Stadsnieuws. dorp terug krijgen. Heden is er een begin mee gemaakt, zoodat vóór het kistenrijden het werk kan zijn afge- loopen. WARMOND. Onweer. Tijdens het hevige on weer dat hier boven deze gemeente gistermorgen te 4 uur woedde sloeg de bliksem door het dak van de bloe- mistenbehuizing van de wed. Zwet sloot aan de Warmonder Heide, het geheele huis in een ware ruine her scheppend. Behangselpapier werd van den muur geslagen, meubelen verbrij zeld, glasruiten werden stukgeslagen waarop de bliksem naar men ver moedt een uitweg zocht door den schoorsteen welke ook gedeeltelijk is afgeslagen. De bewoners, die eerst voor het barrè weer waren opgestaan hadden zich juist weer naar bed be geven, wat een geluk genoemd mag worden wijl anders zeker persoonlijke ongelukken te betreuren zouden zijn geweest. NOORD WIJK. Personalia. In de plaats van den heer A. H. Overeem is tot onderwijzer benoemd aan de R. K. Parochiale jongensschool alhier de heer P. L. Eibers, van Doornenburg (Geld.) NOORDWIJK AAN ZEE. De reddingsboot. Bij de laatste beproeving van de reddingsboot, welke oefening zooals wij bereids ver meldden werd bijgewoond door den inspecteur van het Reddingswezen, den heer Ouwehand, is zeker gebleken, dat de reddingsboot niet meer aan de eischen voldoet. De inspecteur ten minste deed toezegging, dat men te Noordwijk aan Zee een nieuwen red dingsboot met nieuwen wagen zal krijgen vanwege de Noord- en Zuid- hollandsche Reddingsmaatschappij, waarvan de Noordwijksche reddings brigade een afdeeling is. VOORHOUT. Bloembollencultuur.Zaterdag- avond houdt de afdeeliDg Voorhout der „Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur" eene vergadering des avonds te acht uren in het „Sta tionskoffiehuis" tot verkiezing van twee bestuursleden en ter bespreking van den zoogenaamden kunstmatigen hyacintenbroei. BBVERWIJK. Personalia. Geslaagd voor toe lating H. B. S. te Alkmaar, J. van der Ben alhier. Voor toelating Gymnasium te Haar lem. P. Donker en J. Avis alhier. Bevorderd tot 5e klasse H. B. S. te Haarlem, M. Haarsma alhier. Onze plaatsgenoot, de heer F. W. Helmers, werktuigkundig Inge nieur is na een tweejarig verblijf in Amerika, thans benoemd tot assistent van den heer Chef der gezamelijke werkplaatsen van de Machinefabriek der heeren Gebr. Stork en Co. te Hengelo. Onbekende brieven enbrief- kaarten van hier verzonden. Brieven: Mej. Ch. Kolle: Mej. P. M. v. Gelder; Mej. M. de Wit allen te Amsterdam. Briefkaarten: J. Makeay, Amster dam. Mej. A. Mulder, Amsterdam. Van Wijk aan Zee. Mej. Vastenhout,, Amsterdam. Rijwieldiefstal. Ten nadeele van zekere W., wonende aan de Lijnden, is uit een afgesloten schuur, staande op het erf een rijwiel ontvreemd. Te water. Aan den Venneperweg geraakte een wagen, beladen met stroo, te water, in den langs den weg lig- genden tocht. De voerman kwam er zonder kwetsuren af, doch aan wagen en lading verkreeg hij aanmerkelijke schade. Als door een wonder bekwam ook het paard geen noemenswaardig letsel. Met vereende krachten was alles spoedig weer op het droge. Personalia. Aan den heer J. Duinker, onderwijzer aan school No.11, is vergunning verleend te Lisse te mogen wonen. Schadelijk gedierte. Door den Commissaris der Koningin zijn aan landbouwers in deze gemeente ruim 250 vergunningen verleend tot het schieten van schadelijk gedierte. Woningnood. De grootewoning nood in deze gemeente heeft zich vooral in de laatste jaren geducht doen gevoelen. Het was op initiatief van de gezondheidscommissie, dat een vereeniging werd opgericht, die zich ten doel stelt woningen te bouwen met geld uit 'sRijks kas. De vereeni ging erkend en