DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 1000 300 innon™»" 150 100 60 15 14 BUITENLAND. Telegrammen. BINNENLAND. De Dochter van den Millionair, KindeHhuisvest 29-33-33, Haarlem MAANDAG 6 JUL! t>908. 33sts Jaargang No. 6927. Bureaux van Redactie en Administratie: isafere. Telefoonnummer 1426. De kwestie te Yelsen. Gevolgtrekking, Verspreide Berichten. Gemengde Berichten. FEUILLETON, HIK HMSLEHSCHE CWST ABOHNBMBBT8PEIJ8: Per 8 maanden voor Haarlem 1.85 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.86 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,81 Afzonderlijke nummers0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regelsfo.60 (oontant)f 0.6» Elke regel meer0J0 Groete letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant Alle betalende abonnés op dit blad z(jn, volgens de bepalingen en onder da beperkingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor bedragen van werken. •verlijden G VLD EN bij verli.s van éen hand «f voet dsn sog. den duim. éen wijsvinger. •VLDRN bij verlies van den anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. „De Residentiebode", die met vol ledige instemming ons artikel over de Armbestuurskwestie te Velsen over neemt en met onze conclusies het ge heel eens is, merkt alleen aan dat wij ons teo opzichte van den administra- tóeven rechter zouden vergissen. Wij stelden den burgerlijken rech ter tegenover den administratieven, eu zeiden dat de tweede in kwesties Als deze des te eerder te kiezen is, omdat hij ook billijkheidsoverwegin gen in aanmerking mag nemen. Neen, zegt „De Residentiebode"Ge deputeerden mogen alleen zien naar *et of algemeen belang. Juist. Maar daarom meenden we, die uit drukking „billijkheidsoverwegingen" precies in dit geval toch te mogen gebruiken. De burgerlijke rechter is streng lormeel. Hij ziet in het burgerlijk proces naar de wet, en naar niets an ders. Eu zelfs mag hij niet uit zichzelf de wet toepassen, maar is gebonden aan den conclusies van den eischer. tegenover dezen stelden we de groote vrijheid van den administra- heven rechter, die behalve naar de lormeele en de materiëele wet, ook naar andere overwegingen mag zien. Die ten slotte zijn overwegingen zoo formuleeren kan als hij wil, en daarom redenen van recht en billijkheid zoo heel dikwijls als „algemeen belang" aan en mag beschouwen. In dezen geest schreven we dan ook de bedoelde zinsnede. 't Is geen „Rechthaberei" dat we op de kleine aanmerking van onzen Haag- schen collega even antwoorden, maar het kan in Velsen, waar juist het bil- hjkheidsargument in deze kwestie zoo diep wordt gevoeld, zijn nut hebben, onze meening nog eens ver duidelijken en nader ontwikkelen. len slotte zijn we het geheel eens Eeet wat „De Residentiebode" schrijft ,er zijn beschouwingen over ons 'heitje: „men ruste in Velsen niet, )jvoor alle pogingen zijn in het werk „gesteld, welke tot een definitieve uit- )>8praak omtrent het optreden van den „Raad kunnen leiden." De „Sociale week" zal, in September, ais algemeen onderwerp „de gemeente en de sociale kwestie" behandelen. Wat daar voor talloozen te leer en zal wezen, hebben we indertijd al eens besproken. En een blik op het programma, verleden week in ons blad gepubliceerd, bevestigt dat te volle. Maar ook voor velen die er volstrekt met zullen heengaan, die geen enkele les bijwonen, is hier één zeer groote les toch te trekken. Dat zijn zij, die steeds maar bewe ren dat men in de gemeente toch vooral geen „principiëele politiek" moet voeren. „Laat dat maar zijn bij de verkie zingen voor de Kamer: voor de ge meente geven plaatselijke dingen den doorslag en dan hebben we met