Sociale Berichten J. W. LUCAS, Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Ve De Aap uit de Mouw. We knippen even dit berichtje uit „Het Volk" en spatieeren de laatste woorden. Hier hebt ge het. „Kleingeestige plagerij. Voor de Zondagmiddag te houden open luchtmeeting der S. D. A. P. teJoure, heeft de burgemeester toestemming tot het maken van muziek op het mee tingsterrein voor 4 uur geweigerd, omdat er tot Si/2 uur ander halve extrakerkschejuffrouw in de kerk zit." Allen eerbied voor de Kerk of voor den godsdienst vindt ge bij de socia listen, niet waar? Vooral, wanneer een propagandist of propagandiste in een orthodoxe plaats spreekt. Maar zie je, in zoo'n klein berichtje, daar kun je nu eens precies zeggen, hoe of je er over denkt. Dan zijn we zoo „onder ons". Dan komt de aap uit de mouw. (Getuige). De Z. H. E. S. M. De „Nieuwe Rott. Ct." die herhaal delijk gemeld heeft, dat de Z. H. E. S. M. op dit of dat tijdstip zou wor den geopend, en die dan later telkens weer dien datum moest tegen spreken, komt nu eindelijk met het bericht, dat „het wel begin October zal worden." Onze lezers weten, dat wij dienzelfden datum, tegenover vroegere beweringen der „N. R. Ct." reeds een maand of wat geleden noemden. Toen heette het en de heele pers nam het over in de „N. R. C." dat 15 Juli de datum van opening zou zijn. Als reden der vertraging noemt de „N. R. Ct." nu: „verlating de afleve ring van materieel, dat uit het buiten land moest komen". Dit is nu echter wederom niet ge heel juist. De hoofdreden dat de opening op zich laat wachten, is dat noch de baan, noch de bovengrondsche geleidin gen, noch de werkplaatsen, centrale en remisen te Pijnacker, op tijd gereed zijn gekomen. De aanleg der spoorbaan is met zeer veel tegenvallers gepaard gegaan, verleden week is nog een ge deelte der baan weer verzakt, en wat de gebouwen en inrichtingen onder Pijnacker aangaathierbij is gebleken dat de eerste plannen noch practisch, noch voldoende waren; ook da&r is dus veel langer werk geweest, dan eerst was gemeend noodig te zijn. Intusschen is wel het materiëel dat uit het buitenland moest komen, i n casu o.m. alle electrische toestellen •n inrichtingen der wagons, verlaat, en heeft de firma Siemens en Schu- ckert te Berlijn daarmêe getalmd (tot groot ongerief o.m. der firma Beijnes te Haarlem, die op gereeder aflevering van de door haar te vervaardigen wagons had gerekend) maar de Ber- lijnsche firma kon dit doen omdat, al waren alle wagons ook op op tijd gereed, de exploitatie toch wegens niet gereed zijn van de spoorbaan, niet zou kunnen beginnen. Daar komt nog bij, dat een zelfde electrische spoorlijn te Hamburg sinds eenigen tijd is aangelegd, en men daar met allerlei storingen heeft te kampen gehad. De firma Siemens emSchuckert wenschte nu voor de electrische lijn der Z. H. E. S. M. alle ondervindingen, bij die Hamburger lijn opgedaan en nog op te doen, zoo practisch mogelijk ter verbetering toe te passen. Vandaar ook alweer ver traging. Het wagenpark der Z. H. E. S. M. is intusschen nu gebracht op drie motor rijtuigen en zes volgwagens, terwijl einde dezer week of begin van de volgende wederom 2 motorrijtuigen en drie volgwagens zullen worden af geleverd. De Velser Pont. Naar wij vernemen heeft Zaterdag j.l. aan het Departement van Water staat een langdurige conferentie plaats gehad tusschen Z.Exc. den Minister van Waterstaat, den heer Bevers, en de heeren J. C. A. Weerts, burgemees ter van Veisen en W. C. J. Passtoors, lid der lie Kamer voor het kiesdis trict Beverwijk, inzake de Velser pont en den tegenwoordigenj overgang over het Noordzeekanaal. Het ontslag van