toegelaten, moest eeni- gen tijd gedwongen rust nemen, omdat zij geen geschikt terrein kon krijgen om te bouwen. Een bijeenkomst, waarbij de Raadsleden werden uit- genoodigd, was niet zonder succes. Eenparig besloot de Gemeenteraad een uitbreidingsplan van de kom der gemeente te doen ontwerpen, met welk werk de heer J.H. W. Leliman, bouwkundig ingenieur te Amsterdam werd belast. Het ontwerp ligt thans ingevolge art. 28 sub. 4 der Woning wet gedurende vier weken ter Ge meentesecretarie ter inzage. Het Olympia Palace. Za terdag 18 Juli a.s. zal het Olympia Palace geopend worden met bios cope voorstellingen van de heeren Pa- thé frères. De exploitatie is in han den van den heer J. de Haan, uit 's-Gravenhage. De Twee Augustus veree niging. Door de Twee Augus- tusvereeniging zal de verjaardag yan H. M. de Koningin-Moeder we der feestelijk herdacht worden. De feestelijkheden zullen plaats hebben op 1 en 3 Augustus en wel op Za terdag vestingbouw op het strand en op Maandag de andere feestelijk heden, die dit jaar op het terras van het Groot Badhuis zullen worden gehouden. Hoogwater. Donderdag 16 Juli v.m. 4.08 n.m. 4.31 Vrijdag 17 Juli v.m. 4.46 n.m. 5.21 Zaterdag 18 Juli v.m. 5.47 n.m. 6.13 Zondag 19 Juli v.m. 6.39 n.m. 7.06. Temperatuur van het water. Zaterdag 11 Juli 150 R. Zondag 12 Juli 150 R. Maandag 13 Juli 150 R. Dinsdag 14 Juli 150 R. De badgasten. Aanwezig op 10 Juli 1908 2468 pers. Bijgekomen tot 14 Juli 321 2784 pers. Vertrokken 167 Aanwezig op 14 Juli 2617 pers. Badhuis voor minvermogenden 70 patiënten. Amsterdam8che Vac. Kol. 1ste ploeg 60 kinderen. Haarlemsche Kinderhuis 1ste ploeg 90 kinderen. Aangekomen vreemdelingen. Fam. van Oglrop, A'dam, Pension Paula, 5 p.; F. D. Colman, New-York, Hotel d'Orange; P. Meusendijk, A'dam. Hotel l'Océan, 3 p.; Huygen Bakker, id, Groot Badhuis; Mr. Oving, Groningen, id.; C. Schuster, Munehen, Grand Hotel; 5 p.; Fam. Lowengard, Karsbad, id. 6 p.. C. van Schonstedt, Berlijn, id. 3 p.; J. Wilkens, Rastadt, id. 5 p,; Fam. Gernstein, Parijs, id. 3 p.; 9am. Hausbrand, A'dam. id. 5 p.; E. Hopf, Nurnberg, id, 5 p. Fam. Compris, A'dam, id. 5 p., S. Neu. Frankfort, id. 3 p.: Riemerschmiedt, Munehen, id.; Dr. Petschek, Weenen, id; 3 p.; Busseck, Frankfort, id 3 p.; L. Furst, Metz, id. 2 p.; H. Wolff. Weenen, id.; W. Palandt, BautelD, Hotel Belvédère, 2 p.; Fam. Tildheim, Berlijn, Adm. van Galen, 3 p.; Fam. van #elder, A'dam, id. 2 p.: Mevr. Kievits, Bunnik, id.; Mej. Keizer, Zeist, id.; Fam. Levin, Hamburg. Seinpost, 3 p.; Fam. Vermin, A'dam, id. 4 p.; A. Zemli, A' am, Kerkstaat 10, 6 p.; H. C. Geerling, id. id. 6 p.; M. C. de Haas, id. id. 6 p.; J. Geerlings, New-York, Hoilandia; M. de Lange, Berlijn, adm. Bvertsen; F. Th. Korsten, A'dam, Villa Ida, (Peters) 7 p.; Mevr. Kirchheim, Ber lijn, Pension Piet Hein: 8 p.; C. A. Brou wer, A'dam, Villa Rembrandt, 10 p.: L. Sehweijer, Stuttgard, id. 7 p.; J. M. Jans, A'dam, Kerkdwarsstraat 1. Personalia. Bij de overgansexamens van de Rijkslandbouwschool te Wageningen zijn bevorderd van de voorbereidende naar d% le klasse J. C. S. v. Kraayen- oord en C. Trier, en van de le naar de 2e klasse V. M. M. Dubois, W, A. P. F. L. v. d. Maaten en P. H. C. Prins, allen van Haarlem. De commissie van toezicht en beheer over de bewaarscholen heeft de hoofdacte als bewaarschoolonder wijzeres toegekend aan mej. W. C. A.