i0t de Staten-Generaal. Uit den Omtrek, Stadsnieuws. Noord-Brabantsch Provincialisme. Algemeen wordt het aidvies van ften Prov. N.-Bra,b. Bond om zich niet aan te sluiten bij den Algemee- Ben Bond, door de Katholieke Pers afgekeurd. Vooral op het zonderlinge be- avraar, ontleend aan „den economi- sehen, socialen en politieken toe stand" der Katholieken beneden den Moerdijk. wordt critiek uitgeoefend. „Het Centrum" b.v. zegt: „Jawel, Noord-Brabant heeft zijn speciale belangen. Maar die kunnen in zijn speciale regeeringslichamen en voor zoover noodig, ook in de Kamers behandeld worden. „Moet dit echter een reden zijn, om de Noord-Brabantsche kiesveree- nigingen te houden buiten den Al- gemeenen Bond „Gelden de algemeene, nationale en Katholieke belangen, welke die 'Bond wil dienen, ook niet voor de Noord-Brabanters „Is het plan tot oprichting van een Algemeensn Bond zelfs niet van Noord-Brabant uitgegaan „Waarom wil men dan nu den Moerdijk maken tot een grens, die „economische, sociale en politieke" fcieteekenis zou hebben „De Nederlandsche wetten gelden voor Noord en Zuid, en van particu larisme kan van Brabant evenmin als van welke andere provincie ook sprake zijn." Het „D. v. N.-B." zegt: „Men herinnert zich. dat eenige jaren geleden de afgevaardigden der Noord-Brabantsche kiesvereenigin- gen, welke thans den Prov. Bond vormen, ter vergadering waren sa mengekomen met de afgevaardigden der andere IL K. kiesvereenigingen van Nederland en dat op die ver gadering besproken is de mogelijk heid van oprichting van een Alge- meenen Bond van 11. K. Kiesvereeni gingen. „Hebben toen de heeren uit Noord- Brabant gezegd, dat de bijzondere economische, sociale en politieke toe stand der Katholieken van Noord- Brabant dezen beletten toe te tre den tot een Algemeenen Bond O neen." Het blad noemt dan ook bij het ad vies „de logica zoek". Even ongunstig oordeelen de an dere bladen, wier uitspraken we on der de oogen kregen. Intusschen vestigt „Het Cen trum" er onze aandacht op, dat de kiesvereenigingen het advies nog kunnen verwerpen, en tóch toetre den. Al dunkt ons dit ook mogelijk, ■waarschijnlijk zal het toch wel niet zijnof de Brabantsche kiesvereeni gingen, althans het meerendeel, hun eigen organisatie zullen doen uiteen- springen ten faveure van den Alge meenen Bond lijkt ons nog niet zoo aannemelijk. En in ieder gevaldit advies is en blijft toch een benepen staaltje van provincialisme! Gemengde Berichten. Erkentelijkheid. De sultan van Aesahan heeft, uit dankbaarheid voor bewezen diensten, op zijne reizen naar 't Loo en Soestdijk, den heer Hen- driksen, stationschef van het Centraal station te Utrecht, een gouden doek speld, bezet met diamant en paarlen, gezonden. („U. Dgbl.") Verdronken. Maandagnamiddag is in het Galgenwater te Leiden weder een vijfjarig meisje verdronken. Het kind was slechts eenige oogenblikken onder het oog van de moeder van daan, toen deze de droeve tijding ont- ving. Overreden, Zondagnamiddag had te Den Dungen een droevig ongeluk plaats. Mej. A. v. d. W., die zich met fietsrijden aan 't vermaken was, reed tegen 't zesjarig dochtertje van Van B„ met 't droevig gevolg, dat het kind een uur later overleed. Het ongeluk is aan een bijzonder toeval toe te schrijden. Het kind kwam uit een zijweg geloopen, zonder dat het opgemerkt kon worden. Een ontploffing. Gisterenmor gen ontstond een ontploffing in het Laboratorium van de firma Joh. Ver- schure en Zoon, margarinefabrikanten aan de Boompjes te Rotterdam, ten gevolge van vervlieging van ether. Alle ruiten braken; groote schade werd aan het glaswerk aangericht. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De ontboden brandweer be hoefde niet te werken. Inbraken. