Sociale Berichten. Uit den Omtrek, Stadsnieuws. de verstandhouding tusschen hem en den Raad beter zou worden en hij meer vriendelijkheid mocht onder- vindejn. De heer Salomons, lid van. dein Raad, feliciteerde den burgemeester met zijne benoeming, hoewel hij niet gewenscht noch gewild was. De benoeming legt den Raad echter den plicht op, den heer Adams als voor zitter te erkennen en met hem samen te werken. Hopen we, dat de Raad in vrede met hem mag samenwerken en dat den heer Adams de wijsheid mag gegeven worden om zijn taak te vervullen, nu hem het ambt gege ven is. De heer Braam, jongste wethou der, sloot zich geheel aan bij de woorden van de hoeren 3Volthuis en Salomons. De heer [Wichers. raadslid„M. d. ,V.Het zal, het kan u bijna niet onbekend zijn, dat ook ik niet heb meegewerkt, om u als burgemeester te krijgen, maar dat ik heel heb ge daan voor een ander uit ons midden, die zich ook disponibel had gesteld en die ik daarvoor veel geschikter acht. De benoeming is dan ook voor mij een teleurstelling en daarom ben ik niet bij u geweest, om u te feli- citeeren. „3Ye zijn een groots ervaring rij ker geworden, dat er zijn, die bij eene benoeming tot burgemeester meer invloed schijnen te kunnen oe fenen, dan verschillende autoriteiten en vereenigingen der betrokken ge meente. Deze ervaring zal voor mij steeds een groote grief blijven in deze geschiedenis." De heer Wickers eindigde met de woorden: „Ik hoop, dat het moge blijken, dat ik mij ver gist heb, toen ik verklaarde, dat ik u niet geschikt achtte, om aan 't hoofd eener gemeente te staan." De heer Kruit gaf daarna te ken nen eerst niet, omdat ook hij had gesolliciteerd, 't plan te hebben ge had, om het woord te voerenhij wenscht, dat de notabelen in de ge meente misgezien mogen hebben en dat de geschiktheid van den heer Adams grooter mag blijken te zijn dan men verwachtte. Een overgroot publiek woonde de installatie bij. Eenniet-alledaagschej acht. Eenigen tijd geleden vertrokken vier heeren, onder wie de heer G. J. van Heek Jr. uit Enschede en J. J. ter Horst uit Rijssen, uit Noorwegen per stoomschip naar de Noordelijke IJs zee ter jaeht. De jagers maakten te zamen buit 4 ijsberen, 15 zeerobben, waaronder bijzonder groote exempla ren, zoogenaamde baardrobben, en eenig ander wild. Hun vaartuig voer van Spitsbergen oostelijk door een bijna volkomen met ijs bedekte zee, waar 't zich slechts met moeite een weg kon banen, be reikte daarop een gedeelte van de IJs zee waar het ijs blijkbaar door een storm op zijde was gedreven. Hier werden robben geschoten. Verder oostelijk van deze plaats, tuascben Spitsbergen en Nova-Zembla had men bijzonder jachtgeluk. Op een ijsschots zagen de jagers te midder nacht twee groote ijsberen. Beiden werden op 130 pas afstands gereld, éen door den heer Van Heek. Den volgenden dag werd een derde beer omsingeld en buit gemaakt. De vier de werd zwemmende in zee gezien en genaderd in een roeiboot, van waar de heer Ter borst bet dier vermeester de. Tengevolge van opkomend onstui mig weer waren de jagers genoodzaakt zich spoedig uit de ijsstreken terug te trekken. Een Aanstoot e lij k e colpor tage. De colporteur Kloosterman was de laatste dagen te Enschede aan het venten met naar de titels te oordeelen voor geloorigen kwet sende di uk werk en. Gaf dat reeds eenige keeren aanleiding tot relletjes vooral was dit Zaterdagavend het ge val. Er werden vrijheidsliederen ge zongen, welke echter al spoedig door vaderlandsche overstemd werden. Bur gemeester Bergsma liet door agenten de straat afzetten en verzocht Kloos- sterman met hem mede te gaan, aan welke uitnoodiging deze voldeed. De duizenden waren intusschen