^ de Kanter van Haarlem. De heer P. Leenart, klerk tele graafkantoor der H. IJ. S. M. alhier, legde met goed gevolg het examen commies af. De Heeren A. G. P. Fortgens en A. Scherpennuijsen zijn te Am sterdam geslaagd voor 't examen van teekenonderwijzers. Te Londen wordt van 1426 September een tentoonstelling gehou den van rubber en aanverwante in dustrieën. In de Tentoonstellings-commissie zijn tot leden benoemd de heeren dr. M. Greshoff, 'directeur van 't Koloniaal Museum, en J. Merens, lid der firma Gebr. Merens, fabrikanten van caout choucartikelen. Opheldering noodig! Onder onze advertenties kan men lezen, dat de logiescommissie ter ge legenheid van de A.N.W.B.-feesten, hen die nog geen bericht ontvingen over de aangeboden logiesgelegenheid mededeelt dat zij niet meer op logé's behoeven te rekenen. Dat is een bericht dat zonderling doet na al de herrie en den ophef, die er van de zijde van denA.N.W.B. en het bestuur daarvan is gemaakt, wat het logies betreft. Wij, die meer dan iemand anders gewerkt hebben om de feesten hier ter stede te krijgen, weten hoe de vrees dat er geen logies zou te be komen zijn in Haarlem, het groote struikelblok is geweest. En nu nu komen er geen logé's Althans het getal dergenen die logées krijgen buiten de hotels is be droevend klein. Hier dient opheldering te worden gegeven. Wij hebben van den beginne af ge zegd dat het met die hoog-opgevijzelde logieskwestie nooit zoo erg zou loopen. Dat zou wel terecht komenHet Bondsbestuur meende echter van niet en hield vol. En nu zijn velen, vooral uit den kleinen burgerstand, die groote kosten hebben gemaakt, door dit be richt op niet geringe wijze gedupeerd. Wij meenen, dat het Bondsbestuur, dat de zaak zelf zóó heeft opgedreven, opheldering zal hebben te gerende ontstemming is groot, en het zou in het belang van den A.N.W.B. zijn, wanneer zoo mogelijk vóór (of anders nè.) de feesten kon worden opgehelderd, hoe deze teleurstelling van zoovele burgers is te verklarenen misschien goed te maken I Examen. HB.S. Na gehouden examen zijn aan de Hoogere Burgerschool roet .vijfjari gen cursus bevorderd: Van de le tot de 2e klasse: Cornelia Boekman, Eva v. Brede- rode, Desiree Cheriex, Johanna] Dahlhaus, Henriet-te A., Gaarlandt, Greta A. Jonges, Cornelia Kikkert, Henriëtta J. Kruseman, Elizabeth J. M. v. Meurs, Nelly Modoo, ,Weia Nie-borg, Beinske Petrie. Johanna; Peereboom, Anna D. C. Rooseboom, Catharina Rufer, Ottoline StaJes, Anna C. 51. Schooleman. Johanna, H. Spruyt, Alida v. d. Vliet, P. H. Angement, JV- Radon Ghijben, A. R. Bake, J. G. Bakker, H. v. Bee- kum, H. H. E. Beuningh, J. 0V. H. Bianchi, G. H. Bolhuis, K. B, de Bont. J. Boon, J. C. Bosman, E. Brandligt, A. H. Bredemeyer. iVV. Buter, H. J. Calkoen, J. Daudey, K. E. v. Dijk, K. S. J. ten Dijck, L. F. G. Dinger. J. G. Drost, 5V. M. v. Eek, C. Ellinger, A. Elzinga, H. V. d. Eange, J. SV. Fransen, A. Groe- nendaal, P. Groot. L. 5V. Hartog, L. 5V. Heil, J. B. v. d. Heuvel Rijnders, G. Holtius, Hoo Kang Ingx, A. Karseboom, H. It. Karfc- haus, R. Ivoeh, Tli. 5V- Kreek. J. Kwast, F. C. L. Kuipers, J. J. Meyer, H. P. G. Molière, IJ. J. Mooyen, J. J. v. d. Oord, J. Oosten broek, J. Otto. B. E. P-eyra, R. 5V- Reinders, C. B. Reinhold, A. P. v. Rijnberk, C. Sandberg, H. J. Schoo, G. 51. Schuitemaker, J. P. M. Stibbe, P. Tekelenburg, B. 5V- J. Verwey, J. G. C. 5Valter, E. A. M. v. d. 5Vei- de, J. 5Veller, J. C. 5Vildschut, G. L. JVijsman, H. 5'V'olff, E. J. Zeilin- ga, 5V- R- Zuidema; en voorwaardelijk 5V. II. N. v. Eykern, G. Hos, P. Kool, D. C. Loman, 5VL F. Noord- berg, G. Smit, G. H. L. Verwey. Van de 108 leerlingen zijn 20 niet bevoiiderd. Van de 2e tot de 3e klasse Elsje v. d. Ban, Johanna Beers, Hermina v. Bork, Lena Bouwmees ter, Hillegonda Dinger, Alida Ger ritsen, Louise Holtz, Jeannette Ker- rebijn, Johanna Kimmijzer, Anna v. Linden v. d. Heuvel, Ellen M. Lor man, Aaltje H. Modoo, Debora