Staten-Generaal. Sociale Berichten Uit den Omtrek. Schwerin vertrokken, ten einde de begrafenis van groothertogin Johann Albrecht van Mecklenburg bij te wo nen en daarbij tevens H. M. de Ko ningin te vertegenwoordigen. Burgemeester Passtoors. Gisterenmiddag had de installatie plaats van den heer JVj. C. J. Pas stoors als burgemeester dezer ge meente in een buitengewone raads- yergiadering. Isa te zijn binnengeleid en door den oudsten .wethouder toegespro ken te zijn, aanvaardde de nieuw-be- noemde burgemeester zijn ambt met een rede, waarin hij allereerst dank betuigde aan H. M. de Koningin en de regeering en daarop met warmte zijn voorganger, wijlen mr. baron .Van der Borch van erwolde, her dacht, die 25 jaren achtereen zijne beste krachten aan den dienst der ge meente wijdde. Spr. dankte voorts voor de hartelijke ontvangst, hem yan ide zijde der bevolking te beurt gevallen en voor pde woorden van sympathie door den waarnemenden burgemeester namens den, Raad tot hem gericht. Vervolgens deed de nieuwe burge meester een beroep op de hulp en medewerking van de leden van het i dageiijksch bestuur en van den raad en nog in het bizonder op den steun van den secretaris, den heer Metsers, de spil waar alles om draait, en de gemeente-ambtenaren. Met- het inroepen van Gods zegen sloot spr. en aanvaardde hij het voor zitterschap van den gemeenteraad. Mgr. Corten. Mgr. Dr. R. Corteri, directeur der onderwijsinrichting te Rolduc, is door Z. H. den Paus benoemd tot Geheim- Kamerheer. R. K. Sanatorium. Door het nagenoeg voltallige bestuur der „Vereeniging R. K. Herstellingsoor den voor longlijders en zwakke kin deren" werd Zondag j.l. een terrein bezocht, dat voor het vestigen van een Sanatorium voor longlijders bijzon der geschikt werd geacht en dat thans is aangekocht. Het is gelegen aan den weg tus- schen Nijmegen en Groesbeek, op een half uur afstand van Nijmegen. Bet is hier en daar bezet met hoog an laag geboomte, is heuvelachtig, glooit af naar den spoorweg Nijmegen—Gleve, voldoet dus aan de bijzondere ver- eischten van ligging, beplanting en beschutting voor gevaarlijken wind. De oppervlakte bedraagt 147 Hectaren. Hier zullen gevestigd worden een R. K. Sanatorium voor longlijders en voor zwakke kinderen. Over een ter rein, te bestemmen voor herstellings oord voor kinderen, die behoefte heb ben aan een verblijf aan zee, worden onderhandelingen gevoerdhet ligt onder "Wijk; aan Zee. Zoo komen de grootsche plannen der Vereeniging tot uitvoering. Het bestuur werkt in goed vertrouwen op God en op den steun der Katholieken van Nederland. Er is veel geld noo- dig voor den bouw en later voor het leven dezer echt katholieke nationale stichting. Op velerlei wijze kan d* medehulp worden geboden, door allen van eiken stand ea elk vermogen. Moge het Bestuur de voldoening en de aanmoediging vinden,,die het zoo ruimschoots verdient! Een handels-en scheepvaartfecst. De Rotterdamsche Kamer van Koop handel en Fabrieken geeft op 't ocren- blik een driedaagseh Handels- en Scheepvaartfeest. Tot bijwoning van dit feest zijn de eerste autoriteiten uit binnen- en buitenland genoodigd. Ook de binnen- en 'ouitenlandsche pers is er druk vertegenwoordigd. Het feest heeft voornamelijk ten doel om de beteekenis van Rotterdam als handels- en£bavenstad wijder be kend te maken. Overal zijn op gepaste wijze ver sieringen aangebracht. De eerste dag is gisteren gevierd met veal officieele plechtigheden. De bezichtiging en de beschrijvingen der havens kan onzen lezers thans niet zoo heel veel nieuws meer bieden, nu een paar maanden geleden wij een uitvoerige beschrij ving van Rotterdam's