niet gemakkelyx tegen te houden. Men drong zoodanig op, dat de politie van stok en sabel moest gebruik maken. De klappen, die werden uitgedeeld troffen doel, al kwamen ze dan ook niet steeds aan de juiste adressen, zooals dit in 't gedrang meer gebeurt. Kloosterman ging langs een andere straat naar 't etation en verliet te ruim 10 uur de gemeente. Een slachtoffer van den drank. Tengevolge van overmatig drankge bruik is Zondag de arbeider R. uit Zuidbarge overleden. Weer een brutale inbraak in Amsterdam. Bij den heer N. Kroese, te Amsterdam beeft mea gisternacht tusschen half twee en half vier in gebroken. Met een valschen sleutel hebben de dieven de deur vaD de voorkamer geopend, braken daarna de linnenkast open doch vonden niets van bun gading. Hierdoor niet ont moedigd, begaven zij zich naar het achtervertrek, hetwelk zij eveneens met valsche sleutels openden en daar ontvreemden zij een geldkistje inhou dende de familiepapieren benevens een doosje inhoudende eenige partijtjes diamant, zoogenaamde gesneden acht kantjes, waarvan een partijtje inhield 71 steentjes 2 karaats en het andere 61 steentjes 2 karaats. De bewoner die deze partijtjes van den juwelier in bewerking heeft, is natuurlijk zeer onaangenaam getroffen. Geen der buis- genooten heeft eenig verdacht geluid gehoord. R. E. Middenstandsvereeniging. Tot Geestelijk Adviseur van de R K. Middenstandsvereeniging „de Han ze" voor Amstelland (omvattende de gemeenten Ouder-Amstel, Nieuwer- Amstel, Uithoorn (Kwakel) en Aals meer) is benoemd de ZeerEerw. Heer Ch. Lohmeijer, pastoor te Bovenkerk, gem. Nieuwer-Amstel. Ned. Roomsch-Katholiek V akver- eenigingscongres. (Vervolg.) De Zondagvergadering werd gehou den in de groote zaal van Tivoli te Utrecht. Allereerst werd besloten een tele gram van gelukwensch te zenden naar H. M. de Koningin-Moeder, ter gele genheid van Haren vijftigsten ge boortedag. Daarop werd door den heer A. Cools, voorzitter van den Diocesanen Textiel- arbeidersbond St. Severus, bisdom 's Bosch ingeleid het onderwerp „Fonds tot uitkeering bij werkstaking en uit sluiting". Breedvoerig zette spreker uiteen, om welke redenen zulk een fonds noodzakelijk was voor de vak organisatie. Als hoofdreden gaf hij daarbij op dat de vakvereenigingen ieder voor zich over te weinig weerstandsver mogen beschikten. Men heeft nu ergens wel beweerd dat er ook aan dit fonds een voorschotkas moest verbonden zijn, doch daarmede, meende spreker, moet vooralsnog niet worden begonnen. Ben conceptreglement werd door spr. overgelegd. Het resultaat van de besprekingen was dat op de eerstvolgende bestuurs vergadering van Vakbonden en Vak- secretariaten de quaestie zal worden uitgemaakt hoe de uitkeering moet plaats hebben als er meer of minder dan 10 personen zijn, waarna het concept, eenigszins geamendeerd, werd goedgekeurd. De heer Van Rijen (Tilburg) zette den loop van de uitsluiting der me taalbewerkers ten zijnent uiteen, en drong aan op steun. In de middagzitting kreeg het woord dr. Alph. Ariëns ter inleiding van het onderwerp: „R. K. Vakvereenigingen en Drankbestrijding." Zijn conclusie was: den voorstander van vakorgani satie past volkomen wat pater Weisz van den sociaal-politicus zegt: „De strijd tegen het alcoholisme is zoo dringend, dat een sociaal-politicus die daarvoor geen oog en geen hart heeft, als niet ernstig meer te beschouwen is. Spr. zette hierbij uiteen dat de taak der christelijke vereenigingen alleen kan vervuld worden wanneer die ver eenigingen hebben een groot ledental, een flink pal staand bestuur, terwijl er kranige dicipline onder de leden moet heerschen. Welnu zulk eenver- eeniging, meent spr. i3 niet saam te stellen