DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 1000 '-is.-" 400 300SF-ir 150 100 sK" 60 s 15 BINNENLAND. De Dochter van den Millionair, SCinderhuisvest 29-31-33, Haarlem Onze Verzekering. BUITENLAND. DINSDAG 21 JULI £908. 33sta Jasr%eng Wo. 8940. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlem f 1.85 Voor de plaatsen, waar een agent ia gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per poat 1,80 Afzonderlijke nummers„0.05 Bureaux van Redactie en Administratie: Interns. Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf0.60 (contant)f 0.60 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie A contant. Alle betalende abonnés op dit blad zijn, volgens de bepalingen en onder de beperkingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor bedragen van GULDEN bij verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. Wij maken er onze abonnés met nadruk op opmerkzaam, dat ingeval van ongelukken, waaruit krachtens onze gratis-verzekering recht voortvloeit op een grootere of kleine uitkeering, alle bijzon derheden omtrent het ongeluk binnen zeven dagen nadat het gebeurd is, aan de Directie der Nieuwe Haarlemsche Courant schriftelijk moeten worden mee gedeeld. Ingeval van ongelukken met doodelijken afloop moet mmiddel lijk aan de Directie der Nieuwe Haarlemsche Courant kenDis worden gegeven. DE DIRECTEUR. Idat beoogt ide verheffing van den kunstzin en ld© liefde tot het schoon» in id© (natuur, maast klit alles zorgt de A.N.JVfB. ook op zijn ge bied voor bevordering van het gees telijke, voor hooghouding van mo raliteit en goede zeden Dat is ons sympathiek, en dat mocht wel eens gezegd worden! Sympathie voor den A.N.W.B. Het kan niet atnders of nai deze schitterend geslaagde feesten is de Algemeen© Nederlandsche [Wieler- hond ons sympathieker geworden dan ooit te voren. Maar, toch volstrekt niet alleeta door de feesten zelf. Nog een amdere omstandigheid heeft het har© daar toe bijgedragen. [We verwijzen maar 't verslag der Algemeen© Vergadering van den Bond, verwijzen naar de woorden van den ^Voorzitter, den heer Edo Bergs ma, daar gesproken: „Wij hebben niet losgelaten," zei de Voorzitter, „den speelhartstocht, ■wij hebben hem steeds vastgehouden om hem te kunnen beheerschen en zoo min mogelijk schadelijk te doen Kijn. „Moreele voordeelen gaan bij ons steeds boven de finantiëele. „En daarom hebben wij steeds ge weigerd in ons orgaan op te nemen kwakzalversadvertenties en die met verborgen vuiligheden. Het behoeft niet gezegd, dat die advertenties an- jders een bron van inkomsten zouden zijn geworden. Doch wij weigeren ®e." Dat is een zeer prijzenswaardig standpunt, dat de A.N.W.B. heeft ingenomen en waardoor de Bond ons zoo bijzonder aantrekt. En dat dit goede standpunt inge nomen zal blijven, daar staan ons borg voor de mannen, die thans den Bond met vaste hand leiden en be sturen. Wij vonden het goed deze her nieuwde verklaring thans eens op den voorgrond te brengen. Naast het stoffelijke, naast bevor dering van den gezonde lichaams oefening, naast het ideale ook DENEMARKEN. De president der Fransche republiek te gast. Pallières is gisteren te Kopenhagen aangekomen op het pantserschip „Ve- rité". Op de gebruikelijke wijze werd hij door den koning en de koninklijke familie begroet, en weer met den ge- bruikelijken stoeten den gebruikelijktn praal reed men naar het paleis Ama- lienberg, waar Fallières is gehuisvest. We zullen onzen lezers het relaas van gewone plichtplagingen,noenmalen en middagmalen maar sparen, 't Is net als altijd. ZWEDEN. Een belangrijk geschil. In Zweden is een hoogst belangrijk arbeidsgeschil gestegen tusschen de werklieden