Staten-Generaal. Uit den Omtrek, Stadsnieuws. lieten van Utrecht zelve voor hun eigen zieken in afzonderlijke gasthui zen zorgen. Maar dan blijft toch over de vraag, of een dergelijke toestand in een stad als Utrecht moet blijven voortbestaan en of de dienst van een openbare inrichting niet aldus behoort te worden geregeld, dat ook Katho lieken er hun bestaan bij vinden kunnen. Het zal er toch hoofdzakelijk maar op aan komen, dat de voorge schreven drankjes en pillen niet te wenschen overlaten; en al zijn ze dan enkel voor protestantsche zieken, het is ondenkbaar, dat de geneeskracht ervan verminderen zou, als ze door een katholieke assistentie waren gereed gemaakt. Het korps rijksveldwacht bestaat dit jaar een halve eeuw. Te dezer gelegenheid heeft de rijkspoli tie ver eeni ging op 22 Augustus een herdenkingsdag georganiseerd, die zal gehouden worden in het Zuid-Hol- landsch Koffiehuis hier ter stede en bestaat in een buitengewone vergade ring, een feestvergadering, een diner enz. Het orgaan der vereeniging „De politiegids" is geheel aan het jubilé gewijd. Daaruit zien we o. a., dat het dagelijksch bestuur der vereeniging dezer dagen bij Z.Ex. Nelissen op audiëntie is geweest. De minister van Justitie nam met belangstelling ken nis van de feestelijkheden, aanvaardde de voor deze gelegenheid vervaardig de gouden medaille en beloofde zoo eenigszins mogelijk op de feesten tegenwoordig te zullen zijn. Atjeh. Blijkens een bij het departement van Koloniën uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram, is het Atjehsche hoofd, Toekoe Ben Blang Pidië, te Koeta Radja in onderwerping gekomen. N eder land-V enezuela. Vijandige manifestaties. Bij het departement van Koloniën is in den avond van 27 dezer het vol gende telegram van den gouverneur van Curagao ontvangen „Gisteravond (Zaterdag) is naar aanleiding van de verspreiding van den overdruk van een te Puerto Ca- bello gepubliceerd artikel, dat voor de bevolking van Curagao beleedi- gend is en geschreven werd door een te .Willemstad ver blij venden Vene zolaan, door de bevolking voor diens huis gemanifesteerd en daarin bin nengedrongen. De schrijver, zich verontschuldigende, wierp de schuld op den consul van Venezuela. Terwijl hier de rust na korten tijd met behulp der politie hersteld was, werd vijandig gemanifesteerd aan de woning van den consul Roberto Lo pez. Zijnerzijds werden twee revol verschoten gelost. Het volk wierp met steenen. Na het persoonlijk optreden van den procureur-generaal was om streeks twaalf uur 's nachts de rust hersteld. Hedenmorgen (Zondag) bij het Zich in het publiek vertoonen van den heer Lopez, herhaalde zich de manifestatie. Hij moest beschermd worden door de politie en door ©ene militaire patrouille werd zijn huis bewaakt. Hoorend dat Lopez voornemens was te vertrekken, is de rust eenigs zins hersteld. Hij is onder geleide geëmbarkeerd op een juist naar Ve nezuela vertrekkend stoomschip. Thans, 26 Juli, te 6 uur 's namid dags, is alles rustig. Men seint uit 's-Gravenhage Naa.r wij vernemen, heeft de mi nister van Buitenlandsch© Zaken iden gisteren op Curagao aangeko men minister-resident te Caracas te- lergafisch verzocht, zich onmiddel lijk naar Nederland te begeven, ten einde zich te verantwoorden over zijn schrijven aan de vereeniging „Hou' en Trouw", hetwelk aanlei ding is geweest tot, de houding, die de president van Venezuela tegen over hem heeft gemeend te moeten aannemen. Men mag daaruit gereedelijk de gevolgtrekking maken, dat het in de bedoeling der regeering ligt, voorloopig eiken stap tegenover de Venezolaansche regeering op te schorten, totdat de persoonlijke in lichtingen van den