zonder dat de drankbestrijding daarbij een groote rol speelt. Die drankbestrijding nl. zal de vakorgani satie kunnen brengen op een hooger sociaal peil hetgeen o.m. blijkt wanneer men eens een kijkje neemt bij de Amerikaansche vakorganisatie. Men heeft indertijd een poging willen doen om het drankmisbruik te keer te gaan door de patroons in den arm te nemen, die er dan bij hun arbeiders paal en perk aan zouden moeten stel len, doch spreker heeft er onmiddellijk op gewezen, dat men daar aan het verkeerd adres was; 't waren de vak organisaties, die het moeten opknappen Naast de heil vaan dienen deze orga nisaties de blauwe vaan der drank bestrijding te hijschen. Over deze rede werden door eenige aanwezigen nog enkele beschouwingen gehouden, o. m. door den secretaris van den arbeid te Maastricht, den heer A. Hermans die eenige algemeene regelen aangaf hoe de drankbestrijdig, die z. i. bij de vakorganisatie brood- noodig is, bij het vakverenigingsleven kon worden binnengevoerd. De conclusie-Ariëns werd daarop bij acclamatie aanvaard. Eindelijk sprak de eere-voorzitter van het congres, pastoor F. X. W. Bult van Barneveld, de slotrede uit. Aan de Maria-Vereenigingen. Eenige bladen, ook niet katholieke, hebben meegedeeld, dat de Zeereerw. pater H. Erman S. J., op 10 Septem ber den dag herdenkt, waarop hij vóór 25 jaar priester werd gewijd. Oadergeteekende meldt aan de leden der Rotterdamsche Maria-vereeniging, waarvan P. E. de stichter ié-, dat P.E. niet den lOden, maar den 12den Sep tember de H. Wijding ontving. De pater wil echter om verschillende omstandigheden van geen feestviering weten, en is dien dag en de daarop volgende dagen in retraite, zoodat hij geen bezoeken kan ontvangen. Ook verzoekt hij, hem met geen geschenk te vereeren. Hij is van alles voorzien, zegt hij en heeft alleen behoefte aan een gebed, waarvoor hij dankbaar zal zijn. Wil men echter bij die gelegen heid hem met iets verblijden, dan kan men niet beter doen dan het dr. Ariënsfonds te gedenken met daden van metaalklank. Ondergeteekende hoopt, dat alle Maria-vereenigingen, die hij heeft opgericht, of met zijn priesterlijk woord, ondanks veler te genwerking, gesteund heeft, het busje laten rondgaan. Indien de Kruisver- bonden, door hem opgericht, of ge steund, of andere vereenigingen met ons willen meedoen, des te beter. Ook versmaden wij de hulp niet van de vele vrienden, zoo geestelijken als leeken, van den ijverigen talentvollen priester, die zooveel goeds heeft tot stand gebracht. Mevrouw J. M. Bür«ksex. Presidente van den Diocesanen Bond der Maria-vereenigingen in het Bisdom Haarlem. Nachtarbeid voor bakkers. Naar „Het Volk" verneemt, betrof het onderzoek dat Minister Talma in Engeland in verband met zijn wetje op den bakkersnachtarbeid liet ver richten, een daar bestaande instelling, die overeenkomt met de „Provinciale Kamers", aan welke hij zich voorstelt de beslissing op te dragen over de vraag of een zonder gezellen werkend bakkerspatroon vergunning tot nacht arbeid moet worden verleend. De be doelde Engelsche instelling zijn de zgn. „Brewers Sessions", dat zijn com missies die het recht hebben te be slissen over het verleenen van drank vergunningen aan schou wburgen, dans huizen en dergelijke. De aanvrager van een vergunningsrecht kan zijn belangen bij zoo'n commissie voor dragen, waartegenover het publiek dan het recht heeft bezwaren in te brengen. BLOEMEND AAL. Een fietsmalheur. Zaterdag had de «tucadoor D. van K., alhier, het ongeluk, met zijn rijwiel op de Kle verlaan te vallen, waardoor hij zoo danig aan zijn hand en been werd verwond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het uitzicht