DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. onze Roomsche Courant BINNENLAND. Zaterdagavondpraatjes. Kinderhuisvest 29-38-33, Haarlem BUITENLAND. ZATERDAG 4 JUL! Ï908. 33st3 Jaargang No. 6926. Bureaux van Redactie en Administratie: lira tere, Telefoonnummer1 1426. Dit nummer bestaat uit uier bladen, iu. o. de O f- ficiëele Kerk lijst en het Geïllustreerd Zondags blad in 16 bladzijden. EERSTE BLAD. Amsterdamsche Tijd. Dispensatie. Verspreide Berichten. Gemengde Berichten. 4 JÜLI, yy Hl Elff HURLEMSCHE COURUT ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlem I1.88 Voor de plaatsen, vaar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Aisonderlijko nummers 1.8L 0.06 PRIJS DER ADVERTENTE&N: Van 16 regelsf0.60 (oontant)f 0.50 Sik* regel meer0.30 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 26 cent per advertentie 3 contant. tooo Alle betalende abonnés op dit blad zijn, volgens de bepalingen en onder de beperkingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor bedragen van: '=p- 400'— 310 ss 150^ 100 w? 60 sf 15 GULDEN by verlies van écu anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuws Gracht 11. De Directeur der „Nieuwe Haar lemsche Courant" noodigt alle Katho lieken van Haarlem en Omstreken lit, hun aanvragen om dienstperso neel of dienstaanbiedingen in te willen plaatsen. Zoo heeft de Tweede Kamer dan, als bij verrassing en in een oogwenk, even voor zij op vacantie ging den Greenwich tijd uit de spoorboekjes geschrapt. Als de Eerste Kamer er óók zoo over denkt, dan zullen we bij den eerstvolgenden winterdienst van de spoorwegen den Amsterdamsche tijd in onze spoorboekjes en op onze stationsklokken vinden, en zal elke gemeente des vaderlands zich wat den tijd betreft, te richten hebben naar de hoofdstad. In één opzicht betreuren we dit besluit, dat wel ietwat overijld lijkt genomen, ondanks de lange voorbe- ™ding buiten de Kamer. Want het groote gewin aan zonne licht, dat de Midden-Europeesche tijd ons geven zou, en dat voor den handel- dnj venden middenstand b.r. van zooveel gewicht zou zijn geweest, zullen "e nu missen. De Midden-Europeesche tijd is zelfs met verdedigd in de Kamer, wat te vreemder is na de vele hartstochte lijke verdedigingen die deze tijdsbe paling buiten de Kamer heeft genoten. Intusschenin een ander opzicht is het gevallen besluit toch toe te juichen: want het geeft éénheid. De malle berekeningen van „10 uur 7i minuten" en van dien aard zullen nu vervallende vraag „welken tijd hebt u hier zal van de historie worden; als we nu op de klok kijken, zullen we ook in werkelijkheid weten hoe laat het is, en de roode derde wijzer kan worden afgenomen. De eenheid van tijd komt nu, dkt is het groote voordeel. En dat die eenheid zich schikt naar Amsterdam wel, dat mag dan uit het oogpunt van economisch leven niet zoo aan bevelenswaardig zijn als de Midden- Europeesche tijd wat, toch zit er kantje nationalen trots aan en natio naal gevoel, dat weer goed doetl Wij hebben de aandacht erop ge vestigd, dat Vrijdag 17 Juli a. sop den eersten dag van de groote jubi- leumsfeesten van den A.N.W.B. te dezer stede, de onthoudingswet voor ons. Katholieken, zou gelden, wat met het oog op de enorme drukte tot on- gewenschte gevolgen zou kunnen lei den. Het hoofdbestuur van den A.N.W.B. heeft den wensch, door de ,^fieuwe Haarlemsche Courant" gegeven, zich in het oor geknoopt. En het heeft zich tot Mgr. den Bisschop gewend met een verzoek om dispensatie. Zooals onder „Stadnieuws" heden wordt gemeld, heeft Mgr. toegestaan dat de onthoudingswet op dien dag voor leden van den A.N.W.B. die de feesten medemaken, worde opgeheven de Roomsche Haarlemsche feestgan gers zullen