van allen aard en de ge- zamenlijke werkgevers, een geschil, dat welis waar volgens de telegrammen van hedennacht weer te elfder ure is bijgelegd, maar dat toch bizonder de aandacht waard is. Men weet hetin Zweden zijn, met andere landen vergeleeken, de toonen zeer boog, terwijl de levenstandaard er laag en de uitgaven er gering zijn. De arbeiders van Zweden zijn echter voor een goed deel socialistisch, en.... dus altijd ontevreden, terwijl zij voor treffelijk zijn georganiseerd en door hunne leiders worden gecommandeerd als recruten, en gehoorzamen als blinde werktuigen. De eischen, die de arbeiders den werkgevers stelden, werden dus hoe langer hoe hooger, tot ten slotte de werkgevers van het geheele land in alle groote bedrijven, het genoeg vondenMet zoo goed als algemeene stemmen besloten deze, een algemeene uitsluiting af te kondigend. w. z. in het geheele land alle groote be drijven stop te zetten gedurende een maand Men zal begrijpen, wat een ontzet tende uitwerking deze maatregel heb ben zou, en van hoe vèr-gaande be- teekenis ze zou zijn. En ookhoe ernstig de toestand was geworden, nu de patroons tegen over de aanmatiging der arbeiders zóó kwamen optreden Intusschende arbeiders-leiders heb ben toegegeven, en de eischen ver minderd. Het is dan ook tot een vergelijk gekomen en de uitsluiting gaat niet door. Maar toch mag deze gebeurtenis een les wezen, ook voor leiders van arbei ders eldershet is alles héél mooi, om ▼oor de arbeiders steeds méér rechten te bedingen, doch er is een grens, die gesteld wordt door de onmogenlijkheid voor de werkgevers, om nog verder toe te geven. En dat over het algemeen de arbei ders die grens niet willen zien en star alleen kijken naar hun eigen belang en voordeel, is ook ten onzent niet onbekend TURKIJE. De Jong-Turksche beweging. De berichten uit Macedonië omtrent de Jong-Turksche beweging worden hoe langer hoe ernstiger. 't Schijnt te gaan komen tot een formeele revolutie! Het leger is blijkbaar zoo goed als geheel in opstand: na den moord op generaal Tsjemsi pacha, zijn er te Monastir weer andere hooge officieren, door den sultan uitgezonden, gevallen. En de beweging is blijkbaar goed georganiseerd. De Jong-Turken zenden al officieele brieven rond tot de consuls, waarin zij betoogen, dat het uit moet zijn met het stelsel van despotisme, begunsti ging en omkooperijzij spreken de hoop uit, dat de Europeesche diplo matie zal inzien, dat er slechts ver andering ten goede kan komen door de invoering van een grondwet. De jong-Turken hopen, dat Europa hen steunen zal. Voor de groote mogend heden, zoo zeggen zij, is het thans de beste gelegenheid om hun sympathie voor de Turksche volksstammen te toonen, door den Sultan te raden aan de eischen der jong-Turken te voldoen. Een vijandige stemming tegen de niet- Mohamedanen heerscht er, volgens de stellers van het rondschrijven, niet. De maatregelen van geweld, waartoe men zijn toevlucht heeft moeten ne men, zijn slechts maatregelen van wet tig zelfverweer. Slechts door de uit daging van de zijde der oud-Turken zou het tot een algemeen bloedver gieten kunnen komen. Het geheele leger schijnt op hun hand te wezen en overal vandaan ko men berichten, dat de Turken zich bij de beweging aansluiten, terwijl vele regimenten, ook al die in klein-Azië, beslist weigeren op te trekken tegen de muitende wapenbroeders. Dat zou den sultan nog wel eens zijn troon kunnen kosten! PERZIË. De revolutie. Uit Teheran is niet veel nieuws: De staat van beleg sehijnt er met krachtige kozakkenhand te worden volgehouden. Te Tabris, waar het cen trum der revolutie schijnt te zijn, is de bevelhebber der troepen van den