heer De Reus de gegevens aangevuld hebben, waar naar de regeering den toestand in onze West-Indische wateren zal hebben te beoordeelen. Zooals men weet, heeft de con sul van Venezuela Willemstad ver laten. De „New-York Herald." meldt hierover nog: Bij zijn vertrek werd de consul door militairen naar het stoomschip „Maracaiba" gebracht, waarop hij en zijn gezin naar Puerto Cabello zullen gaan. Het publiek hield zich kalm en er werd geen poging ge daan den consul te molesteeren. Toch veroorzaakte het verdwijnen van den ambtenaar groote voldoening. Alge meen wordt dit erkend. Verschillen de inwoners hebben de regearing be scherming tegen Venezuela ge vraagd, door het zenden van oor logsschepen. Verzekerd wordt, dat de autoritei ten te Willemstad alles deden, om molestatie van den consul be voor komen. Hij bleef dan ook ongedeerd, behalve enkele schrammen, die hij kreeg, doordat hij getroffen werd door eenige voorwerpen, die door het gepeupel naar hem geworpen wer- Iden. Éénmaal dreigde de menigte hem in handen te krijgen, doch hij werd gered, doordat het volk met aan drang werd verzocht den vreemde ling niet te dooden. Ook waren spoedig versterkingen van het mi litair escorte bij de hand. Ir een bericht, mede uit Willem stad aan de „New-York Herald" ge zonden', wordt gezegd, dat de toe stand van de Nederlanders in Vene zuela verontrustend wordt geacht. Gemengde Berichten. Een Engelsche dame op Marken. Deze week, 't was 'n zon nige morgen, reisde 'n vriendelijke Engelsche dame naar 't eiland Marken. Ze had 'n kiek-toestelletje in de lin ker- en 'n Baedeker in de rechterhand. Op het eiland, bij de aanlegplaats der boot, stonden 'n 10-tal kleine, frissche Markerinnetj es: aardige deernt jes, |met rood» wangen, gekleed in 't bekende eigenaardige costuum. De vriendelijke Engelsche dame vond ze snoezig, kuste 'n paar van die kleintjes gul-hartelijk op voorhoofd en wang. De kindertjes, goed getraind, vroegen om geld, riepen zoo waar: „money, money". En de vriendelijke dame gaf centen en vierduit-stukken en aaide de kinderen en vond ze lief. Toen kwam ze op 'n schilderachtig plekje, 'n Paar Markers met 'r vrouwen waren aan 't hooien. De vriendelijke Engel sche lachte gelukkig, strooide d'r laatste enkele centen voor de „money"- roepende miniatuur-Markertjes, en richtte d'r kiekstelletje, om te kieken. Maar nauwelijks hadden de hooiende Markers gezien, dat de vriendelijke dame kieken wilde, of ze begonnen vreemde gillen uit te stooten en na men 'n dreigende houding aan en raapten groote steenen op, om d« Engelsche dame te gooien. Deze, bleek van schrik, niet wetend wat ze tegen over het Markervolk, volgens Baedeker toch zoo goedig, misdeed, liet 'r ca mera zakken en vluchtte weg, achter volgd door gillen en schreeuwen Toen de boot weer vertrok riep de Marker-spes-patriae nog steeds om „moneyI moneyI" Onweer en brand.De bliksem is gisterenmorgen ingeslagen in de boerderij van Grooters, te Steenenka mer een gehucht bij Deventer. Alles verbrandde. Het onweer was zeer hevig. Eenig vee is in de weiden doodgesla gen. Ook een boerderij bij Snippeling geraakte in brand. Er viel een hevige regen. De telefoon is geheel gestoord 'n Aardschok? Gisterenmor gen, kwart over zes, werd ik wakker, schrijft de corr. van de „Telegr." Hoog stens een paar minuten daarna, kreeg mijn huis een geweldigen schok, en schudde mijn ledikant. Dit herhaalde zich om de 1V2 2 seconden nog tot 3 malen, doch steeds belangrijk in kracht afnemend. Op dat oogenblik passeerde geen bijzonder zwaar voor werp mijn woniDg; integendeel, alles was doodstil. Een lastige sommalie. In de civiele zitting van bet tweede kanton gerecht te