Chris telijke of Sociale politiek niet tema ken".... Zoo hooren we dikwijls, niet het minst hier in Haarlem. Welnudeze Sociale week behandelt vijftien of zestien onderdeelen van Christelijke, Katholiek-sociale gemeentepolitiek. Zoudt ge meenen, dat dit zelfs kón geschieden, als in de gemeente naar Katholiek beginsel geen „principiëele" politiek door de Christelijke leden van den Raad moest worden gevoerd? En nu ontkomt ge niet aan deze gevolgtrekking De Katholieke beginselen schrijven voor dat Katholieke raadsleden ook Katholiek-sociale gemeentepolitiek zul len voeren; in die Katholiek-sociale gemeente politiek staan we weder vierkant tegenover het ongeloof en op den bodem des geloofs, dus is samenwer king met al wat Christelijk is, de eenige weg; zulk een samenwerking en zulk principiëel optreden van raadsleden is niet mogelijk, dan wanneer ook degenen die hen kiezen, principiëel samengaan. Zoodat de conclusie is: ook bij ge meenteraadsverkiezingen kan een Ka tholiek kiezer, die naar Katholiek be ginsel de gemeentepolitiek wil gevoerd zien, niet anders doen dan principiëel zich stellen tegenover het liberalisme, het ongeloof, de anti-kerkelijke wereld beschouwing. ZWITSERLAND. De groene fee. Wie kent niet de groene fee? Men behoeft geen drankbestrijder te wezen, geen straffe tegenstander van den j end ver of de alcohol, om het alsem-aftreksel, dat onder den naam „absinth" zulk een ontzettenden opgang heeft gemaakt in eenige zuide lijk gelegen landen, een vreeselijk, en een voor volk en individu ontzag lijk groot nadeel te vinden 1 De absinth vermoordt de hersens, kweekt krankzinnigen, misdadigers en zedeloozen, vernielt het lichaam en verderft de ziel. Haar invloed is duizendmaal heil- loozer dan die van jenever en alcohol: men behoeft er den bekenden roman van Maria Corelli niet voor te lezen om te weten hoe ontzettende ge volgen het absinthgebruik in landen als Frankrijk en Zwitserland na zich sleept: de statistieken zijn daar om het als wiskundig te bewijzen. Geen wonder dan ook dat er tegen het absinthgebruik een zeer sterke beweging is ontstaan, die in België reeds geleid heeft tot een algeheel verbod van verkoop, die in Frankrijk ook groote vorderingen maakt, en die in Zwitserland gisteren een volksstem ming heeft uitgelokt, om het geheele land ervoor te sluiten. Reeds hebben de kantons Wallis en Genè ve vroeger een verbod van absinth- verkoop uitgevaardigd, maar in deze kleine ruimten had zulk eeu verbod niet de uitkomsten, die men ervan wachtte. Daarom hebben nu de voor standers van het absinthverbod een groote beweging op touw gezet, die ten slotte geleid heeft tot het uitlokken van een hoogste uitspraak, als hoe danig het volksreferendum in Zwitser land is te beschouwen. Wij zijn benieuwd te hcoren, wat het Zwitsersche volk zal besluiten. MAROKKO. Abdul Azis in actie. Het schijnt dat de arme Abdul Azis ten slotte toch nog eens probeeren wil of hij althans iets van zijn ver loren prestige kan terugwinnen. Hij gaat toch naar Casablanca zoo vertellen de Fransche bladen, en dat zou zijn om te pogen, van daaruit Fez te veroveren. In Casablanca heerschen deFranschen en resideert generaal d' Amade, dus Abdul Azis is er heel veilig 1 Maar of hij werkelijk op zoo ievs als verove ring wil uitgaan De „Matin" ver telt zelfs dat hij uit Rabat weggaat omdat men daar óók vijandig tegen den armen Sultan wordt en 6r Moelai Hafid wil uitroepen 1 Hoe het ook zij veel geluk heeft de Fransche beschermeling totnogtoe niet gehad, al kan men ook niet zeggen dat hij iets doet om het te krijgen AMERIKA. Onafhankelijkheidsdag. Zaterdag was het weer de befaamde onafhankelijkheidsdag