Havenwerken hebben gegeven ter gelegenheid der excursie naar Rotterdam van 't Dep. Haarlem der Maatschappij van Nijverheid. Agenten der Rijksverzekeringsbank. Te Utrecht heeft de 6e algemeene vergadering van het Genootschap van Agenten der Rijks-Verzekeringsbank aangenomen het ontwerp-voorstel tot wijziging der Ongevallenwet, opge maakt door eene commissie uit de leden. Besloten werd dit voorstel ten spoedigste den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel en het bestuur der Rijks-verzekeringsbank aan te bieden. In dit voorstel is uitgewerkt een decentralisatie-systeem, waardoor tal werkzaamheden rechtstreeks aan agenten worden opgedragen en de ..hand -tusschen werkgevers en agenten sou worden versterkt. Alle aangiften "fedxjjf, staking, ongeval, de loon- 1'f hunnen, meent men, ge- ik dhdpiyk aan den agent worden éja &>or dezen worden be- dit systeem goediger behande- bedrlJrffZpaflkr?n' ^af^^atiè/^lug^ere uitkeerm- gen deren zeer ^;xo^<&0nverc.ei»oct,»sjact5et^si£ van ai -Jutaloenooi SftEfoW fraai fob -8nKafBujik«»sv«EHeesrt'riifc9^ïre&-, M. Rolin Couquerque, relerendafift19§pn het departement van Waterstaat, bic npemd tot Gouvernementssecretar - ^M'«ÜHnÜiafe«) Begin September gaat hij scheep. Gemengde Berichten. Vermist. Te Hoorn wordt sind3 eergisteravond half 7 een negen-jarig knaapje vermist. Men vreest, dat het ventje een ongeluk is overkomen, hoe wel dreggen tot dusverre zonder re sultaat bleef. De moordt e Oud e w ate r. Thans is, volgens het „Nws", de vermoede lijke dader van den moord op de vrouw van Jut gearresteerd onder Hoenkoop, door den rijksveldwachter Hoogzand, uit Haastrecht. Blijkbaar zal wel een andere vrouw bedoeld zijn, want de vrouw van Jut leeft gezond en wel te Haarlem. (Red. N.H. Ct.). Inbraak in villa Ruimzicht. Gisterennacht is ingebroken in de villa „Ruimzicht" aan deD Badhuisweg te Schereningen, van den heer H. M. Reymer, margarinehandelaar te Rot terdam. De dieven zijn binnengeko men door het uitsnijden van een keu kenruit en begaven zich vervolgens naar de dienstbodenkamer, welke van binnen gesloten was, en stalen daar f25. Daarne werd de deur van dit ver trek van buiten weer op slot gedaan, zoodat de bedienden er niet uit kon den. Op de le étage werd een zilver kast half leeggeplunderd. Chocolade gegeten en sigaretten gerookt, en zijn zij vermoedelijk gestoord, zoodat een gedeelte van het zilverwerk achterge laten werd. De heer Reymer was tegen inbraak verzekerd voor fSOOO bij Gebroeders Van Buren, te Rotterdam. Een klap van den molenwiek. Men meldt uit Wijk bij Duurstede aan het „Centr.": Een jongmensch, D. v. A. genaamd, had op de molen van de Gebr. De H. een bezoek gebracht. Toen hij weer wilde vertrekken en de voeten reeds op den trap had, schijnt hij te zijn gestruikeld en een klap van een mo lenwiek tegen zijn hoofd te hebben gekregen. Een smartkreet werd ge hoord en hij viel. van de trap. Onmid dellijk bij een bewoner in de buurt binnengedragen, werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch het mocht he laas niet meer baten. Nog slechts weinige oogenblikken heeft hij ge leefd. Van de schuit gevallen en verdronken. Een vijfjarigjongetje, dat op een schuit, die in het Galge water te Leiden lag, met andere kin deren, speelde is daar afgevallen en verdronken. Het lijkje is opgehaald. Een steiger naar beneden.Te Harlingen is een steiger bij den in aanbouw zijnden gashouder door het breken van een baak naar beneden gestort. De vier werklieden, die zich hierop aan het werk bevonden, werden door het houtwerk bedolven. W. Schutte, van Amsterdam en J. Prins, van Harlingen, moesten per