Rotterdam, zei de gemach tigde van eischer tot den gedaagde in persoon, nadat de vordering was toe gelicht en bestreden: „Mijnheer de kantonrechterGe daagde zit er onder de plak van zijn vrouw en ik sommeer hem dit te erkennen, of te ontkennen." Gedaagde, op zulk een sommatie niet voorbereid, vroeg en verkreeg uitstel tot 7 September. Op eendorscbvloergevallen. De boerendochter Cath. Rijken te Ginneken hielp in de schuur eene kar koren lossen. Zij bad bet ongeluk te vallen en kwam terecht op een dorschvloer, waardoor zij vreeselijk gekwetst en verwond werd. Nadat dr. Gommers gehaald was, moest ook nog de assistentie worden ingeroepen van dr. Bijnen, te Breda, die beiden ge neeskundige hulp verleenden. De toestand is zorgelijk. Een onvoorzichtige groot moeder. Op aangifte van dokter Thomee te Rotterdam, is door de justitie beslag gelegd op het lijkje van een knaapje van 4 weken, dat Maandagavond overleden is, na toe diening van een aftreksel van slaap bollen door de grootmoeder. Onweer. De groote boerenplaats van H. J. Kloosterboer, gelegen onder Colmschate werd door den bliksem getroffen en brandde geheel af. Een gemetselde schuur en een zandberg bleven behouden. Door het flink op treden van den knecht kon al het vee in veiligheid gebracht worden. Verzekering dekt de schade. In het klooster „Zion" gelegen onder Diepenveen, sloeg de bliksem een gat in den muur zonder verder onheil te stichten. Gisterennacht woedde boven Eindhoven en omgeving een hevig onweder, dat tot in den vroegen och tend duurde. De bliksem sloeg in de woning van J. Cornelissen te Strijp. Het bedje der kinderen werd getroffen, waardoor de gordijnen in brand geraakten. Op het hulpgeroep der kleinen snelde de vader toe, wien het gelukte de vlammen te dooven, waarbij hij ernstige brandwon den aan handen en armen beliep. De bliksem schijnt zich door het open staande venster een uitweg gebaand te bebben, zonder verdere schade te hebben aangericht. De kinderen be kwamen geen letsel. Dinsdag sloeg de bliksem in de herberg von Nas op Sprokkelenburg aan den Bemmelschen dijk, tengevolge waarvan d9 woning geheel afbrandde; ook werd te Hatert de woning van een wegwerker door het hemelvuur getroffen zonder echter veer schade te lijden. Verdronken. Zondagvoormiddag zou de ongehuwde 27-jarige Rink Kamstra van Goënga bij Sneek even met zijn makkers na de kerk een bad nemen in de Swette. Pas is hij te water of de jonge man verdwijnt in ae diepte. Toen men hem ophaalde bleek het leven reeds geweken. Kermis-„pret". Aangaande den moord te Geertruidenberg, meldt bet „D.v.N.B.": Het is kermis te Geertruidenberg. In een café nabij bet station ging het vroolijk toe, tot er Zondagavond om streeks 'n uur of halftien een kleine woordenwisseling [ontstond tusscben eenige jongelui.! Slot der geschiedenis was, dat men naar buiten toog, waar 't donker was. En daar is een jonge man van 19 jaar, arbeider uit Hooge-Zwaluwe door een steek met een scherp voorwerp vermoord. En de dader? Een milicien in garnizoen te Geer truidenberg ia reeds gearresteerd als vermoedelijke dader. De steek moet zijn toegebracht door een bajonet en terecht zijn gekomen in de hartstreek. De inbraken te Rotter dam. In verban 1 met de arresta tie van David Veth, eenige weken geleden te Rotterdam, is, gelijk wij reeds meldden, te Amsterdam de hand gelegd op Jan de Bakker. Zoo als men zich herinnert, werd David Veth gearresteerd, omdat hij tracht te loterijbriefjes, van diefstal af komstig, te verkoopen. Jan de Bak ker werd, wegens gebrek aan bewijs, reeds eenmaal vrijgelaten. Thans zijn echter termen gevonden, om te gen beide beklaagden de instructie te openen. Men vermoedt, dat