dus zonder gewetensbe zwaar ook op Vrijdag in hotels of restaurants of particuliere gelegenhe den met de anderen aan tafel zitten en vleeschspijzen gebruiken. „De Kampioen" van gisteren meldt, dat bij het afdrukken van dat blad het hesluit van Mgr. nog niet bekend was. Wij zijn zoo gelukkig, nu de toe stemming van Z. D. H. den Bisschop te kunnen berichten en we verheugen er ons over, dat we door op deze zaak te wijzen, voor velen een moeilijkheid om naar ue Haarlemsche feesten te komen, hebben uit den weg geruimd. DUITSCHLAND. Tegenspraak. Het bericht dat keizer Wilhelm met den Czaar een ontmoeting zou hebben, wordt nu officieel tegengesproken. Dat is, na de besliste berichten die zelfs plaats en tijd gaven, wel wat vreemd. Men meent nu dat er eéh kink in den kabel is gekomenis dat zoo, dan lijkt het ons zonder eenigen twijfel een overwinning van de Engelsch- Russisch-Fransche politiek op die van keizer Wilhelm. MAROKKO. De Fransche politiek in Marokko. De sympathie van Frankrijk voor Abdul Azis en tegen Moelai Hafid is weer eens door een geruchtmakend feit bevestigd. Generaal d'Amade heelt namelijk de haven Azemmoer, in het gebied der Sjaoei's bezet, onder het voorwendsel dat deze laatste stam onrustig wordt en gekalmeerd moet worden door een troepenbezetting. Maar de eigenlijke oorzaak van deze bezetting, waarvan het telegrafisch bericht nó reeds groote opwending heeft veroorzaakt, ligt elders. Azem moer was namelijk de eenige haven, die door een pasia van Moelai Hafid bestuurd werd. De tolbeambten van Moelai Hafid betaalden stiptelijk de (50 pet. van de inkomende rech ten, die aan Frankrijk toekwamen, en er waren totnuloe geen onlusten voor gevallen. Nu Frankrijk aldus de laatste ver- bingslijn van Moelai Hafid met de zee afsnijdt, hoopt men, hem zooveel sneller te Fes te kunnen uithongeren. Moelai Hafid zal thans, naar men verwacht, enkel en alleen op de bewo ners van Fes en de stammen in het binnenland als belastingbetalers kun nen rekenen, en dat zal verzet en vijandigheid tegen zijn heerschappij uitlokken. Men ziet duidelijk wat Frankrijk's toeleg is. En de mogendheden schijnen daaraan niet veel te kunnen veranderen, al zullen de Duitschers vooral zeer toor nen Reuter seint nu wel uit Parijs, dat de Fransche regeering, om alle op schudding te voorkomen, reeds aan d'Amade geseind heeft dat hij zich binnen de huidige grenzen van het bezette gebied heeft te houden, zonder zich te laten verlokken buiten de vaste punten. Maar dat is een doekje voor 't bloeden I Moelai Hafid's kustplaats heeft hij verloren: dkt is de kern der zaak. En die blijft zoo. ZUID-AFRIK A. Den goeden weg op. De Oranjerivier-kolonie en haar nieuwe eigen regeering toont zich vol bloed Afrikaandersch. De Wetgevende Vergadering van Bloemfontein nam gisteren met 30 tegen 8 stemmen in tweede lezing de onderwijswet aan, waarbij de Neder- landsche en Engelsche taal op voet van gelijkheid worden geplaatst als voertaal voor het onderwijs. Het gebruik van de eene of de andere taal wordt ter keuze van de ouders in elk district gelaten. Terecht zeide de energieke minister Herzog, dat de Nederlandsche ouders recht hebben op de Nederlandsche taal bij opvoeding bunner kinderen, precies evenveel als de Engelsehen op hun taal I Bravo De Portugeesche konings moord. In het Portugeesche Hoogerhuis is een hevige discussie voorgekomen over den moord op koning Carlos en den kroonprins. De senator Arfoun verklaarde dat in een vergadering, die, een paar dagen voor den moord op den koning, door de leiders van de liegeneradores, de progressieven en de republikeinen belegd was, het plan werd gesmeed, om de geheele koninklijke familie, met uit zondering van