Van Veen's Thee de beste. Kruisstraat 34 ANEGANG 1 Mengelwerk» De Sigaar. HAARLEM. OFFICIEELS KERKLIJST. VOGELENZANG. LISSE. NOORDVtfliKERHOUT. VOORHOUT. HAARLEMMERMEER (aan de Lijnden.) HOOFDDORP. De Kerkberichten, die te laat in kwamen voor dit nummer, zijn op genomen in de NIEUWEHAAR- LEMSCHE COURANTvanheden. C&emisclie Wasscberij Yervery Houtstraat "V^/haarlem Telef. 426-1046 R. K. VEREENIGINGEN. Afdeeling BENNEBROEK en O. Afdeeling LISSE. Sint jozefsgezellen-Vereeniging. R. K. Militaire Vereeniging. {Humoreske.) 't Was op eenen Zondag tegen den middag. De godsdienstoefening was voorbij en de kerkgangers waren reeds uit elkaar gegaan 'n deel ging naar huis, 'n deel naar de café's 'n deel wandelde en 'n ander deel legde zijne officieele visites af. Achsenhausen was 'n kleine stadje waarin de fijne mode ver genoeg was doorgedrongen om er de gewoonten der elegante wereld welig doen bloeien. Zoo vertoonde het zich heden in eene feestdos, dien zich niet elke naburige ge meente kón veroorloven. Yan alle gevels wapperden vlaggen, tevens waren zij met kransen en guirlanden versierd en van den naasten heuvel donderden van tijd tot tijd mortier schoten over de stad. Een gewichtig feest werd heden gevierddieren- keuring door Zijne excellentie, den Heer President van 't Bezirk. Deze hooge heer werd in 't middaguur verwacht, waarom zich de notabelen der stad in groote opgewondenheid bevondende aankomst van Zijne Excellentie had allen schijnbaar den eetlust bedorven. In dezen kritischen tijd was het, dat zich de winkeldeuren van 't voornaamste verkoophuis op het stadsplein openden en'n jonge man in frack en cylinder naar buiten trad, neen vloog want hij maakte 'npaar monsterachtige spron gen, alsof hem een onzichtbare kracht daartoe gedreven had. Doch de jongeling matigde allengs zijnen haast en schreed glimlachend in de ingeslagen richting voort, alsof hij de versnelde sprongen in boven matige vreugde had gedaan. Maar 't was echter zoo niet. De gemeente secretaris Klemens Rübele had zoo even bij den heer J. Goldberger om de hand der dochter gevraagd. De principaal der firma Goldberger en Co. was daardoor zoo opgewon den geworden dat hij zijne waar digheid als voornaamste koopman der stad en als gemeenteraadslid vergat en handgemeen werd. Kle mens viel uit de wolken 'n zeer treurige val 1 In doffe berusting ging de ongelukkige sollicitant weg en dacht aan niets anders dan aan den hem overkomen smaad. Daar klonk hem plotseling een vroolijke groet tegen; drie heeren hielden hem aan en namen hem in 't midden. „Nu voorwaarts, in 't café ["neu riede een hunner, die als tenor eener zangvereeniging voor zich eene domineerende stelling innam. Ga mede, Klemens, zeide de andere en „voorwaarts, marschl" commandeerde de derde. Riibele trok zijne schouders op en antwoordde: Bedaart, mijne heeren, ik kan onmogelijk medegaan; gij weet, binnen een uur komt de president en ik heb nog veel te doen. Staatszaken verontschuldigen natuurlijk, zei de tenor, 't Spijt ons zeer, doch half! Ik heb heden een kistje keurige sigaren cadeau ge kregen, daarvan mag ik er u toch eene aanbieden? Daarop kon Rubele niet „neen" zeggen; hij haalde uit de hem toe gestoken sigarenkoker 't eenig over gebleven exemplaar uit. Belieft ge vuur? Dank u zeer, ik kan thans niet rooken, daar ik den Heer Burgemeester tot ontvangst van Zijne Excellentie afhalen