoekt hem met een begeerigheid van alleterughoudenheid ontdaan. Men overlaadt hen eensklaps met stompen en grove scherts. Dewijl de Geuzen niets bij de Franciscanen vinden, stel len zij zich tevreden om meer bijzon der Pater Hieronymus die zij door zijne statigheid als den Overste had den leeren kennen, te mishandelen. (Wordt vervolgd.) Bij de Botermarkt. Auteursrecht voorbehouden. Zondag, de h.h. Missen ten half 7, 8, 9 uür en half 11 de Hoogmis. De Cate chismus naar gewoonte. 's Avonds half 7 Lof met Rozenhoedje. Maandagavond 7 uur Zielen-lof met Rozenhoedje voor de gel. zielen. Zaterdagavond 7 uur Lof in de Maria kapel. Zondag, Heden onder de h h. Missen schaalcollecte voor de Altaarsieraden. Den geheelen dag is het Allerh. ter aanbid ding uitgesteld. Dezen namiddag te 3 uur gemeenschappelijke aanbidding; de ge- loovigen worden verzocht vóór de aan bidding allen mede te zingen het „Adoro Te" en na de aanbidding het lied: „Aan Jesus eer." Dezen avond te 7 uur solem neel Lof met Processie en „Te Deum" tot sluiting van het Veertig-uren gebed. Donderdag, feestdag vau de H.H. Mar telaren van Gorcum, te 8 uur de gez. h. Mis en des avonds te 7 uur plechtig Lof met feestpredikatie, te houden door den WelEerw. Heer Wassen, kapelaan aan do kathedraal van St. Bavo. Zaterdag, te half 9 de h. Mis voor de bekeering der zondaars in de kapel van het Miraculeuse Mariabeeld. Des avonds te 7 uur het Lof ter eere van O. L. Vr. met Rozenhoedje en van 510 uur ge legenheid om te biechten. A.s. Zondag onder de h.h. Missen schaal collecte voor de Parochiale Scholen, welke collecte dringend wordt aanbevolen. A.s. Zondag te half 11 de plechtige h. Mis van den WelEerw, Heer J. G. M. Gallenkamp, Missionaris van Afrika. Zondag, te 5, 7 uur en half 9 de gele-" zen h.h. Missen, te half 11 de Hoogmis, 's Namiddags te half 4 de Vespers. Dinsdag, te 8 uur gezongen h. Mis ter eere van den H. Antonius van Padua, tot dankzegging voor een 25-jarig huwe lijk. 's Av. 7 uur Lof en Vergadering der Broederschap. Woensdagavond ten 7 ure Vergadering voor de Leden der 3e Orde van den H. Franciscus. Vrijdag, te half 8 gelezen h. Mis voor de overl. Leden der 3e Orde van den H. Franciscus. 's Avonds te 7 uur Lof en oefening van den H. Kruisweg. Zondag 12 Juli, zal door den HoogEerw. Heer Mgr. G. W. Konings, onder de h.h. Missen van half 9 en half 11, Cene lief dadigheidspredikatie gehouden worden voor de Vereeniging tot bescherming van Katholieke Meisjes. Onder de h.h. Missen zal door de Dames Zelatricen voor bo vengenoemd doel gecollecteerd worden. Zondag, de h.h. Missen te 7, 9 ure en half 11 de Hoogmis. Te 12 ure de Cate chismus. Te 4 ure Lof en predicatie voor de Leden der Eerherstellende Communie. Dinsdag, half 8 gez. h. Mis ter eere van den H. Antonius, 's avonds ten 7 ure Lof. Vrijdag, half 8 gez. h. Mis ter eere van het H. Hart, 's avonds ten 7 ure Lof. Zondag, de h.h. Missen te half 6, 7 uur en half 9 en om half 11 de Hoogmis, 's Avonds te 7 uur Lof. Deze week, wegens de schoonmaak der Kerk geen h.h. Diensten en, behalve voo> de aannemeliugen des morgens te kwart over achten, ook geen Catechismus. Alleen Zaterdag ééne h. Mis te lialf 8. Aartsbroederschap der R. Familie. Zondag, 5 Juli, feestdag van den H. Bonifacius, te verdienen volle aflaat voor de leden der 11e Sectie. Zondag, des namiddags te I alf 5 ver gadering. Na de vergadering zal de Psalm „De Profundis" worden gezongen voor J. de Winter, lid der 19e Sectie, waarna ge meenschappelijke gebeden. Zondag, 12 juli, des namiddags te