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben dieven getracht hun slag te slaan in het Bondscafé van den heer Vervetjis, te Diemen. Door opschuiven van een raam, dat toegang tot de koffiekamer geeft, wisten zij het huis binnen te komen. De dochter des huizes, die leven hoorde, begaf zich terstond naar beneden, waarop de dieven het hazen pad kozen. Tot heden is van hun nog niets bekend. Verdronken. Zaterdagavond is bij het zwemmen in de Keulsche vaart te Diemen een zekere R. Kap, werkende op de glasfabriek aldaar verdronken Een uur daarna werd zijn lijk ophehaald. In 't kanaaL Een vreeselijk on geluk gebeurde Zaterdagavond te Zwolle. De heer L. wilde een eindje fietsen en nam z'n zevenjarig zoontje mee, voorop de fiets. Hoe 't precies kwam is niet te zeggen, maar bij de brug over de Willemsvaart, viel 't jongetje van de fiets in het diepe kanaal en verdronk voor de oogen van vader 1 Deze is radeloos. Hij is een jongeman en had twee kinderen, waarvan dit jongetje de oudste was. Een goederentrein ont spoord. Zaterdagavond om half 8, waren ter hoogte van het landgoed „Reymersbeek", te Heerlen, toebehoo- rende aan j hr. Michiela van Kessenich, een 30-tal koeien uit de weide gebro ken en de spoorlijn SittardHerzo- genrath opgeloopen. De goederentrein, die om dien tijd juist het station Kuth verlaten had, gaf eenige noodsignalen, en de machinist trachtte te remmen. Vóér de trein tot staan gebracht was, werd een koe door den vijfden goe- derenwaggon gegrepen en in stukken gesneden. De waggon ontspoorde en kwam dwars over de lijn te staan, de telegraafpalen werden gebroken en vijf waggons sprongen uit het spoor. De rails werden over een afstand van eenige meters weggeslagen. Drie wag gons zijn beschadigd. De reizigers van de laatste treinen moesten overstap pen. Zondagmorgen om half 4 wa» de lijn weer vrij. Twee personen verdronken. Maandagmiddag werden twee adellijke families in diepen rouw gedompeld. De oudste zoon van het Tweede Ka merlid, baron Van Wassenaer van Catwij k, was 's morgens in Hattem gekomen om den verjaardag van zijn tante, baronesse Van Heemstra, bij te wonen. Maandagmiddag ging hij met den jongsten zooa van baron Van Heemstra, burgemeester van Hattem, een eindje zeilen met een sloep op het Apeldoornsche Kanaal. Ter hoogte van de steenfabriek „De Hezenberg" schijnt de sloep te zijn omgeslagen. Een paar voorbijgangers zagen de omgeslagen sloep en toen men deze aanhaalde, vond men den 16-jarigen Van Heemstra met zijn pols verward aan de touwen van het zeil hangen. De 19-jarige Van Wassenaer was een eind verder opgedreven: men vond hem na ongeveer 2 uur te hebben gedregd. Geneeskundige hulp mocht niet baten. Van beiden waren de levens geesten reeds geweken. Verdronken. Gisternamiddag is het tweejarig kindje van J. d. F., ar beider aan den Droogendijk teDintel- oord, in een onbewaakt oogenblik in een sloot achter de woning verdron ken. Het fluitende Raadslid. De officier van justitie te Breda heeft een strafvervolging ingesteld tegen het Raadslid E. van Welv te Rozendaal, op grond vin artikel 144 Wetboek van Strafrecht. Als getuigen zijn ge dagvaard een veehouder, een Gemeen teraadslid, de gemeente secretariseen gemeentebodc. Op 4 Augustus zal deze zaak voor de Bredasche Rechtbank dienen. Een gevaarlij k logé. Gisteravond wilde de heer A. Meyer Ez., een der directeuren van hotel „Palais Royal" te Amsterdam, een logé, die reeds verscheidene maanden daar verbleef, maar die door zijn onhebbelijk op treden het noodig gemaakt had, hem de huur op te zeggen, van zijn kamer verwijderen. Toen de heer Meyer met twee hotelknechts op de kamer van den gast was gekomen, greep deze plotseling, na een korte woordenwis seling, een revolver uit zijn bureau, en trachtte op den heer Meyer te schieten. Het schot ketste