Ingezonden mededeelingen. Hoe gezond ie zijn. Sociale Berichten. Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Satanische toeleg. De Weleerw. pater J. J. G. Boelen S. J. schrijft in „de Tijd" de volgende waarschuwing aan alle Christelijke ouders en onderwijzers Vuilhandel't Woord is over bekend. De zaak, daardoor bedoeld, doet walgen't is als verpestende zwaveldamp, uit de hel opstijgend, die den blauwen hemel bezwalkt, om hullend en verstikkend en doodend al wat er in 't blijde zonlicht schittert van blanken bloesem, geur van lelie en roos 't Schijnt van hoog belang, vooral ouders en onderwijzers, opnieuw te waarschuwen, natuurlijk, ter wille hunner kinderen. Wat echter niet buitensluit, dat wij ook henzelve en ieder Christen aansporen, toch geen blik te slaan in de boeken, die wij hier op 't oog hebben. Waarom dit hoog ernstig woord Omdat in de laatste maanden en weken in ons vaderland, met name in Amsterdam, dat duivelswerk zich op nieuwe wijze, driester en sluwer meteen dan tot nu toeopenbaart. Daar is voor wie oogen en ooren heeft sterk verhoogde actie, blijkbare toeleg en berekening, zelfs (zou men op goede gronden zeggen) een soort van overlegd opzet en samenzwering, de boosaardig heid en slangen-sluwheid van den Satan waardig. Wat toch is het geval? Heeft men er zich vroeger toe be paald. om door allerlei prikkelende hulpmiddelen in woord en plaat 6n beeld de hartstochten op te wekken, heden ten dage hult zich de vuil handel in den mantel der wetenschap; hij vangt aan formeel les te geven in allerlei bewuste en onbewuste gemeen heden. Wat eigenlijk niet eens de ge neesheer in zijn vak, noch de priester in den biechtstoel behoeft te weten, en waarvan gehuwde Christenen, die godsdienstig zijn, nauw kennis of be grip hebben, dat alles wordt, zon der blikken of blozen, in de platste bewoordingen behandeld, aangewezen, klaar uiteengezet, en wel zóó, dat soms een enkele blik, op een of andere bladzijde in 't voorbijgaan geworpen, de treurigste gevolgen kan hebben. Wat het gevaar verhoogt is het vol gende Maakt reeds de tint van wetenschap pelijk kennen eene ongezonde en ver derfelijke nieuwsgierigheid gaande, men doet het daarbij voorkomen, als wordt enkel heilzame inlichting be oogd, in 't bijzonder van jongelingen en j®nge dochters, opdat zij de geva ren ieeren inzien, voorzorgen nemen zich zelf overwinnen, en zoodoende zich later niet te beklagen hebben. Nog meermen verheft zulke boeken door wederzij dsche reclame .en onder allerlei vorm, tot standaardwerken van den eersten rang, en kondigt hunne verschijning lang van te voren aan. En zoo de schrijvers dier werken, uit een overschot van schaamtegevoel, zekere citaten onvertaald in 't Latijn mededeelen, welnu, men biedt dan de gelegenheid aan, om in 't Neder- landsch vertolkt zich aan te schaffen, en onder gesloten convert toegezon den te krijgen. Wel heet het, dat zulks geschiedt om ouders en opvoeders, die 't wen- schen, te gemoet te komen maar ge zond verstand en ondervinding leeren, hoe zoo iets trekt; terwijl dat gesloten couvert tevens bewijst, hoe de aan bieders maar al te goed zich bewust zijn van de afschuwelijkheid van 't geen ze aanbieden. En dan 't schijnt schier ongeloofelijk dan nog prijst men zulke boeken juist aan R. K. boekhandelaren aan, als geschriften, die eindelijk geven, wat de R. K. gees telijkheid onzer dagen zoozeer wenscht tot heil der jeugd! Is dit laatste een feit? *Vis en waarachtig. Wat meer is, alles, vol strekt alles, wat dit opstel te lezen geeft, het berust alles op feiten; 't ongeluk is maar, dat men die feiten niet in 't licht kan stellen. Want juist hierin zit het