brancard naar het verplegingsgesticht worden gebracht, doordien ze ernstige kneuzingen hadden bekomen. De beide andere werklieden kwamen met den schrik vrij en konden na eenigen tijd de werkzaamheden her vatten. Geen zak-, doch gemoeds bezwaren. De schipper te Neuzen, die wegens gemoedsbezwaren weigert het aan de Rijksverzekeringsbank wegens premie voor de ongevallenwet verschuldigde te betalen, omdat hij verzekering in strijd acht met de ordinantiën Gods, en wiens inboedel het vorig jaar werd verkocht tot het verschuldigde bedrag er was, zag Za terdag de mannen der wet weer ver schijnen, om zijn inboedel te veilen. Het ging als het vorige jaar. Enkele godsdienstige boeken werden geveild, nadat 2 stoelen waren verkocht, en hiervoor bood een van elders gekomen vriend zooveel als 't verschuldigde bedrag, benevens ruim f45 wegeus kosten. Als de schipper, wat te ver moeden is, steeds bij zijne meening blijft, kan dat jaarlijks voor hem een duur grapje zijn. Ergerlijke behandeling zijner stiefdochter. Aan de justitie te Amsterdam is door de Naardensche politie overgeleverd A. V., brugwachter bij de H. IJ. S., be schuldigd van ergerlijke behandeling zijner 15-jarige stiefdochter. Door de familie waarheen 't meisje vluchtte, werd de aangifte bij de po litie gedaaD. Een ernstige verwonding. Bij een vechtpartij te St. Willebrord bij Rozendaal is Maandagavond zekere A. K. met een dolk in de borst ge stoken. De man verkeert in levensge vaar. De dader is bekend. Gewisselde stukken. Vragen over het opium vraagstuk. Door den heer Van Kol zijn betref fende de bestrijding van het opium verbruik en de sluiting van koelie contracten in China de volgende vragen gedaan: 1. Is de minister van buitenlandsche zaken bereid te bevorderen, dat door tusschenkomst van de Nedsr- landsche diplomatieke en consulaire ambtenaren een onderzoek worde ingesteld naar de voorloopige resulta ten verkregen door het Decreet der Chineesche regeering van 20 Septem ber 1906 tot bestrijding ,van het opium verbruik, en deze aan de Tweede Kamer mede te deelen? 2. Kan de minister aan de Staten Generaal oen vertaling verschaffen van de voornaamste Chineesche wetten of decreten, die het sluiten van koelie contracten en het geven van voor schotten regelen in die proviciënvan het Chineesche rijk, waaruit Neder- dsch-lDdië werkkrachten trekt? De minister van buitenlandsche zaken (de heer De Marees van Swin- deren) heeft geantwoordop vraag 1, dat reeds vóór eenigen tijd aan Hr. Ms. gezant te Peking is opgedragen de regeering geregeld op de hoogte te houden van de resultaten der ver bodsbepalingen tegen opiumverbruik in China. De Minister van buiten! zaken is gaarne bereid den hoofd inhoud der door hem verwachte me- dedeelingen ter kennis van de T\> eede Kamer te brengen. Naar aanleiding van vraag 2 herin nert de minister er aan, dat reeds in een in April j.l. ter griffie der Kamer gedeponeerde Nota is medegedeeld, dat in China geen enkel koeliecontract gesloten wordt. Overlegging der door den heer Van Kol bedoelde wetten of decreten, gesteld dat deze bestaan, kan derhalve als overbodig beschouwd worden. Op de in Nederlandsch-Indië geslo ten koelie-contracten, alsmede op het geven der daarbij bedongen voorschot ten, ook al worden die in China ver - strekt, zijn toch uit den aard der zaak uitsluitend de Nederlandsch-Indische wettelijke bepalingen van toepassing Voor zooveel noodig zij hieraan nog toegevoegd, dat de Chineesche regee ring elke werving biDnen het rijk van Chineesche arbeiders voor het buiten land verbiedt, tenzij tot die werving machtiging is verleend door de bestu rende ambtenaren. De