Sjah de atad uitgevlucht en zegeviert de opatand. Er zijn troepen heen, doch men denkt dat de revolution- nairen het zullen winnen. Dan zal men waarschijnlijk vandaar op Teheran optrekken, en dan kan alleen een daadwerkelijke tusschen- komst van Rusland den Sjah redden. Doch zal Engeland dat toetaan?... CHINA. De keizer van China. Het schijnt dat de keizer van China, dat geheimzinnige wezen, waarvan we eigenlijk alleen maar weten, dat hij zoo goed als niets te vertellen heeft om dat zijn moeder de touwtjes alle in handen houdt, het schijnt dat die keizer ernstig ziek is. Althansberichten uit Peking mel den, dat er groote ongerustheid heerscht in Peking en dat men voor het ergste vreest. Het zal te bezien staan, wat een mogelijk overlijden van den Chinee- schen keizer voor [gevolgen zal hebben in het reuzenrijk. Oogenschijnlijk zal de Regentes zich er wel niet veal van aantrekken: een andere schijnvorst op den troon is gauw gevonden! Verspreide Berichten. Rodzj estwenski, de bekende Russische admiraal, die de reuzen tocht van de Baltische zee om de wereld naar Japan ondernam en volvoerde, om bij Tsoesjima verslagen en vernietigd te wor den, Rodzj estwenski is te Bad Nauheim aan zijn hartkwaal, in den slag door een verwonding opgedaan, overleden. Hetnieu weSer vische kabinet schijnt eindelijk, na eindeloos gehaspel tusschen de politieke partijen, gereed gekomen te zijn. Ministerpresident is zekere Welimirawitsonze lezers zullen de namen van de andere ministers die allen natuurlijk op „Wits" uitgaan, ons wel schenken! Nasi. Zooals te wachten was, is Nasi door de stad Trapani weer naar de Italiaansfhe Kamer afgevaardigd. Hij verkreeg bijna 3000 stemmen, zijn tegen- candidaat, een socialist, een 150. Maar Nasi is nog niet verkiesbaar, aangezien het vonnis van het hooggerechtshof hem van zijn politieke rechten heeft beroofd. Dedemocratenin Amerika schijnen er volgens alle berichten mooi voor te staan. In Wallstreet worden thans wedden schappen aangegaan op de verkiezing van Bryan als president tegen 9:1. Geen wonder, dat de aanhangers van den heer Taft, er bij dezen op aandringen omzijn badkuur te staken en de verkiezingscom- pagne te beginnen. Hofberichten. H. M. de Koningin Moeder hocpt Haar a.s. verjaardag2 Augustus ten Paleize het Loo door te brengen. De Prinses Thekla van Scharz- burgRudolstadt, tante van Z. K. H. Prins Hendrik, wordt heden op het Loo verwacht, teneinde eenige dagen ten Paleize der Vorstelijke famili# te logeeren. Hoog bezoek. De Koning van Engeland wordt 12 Augustus te Vlissingen verwacht op zijn doorreis naar Ischl. Een eigenaardig geschenk. De vlag, door den Prins der Neder landen aan de Holland-Amerikalijn voor het stoomschip Rotterdam ge schonken, is de Nederlandsche vlag, zooals die is vastgesteld voor de Nederlandsche marine-reserve, met gekroond zwart anker in de witte baan. Kapitein Bonjer toch is de oudste luitenant-terzee onzer marine reserve. Bij de vlag is gevoegd eene oorkonde met opdracht luidende „Aan de directie der „Nederlandsch- Amerikaanscbe Stoomvaartmaatschap pij" wordt door mij deze vlag aange boden voor haar nieuwste stoomschip „Rotterdam" als bewijs van mijne belangstelling in de Nederlandsche handelsvloot en in deze stoomvaart maatschappij, waarvan ik het een voorrecht acht beschermheer te zijn. Vpere God ten alle tijde het stoom schip „Rotterdam" en deszelfs opva renden veilig over den oceaaD. Hendrik, Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, Paleis Het Loo 7 Juni 1908". Het hoofd van de oorkonde wordt gevormd door een afbeelding van het stoomschip, omringd door de vlaggen van Nederland, Mecklenburg, Rotter dam en