xsmammsmtztma ANEGANC Mengelwerk. De verkenningsrit van graaf Zeppelin in 1870. NOORDWIJKERHOUT. VOORHOUT. HAARLEMMERMEER (aan de Lijnden.) HOOFDDORP. Chemische ïïasscherij ververij Houtstraat R. K. VEREENIGINGEN. PISCAER's - - - SCHOENENMAGAZIJN. Het beste adres voor solied werk. ♦x+xfxfx+x»xfxfx fx ix x OF r 1CIBKLT5 KKRKLiJiST. Plechtige Hoogmis. Des namiddags te half 2 Catechismus, te half 3 de plechtige Vespers, waaronder de Rozenkrans zai gebeden worden, 's Avonds te 6 ure ver gadering der Maria-Vereeniging. Maandag, slechts 2 h.h. Missen te half 8 en half 9. Donderdagavond te half 8 Lof waaron der de Rozenkrans zal gebeden worden. Zaterdagmiddag van 3 ure af gelegen heid om te biechten, 's Avonds Ie half Lof, waaronder de Rozenkrans zal ge- heden worden. Zondag, 7 uur stille h. Mis met onder richting, 10 uur, Hoogmis met predikatie, s .Namiddags 2 uur Lof. De gebeden worden verzocht voor ï-aurentia Dobbe, huisvrouw van Joannes van der Meer, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden is voorzien en voor Joanna v. Dam, wed. Willem Broekhof, die in den Heer is overleden. Zondag, de h.h. Missen ten half 8 en 10 uur. Te half 2 Catechismus en te half 3 Lof. Dinsdag en Donderdag, Catechismus. De gebeden worden verzocht voor Joanna Catharina van den Bogaard, echtg. van Cornelis Nieuwendijk, die in den Heer is overleden. Kerk v.d. H. Franciscus van Sales. Zondag, 7 uur Vroegmis 10 uur Hoog mis. Voor de Hoogmis 9 u. Catechismus Na den middag 3 uur Lof met Rozen hoedje. Dinsdag, half 9, gez. b. Mis, ter eere van den H. Antonius. Zaterdag, 's nam. van 48 uur gelegen heid om te biechten. In de week alle dagen de h. Mis ten half 9. Ten 9 uur Catechismus. Zondag, 7 uur, Adolf van Duuren en Nicolaas v. d. Klugt, 10 uur Parochie, 3 uur de Vespers. Maandag, 8 uur en half 9, beide voor Joannes Braak. Dinsdag8 uur, Mgr. B. Dankelman en overl. ouders, elders voor denzelfden. Woensdag, 8 uur, Nicolaas Dorbeck en Helena van Lingen, half 9, Petrus Heems kerk en Joanna Lommerse. Donderdag, 8 uur, Joannes Tol en Wil- helmina Molenaar, half 9, Adriana Hack hvr. van Joannes Bus. Vrijdag, 8 uur, Elsabeth Sprundel geb. Pronk, half 9, over!, fam. Spigt. Zaterdag, 8 uur, Z.Eerw. Heer Joannes Steenvoorden, half 9, Nicolaas Dankel man en overl. fam. De Kerkberichten, die te iaat in kwamen voor dit nummer, zijn op genomen in de NIEUWE HAAR- LEMSCHE COURANTvanheden. HAARLEM Telef. 426-1046 De R. K. Vereenigingen van Haar lem en Omstreken vinden in deze rubriek gelegenheid om KORTE (ook huishoude lijke) mededeelingmagenda's enz. bekend te maken. Nederlandscha R. K. Volksbond Afdeeling Haarlem. Zondag 12 Juli, 12 uur, Bloemist- en Tuindersgilde „St. Elisabeth". Half 5, Post- en Telegraafbeambten, 6 uur, Oud- Zouaven. Maandag 13 Juli, 's avonds half 9, al- gemeene vergadering van R. Kath. Ge meentewerklieden. Half 9, Ondersteu ningsfonds. Dinsdag, 14 Juli, 's avonds half 9, Com missie van Bijstand, half 9 Schildersgilde „St. Lucas", half 9, Commissie Teeken- school „St. Jozef." Woensdag 15 Juli, 's avonds 9 uur, repe titie Zangvereeniging. Donderdag, 16 Juli, half 9 Rederijkers kamer. Vrijdag, 17 Juli, half 9 Hoofdbestuur. Zaterdag, 18 Juli, half 9 zitting Spaar bank „St. Antonius van Padua." 