verfraaid. Ieder, die van het Bloemendaalsche bosch naar den Meerenbergschen weg wan delt, is wel eens langs de oude boer derij gegaan, die nabij het Hotel Klein Zomerzorg stond. Deze boerderij is thans geheel afgebrokeh( waardoor de omgeviDg zoowpl van het hotel als van de aan de andere zijde staande villa zeker veel is verfraaid. IJMUIDEN. Alg. Visscherijmaatschappij- De nieuwe Maattchappij, die de booten der gefailleerde Mijen. Óverijsel, Bra bant, Gelderland, Holland, Groningen en Friesland zal overnemen en ze nu nog „voor eigen rekening exploiteert", zal den naam dragen van „Algemeene Visscherijmaatschappij". Als directeuren zullen dan optreden de heeren J. F. Klercq en J. Heining. De 4 booten der Mij. „De Kotter", waarvan de eerstgenoemde directeur is, zullen mede in deze combinatie betrokken worden. Onbestelbare poststukken. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten verzonden door het post kantoor IJmuiden, gedurende de laatste helft der maand Juli 1908. Binnenland brieven: Metaalwaren- fabriek Amsterdam; Briefkaarten: H. A. v. d. Feer, Amsterdam; W. Rinia? Buitenland. Briefkaarten: Martha Schroder, Hamburg. BEVERWIJK. Zwijntjes jagers. Er worden hier tegenwoordig weer tal van gesto len fietsen in beslag genomen en onze politie heeft het druk de collega's uit andere plaatsen bij te staan in het opsporen van ontvreemde rijwielen. De man die 93 dagen in voorarrest heeft gezeten, ten gevolge van de Haarlemsche rijwieldiefstallen, heeft van het oogenblik dat hij ontslagen werd, met verdubbelden ijver zijn winstgevende onderneming voortgezet. Het artikel wordt verhandeld met 100 en 200 pet. winst en deze hande laar voert de brutaliteit zelfs zoover, dat hij de politie kennis geeft, wan neer nieuwe exemplaren in zijn „zwijnen" stal worden opgenomen. Onbegrijpelijk is het dat de politie machteloos staat, tegenover zulk een koopman, en de rijwielen niet eerder in beslag genomen mogen worden, voordat zekere aanwijzing bestaat, van wie zij ontvreemd zijn geworden. HALFWEG. Een toeval in de tram. Zon dagavond ontstond er in de tram eenige' consternatie doordat een 21- jarige jongeman uit Amsterdam, zeke ren J. Faasse, een toeval kreeg, juist toen de wagen na te hebben gestopt weder wegreed. Door de zorgen van den rijksveld wachter Rijnders werd hij. van den wagen getild en bij Lijnkamp binnen gebracht. Na ingeroepen geneeskun dige hulp kwam de lijder na een uur weder tot bewustzijn. Vervolgens werd hij onder begeleiding van de veld wachters Rijnders en Lokerse per rij tuig naar Amsterdam getransporteerd. Alweer een! Gisteravond omstreeks IOI/2 uur is eene dame uit Amsterdam, die de tram volgde om nog mee te kunnen, van de spoorbrug derE.S.M. te water gevallen. Met zeer veel moeite werd ze door den gemeente-veldwach ter Lokerse en anderen gered. Ver volgens werd ze opgenomen bij den heer Coppée alwaar ze weder dien nacht is gebleven. HAARLEMMERMEER. De Rijks-najaarskeuring van tot dekking bestemde hengsten zal te Hoofddorp gehouden worden op 25 September a. s. Premie. De afdeeling Aalsmeer der Ned. Heide-Maatschappij (Zoetwater- visscherij) heeft een premie gesteld op het dooden van schollevaars, zijnde roofvogels die de vischerij veel nadeel toebrengen. De Kermis. In de aangrenzende gemeenten Uithoorn is een voorstel tot afschaffing der kermis met groote meerderheid verworpen; toen daarop gevraagd werd ze te beperken, kwam van andere zijde onder groote vroo- lijkheid van het aanwezige publiek het voorstel, de kermis te verlengen? HILLEGOM. Harmoniekapel. Hedenavond zal de Hillegomsche iHarmoniekapel bij goed weder een uitvoering geven op de Houttuinen. Brand. Door het omvallen