van de Holland-Amerikalijn, terwijl daarboven een lint de spreuk bevat luidende: „Maeckt dat de Rijcke see met haar geheele Strant een segen overal magh storten op het lant." Audiënties Trijdag 24 Juli geen audiëntie bij de minister» van marine en koloniën. Uit de Staats-Courant. Bij Kon. Besl. is benoemd tot no taris binnen het arrondissement Am sterdam, ter standplaats Amsterdam, M. Kluwer, candidaat-notaris aldaar. Bij Kon. Besl. is, met ingang van 1 Augustus, benoemd tot substituut officier van justitie bij de arrondisse- ments-rechtbank te Rotterdam mr. J. Bake, thans substituut-officier van justitie bij de arrondissements-recht- bank te Zierikzee en tot substituut-officier van justi tie bij de arrondissements-rechtbank te Zierikzee, mr. W. P. R. Bouman, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Arnhem, ter stand plaat» Arnh»m. Dr. C. J. Eggink f Te 'sGravenhage is op 58jarigen leeftijd overleden dr. C. J. Eggink, inspecteur der gymnasia. In 1877 werd de heer Eggink bij het gymnasiaal onderwijs benoemd als leeraar en conceetor te Delft, en later als leeraar aan het gymnasium te Amsterdam; in 1889 werd hij tot in specteur benoemd. Ter gelegenheid van de inhuldigingsleesten in 1898 benoemde H. M. hem tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Géén burgemeester. Uit de beste bron vernemen wij, dat het bericht, als zoude het Kamer lid, de heer Bogaardt, tot de candidaten behooren voor het burgemeesterschap van Etten en Leur, volstrekt onge grond is. („Tijd"). Bewaking van overwegen. De tram- en treinbotsing bij Sas- senheim heeft een lezer naar de pea doen grijpen en in een uitvoerig stuk jdoen beweren dat de bewaking der spoorweg-overwegen niet voldoende verzorgd is, wat zou blijken uit het •herhaaldelijk openblijven van de hoo rnen bij het passeeren van een trein. De inzender meende dat de spoorweg maatschappij de in verzuim gebleven wachters zwaar behoorde te straf fen, geenszins met een lichte boet,9 en wenschte verder dat machinisten die door kordaat en weldoordacht optreden ongelukken voorkomen, goed beloond behooren te worden. Het „Hbld." heeft met dit stuk inlichtingen gevraagd aan de H. IJ. S. M. en wij kunnen nu ook aan mogelijk andere ongeruste lezers de verzekering geven dat de Maat schappij niets onbeproefd laat om de bediening der bewaakte openbar# overwegen zoo voldoend te regelen als slechts mogelijk is. Het kan nooit geheel worden vermeden dat somtijds door een oogenblikkelijke nalatigheid of onachtzaamheid de boomen open blijven, wanneer een trein op voorbijsnellen staat. Zulk een nalatigheid of onachtzaamheid wordt echter steeds gestraft, aanvan kelijk met opklimmende boeten, bij vake herhaling met ontslag van den nalatige als overwegwachter. Zeer zware straffen voor zulk een nala tigheid wBlnsdht dte maatschappg niet, daar bij de bestraffing van zulk een vergrijp ook de rechter een woord krijgt mede te spreken en in de vele gevallen dus reeds een dub bele straf valt te ondergaan, die zwaar genoeg geacht kan worden. De signaalklokken, die bij het ver trek van een trein van een station worden geslagen, dienen niet tot waarschuwing voor den overweg wachter om de boomen te sluiten; de tijdstippen waarop dit moet ge schieden zijn in hun instructie aan gegeven. Het overgaan van de klok is voor hen hoogstens een waarschu wing dat dit tijdstip nadert. tWat belooningen voor bijzondere oplettendheid betreft, de maatschap pij is zeer zeker niet karig met gra tificaties aan beambten, die door flink optreden ongelukken weten ta voorkomen. Aan dezen wensch van den inzender wordt waarlijk op on bekrompen wijze voldaan. En wat ten slotte de veelvuldig