de beide genoemden in nauw verband staan met verschillende inbraken te Rotterdam. David Veth moet daar bij weer als heler zijn opgetreden- Nader verneemt men nog, dat de arrestatie van Jan de Bakker, en de bewijzen, die men tegen hem en David Veth heeft verzameld, als volgt verkregen zijn. Men herinnert zich wellicht, dat verleden jaar de beruchte Moosje Sons wegens diefstal met poging tot moord werd veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Deze Sons leefde met een zuster van Jan de Bakker. Nu kwam Sons in de gevangenis te weten, dat zijne schoone hem on trouw was geworden. En dit gaf hem aanleiding, brieven vol dreige menten tot zijne geliefde te richten. Daarin verweet hij o.a., dat hij geen aandeel in de winst had gekregen en dergelijke gegronde klachten. Deze brieven werden natuurlijk in de ge vangenis gelezen en gaven eenige aanwijzingen omtrent de daders van den inbraak te Rotterdam, waarbij zoovele loterijbriefjes en geld wer den buit gemaakt. Daardoor ook kreeg men nieuw bewijsmateriaal te gen Jan de Bakker, wat tot zijne arrestatie en thans tot zijne verwij zing naar de openbare terechtzitting heeft geleid. Een arrestatie. - Zondag middag omstreeks 12 uur liet een jongen zijn rijwiel eenige oogenblik- kem onbeheerd staan voor een perceel in de Spoorstraat, te Utrecht. De bewoner van een der aangrenzende) huizen zag, hoe een verdacht per soon op het rijwiel afsloop en er zich vliegensvlug mede uit de voe ten maakte. Dadelijk werd de eige naar van die fiets gewaarschuwd; deze trachtte den dief te achterha len, die in volle vaart den Catha- rijnesingel op was gereden, in de richting van de Bartholomeusbrug. De afstand werd echter al grooter en grooter en daarom riep de jongen uit alle macht: „Houdt 'm, houdt 'm, een dief". Men zal zich kunnen begrijpen, dat op dit drukke punt in een oogwenk honderden bij de hand waren om dein vluchteling achterna te zetten; een beer, die per fiets uit het Morealse-park kwam. ging full speed den rijwieldief achterop en had hem bij de limonadekiosk van den heer Van Keeken, aan den ingang van Nieueweroord, reeds in gehaald. Ten einde ©r zeker van te zijn den man in handen te krijgen en een nieuwe vlucht onmogelijk te ma ken, reed de wielrijder den dief ten ondersta hoven, door met vaart op diens gestolen fiets van ter zijde in te rijden. De man viel op den grond en was nu in een minimum van tijd overmeesterd. De brugwachter van de [Willemsbrug verleende zijn assis tentie en bracht den dief mede over naar het bureau aan de Catharijne- barrière. Ter hoogte van de Spoor straat rukte den arrestant zich eens klaps los, gaf den brugwachter een slag tegen het hoofd. Zoodat deze van de been geraakte en trok daarna uit een zijner zakken een ten deele onder een zakdoek verborgen revol ver, welk wapen hij tot viermalen toe afvuurde, gelukkig zonder ie mand te treffen- De dief zette het daarna op een loopen, wierp zijn revolver in de Singelgracht en hol de weg, in de richting van het sta tion, waar hij werd gegrepen en ste vig geboeid naar het politiebureau aan de Catharijne gebracht; later volgde zijn overbrenging naar het hoofdbureau, waar hij voorloopig werd opgesloten. Onnoodig te zeg gen, dat deze geschiedenis een mas sa volk bijeen deed stroomen. Da dief heet G. van Wely en is 28 jaar oud; hij geeft op stoffeer der van beroep te zijn, wonende te Rotterdam, waar hij verblijf hield in het Christelijk Volkslogement. Gewisselde stukken. Schriftelijk beant woorde vraag. Antwoord van den heer Iden burg, minister van Koloniën, ten vervolge op de voorloopige beantwoording van de vraag van den heer Thomson, be treffende beweerde knoeierijen met leverantiën in het Ned.