generaal Van Daalen. Aan het „Nws. v. d. Dag voor Ned. Indië" wordt uit Den Haag geschre ven Er worden hier in Den Haag rare noten gekraakt, zoowel over het ont slag, aan generaal Van Daalen verleend, als over het zoo lang op zich laten wachten van het Atjehrapport. Ziehier wat mij over deze zaken gemeld werd door iemand, die over vele Indische en departementale re laties beschikt. „De beslissing over het ontslag van generaal Van Daalen is niet in Indië, maar hier genomen. Reeds in Januari, toen het generaal Van Daalen duidelijk werd, dat hij inplaats van steun, heel iets anders van den gouverneur-generaal te wach ten had, heeft hij zijn ontslag inge diend. Daarbij voegde hij een uitvoe rige nota van verdediging, welke voornamelijk over de Wekker-aan klacht liep. Te Batavia echter wilde men geen beslissing nemen; vooral niet, omdat de leger-commandant, generaal Rost van Tonningen, gedurende de enquête een geheel anderen indruk van de toestanden in Atjeh bad gekregen, dan de gouverneur generaal. De leger commandant achtte het aftreden van generaal Y®n Daalen zeer verkeerd. Op eigen verantwoordelijkheid wilde de landvoogd de ontslagaanvrage van den gouverneur van Atjeh niet aan nemen. Vandaar, dat de beslissing aan het opperbestuur werd overge laten. Ook in den ministerraad heerschte verschil van opvatting omtrent de wenschelijkheid van Van Daalen's heengaan. H. M. de Koningin dit entre pa/anthèses was er vierkant tegen. Zoo ook was men in de om geving der Koningin-Moeder sterk tegen een aftreden van generaal Van Daalen. Toch is het ontslag aangenomen, en voornamelijk op grond dat anders de gouverneur-generaal zijn ontslag zou indienen, hetgeen met het oog op den algemeenen politieken toestand, als een nog grooter kwaad Werd beschouwd. De collega's van minister Idenburg wilden hem niet dadelijk bij zijn in functie treden, voor de keuze van een nieuwen gouverneur-generaal zetten. Om die reden en om die reden al leen, heeft men zich erbij neergelegd, dat de gouverneur-generaal het ontslag van den gouverneur van Atjeh aan nam. Bovendien waren hier uit par ticuliere bron zulke rare berichten ontvangen over de verhoudingen tusschen deze twee booge heeren, dat men begreep, dat één van beide wijken moest. Ook tusschen den leger-commandant en den landvoogd moet het niet goed boteren en men schrijft het lange uitblijven v.'t Atjeh-rapport aan deze oneenigheid toe. Beide heeren moeten op vele cardinale punten van een totaal verschillende meening zijn." Een overval in West-Sumatra. Blijkens een uit Nederi.-lndië ont vangen telegram is het bivak te Mang- gopoh (onder-afdeeling) Loeboeba- soeng en Tikoe, afdeeling Priaman, Padangsche Benedenlanden) op den avond van 10 dezer overvallen. Onzer zijds is een officier gesneuveld en werden acht inlandsche fuseliers zwaar gewond. De aanvallers lieten twee doo- den achter. Alahanpandjang is weder rustig. Verscheidene aanvallers op het bivak aldaar zijn gearresteerd en de schul dige negri vroeg in het openbaar plechtig vergiffenis. („St. Ct.") Het „Handelsblad" schrijft daarbij Na de laatste gunstiger luidende berichten betreffende den toestand in West-Sumatra kan het bericht der ten deele geslaagde overvalling van het bivak te Manggopoh niet nalaten teleurstelling te wekken. Wij hebben op de mogelijkheid gewezen, dat het hier of daar in het in beroering zijnd gebied nog wel eens tot een uiting van verzet zou kunnen komen, en dat voortdurende waakzaamheid voor onze troepen be paaldelijk voorgeschreven was. Heeft het in dit geval mogelijk daaraan ontbroken? Dit gedeeltelijk succes der oproer lingen is dubbel te betreuren, zoowel om de