van een petroleumlamp ontstond er brand in de villa van den heer C. de Wr. Gelukkig waren de bewoners nog in tijds er bij en bluschten het vuur met groote moeite. SASSENHEIM. Automobiel te water. Door het breken der stuurkoppeling, geraakte de automobiel G 109 Zaterdag alhier haar stuur kwijt en kwam in de sloot terecht. De chauffeur, die alleen in den wagen zat, bekwam geen letsel. De auto is met paarden uit 't water gehaald en naar de garage van den heer Uphoff alhier vervoerd. NOORD WIJKERHOUT. Personalia. Het benoemde hoofd der openbare lagere school in het dorp alhier, de heer H. D. Fritsma kan niet voor 1 October in functie treden. Aan mejuffrouw F. MensFrohn is nu, door burgemeester en Wethouders, in overleg met den arrondissements- schoolopziener, de tijdelijke waarne ming van die betrekking opgedragen. VOORHOUT. De volksfeesten. De commissie voor de volksfeesten heeft den dag dier feesten bepaald op Woensdag 12 Augustus a.s. Plicht en Recht. De tentoonstel lingscommissie uit de Werkliedenver- eeniging „Plicht en Recht" heeft in een vergadering rekening en verant woording gedaan van haar beheer, waaruit bleek, dat alle gemaakte onkosten uit de opbrengst derentrée- gelden en die der verkochte loten gedekt zijn en er een batig saldo is overgehouden. Besloten werd de helft van dit goed slot te storten in het ziekenfonds der vereeniging en de andere helft aan twee philantropische instellingen, elk tot gelijk bedrag te schenken. Deze gunstige uitslag zal er zeker toe medewerken later nog maals aan een tentoonstelling, maar dan van andere gewassen, zijn beste krachten te wijden. Personalia. Gisteren is de heer J. A. Reus in functie getreden als ingenieur-electri- cien aan de gemeentelichtfabrieken. B. en W. van Rotterdam hebben op de voordracht voor een len onder wijzer aan de school u. 1. o. 2e klasse no. 3, geplaatst de heeren B. Boevé te Rotterdam, N. H. Gouwentak te Haarlem en A. Dil te Zaandam. De Heer A. H. D. Wepster van hier is in den Haag geslaagd voor het akte examen Fransch. Haarlem in 1907. II. Godsdienst. Er wonen, hier in Haarlem 25.622 Katholieken. Dat is een. flink getal. De Nederdui tsch- Herv or inden tel len 30.498, de overige belijdenissen blijven bij deze twee groote groe pen verre achter: 't meeste leden! hebben |nog de Doopsgezinden, 3312, dan d® Evangelisch-Lutherschen (2720), de Cluistelijk-Gereformeer- den (1950)'t minste in aantal zijn de Portugeesch-Israëliaten (22). Kiezers en Raad. Op 15 Mei 1907 wiren hier 9327 kiezers voor d© Tweede Kamer, 9283 voor de Provinciale Staten en 8946 voor den Gemeenteraad. Dat is heel wat meer dan Jhet vorige- jaar, toen die cijfers 8876, 8845 en 8668 waren. De verkiezingen van 1907 zullen w© maar niet ophalenalleen willen we er nog weer eens aan herinneren, dat voor den Katholieken heer Bij voet een liberaal in «de plaats is ge komen. Die verkiezing had echter; niet in 1907, doch in het loopenio jaar plaats. Hierbij mag tevens worden ge meld, dat onze Raad in het jaar 1907 drie en twintig keer vergaderde in 't openbaar, en .8 maal met gesloten deuren. En tevens zij er aan herinnerd, dat er nu in den .Haarlemschen Raad slechts vijf Roomsch-Katholieken ze telen de heeren C. G. Loomeijer Jr., [Wl. A. J. v. d. Kamp, Mr. J. N. J. E. Thijssen, B. E B. Seignette en J. H. Visser. Dat mocht wel wat beter worden Gezondheidstoestand. In het jaar 1907 wordt de gezond heidstoestand van onze stad door het Gemeenteverslag weer goed ge noemd. Hierbij kan worden gevoegd, dat ook het Groote Gasthuis in 1907 weer ten volle aan zijn bestemming heeft beantwoord en een inrichting van groot |nut voor onze gemeente is gebleken. In het