-Indische leger. Naar aanleiding van de in het „Ba- taviaasch Nieuwsblad" van 17 en 18 Maart 1908 en in het „Soerabajaasch Handelsblad" van 21 Maart d. a. v. opgenomen artikelen aangaande be weerde knoeierijen met leverantiën in het Nederlandsch-Indische leger waarop de vraag van den heer Thom son blijkbaar doelt werd door het Indisch legerbestuur op verlangen van den in die artikelen met name genoemden hoofdintendant van de militaire administratie aan een commissie van twee hooggeplaatste officieren de opdracht verstrekt, om ter zake een onderzoek in te stellen. Als resultaat van het door haar ge houden onderzoek verklaart die com missie, dat de in den laatsten tijd in de vorengenoemde Indische dagbladen voorkomende verdachtmakingen aan bet adres van den hoofdintendant, eiken grond van waarheid missen. Provinciale Staten van Zuid-Holland In de gisteren gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Zuid- Holland antwoordde de voorzitter op vragen van den heer Hoeken, aangaan de de vaartverbetering IJmuiden Katwijk, dat het advies van het college voor de zeevisscberijen eerst onlangs is ingekomen, maar dat gedeputeerden vertrouwen in de aanstaande najaars vergadering met met bet technisch onderzoek gereed te zijn en de zaak dan kan behandeld worden. HAARLEMMERLIEDE. c. a. Gemeenteraad, op Zaterdag, den lsten Augustus 1908, des voormiddags te 10 uren. Onderwerpen ter behandeling 1. Ingekomen Stukken en Mede- deelingen 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuwbenoemd raadslid S. P. Vink; 3. Aanbieding Gemeente-Rekening, dienst 19074. Idem Rekening Algem. BurgerArmbestuur dienst 1907 5. Idem Rekening Legaat Broekhuizen, dienst 19076. Aanvrage eervol ont slag Mej. J. Martens, onderwijzeres a. d. O. L. school te Spaarnwoude; 7. Voordracht Zetters(Perio dieke aftreding J. A. Kaub en L. F. Buijs)8. Vaststelling le Suppl. ko hier Hondenbelasting, dienst 1908 9. Idem Suppl: Begrooting, dienst 1908; 10. Adres F. L. Oostenbroek wijziging concessie-voorw. „Bouwplan Erdtsiek"; 11. Adressen Ruijtenaar en BastiaanenJ. B. Plate Jz. beroep be slissingen op aanvragen bouwvergun ning. AERDENHOUT. Strooperij in vollengang. De laatste paar weken worden de jacht terreinen in den omtrek van Aerden- hout druk bezocht door een paar be kende corpulente jonge .kerels uit Haarlem, waarvan men, daar zij net gekleed gaan en een bruin lederen valies bij zich dragen (in dit valies zit hun stroopers materiaal namelijk een paar fretten) niet zou vermoeden dat het stroopers waren, temeer daar zij zich de luxe veroorloven, om niet te voet bun observatieterrein te kie zen; maar met de electrische tram laten zij zich rijden tot bij die halte welke hun het wenschelijkst voor komt; hun hoofddoel is het vangen van levende konijnen, daar zij hier voor goede afnemers moeten hebben. Wanneer dat zoo doorgaat kan nog menig konijntje door de kerel, ver schalkt worden, eer de jachttijd daar is; maar onze jacht-opzieners en de politie zitten ook niet stil, en zullen tegen dit tweetal een ware klopjacht organiseeren. Z ij n r ij w i e 1 k w ij t. Zaterdagnacht kwam P. J. W. in vroolijke stem ming per rijwiel van Zandvoort, toen hij door een paar fietsrijders uit tegen overgestelde richting werd aangereden, waardoor zijn rijwiel onbruikbaar werd. Na aan een voorbij rijdenden melk boer verlof tot meerijden gevraagd en gekregen te hebben, bemerkte hij bij het afstappen aan het eindpunt, dat hij vergeten had zijn rijwiel op den melkwagen te leggen. Nu ging hij tegen wil en dank terug om het rij wiel te balen, maar het was verdwe nen, en is tot heden nog niet terecht. BLOEMEND AAL. De