onzerzijds geleden verliezen als wegens het feit, dat de chabar angin aan het voorgevallene waarschijnlijk het noodige zal toevoegen om in wijden kring een voor ons ongewenschten indruk te wekken. Dat het nu te Alahanpandjang weder rustig is, is zeker in staat den onaangenamen indruk, door het eerste gedeelte van het bericht teweegge bracht, te verzachten. Het is te hopen, dat een spoedig krachtig optreden een zelfde uitwer king in het Loeboebasoengsche hebbe. Gemengde Berichten. De voortvluchtige com missionair. Onze Amst. corr. seint Meer en meer begint uit te lekken hoe de voortvluchtige commissionair I. B. het heeft aangelegd om ruim f 32,000 aan diamant en geld machtig te worden. Terwijl het velen onmoge lijk was in dezen tijd van crisis geslepen diamant te verkoopen gelukte het den heer I. B. altijd. Daardoor werden de kleine kooplieden aangelokt hem hun diamant toe te vertrouwen. De wijze waarop I. B. verkocht was de volgende: Diamant die b. v. f100.per karaat moest opbrengen verkocht hij voor f70.a f80.maar toch keerde hij zijn lastgevers f100.uit. Om dat verlies te dekken verkocht B. weer diamant van anderen. Zoodoende ge raakte hij natuurlijk meer en meer in finantcieele moeilijkheden. Wij vernemen nog, dat eenige der betrok kenen naar Londen zullen vertrekken om de recherche bij deopsporiDg be hulpzaam te zijn. Een inbraak te Rot ter dam. Zaterdagochtend werd ©en in braak ontdekt, die 's nachts plaats had bij de Import Maatschappij fir ma A. van der Laan etn Co. Ltd., aan de Voorhaven no. 179. De gebouwen bij deze firma in gebruik als werk plaats, kuiperij, magazijn en kanto ren, waarvan de hoodingang aan de Voorhaven is, komen aan d© achter zijde uit aan de Schans. Van de Schanszijde hebben de inbrekers zich toegang verschaft door over eenj muur te klimmen. Van verschillend© localiteiten zijn sloten en kram- slui tingen verbroken, doch daar wordt niets vermist. Ten slotte zijn zij ook in de op de eerste verdieping gelegen kantoorlocaliteiten geko men. Twee brandkasten, daar ge plaatst, zijn omver geworpen en aan de achterzijde op de gewone wijze geheel opengescheurd. De eend brandkast bevatte plots als kantoor boeken, rekeningen, enz., die alle er uit gehaald en op een hoop gewor pen zijn- In d© andere brandkast was p.m. ©enig kasgeld tot een be drag van pngeveer f25 geborgen^ Dit is gastolen. Inbrekers, die zich zelf aangaven. Bij de politie te Rotterdam meldden zich Vrijdag nacht twee kantoorbedienden uit Antwerpen, die ten nadeele van de cargadoorsfirma Eiffe, waar zij werkzaam waren, 1800 francs ver duisterden, die zij opmaakten. De wielen over 't lichaam. De 14-jarige E. J. de JVglde, uit Epe, wilde j.l. Vrijdag, komende van de markt te Deventer, te Terwold© op ieen in gang zijnden wagen sprin gen. Hij stapte mis en kwam onder den wagen te vallen. Twee wielen gingen hem over het lichaam, waar door hij zulke inwendige kneuzingen j bekwam, dat dr. Schotanus, uit Ter- wo 1de, slechts den dood kon consta- teeren. Terug. -De vrouwelijke ver pleegde, die Donderdagavond uit het krankzinnigengesticht te iWplfhezen ontvluchtte, zooals wij berichtten, is weer terecht. Vrijdag was de ge- heele dag door veldwachters en ma rechaussees de omgeving doorkruist, doch te vergeefs, 's Avonds meld de de arme vrouw zich uit eigen be- j weging weer aan. Den geheelen! j nacht en daarop volgenden dag had zij in nachtgewaad en blootsvoets in ©en nabijgelegen bosohje door gebracht. Marius Brouwer. -Aan gaande de ontvluchting van Marius Brouwer verneemt „Het Vad." nog het volgende Op Oud-Rosen burg werkte- de jon gen onder toezicht van den tuinman in den tuin, ©n was daar