echter, de heer Meyer wierp zich op den woeste ling en wist hem met groote moeite het wapen afhandig te maken, waarbij hij nog een kleine ontvelling van zijn duim opliep, die bekneld raakte tus schen de pal van het vuurwapen. De politie nam den dader mee naar het bureau, en legde beslag op den revolver, waarvan de heer Meyer, naar hij meedeelde, de pal in rust had gezet. De eigenaar van den revolver beweerde echter, dat hij slechts ge dreigd had met een in rust zijnden revolver, en werd na verhoor door de politie op vrije voeten gelaten. Hij nam de brutaliteit om persoon lijk weer in „Palais Royal" zijn koffers te willen gaan pakken, maar werd natuurlijk niet meer toegelaten. Familiedrama te Hoofd plaat. Men seint ons uit IJzendijke: Onder de gemeente Hoofdplaat kregen in den nacht van Zaterdag op Zondag eenige personen die van de kermis huiswaarts keerden, twist. Twee zwagers grepen elkaar aan en rolden spoedig over den weg. Plot seling bleef de 22-jarige F. J. Grom- hecke liggen. De anderen, zich aan den man niet storende, vervolgden hun weg. Eenigen tijd daarna pas seerde ie en persoon uit IJzendijke, vond de ongelukkige liggen en ont dekte bij nader onderzoek dat hem een diepe wonde juist hoven het hart was toegebracht. Onmiddellijk snel de hij naar IJzendijke, riep dokter Van Delden ter hulp en waarschuw de de politie. Dokter Van Delden was spoedig per motorfiets bij de jonge man, verleende de eerste hulp en liet het door bloedverlies uitge putte slachtofbfer voorzichtig naar de woning van zekeren Comelis ver voeren. Hier had een nauwgezetter deskundig onderzoek plaats, waar bij dokter Van Delden constateerde dat een levensgevaarlijke wonde van drie centimeter lang en vijf centi meter diep was toegebracht en dat bovendien da linkerlong geraakt was. Zondagmiddag is als vermoedelij ke dader gearresteerd zekere J. B. Comelis, arbeider en koopman, oud 20 jaar, wonende aan den Hoogeweg te Hoofdplaat. Gevankelijk naar IJ zendijke en hierna heden, Maandag morgen, Middelburg, binnenge bracht, teneinde voor detn Officier van Justitie te worden geleid. Een hartverscheurend tafereel was 't, toen uit het huis van den vermoe- delijken dader, waarin tevens ie le vensgevaarlijk gewonde Cromhoecke verpleegd werd, de dader geboeid werd weggevoerd. De ouders die hier twee zoons tegelijk verloren, barstten in snikken uit. Comelis blijft ontkennen gestoken te hebben. Het mes waarmede da wond is toegebracht, is nog niet ge vonden. Eerste Kamer. De Eerste Kamer beeft gisteren zonder veel redeneeren aangenomen de wetten tot schadeloosstelling van vroegere schutterijambtenaren, dat tot invoering van den Amsterdamschen Tijd, de wijziging der Postwet en van de Zegelwet. SCHOTHN. J. van Duivenboden f. Op 56- jarigen leeftijd is alhier overleden de heer J. van Duivenboden, lid van den gemeenteraad en diaken bij de Ned. Herr. Gemeente. BLOEMEND AAL. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente, te houden op Donderdag 23 Juli, te 8 uur n.m. Te behandelen punten: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming lid Commissie tot wering van schoolverzuim. 3. Adres van den Zilkerpolder om subsidie. 4. Verordening in het belang der gezondheid van leerlingen der openbre en bijzondere scholen. 5. Instelling der betrekking van schoolarts. 6. V erordening betreffende hetleggen, plaatsen en houden van buizen, enz. 7. Aanbeveling voor twee leden van het college van zetters. 8. Aanbieding gemeenterekening, dieastjaar 1907. 9. Nadere regeling der jaarwedden van de ambtenaren ter secretarie. 10. Verzoek van Jhr. S. P. H. Meijer om ontslag als ambtenaar van den Burgerl. Stand. 11. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerl. Stand. 12. Reclames gemeentebelastingen. 