ligger der wegen. Gedepu teerde Staten der provincie Noordhol land doen te weten, dat de door den raad der gemeente Bloemendaal, voor loopig vastgestelde ligger der wegen, binnen die gemeente van 5 Augustus 1908 tot en met 18 Augustus d. a. v. ter provinciale griffie voor ieder ter inzage zal nederliggen en dat ieder die tegen dien ligger bezwaren mocht hebben, deze tot en met 25 Augustus 1908 schriftelijk te hunner kennis kan brengen, met duidelijke opgaaf van naam en woonplaats. Een botsing. Gisteravond kwam op den hoek van de Kleverlaan een auto in botsing met een dame, gezeten op een rijwiel. Het rijwiel werd ge heel vernield, terwijl de dame eenige kwetsuren bekwam. VELSEN. Gemeenteraad. In de raadsvergadering van gisteren was met kennisgeving afwezig de heer Meeuwenoord. De wethouder Uitten- daal, die in de vorige vergadering meende zich te moeten verwijderen, naar aanleiding van dé grievende be jegening het R. K, Armbestuur aan gedaan, was weer ter vergadering. De heeren Bus en Koelemey waren zonder kennisgeving afwezig. De lezing van de notulen der ver gadering van 30 Juni, waarvan de omvang werkelijk aanleiding geven moet dat de raad eindelijk eens het besluit neme tot afschaffing van al dien omhaal, werden met een kleine bemerking van den heer Schuitemaker goedgekeurd. De ingekomen stukken, eenige goed gekeurde raadsbesluiten vau Ged. Staten en berichten van het aanne men van benoemingen werden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen was nog een schrijven van den heer D, Bus, kennisgevende dat hij ontslag neemt als lid van den Raad. Naar aanleiding van een door B. en W. uitgebracht praeadvies wordt wijziging gebracht in de belooningen der leeraren van de Burgeravondschool en deze worden bepaald voor ieder uur les per week, gedurende 26 weken f 39.— vooo teekenonderwijs en f 32.50 voor onderwijs in Ned- taal, wiskunde, natuur- en werktuigkunde. Aan den onderwijzer J. H. de Groot, school A te IJmuiden, wordt voor bet geven van taai-onderwijs een gratifi catie verleend van f 63.60 of f 0.30 per lesuur. Goedgekeurd wordt bet zenden van een adres aan den minister van Wa terstaat, verzoekende de vestiging van hulptelegraafkantoren te Yelseroord en Santpoort-station en van een hulptele foonkantoor te Santpoort-dorp, en even tueele belooning vast te stellen op f 100 met 3 of 4 jaarlijksche verboogingen van f50. Ingekomen was een adres van de afa. Kennemerland van den Bond van Ned. onderwijzers om in voering van verplichte schoolvergade ringen. Dit adres wordt gesteld in handen van B. en W. om praeadvies. Vervolgens bad de aanbieding van de rekening over 1907 plaats. De rekening bedragen: a. der gemeente: Ontvangst f 188976.335 Uitgaaf 167674.72 Batig slot 16301.615 warrover echter reeds is beschikt voor het dienstjaar 1908. c. der gecontracteerde wegen: Ontvangst f 6377.825 Uitgaaf 6370.055 Batig slot 7.77 De rekeningen der armbesturen wor den nog ingewacht. Aan de heeren Schuitemaker, van Splunter en Mulder wordt het onder zoek dezer stukken opgedragen. Op voorstel van B. en W. worden een 7 tal woningen onbewoonbaar verklaard. De heer Boekei wenscht tegemoet koming van gemeentewege aan de menschen die in moeilijkbeden ko men. De voorz. verklaarde dat alleen de uitzettermijn kan verlengd worden. Ook de heer Brok meent als sociaal democraat er den nadruk op te moeten leggen dat de gemeente moet helpen, al was bet maar dat zij de huiseigenaren verplichtte hun buurhuizen beter te onderhouden. De heer Netscher sloot zich hierbij aan en wenschte dat particuliere ver- eenigingen zouden optreden, om met behulp der regeering de exploitatie van krotten te bestrijden. De