koningin Maria Pia, die men, om diplomatieke moeilijkheden met Italië te vermijden, wilde sparen, te ver moorden. Daar werd echter tegen inge bracht, dat het een grove politieke fout zou zijn, om de geheele koninklijk* fa milie om te brengen, en ten slotte werd men het eens over het plan, om den koning en Franco uit den weg te rui men. Buica en Costa, de twee moor denaars, kregen 48,000 en 24,000 gulden. Op den dag van den aanslag werd Franco echter beschermd door een geleide van ruiters, zoodat men hem niet kon treffen. Buica en Costa vuurden daarom op den Koning, maar hun vrienden verloren hun tegenwoordigheid van geest en vuurden mee, in plaats van de moordenaars te helpen bjj hun ontsnapping. Arfoun voegde erbij, dat verscheidene leden van de tegenwoordige Portugeesche regeering ip het complot waren. Zoo noodig, zou hij hen noemen De rede verwekte een groot kabaal, de pairs schreeuwden door elkaar en balden hun vuisten tegen Arfoun. Het was noodig, om de vergadering te schorsen. Franco blijkt toch meer en meer gelijk te hebben gehad Spoorwegongeluk in Amerka. In Missouri (Vereenigde Staten) zijn twee sneltreinen op elkander geloopen. Acht reizigers zijn dood, twintig gewond. De laatste toevlucht! De ver- eeniging van hoteleigenaars te Ostende heeft zich, in verband met het optreden van de j ustitie tegen de speelgelegenheden, tot den koning gewend, met het verzoek, alles te doen, „wat de stad van den ondergang zou kunnen redden." Revolutie in Zuid-Amerika. Een der Zuid-Amerikaansche staten, Paraguay, heeft weer eens zijn revolutie. Er is opstand, en de president is met een leger bezig, zijn gezag te verdedigen. Crisis in Japan. Het Japansche mihisterie-Saïonje is afgetreden wegens financieelemoeilijkheden, waaronder Japan nog altijd gebukt gaat. Katsoera wordt ministerpresident. Versten in de 1 ucht. De Koning en de Koningin van Wurtemberg hebben gisteren een tocht met het luchtschip van ZeppeÜD rond het meer van Constans medegemaakt. Hofberichten. H. M. de Koningin-Moeder zal op 14 Juli a.s. te Soestdijk het jaarlijk- sche tuinfeest geven. De stafmuziek van het 5e regiment infanterie zal bij deze gelegenheid een matinée geven. De Prins bij de Koningin-Moeder. Prins Hendrik bracht gisteren een bezoek aan de H. M. K minginMoeder op Soestdijk en vertrok gisteravond te 8 uur naar IJmuiden. Prins Hendrik op de Heemskerk. Precies op tijd, 11.02 gewonen tijd, stoomde de trein gisterenavond IJmui den binnen. Prins Hendrik, gekleed in groot tenue admiraalsuniform, verge zeld van zijn adjudant baron Van Asbeck, werd verwelkomd door burge meester Weerts van Velsen en den commandant Mouton van de „Heems kerk". Deze vier heeren namen na het verlaten van het station plaats in een open rijtuig, waarmede gereden werd naar den eersten aanlegsteiger in de buitenhaven. Deze steiger was verlicht door de zorgen van den heer De Bruyes Tack, havenmeester van het Noordzee kanaal, die met een stevigen handdruk door den Prins werd begroet. Hij ge leidde Z. H. naar de stoombarkas, welke onmiddelijk naar de „Heems kerk" afvoer. De „Heemskerk" vertrok te half twaalf. Hit de Staats-Coorant. Bij Kon. besl. van 2 dezer is be noemd tot notaris binnen het arron dissement Haarlem, ter standplaats de gemeente Monnikendam, T. de Koe, candidaat-notaris te Haarlem, in de plaats van D. Costerus, overleden. De gewone audiëntie van den mini ster van landbouw, nijverheid en han del zal op Woensdag 8 Juli e.k. niet plaats hebben. Dr. Kuyper naar 't buitenland. Dr. A. Kuyper is gisterenmiddag te 4 uur voor geruimen tijd naar het buitenland vertrokken. De ministers Heemskerk, Talma en Idenburg waren bij het vertrek aan wezig. a De Delfsche