8—9 uur zitting Hulpspaarbank (Schoterkwar tier). Half 9 spaarkas „St. Nicolaas" (win terprovisie). Van half 9 tot half 10 in schrijving van nieuwe leden en zitting Coöperatieve Bakkerj. MEDEDEELINGEN. Het informatiebureau bestaat uit de heeren W. A. J. v. d. Kamp, Jansweg 20G. F. C. Hooij, Spionkopstraat (Scho terkwartier); H. J. v. dVeer, Kleine Hout straat 52 en A. Klein, Korte Annastr. 9. Namens het Bestuur, T. H. BROEKHUIJZEN, le Secr. Linschotenstraat 81. Afdeeling OVERVEEN en O. Zaterdag 11 Juli, 's avonds van half 8 tot half 9 zitting spaarbank en spaarkas (Winterprovisie). Zondag, 12 Juli, H. Mis voor de levende en overledene leden en begunstigers der afdeeling. Den leden worden beleefd uit- genoodigd, met insigne getooid tot de H. Tafel te naderen. Namens het Bestuur, W. J. JANSEN le Secr. Afdeeling VELSEN en O. Zondag, 12 Juli, 's namiddags te 12 uur, bovenzaal G. Rensen, vergadering voor de onderafd. Communiefonds; de leden worden verzocht deze vergadering vooral bij te wonen, daar er een voorstel is in gekomen om voortaan het geld, dat in gelegd moeten worden, te laten ophalen. Vergadering op Zondag 19 Juli, des avonds te 8 uur, voor de onderafd. „Jo hannes de Deo". Als spreker zal komen B. J. Kuiper, van Amsterdam. Alle katholieke mannen, vooral fa brieksarbeiders, stokers en machinisten, worden uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen. Namens het Bestuur, P. VERSTEEG Secr. Afdeeling HEEMSTEDE Vergadering op Maandag 13 Juli, des avonds te half 9 uur, in het R. K. Ver- eenigingsgebouw. De spreker voor dien avond zal nog nader bekend gemaakt gemaakt worden; alle leden worden be leefd uitgenoodigd. Vrijdag, 17 Juli, des avonds half 9, ver gadering Tooneelvereeniging. Zaterdag 18 Juli, van 89 uur, zitting Spaarkas (winterprovisie). Zondag 19 Juli, van half 12 tot en met kwart over 12 zitting Spaarkas (winter provisie). Namens het Bestuur, G. v. d. Vbldt, 2e Secr. Afdeeling LISSE. Bondsgebouw: Dorpsstraat C 115. Zaterdag 11 Juli, 's avonds van 8 tot 9 uur, zitting Spaarkas. Zondag, van 121 uur, repetitie Zang. Zondag na de H. Mis bestuursverga dering van St. Barbara. Den leden wordt bekeud gemaakt, dat er 26 Juli een huishoudelijke vergadering wordt gehouden. Voor de vacature J. v. Zeist is nog geen candidaat ingeleverd. Namens het Bestuur, A. H. SCHRAMA, Secr. Afdeeling SASSENHEIM en 0. Zondag, 12 Juli, des avonds te 7 ure, vergadering van het Afdeelingsbestuur. Zondag, 19 Juli zal er een H. Mis wor den opgedragen voor de leden der onder- afdeeling „Land- en Tuinbouw." Allen worden verzocht tot de H. Tafel te nade ren en liet insigne zichtbaar te dragen. Namens het Bestuur, J. ZANDVLIET, Secr. HAARLEM* Sint Jozefsgezellen-Vereeniging. Vereenigingsgebouv Zoetestraat No. 3 Geopend des Zondags van 12-3 en van 5-10 uur. Op werkdagen van 6 tot 10 uur 's avonds. R. K. Militaire Vereeniging. Zoetestraat 13. Het gebouw is dagelijks geopend, des avonds van 610 uur en op Zon- en Feestdagen den geheelen dag. R. K. Veroeniging tot beselierming van meisjes, gen. „St. Martha." Het Bemiddelingsbureau der Vereeni ging is geopend eiken Dinsdagmiddag van 12—2 uur, voor betrekkingen als dienstboden enz., Donkere Spaame 22. R. K. Zangvereeniging ARTI ET RELIGIONI. dir. de Heer JAC DE JONG. A. s. Dinsdag wordt als naar gewoonte de repetitie gehouden des avonds