13. Vaststelling van het kohier van den Hoofdelijken omslag, dienstjaar 1908. IJMUIDEN. Onbestelbare brieven. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaar ten, verzonden jdoor het postkantoor te IJmuiden gedurende de le helft der maand Juli '08. Binnenland. Brieven: Frl. Lehel, Amsterdam. Briefkaarten?? Jan Brou wer, Rotterdam. Buitenland. Brieven: Betsy Bond Suffolk. Briefkaarten: H. Bakker, Buffelo. M. Sturm, Köln. G. H. Philips, f Zondagmorgen is overleden de heer G. H. Philips, lid van den Raad der gemeente Vel- sen en bekend aannemer. De overle dene was alom geacht door zijn min- zamen vriendelijken omgang. De Raad verliest in hem een deskundig raads man in bouwkundige aangelegenheden. De commissie voor gasfabriek en waterleiding vond in hem haar ijve- rigsten medewerker, die zij zeker, nu de kwestie binnen afzienbaren tijd baar beslag zal krijgen, zal missen De overledene was ook consul van den A. N. W. B. en is dusjuistopden dag van het feest overleden. Van de baringvisscherij. Gis teren kwamen van de eerste reis van de haringvisscherij albier binnen de loggers NW 1 „Johanna Jacoba", met 10 last; KW 141 „Verwachting", met 14 last, en KW 135 „Margaretha Cornelia", met 14 last. WIJKEROOG. Feestelijke inhaling. Gisteren werd bier opgericht eene vereeniging voor de feestelijke inhaling van Z.D.H. Mgr. den Bisschop van Haarlem ter gelegenheid van de plechtige conse cratie der kerk, op 7 September a. s Vijf en zestig leden traden toe. Het be stuur bestaat uit de heeren C. Rozemijer, President, J. Vendel, Vice-president, A. Zwijsen, Secretaris, H. P. IJdema, Penningmeester en de heeren G. P. Langendijk en C. P. van Hensbergen Czn., commissarissen. Moge de vereeni ging van alle zijden den noodigen financiëelen steun ontvangen, opdat Wijkeroog bij de ontvangst van den Doorluchtigen Kerkvoogd niet onder behoeve te doen voor de omliggende plaatsen. HEEMSTEDE. *„Door vriendschap bloeien de". Gisterenavond hield de letter lievende vereeniging „door Vriend schap bloeiende" hare jaarlijksche zomervergadering. Te ruim 8 uur opende de president deze druk bezochte bijeenkomst en gaf den secretaris het woord, die een keurig verslag der voorgaande vergadering uitbraebt. De penningmeester gaf daarna een verslag over de geldmiddelen der vereeDiging. De stand der kas was van dien aard, dat het bestuursvoorstel, om de aan wezige leden een halve flescb wijn te geven, kon worden aangenomen. Ter ballatage werden 3 leden voorgesteld, waarvan 2 als lid werden aangenomen. Het bestuursvoorstel, om hettooneel, dat vroeger bij uitvoeringen werd ge bruikt en nu geen dienst meer be hoefde te doen, aangezien hettooneel van het R. K. Verenigingsgebouw kon gebruikt worden, te verkoopen ten voordeele der VereenigiDg, werd met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag stelde een der leden voor, in het eerstvolgende wintersei zoen eenen spreker te vragen, om bijv. bet Arbeidscontract, voor onze ge meente van groot belang, te behandelen in eene der wintervergaderingen. Ook was het wel aanbevelenswaard, volgens dezen voorsteller, iemand te vragen, die op populaire wijze een of ander natuurkundig onderwerp kon behan delen. De beide voorstellen vonden bij de vergadering gretig ingang. Te half 10 sloot de president deze ver gadering weder, terwijl de leden nog eenigen tijd gezellig tezamen bleven. BENNEBROEK. In de vaart, Het zoontje vanDr. A. K. geraakte Zaterdag bij het af springen van zijn fiets in de Benne- broekervaart. Het gelukte hem echter weldra weder op het droge te komen, zoodat hij met den schrik en een nat pak vrij kwam. ^VOGELENZANG. S tf o o p e r s. Toen de gebroeders G. en W. van der A.. een paar beruchte stroopers, zich Zaterdagnacht in de jachtterreinen van den heer Van