G. Stuffers, Henrietta Trimpe, Nelly J. M. Vorstman, Anna C. M. v. 5Va- veren, Hendrika C. 5Viemer, D. M. v. Arkel, D. L. Bartelink, 51. Reh- rens, 5V. Boissevain, E. L. P. Boo gaard, 5V- F. Breitenstein, J. Busé, E. H. de Clercq, F, C. Comelis, J. A Dahlhaus, Th. J. y. Dam, D- .A A. Dozentje, H. J. de- Dreu, E. 5V. Eilbracht, L. B. v. Esso, H. Th. Fibbe, J. J. Geul, J. C. de Groot, E. H. de Haan, J. H. v. d. Have, P. F. N. Heye, J. Jolles, A. J. de Kock, K. A. Koster, (Wj, H. Kramer. N. Kruyt, A. v. Lennep, A. J. J. H. v. Lijnden, A. P. J. G. v. Nieuwst ad t, J. J. Petri, 5VL J. Reiningh, A. A. G. Schieferdecker, G. H. J. v. d. Sluys, J. Smit, D. T. C. v. Somt, G. G. H. Kaars Sypesteyn. L. Visser, H. J. de Vries, L. F. (Wamaars, J. H. A. IVelsenaar, N. H. 5V.es terouen yan Meeteren, Ch. H. J\ 5Vilhelm, M. [Wolff, N. Zwaan: en voor enkele vakken: Johanna Elzinga, Elize. S. M. de Groot, Martina Scheer, en voorwaardelijk Antonia Poelman, P. Blankevoort, T. de Grauw, D. G. A. Kleeman, R. 5V. P. Peereboom, H. G. A. Sui ter, D. H. Vettewinkel, J. M, Vixse- boxse, P. L. 5Ventliolt. 57"an de 81 leerlingen zijn 7 niet bevorderd. 5/an de 3e tot da 4e klasse Geertruida M. C. Bakker, Marie Baning, Catherina H. Beers, Chris tina D. v. d- Crab, Cornelia Fol- mer. Johanna M. d. Hertog, Johan na H. Holterman, Maria G. Ritse- ina, Johanna Springer, Leoni van Steenbergen, Frederika. Tauney, Ma ria, L. Timmer, Johanna P. E. Vet tewinkel, Elizabeth Vis; H. C. v. d. Beek, L. H. Berdenis v. Berlekom, H. A. v. d- Berg, S. H. Bertram, C. Blankevoort, H. A. G. Boender, m C. Bareel, J. Breek, Ph. C. Brühl, E. Bruynsteen, R. Th. Bijle- veld, S. de Clercq, J. H. Droste, B. F. Enschedé, J. Franse, J. de Graaff, K. de Geus v. d. Heuvel, S. J. C. D. Guldemond, F. 55). Jansen, F. 5V- Jerphanion, F. J. J. Kerstens, A. Kneteman. L. J. de Lagh, L. R. v. Lennep, H. Lever, A. v. d. Liadeff, B- Dorhout Mees, C. L. Melverda, F. Pronker, G. Reydon, 5V. C. Rij- keboer, G. Schoor! R- H. Smit v. Gelder, M. Souget, J. G. A. Van Spengler, L. Spier, H. Taconis, J. T. Thijsse, J. G. 5Vackwitz, J. H. i5Vamaaxs, C. J. 51. v. d. Weiden, G. Zweersen voor enkele vakken 51. Leslie Miller, Christine Ramboanet, J. J. Coutintioen voorwaardelijk Al bertha B. Engelsman, Louise S. C. Jonker, en E. N. Rahusen. 5'an de 71 leerlingen zijn 8 niet bevorderd. 57an de leerlingen, die in de 3a klasse eindonderwijs ontvangen, heb ben ©en getuigschrift gekregen: Jillett© V. Teunis, W- Buurman, J. H. v. Dapperen, J. G. A. Derx, N. C. J. Drost, G. F. Evelein, D. D. Fernandes, C. W. Harte!A. de Jong, J. L. Kingma, F. 55'. Sap, A. J. J. Souget, H. Stibbe, J. K. Versfelt. F. J. K. v. d. 5Val, P. H. Weber, J. 51. Zeeman. Van de 19 leerlingen dezer afdee ling kreeg één geen getuigschrift', terwijl één een herexamen moet af leggen. Van de 4e tot de 5e klasse: Grietje Blankevoort, Johanna 51. Holst, Cornelia Peereboom, Maartje C. Smit, Gerarda, v. Steenbergen, P. C. v. Arkel, J. C. v. d. Berg, J. Blad, C. Blankevoort, L. C. Bo- chardt. D. M- J- F- C. Breebaart, L. A. le Bruyn, G. Bouwmeester, P. Th. Elfring, J. Frankfort, 51- J. F- Haarsma, J. G. Keller, K. Kimmij zer, J. E. 51alga, C. 51. L. Meijer, D. Pothoven, T. Reinhold, A. J. J. Ie Roy, J. P. A. v. Scherpenberg, H. E. Schippers, 5V. G. L. v. Spengler, 51. Spier, K. J. F. Sbephan, P. T, H. Storm v. Leeuwen, H. J. D, Veen, A. 5'isen voor enkele vakken: Ida Nieuwenhuis, en voorwaardelijk J. H. Bastkle, N. Beets, E. 5rönk, J. Walters. Van de 49 leerlingen zijn 13 niet bevorderd. Gymnasium. Aan het toelatings examen voor de le klasse op 9 en 10 Juli 1908 namen 30 candidaten deel, toegelaten zijn J. G. Avis, Frederika van den Ban, A. Beets, Louise Boerlage, L. Donker, P. Donker, W. B. van Doorninck, Lientje Führop, J. H. Hesiinga, Alide B. van Houten, J. B. W. P. Kikkert, V. Doosjes, F. M. 5Vesterouen van Meeteren, J. A. 5!ontijn, M. J. Nieuw- kuijk, J. L. Reijnenberg, Th. F. Raedt, A. Roosemeijer, Johs. Hobbers, Do rothea Stoop, P. Sehoutendorp, J. H. Thiel, H. M. Wijheid, J. Wijsman, A. P. van de Water en C. E. Zubli. 