moet, be merkte Rubele. Jammer, riep de tenor. Nu haast u, opdat u de president niet ontsnapt. Rubele groette en stak de sigaar in zijn nog geheel ledigen koker; hij had er bij Goldberger willen koopen, doch daarvoor geen tijd meer gevonden. De drie heeren keken hem nog een oogenblik na en gingen toen lachend huns weegs. Die zal 'n gezicht zetten, als de geschiedenis losbarst, zeide de tenor. Hij gheeft geen vermoeden, dat hij een raket-sigaar gekregen heeft, die na een paar trekken los brandt, hal ha! En weet ge wie mij die sigaar gegeven heeft? Nie mand anders dan de oude Goldber ger; hij heeft me opgedragen, ze aan den heer Riibele af te geven, wijl hij hem straffen wilde, dat hij zijne dochter het hoofd op hol heeft gebracht. De inktvisch en de rijke Goldberger I Onder dergelijke liefderijke ge sprekken wandelden zij verder, tot ze eindelijk in de deur eener her berg verdwenen. Rübele ging naar [het raadhuis en begaf zich in de burgemeesters kamer, om dezen temelden, dat alles voorbereid was. Het eerwaar dige hoofd der stad gaf 'n genadig knikje en ging zelfs zoover 'n bij zonderen lof uit te spreken. Ge hebt uwe zaak zeer goed afgedaan; ik zal voor eene buiten gewone aanbeveling zorg dragen. Voor heden, steek 'n paar sigaren op bij deze woorden schoof hij hem een kistje toe 't zijn echte geïmporteerden, die ik voor de feesttafel gekocht heb. Hoogst verrast nam de secretaris twee stuks, stak ze in zijn koker en stamelde roerende woorden [van dank. Al goed, antwoordde de bur gemeester, thans moeten we echter naar 't station, vergezel mij! Hij trok den kantoorjas uit en stak zich in zijnen rok, daarna zette hij den cylinder op, trok de glacés aan en ging met Rübele andaar. De president kwam op den be paalden tijd en werd door den bur gemeester alleieerbiedigst begroet. Nadat de beambten der stad en de stadsraden voorgesteld waren, werd de president op zijnen uitdrukke- lijken wensch naar de feestweide gebracht, daar hij nog vóór het diner eene kleine inspectie onder het rundvee houdenwilde. Natuur lijk volgden de op het perron ver zamelde rokken en cylinders den hoogen heer. Deze, een minzaam oud-gezel, schreed in levendig ge sprek met den burgemeester gewik keld, terstond naar het terrein, waar de beesten stonden, om deze te be zichtigen. Hij sprak zijne volle te vredenheid over de goed verzorgde dieren uit en ging goed geluimd er tusschen rond. Plotseling keerde hij zich naar den burgemeester en zeide: Waarde heer burgemeester, ik heb helaas mijne sigaren in mijne handtasch gelatende stallucht werkt op mijne zenuwen. Zeker, zeker, antwoordde deze dienstwaardig en zocht naar zijn sigarenkoker, maar hij had hem in 't bureau laten liggen. Daar viel hem in, dat hij den secretaris van de feestsigaren had gegeven. 'n Oogenblik, excellentie, ver zocht, hij en riep Rübele aan zijne zijde. Geef me spoedig uw sigaren koker, zijne excellentie vraagt om eene sigaar. Ge krijgt ze weldra van me terug. Daarop vloog hij naar zijne ex cellentie en bood hem eene sigaar aan. Goedig lachend nam de pre sident ze in ontvangst terwijl hij opmerkteZe is toch niet te zwaar. Integendeel, excellentie, lek ker, koogfijn import i verzekerde de burgemeester. „Wie heeft vuur?" 