Len- nep in Leiduin bevonden, bezig met het nazien van wildstrikken, werden zij verrast door de politie, die de strik ken in beslag nam en tegen de nach telij ke avonturiers proces-verbaal opge- maakte. ♦""Zeldzame gelegenheid. Den 5en Augustus a.s. zal albier de „Villa Comelie" onder den hamer komen. Wat een buitengewoon seboone ge legenheid, bijv. voor de een of andere Congregatie van Liefdezusters, om op die heerlijke, boschrijke, gezonde buitenplaats bijna 5 Hectare groot, dicht bij Kerk en spoor, een Sanato rium of iets dergelijks op te richten. Wie brengt dit eens onder het oog van belangstellenden? HILLEGOM. Een ernstig tramongeluk- Zondagavond is de 55-jarige Johannes van Steijn door de laatste tram van Leiden komende overreden en onmid dellijk aan de bekomen wonden over leden. Vermoedelijk is de drank de oorzaak van bet ongeluk. LISSE. „St. Barbara." Gisteravond hield de begrafenisvereeniging „St. Barbara" hare halfjaarlijksche vergadering, welke zeer slecht bezocht was. Nadat de vergadering op de ge bruikelijke wijze was geopend, werden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde was thans „Regeling contributiebetaling." Door den voor zitter werd dit punt (met een enkel woord ingeleid, waaruit het volgende te concludeeren viel: tot heden werd de helft der contributie betaald in Januari wat ten gevolge had, dat dit in de administratie een beele verwar ring gaf, doordat er in den winter zeer slecht betaald wordt. Daarom stelde het bestuur voor dit voortaan te doen in den zomer opdat zoowel werkende leden als contribueerende leden dit gelijktijdig doen. Na een korte discussie werd besloten bet te laten zooals het tot nu toe geweest is. Medegedeeld werd dat er in 't laatste halfjaar weder een lid graf waarts is gedragefa welke echter geen gebruik heeft willen maken van de diensten der vereeniging. Bij rondvraag vroeg de heer Punt of het in het regelement opgenomen kon worden dat ook de overgebleven weduwen der leden ook door „St. Bar bara" grafwaarts moesten gedragen worden. De voorzitter deelde mede dat er destijds besloten is dit te doen doch dat dit om principieele redenen niet in het reglement opgenomen mocht worden. Omtrent dit punt lichtte de Geest- Adv. nog het een en ander toe en wel in verband met dat besluit toen maals genomen. Ook zeide de Adv. nog een spreekbeurt toe op de e. k. wintervergadering eu verzocht de te- tegenwoordige leden ieder minstens 2 leden mee te brengen opdat die ver gadering zoo voltallig mogelijk zij 1 Daar niemand meer het woord ver langde werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Terug. De Burgemeester dezer gemeente, is heden wederom van zijn verlof, dat 15 Juni 1.1. was ingegaan, teruggekeerd. De bollenoogst. De dikke bollenoogst is op 't laatst der vorige week bij de meeste bloembollenkwee kers binnengekomen, 't Gewas der Hyacinten is over 't algemeen matig dat der tulpen is zeer afwisselend. Met den handel der Hyacinten gaat 't tot heden nog traag. Waarschijnlijk is dit te wijten aan het feit, dat de broeierij in den afgeloopen winter in 't buitenland nog al iets te wenscben overliet. Ofschoon van de beste tulpensoor ten de prijzen iets lager zijn dan 't vorige jaar, zal de handel in tulpen over 't algemeen nog al gaan. Inbraak. Gisterenavond omstreeks half tien werd door zekeren Bij leveld te Rijnsaterwoude bij de politie alhier aangifte gedaan dat bij hem op dien avond was ingebroken. Hij miste een haarspit en hamer, hoewel het zeer goed mogelijk was dat nog meerder zaken ontvreemd waren. Zekere G. M. alhier, welke dien avond aldaar geweest was, werd door hem als de dader aangewezen. Pr oces-ver baal. Door den ge meenteveldwachter S. Vermolen is proces verbaal opgemaakt tegen J. W. en P. N., beiden wonende