werving in Zuid-China voor Deli berust op een door de Chineesche overheid verleende toestemming, ter wijl een deel der mijnwerkers in Bil- liton, zonder bepaald in Zuid-China geworven te zijn, geheel uit eigen be weging vandaar is vertrokken en de aanwerving van Chineesche werk krachten voor andere ondernemingen in Nederlandsch-Indië thans geschiedt te Hongkong en Singapore en dus onttrokken is aan de rechtsmacht der Chineesche overheid. Vakopleiding. In haar vergadering heeft de Ver eeniging van den liandeldrijvenden Middenstand te: JVeesp de volgende motie aangenomen: De Veneeniging van iden H. M. ta ^Veasp, van oor deel, idat de tegenwoordige vakop leiding piet gezond, isoverwegende:, dat alle mogelijke maatregelen moer ten. getroffen worden, dat onze jon gelieden tot degelijke en practische vakmannen worden opgeleid; is van oordeel, idat na het genoten lagar on derwijs zoo mogelijk een tweejarige cursus op scholen voor M. U. L. O. noodzakelijk isverklaart vervol gens het bezoeken van vakscholen of van werkplaatsen met leerling- overeenkomsten en aanvullend avondvakondarwijs een dringenden; eiseh. Ned. R. K. Vakvereenigings-eongres. Programma van het Congres, te houden te Utrecht op Zaterdag 1 Augustus 1908 in het „Sint Joseph- huis", Obrechtstraat, en 2 Augus tus in het gebouw „Tivoli" (ingang Kruisstraat). Zaterdag 1 Augustus, des avonds 7 uur opening van het Congres door den Voorzitter J. van Rijzewijk. Daarna behandeling van punt 1 „Bureau voor de Vakorganisatie". Inleider de heer P. J. J. Haaze- voet, voorzitter van de Ned. R. K. Diamantbewerkersvereen. te Am sterdam. Rapporteur de heer 3Vi. H. Miks, te Amsterdam. Conclusie. Het Ned. R. K. Vakvereenigings-. Congres, dd. 1 en 2 Aug. 1908, bij een te Utrecht, besluit op voorstel van ide Besturen der Neder 1. en Dio cesane Vakbondenen R. K. Secre tariaten, tot oprichting van een Bureau voor de R. K. Vakorganisa tie. Dit Bureau, hetwelk zal moe ten bestaan uit afgevaardigden van genoemde bonden en secretariaten, zal tot taak hebben a. het verzamelen van statistische gegevens betreffende vakveneeni- gingsaangelegenheden en het dienen van advies in deze1 aangelegenheden aan daarbij belanghebbenden; b. het bestudeeren van wetsont werpen, welke dienstig zijn voor de vakorganisatie of waarmede zij reke ning beeft te houden en het ver strekken van advies nopens deze aangelegenheden aan regeerende li chamen c. het beheeren van een „Fonds tot uitkeering bij werkstaking en uitsluiting" d. het organiseeren van Vakveree- n igingscongressien Amendementen zijn voorgesteld door: 1. R. K. Winkel- en Maga- zijnpersoneelvexeten. „St. Nicolaas", Amsterdam. 2. Ned. R. K. Diamantbewerkers- vereeniging en 3. Tabaksbewerkersgilde „St. Pe trus", te 's-Bosch. Zondag ,2 Aug. des morgens om 8 uur H. Mjs tot welslagen van het Congres in de O. L. Vrouwekerk aan de Biltstraat. Precies 10 uur tweede vergaidering van het Congres. Punt van behandeling„Fonds tot uitkeering bij werkstaking en uit sluiting". Inleider de heer A. Cools, Voorz. van den Diocesanen Textiel arbei ders bond „St. Sevterus", bisdom 's-Hertogenbosch. Rapporteur de heer Ant. v. Rijen, Secretaris van den Arbeid, Tilburg. Amendementen zijn voorgesteld door de Metaalbew.