oen der beste werkkrachten. Zijn gedrag liet niets te wemschen over. Daar hij -als hersteld beschouwd werd, werden geen buitengewone maatregelen te zijner bewaking genomen, waartoe trouwens het gesticht Oud-Roosen- burg niet is ingericht. Op .den dag zijner ontvluchting was hij onder gewoonte in den tuin bezig onder toezicht van den tuin man. Deze moest zich voor enkele oogenblikk-eu verwijderen, en van die gelegenheid hoeft Marius ge bruik gemaakt om te ontvluchten. Vooraf heeft hij een broek van een oppasser aangetrokken, en is toen waarschijnlijk door de sloot gewaad. Eenmaal aan de overzijde gekomen, viel het ontvluchten hem gemakke lijk. In de zak van den broek zat niet meer dan 12V2 cent aan geld. Het vermoeden ligt -alzoo voor de hand, dat hij op andere wijze aan geld i$ gekom-en, en wist, waar hij dit verkrijgen kon. Bet eenige wat men na zijn ontvluchting van hem vernomen heeft, is dat hij uit een plaatsje bij Antwerpen een prent briefkaart naar Medemblik zond. Men vermoedt, dat hij te Antwer pen is scheep gegaan naar Amerika, waarheen eenigen tijd geleden zich ook zijn puders -begeven hebben. Het onweer. Door het inslaan van den bliksem is te Lange veem gem. Tubbergen, de boerderij van den landbouwer G. Klokhuis uitge brand. Behalve het vee werd zoo goed als niets gered. Huis en inboe del wanen verzekerd. De -dochter doodelijk ge troffen. Zaterdagmiddag sloeg de bliksem in de school te Hofen bij Nieuwe- Schans. De dochter van het hoofd der school, Schmidt, is doode lijk getroffen. Verdronken. Te Breda is het zoontje van den cavalerist v. d. G. Zaterdag verdronken. Verdronken. Het 3-jarig Zoontje van A. V., te iWjijk, N.-Br., is bij het ouderlijk huis in een diepe sloot verdronken. Een moord. Zaterdagmorgen is in het volkslogement aan den Ko renmolenwal te Oudewater de vrouw van den bekenden Jut, den moorde naar van me\r. Van der Kouwen. vermoord. Zij was na Jut's dood met een scharenslijper getrouwd. Het echtpaar had dit logement ge kocht en woonde er nog slechts een paar dagen. De man, die verdacht wordt, is .voortvluchtig. „Sobrietaa". Als vertegenwoordiger van het Bis dom Haarlem in het Bestuur van de federatie „Sobrietas" ie benoemd tot bestuurslid (in de plaats van den heer P. A. Nicolaas (die als zoodanig ont slag had genomen) de heer H. Am- merdorffër te Ursem. Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Om meer bekendheid te geven aan hiet werk van het St.-Joseph-Cpmité, dat zich belast met de zorg yoor onze Katholieke arbeiders in Duitschland, werd besloten in de Ka tholieke bladen het werkprogram te publioeeren, dat door het Doorluch tig Episcopaat van Nederland, als mede door den Kardinaal-Aartsbis schoppen van Keulen, Munster en Paderbom werd goedgekeurd. I. Toestanden onzer Ne- derlandsche arbeiders.^ Ie. Hoe groot het aantal Neder landsche katholieke arbeiders in Duitschland is, kan thans nog niet juist bepaald worden. Doch zeker is het, dat er duizenden, alom ver spreid zijn. Het Comité zal trachten zoo spoedig mogelijk de noodig© ge gevens te verkrijgen, statistieken op te stellen en aan het Doorluchtig Episcopaat aan te bieden. 2e. Hoofdzakelijk komen deze Ne derlandsche arbeiders uit de provin ciën Gelderland, Noordbrabant, Zee land en Limburg en uit de groote steden van Noord- en Zuidholland. jVVat de provincie Overijsel betreft, kunnen wij nog geen gegevens ver strekken. Ongetwijfeld gaan uit de grensplaatsen dezer provincie velen naar Duitschland. 