te Zoeter- woude, wegens bet wegnemen van op het veld achtergebleven tulpen, ten nadeele van de heeren H. Prins en D. Nieuwenhuis Zn., bloemisten alhier. SASSENHEIM. Van de trap. Een meisje van 7 jaar, een kind van Noordermeer aan de Oude Post, is van de trap gevallen en aan de gevolgen overleden. WARMOND. Het Spoorwegongeluk Sas sen heim. In de vergadering van Bestuursleden en opzichters der H. IJ. S. M. in het station Warmond Donderdag j. 1. gehouden naar aan leiding van het spoorwegongeluk op Zondag 12 Juli, en waarbij o. m. ook de overwegwachter gehoord is; is zeker ten gunste van laatstgenoemde beschikt, daar M. reeds Vrijdagavond daarop in functie is getreden. VOORHOUT. Bloembollencultuur. Zater dagavond te 8 uren vergaderde de afdeëlïng Voorhout van de „Algemeene V ereeniging voor Bloembollenc ultuur". Bij vrije stemming werd de heer C. Colijn door den leden aangewezen den voorzittersstoel te bekleeden. Wegens het bedanken van den heer J. van Dobbelen als secretaris werd een tweede bestuursverkiezing gehou den. Bij herstemming werd de heer J. Meyer met 23 stemmen gekozen. Nog was wegens benoeming van den heer C. Colijn tot voorzitter een derde verkiezing noodig, waardoor bij herstemming de heer S. Warmerdam met 21 stemmen een plaats aan de bestuurstafel verwierf. Na al deze stemmingen was het een aaDgename afwisseling, dat men kon overgaan tot de bespreking van een actueel onderwerp, n.l. „Is het stoken in de bloembollenhuizen be vorderlijk of nadeelig aan den bloei der bolgewassen"? Na ampele bespreking besloot de vergadering tot het nemen van een proef. De commissie daarvoor aange wezen, de heeren W. van d. LaanJ. Meyer an J. van Reisen, zal de benoo- digde bollen aankoopen bij den beer P. van Reisen, die bekend is voor zijn uitstekende kraam en niet stookt. Na gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. Volksfeest. In het café „De Bontekoe" zal heden Dinsdagavond een vergadering gehouden worden over de mogelijkheid in de kermis- week een dag voor volksfeesten te bestemmen. Gemeenteraad. De Burgemees ter dezer gemeente heeft een verga dering van den Raad uitgeschreven op a.s. Donderdag. Op de agenda staanvaststelling rekening 1907 en riooleering. ZANDVOORT. Een expositie. Van heden af tot 27 Juli wordt in de Bodega Drie buizen aan den strandweg een ten toonstelling gehouden van schilderijen en aquarellen onzer in den laatsten tijd op den voorgrond tredende kunst schilders en kunstschilderessen. De ten tentoonstelling bevat een 50-tal werken o.a. van Jansen, Vermeulen, Koekkoek, Heijenbroek, Kuipers, Weegewijs, Terwey, Siebe Kool, mej. Auzing e. a. Als impresario treedt op de heer v. d. Hoek uit Edam, die Nederland afreist met het kunstschip „De Gerard Dou" dat echter niet in Zandvoort kon komen. Het entree is vrij. Van de gelegenheid tot het koopen van stukken was heden al gebruik gemaakt. Aangekomen vreemdelingen. W. Seeger A'dam, Grand Hotel 3 p R. Maas Berlijn, idem 2 p. G H. Laan A'dam, idem 8 p. O. Sonnenmann Mann heim, idem 8 p. A. Neugass Leipzig, idem 5 p. J. Sinauer Nurnberg, idem 2 p. A. Drukker Hilversum, Hotel Belvédère 4 p. C. Petri A'dam, idem 2 p. H. Petersen idem, Schoorlstraat no. 11, 5 p. J.Meijer idem, idem. J. en B. Kalff Haarlem, idem 2 p. Mej. Zomerdijk Haarlem, idem. D. Salemon A'dam, Iieemskerckstr. 