in de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika. Op dien dag is er in heel de republiek een manie om vuurwerk af testeken enzich daarbij meer of minder ernstig te kwetsen. Elk jaar zijn er honderden personen daardoor óf ge dood öf ernstig gekwetst. Tot nogtoe ontvingen we nog geen bericht hoe het Zaterdag is afgeloopen. De opstand in Paraguay. De revolutie in de Zuid-Ameri- kaansche Republiek Paraguay is uit- geloopen op een volkomen nederlaag der Regeering. De president der repu bliek en de ministers] zijn gevlucht in het Argentynsch gezantschapegebouw. De oppositie heeft dus gewonnen I Een pre ttig land! Aan het te Parijs verschijnende tijdschrift „Pro Ar menia" wordt uit Tiflis bericht, dat, naar de aldaar wonende Armeniërs vreezen, dat binnenkort weder een pogrom ep touw zal worden gezet, daar de „Zwarte Hon derd" reeds de noodige toebereidselen heeft getroffen voor een moordpartij, waarbij de gevangenen het eerst aan de beurt zouden zijn. Dientengevolge ver keert de bevolking in buitengewone ongerustheid. Het beruchte boulevardblad „Le Matin" is te Parjjs in een proces, door den Senator Humbert op touwge- zet, veroordeeld wegens beleediging tot de hoogste boete, 3000 francs, en 50.000 francs schadevergoeding. Overal wekt dat vonnis bijval, want de „Matin" heelt langzamerhand door zijn onbegrensde speculatie op de minste hartstochten, door zijn persoonlijke aanvallen en door zijn aanmatiging, waardoor de „Matin" zelfs vaak machtiger dan de regeering is gebleken, veler haat zich op de hals ge haald. Dit sensatieblad is wel het tee- kenendste product van den modernen Franschen geest, die niets meer heilig en eerbiedwaardig achtl EERLIJK, 5 Juli. De „Vossische Zeitung" begint heden te publiceer ren een, blijkbaar uit een authentiek Bulgaarsch geheim stuk geput ver slag' over de organisatie van den op stand in Macedonië. Dit verslag acht het beter, dat kleinere benden, dan wel grootere ageeren, omdat kleinere bewegelijker zijn, en omdat zij meer den schijn wekken, zoo zij op eigen terrein „werken", dat zij op initia tief van Macedonië zijn opgericht, en niet door Bulgaarschen invloed zijn ontstaan. Verder wordt de in voering van het militie-systeem aan bevolen, daar hierdoor de benden sterker gemaakt worden. Ook acht het rapport het 't beste, dat er in de actie der benden verandering in treedt, en als het mogelijk is, dat ook het moorden en het schrikbewind uit 't programma verwijderd wor den, omdat misdaden de Bulgaar- sehe zaak in de oogen van Europa compromitteeren. De schrijver van het rapport is, volgens de „Vossische Zeitung", een een hoog Bulgaarsch ambtenaar, die, in opdracht zijner regeering, de zaak onderzocht. Uit de Staatscourant, Bij Kon. besl. van 2 dezer is in verband met de ophefling van het bestuur van den Assendelver Zeedijk, eervol ontslag verleend aan D. Jonge- jans als dijkgraaf en aan C. de Boer, D. Reyne Jz., G. IJff Jbz., C. Reyne Kz. en D. Jongejans Pz. als heem raden in dat bestuur; benoemd in het bestuur van den polder Assendelft, tot dijkgraaf P. Kleyne Gz. en tot heemraad J. Al Kz., D. Jongejans Pz., J. van der I.aan Ez. en K. de Boer Az., allen te Assendelft. De Gemeente-fmanciën. Door de Schiedamsche gemeente raadsleden J. O. Bender, M. C. M. de Groot en J. M. v. d. Schalk is aan v. d. Schalk is aan den Raad aldaar het voorstel gedaan, een adres te zen den aan de Koningin, waarin wordt gezegd dat de geldmiddelen van vele ge meenten, ook die van Schiedam, in zorgelijken toestand verkeeren; dat de Staat, zonder zijne schade, daarin een aanmerkelijke verbetering zou kunnen brengen door zijn krediet op de geldmarkt aan