-vereeniging „St. Eloy", Amsterdam, en den Ned. R. K. Typografenbond afd. A'dam. Des namiddags 3 uur behandeling van punt 3: „R. K. Vakvereenigin- gen en Drankbestrijding''.; Inleider: de ZeerEerw. ZeerGol. beier Dr. Alpb. Ariëns. Rapporteur de beer H. B .F. van Bossum, te Amsterdam. De conclusie luidt: „Op den voorstander van Vakorga nisatie past volkomen wat Pater Wieisz van den sociaal-politicus zegt-De strijd tegen het alcoholisme is zoo dringend, dat een sociaal-po liticus, die daarvoor geen oog en geen hart heeft, als niet eipstig meer te beschouwen is." IV. Mededeeling van de besluiten van het Congres door den' Secreta ris van bet .Congresbestuur. V. Rede van den ZeerEerw. heer F. X. Wl Bult, eere-voorzitter van het Congres. VI. Sluiting door den Voorzitter van be,t Congres. Nederl. en Diocesane R. K. Vak bonden en Vakseexetariaten welke met hunne Afdeelingen (V akvereeni- gingen) aan het Congres deelnemen Ned. R. K. Arbeiders-Secretariaat „St. Leonardus." Ned. R. K. Vaksecretariaait van Brood-, Koek- en Banketbakkers. Ned. R. K. Vakseeretariaat van Cacao-, Chocolade- en Suikerbewer kers. Ned. R. K. Diamantbewerkers-ver- eeniging. Ned. R. K. Vaksecretariaat van Gemeentewerklieden en Beambten. Ned. R. K. Vaksecretariaat van Handels-, Kantoor-, Winkel- en Ma gazijnbedienden. Ned. R. K. Kalk- en Steenbewer kers-Secretariaat. Ned. R. K. Kleermakers-Secreta riaat. R. K. Dioc. Lederbewerkersbond, 's Bosch. Ned. R. K. Metaalbewerkers-Se cretariaat. Ned. R. K. Schilders-Secretariaat. N ed. R. K. abaks bewer kers bond. R. K. Diocesane Textielarbeiders- bond, Bisdom 's Bosch. R. K. Diocesane Bond van Textiel arbeiders, Aartsbisdom Utrecht. Ned. R. K. Timmerlieden-Secreta riaat „St Joseph". Ned. R, K. Typografenbond. Bond van Glas- en Aardewerkbe- werkers „God en ons Recht", Maas tricht. Het spoor-tram-ongeluk. Een verslaggever van de „Haagsche Courant bracht een bezoek aan de familie Mulée, waarvan de moederen twee dochters onder de gewonden be- hooren. De moeder deed het volgende ver haal van de ramp: „We waren naar Lisse geweest, waar mijn moeder woont, en hadden op den terugtocht het grootste plezier in die hobbel wagentjes. Ik zat tegenover mijn dochters. Bij de kruising van de spoorlijn stond de tram wel een minuut of 7 te wachten en toen een trein uit Leiden voorbij was, gingen de hoornen omhoog. Ik zei nog: „Gelukkig al weer afgeloopen, ik ben altijd wat bang bij zulke treinen." Wij reden niet over de rails of een van mijn kinderen staat ineens op en wijst voor zich uit. „O God, moeder, moe der," gilt ze, en slaat de handen voor het gezicht. Voor dat ik kijken kon wat er eigenlijk is, hoor ik ineens geraas, krijg een schoken wat daarna gebeurd is weet ik niet meer. Toen ik weer bijkwam, lag ik met mijn gezicht in het zand en werd ik opgetild. Mijn heele lichaam deed me pijn, maar gebroken had ik niets. „De trein moet recht op de koppe ling tusschen den 3en en 4en w agen gereden zijn. Van dien waarin wij zaten, was niets over. Allemaal plan ken en latten en stukken glas, maar dat was alles. Het onderstel was nog vrijwel een geheel, maar opzij gezet, drie wielen zaten er nog aan. „We zaten met ons zessen er in. Wij drieën, de aanstaande van een van mijn dochters, juffrouw Zwarten nog een juffrouw, die vlak voor de kruisiug was ingestapt. Ze moest een mandje eieren naar Endegeest brengen. Door den schok zijn we alien op het zand geworpen en wij vijven uit Den Haag allemaal gekwetst. Schutte was er het ergst aan toe. De j uffrouw, die eieren moest brengen, had niets, ze jammerde alleen over de gebroken eieren. „De trein, die ons aangereden had, had gestopt, en dadelijk kwamen menschen toeloopen om te helpen. Wij vieren werden in een coupé 2 klasse gezet, de andere gewonden moesten ook in den trein, en zoo zijn we naar Leiden gebracht. In het ziekenhuis werden we verbonden en ik en mijn twee dochters gingen 's avonds alweer naar huis. „Hoe het ongeluk precies gebeurd is, weet ik niet: zooals ik zei, heb ik alles pas gezien, toen