Lustrumfeesten. De feesten loopen teneinde. Gisteren gaf de stafmuziek van het 4e reg. In fanterie op 't feestterrein een matinee en 't steekspel werd herhaald. De Senaat van het Delftsche Studentencorps met de gast-Senaten van Leiden en Utrecht, kwamen binnen onder het toegezon gen Io Vivat- De uitvoering was gelijk aan den den vorigen dag, alleen werd gisteren de Cérémonie de Recommadacion uit gevoerd, die Donderdag wegens het vergevorderd uur achterwege was gebleven. Het limonade-bad. Wij lezen in de „Frankf. Ztg.": Aan Koningin Wilhelmina van Hol land is een belangrijke hygiënsche uitvinding gelukt. Sedert langen tijd placht zij het sap van eenige dozijnen citroenen bij haar badwater te voegen. Dit is nu van medicinaal standpunt als uiterst doelmatig gebleken, want het citroensap sterkt de huid, en houdt haar frisch en gezond, wanneer het lauwwarm wordt toegepast. In Engeland gaat men nu deze soort lichaamsverpleging huldigen, en wie het maar even doen kan, néémt thans baden in citroenlimonade. Maar de „Gil Bias" meent oolijk, dat men bij deze hitte meer neiging zou voelen, het citroenbad met ijs af te koelen, er suiker bij te doen, en vervolgens het bad met behulp van een rietje voor inwendig gebruik te bestemmen. Vermist. Te Arnhem verkeeren de ouders van den 15-jarigen B. B., uit de Verlengde Heerenstraat, in gr:ote ongerustheid, doordat hun zoon, die Woensdagmorgen het ouderlijk huis verliet, tot heden nog niet is teruggekeerd. Een vrouw beroofd. Gister morgen is nabij Doetinchem een vrouw, die met boter naar de stad was ge weest, op den terugweg in een bosch aangerand en van het geld beroofd. Met bebloed gezicht kwam zij hiervan aangifte doen bij de marechaussee, die onmiddellijk op onderzoek uitging. Doodslag te Zevenbergen.Op den laatsten avond van het pas ge houden [festival te Zevenbergen werd zekere C. in het koffiehuis van den heer Pels onverwacht met een bier glas op het hoofd geslagen. In het eerst dacht men slechts aan een dron kemansrelletje, dat met een vechtpar tijtje eindigde. De slagen met het bierglas zijn echter zoo noodlottig te recht gekomen, dat C. gistermorgen is bezweken. De dader, zekere v. d. V. uit Zevenbergen, die niet heel gunstig bekend staat, is gevangenge nomen. Eenladelichtergearresteerd. In de Spuistraat bij de Paleisstraat werd gistermiddag bij een melkboer de lade gelicht. Ongemerkt was dit Diet gegaan en aanstonds werd de dief door een voorbijganger nagerend. De man liep de Paleiistraat in en kwam ten slotte op de Heerengracht, waar hij werd gegrepen. Door den vasten politiepost voor de Associatie Cassa geholpen, werd de man overge bracht naar het politiebureau in de Molsteeg. De trek naar Duitschland. Door den commissaris der Koningin in Gelderland zijn in Juni 1900 be wijzen van Nederlanderschap verstrekt aan personen, die bijna allen in Duitschland zijn gaan werken. In het eerste halfjaar 1908 werden in Gelderland in het geheel 3550 be wijzen van Nederlanderschap afgege- geven aan naar het buitenland ver trokken. Doodgereden.Gistermiddag werd een met twee paarden bespannen wa gen van den stalhouder Bos uit N aarden door den stoomtram bij het Wilhelminapark aldaar aangereden. Het gevolg was, dat een der paarden gedood werd en het andere eenige kwetsuren bekwam. Andere ongeluk ken hadden hierbij niet plaats. Lijk opgehaald. Het lijk van den zoo jammerlijk omgekomen leer ling der Rijksnormaalschool te Rhe- nen is heden aan den steenhoven onder de gemeente Lienden opgehaald. Zonnesteek. De heer D. van Es- veld, te Soest, is gisteren door een zonnesteek getroffen en aan de gevol gen overleden. Een vrouw verbrand. Deecht- genoote van Johs. v. IJ. Jr., ovenbaas op een der