satanische van den toe leg, dat meD vooralsnog onmogelijk de titels dier boeken, de namen der schrijvers, drukkers, uitgevers en col porteurs kan noemen (ook al kent men die met alle zekerheid) zonder indirect tot de verspreiding dier smet stof mede te werken. Ziedaar den feitelijken toestand!... Christelijke (ik zeg niet maar alleen R. K.) ouders en opvoeders, beseft gij het dreigend gevaar? Houdt de oogen geopend en waakt o a. wanneer de firma, waar wellicht uwe kinderen hunne schoolboeken en schoolbehoef- ten koopen, ter kwader faam staat als drukker, uitgever of verkooper van vu-Tnis in 't groot en klein. Waakt en, zoo Doodig, treedt met beslistheid op; of ten minste zoekt in sommige gevallen voorlichting bij mannen van gezag en ondervinding, liefst bij uwe geestelijke leiders. Maar nog eens, waakt ook over uzelve, en maakt u niet wijs, dat gij zulke boeken tot leiding en opvoeding noodig hebt. Ook dit is satanische logen, en allerbedroevendst zelfbedrog Het conflict in de Bijnsleep- vaart geëineigd. In een eergistermiddag te Rotterdam gehouden huishoudelijke vergadering van den Machinisten- en Stokershond is besloten, den door het conflict voor de machinisten en stokers in het leven geroepen minder gunstigen toestand in aanmerking genomen, voor zooveel dezen bond aangaat het conflict op te heffen. Getracht zal worden, de werkloos geworden machinisten en stokers, waar dit eenigszins mogelijk is, weder op hun oude plaatsen aan boord van de Rijnsleepbooten terug te krijgen. Ook te Dordrecht is door de afd. van den Bond van Machinisten en stokers besloten tot opheffing van de staking op de booten van den Rijn- sleepvaartdienst. Ge kunt u niet gezond voelen of gezond zijn indien uw maag niet in staat is behoorlijk uw voedsel te verteren en uw gestel die kracht en voeding te geven die het noodig heeft. Een maag dia niet in orde is veroorzaakt pijnen in de borst, den rug en het hoofd, verzwakt uw lichaam, verstoort uw geest. Al deze toestanden kunnen voor komen en genezen worden door het gebruik v,an Moeder Seigel's Tablet ten, een zuiver plantaardig genees middel dat hoegenaamd geen schade lijke stoffen bevat. Probeert ze. Den 19den Mei 1908 schreef Mej. de wed. JVj. J. Berghen, wonende Bankastraat 21, te Amsterdam, ons als volgt: „Sinds geruimen tijd leed ik aan slechte Spijsvertering, moede loosheid, galachtigheid, benauwdhe den in de maag en gebrek aan eet lust. Ik probeerde alle mogelijk© me dicijnen zonder den minsten baat, totdat ik na het gebruik van één fleschje Moeder Seigel's Tabletten mij weer volkomen gezond voelde. Mijn eetlust is teruggekomen en ik heb niet den .minsten hinder moer van al die pijnen en verdere ellende." Moeder Seigel's Tabletten zijn ver krijgbaar bij alle Drogisten en bij de voornaamste Apothekers. Prijs f 1.1.50 per fleschje. Te Haarlem verkrijgbaar o. a. bij de Heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a en K. van Eden. 38 Spaarne, Drogisten. De Aannemersbond. Op de gisteren te Tilburg geopende vergadering van den Nederl. Aanne mersbond waren vertegenwoordigd 22 afdeelicgen. De verkiezing van 8 leden in het hoofdbestuur had den volgenden uit slag. Herkozen werden de heeren W. de Vlugt, Amsterdam, secretaris; W. van Leeuwen Jr., Rotterdam; B. Groe- newegen, Haarlem; J. N. Kruizinga, GroninginJ. van Noordenne, Utrecht; W. F. Hoyinck, Westervoort. In plaats van den heer M. C. Roest, overleden, de heer G. J. Kryger te Middelburg en in plaats van den heer L. Meelkop de heer Herm. Houx te Meastricht. Na de pauze kwam aan de orde het volgende voorstel van het Hoofdbe stuur, strekkende het te machtigen over te gaan tot de