5roor de 2e klasse, op 13 en 14 Juli 2 candidaten toegelaten zijn Christina E. 51. Houwing en voorwaardelijk J. Barbas. Voor de 3e klasse op 13 en 14 Juli 1908toegelaten 1 candidaat5V. Kielstra, (voorwaardelijk). Voor de 4e klasse op 13 en 14 Juli 1908, 2 candidaten toegelaten zijn Jacoba Johanna Boerlage en T. F. Boerlage. Voor de 5e klasse op 11, 13 en 14 Juli 1908, 3 candidaten, toegelaten zijn: A. J. Westerman Holsteijn, W. 51. Houwing en voorwaardelijk Petra Tuytel. 2De Feesten van den A.N.W.B. Met het oog op de feesten van den A. N. W. B. zal -a.s. Zaterdagmiddag de 5Verf-Conrad alsmede de Fabriek der Firma Beynes te 12 uur stop wor den gezet, zoodat het personeel dezer fabrieken ook van den veelbelovenden optoeht zal kunnen genieten. De E. S. M. bij de feesten van den A.N. W.B. De E. S. 51. treedt bij de feesten kranig op, dit moet gezegd. De maat regelen van orde en veiligheid, die de Maatschappij neemt, zijn werkelijk zeer buitengewoon en geven blijk van practi3ch doorzicht evenals van gezond verstand. In een afzonderlijke aanschrijving aan het personeel is door de Directie der E. S. 51. buitengewoon groote om zichtigheid aanbevolen, zijn krachtige en juiste voorschriften gegeven aan de wagenvoerders. De wielrijders en wielrijdsters kunnen gerust zijn: wat de E. S. 51. doen kan om de veiligheid èn in de stad, èn op hare banen naar Zandvoort en Amsterdam op de bui tenwegen en overwegen vooral te be vorderen, dat wordt gedaan wees zeker van! Ter algemeene maatregel worden alle werkzaamheden aan de baan en de geleidingen gedurende de drie dagen gestaakt. Een advertentie in dit blad geeft de buitengewone maatregelen aan, die de Directie der E. 8. M. genomen heeft, a. s. Zaterdagavond vooral, wan neer de 5Iaatschappij een duizendtal leden van den A. N. W. B. gratis naar Zandvoort en terug heeft te vervoer- ren. Voegen we bij de verwijzing naar die advertentie de mededeeling dat de voorschriften die de maatschappij ook te dezer opzichte aan hare beambten heeft gegeven, toonen dat dit vervoer krachtig en doeltreffend is aangepakt, en dat E. S. M. blijkbaar tegen de zware taak van een zoo intens vervoer gedurende een paar uren als hier zal gebeuren, is opgewassen. Jaarverslag der Commissie v. bijstand in het financieel beheer der R. K. Parochiale Jongensscholen alhier. Dezer dagen is of wordt den con- tribueerenden voor de R. K. Jon gensscholen toegezonden het vierde jaarverslag van bovengenoemde oom missie, hetwelk een beknopt over zicht geeft van. (het jaar 1907. Do juichkreet, die eerst opgaat over het verblijdende besluit, dat weldra een nieuwe jongensschool zal verrijzen, verstomt a.l heel spoedig bij de droevige mededeeling, dat de ontvangsten in 1907 belangrijk zijn verminderd. Geheel de besomming hier weer te geven, is niet ,noodig. Slechts een enkele greep uit hetgeen het verslag me>ed©elt, volge hier. De St. Bavo bracht op aan collec ten, bijdragen en giften 993.70; de St. Joseph f 1385.67: de St. Anto- nius 1175.01 V2; de H. Hartskerk 240.44; de Lieve 5'rquw 1040.95; de St. Elisabeth- en Barbara f 348.391/2: de St. Jan 642.15. De zuivere opbrengst van alle ker ken was f 