de aanrijding plaats had gehad, De locomotief en de voorste wagen van de stoomtram waren al over de spoorrails, de laatste wagen van de tram moest er nog over. „Toen de locomotief even op de rails was, probeerde de baanwachter nog de boomen te sluiten, maar dat lukte natuurlijk niet. „Mijn oudste dochter is er het ergst aan toe, wonden aan hoofd arm en voet. Haar rechterhand is heelemaal opgezwollen. Haar japon, u moet het zien, is niets meer waard. Allemaal gaten en winkelhaken. We hopen maar, dat de maatschappij ons ver goeding zal geven." SCHOTEN. *D e werkzaamhedenaande gasfbriek. Aan de gasfabriek al hier zijn tegenwoordig geregeld 4 man nacht en dagploeg bezig om door middel van een zuigperspomp de gas houder van het noodige water te voor zien. Als men nagaat dat het water per etmaal 30 c.M. rijst en de buiten ketel der gashouder 8 Meter hoog is, dan heeft men daar nog wel een paar weken werk. *Een onhoudbare toestand. De bewoners der Schal kburgerkade klagen tegenwoordig steen en been over den ondragelijken stank die uit het water opstijgt, op de plaats waar de Paul Krugerkade, op de Schalk- burgerkade uitloopt, omdat op die plaats zich allerlei onreinheden op- hoopen. Te hopen is het dat er van over heidswege eens een onderzoek wordt ingesteld, en dan spoedig en op af doende wijze aan dezen toestand een einde wordt gemaakt. Personalia. Jhr. S. P. F.Meijer, ambtenaar ter secretarie alhier, is be noemd tot burgemeester te Buren (Gld.) Uitvaart dr. Laurillard. Op de begraafplaats de Biesen is gister middag half twee onder enorme be langstelling, het stoffelijk overschot van dr. E. Laurillard ter aarde besteld. Onder de aanwezigen merkten wij ook op mr. G. van Tienhoven, Com missaris der Koningin in Noord- Holland. Aan de groeve werd het woord ge voerd het eerst door ds. Barger te Amsterdam namens den kerkeraad der Hervormde Gemeente, den kring van predikanten en het classicaal bestuur te Amsterdam, verder namens het Tractaat Genootschap en namens „Sa- rep ta". Daarna spraken de heeren Canter, president van Ned. Mettray, Renée van Ouenaller namens het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevan genen, ds. Bax predikant van Sant poort, de eerste standplaats van dr. Laurillard, ds. Wijs, oud-predikant van Meerenberg als vriend en mevr. Wertheim-Bicker namens de afdeeling Amsterdam van hetRoode Kruis, prof. Ritter als vriend en de heerVorstius namens de Sophia-vereeniging, tot bescherming van dieren. Ten slotte dankte de oudste zoon voor de bswezen belangstelling. H. M. de Koningin en Prins Hen drik hadden als laatste hulde aan den overledene een prachtige krans gezon den. De Tuindersvereeniging „Ons Belang". Eene vereeniging die onder de tuinders in deze omgeving voel van zich doet spreken, is de vereeniging „Ons Belapg". Zooals uit den naam reeds blijkt, heeft zij tot doel, de belangen Ider tuinders te bevorderen. Om te komen tot de oorzaken die de tuinders tot aaneensluiten dron gen zouden wij eenige jaren moeten teruggaan. De, aardbeielihandel had. toen nog- niet zulke groota afme tingen aangenomen als thans. Het aantal commissionairs en exporteurs was klein iejn het viel dezien niet moeilijk zich in vele gevallen te vereenigen en alle onderlinge concur- curnenti© buiten te sluiten. Hierbij wist .men nu evenwel niet altijd de noodige billijkheid te be trachten en het is van zalf sprekend, dat de tuinders, ziende hoe hunnq afnemers door vereeniging de markt vaak geheel in hun macht hadden, hetzelfde middel te baat namen om aan dat willekeurig' gedoe der han- -delaren een ©inde te maken. Het eerst ging d© Beverwijksche Boerenbond