uitvoering van het in de jaarvergadering te Hengelo- Enschedé gonomen besluit in zake de oprichting eener middelbaar-technische school, onder voorwaarde dat door het Rijk, Provincie en Gemeente ten behoeve van genoemde school zoo danige subsidiën worden verleend, als in verband met het plan der oprichting dier school nader door het hoofdbestuur zullen worden noodig geacht. Men begon met punt 13a, behan deling van het rapport, met nadere voorstellen van de commissie in zake vaD het M. T. O. Nijmegen zegt dat het hoofdbestuur hulde verdient voor zijn initiatief, doch kan er niet mee medegaan; er zijn tal van leden die er geen gebruik van kunnen maken, misschien slechts een 300-tal. Zij die in de provincie wonen, vallen er bijna geheel buiten. Boven dien zullen de kosten voor velen te hoog zijn en zeker op f700 per jaar komen. Spr. meent dat het geheel in de practijk onbruikbaar zal wezen en stelt voor dat het hoofdbestuur het geheel nog eens zal overzien. Haarlem, de heer Geyl, brengt even eens hulde aan het hoofdbestuur; zij die de opleiding niet kunnen betalen, dienen geholpen. Geen decentralisatie, maar een flink begin door de stichting van de M. T. S. Een ander spreker steunt den heer v. Ginkel (Nijmegen), hij is een voor stander van decentralisatie; ook hij vindt dat de opzet te breed is geno men. Er is te spoedig beslist om tot de oprichting over te gaanhet onder wijs moet voor allen toegankelijk wezen. De heer Hoynck wil geen ambachts school, het groote plan dient gevolgd. De voorzitter zegt dat de geldelijke bijdragen duidelijk op algemeene sym pathie wijzen. Later kunnen deeven- tueele bijdragen voor mindervermo- genden worden behandeld. Het voorstel tot oprichting in stem ming gebracht, wordt aangenomen met 169 tegen 19 stemmen. Vervolgens komt aan de orde het voorstel van het hoofdbestuur tot stichting van een fonds ten behoeve der op te richten middelbare technische school en aan dit fonds den naam te geven van M. C. Roestfonds. De voorzitter herinnerde nogmaals aan het groote verlies door het over lijden van den heer Roest geleden en aan zijn trouw en toewijding van den Bond. Volgens schrijven stelde zijne weduwe op uitdrukkelijk verlangen van den overledene flOOO beschik baar om daarmede de grondslag te leggen voor de oprichting van boven genoemde school. ft Is daarom dat werd voorgesteld aan het fonds te geven den naam van M. C. Roestfonds. Onder daverend applaus werd daar toe besloten en een telegram gezonden aan mevrouw de weduwe Roest, mel dende het besluit der vergadering. De Noordbrabantsche kwestie. De „Nieuwe Tilburgsche" en de „Noordbrabanter", die het advies van het bestuur van den Prov. Bond in Noordbrabant verdedigen, zijn toch niet de vertegenwoordigers van de algemeene opinie der Noordbra- banters. Althans, de Eindhovendsche „Peel- en Kemperbode" zegt van het advies kort, krachtig, en waar: „We willen blijven in Noordbrabant „de grootste Chineezen van Nederland. „Indien althans de verschillende ver enigingen denken, zooals de Bond „denkt." De „Noordbrabanter" merkt hier bij op: „Niet erg vleiend voor zijn mede- gewestgenooten." Juist zoo! 