steenfabrieken te Maurik, Donderdagmiddag in het waschhok met de wasch bezig schijnt uit een bus petroleum een weinig olie in het kookstel te hebben willen gieten. Een ander zegt, dat het kind, dat er bij stond de oliebus omver liep, althans de oliebus vatte vlam en in minder dan geen tijd was de vrouw door de vlammen aangetast en stond in lichte laaie. Het moet een allerverschrikke lijkst gezicht geweest zijn, voor haar man en het werkvolk, die allen toe schoten en voor wie het een heel werk kas om de ongelukkige uit dien toe stand te verlossen, waardoor velen nog brand wonden opliepen. De vrouw is vreeselijk verminkt en is git-seren XLVII. Ik uit er in! Van een lesje dat Beverwijk geeft en van een ander dat toe. in Velsen krijgen. Bedenk voor je begint (her onze badplaats en hare vooruitzichten, en een beleejde vraag tot slot. daar heb je toch jezelf m een '«dijk wespennest gesto ken zei m n vrouw van de week, «oen zo al die ingezonden en an dere stukken las over de Haarlem sche zangvereniging hoe-heet-ie-ook weer, waarvoor de menschen in heel Haarlem elkaar onze „Nieuwe Haar- tomsch© uit de handen gristen> zóó veel nieuwsgierigheid was er 'naar. ÏWiant ik had immers den vorigen keer beloofd, dat ik op die zangers- historie nog eens terug zou komen Om je nu de waarheid te zeggen Voor dezen keer heeft mijn vrouw gtelijk gehad: onwillekeurig bèn ik in een Wespennest terecht gekomen, ssooals ik naderhand gemerkt bob, «Sn ik dank je dan ook fer ,k >m 0® nu nog meer over te schril v -aat otader mekaar dat zaakje maar uitvechten! Ofschoon: over één ding ben ik in mijn schik: dat is dat onze Nieuwe Haarlem sche dat zaakje aan het rollen heeft gebracht. Nu hooren we ten min ste eens, wat er tegen ons verteld] en gezegd wordt, en nu kunnen we er ook op antwoorden. Dat is beter dan dat we net als pauwen onzen; staart opzetten zouden om te zeg gen „Hoe vind je me van voren nu?" terwijl achter dien staart de anderen stilletjes spottend lachen... Neen: rondweg voor de zaak uit komen en het voor en tegen in het publiek bespreken, dat is je ware! Dat zei ik verleden week nog, toen ze me met een geniepig lachje kwa men vertellen, of ik wel gehoord had yan die verkiezing in Bever wijk, waar de Roomsche camdidaat 't leelijk bij z'n concurrent moest laten liggen. Zie eens hier zei ik ivij Roomschen, hoeven er geen doekjes om te winden: we kunnen; gerust zeggen wat ons op het hart ligt. Die verkiezing in Beverwijk is voor ons een teleurstelling ge weest, waarom zouden we zeggen van niet Maar zie je, eetn teleurstel ling is nog heel wat anders dan een ontmoediging! iWant al vind ik het jammer dat Schaafsma niet gekozen is - om de partij natuur lijk, want ik ken noch bean noch den nu gekozene, ook maar van ge zicht! toch is het wel eens goed, dat de Roomsche kiezers in Bever wijk door die verkiezing eens 'n lesje krijgen, een lesje dat ze ook buiten Beverwijk heel goed kunnen gebruiken. Nu hebben ze daar zoo hard gewerkt om den anti-revolutio nair er uit te houden, kleinzie lige tactiek, om het bestuur van] de kiesvereeniging dwars te zitten. jWelnu, wat hebben ze er mee ge wonnen Dat er een principieel© te genstander in den raad is gekomen, een waarover ze naderhand ach en wee zullen roepen! Kijk maar eens naar VelsenDaar hebben ze Net- scher erin gehaald, en er zijn er genoeg, wien nu de handen jeuken om hem er weer uit te gooien, als het maar kon! Bedenk, vóór dat je begint, dat is de les die menig een, ook bij gemeenteraadsverkiezin gen zelfs, zich zelf wel eens op een briefje mocht geven! 