3e. De Nederl. arbeiders verblij ven vooral in do streken, waar de industrie zich concentreert, o.a. in het Ruhrgebiied en in de streek Dus- seldorffKeulen—Aken. Men kan deze arbeiders verdoelen in: yastblij vehde arbeiders, die daar met hunne gezinnen wonen, of, zoo ze ongehuwd zijn, in kosthuizen hun intrek nemen, en op fabrieken. bij het mijnwezen en bij de haven werken -arbeiden, verder in zooge naamde seizoenarbeiders, plie korteren of langeren tijd in Duitsch land blijven. Ónder dez-e categor- rie rekent men arbeiders in de bouw vakken, aan de steenovens, bij d-c grondwerken en hen, die bij de boe ren werken. Van beide categoriën is het getal zeer groot. 4e. Over het algemeen Zijn de godsdienstige en zedelijke toestan den onder onze landgenoot-en aller treurigst. Z-eer groot is de onver schilligheid op godsdienstig gebied; godsdienstplichten schijnen velen hunner niet te hebben of te kennen. De zedeloosheid en losbandigheid is schrikbarend, de verwildering schier algemeen. Dat alles laat zich echter gemakkelijk verklaren. Veelal komen onze arbeiders in zeer groote parochiën, waar te weinig geestelijken Zijn, om' in aller behoeften te voorzien. Noodzakelijk gevolg .daarvan is voor de vreemde lingen: te weinig en onvol doende zielzorg. Komt daar bij nog onbekendheid met de Duitschetaal, dan laat het zich gemakkelijk verklaren, dat de over groot© meerderheid dier vreemde ar beiders zich al spoedig van allen godsdienst Vervreemden. Voorts zijn de kosthuizen en vooral de koeten -een ramp op zedelijk gebied. Voeg daarbij hooge looneo, verleiding en ergernis, geen behulpzame hand die hem opricht, en men kan zich licht begrijpen, hoe diep treurig het daar m-et onze arbeiders gesteld is. II. ÏWjat werd tot heden Voor hen gedaan? Sinds drie jaren heeft de ;Wd- Eerw. Pater Inuocentius, Capucijn, in sommige streken van het Ruhrgebied, onder de Neier- lanxlsche (Werklieden de zielzorg waargenomen. Sinds eenigen tijd is hem een confrater als medewerker toegevoegd. Deze zielzorg bestond vooreerst in voortdurend huisbezoek. De ondervinding heeft geleerd, dat 't verkregen succes daaraan hoofd zakelijk te danken is. Vervolgens in voor hen te prediken en biecht te hooren in de Nederlandsche taal, hen t© vereenigen tot algemeen© Com muniën enz. Zooveel mogelijk tracht de Missionaris hen pok door Holl. St. Joeephvereenigingen voor gods dienst, geloof en zeden te behouden. Van dit verenigingsleven gaat een krachtige ste-un uit voor d© zielzorg. Het is bovendien een geschikte gele genheid, om met de Holl. arbeiders in aanraking te komen, voeling met hen te houden en aldus het zedelijk -en godsdienstig peil te verhoogén. Daarenboven die leden van zulk een© vereeniging werken dagelijks op fa brieken enz., door woord en voor beeld op een wijze, die ons, priesters, Verbaast. Tevens kan men door onze vereenigmgen en hare leden gemak kelijk een dam opwerpen tegen mis standen als kosthuizen-systeem enz. Dat dit vereenigingsleven een apos tolaat is, heeft de ondervinding reeds herhaaldelijk bewezen. IEL tWiaJt moet in de toe komst geschieden? Vooreerst moet het aantal missio nariseen worden uitgebreid en deze worden verdeeld over de verschil lende distrikten. Het Gentraal Co mité zal trachten zoo spoedig mo gelijk te komen tot afpaling van het Missieterrein. Dit is ©en noodzake lijke vereischte voor den loop der werkzaamheden. De Capucijnen wer ken b.v. sedert vier jaren in het Ruhrgebied, waarvoor zij ook in do toekomst gaarne de zorg op zich blijven nemen. Andere gedeelten Van het Missiegebied moeten aan an dere missionarissen worden toever trouwd. |IV. Arbeid van het Cen- traal-Comité St. Joseph. Het eerste en voornaamste: doel van het St.