'tls niet erg vleiend. Maar de waarheid heeft dit méér, dat ze uitspraken doet, die niet zoo prettig klinken in de ooren van heD, die erdoor getroffen worden! Nederland en Venezuela. President Castro van Venezuela heeft, zooals onder ons „Buitenland,, wordt medegedeeld, den Nederland- schen gezant het land uitgezet. In gewone omstandigheden ware dat een „casus belli". Doch met beruchten president Castro is dit een andere zaak: de omstan digheden zijn daarbij niet meer nor maal. Toch zal Nederland de eer van zijn gezant en het aanzien der vlag moeten hooghouden! Krachtig optreden is beslist noodig. En het zal ons niet verwonderen, als reeds heden in de Eerste Kamer gevraagd zal worden, wat de regeering denkt te doen tegenover den geluk zoeker die ons land beleedigt en onze groote belangen in de West benadeelt. Uit het land van het provincialisme. Men meldt uit Eindhoven: Tenge volge der candidaatstelling voor ;de Provinciale Staten vanwege de R. K. kiesvereeniging voor het kiesdistrict Eindhoven, is in den boezem derzelve groote oneenigheid ontstaan. Met den heer J. de Vlam waren candidaten voor de candidatuur de heeren mr. N. Smits van Oijen, voorzitter der afdeeling Eindhoven der R. K. kies vereeniging, en J. Smitz, burgemees ter van Stratum, secretaris der alge meene R. K. kiesvereeniging voor het district. Men heeft nu ter bevordering der candidatuur-de Vlam de beide andere candidaten als minder goede Katholieken voorgesteld. Zelfs de pastoor van Stratum oordeelde het plichtmatig zijn verontwaardiging openlijk hierover uit te spreken, in zonderheid wat den Stratumschen bur gemeester betreft. Mr. Smitz van Oven en de heer J. Smitz hebben beide huDne bestuurs functie bij de R. K. kiesvereeniging neergelegd. A. Hoek van Duyne, den Haag, Hotel Belvédère. L. J. Pezaro, A'dam, Kerkstr. 17. 4 p. A. H. J. Kroon, id. Kostvorlo- renstr. 8. 4 p. Friedenthal, Breslau, Pension Yerheus. Fam. Bos Groningen, Haltestraat 6, 4 p. Mevr. Lulofs Vreeland, Groningen, id. L. H. Meester, A'dam, Poststr. 12, 6 p, *Den Isten Augustus zal mej. J. van den Ende den dag herdenken dat zij 25 jaren geleden in functie trad als hoofd der bewaarschool al hier. Naar 't strand. Heden werd onze plaats bezocht door ruim 450 kinderen met 72 geleiders uit verschil lende plaatsen. De kinderen genoten met het prachtige weer aan het strand en gebruikten in Ons Huis verver- schingen. De badgasten. Aanwezig op 17 Juli 1908 2973 pers. Bijgekomen tot 21 Juli 553 3526 pers. Vertrokken 198 Gemengde Berichten. L ij ken gevonden. Men meldt uit Hoek van Holland: Gistermorgen is op de Maasvlakte in den Scheurpolder het lijk vaneen zwaar gebouwd visscher aangespoeld. Men heeft nog geen gegevens genoeg om de indentiteit te kunnen vaststel len. Gistermorgen vroeg zijn door de politie twee lijken opgevischt; een in den Maliesingel het lijk van een koetsier uit de Cellebroederstraat en een in de Ridderschapvaart het lijk van een gepensionneerden O.-I. militair. Beiden zijn herkendvermoe- i delijk zi;n ze in de duisternis te water geraakt. f In een sloot verdronken. Te Veen (N. Brab.) is Dinsdag een kind van zes jaar achter de ouderlijke wo-1 ning in een sloot verdronken. Een slag vandenmolenwiekJ Het jongetje, dat zooals wij meldden, te Asten een slag van een molenwiek j kreeg, is zonder tot bewustzijn te zijn? wedergekeerd, na eenige uren overle den. De onverwachte dood. Toen de wachtmeester der marechaussé De Rijke gistermorgen te Uden met een zijner manschappen op dienst uitging zakte hij even buiten de kom der gemeente in elkaar. Men droeg hem, een nabijzijnde woning binnen, maar kon geen leven meer in hem bespeu ren. De inmiddels geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren Hij laat eene weduwe met 4 jeugdige kin deren na. Tot geestelijk adviseur der afd. Voorschoten van den Ned. R. K. Volksbond is benoemd de Z.Eerw. Heer H. Thornann, pastoor aldaar. HALFWEG. Lijk opgehaald. Hedenmorgen is alhier uit het water bij de suiker fabriek het lijk van een nog onbekende vrouw opgehaald. SCHOTEN. De feestelijke openingder Gasfabriek. Gisterenavond heeft de Feestcommissie voor de opening der Gasfabriek weer vergaderd. Alle vereenigingen uit Schoten en 't Scho terkwartier zijn in deze feestcommissie vertegenwoordigd. Besloten werd den ingezetenen inteekenlijsten aan te bieden en aan de gemeente een sub sidie te vragen, opdat 't feest schit terend zal kunnen gegeven worden. Het plan is op den avond, dat het eerst 't licht zal branden (waarschijn lijk 18 Augustus) meerdere concerten te geven in 't dorp en in 't kwartier en dan op den dag der officieele over dracht weer concerten en een biosco- pische voorstelling. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen. A. Ebeling, Enschede, Pension Welge legen, 6 p. W. de Ylugt, A'dam, idem, 8 p. Mej. S. de Jong, Antwerpen, Hotel d'Orange, 3 p. Dr. Sckeichler, Bru*n, id. 2 p. D. Spanjaard, Utrecht, Hotel l'Ocean 3 p. J. van Keulen R'daai. id. H. A. Q omis, Oosterbeek, id, 2 p. J. A. G. v. d. öteur. den Haag, id. 6 p. Fam. Yas Visser, Pui-metend, id. 4 p. Mej. S. Blij- denstein, Enschede. Kijkduin D.H. His- boom, Arnhem, Pension Buitenrust., 6 p. Aanwezig op 21 Juli 3328 pers. Badhuis voor minvermogenden 90 patiënten. Amsterdamsche Vac. Kol. lste ploeg 60 kinderen. Haarlemsch Kinderhuis lste ploeg 60 kinderen. Hoogwater. Donderdag 23 Juli v.m. 10.44 n.m. 11.18. Vrijdag 24 Juli v.m. 11.51 n.m. 12.00. Zaterdag 25 Juli v.m. 12.23 n.m. 12.53. Zondag 26 Juli v.m. 1.19 n.m. 1.41. Temperatuur v. h. water. Za terdag 18 Juli 150 R. Zondag 19 Juli 150 R, Maandag 20 Juli 150 R. Dins dag 21 Juli 140 R. IJMUIDEN. Een onderzeesche klok. De lichtbrulboei voor de haven te IJmui- den zal bij wijze van proef voorzien worden van een onderzeesche klok. Begrafenis van den Heer Philips. Gisteren werd op de be graafplaats „Westerveld" te Velsen begraven het stoffelijk overschot van nu wijlen den heer G. H. Philips, in leven architect en aannemer te IJmui- den, en lid van den Gemeenteraad. Een 5-tal kransen dekten de baar, waaronder één van deu Gemeenteraad. Aan den ingang van het kerkhof sloten het gemeentebestuur, benevens de Raadsleden, een groot aantal be langstellenden, benevens het persoo- neel van den overledene, zich achter den droeven stoet aan. Aan het graf werd het woord gevoerd door burge meester Weerts, die den ontslapene schetste als bijzonder verdienstelijk Raadslid, echtgenoot, beminnelijk mensch, die zich de achting van al zijn medeburgers had mogen verwer ven, en die in ieders gedachten zou blijven voortleren. Een familielid dankte voor de be toonde belangstelling. BEVERWIJK. Kohierschoolgeld O.L.School. Een afschrift van het primitief Ko hier van schoolgeld op de Openbare Lagere School, dienstjaar 1908/1909, ligt gedurende vijf maanden, van 20 Juli tot en met 20 December 1908 ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing. Bekroond. Op de vaktentoonstel ling te Alkmaar is in den wedstrijd voor bakkers en koks (mooiste taart) een derde prijs toegekend aan den heer H. G. Slagt, banketbakker alhier. Personalia. Bevord is tot de 2e klasse R. K. Gymnasium te Amster dam, de jongeheer V. Ph. de Roepen alhier. Te Utrecht is geslaagd voor het toelatingsexamen van het stedelijk Gymnassium J. W. Lamme alhier. De vergunning ingetrokken. Door B. en W. is de ten name van J. Tromp Cz. staande vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein ingetrokken, op grond dat daarvan gedurende drie maanden, opzettelijk geen gebruik is gemaakt. BENNEBROEK. De R. C. Zusterschool. Men is reeds flink begonnen aan den bouw der nieuwe school. Er zal een vleugel tegen het be staande gebouw worden geplaatst. HILLEGOM. Raadsvergadering. Gisterenavond. vergaderde ide Baad onzer gemeente wederom. Afwezig was de heer Johs. Gulde- mond. Inzake