half 5 vergadering. Na de vergadering zal de Psalm „De Profundis" worden gezongen voor de ziel van zaliger Petrus v. Berckel, lid der 12e Sectie. lederen Zondag van 441/? uur bestaat er gelegenheid om opgenomen te worden in de Aartsbroederschap der H. Familie Mannen en jongelingen hebben altijd vrijen toegang tot de vergaderingen. Zondag, 7 uur en half 9 de stille h.h. Missen, half 11 de Hoogmis, 2 uur Cate chismus, 3 uur de Vespers. Dinsdagavond half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. Donderdag, 's avonds half 8 Lof ter eere van het PI. Sacrament. Zaterdag, 's nam. van 49 uur gelegen heid om te biechten. Gedurende deze week dagelijks de Ca techismus en de h.h. Missen te half 8 en 9 uur. Zondag, ten 7 uur de Vroegmis, ten 10 uur de Hoogmis. Vóór de Hoogmis Cate chismus. 's Avonds ten 7 uur Lof. Donderdag, 9 uur gezongen h. Mis. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, ten half 12 Catechismus. Zaterdag, gelegenheid tot biechten als gewoonlijk. Zondag, de h.h. Missen te 7, half 9 en half 11 de Hoogmis, 's Nam. om 3 en 5 uur Catechismus; om 6 uur Lof met Rozenhoedje en Litanie. Vrijdag, om 7 uur Oefening van den H. Kruisweg. Zaterdagavond 7 uur Lof met Rozen hoedje en Litanie. De gebeden worden verzocht voor Martinus Dijt en Cathar. JongeneeleD, geb. Bouwer, die in den Heer zijn overleden. Zondag, Feest van de II. Bonifacius en gezellen, martelaren, half 8 Vroegmis, 10 uur Hoogmis, 's Avonds om 6 uur Lof. Deze week wordt de Kerk schoonge maakt. Alleen Maandag en Zaterdag de h. Mis om kwart over S. Zondag, de h.h. Missen te 7 uur, half 9 en de Hoogmis ten 10 uur, des namid dags tei-8 uur de Vespers. Dinsdag, ten half 11 Veni Creator en huwelijksinzegening van J. C. T. Larsen en W. M. P. Karis. waarna gez. h. Mis. Zaterdagavond ten 7 uur Lof. Gedurende de week zijn de h.h. Missen ten 7 uur eD half 9. De gebeden worden verzocht voor Ludovicus Joannes van Erven Dorens, die met de laatste H. Sacramenten dei- Stervenden is voorzien. In ondertrouw zijn opgenomen J. C. T. Larsen en W. M. P. Karis. Zondag, Heden 1ste Zondag der maand, te verdienen volle aflaat. Na den middag kwart over 2 Catechismus, 3 uur de Vespers. Catechismus volgens gewoonte. Donderdagmorgen, H uwelij ksplech tig- heid, te half 11 gez. li. Mis met Veni Creator. Zaterdag, gelegenheid tot bieehten des morgens na de h. Mis tot 10 uur en des namiddags van 58 uur. Zondag a.s., Dag van Aanbidding, te 7 uur zal Ons Heer ter aanbidding worden uitgesteld. Om half 8 de h. Mis. Dien dag te 7 uur 's avonds plechtige sluiting met assistentie van Heeren Geestelijken, processie en Te Deum Laudamus. De feestpredicatie zal gehouden worden door den WelEerw. Heer A. Lühn, kapelaan te Spaarnwoude a. d. Lie. Zondag, 7 u, Vroegmis, 10 u. Hoogmis, half 3 Lof ter eere van den H. Jozef. Dinsdag, half 8 de h. Mis ter eere van den H. Antonius. 's Avonds geen Lof Woensdag, geen h. Mis. Maandag, Dinsdag en Donderdag, de h. Mis om half 8. Andere dagen om half 9. Zaterdag, 5—8 uur biechthooren. Deze week de Catechismus Zondag, Vrijdag en Zaterdag. In ondertrouw zijn opgenomen Bernardus Franciscus Zonneveld en Elisabeth Maria Klitsie. Zondag, half 8, voor Agatha van Hage huisvr. van Joes Burger, 10 uur, Geeste lijk en tijdelijk welzijn der parochie. 