5816.67, terwijl er in 1906 /342.88 meer is ontvangen. De samensteller van dit zaakrijke en keurige .verslag. Mr. J. N. J. E. Thijssen, die Secretaris is van de Commissie van Bijstand gaat- met scherpzinnigheid de oorzaken na van dezen hetreurenswaardigen achter uitgang. En dan wijst hij op do financieel© malaise, die zich verle den jaar alom deed gevoelen, maar voornamelijk op de teleurstelling van velen, die „waar voor hun geld" willen zien, of duidelijker gezegd: nieuwe scholen willen zien verrij zen. Doch, zoo zegt het verslag, eerst moet telken j are het te-kqrt der ge wone inkomsten der bestaande scho len aangevuld worden, en bet overi ge wordt dan bespaard voor de op te richten scholen. Daarmede is ©en begin gemaakt, dank vooral d© ijve rig© bemoeiingen vaff den [WjelEerw. Zeer Gel. Heer Pastoor Dr. Th- M. 5rlaming, die met prijzenswaardige voortvarendheid het besluit wist uit te lokken tot het bouwen cenei! nieuw© school. Daartoe werd in het RoZenpriëel aan de Linschoterstraat een terrein aangekocht, ©n reeds druk is men bezig aan den bonw der nieuw© stichting, die den naam zal voeren Van Petrus Canisius-school. Dat zij, die een ander stadskwar tier bewonen zich toch niet terug trekken, want-, aldus belooft het ver slag, zoo mogelijk in iedere parochie zullen Katholieke scholen gesticht worden. Doch tevens vermaant het zelfde vierslagSlechts de offervaar digheid der ingezetenen kan een spoedige verwezelijking van dit plan Verzekeren. „5!ogen Haarlem's Katholieken," aldus eindigen wij met de woorden van het jaarverslag, „blijven beden ken, dat slechts eendrachtige samen werking van alle Katholieke kan' voeren tot het beoogde doel. 51 og© 1998 goede resultaten bieden!" Haarlemsche Nijverheid. Heden is men op de helling van de Werf-Conrad alhier het vlak gaan beginnen te leggen van een vierkante Zuig-, Pers-, Baggermolen welke bij zonder zwaar gebouwd wordt en een buitengewone grootte heeft. Hij wordt 51.40 Meter lang, 11.50 M. breed en 3.75 M. boog. Als men weet, dat 28 baggeremmers van 1 M3. inhoud op zijn ladder ko men te draaien, kan men wel nagaan dat deze baggermolen aan hoogen eischen zal moeten doen. Heden resp. morgen worden door de Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens firma J. J. Beijnes alhier, afgeleverdEén Motorrijtuig 2e en 3e klasse en drie volgrijtuigen 3e klasse ten dienste van de Zuid- Hollandsche Electrische Spoorweg- 51aatschappij. Deze Rijtuigen zullen in den loop der volgende week door bemiddeling van de Hollandsche IJze ren Spoorweg-Maatschappij naar de Remise te Leidschendam worden over gebracht. De kwestie van „Zang en Vriend schap" met Antwerpen. Uit Antwerpen wordt ons toegezon den een „verklaring" openbaar ge maakt door „het Inrichtingsko- miteit van den Antwerpschen Zangwedstrijd". Wij nemen tot goed verstand van de zaak en om zoo onpartijdig mogelijk beide partijen aan het woord te laten, deze verklaring zonder een enkele verandering in den 5rlaamschen tekst hier op, Het bestuur van „Zang en Vriend schap" zal, naar wij meenen, dit stuk dat ook aan het gemeentebestuur van Antwerpen is toegezonden in antwoord op de klacht, door „Z. en Yr." daar aan uitgebracht, niet onbeantwoord kunnen noch mogen laten. „Gezien het geschil dat opgerezen is tusschen twee hollandsche Maat schappijen over hunne deelneming aan de Eerebetooging der Grisarfeesten te Antwerpen, alsook de verdenking van eene der partijen als zou het Inrichtingskomiteit van den Antwerp schen Zangwedstrijd de hand hebben gehad in het bevoordeelen van eene der twee geïnteresseerde kringen, zoo willen wij onderstaande feiten aan halen om