een kennisgeving omtrent een rooilijn voor een woonhuis en bloem bollenschuur door K. v. Bour- gondiën Az. aan de Beeklaan, stel len B. en W- voor de rooilijn voor de Beeklaan vast te stellen, een lijn evenwijdig 9 M. getrokken uit het hart van den weg. Dit voorstel wordt aangenomen. Bij de benoeming eener onderwij zeres aan de O. L. School kiest de Baad uit d© voordracht, zijnde da dames C. M. S. Bou, te Amers foort. J. M. J. Dekker, te Zaandam, en E. G. Avenarius, te 's-Graven- hage, de eerste met 9 stemmen, ter wijl op mej. Dekker 1 stem weid uitgebracht. Als commissie voor réclamés Hoof- delijken Omslag dienst 1908 worden benoemd da heeren J. v. Til Bz„ A. Sluis en H. A. van iWaverejn. I)© laatste, die 't vorig jaar reeds in die Commissie zat, zag gaarne een ander benoemd. Daarvoor zal da heer W'. Kuijk zitting nemen. Voor (fci dienst 1907, stelt d© Baad alsnu vast de rekening der gasfabriek, terwijl voor de Gemeen- terekoning dienst 1907 de hoeren B. A. v. d. Schoot, H. V. v. Zanfep. en W. Kuijk benoemd worden als com missie van verificatie. Voor de voordracht voor zetters van de Bijks Directe belastingen!* wordt als nummer 1 gekozen de heer B. A.. v. d. Schopt, met 9 st. en 1 st. op den heer J. v. Til Bz., als nummer 2 de heer J. v. Til Bz., met 9 st. en 1 op den heer H. A. v. Waveren. Na verschillende stem mingen werden de heeren A. Top per met 7 en de heer H. A. va,n! Waveren met 6 stemmen als num- mjers 3 (en 4 gekozen, zoodat de voor dracht bestaat uit de heeren B. A. v. d. Schoot, J. v. Til Bz., A. Toppen en H. A. v. Waveren. Plet kohier schoolgeld Lager On derwijs 2e kwartaal 1908 in eindcij fer bedragende 244.20, wordt door den Baad zonder nadere voorlezing der afzonderlijke posten geaccep teerd. Hoewel niet geconvoceerd zijnde, besluit de Baad toch in behandeling te nemen 'een adres der firma J. Sohilpzand en Zonen, aan den raad verzoekende te willen terugkomen op 't besluit in de vorige- zitting ge nomen omtrent de rooilijn op 5 M. uit het hart van den weg voor den bouw van twee woningen aan de Margrietenlaan en toe te staan te laten bouwen op 3.10 M. uit het hart van den weg. Na eenige discussie besluit de raad met algemeene stemmen afwijzend te beschikken op het verzoek. Bij de rondvraag informeert de heer Topper waarom de in den raad reeds aangenomen herstellin gen en verbeteringen in de wegen Stationsweg, Mariastraat en Meer- laan, nog niet aangebracht zijn. De heer G. V. v. Zanten, wethouder, antwoordt dat de raad een begroo ting van deze werken eischt en dat bovendien de rioleering aan de haven ook van den gemeente-opzichter zoo veel tijd vordert. De heer K u ij k spreekt er zijn bevreemding over uit, dat het voor- stel-Balvexs inzake gehuwde onder wijzeressen niet laan de orde werd ge steld. Is het na de goedkeuring van ,t Botterdamsche besluit door Ge;d. Staten niet geworden te-zijner-tijd. De VoorZ. antwoordt dat het d© bedoeling is het voorstel te- behap- delen na .uitspraak door de Kroop. De heer Balvers spreekt den' wensch uit, dat de heer Guldemond het toegezegde amendement op zijn voorstel tijdig en schriftelijk zal in dienen. De heer H. A. v. Waveren wijst op den ongelukkigen toestand met de rolbrug die de kwakel over de Oude Beek heeft vervangen. Dezen morgen om half 6 passeerde schip per Berkhout en pas om half elf waren voldoende mannen aanwezig om ide brug over te rollen. Minstens -een man of zes is daartoe noodig. Dé Voorz. zegt een onderzoek toe, maar deelt toch miede, en de oudste wethouder bevestigt het, dat de gemeente-opzichter verzekert, dat ©en man d© werkzaamheid gemakke lijk kan verrichten. De vergadering wordt