aan coöperatieven ex port doen, daarna de Beverwijksdie Gartnersverein ©n wat later Ida Tuin dersvereeniging „Flora", die hare le denkring zelfs uitbreidde vanuit Be verwijk tot Santpoort en in noorde lijke richting tot Heemskerk. Al deze verce.nigi.rigen misten evenwel de goede organisatie of wa ren slechts een groep van handela ren, die zooveel mogelijk tuinders om zich vereenigden, waarop zij reke nen konden als zij vruchten voor ex port behoefden en die in ruil daar voor aandeel hadden in d© winst. Ook bij „Flora", die het meeste aanspraak kon maken op den naam vereeniging, is het recht van con trole door de leden zeer gering. De leden van da afdeeling Santpoort verloren dan ook na het seizoen 1907 hun vertrouwen in da vereeniging en verlieten haar bijna zopder uit zondering. Hierin ligt nu de oorsprong der jonge, maar reeds krachtig werkende vereeniging „Ons Belang", De heer J. Th. Bohm Jr. gaf den eersten stoot tot d© oprichting. Hij werd daarbij gesteund door de heeren J. G. Handgraaf en A. Tabarpal. Zoo werden dan de tuinders tegen 29 Januari saanigeroapen en werd toen liet organisatieplan door den heer T. uiteengezet. Hij Wild© niet een uitsluitend coö peratieve ©xportvereeniging opge richt- zien, maar eene algemeen© vak- vereeniging, die zich ten doel zou stellen meer kennis op tuinbouw gebied te Verspreiden. In dez© vereeniging zouiden zich dan groepen kunnen vormen tot coöperatieve in- en verkoop. Hiermee stemden bijna alle aan wezigen in en zoo werd de nieuwe vereeniging opgericht met aanvan kelijk 36 leden, welk getal zich nu reeds tot 48 heeft uitgebreid. Zij verdient, zeer zeker de aan dacht omdat zij de teerste tuinbouw- vereeniging in den omtrek is die het karakter van eene moderne ver eeniging draagt. Tn haar midden ontstond reeds een groep tot coöperatieven verkoop van aardbeien die dit seizoen ruim 100.000 kilo's van af het station Vel- sen verzond. Straks zal zich waar schijnlijk een groep tot inkoop van emballage dan weer een tot verkoop van boonen of andere producten vor men. Wat wel leens beweerd wordt, n.L dat het te doen zou zijn om alle cöm- missionnairs en handelaars huiten ta sluiten is onjuist. Alleen aan alle willekeur paal en perk te stellen is het doel dezer coöperatieve groepen- Den aanstaanden winter zal „Ons Belang" zich nuttig maken door het houden van lezingen. Het is te ho pen dat de tuinders op den ingesla gen weg mogen voortgaan, hetgeen zeker zal bijdragen tot meer wel vaart voor velen. Het bestuur bestaat uit zéven per sonen. Dat vooral de heieren Hand- graaf en Bohm Jr. als voorzitter en secretaris een lang niet altijd gemak kelijke taak op zich hebben genomen, is met het oog op den grooten omzet der verschillende groepen .wel te be grijpen. Een woord van waardeering voor den ijver en nauwgezetheid waar mee zij zich dit drukke aardbeien- seizoen van hun taak kweten, is niet misplaatst. Personalia. Den 15en dezer zal de heer Dekker zijne functie als hoofd der O. L. school alhier aanvaarden. O n'g e v a 11 e n v e rjz e kering. Inde gister Dinsdag teUtrecht gehouden openbare terechtzitting van den Cen- tralen Raad van Beroep had o. m. de uittpraak plaats in de navolgende zaak hooger beroep van D. V. te Vel- seroord, gem. Velsen, tegen de uit spraak van den Raad van Beroep te Haarlem, houdende bevestiging der beslissing van de Rijks verzekering- bank, waarbij de door hem gevraagde meerdere schadeloosstelling ook na 4 Mei 1907 niet wordt toegekend, aangezien zijn tegenwoordig lijden (platvoeten) niet het gevolg is van een ongeval. De Centrale Raad be vestigde de uitspraak. Ongelukken op de Papier fabriek. Dinsdag werd op de R.