de gemeenten ten goede te doen komendat daarvoor slechts noodig ware, dat de Staat aan de gemeenten de noodige kapitalen verschafte tegen de rente, waarvoor de Staat leeningen sluiten kan; dat de gemeenten daarvoor belang rijke bedragen besparen zouden aan rente, commissiën, drukwerk en ad ministratie dat de Staat slechts weinig gevaar zou loopen en voor zoover rente en aflossing door een gemeente verschul digd, de rijksuitkeering niet overtreft, zelfs geenerlei gevaar; dat de Staat de kosten van admi nistratie desnoods op de leenende ge meenten zou kunnen verhalen. De Maasbode. Naar door „De Maasbode" wordt medegedeeld, zal in December door dit blad een ochtendblad worden uit gegeven, waaraan tevens wederom een uitbreiding van de courant zal wor den verbonden. Het „Katholieke Ochtendblad", de groote Roomsche krant met ochtend en avondeditie, zal dan eindelijk er komen, en wel door de energie van het blad uit de Maasstad, dat in de laatste jaren met reuzenschreden is vooruitgegaan. Wij wenschen onzen Rotterdamschen collega oprecht geluk met deze nieuwe uitbreiding en die grootsche plannen, die bewijzen dat onze Katholieke pers in het algemeen, en de wakkere Rot- terdamsche Katholieke collega in het bijzonder, levenskracht en levensmoed genoeg bezit om langzamerhand alle die zoozeer gewenschte strijdmid delen, waarover zoo lang is geschreven en gesproken, te kunnen plaatsen tegenover de macht der liberale en neutrale pers. Moge het succes, dat „de Maasbode" verdient, haar ook in die nieuwe, grootsch opgezette periode die het blad ingaat, niet ontbreken 1 Het zal aan het Roomsche leven in ons land ten goede komen 1 „Moleschott". Het al populair geworden weekblad „Moleschott", waarin zooveel nuttige wenken op het gebied der gezondheids leer, der hygiëne on der populaire geneeskunde, treedt zijn tweeden jaar gang in. Het heeft in den eersten jaargang bewezen, recht van bestaan en recht op belangstelling te hebben: het eerste nummer van den nieuwen jaargang bewijst dat het in die rich ting voortgaat. Woelingen op Sumatra's Westkust. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië, ontvangen telegram, wordt in de on- derafdeeling Oud-Agam (residentie PadaDgscbe Bovenlanden) geregeld be lasting betaaldjde pasar der hoofdplaats van Fort de Koek wordt druk bezocht; iD Laras Baso is de rust hersteld. Een detachement militairen is gezonden naar de onderafdeeling Moeara Laboeh, (afdeeling 13 en 9 Kota), waar het onrustig is. Hu fluitend© de doos in. Ten gevolge van ©en proces-ver baal, opgemaakt tegen het lid van den Roozendaalschen raad, dat een open bare vergadering van dit colleg» twee achtereenvolgende malen on mogelijk maakt», door op een spoor- fluit te gillen, dat hooren en zien verging, zal tegen bedoeld raads lid rechtsingang worden verleend,, volgens het wetsartikel, dat zegt „Strafbaar is hij, die met voorbe dachte rade een geoorloofde open bare vergadering verstoort, zoodat deze geen voortgang kan hebben." De aanrander te pakken. Kader meldt men uit Dostinchem, dat de aanrander van vrouw G. te Steenbergen, is gearresteerd en naar Doetinchëm is overgebracht. Het is een oud-verpleegde van het gesticht „De Kruisberg". Kog juist bijtijds. In de militaire cantine, te Harderwijk, werd een horloge vermist. Het vermoeden viel op een ad- spirant-koloniaal, die de kazerne weer had verlaten, wat hem vrij stond, omdat hij nog niet geteekend had. Terwijl onderofficieren en politie er op uitgingen om den vermiste op te sporen, had deze op den weg naar Ermelo aan een Harderwijker ©en horloge verkocht- Toen laatstgenoemde te H. van den diefstal hoorde, lichtte hij de politie