heid der te constateeren verzuimen aangaat, men moet bij het tellen daarvan in aanmerking nemen dat naast de bewaakte openbare over wegen er ook particuliere overwegen bestaan, gewoonlijk van den eige naar wier grondbezit de spoorweg doorsnijdt, waarvoor de zorg komt voor rekening van dezen eigenaar. rfcUILLfciOM. fNaar het Eransch) 35) Guillaume was ontroerd en vol bewondering blijven staan, als ging een, geestverschijning hem voorbij. Zijn metgezel wilde dezen indruk niet door ©en woord bederven; al leen keerde hij zich om, als wilde hij denzelfden weg terug gaan en gaf Guillaume een knipoogje, het welk zooveel zeggen wilde, als „tWïj worden eveneens medege- sleept. Laat ons op een afstand vol gen." Daarop wandelden zij, op tien schreden achter de groep aan, zoo dat zij alles konden zien en hooren. „U zijt verwonderd, verrukt!" zei hij tot Guillaume, „en daar is wel reden voor. Deze dame is een jong meisje van [nog geen twintig jaar, en dat een ongelooflijken invloed uit oefent op hen, die zich het meest op hunne onafhankelijkheid laten yoorstaan." „Deze sportmen, deze voorname edellieden zijn voor haar zooveel als slaven. Allen weten, dat zij, behalve hare verwonderlijke schoonheid een vorstelijk vermogen bezit; zij aan bidden in haar de bevalligheid, de jeugd, en een bruidsschat van vijftien a twintig millioen in de toe komst. Zij is de dochter en erfge name van een onmetelijk rijken va der, die op het oogenblik nog in Lndië woonthij heeft bezittingen en kantoren te Madras, Calcutta en in den omtrek van Bombay. Hij is een groote zonderling. Ik heb vaak over hem hooren spreken in lndië •en Europa. Ik zal u de geschiedenis eens verhalen, ze is schier ongeloof- lijk...." „[Waarlijkantwoordde Guillau me ,„ik ben zeer nieuwsgierig ze te vernemen. Het is toch de geschiede nis van een fatsoenlijk man, niet waar „Ph!" zeide baron de Barabas. „Het is de geschiedenis van iemand, die gelukkig geweest is en vijftien of twintig millioen verdiend heeft. Laten wij er verder maar over zwij gen." „Ja, laten wij er maar over zwij gen," herhaalde Guillaume, die eens klaps ieene hoestbui kreeg. „Maar," vervolgd© kij, „wie is die heer, reeds ©enigszins op jaren, welke ook tot het gezelschap van deze Rosalind© schijnt te behooren?" „Een oude dwaas," antwoordde de baron, „iemand van voorname af komst. Hij' is een Duitsch. vorst, re- geerend© in een kleinen staat, in welks naam zooveel „z" en „th" voorkomen, dat hij onmogelijk uitge sproken kap worden. Stel u twee klinkletters tusschen achttien mede klinkers voor. Men noemt hem dan ook maar gewoonweg vorst Ludolph, naar zijn voornaam. Hij is vijftig jaar oud en ©en echte modepop, dank zij zijn kleermaker en kapper. Drie of vier malen per week laat hij aan Rosalinde door zijn kanselier zijn vorstendom, zijn kasteelen en zijn hertogelijken mantel aanbieden, ver vaardigd van goud laken, waarop de Duitsch© adelaar, met den dubbelen kop gestikt is." „En wat antwoordde juffrouw De Villefort?" vroeg Guillaume. „Zij maakt zich vroolijk over de gebrilde oogen van den kanselier, zonder zich echter van het genoegen te berooven, den vorst in zijn gezicht uit te lachen." „U zijt een uitmuntende gids, mijnbeer," zeide Guillaumie. „U. hebt dus in dezen kring verkeerd „Verleden jaar had ik nog geld ge noeg om in dat gezelschap te ver schijnen. Sedert dien zie ik deze lieden slechts van uit de verte." De beide hoeren voldgen nu de dames met haar .gevolg, zonder dat deze het bespeuren konden, terwijl zij zich tusschenbeiden onder de me nigte begaven, zonder haar echter uit het oog te verliezen. „[Waarlijk," zei de gravin, de zwartlokkige gezellin van