hierop ge sloten. LISSE. H. B. G. De afdeeling Lisse van het Hollandsche Bloembollen kweekers- Genootschap heeft tegen Vrijdag 24 Juli a.s. een vergadering uitgeschreven in het café van den heer Ruygrok van der Werve. Agenda: Handelsbe sprekingen, benevens uitreiking van het Veilingsreglement. HetPausfeest. Officieel kunnen wij thans meedeelen, schrijft ons onze correspondent dat het Pausfeest door de afd. Lisse van den Ned. R. K, Volksbond op Zondag 2 Augustus feestelijk zal worden herdacht. De lezers worden er echter op attent gemaakt, bovenstaande niet te verwar ren met het ophanden zijnde Pausfeest waarvoor de vorige week, zooals wij meldden, een feestcommissie is saam- gesteld. Deze heeft ten doel een alge meen Katholiek feest voor te bereiden, hetwelk, naar wij vernemen, in Sep tember zal worden gevierd. NOORD WIJK. De processie van Amster dam en Kennemerland. Dinsdag j.l. werd onze parochie wederom be zocht door de processie van Amster dam en Kennemerland, waaraan ruim drie honderd personen deelnamen. Dit is nu reeds de 17e processie, welke van Amsterdam naar hier komt. NOORD WIJKERHOUT. Personalia. Tot gemeenteveld wachter alhier is benoemd B. G. Steekers, agent van politie te Leiden. HAARLEMMERMEER. Eendendiefstal. Door den land bouwer C. Meiman, aan den Sloterweg, worden een vijftal volwassen eenden vermist. Alle gegevens wijzen er op dat hier diefstal in het spel is, zoodat de politie er mede in kennis is gesteld, die vermoedelijk reeds eenig spoor ervan ontdekt heeft. HOOFDDORP. Tulpendiefstal. Ten nadeele van den heer A. Labrijn alhier, heeft men van de terreinen van de Gene raal Bulb Compagnie te Vogelenzang twee bedden met duurzame tulpen ontvreemd. Van den dielstal is bij de politie aangifte gedaan. Personalia. Bij de examens, die vanwege de Maatschappij tot bevordering Toon kunst te Utrecht worden gehouden, werd aan de dames H. van den Berg en R. Oostenbroek, leerlingen van de Afdeelingsmuziekschool het diploma voor piano toegekend. Kath. Soe. Actie. De vergadering van het plaatselijk comité der K.S.A., gisteravond gehou den, was niet zeer druk bezocht, doch muntte uit door een geanimeerde ge dacht en wisseling, welke voornamelijk liep over de kwestie, in een hoofdar tikel der „Nieuwe Haarl. Ct." onlangs besproken: hoe het best de Roomsche goedkoope en ontwikkelings-lectuur te bevorderen in onze Roomsche ver eenigingen. Het denkbeeld van lectuur- propaganda in Haarlem werd uitvoe rig besproken en tot besluit werd met algemeene stemmen goedgevonden, de besturen der verschillende R. K- Vereenigingen van Haarlem en Om streken bijeen te roepen in een ver gadering, ten einde juist naar de con- clusiën die daarin omtrent op den jongsten Katholiekendag zijn aange nomen, deze zaak te bespreken en zoo insgelijk op pooten te stellen. Deze vergadering zal binnen korten tijd reeds worden belegd. De A. N.W.B. en de moedertaal. Neerlandia meldt: Voor de eerste maal was de spijslijst van den maaltijd ter gelegenheid der Bondsfeesten, dit jaar ter gelegenheid van 't 25-jarig bestaan van den A- N. W. B. te Haarlem gehouden, in het Nederlands gesteld." Men heeft zeker gedacht aan het „Ons eigen land" in woord en beeld. En dan was men volmaakt correct. GEMEENTERAAD. Een groot gedeelte va;n 't versla? der gisterenmiddag gehouden Ge- meen ter aads ver g ader in g hebben we nog in een deel der oplage van dien dag kunnen plaatsen. jWhebben gezien, dat toch is goedgekeurd 't leerplan volgens het welk aan 'eein z©ker aantal leerlij» gen in 't 3© cursusjaar der eindonderwijs zal worden gegeven en dit, terwijl de Raad in 1903 besloot tot laf schaffing der H. B. S. met 