1 uur Catechismus, 's Avonds 7 uur Broeder schapslof en de Litanie van alle Heiligen voor de vruchten der aarde. Onder de h.h. Missen collecte voor kerk en school. Maandag, 7 en 8 uur voor de Roomsch- Katholieken, die telJmuidenzijnscheep- gegaan en in of vp zee het leven hebben verloren. Voor de h. Mis van 8 uur zal de Litanie v an alle Heiligen gebeden wor den voor de vruchten der aarde. Dinsdag, 7 uur, voor de Roomsch-Ka- tholieken, die te IJmuiden zijn scheep- gegaan en in of op zee het leven hebben verloren, 8 uur voor overledenen. Litanie van alle Heiligen. Woensdag, 7 en 8 uur voor overledenen, 's Avonds 7 uur Lof en Litanie van alle Heiligen. Donderdag, 7 en 8 uur Overledenen. Litanie van alle Heiligen. Vrijdag, 7 uur voor overledenen, 8 uur, geloovige zielen. De feestdag van de H.H. Martelaren van Gorcum. 's Avonds Lof ter eere van de H.H. Martelaren en de Litanie van alle Heiligen. Zaterdag, 7 uur, bekeering der zondaren, 8 uur, Maandstond voor de Wed. Quaad- manHerben. Litanie van alle Heiligen. Des namiddags van 48 uur gelegenheid tot biechten. De gebeden worden verzocht voor Joannes Huijer die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden is voorzien en voor de Wed. M. QuaadmanHerben, Dirk Stroet en Joannes Demmers, die in den Heer zijn overleden. Zondag, 7 uur Vroegmis, half 10 Hoog mis, half 2 catechismus half 3 de Vespers, 's Avonds te half 7 Congregatie der Aarts broederschap van de H. Familie. Woensdag, 8 uur, gezongen Jaargetijde voor Agatha van Duin, huisvrouw van J. Dekker. In de week de h. Mis om 8 uur. Zondag, 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog mis, half 3 de Vespers. Donderdagavond 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Zaterdag, 7 uur Lof ter eere v. d. H. Maagd. De gebeden worden verzocht voor Nicolaas Bank, die in den Heer is overleden. Zondag, 7 uur Gemeente, half 10, tot zekere intentie, Des namiddags 2 uur de Vespers. Maandag, 8 uur, Dirk Groen en Guurtje Meijne, half 9, Franciscus Berkhout en Anna Wittebrood. Dinsdag, 8 uur, overl. fam. Al brink, half 9, Mathijs Bakkum en Antje Wiebes. Woensdag, 8 uur, Willem Duindam, half 9, Oornelïs en Willem Smit. Donderdag, 8 uur, Jaarl. dienst Mijntje Groenland, half negen gezongen h. Mis ter eere van 't Allerh. Sacrament. Vrijdag, 8 uur, ter eere van den H. Antonius, half 9, Cornells Jansz. Scher mer. Zaterdag, 8 uur, Mathijs Groot, half 9, Maartje Schee en Nicolaas Meijne. Des namiddags o a 4 uur biechtgelegenheid, 's Avonds 7 uur Lof. Zondag, te 7 uur en half 9 de stille h.h. Missen, 10 uur de Hoogmis. '3 Nam. 2 ure Catechismus, 3 ure de Vespers, 6 u, Lof. Donderdag, half 9 gezongen h Mis ter eere van het H. Sacrament, 's Avonds half 8 Lof. Zaterdagmiddag van 4 ure af gelegen heid om te biechten. Van 13 tot 18 Juli zal de kerk wor den schoongemaakt en zullen de h.b. Missen en verdere godsdienstoefeningen in de kerk achterwege blijven. De gebeden worden verzocht voor Maria Joanna van Tongeren. Franciscus Joannes Bos, •Joanna Drieman geb. v. Beek en Catharina van Hout geb. Bleij, die met de laatste II. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Anna Broeders, wed. Dielens, Joannes Klooster en Wilhelmina Hoeks, die in den Heer zijn overleden. Zondag, half 8 Vroegmis, 10 uur de Hoogmis, 3 uur Lof met voorbereiding voor het H. Vormsel. Maandag, kwart over 8 h. Mis. Dinsdag, kwart over 8 k. Mis, 's avonds half 8 Lof met oefening tot voorberei ding voor het H. Vormsel. Woensdag, kwart over 8 h. Mis,'s mid dags van 4 tot 8 uur gelegenheid om te biechten. Donderdag, half 8 gezongen h. Mis met toespraak en generale Communie der vormelingen, om 1 uur plechtige toedie ning van het H. Vormsel. Vrijdag, kwart over 8 h. Mis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 10