ten 8 uur (precies) voor de dames, ten 9 uur voor de heeren. Trouwe opkomst wordt dringend ver zocht. Gelegenheid bestaat zich aan te mel den als candidaat voor deze vereeniging. De gepensionneerde Wurtem berg- sche generaal der cavalerie, graaf Ferdinand von Zeppelin, die al ge- ruimen tijd bezig is met het nemen van welgeslaagde proeven met zijn naar eigen stelsel .vervaardigden, be stuurbaren ballon, is in 1870 de aan voerder geweest van den vermetelen verkenningsrit- op Fransch grondge bied. in de eerste dagen na het uit breken van den oorlog. Dit stoute stukje heeft destijds veel opgang ge maakt en is van groot© waarde ge weest voor de Duitsche strijdmacht iii het algemeen en voor de aanvoe ring- van het 3e Duitsche leger in het bijzonder. Door deze verhouding toch bleek dadelijk de meerderheid, der Duitsche cavallerie, de slechte organisatie van de Fransche mobili satie en het gering getal der vijande lijke troepen, aap de grenzen van den Elzas opgesteld. Naar aanleiding van graaf Von Zeppelin's vermaardheid tegenwoor dig ,als luohtschipper, wil schrijver dezes 's^ graven cavaleristische „prousse" van eertijds in herinne ring brengen; hij heeft zich daartoe tot graaf Von Zeppelin zelf gewend, met verzoek hem over de bijzonder heden van genoemden rft te willen, inlichten. Met de meeste welwillend heid heeft deze, in weerwil van zijn drukke bezigheden, aan dit verzoek voldaan. Den 23en Juli 1870 liet de coin- mandeerende officier van het 3e Ba- densch© regiment dragonders no: 22 de_ luitenants Herbert Winsloe en vrijheer Von Gayling bij zich komen en deelde^ hen mede; dat zij zich den volgenden morgen zeer vroeg had den aan te melden bij den ritmeester van den Wurtembergschen geliera- len staf, graaf Von .Weehrnar en Von Viliez, vain het regiment lijfdra gonders, bevel, zich met twee man schappen in den vroegen morgen van den 24©n bij graaf Von Zeppelin aan te melden. Officieren en manschap pen moesten helm, mantel en scha brak thuis laten, de manschappen bovendien haver voor twee dagen medevoeren. Den 24©n zeer vroeg had de samenkomst met ritmeestar on Zeppelin te Ha gen bach in de Paltz plaats. Ritmeester Von Zeppe lin deelde nu aan de vier jonge offi cieren mede, dat het hoogere leger bestuur wenschte te weten of er reeds aanzienlijk© vijandelijk© tixwv penmassa's om en bij .Woerth verza meld waren, en of reeds afdeelingen naar de Duitsche grenzen waren vooruitgeschoven. Het gold tot diep in het vijandelijk gebied door te 'drin gen, om betrouwbare berichten naar bet hoofdkwartier terug ta brengen. Het gevaarlijke van deze verkenning verbloemde hij hun niet, ook niet aan de dragonders, die hij met een „Seid Ihr wohl alle gern mit, Dra gonder?" aan den tand voelde. Maar de geestdrift zoowel van de officie ren als van de manschappen, voor den avontuurlijken tocht was groot. Men sprak af, dat, mocht de kleine patrouille uiteengejaagd worden, waar veel kans op was, ieder officier zich zou beschouwen als persoonlijk belast met bovenstaande opdracht en deze op eigen gelegenheid naar vermogen zou trachten ten uitvoer te brengen,. De kleine schaar bestond uit twaalf ruiters, vijf officieren en 7 manschappenritmeester Von Zep pelin, 1© luitenant Von Weehrnar, 2e luitenant Von Viliez, Winsloe en Von Gayling, de brigadiers