-Joeeph-Comité moet Zijn le. De missionarissen steunen. a. Door het verschaffen van alle inlichtingen, die op het missiewerk betrekking hebben. Het aanleggen en bijhouden van namenregisters en adressen. b. Door bij voorkomende moeilijk heden pp welk gebied ook, hetzij met de Duitseh© geestelijkheid, het zij met de Regeering, te steunen en te helpen en dit bovenal door de voorspraak van liet Doorluchtig Episcopaat van Nederland. c. Door het verschaffen en behee- ren der noodige gelden. 2e. JVat kan het Centraal-Comité St. Joseph voor de arbeiders doen? a. Hen aanbevelen bij de missio narissen en hunne verschillende par ticuliere belangen aan dezen bekend maken. b. Naar hét vermogen met de mid delen die het ten dienste staan, hm aan geschikt werk trachten te hel pen. c. Eveneens op deze wijze zorgen voor goede kosthuizen. d. Hen krachtig aansporen zich aan te sluiten bij het vereenigingsler ven en hen daarom bij voorkeur naar die plaatsen sturen, waar geregeld een missionaris komt. e. Hen bij vertrek alle benoodigde papieren, verschaffen, vooral bij het aangaan van een huwelijk. Dit laat ste is een zer voornaam punt. f. Vervolgens door het verschaf fen en verspreiden van goede lectuur en, zoo mogelijk, door het uitgevm van een eigen blaadje. Ve. Verdere werkzaamhe den van het Centraal-Comi té. Om in al deze pogingen succes te hebben, zal het Cemtr. Comité zich eerst en vooral in verbinding moeten stellen met de Z.E.Mi Heeren Pas toors Van die plaatsen, vanwaar vele Hollanders naar Duitschland ver trekken. Het zal daarom trachten: a» De pastoors aan te sporen in hunne parochies sub-comité's op te richten bestaande uit drie of vier of meer geschikte personen, die zich geregeld belasten met het opmaken en bijhouden ,van registers, statis tieken en van alles, wat verder deze arbeiders en, hunne belangen betreft. b. Vervolgens de Zeeroerw. heeren pastoors te bewegen tot het verstrek ken van alle mogelijke inlichtingen aan die arbeiders, die uit hunne pa rochie naar Duitschland willen gaan. De inlichtingen, hier bedoeld, zijn vervat in: 2e. a, b, c, d, ©en c. Hen verzoeken alle mogelijk© verkregen inlichtingen aan de mis sionarissen te' willen versohaffen en, als zij h®t behoeven door het bureau van informaties de noqdige inlichtin gen inwinnen. d. Steeds zullen zij aan die arbei ders aanbevelingsbrieven miedege- vian. c. Van het hoogste belang is het, dat zij boerenknechts en -meiden, die naar de kleinere dorpen zich be geven, waar geen missionaris komt, een aanbevelingsbrief voor de paro chiegeestelijken of vereeUigingen medegeven. Aan dit werkprogram' is door het St. Joseph-Comité reeds met kracht gewerkt, gelijk uit verschillende be richten in dagbladen blijkt. Nog eens mag wellicht herinnerd worden aan het informatiebureau»' dat voor tie plaatsen Essen, Duis burg, Mülheim-Styrum, Kerkrad© en Óberhausen te Babberioh Oud-Ze ve il aar is opgeriebt. Viersen, Gladbach enz. zullen ook spoedig een St. Joseplivereenigmg bezitten. Mogen dé sub'-eomité's, wanneer 'zij opgericht zijn krachtig overeenkom stig dit werkprogram werken! Het is duidelijk, dat ook de volgend© punten met goedvinden der ZesrEerw. heeren pas toors, door de plaatselijke comi- té's kunnen bewerkt worden. De woorden „van alles, wat onder deze arbeiders en hunne belangen be treft", zijn juist zoo algemeen geko zen, omdat niet op alle plaatsen de zelfde werkwijze kan gevolgd wor den. kVYat b.v. in kleinere plaatsen door verzending van gelezen lec tuur, openen yaU sp aargelegenhe den, een jaarvergadering voor sei zoenarbeiders kan geschieden, gaat daarom nog giet op grootere plaat sen. Public Accountant, Leeraar M. O. Boekhouden. PIETER KIESSTRAAT 24. Een sneltrein op de tram bij Klinkenberg. De tram, die om 4.48 van hier