'n brave landman, begeleider van 'n machtigen stier, trok 'n lucifer uit den zak, wreef ze aan de broek en reikte ze den hoogen Heer over, die vriendelijk dankend de sigaar aanstak. Hij deed :n paar trekken toen plotseling 'n slag 'n vonkenregen spatte uit de sigaar, welke de president verschrikt van zich slingerde. De stier maakte 'n reusachtigen sprong, liet den kop zakken en ging er met z'n geleider van door. Zijne Excellentie redde zich door een zijsprong, waarbij hij met beide voeten op 's burgemees ters eksteroogen belandde, er ont stond eene paniek, verscheidene werden overrend en vielen ter aarde, 't was eene hatelijke scène! De burgemeester, eene ware jammer- gestalte, zag met smeekende blikken hopeloos naar zijnen hoogen gast op. Deze zeide geene syllabe en keerde zich om, om te gaan. „Excellentie" bracht de burge meester eindelijk in den klagendsten toon uit „ih" Geen woord s. v. p.", antwoordde de president, „geen woord! Ik verwacht, dat ge me dit schandaal zoo spoedig mo gelijk zult opklaren!" PISCAER's - - - SCHOENENMAGAZIJN. Het beste adres vosr solied werk. de burgemeester den heer Excellen tie vooruit, tot naar het [gemeente huis. ^.Daarop verdween hijThans kwam er leven in den braven man. De stadsagent moest het raadslid Goldberger voorbrengen. Ondertus- schen werd de secretaris Rübele aan een pijnlijk gehoor onderwor pen. Bijna had de burgemeester uit het stedelijk museum de duim schroeven laten halen. Rübele wist niets van eene vuurwerksigaar. Derhalve moest zij onder de door Goldberger geleverde sigaren zijn! Met Goldberger gaf het eene schrik kelijke scène. De burgemeester slingerde hem de kist voor de voe ten, dreigde met gerechtelijk on- djrzoek en sprak de verwachting uit, dat Goldberger voor hem een voetval zou doen. Deze stond als verpletgeen mensen wist, wat de vertwijf. man van plan was. Rü bele alleen behield zijne bedaard heid; hij herinnerde zich de sigaar, die hij van den tenorzanger had gekregen en ging weg, om dezen te zoeken en te verhooren. Hij vond hem met zijne gezellen in de herberg en deelde hem de schrik kelijke gebeurtenis mede. Hij be toogde, dat de ontwerper dezer on gehoorde scène eene strenge be straffing tegemoet zag, verzekerde, dat hij degene, die het hem ge speeld had, iets zou aandoen, dat hij z'n leven lang daaraan zou denken. Thans begonnen ze te biechten, en spoedig had Rübele het geheim der sigaar uitgevorscht. Met grimmig welbehagen ging hij naar Goldberger. Den verbaas den huisdienaar zeide hij, dat hij met zijnen principaal over dienst zaken moest spreken. Deze ver scheen; toen bij Rübele zag, vroeg hij barsch, wat den heer R. nog maals terugvoerde. „Mijnheer", be gon de jonge man, „ik weetalles" uwe klapsigaar is in den beginne aan het goed adres gekomen, daarna echter aan 't geheel verkeerde. Ik zal de geschiedenis aan den heer president, den burgemeester en den dagbladredacteur verbalenuwe persoonlijke eer en die uwer firma is weg. Goldberger was eene be roerte nabij: met bevende lippen murmelde bij„Dat zult ge niet doen. Waarom niet?" zei Rübele. Dat, wat ge mij heden aangedaan hebt, hadt ge ook niet moeten doen. Thans hebt ge u eenvoudig onmo gelijk gemaakt. Ik alleen, behalve die heer, dien ge tot mijne opwach ting hebt uitgenoodigd, weet den waren gang van zaken en ik zal slechts onder ééne voorwaarde zwijgen!" t Bloed steeg Goldberger naar 't hoofd, in de hoogste opgewonden heid liep hij de kamer op en neer eindelijk haalde hij diep adem en riep zijne dochter. Terstond ging de deur der