Zilly; (Weiss, Diehm en AVildtmann, de dragonders Kraft, Kraus en Gerber. Behalve den aanvoerder, behoorden officieren en manschappen deels tot het regiment lijfdragomders, deels tot het 3e regiment van dit wapen. Met een „Gluck auf" van de bij het vertrek aanwezig zijnde hoogere en subalterne-officieren werd de tocht aanvaard. (Men reed door de Duitsche voorposten en naderde door het, „Bienwald" zoo- behoedzaam en gedekt mogelijk de toenmalige Fran sche vesting Lauterbourg. Men con stateerde, dat de ophaalbrug neerge laten en de brug open stond. Met getrokken sabel en ouder luid hoera geroep rende men de brug over, de poort door, de poortwacht, doua niers en gendarmen, die van verba zing in zoutpilaren herschapen sche nen, overhoop. In het snelste' tempo joeg men het stadje door, tot grooten schrik van de juist uit de kerk ko mende inwoners jtle 24e Juli 1870 was een Zondag en zoo bereikte men door de: andere poort weer het vrije veld. Het eerste wat men nu deed was het stuk snijden van de te legraafdraden om te voorkomen, dat de verschijning van het kleine troep je gemeld werd Men .hakt© twee palen om, wat met de gewone veld bij len niet zoo vlot ging, kapte de op den grond gevallen draden door en smeet deze zoo ver mogelijk in het korenveld. Nu galoppeerde men verder, om zoo snel mogelijk het heuvelachtige voorterrein der Voge zen te bereiken, waar men meer dek king kon vinden en gunstiger gele genheid om waar te nemen. Ook ver meden de ruiters van nu af zooveel mogelijk de groote wegen en buurt schappen en reden met spits en zijpa trouilles. Tegen den middag onder den «druk van de brandend lieete Julizon, was een korte rust nood zakelijk, ook moest een der paarden, dat bij de ren over de keien van Lauterburg een ijzer verloren had, beslagen worden. Derhalve werd bij het dorpje Neuweier ha.lt gemaakt. De dorpelingen kwamen nieuws gierig te voorschijn, maar durfden niet te- naderen totdat het vriende lijk optreden der ruiters alle- angst deed verdwijnen en zij ten slotte klaver en water voor de paarden, brood en wijn voor de mensehen. brachten, een en ander werd ruim betaald. Intusschen hadden op de omliggend© hoogten beurtelings rui ters op den uitkijk gestaan, maar van vijanden was niets te bespeuren. Men vertrok van Neuweier, na de postbus van hare brieven te hebben beroofd en ook de brieven en couran ten van een juist aankomenden post bode te hebben afgenomen. Des na middags omstreeks 5 uur bereikten de 5 ruiters het dorp Trimbag en maakten halt voor een „Schenk©", waaruit dansmuziek klonk. Alen bracht den ruiters bereidwillig wijn en bier, terwijl de paarden gedrenkt werden. Intusschen reed de ritmees ter Von Zeppelin, ©en eind de dorps straat in, om de, op het brandspuit- huisje aangeplakte, proclamatie van Napoleon af te scheuren. In dezen arbeid werd hij plotseling overval len door een gendarme en een lansier. Terwijl hij den lansier een houw toebracht, die hem van het paard deed tuimelen, en hij het paard van den gendarme bij den teugel greep, riep hij luide: „Aufsitzen" waarop zijne metgezellen zoo snel mogelijk te paard sprongen en toesnelden. Nu werd de gendarme ontwapend, men nam ook zijn tasch met stukken af, waaronder voor de Duitschers zeer gewenschte berichten over de in de nabijheid gelegen plaatsen