'kjWed, dat op het oogenblik ook heel wat bu ren van onze gemeente, met name de luidjes in „onze badplaats", het zelfde zullen zeggen, wanneer zeden- kan aan Ide toekomst, die er voor hen nn juist niet zoo heel schitterend uitziet! Daar is bijvoorbeeld de ex ploitant van het Kurhaus en van de Passage, die naar ik hoor steen en been klaagt over* het koopje dat de Hollandsche Spoor hem geleverd heeft. [Want vroeger lag het station om zoo te zeggen vlak voor den in gang van de Passage: kwam er een trein aan, dan liepen da menschen de gebroeders Gijsbertse precies in de armen, en ais er dan zoo'nj „strijkje" was in de Passage, och, dan vleide menigeen zich daar een oogenblikje neer voor-ie de zee ging zien, en 't was een aardig wacht lokaal. tevens wanneer je naar den trein toe ging. Maar dat is nu uit. De Hollandsche Spoor bouwt een station, achter het lugubere Olym- pia-palaoe, waarvan de titel bral lender is dan het ding, en achter de „Club de Zandvoort" waarvan de titel bescheidener is dan de zaak- zelf, en zoo ligt nu het Kurhaus en de galerij in een heel afgelegen hoek alleen, en zitten gebroeders Gijs- bertse met hun gebakken peren en hun leger van kellners en hun mu ziek, maar zonder klanten- Zand voort schijnt zich langzamerhand te „verleggen" naar het zuidende tram heeft het centrum van onze badplaats meer naar het dorp ver plaatst en de Hollandsche Spoor gaat het volgen. Zoo is 's werelds loop nu eenmaal, en al het klagen van de winkeliers uit de Passage in Zandvoort, kan daar niets aan veranderen Door de El T. M,, die voortdurend méér van het vervoer inslikt, lijkt me dat echter een mee valler, en voor het Groote Badhuis, die groote concurrent van het Kur haus en het troetelkindje van d© E. S. M., is die verlegging van het verkeer ook allesbehalve een nadeel. Als we nu maar het mooie weer, dat we in het begin der week hebben ge had, yan den zomer nog een poosje houden, dan kan het daar aardig vol loopen en dan is het te hopen, dat we van de prachtige vuurwerken en concerten, die het Groote Bad huis biedt, wat meer zullen kunnen profiteeren dan .verleden jaar het geval was. £Want naast de reine zeelucht, waarvan je er genieten kunt, geeft Zandvoort, dank zij het Groote Badhuis, van tijd tot tijd hoog kunstgenot, en als ik me met ©en gevoel van leedwezen herinner, hoe het verleden jaar bij conoertem door Mengelberg's orkest van het Concertgebouw gegeven, soms zoo bedroevend leeg kon zijn, dan hoop ik er bij dat het Groote Badhuis zich door de ondervinding van ver leden jaar niet zal laten weerhou den, om dit jaar eenzelfde kunst genot nog eens te willen schenken! Daar is een groote categorie van per sonen, ook uit onzen Haarlemschen burgerstand, menschen als ik en een ander, die dat hoogelijk op prijs zou den stellen. VUant de zeelucht mag. dan zoo gezond wezen als 't maar zijn kan: me dunkt dat die alléén,' toch niet de attractie geeft I Althans niet voor een gezond menschdaar zijn er ,die de zeelucht voortreffe lijk goed doet, en daarbij denk ik dan allereerst aan de kinderen uit het Haarlemsche Tehuis, die er zoo'n week of wat doorbrengen en dan ge bruind en gesterkt en opgefrischt weer thuis komen tot pleizier van, hun ouders. De dames en heerep^ die dat mogelijk maken, dienen ie ders dank te ontvangen, en zoo lang wij Katholieken ons Room sche herstellingsoord aan zee niet hebben wat toch eigenlijk brood- noodig is! moeten we er flink voor werken, dat een instelling van dien aard mogelijk worde. Een poos geleden las ik in onze krant er weer eens over, en vernam ik wat van plannen die te Egmond aan Zee zouden worden verwezenlijkt.. Maar sinds dien hoor ik er weer niets van daarom hier nu eens do beleefde vraag aan wien het aan gaat: het gaat toch niet den doof pot in i. I t' I 'f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1