zijkamer open, en het meisje verscheen op den drempel. Goldberger beet zich op de lippen, en zeide daaropIk heb me anders bedacht 1 Natuurlijk wareu de jon gelui enkel vreugde en Rübele riep hoogst verrukt uit: „Alles zal te recht komen, papa, kom slechts op het diner." Daarna ijlde hij spoorslags naar het verblijf van den president en verzocht om genadige audiëntie. De president zat in eenen leuning stoel, rookte en zag er in het ge heel niet meer boos uit. De secre taris vatte moed en verhaalde alles, gelijk het zich werkelijk had toe gedragen, en bad Zijne Excellentie genade te willen doen gelden. De goedige oude heer was zichtbaar verheugd over de openhartigheid van den secretaris en zeide, dat zijnerzijds de zaak afgedaan was, Gelijk in begoten poe o stapte en dat hij, m«jt het oog op de Zaterdag, kwart over 8 h. Mis en 's nam. Van 4—8 uur gelegenheid om te biechten. De gebeden worden verzocht voor Agatha Maria Witteman, Wilhelmina Wensveen, geb. Wïllemse, en Martinus van der Linden, die in den Heer zijn overleden. Zondag, ten half 8 de Vroegmis en ten 10 uur de Hoogmis. Des middags ten half 2 oefeningen voor de vormelin gen, ten half 3 de Vespers. Maandag, Dinsdag, Woensdag en Don derdag, de h.h. Missen te half 8 en 8 uur. Donderdag, onder de eerste h. Mis ge nerale Communie der vormelingen. Des namiddags ten 1 uur plechtige toediejj ning van het H. Vormsel in de Parochie kerk te Bennebroek. Vrijdag en Zaterdag, de h.h. Missen ten half 8 en 8 uur. Woensdag, geen Catechismus. Zaterdag, Catechismus ten half 12. Zondag, 7 ure en half 9 de gelezen h.h. Missen met onderrichting, te 10 ure de Hoogmis met predikatie, 's namiddags te half 2 onderrichting voor de vormelingen, te half 3 de Vespers waaronder de Ro zenkrans zal gebeden worden, 's Avonds te 7 ure Lof en eereboete aan het God delijk Hart van Jesus. Maandag, slechts 2 h.h. Missen te half 8 en half 9. Woensdagmiddag te 1 ure zal Z. D. H. de Bisschop van Haarlem het H. Vormsel toedienen. Donderdagavond te half 8 Lof waaron der de Rozenkrans zal gebeden worden. Zaterdagmiddag van 3 ure af gelegen heid om te biechten, 's Avonds te half 8 Lof, waaronder de Rozenkrans zal ge beden worden. Zondag, 7 uur stille h. Mis met onder richting, 10 uur, Hoogmis met predikatie, '"s Namiddags 2 uur Lof. De gebeden worden verzocht voor Joanna v. Dam, wed Willem Broekhof, Wilhelmina Adriana van Niekerk, wed. van Henricns Remmerswaal en Laurentia Dobbe huisvrouw van Joannes van der Meer, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Cornelia Maria van Nieuwendijk, hvr. van Joannes Hiep, die in den Heer is overleden. Zmdag, de h.h. Missen ten half 8 en 10 uur. Te half 2 Catechismus en te half 3 Lof. Dinsdag en Donderdag, Catechismus. Vrijdag, ten 8 ure gezongen h. Mis ter eere van het Allerh. Hart des Heeren. 's Avonds ten 7 ure Lof. Kerkv.d. H. Franciscus van Sales. Zondag, 7 uur Vroegmis 10 uur Hoog mis. Voor de Hoogmis 9 u. Catechismus Na den middag 3 uur Lof met Rozen hoedje. Dinsdag, half 9, gez. h. Mis, ter eere van den H. Antonius. Zaterdag, 's nam. van 48 uur gelegen heid om te biechten. In de week alle dagen de h. Mis ten half 9. Ten 9 uur Catechismus. Zondag, 7 uur wed. J, Ban, geb. Mar- garetha Kuiper. 10 uur Parochie. 