heer Vermeulen wenschte voort te blijven gaan met het onbewoonbaar verklaren van perceelen die daarvoor in aanmerking komen en desnoods van gemeentewege eenige geldelijke tegemoetkoming te geven. Tot een bepaalde beslissing kwam het niet. Naar aanleiding van verschillende verzoeken die voortdurend worden ontvangen om verlof tot verkoop van alcoholdranken en anderen dan sterken dranken wordt door B. en W. beper king voorgesteld. Verschillende adres sen van adhaesie waren ingekomen van onthoudersvereenigingen om dit voorstel aan te nemen. De heer Brok verklaart zich voor stander maar wenscht, waar voorge steld wordt dat verloven alleen op afstanden van 200 Meter kunnen gevestigd worden, deze afstand op 300 Meter te bepalen en buiten de bebouwde kom op 2 maal 300 Meter. Ter voorziening in de rioleering te Holland op zijn smalst, waarvoor door belanghebbenden is bijeengebracht som van een f430. worden de kosten ge raamd op f2150. B. en W. stellen voor deze dringende verbetering te doen aanbrengen. De heer Vermeulen vond de bijdra gen van belanghebbenden te gering en acht de finantieele regeling niet erg gelukkig gekozen, omdat daardoor de loopende dienst wordt bezwaard. De roorz. verschilt met spr's mee ning en toont aan waarom deze rege ling werd gemaakt, het geldt hier een altijd bestaan hebbende weg waar een zeer ongezonde toestand heerseht. Na eenige toelichting van den heer Netscher wordt met algemeene stem men besloten tot rioleering van Hol land op zijn Smalst over te gaan. Aan den gemeente-veldwachter te Jan Gijsenvaart H. J. Bruin wordt een toelage op woninghuur verleend, van f2.per week. Tot lid der commissie voor de ge contracteerde wegen, wordt in de plaats van wijlen den heer G. H. Philips benoemd de heer K. Brok, die ook wordt gekozen tot lid van de steiger-commissie en tot lid van de commissie voor gasfabriek en water leiding. Tot iidcommissie beheer openbare werken, wordt gekozen de heer M. J. Schuitemaker. Bij de rondvraag vraagt de heer Zegel of het niet mogelijk is over te gaan tot het afschaffen van een paar tollen die nog in de gemeente bestaan. De voorzitter zegt een onderzoek toe. De heer Zegel wijst op het gevaar dat bestaat, bij de spoorwegoverweg aan den Brederoosche weg, voor fiets rijders en automobielen. De beer Vermeulen wijst op bet gevaar van den weg in deBreesaper- hof en op den slechten toestand der trappen over het talud bij het station te IJmuiden. Verder dringt hij aan op dadelijke toepassing van maximum snelheid voor automobielen zoodra de Eerste Kamer de automobielwet heeft aangenomen. Strandfeesten. Telken j are wor den hier in het badseizoen strand feesten gehouden, waartoe een perma nente commissie is tot stand gekomen en waarvan de heer J. E. Kroon se cretaris is. Dit jaar zullen die feesten plaats hebben op 8 en 14 Augustus en zal na afloop van de verschillende ver schillende vermakelijkheden een lam pion-optocht gehouden worden, waar voor verschillende prijzen zijn uitge loofd. Personalia. De heer R. M. van der Hart alhier is te Amsterdam ge slaagd voor 't examen hoofdakte. Gemeenteraadsvergadering. De Gemeenteraad vergadert op Donderdag den 30 Juli a.s. des avonds 7 uur. De agenda bevat de navolgende pun ten: 1. Ingekomen stukken. 2. Kohier schoolgeld, 3e kwartaal. 3. Verzoek van het H. d. S. tot aanstelling van een onderwijzer. 4. Salarisregeling onderwijzers. 5. Voorstel tot verbooging der jaar wedde van den 2en ambtenaar ter secretarie. 6. Voordracht Zetters. 7. Aanbieding Gemeenterekening 1907. 