3-ja' rigen cursus. kW© hebben verder gelezen dé' zware debatten die gevoerd zijn over de Staalwaterbron en gezien, dat te» slotte noch 't voorstel Sneltjes cru de Maatschappij driemaal ƒ750 be taalde recognitie te restituaeren haar vrij te stellen 3 jaren lang van de jaarlijks te batalen 750 aart verschuldigde recognitie, jnoch dat van den heer Binkema, dat niet wil' j de restitueeren, wat betaald was, I doch de Maatschappij alleen gedu' rende 3 jaren wilde vrijstellen, 13 aangenomen. Zooals gezegd, een groot deel deï over dezte- zaak gevoerde debat tert hebben wis gisteren reeds ppgenomert en zullen deze heden vervolge»-; Wiant, nada.t d© heer Th ij s s en aart t woord was geweest, was de zaak nog niet uit. De heer L o o s j e s n-1- zeide niet te willen medegaan met de sinestere beschouwingen van de» vorigen spreker. De ƒ750 zuilen i» elk geval kunnen maken, dat do Bron niet behoeft te likwideeren ol te fail loeren. En beter voor den da? kwam de heer Sneltjes, die d° lijdend© Bron goed wilde help©»' want haar heengaan zou voor Haar*- lem een verlies wezen. Spr. deed!/ dan ook 't voorstel, dat wij giste ren gezien hebben en hierboven nog maals gememoreerd. Daarna de he©1' v. B o s s u m, die verklaarde* dat, wanneer 't rapport ongunstig was, dit niet de schuld was der Com missie, noch der Staalbronmaatseh- doch eenvoudig van de omstandig' heden, dia niet te veranderen zijn» Toch wil ook spr. helpen om de Brort te behouden. En ze Sheeft thans niet* anders noodig dan tijd, want in do.i toekomst zal ze toch genoodzaakt I zijn er het bijltje bij neer te leggen» Helpen we haar nu, dap brengt z» d© zaken mogelijk nog wel tot eart goed einde- Geen voorstander vart een der beide voorstellen, was do heer Kleijnenberg, die er tegen is particuliere zaken te redden met geld uit de gemeentekas. Is er gel? noodig, dah zal de Burgerij wel bij springen, we hebben dat gezien met den Schouwburg. En zeker zal d» Burgerij dat doen, wanneer het waaf is, 'dat de zaak met 2250 gered, ka» worden, hetgeen spr. evenwel betwij felt. Nogmaals zegt de heer Bi»' kema, dat aan de Maatschappij do gelegenheid gegeven moet worden hoofd boven walker te houden. D0 weth. Th iel evenwel waarschuwt» Geeft de Raad nu die ƒ2250, da», is hij van di© Maatschappij niet ai-I En komt het er op aan publieke ve1" makelijkheden te steunen, dan gi»^ bij spr. d© Schouwburg voor. LndeJ" daad verklaard© de heer Sneltjes, dat het noodzakelijk was de Maat schappij te steunen. Ook voor d© p»' blieke vermakelijkheden moet doj Bron behouden blijven, di© zelf heej aardige voordeelen .afwerpt. (Lui» ge.lach.) Men lache piet, zei spr-, want zij heeft een heel aardig de biet. j Be Voorzitter kwam te» slotte met een ander idee. A» lereerst dankte hij de Commissi3 voor haar werk, dat zij zoo go©», vervulde. Lettende op haar op' dracht, kon haar rapport niet ander3 zijn.- Én pu valt het niet ta o®» kennen, dat de zaak met dit rappor voor ons in dit stadium dood is' Bezie, is niet pen zaak van gewo©» gemeentelijk belang. Elders he©1 men zich van gemeentezijde groot» moeilijkheden getroost de Staalb» den op de hoogte te brengen, waarofi zij nu staan. Zou men den mo®? hebben eenmaal de koorden der ge' meente'beurs eraan te hechten, d»»l is de zaak nog piot voldoende onde1 zocht. Daar de Commissie met deZ® nieuwe gedacht© geen rekening ko» en mocht houden. Hierna, werden de beide voorste1' len in stemming gebracht met h» bekende resultaat. Een langdurige geheim© zittirty volgde toen. Waarna tal van agy»_ dapuntep onder den hamer doorg1» gen. B.ij punt 5, meerdere aflossing uL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2