Sulz, Wissenburg, Hagen au en Nierder- bronn. Alen liet nu, daar het onmo gelijk was, gevangenen mede te voe ren, den gendarme weder vrij, nadat hij op zijn eerewoord verklaard had, dat er geen Fransche troepen in de onmiddellijke nabijheid waren en men hem wat smartegeld in de hand had gestopt. Ook de zwaar gewon de lansier had door een der huizen weten te ontkomen. Alen liet hem loopen, maar men voerde de beide paarden der Franschen mede. Op het gendarmepaard werd nu het zadel van graaf Von Zeppelin gelegd, daar diens uitstekend paard in het korte gevecht een lanssteek in den hals ge kregen had en voor het oogenblik niet bruikbaar was. Men reed in de richting* van Sulz verder, maar spoedig bleek, dat het gendarmepaard geen hindernissen kon nemen. Bij het zetten over een watertje nam het den sprong te kort en viel er in. Nu werd opnieuw om- gezadeld en door den ritmeester het lansierspaard bestegen, dat echter weer ander© gebreken had. Zoo reed men verder, totdat men plotseling op ©enigen afstand eene, minstens 20 paarden sterke, vijande lijke afdeeling zag, welke echter in ©ene richting reed, parallel aan die van de Duitsche patrouille en in bet heuvelachtige terrein spoedig ver dween zonder de Duitschers opge merkt te hebben. Behoedzaam re den deze verder en kwamen tegen het vallen van den avond in galop op het station Hundsbaeh van de lijn (WeissenburgHagen au aan. Met de revolver in de vuist drong luit. A on [Weehman het telegraafkantoor binnen, gevolgd door brigadier Zil ly, gewapend met een veldbij 1. Nu werd. voor do pogen der beide tele graafbeambten het toestel stuk ge slagen ,d© batterijen eveneens, en de draden do-orgieslnedJen. Bovendien werden alle gevonden schrifturen medegenomen. Tot bet opbreken der spoorwegrails miste de patrouille de noodzakelijke gereedschappen. Te gen het vallen van de duisternis be reikte men den hooggelegen straat weg1 Sulz(Weissenburg en besloot men den nacht door te brengen in een daarvoor zeer geschikt dicht bosch, het Hagauer bosch, dat aan den weg lag, maar waarin eerst in het lag© hout met de sabel een door gang moest worden gehakt. Nu schreef ritmeester Von Zeppelin al les, wat tot dusver gebeurd was, op en zond luitenant Von Gayling, als de jongste officier, met deze mel ding' terug. Luitant Von Gayling', die slechts noode zijne kameraden, op hun avontuurlijken rit verliet, werd vergezeld door twee manschap pen, die het gewonde paard van den ritmeester, het paard van den gen darme en de veroverde wapens meie voerden. Avonturen zouden aan deze naar huis koerende ruiters evenmin ontbreken. Zoo waren zij nauwelijks een kwartier op weg, of de vier rui ters met twee handpaarden zagen in de halve duisternis een eskadron lan siers aankomen. Het gelukte hun, is het bosch ter zijde van den weg te bereiken, voordat de lansiers hen in 't oog kregen, op nog geen 150 AI. reden deze. voorbij en in de stilte van den avond kon luitenant Von Gay ling het gesprek der beide aan het hoofd rijdende officieren verstaan. Vlak bij de grenzen vernam luite nant Von Gayling, dat de „Bien- waidmuehle", welke hij passeeren moest, door een vijandelijken post bezet was. De molen genaderd zijn de, reed luitenant Von Gayling al leen vooruit, met de revolver in de vuist, en groette de om hun aan rotten gezette