naar Leiden vertrekt, stopte voor den over weg der H. S. M., aan den Klinken berg, daar de boomen gesloten waren. De sneltrein uit de richting Leiden is voorbij, de afsluitboomen van den overweg worden opgehaald, de con ducteur der tram vraagt den overweg wachter M. of de weg veilig is, waarop deze een toestemmend antwoord geeft, en de tram vervolgt haren weg. Nauwelijks is de locomotief de rails van den spoorweg over of de eerste wagens der tram worden gegrepen door de locomotief eener sneltrein uit de richting Haarlem en sleept dezen ongeveer 70 M. mee en verbrijzeld hem. Ook de tweede wagon wordt omgeworpen en vernield. Oogenblikkelijk rijdt eene automo biel, die juist den overweg passeerde, naar Sassenheim en haalt Dr. Quant. Toen deze met zijn verbandkist arri veerde, hadden juist de spoorweg wachters de drie zwaar gekwetsten pas sagiers uit hunne benarde positie be vrijd; een jonge man van 18 jaren en twee dames. De jongeling was zoo zwaar aan hoofd en beenen gewond, dat voor zijn leven ernstig gevreesd wordt, terwijl de andere hare beenen gebroken had. De overige passagiers waren met enkele schrammen builen vrijgekomen. Na door Dr. Quant verbonden te zijn, werden de drie zwaar verwonden met den trein, die ongeveer drie kwar tier vertraging had, naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De jongeman, diens moeder en zus ter en zijne beminde kwamen uit Den Haag en hadden een dagje in Lisse doorgebracht. De onoplettende overwegwachter, door wiens schuld dit ongeluk plaats greep, is zoo van streek, dat op alle vragen tot hem gericht, hij het ant woord schuldig blijft. Nader hooren wij, dat de conduc teur en een passgier op het balcon van den' eersten wagen stonden, doch de tegenwoordigheid van geest hadden er nog juist bijtijds af te springen. De conducteur, wiens plicht het is, om, vóérdat de tram den weg over steekt, te kijken of de spoorbaan veilig is, had dit zeker verzuimd, daar wij ons niet kunnen begrijpen, dat noch de overwegwachter, noch de conduc teur dezen sneltrein niet gezien hebben. Van andere zijde schrijft men ons: 't Was Zondagmiddag ongeveer 5 uur toen de Stoomtram welke 3.12 uit Haarlem vertrekt, de overweg zou passeeren. De tram had voor de afsluit boomen moeten wachten om een trein die richting Amsterdam reed, waarop den eonducteur der tram, zich eerst, (zooals zijn instructie luidt) ging over tuigen of „den weg" vrij was, de boom wachter Meijer had de boomen opge haald en gaf volgens sommigen nog een geruststellend ,je kan wel gaan", waarop de tram den overweg zou passeeren. Juist was die middeuop, toen een sneltrein van Amsterdam komende inzicht was, doch de tram machinist door direct harder rijden kon niet anders bewerken dan dat demaehine nog over de spoorrails kwam te staan, toen de sneltrein de tram aanreed. De le passagierswagen de beste kreeg den vollen stoot, brak van de machine en werd wel 50 meter ver meegesleurd eer dat de spoortrein door krachtig remmen tot staan kwam. De daaropvolgende wagen sleurde, alvorens af te breken eerst nog een eind mee en kwam daarop terzijde van den trein, portierramen en tree plank van een wagen nog verbrijze lend. In de tramwagen bevonden zich drie personen n.L: Van der Linden, een man van ruim 50 jaren, en vrouw Kramer, ongeveer van gelijken leeftijd van Leiden, terwijl een nog jonge man denkelijk uit den Haag afkomstig, mede slachtoffer werd. De eerste 2 personen hadden zware hoofdwonden en beenbreuken en leden ontzettende pijnen, terwijl de noodver banden werden aangelegd. Dit had plaats in de voorste goe deren wagen waarin men ze gelegd had dr. Quant van Sassenheim welke van zijne