in, haar meedeelendei dat de verkooper van het station Ermelo naar Rotterdam zou gaan- Een agent van politie en ©en on derofficier togen nu naar genoemd! station, waar zij den bewusten per soon aantroffen en arresteerden. Een reeks miséries. Vrij dagnamiddag is bij het baden in dis Maas tegenover die Céramique te Maastricht, verdronken de 22-jarig© P. Bronsaer, opperman. De landbouwer A. B., te Bunscho ten, bij Bameveld, die Dinsdag bij het rijden van hooi van den wagen viel, is thans aan de gevolgen over leden. De oudste zoon van den heer V, in de Boven-Nieuwstraat, te Kam pen, had een pistooltje, waarmee hij zich dikwijls vermaakte. Door een ongelukkig toeval ging het wapen Zaterdagmiddag onverhoeds af en het kogeltje trof een jonger broer tje achter het oor in het hoofd, waar (Naar het Fransch.) 22) jk scheidsrechter in uw ge» achii zyn vroeg Guillaume, terwijl h^hem met een blik van gezag aan- Gaarne, z»i pachter. ,",H ge niet het volste vertrouwen van den beer Ealamon; dat is voor mij ge noeg. „En voor mij ©Veneens," voegd-j de burggraaf er bijneem -Voorstel aan. „Dan is mijn uitspraak deze: de neer de la Rocheferney zal juffrouw 'Bemand sproken in mijn© tegenwoor digheid." „Buiten, mij om vroeg de pach ter, „Ja* mijnheer Bernard- Ee,n oom ïs altijd hinderlijk," voegde hij: er guitig .bij. „Goed dan," hernam de pachter. „En waar „Ia de open llucht," antwoordde Gtixllammie, „in de schaduw der boo- men. Laat ons op het gras gaan Witbjjten." Bemand, gievolgd dojor twee knechts, die de manden droegen, ging vooruit, ten einde de beide reizi gers bij zijn huisgenooten aan te kondigen en over bet gereedmaken yan het ontbijt t© waken. Hij had de plaats yan samenkomst nauwkeurig beschreven. Een kwartier na Ber nard, wandelden Leopold en Guil laume naar den zoom van het woud men zou het dejeuner gebruiken bij de bron, een schilderachtig plekje. Bernard liep hen tegemoet en geleid de hen naar eeu viersprong in het woud- .bedekt met gras en heide kruid; rechts liep een heldere beek; welke uit een, met klimop begroeide rots ontsprong, links strekten zich de onmetelijke weidevelden uit. Eeu wenoude eiken en sparren, vormden met hunne .wijd uitloopende takken het dak. Schooner plekje was wel niet denkbaar. Juffrouw Bernard stond op, bij de nadering der gasten, en ging hen eenige schreden tegemoet om hen te verwelkomen, de beide meisjes had den ©en omgevallen boom tot zit plaats gekozen. Rpsemonde wend- die het hoofd niet om'zij scheen ge heel verdiept in het samenvlechten van eenige biezen. Marguerite keek de reizigers met nieuwsgierige ver wondering pan. Juffrouw Bernard maakte een© buiging voor den zaak gelastigde van den heer Fala-mon en stelde hare gezellinnen voor: „Dit is mijn nichtje, mijnheer, en dat is mijn dochter." Zich daarop .tot Leopold wenden de, vervolgde hij„U. kent Margue rite reeds, beer burggraaf, dus heb ik de eer u mijn nichtje voor te stellen." De burggraaf boog. Hij Was bleek en zenuwachtig, doch hield zich goed. Rosemonde had, schier on merkbaar, een neiging gemaakt, zon der echter hare plaats te verlaten.; Guillaume bracht Marguerite de groeten yan mevrouw Ealamon en hare dochter, waarop hij Rosemonde toesprak, terwijl hij slechts met m!o(eite :zijn|e ontroering' meester bleef „Mijnheer Bernard heeft u onge twijfeld reeds een brief overhandigd, juffrouw; ,dien ik voor u medege bracht heb. Een kostschoolvriendin van u, mevrouw De Ronoy heeft hem geschreven." „Ik heb hem ontvangen, dank u, mijnheer," antwoordde Rosemonde. De zachte, welluidende stem drong tot in het diepst van Leopold's ge moed door. Bernard kwam zeggen, dat de ta fel gedekt