- Kath. begraafplaats begraven het stoffelijk overschot van Zonneveld, een arbeider van de papierfabriek te Velsen, die daar door een bedrijfsonge val het leven verloor en een huisge zin met 9 kinderen nalaat. De ongelukken aan bedoelde fabriek houden gestadig aan, hoewel men er over het geheel weinig van verneemt. In het belang van de talrijke slacht offers zou het wel zijn indien de vei ligheidswet bepalingen bevatte, waar door de gevaren van dit bedrijf tot een minimum werden beperkt. Tegenspraak. Naar wij uit de beste bron vernemen is 't bericht, dat het correspondentiebureau Vaz Dias gisteren aan verschillende bladen zond, als zou de Duitsche Kroonprins op 20 dezer zijn intrek nemen in 't Grand Hotel alhier volkomen onjuist. Aangekomen vreemdelingen. Fam. Bosaans A'dam, Tuinstraat 4 4 p. fam. Smit idem, Noorderstraat 35 4 p, P. Matting Charlottenburg, villa Agatha 6 p. H. Graanboom A'dam, Kanaalweg 37 1 p. H. M. Schol idem, Zuiderstraat 2 5 p. L. Sal idem, Zeestraat 13 5 p. fam. Meijer Shanghai, Hotel a'Oranje 6 p. B. J. Terkuile A'dam, idem 1 p. W. A. Churchill idem, Groot Badhuis 1 p. C. G. Harrenstein idem, idem, 1 p. A. J. v. Sminia Leeuwarden, idem 1 p. mevr. Salemon Brussel, idem 3 p. S. van Sen- den Hilversum, idem 2 p. W. Koch Afdam, idem 1 p. mej. van Tertholen idem Pen sion de Roos 1 p. fam. Broekhuizen idem, idem 3p. fam. Polak van Steen wijk, idem, 5 p. J. Unterberg Rosenheim, hotel Bel védère 2p. E.Slijper A'dam,hotel Beau Sit* 1 p. fam. Castelli Dresden, idem 2 p. dames Kopke Rurstoek, idem 3 p. Van Lanskat-Utrecht Vlaard ngen, idem 1 p. fam. Lindeboom A'dam, Hoogeweg 6 p. HEEMSTEDE. *R.K. Volksbond. Gisterenavond hield de R. K. Volksbond zijn gewone vergadering. De WelEerw. Heer van Dieren, die al3 spreker op zou treden, was verhinderd en daarom trad in zijn plaats op de voorzitter der afdeeling, de heer A. v. d. Weiden Antz. met het onderwerp: Verplichtingen der kath- patroons tegen hunne werklie den en omgekeerd. Vervolgens zijn besprekingen gevoerd over de oprich ting van een weduwen en weezenfonds en een communiefonds. Ten laatste stelde de heer Goosens, door meerdere gesteund voor om een verzoekschrift in te dienen bij het kerkbestuur om den preekstoel in de kerk te verzetten of althans een flinker klankbord aan te schaffen, daar door velen achter in de kerk veel van de predikatie niet wordt verstaan. LISSE. Het Pausfeest. Op verzoek van den Zeereerw. Heer Pastoor hebben de Heeren F. G. M. Haaze, G. v. d. Veld, J. Riggel, J. Pijnacker en de Weleerw. Heer F. de Vette, kapelaan alhier, zich vereenigd tot een feest commissie tot het bespreken van plan nen voor de plechtige viering van het a.s. Pausfeest. R. K. V o 1 k s b o n d. De afdeeling Lisse van den Ned. R. K. Volksbond heeft tegen Zondag 26 Juli een huis houdelijke vergadering uitgeschreven, waarin o. m. ook de verkiezing zal plaats hebben voor een 3en commis saris (vacature v. Zeist). Tevens zal ook verslag worden uitgebracht van de laatst gehouden Centrale raads vergadering. Inbrekers. De inbrekers gaan in 't N. O. gedeelte van Haarlemmer meer nog steeds hun gang. Mu weder hebben ze een bezoek gebracht aan de Gereformeerde kerk aan den Slo- terweg en de offerbussen geledigd. De politie onderzoekt en hooptjden dader(s) in handen te krijgen. Emigratie Zaterdag j 1. vertr. uit't Zuidelijk gedeelte van Haarlemmer meer 15 personen (gehuwden en on- gehuwden) naar het verre Westen, om daar hun geluk te beproeven. Uk "X» SASSENHEIM. BLOEMEND AAL. SANTPOORT. VELSEROORD. BEVERWIJK. ZANDVOQRT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2