de goede trouw van het Inrichtingskomiteit te doen uitschij nen: Op 1 Juni 1.1. besloot het komiteit aan de „Mastreechter Staer" de voor- loopige voorwaarden aan het Interna tionaal Tornooi van 16 Oogst te vragen. Op 7 Juni ontving het komiteit een bericht waardoor het in onzekerheid werd gebracht over de al of niet medewerking der Staer. Gezien deze feiten besloot het ko miteit op 10 Juni, insgelijks de voor- loopige voorwaarden te vragen van de Koninkl. Zangmaatschappij „Zang en Vriendschap" Van Haeriem. In antwoord op deze vraag zond Z. V. eene afvaardiging naar Antwerpen waar deze een onderhoud had met eenige leden \an het Uitvoerend Komiteit. In de loop dezer vergadering verklaarden die Heeren vrij weg de eerste prijs bekomen te hebben te Amsterdam met een korps van 165 uitvoerders, waarvan 45 betaalden, (van 25 tot 100 gulden per hoofd). Dit was om te doen uitschijnen dat hunne medewerking te Antwerpen hen tot groote onkosten zou leiden. Doch er werd hun verklaard dat de vermoedelijke vergoeding de Frs 2.000 niet zou overschrijden en dit nog slechts na een besluit genomen door eene algemeene vergadering van het In richtingskomiteit. daar de afgevaar digden geen beslissend mandaat had den. Het was, volgens Haeriem, onnoodig de bespreking langer voort te zetten, aangezien deze som hun niet voldoende scheen, doch dat daar om de vriendschapsbetrekkingen niet minder zouden zijn. Nochthans werd er aangedrongen voor eene hoogere vergoeding, doch ziende dat zulks tot geenen uitslag leidde, vroeg Haeriem of er soms nog eene andere Holland sche Vereeniging was uitgenoodigd, waarop hun werd geantwoord dat dit enkel het Inrichtingskomiteit aan ging. Eindelijk weid door hen aan genomen de voorwaarden aan te nemen mits ze te onderwerpen aan de goedkeuring van hun Komiteit. Ten slotte werd aan die heeren nogmaals gezegd dat geene enkele verbintenis beslissend genomen was, en dat die zelfde avond die voorwaarden zouden worden onderworpen aan het Inrich tingskomiteit. Intu8schen was de medewerking van Maastricht omtrent zeker, aangezien het vroeger beletsel was uit den weg geruimd. Na bespreking der jvoor- waarden door de twee Maatschappijen aangenomen, werd besloten per (ge heime stemming (18 tegen 2 en één wit briefje) de 5Iastreechter Staer uit te noodigen op het International Tor nooi te Antwerpen. Doch indien Maastricht ons geen definitief besluit gaf binnen de acht dahen zouden de voorwaarden van „Zang- en Vriend schap" aangenomen zijn. Nu op 20 Juni ontving het komi teit een telegraphisch besluit van Haarlem dat aanneemt en dus komt. Doch op 22 Juni ontving het komi teit het definitief besluit van 51aes- tricht dat insgelijks aannam. Dus werd de beslissing van het komiteit toegepast en op 23 Juni werd een telegram naar Haarlem gezonden lui dende M. S. komt, brief volgt. Op 24 Juni bevestigt het komiteit dit telegram per aanbevolen brief. Wij spreken ten stelligste de be richten tegen door „Zang en Vriend schap" in de wereld gezonden waarin zij beweert dat de 5Iaatschappij welke te Amsterdam den lsten prijs zou winnen, van rechtswege zou worden uitgenoodigd op het Tornooi te Ant werpen. De beslissing van het komi; teit op 1 Juni en de brief van 4 Juni (dus vóór den Am sterdam schen Prijs kamp) geven er het bewijs van. Voorts laten wij aan het gezond oordeel van den lezer en van hen die belangstellen in de edele Zangkunst om te oordeelen of het uitvoerend komiteit van jden Antwerpschen Zang- wedstrijd eerlijk en rechtzinnig heeft gehandeld." St. Caeeilia. Ons bericht van gis teren betreffende de muziekvereni ging „St. Caeeilia" behoeft eenige