3 uur Vespers. Maandag, 8 en half 9 beide voor Mgr. B. Dankelman en overl. ouders. Dinsdag, 8 uur, Jan Hendrik Stam- meijer, half 9, Karei van Brienen. Woensdag, 8 uur, Michael Jansen, als lid van Piëtas, half 9, Willem v. Duuren. Donderdag, 8 uur, Cornells Beers en Anna Tol, half 9, Adriana Hack, hvr. van Jan Bus. Vrijdag, 8 uur, Maria-busje, half 9, Ni- colaas van Leeuwen en Anna Bakker. Zaterdag, 8 uur, Z.Eerw. Heer Joannes Steenvoorden, half 9, Mgr. B. Dankel man. De R. K. Vereenigingen van Haar lem en Omstreken vinden in deze rubriek gelegenheid om KORTE (ook huishoude lijke) mededeelingenagenda's enz. bekend te maken. Nederlandscha R. K. Volksbond Afdeeling Haarlem. Zondag 5 Juli, te kwart voor 1 uur, Bakkersgilde „Sc. Hubreeht". Maandag 6 Juli, half 9 uur Ondersteu ningsfonds. Half 9 uur bestuursvergade ring Typogra ven trilde. Dinsdag, 7 Juli, 8 tot 9 uur „Hulp in Nood". Woensdag 8 Juli, 9 uur repetitie Zang- vereeniging. Half 9 uur bestuursvergade ring Houtbewerkersgilde. Half 9 bestuurs vergadering Bouwvereeniging. Donderdag, 9 Juli, half 9 uur, Rede rijkers. Vrijdag 10 Juli, half 9 Hoofdbestuur. Half 9 Propagandaclub. Zaterdag, Half 9 zitting Spaarbank „St. Antonius van Padua." 89 uur zitting Hulpspaarbank (Schoterkwartier). Half 9 spaarkas „St. Nicolaas" (winterprovisie). Van half 9 tot half 10 inschrijving van nieuwe leden en zitting Coöperatieve Bakkerij. MEDEDEELINGEN. Het informatiebureau bestaat uit de heeren W. A. J. v. d. Kamp, Jansweg 20 G. F. C. Hooij, Spionkopstraat (Scho terkwartier); H. J. v. dVeer, Kleine Hout straat 52 en A. Klein, Korte Annastr. 9. Namens het Bestuur, T. H. BROEKHUIJZEN, le Secr. Linschotenstraat 31. Dinsdag 7 Juli, algemeene vergadering 's avonds half 9 uur. Rekening en ver antwoording penningmeester. Mededee lingen omtrent den bouw. Namens het Bestuur, J. A_VERNOOIJ, Secr. Bondsgebouw: Dorpsstraat C 115. Zaterdag 4 Juli, 's avonds van 8 tot 9 uur, zitting Spaarkas. Zondag, van 121 uur, repetitie Zang. Zondag half 5 precies, huish.-vergade ring voor de afdeeling. Punten van be handeling zijn: Opening door den voorz. Lezen notulen. Installatie. Verkiezing 2e penningm. Benoeming van 2 verificateurs. Ampele bespreking van de quaestie van den dag. Gewichtige mededeeling van het bestuur en zoo er uog tijd is rondvraag. Een woord van aansporing voor de leden mag voor deze vergadering niet achterwege blijven. Men trachte diegenen, die anders niet ter vergadering komen, eens mede te brengen. Elk dus in zijn omgeving zijn best ge daan, en er is Zondagavond een zaal vol mannen. Namens het Bestuur, A. H. SCHRAMASecr. HAARLEM- Vereenigingsgebouv Zoetestraat No. 3 Geopend des Zondags van 12-3 en \an 5-10 uur. Op werkdagen van 6 tot 10 uur 's avonds. Zoetestraat 13. Het gebouw is dagelijks geopend, des avonds van 610 uur en op Zon- en Feestdagen den geheelen dag. R. K. Ver-leniging tot bescherming van meisjes, gen. „St. Martha." Het Bemiddelingsbureau der Vereeni ging is geopend eiken Dinsdagmiddag van 12—2 uur, voor betrekkingen als dienstboden enz., Donkere Spaame 22. R. K. Zangvereeniging ARTI ET RELIGIONI. dir. de Heer JAC DE JONG. A. s. Dinsdag wordt als naar gewoonte de repetitie gehouden des avonds ten 8 uur (precies) voor de dames, ten 9 uur voor de heeren. Trouwe opkomst wordt dringend ver zocht. Gelegenheid bestaat zich aan te mel den als candidaat voor deze vereeniging. xix fXX fxf X fxfX 4 X fX fx 4 XX IS x|xfxjxfxjxfxfxjx4x4x4xjx

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 11