Rosalin de, „men zou zeggen dat gaUsch Pa rijs dezen avond hier is. Ik heb al minstens twintig kennissen langs mij heen zien gaan." De jonge vrouw had evengoed ha re bewonderaars, doch in het hij zijn van Rosalinde warden deze wat min der geestdriftig. Gelukkig had me vrouw De Tully een uitstekend ka rakter en de opgang, welke Rosa linde maakte, vermaakte haar, zon der haar te kwetsen. Bijgevolg was zij zeer verstandig „Vorst," zeide Rosalinde tot ha ren Duitschen metgezel, „ik heb een groeten dienst aan u te verzoeken. Ik wilde u namelijk vragen ons een jachtpartij te geven in de bossehen, welke u dit jaar in den omtrek van Chartres gehuurd hebt." „Bepaal den dag slechts, juf frouw," antwoordde deze, „en geef mij een lijstje van degenen, wie ik een uitnoödiging zenden moet." „Neen, neen," hernam Rosalinde, „daarin laat ik u geheel vrij." „De vorst is toch een ma;n, die veroveringen weet te makenmerk te een dandy op, die lispelde als een meisje van veertien jaar. „[Waarde vriend," gaf vorst Lu dolph ten antwoord, „al de overwin ningen van Breder ik II liepen uit op nederlagen, welke hij lijden moest door ééne vrouw, Maria Theresia." Daar hij de vergelijking aller prachtigst vond en meende, dat zij een diepen indruk maken moest, wierp de vorst Rosalinde een veelbe- teekenenden blik toe. Een jongmensch van omstreeks acht en twintig jaar naderde juf frouw De Villefort en wist haar ongemerkt toe te voegen: „Bestaat er dan heusch geen mid del, Rosalinde, om ons van dien Duitscher te verlossen Ik voor mij heb méér dan genoeg van hem." „Luister eens, hertog De Réal- mont," antwoordde zij, bijna ernstig, „in de eerst© plaats veroorloof ik u niet, mij bij mijn voornaam te noe men, alsof u tot een tooneelspeelster sprak. Heb ik u bijgeval ooit aan leiding daartoe gegeven? En in de tweede plaats verzoek ik u, zoo goed te zijn, u niet te bemoeien met hen, die tot onzen kring behooren en u tevreden te stellen, met er deel van uit te maken, door een bescheiden! plaatsje in te nemen." „Kom," hernam de hertog, „wordt niet aanstonds zöo hoos. [Weet u dan niet, dat ik u liefheb, en veroor looft u mij niet het te bekennen?" „Roep het over de daken, zoo n wilt, heer hertog," zeide Rosalinde ongeduldig, maar kom daar bij mij niet mede aan, wanneer ik voor mijn genoegen wandel Juffrouw de Villefort keerde hem den rug toe ön begon weder aan de zijde van gravin de Tully voort te wandelen. De hertog gaf een zijner vrienden den arm en zeide vrij luid „Wanneer dat zoo voortgaat, groet ik jeluihet begint hier „gemêleerd" te worden. Laat zij het zeggen, als ze mij niet hebben wil. Ik vind nog gemakkelijk ©ene vrouw, met mijn tachtig duizend franken inkomen." „Kijk, men antwoordt je al," ant woordde de vriend des hertogs, „heb j© wel gezien met welk een veront waardigden blik men je het afscheid geeft „Afscheidriep de Réalmont uit, „maar ik geef dat afscheid toch! Ik wacht nimmer, totdat een vrouw; mij bedankt." Een vijf en twintigjarig jongeling naderde den hertog en voegde hem, hartelijk lachend toe: „Dian w©et u niet, welke boodschap ik voor u heb." „Neen, welke dan?" „Men heeft mij verzocht u te vra gen ons nw rug eens te toonen en nooit weder uw gelaat te laten zien." „O, die nuf!" mompelde de hertog tusschen de tanden, „ze begint zich, op mijn woord, erg burgerlijk aan te stellen. Had ze over geen mil- lioenen te beschikken, dan zon ik haar eens flink de waarheid zeg gen..." „Doch, wijl de hertog eerbied voor de millioenen heeft, wil hij de onbe schaamdheid jegens de vrouw niet te ver drijven," zei een stem. (Wordt vervolgd). RUWE HAARLEMSCHE COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1