verduidelijking. De drie krachten van de voorma lige muziekvereniging Beverwijk zijn als leden van „St. Caeeilia" toege treden reeds sinds langen tijd. Van steun verleenen is dus geen sprake. Wel van een gewoon medewerken al® lid. „St. Caeeilia" zal 26 Augustus den dag herdenken van haar tienjarig be staan. In die maand zal een feestconcert gegeven worden in den tuin van 't BroDgebouw. Besm. ziekte. In de week van 814 Juli kwamen in deze provincie o. m. de volgende besmettelijke ziek ten voor Haarlem 1 geval van Roodvonk en 2 van diphtheritis, Velsen 1 geval van roodvonk. Eenoplichter. Dinsdagmiddag kwam bij de wed. B, in de Oiivier- straat in 't Schoterkwartier een per soon met de vraag of zij commensaals hield. Toen daarop bevestigend geantwoord werd, nam ,hij zijn intrek en genoot van hetgeen op de tafel werd opge* discht. Voorgevende te werken voor gebr. Wilson uit den Haag, en gedurende den tijd dat de gasfabriek alhier zon afgeleverd worden voor deze firm3, hier 't een en ander te doen, vroeg hij of zijn 2 kameraads die 5Voens* dagmorgen kwamen ook niet hun te huis hier konden krijgen, wat de juf frouw best naar den zin was, liever drie dan een. Woensdagmorgen gaat de commen saal na gegeten en gedronken te heb ben weg, neemt brood voor schafttijd mee, doch komt tegen tien uur terug, zeggende dat ze om 12 uur met hun drieën komen eten. Hij is wat haastig, was gauw zonder jas even thuis ge komen en vraagt de juffrouw daar hU een weinig gereedschap te kort heeft en zijn geld in zijn jas had laten zitten, om f 1,75 ter leen. De juffrouw geeft hem 1 gulden, waarmee hij weg is gegaan. Maar om 12 uur zijn ze niet komen eten met hun drieën. Geïnformeerd werd aan de gasfa briek en niemand was daar aan het werk gekomen, terwijl de persoon van ongeveer 34 jarigen leeftijd en als werkman gekleed zijnde, niets meer van zich heeft laten hooren. Een waar schuwing voor allen die commensaals houden. """Koninginnedag. Gisteravond werd in de gehouden vergadering van Koninginnedag in 't Schoterkwartier besloten kinderoptochten en spelen houden, terwijl op het Pretoriaplein een draaimolen en een poffertjeskraam zal verrijzen. Savooiekool. Heden zijn alhier door J. Langeveld wonende te Bloe- mendaal de eerste savooiekool aan de groentenmarkt gebracht en door de eommiesisnairs v. Leeuwen en JurgenS verkocht aan 5Tan Dalen, Lange Boo- gaardstraat en A. Heemskerk, WoU- wermanstraat alhier. Dit is 3 dagen vroeger dan het vorige jaar. Een paard in huis. Een bruintje van onze paardentram, dat gisteren, als gewoonlijk, een uur rust zou wor den gegund in zijn rusthok in de remise in de Rozenstraatvergiste zich ia de deur en drong achterstevoor de gang binnen van een bewoonster van die atraat, kwam in de achterkamer binnendringen en richtte daar onder de meubelen van de doodelijk ver schrikte juffrouw een lang niet misse verwoesting aan. Een kast werd stuk- gedrukt, de vazen er op vielen aan gruis en een paar stoelen werden on bruikbaar getrapt. Met heel wat moeite werd de onge- wenschte bezoeker in zijn hok aan de overzijde gestopt. S.E. Gerdessen-feest. Het Gerdessen- feest, dat Donderdag 23 Juli door de kinderen gevierd zal worden, bestaat dit jaar uit een boottocht, voorstel lingen met de kinematograaf en een gymnastiekuitvoeriog van leerlingen van 2 openbare lagere scholen hier ter stede, onder leiding van den heer Van der Boom. AGENDA. voor Vrijdag, 17 Juli. Gebouw St. Bavo. R. K. Volks bond, n.m. 81/0 u. Hoofdbestuur. Bioscope Theater (Gr. Markt naast De Kroon) n.m. 7, 8 en 9 uur 5roorstellingen. AALSMEER. ZANDVOORT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2