16, 6p. P. C. Adrian idem, Pension Norma 4 p. J. Zufang idem, Idem 2 p. R. en S van Raalte idem, idem 2 p. Pam. Minne idem, KL Krocht 1, 9. p. E. J. Ebels Nannenga Kroonpolder, Kerkstr. no. 15 4 p. T. Ebels, Nieuw Beerta, Kerkstr. no. 15. O M. van 't Wout Haarlem, Paradijsweg 28, 6 p. Den lieer Rotschild Keulen, Gom- pertz De Beer. Jongej. G. Stibbe A'dam, idem. Jongej. T. Keulen, Kerkstr, no 32. J. van Gendridgcn Kampen, idem. L. Le- fébure Baarn, idem. M. Vreesendorp idem, idem. Mej. v. d. Sluijs Rotterdam, Kerk straat 32. Fam. J. K. Smit A'dam, Haar- lemm.str.31, 7 p. B. de Vries idem, Frank Gerzon 5 p. M. van Rooijen Hilversum, Pension Vallo 6 p. Jhr. Sandberg van Boelens Breda, Pension Vallo 2 p. Mej. van Doorninck, Aerdenhout. G. Wend Berlijn, Beau Rivage 2 p. G.Baer Zurich idem, 8 p. S. Gobius du Sart, Woudrichen idem 5 p. E. Tas A'dam, Spoorstraat 40, 7 p. Ph. Abraham A'dam, Spoorstr, no. 28, 6 p. P. J. T. Jansen idem, Suzanna Magdalena 10 p. G. Lurmans Eindhoven, Hollandais. Fam. Daam A'dam, Pension de Roos 5 p. J. Bonnet Hilversum, Villa Willy 11 p. Pam. Pauwels A'dam, Post- straat 6, 9 p. Fam. Karsten idem, idem 4 p. E. Teemans Brussel, Adm. de Ruij- ter 2 p. Nacbenius Nijmegen Hotel d'Orange 3 p. fam. Twist Wiesbaden idem 2 p. L. Seif Munchen idem 1 p. H. Salomonson Almelo idem 2 p. A. Pohlman Munchen idem 1 p. M. Kuypers Tiel idem 1 p. E. Rosen Petersburg, Hotel l'Ocean 1 p, A. Kalitzki Munsk, idem 1 p. fam. van Zuiden Meppel, idem 3 p. A. Garde Bremen, Hotel Hoogveld 1 p. J. Giffey Dusseldorf, idem 1 p. mevr. J. Bak A'dam, 2 p- mej. M. de Bruijn Baarn, Groot Kijkduin 1 p. C. Hullermann A'dam, 6 p. J. Hendrikse idem, idem 8 p. H. Janderson idem, idem 5 p. J. van Arkel idem, idem 5 p. Jongeb. Rufius Kampen, Groot Kijkduin 2 p. F. Ebeling Enschedé, idem 5 p. Jongeh. Menk A'dam, 1 p. W. Kost idem, idem 1 p. L. van Peski R'dam, idem 1 p. V. Wape Den Haag, Grand Hotel 1 p. A. George Stuttgard, idam 1 p. A. Philips van Rijckevorsel A'dam, idem 8 p mej. G. Rodenburgh- Mentz Utrecht, Kerkstraat 24 1 p. mej. A. G. M. Roes idem, idem 1 p. M. Hesse Schan, idem 1 p. S. M. Cosman A'dam, Haltestraat 15 1 p. W. Smit idem, Hee renstraat 1 4 p. G. P. Vester idem, Dia coniestraat. 35 7 p. fam Boosman Hil versum, Haltestraat 34 4 p. fam. de Leeuw idem, idem 4 p. fam. Hagenbeek A'dam, idem 4 p. mej. van Hagen idem, idem 1 p. G. Hoffman Berlijn, villa adm. de Ruijter 1 p. fam. Groeneveld A'dam, Pension Buckman 6 p. Hijmans idem, idem 1 p. f£. W. Stroink Enschede, Ho tel d'Orange 1 p. D. J. A. v. d. Koppel Bloemendaal, idem 3 p. H. Futsen Hel mond, idem 1 p. G. P. Steijn idem, idem 1 p. Bets A'dam, idem 1 p. VanRossum Haarlem, idem 1 p. I C. J. Berghuis Leiden, idem 2 p. T. Liebrecht Dussel dorf, idem 1 p. M. Forsberg Hamburg, Pension Beau Sejour 2 p. dames Bekker Utrecht, idem 2 p. J. H. T. ter Meulen Bussum, idem 4 p. fam. Attema Haarlem, idem 2 p. Personalia. De dienstbode A. van Hazebroek zal Zondag 26 Juli den dag herden ken, waarop zij vóór 25 jaar in be trekking kwam bij mevr Van Dieren Bijvoet, in de Parklaan. Door Burg. en Weth. is aan den noodhulpambtenaar bij het Haven wezen L. C. de Koper op zijn verzoek eervol ontslag uit die betrekking ver leend. De heer E. v. Zijl, werkzaam bij den heer J. Dragt verwierf op de bakkers vaktentoonstelling te Alkpaaar den 4en prijs, zijnde een zilveren medaille. Het rapport over de melkvoorziening. De beraadslagingen in de afdeelin- gen der Prov. Staten over het vraag stuk der melkvoorziening in Noord- Holland zijn blijkens het gisteren door ons al besproken rapport, zeer uitgebreid en belangrijk geweest. Natuurlijk werd allereerst van alle zijden hulde gebracht aan Gedepu teerde Staten voor den spoed, waar mede zij deze zaak hadden onderzocht. Maar voorts blijkt al spoedig, dat naarde algemeene opinie geenszins moet worden gehandeld op de wijze, zooals Gedeputeerde Staten dit gaarne zouden willen, en dat vele leden dan ook niet van meening zijn, dat de tijd tot het nemen van repressieve maatregelen nog niet zou zijn gekomen. Onder de leden, dit een direct op treden verlangden, teekenden zich drie stroomingen af. Er was een deel, dat van de regeering een