8. Benoeming lid Burg. Armbestuur. De bollenvelden Opge past! Nu de bollen hoofdzake lijk uit den grond en in de bollen schuren geborgen zijn, is het nacht waken voor de daarvoor expresselij k surveilleerende politie op de bollen velden afgeloopen. Thans zullen zij meer het oog te houden hebben op de bollenschuren, als ook op de erven der bloemisten. [Wat toch is ieder jaar 't geval? Een reeks van nachtelijke bollenzoe- kers komen iederen avond met hun karretje den boel rond en zoeken waar zij de gelegenheid schoon zien. de porriehoopen na en nemen daar uit mede wat hun nog eenigszins, bruikbaar voorkomt en hebben daar ook hun afnemers weer voor. Op zich zelf genomen is dit nu niet zóó erg en kunnen wij dit ook niet direct als diefstal beschouwen-. Doch dit volkje is in den regel niet heel gemakkelijk, ja, zelfs brutaal in hun optreden, wanneer het ge* val zich voordoet, dat zij door een' bollenkweeker op zijn porriehoop overloopen worden', zij durven zich soms aanstellen alsof ze er volko men recht op hebben. In hoeverre of dit laatste waarheid bevat, weten wij niet, doch dat de heeren bollen* kweekers dat volkje des nachts lie* ver niet op hun erf hebben om zeef begrijpelijke redenen, weten wij wel- j Doch zou hier door de bollen* kweekers zelf niet een boel aan ver* anderd kunnen worden? Ons dunkt, ja. [Wanneer er bijvoorbeeld als re* gel gesteld werd om alle bollen, di0 door hunne onbruikbaarheid naar de porriehoop verhuizen, door midden te snijden of ze op een andere ma nier geheel onbruikbaar te maken, dan gelooven wij, dat de bollen200* kers van lieverlede wel weg zou den blijven. Dit zou voor den han* del ook zeker zijn nut hebben, wan1 er zijn waarlijk goede bollen ge noeg', zoodat de zieke niet gebruikt behoeven te worden. Coöp. Spaar- en Voorschot' bank. Gisterenavond hield de Coöp0* ratieve Spaar- en Voorschotbank vo°r land- en tuinbouw alhier een buiten gewone vergadering. In 't bestuur werden gekozen 00 heeren Golijn en Zuilhoff. Nog werd gekozen de heer Warmer' dam. Aan 't slot sprak de heer van d0* Huik den wensch uit, dat alle kwes ties in Voorhout geëindigd zullen zij0 en mogen bedekt worden met d0° mantel der liefde. Immers RaiffeiseO' banken zijn geheel gegrondvest op naastenliefde. Bij na verdronk en. Een kind va° den smid S. te Hoofddorp was in ee« onbewaakt oogenblik in het wat01 gevallen van de Hoofdvaart. Toen een jongen van 13 jaar, "Va- de R., kwam aanloopen zag hij tw0 beentjes boven water uitsteken. De jongen sprong terstond in., Hoofdyaart en had het geluk het kin van een wissen dood te redden, daa het al bewusteloos was, maar toe spoedig werd bijgebracht. Schapen verscheurd. rennacht werden schapen van de landbouwer K. te Hoofddorp die v* de weide liepen, verscheurd door hon den. Men meent thans le weten va wie deze honden zijn. Er zal getracn worden een schikking te maken. Hondendieverij. - Maandagavond waren hier in stad eenige kinderen aan 't wandel0 met een grooték St. Bernardshon Plotseling liep de hond weg en z»ge de kinderen hem niet meer terug' Het dier heeft een waarde van De hond behoort aan den Heer te Haarlem en was tijdelijk bij ieo»» in bewaring. Na een onderzoek v den bewaarder bleek, dat de ho denzelfden avond naar Den Haag getransporteerd, en nu vermoedt m0 dat hier van diefstal sprake is. Uit rijden! Gistermiddag zijn door de Scb° tensche politie aangehouden een vi0 tal Haarlemmers, die uitrijden war gegaan. Bij verschillende caféhoud0 in Schoten hadden ze aangelegd waren toen over Santpoort naaf Slaperdijk gereden. Hier moest IK. stopt worden voor de tolboom- p werd tolgeld geëischt, doch hier» wilde geen der vroolijke jongelui v "gr IFië. WIJK AAN ZEE. HEEMSTEDE. LISSE. VOORHOUT. TT A A "P.TrT8MII tfRM fcB K E.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2