afgeloopaii jaar n.l. werden de door de .voltooiing der verbou wing en .vergrooting van het ge sticht beschikbaar gekomen lokali teiten alle in gebruik genomen. De Regenten verklaren, dat de nieuwe inrichting aan alle rechtmatig© ei- schen voldoet. Totaal werden 1428 personen ver pleegd in het jaar 1907. De Kermis. Is het noodig, er veel over te schrijven [We gelooven van piet. De gewone drukte is, de gewon© geuren hangen over onze stad, de gewone stemming is er inen onwil lekeurig voelt iedereen zich toch nog opgewekt tusschen die schette rende kopermuziek, die poffertjes- walmen en dat felle licht dat boven en voor en in de draaipalelzen schit tert. En dan loopt men, gezellig, nog een straatje om of bekijkt de kramen eens, en koopt er een ca deautje voor vader, of moeder, of meisje.... In de ca-fé's is 't bijna overal mu ziek. En merkwaardig dat. de Ita lianen zoo in trek zijn! Bij Brink- maUn zit een gezelschap, in de groo te poffertjeskramen zie je ze met taniboerijnen en cither en guitaar aan het werk, in de Barteljorisstraat êafé Panman, óók al een gezelschap Italianen, en hier en daar elders is het even zoo. Vanwaar dia voorliefde voor Ita- liaansch© muziek?.... Met open mon den en oogen worden ze aangegaapt, d© zwartharig© schoonheden in kleurig© rokjes en jakjes, met het traditioneele franje-lap j e op het hoofd, wanneer ze hun voor de meeste volkomen onbegrijpelijke lie deren zingen. En met 'n saxcastisch- gezicht, zou je zeggen, zitten de mannen meest jonge kerels met net-ges treken haar en 't zuidelijk type, al loopt er wiel eens ©en onder, wiens wieg zieker niet in 't zonnige zuiden stond het kalme publiek hunnerzijds te begluren. 't Was nog erg kalm gisteravond op de kermis en in café's. Bij Alberts Frères. [Waar het -echter wel druk was, dat was natuurlijk bij Alberts frères. Je zoudt waarlijk niet zeggen, dat je in een kermistent bent, wanneer je bij Alberts frères de- roodfluweelen schouwburgzaal binnentreedt, waar het kostelijk electrisch licht overda dig flonkert uit tal van gouden lus ters over de- roodfluweelen stoelen, en j-e voet zakt in een dik rood tapijt, zoodat d© illuzie neen, de des- illuzie van kermistent verdwijnt. En dan, als d-e voorstelling be- gint met die „vingt quatre tableaux, messieurs et mesdames", zooals de uitroeper buiten onvermoeid hon derd keeren achter elkaar schreeuwt met een schorre stem, die ik op 't eind van de week voorspel dat je niet meer hooren zult, als de voorstel ling dan begint, -dan weet j-e niet wat hooger te- prijzende goede keu ze van werkelijk-aardige en leerzame voorstellingen, die men en ziet, of wel de volmaakt-rustiga gang der beelden, waarbij nu elk flikkeren of trillen is uitgesloten, ofwel die prachtige combinatie van spreekma chine met bioscoop, waardoor men volkomen de illuzie krijgt dat de personen die worden voorgesteld, hun liederen zélf zingen. [Waarlijk: een bioscoopvoorstel ling als deze geeft ook op weten schappelijk, ethnografisch of phy- sisch gebied vèel t© leeren. Behalve natuurlijk nog de grap pige tooneeltjes, die pok niet ont breken. Kiekjes als ofp (het keurig bloe mencorso t© Nice, of als van die zee- tafereelen aan de Engelsche kust zijn hoogst interessant De heeren Alberts zullen het onge twijfeld deze week weer stampvol hebben in hun fraaien, geriefelijken schouwburg want dat is deze tent, niet anders! Welnu: zie ver dienen het! In „De Vereeniging11. D© eerste kermisavond is gisteren- ook goed ingezet in de groo-ta zaal der Soc. „Vereeniging", waar het specialiteitengezelschap van Henri ter Hall, den directeur van 't „Cir cus Variété" te Rotterdam geduren de deze kermis zijn scepter zal zwaaien. Henri