melkwet ver langde eeD ander deel wenschte een melkverordening van de provincie, terwijl een derde deel samenwerking verlangde tusschen rijk en provincie beide. De voorstanders van de rijkswet oordeelden, dat alleen de staat vol doende toezicht kan houden, omdat bij de beschikking heeft over een vol doend aantal ambtenaren en omdat door den rijkswetgever ook strenger straffen kunnen worden bedreigd. Daartegen werd aangevoerd, dat een rijkswet zeker nog lang op zich zon laten wachten en dat dan de gewraakte toestanden zouden blijven voortbe staan. De voorstanders van een provinciale melkverordening vonden, dat het toe zicht op de melkvoorziening bij uit stek is gelegen op den weg der pro vincie. De groote kosten, aan de con- tróle verbonden, mochten van de invoering van een verordening niet terughouden. Maar hiertegen werd aangevoerd, dat tusschen invoeren en uitvoeren een groot verschil bestaat, dat de na leving van een provinciale melkver ordening lang niet is verzekerd, omdat daarin b. v. niet kan worden bepaald, dat de ambtenaren de woningen kun nen binnentreden, dat toch in deze beslist noodig zou zijn. Die bevoegd heid hebben de gemeentebesturen wel, maar de zorg voor de naleving der provinciale verordening aan de ge meentebesturen overlaten, wenschten velen weer niet, waar toch de toepassing van het reglement op de wegen heeft loeren zien, waar zulk overgelaten toezicht op neer komt. De leden, die waren voor preventieve maatregelen, wezen op de stal wedstrij den in West- Vlaanderen en op de melkwedstrijden, die reeds vanwege de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Holland's noorder kwartier werden uitgeschreven. Zoo wordt de verbetering er van onder af ingebracht. Ook het slaan van nortonpompen door de gemeente, diende te worden bevorderd. Er waren andere leden van oordeel, dat men het eene niet hoefde te laten om het andere te doen en dat men b. v. zou kunnen volstaan met het ontwerpen van straf bepalingen tegen de meest brutale inbreuken op den plicht om eens anders gezondheid niet roekeloos in de waagschaal te stellen, en dat die strafbepalingen zich dan ook konden bepalen tot feiten, scherp afgeteekend en duidelijk waarneem baar, zooals b.v. het schoonmaken van vaatwerk in slooten, waarop pri vaten loozen, het melken vanjkoeien door personen uit gezinnen waarin besmettelijke ziekten heerschen, enz. Onder deze leden waren er verschil lende de meening toegedaan, dat de verordeningen zich voorloopig hadden te bepalen tot den melkverkoop, daar voorschriften omtrent de inrichting van boerderijen en omtrent het melken óf onuitgevoerd zouden blijven óf op ernstig verzet zouden stuiten. Vele leden wensehten van deze ge bruik te. maken tot het geven van wenken voor preventieve maatregelen en wezen daarom op het groote nut van het gemeentelijk laboratorium te Haarlem en op het nut, dat het stichten door de provincie van zulke inrich tingen zou kunnen hebben. Tien er van zouden f 6000 kunnen kosten en zouden na voldoende waar schuwing de namen der melkverkoo- pers, die slechte waar leveren, kunnen bekend maken. Andere leden drongen aan op de aanstelling van meer veeartsen. Maar vooral werd de aandacht ge vestigd op de onyoldoende wijze, waar op de tuberculose onder het rundvee thans wordt bestreden. Eerst dan, wanneer het rijk bereid zou zijn, de volle waarde ais vaneen gezond dier te vergoeden voor een rund, dat op de tuberculineproef zou blijken te reageeren. zouden de be zwaren tegen die proef kunnen wijken en zou met medewerking van de be trokken eigenaren de proef kunnen worden uitgestrekt tot de familie van een dier, dat tuberculoos bleek te zijn. De wijzigingsvoorstellen, door eemga C VOC i W&a.T*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2