was, en wees daarbij op een sneeuwwit laken, hetwelk men op het gras uitgespreid had. Allen namen op den grond plaats, volgens de aanwijzing der pachtersvtouw. Rosemonde kwam schuins tegenover den burggraaf te zitten» Guillaume was bijna voortdurend aan het woord, waarbij hij zich uit sluitend tot Bernard of Catherine wendde, die hem dan verstrooide ant woorden gaven. Van tijd tot tijd wis selden Marguerite en Rosemonde op gedempten toon eenige woorden. Laatstgenoemde sprak zieer weinig, doch toonde zich niet beschroomd; aan haar kalm, ingetogen voorkomen zou men gemeend hebben, dat Guil laume's reisgezel voor haar een ge wone vreemdeling was, die het land bereisde. Guillaume ontbeet met smaak; de burggraaf daarentegen, at weinig doch dronk des te meer van den ou den Sauteme, welke Bernard voor deze gelegenheid te voorschijn ge haald had. In zijn geval zou een goed glas wijn hem steun kunnen geven. Het dejeuner muntte niet uit door vroolijkheidalleen Guillaume had zijne gewone opgeruimdheid niet verloren. Toen allen opgestaan wa ren, nam ide pachter Rosemonde een oogenblik ter zijde en sprak haar eenige woorden toe. Het jonge meisje werd beurtelings bleek en rood. Eindelijk kreeg .zij de spraak terug en zeide „Het is goed; alleen spijt het mij, dat u er niet bij .zijt." „U kunt het volste vertrouwen, stellen in den heer Guillaume. Hij is de vriend van uwen waarden voogd. Bovendien zal ik binnen uw bereik blijven." Nu begaf Guillaume zich, gevolgd door den burggraaf naar eenige met mos begroeide eiken, aan welker voet enkele rotsblokken boven den grond uitstaken. „De zitplaatsen zijn reeds gevon den," zeide hij. Bernard geleidde Rosemonde naar hen toe* „Juffrouw," sprak hij, op kalmen toon, „de heer Guillaume verzoekt u beleefd, hem eenige oogenblrkken gehoor te gunnen. Ik hoop, dat u den heer de la Rochefemey zult toe staan, eveneens aan het onderhoud deel te nemen. Het betreft eenige verklaringen, welke; deze hoeren u gaarne wenschten te geven en voor u van belang kunnen zijn. Ik zeg u nadrukkelijk, juffrouw, dat de heer Guillaume een vriend is van den heer Falamon." Met deze zeer diplomatisch© woor den verzocht de pachter zijn nicht op .©en der rotsblokken plaats te nemen. Guillaume ging naast haar zitten; de burggraaf bleef op ©mi- gen afstand staan. Bernard verwijderde zich met ©ene buiging. „ÏWe gijn n ten hoogste dankbaar, juffrouw," begon de vriend van den bankier, „dat u aan ons verzoek vol daan hebt [Wij willen geen mis bruik yan uwe goedheid maken. De burggraaf en ik verstaan de kunst van kort «en bondig te zijn. Ik stel hem u voor, juffrouw, als een der meest rechtschapen lieden, en als een naaste bloedverwant en vriend van mevrouw De Ronoy, uwe kostschool vriendin." „Hoe maakt die lieve Charlotte het?" yroeg Rosemonde, om toch iets te zeggen. „Uitstekend, juffrouw. Zij schreef u waarschijnlijk over de reilen van het bezoek des heeren de la Roche femey „Hier is haar brief," antwoordde Rosemonde, terwijl zij hem aan Guil laume overreikte. „U moogt hem voorlezen, mijnheer." De beide reizigers stonden ver baasd over zooveel kloekheid en eenvoud. „Eigenlijk hebt u groot gelijk, juf frouw, meende Guillaumedez© brief kan, hetgeen ons op het hart hart ligt, duizendmaal beter uitleg gen, dan wij. Guillaume las daarop den volgen den brief voor- „Lieve Rosemonde. Ik heb een ver zoek aan u, die het schoonste karak ter heeft hetwelk ik ken „O," zeide Bernard's nichtje, ter wijl zij de hand uitstrekte om den brief terug te nemen, „staat er dat in. Ik heb hem slechts vluchtig door- loopen. Ga niet voort, mijnheer!"- Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1