ter Hall heeft hier ©en goe den naam en zoo waren honderden gisterenavond naar de „Vereeni ging" opgegaan om de „première" bij te wonen. De- zaal was van voor tot achter flink bezet, ©an opkomst, het schitterende programma alles zins waardig. Een „schitterend" programma, dat 't publiek geboeid en vermaakt heeft van 't begin tot het einde. Voor de pauze ©en vijftal keurige nummers. Goede muziek, dan een pantomime door Bood Cromwell- Companie, genaamd „New-York-Pa- rijs", een scène met een auto, die de dolste- dingen vertoont en de zaal deed schudden van lachen. Een succesnummer is „D|ö bloe menvelden bij Haarlem", een num mer, waarmede- men de Haarlemmers in hun zwak aantast! Een uitge strekt bloemenveld, dof en vaag van kleur. Doch door de werking van de koesterende zonnestralen komt ©r meer teekening in de velden, tot dat zij ten laatste schitteren in hun vol ste pracht, badend in het rijke, hel dere zonnelicht. En dan „Flora", de bloemenkoningin in een fantas tisch plechtgewaad, zoo juist door een reuzenvlinder wakker gekust, bezingend in lieflijk© melodieën den roem en de grootheid der Haarlem sche velden. Ook het tweede gedeelte van. dit glansnummer was een verrassend, een re-usaohtige bloemenkorf, gevuld met levende bloemen, idie- door de werking der zonnestralen heur kel ken openslaan en dan haar hoogste lied zingen, alles „Flora" ter ©er© die haar leven en blijheid schonk. Het laatste nummer vóór de pauz-e „Lea Superbe" en „Electra's droom", gad weer 't bewijs van 't tooverwerk, dat met de werking van 't electri- sche licht verricht kan worden. Toen het nummer zijn hoogste tri omf bereikte, schitterden in den sprookjestuin niet minder dan 4000 gloeilampjes in allerlei kleuren. Het gaf een verrassend kleureffect en d-e droomende Electra» als het ware omlijnd door schitterend-©, kleu rige edelgesteenten, zong fraai© lie deren. Het tweed© gedeelte van den avond was gewijd aan ©en gees tige, aardige revue- „Dos er ©en dek sel op". Een stukje vol geestige politiek, bijtende satyre, allerleuk ste critiek. Het eerste deel speelt te Rotterdam en doet een paai* Chineezen, afge vaardigden ter Haagsche Vredescon ferentie, bij hun bezoek aan de Ha venstad allerlei dwaze dingen bele ven en zien. Trouwens ze vertoe ven steeds in het aangename gezel schap van Juffrouw Dwaasheid.; Terwijl de tweede acte een parodie geeft -eener Vredesconferentie, waar; Mars presideert,' de werkzaamheden all-een bestaan .uit l-ekker eten en drinken ten waar de gekste dingen1 beleefd worden. Ook hier zetelt weer Mej. Dwaasheid aan de rech terhand van den presideerenddnl Mars. De geestige tekst, de schitterend© kostuums en de opgewekte zang werkten alle mede tot het welslagen deZer o-perette. Genoemd mag nog worden bet café-Staal in de Generaal .Gronjé- straat, waar de bekende karakter komiek Vrugt voordrachten geeft. Gisterenavond was het (daar al thans reeds eivol, en de voordrachten viel-en uitstekend in den smaak. Over het geheel was het echter nog een stille avond en veel pu bliek was er niet op de been, althans niet op de vroege uren. Bezoek. Gisteren ontving de in richting van de firma Joh. Enschedé en Zonen een bezoek van Z. Exc. Dr. Prof. Tawilderow, Directeur van de Russische Staatsdrukkerij te St. Peters burg, die op zijn terugreis van Parijs daartoe hier ter stede vertoefde. Haarlemsch Muziekkorps. Door het Haarlemsch Muziekkorps, onder directie van den heer Ch. P. W. Kriens, wordt deze week een tournée gemaakt en een concert gegeven op de volgende plaatsen: Maandag Bus- sum, Woensdag Zutfen, Donderdag Deventer, Vrijdag speelt het korps in den Hout. Zaterdag geeft het een concert in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, Zondagmiddag weer in den Hout, Zondagavond in Trou moet Blvcken. Een verschrikkelijk geval. Het 11-jarig dochtertje van den heer V. alhier was met hare moeder gelo geerd bij mevr. de Wed. Loos te Zwolle nabij de Wipstnikkerallee. Dat meisje was gisteren middag circa I2!