geweren dommelende infanteristen met een vriendelijk „Bonn© nuit, messieurs". Eerst toen een oogenblik later d? beid© dragonders met de handpaarden voorbij galoppeerden, herkenden de infanteristen hunne dwaling, maar toen waren de Duitschers verdwe nen. an de in het bosch achtergeble ven negen ruiters hadden twee offi cieren de wacht aan den rand van het bosch, terwijl de overigen eene welverdiende rust trachtten te genie ten ,om nieuwe krachten te verza melen voor den volgenden dag. De paarden waren zoo afgemat.dat of schoon zij sedert den ochtend niets meer gegeten hadden, zij de haver in den mondzak, welke hun omgehan gen werd, onaangetast lieten. Dorst kwelde hen, maar water was niet te krijgen, ook de menschen hadden' dorst, maar moesten zich met een slok cognac tevreden stellen. Het leven, veroorzaakt door de in dat dal voorbijsnellende locomotieven, gevoegd bij de voortdurende onrust over een mogelijken overval, liet de kleine schaar geen verkwikkend© rust genieten. Daarom verliet men' dan ook maar bij het eerste grijzen van den dag de schuilplaats, om de- richting naar „Woertli in te slaan.: Deze dag beloofde echter veel meer zwarigheden te brengen dan de. vo rige. Als een loopend vuurtje had zich de tijding van den inval van het vermetele ruitertroppje in deu Be- neden-Elzas verspreid. Naar links en naar rechts zochten sterke Fran sche cavalerie-afdeelingen naar de Duitschers. In de eerste buurtschap pen, welke men nog voor zonsopgang doorreed, stond debevolking aauj de uitgangen te spieden en verried door haar houding, dat de toestand voor de Duitschers dreigend was. Toch liet men do p sar den eerst drin ken, maar ging' toen zoo gedekt mo gelijk in de richting van Woerth! verder. Den boeren op liet veld sloeg bij den aanblik van de Duitsche rui ters, die met getrokken sabel voor bijstormden, de schrik om het hart. De meesten liepen, zoo snel mogelijk op hunne woningen toe. Bij liet binnenrijden van de hoofdstraat van (Woerth, vernam ritmeester Von Zeppelin, dat daar ®en gendarmerie- kazerne met een bezetting van 10 man was, terwijl vlak bij Woerth. in de richting van Froeschweiler ©ene afdeeling jagers te paard legerde. Derhalve werd het eerste zijstraatje links ingeslagen, om zoodoende het vrijs veld weder te bereiken. Alen reed in gestrekten draf da helling naar Elzasshausen op en drong het bosch in, waar omstreeks een kwar tier rust werd gehouden. Nu hiel den de officieren raad. Alen had de gelegenheid gehad waar te nemen, dat de noord-oostelijke débouché's van het „Hagenauerwald" zoowel door infanterie als door cavalerie waren bezet en dat lange colonnes van alle wapens op den Reichshofer straatweg zich van Hagenau naar Britsch bewogen. Naar de Lauter was overigens niets vooruitgescho ven. Alac Alahon's derde divisie kon, als ze bij hem was, slechts bij Ha genau opgesteld zijn. Eene verken ning zuidelijk van Hagenau was dus gewenscht ofschoon men oor spronkelijk het plan had gehad, niet verder te gaan dan de linie Hagenau Niederbron, nadat men eerst de telegraaf aan het station Guuder- hofen onbruikbaar zou hebben ge maakt. Gevaarlijk zou deze verken ning zeer zeker zijn, want de straat weg, langs welken de vijandelijk© troepen zich bewogen, moest teui

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 7