woning was gehaald, en dr. Itterson van Leiden welke zich in den trein, evenals de chirurg Boks van Rotterdam, welke specialiteit zeer goede diensten bewees. Een zeer bescheiden jongedame was eveneens met kennis en kalmte bij het verbinden werkzaam. De derde persoon was nog niet onderzocht doch men meende dat die [stervend was waarom hij in een le klasse coupé naar Leiden werd vervoerd. Terwijl DokterB enz. zich met de gewonden bezighielden werden door de ploegbaas der H. IJ. S. M. v. d. Bent van Warmond en een arbeider met een groote klophamer de stukken van de verbrijzelde tramwagen afge slagen, en het onderstel met bodem- vlak, door een 30 personen opgevat en op zijde gekanteld. Na dit alles, wat bijna 3 kwartier tijd vorderde, kon de trein van Am sterdam weer vertrekken. Daarop is met grooten spoed ook de tramwagen die de andere rails versperde verwij derd en kon ook de trein naar Am sterdam vertrekken. De president van het Semenarie met eene professor waren evenals Dr. Walenkamp vrij spoedig op het ter rein aanwezig, welke laatste de boom wachter in zijne woning nog bezocht heeft. De boomwachter was in treurig overspannen toestand waarom dan ook de dienst direct door den arbeider Hageman is overgenomen. De Tramlocomotief heeft daarop de 3 van de 5 overgebleven wagens welke aan de andere zijde van den weg stonden opgehaald waarmede zij de reis voortzette. De opstopping daar ter plaatse was q zoo kolossaal groot dat wel twintig kjA? auto's en honderden menschen en I y fietsers daar opeengehoopt stonden en te de politie van Sassenheim geruimen tijd nog dienst had te doen om da I pte weg af te zetten. -- Dat de conducteur bij zijn „lijn inspectie" niet den trein heeft zien komen zooals hij blijft verklaren kan alleen daarin oorzaak vinden, dat de juist wegrijdende trein naar Amster- dam door rookwolken den trein kg," van Amsterdam aan zijn oog onttrok, De bijna zeker ongelukken voorko mende contröle blijkt door dit treurig feit nog niet afdoende, en zeker is het dat nog gelukkig genoemd mag wor den dat de tramwagen zoo weinig passagiers vervoerde, iets wat gewoon lijk Zondags anders is. Men seint ons: De toestand der gewonden is wel zorgelijk, maar niet direct levensge vaarlijk, zoodat vermoedelijk geen dooden zijn te betreuren. SCHOTEN. Nog niet verloren. Door de politie is naar Zandvoort overgebracht een jongeman, die aldaar een klei nigheid had verduisterd en uit vrees niet meer bij zijn patroon durfde terug te komen, flij was reeds naar Alkmaar gewandeld en vandaar weer terug sn waB hier zoo vermoeid, dat hij niet verder kon. Op last van den burgemeester is hij naar de ouderlijke woning overgebracht. Personalia. Het was heden 25 jaren geleden, dat dr. H. L. van Linden van den Heu vel te LeideD tot arts bevorderd werd. Van verschillende zijden ontving dr. van Linden blijken van belang stelling. De Provinciale Staten van Noordholland. De verschillende commissies, die de voorstellen van Ged. Staten heb ben onderzocht, adviseeren tot aan neming. Alleen met betrekking tot de Ver- „Visscherijschool" te IJmuidea geeft de Commissi© in overweging 't subsi die vooralsnog niet toe staan. In die vereeniging heers dit gebrek aan onderling© samenwerking en het is waarschijnlijk daaraan toe te schrij ven, dat zelfs geep begrooting is overgelegd. Gedeputeerde zullen ffu een nader voorstel doen, .wanneer jde begroor ting is ingekomen. A.N.W.B.-feesten. De etalagewedstrijd. De jury Voor den étalage-wedstrijd gedurende de feestdagen van den A- N. fWj. B. is aangevuld met den heer A, L. Koster, (voorzitter, yan het ToP"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2