/2 uur op de Nieuwe Vecht aan het varen met eenige andere kinderen in een roeiboot. En bij die gelegenheid is een droe vig ongeluk geluk gebeurd. Toen het kind 'n waterbloem wilde plukken en zich daartoe te ver uit de boot boog, is het uit de boot geval len en verdronken. Na herhaaldelijk duiken en dreggen heeft de heer D. Reinders het duikende van den bodem boven gebracht. Zuster Dekker is nog geruimen tijd bezig geweest te trachten de levensgeesten op te wekben, en ook dr. Van IJzendijk, inmiddels versche nen, verleende hulp, maar moest helaas den dood constateeren. Fietsers opgepast. Zondagavond ongeveer half zeven wist een persoon een „zwijntje" te bemachtigen uit de vestibule van het café „de Karse- boom". Een fijn stelletje. Zondagmor- hen, reed door de Groote Houtstraat een rijtuig met vier beschonken per sonen. Bij 't Verwulft viel er een door de wilde grappen die hij maakte uit het rijtuig. Meer dood dan levend, door den val en door den drank, trokken z'n kameraads hem weer naar binnen. De koetsier even eens onder den invloed van Bachus meende onraad te bespeuren en legde toen de zweep over het paard, en hiermede begon een ren door de Groote Houtstraat, die door het slin geren werkelijk gevaar voor het ver keer opleverde. Een pracht van een vangst. Gisterenmorgen werd door den agent van politie, J. Bosma alhier, op aan wijzing van een slagersknecht, op het kermisterrein aangehouden, een 23- jarig jongmensch, zekere P. van Am sterdam, verdacht van de ladelichting bij den winkelier Van Brinkom, wo nende aan de Gedempte Oude Gracht 15 alhier, in den morgen van Vrijdag jl. Het bleek, dat men den juisten per soon te pakken had, daar hij door verschillende personen is herkend. Het jongemensch had bovendien de gestolen portemonnaie nog in zijn bezit. De niet veel belovende Amsterdam mer is ten politiebureele in arrest ge steld en zal waarschijnlijk aan de justitie worden overgeleverd. Weer geopend. Het rijverkeerin den Veerpolder, dat vijf weken door vernieuwing der rioleeriDg gestremd is geweest, is heden weder geopend. Een kei op de rails. Door oplet tendheid van een wielrijder werd Zon dagavond wellicht een groot onheil voorkomen. Op een der rails van de stoomtram HaarlemAlkmaar enz. voorbij de begraatplaats St. Barbara was een straatklinker neergelegd. De tram van half acht was in aantocht en reeds met een flinken gang tot op 50 meter genaderd toen de wielrijder een voorbijganger waarschuwde, die op zijne beurt het voorwerp verwij derde. Gestolen of verloren? Gis termiddag werd door een werkman van de Schotensche gemeentereiniging die bezig was allerlei vuil en steenen te baggeren aan het einde der Spaanschevaartstraat, een nog in goeden staat yerkeerend rijwiel opgehaald. Waaraan hierbij moet worden gedacht, zal een desbetreffend onderzoek moeten uitmaken. Treurig! Hedenmorgen stond op de Kinderhuisvest een oud, wit paard, hijgend van vermoeienis, voor een volgeladen sproeiwagen. De voerman trok en rukte aan het dier, maar in het oude, hoekige lichaam was geen spoor van trekkracht meer te vinden. In één woord, het paard kon niet meer. Zoo stond de oude, witte knol voor den zwaren sproeiwagen, en men zag geen kans, om met zoo'n beest door Haarlem's straten te kruisen. Ie 2e 3e •5e 7e «e h 2e 3e 4© 5© 6© 7e 8e 9e «6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2