Uit den Omtrek, seD, om mede te werken bij de uit voering eener feestcantate, die op woorden van den heer P. Landsman, werd gecomponeerd door den beken den musicus, den heer H. M. van 't Kruys, die ook de leiding der zangers- schare op zich Dam. Gisterenmiddag stelden de velschil lende vereenigingen zich op het voor plein van de Oranje Kazerne op, om met muziek en banieren, in optocht naar het Paleis in het Lange Voorhout te trekken. In den stoet bevonden zich ook de leden van het comité, dat tot eere-voorzitter had de commis- saris der Koningin, mr. Patijntot voorzitter, de burgemeester, baron Sweerts, en tot secretaris-penning meester, het raadslid Van Wieringhen Borski. De partituur van het zangstuk, de „Koningin Emma-cantate" werd H. M. aangeboden in wit satijnen prachtband het gekroonde naamcijfer in den bovenhoek van den omsiag. Aan Haar, wie het eerebetoon gold, werd namens het comité, met een toespraak door den voorzitter, boven dien aangeboden een oorkonde, een meesterstuK van calligraphic in kleu ren. De op perkament gestelde tekst bevat in goihische letters een opdracht aan H. M. de Koningin-Moeder, waarvan de aanvangletter geteekend is en eene allegone betrekking heb bende op de spreuk van het Wal- decksche Huis„Sub Pondere Crescit". Voorts de namen van de leden van het comité en de medewerk nden, zoomede verschillende wapenschilden. De oorkonden is gevat in een koker, bekleed met slangenvel met de Konink lijke kroon op het deksel. De dichter der cantate heeft niets onbeproefd gelaten, om de gevoelens van liefde, dank en aanhankelijkheid, die de Nederlanders jegens de beminde en vereerde Vorstinne bezielen, in de woorden van den feestzang tot uiting te brengen. Bij de uitvoering der cantate werkten mejClasina van Starrenburg en de heer Bram v. d. Stap als solisten mede. De aubade aan de Kon in grin-M o-e- der is schitterend geslaagd. Een niet te schatten menigte, door voortreffe lijke politiemaatregelen in toom ge houden, woonde de hulde bij. De opmarsch uit de kazerne naar het feestelijk versierde voorplein van het paleis, in het Voorhout, ge schiedde in volmaakts orde en zonder eenig* oponthoud, stonden de circa 2000 zangeressen, zangers en musici geschaard voor de verhevenheid, waarop hun leider, (V an t KrujiS, gereed stond. H. M. de Koningin-Moeder en de Prins der Nederlanden verschenen; op het balcon met eenige dames en heieren der hofhouding. Met een luid gejubel werden de gouden jubila- resse en de Prins door de menigte ontvangen, welk gejuich zich her haalde, toen, alvorens de aubade be gon, alle muziekkorpsen bet „Wil helmus" speelden. Nadat het feestcomité het paleis had betreden en aan de Vorstelijke Personen was voorgesteld, begon te- gfenl 1 uur de aubade. Het was geheel drooöft en het zonnetje kwam zelfs nu dan eens kijken. Een verheffenden indruk maakte de uitvoering door zulk een machtig korps van executanten, onder de hoogst bezielende leiding va-n.„^1 .a.ri 't Kruys. Alles klonk voortreffelijk en het was zoo muisstil in de omge ving, dat ook de solisten hun taai uitnemend konden volbrengen. Zel den was er zooveel medewerking van het publiek bij een plechtigheid m de open lucht. Koningin-Moeder en Prins bleven tot het einde op het balcon en werden na afloop weer uit tienduizenden ke len met gejuich begroet. Nadat de heer Van 't Kruys bij H M. geroepen en door Haar gecom plimenteerd was, ging sde stoet in dezelfde marschorde en op gelijke ordelijke wijze naar de kazerne te rug, na voor de V orstelijke personen gedefileerd te hebben. Alvorens do stoet op do kazemeplaats ontbonden werd, bracht de burgemeester jion dank der Koningin-Moeder over, die o a. gezegd had, dat Zij. Burgeres dezer stad, juist daarom deze hulde der burgerij zoo op prijs stelde. Na menig hoera nog voor den burge meester, het comité, Van 't Kruys enz werd de stoet ontbonden ver- klei ei ril. Do aubade was een schoone hulde. Sen hulde aan den componist der cantate. De overgroot» meerderheid der zangers en zangeressen, welke gis termiddag aan de aubade aan H. M. do Koningin-Moeder deelnamen, was gisteravond wederom samengeko men, om een serenade te brengen aan den heer M. H. van 't Kruys, com ponist der cantate. Van het Plein 1813, waar men was samengekomen, ging de stoet naar de Celebesstraat, waar zich o.a. burgemeester Sweerts reeds ten huize van den heer Van 't Kruys bevond Na, de serenade aan den hoer Van !t Kruys ging het met de muziekver- eeniging ..Sonoritas", afdesling der Chr. Vereen, vah jonge mannen, voorop, en het muziekkorps der Ned. V - erbaarheidsveroeni ging in het midden van den stoet, naar het Noordeinde, om ook aan Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden een serenade te brengen. Op het plein voor het paleis stelden zich de beide muziekkorpsen op en daaromheen, in een halven cirkel, de zangiers en zan geressen. Prins Hendrik was reeds bij het aankomen van den stoet op het balkon ^verschenen. Eerst werd het oude Wilhelmus gezongen, door alle aanwezigen met ontbloot hoofd aangehoord. Daarop wederom het koraal uit de cantate. Aan de heeren Schwenke en Donk, vertegenwoordigend het dagelijksch bestuur der Koninklijke Zangveree- niging, Berbott, den ontwerper van het serenadeplan, en Van Beyersber- gen van Henegouwen, dirigent, wel ke heeren in het paleis werden bin- nengenoodigd, betuigde Z. K. H. zijn hooge ingenomenheid met de uitmun tende uitvoering der cantate gister middag en met de welgeslaagde sere nade. En daarna weer op het balkon verschijnend, sprak Z. K. H. de zan gers en zangeressen als volgt toe: ,.Ik ben gelukkig, in de gelegen heid te zijn, u nogmaals te zeggen, hoezteer H. M. de Koningin-Moeder zich verheugd heeft over uwe vrien delijkheid, Ik dank u allen van harte." Toen ging de lange stoet weer in volmaakte orde verder. Door het Heulstraatje werd naar het Voor hout gemarcheerd, waar de heer Ber- lott den stoet ontbond. De verjaardag van de Koningin- Meeder op Oranje- Nassau's Oord. Op het Sanatorium Oranje-Nassau's Oord is de verjaardag van de Ko ningin-Moeder met opgewektheid ge vierd. Maandagmiddag tegen 12 uur verzamelen de patiënten, verpleegsters en verder personeel zich in de groote conversatiezaal waar een toespraak werd gehouden door den geneesheer directeur, dr. A. Schuld. Uitvoerig etoDd spr. stil bij al hetgeen dejubi- laresse voor ons volk in het algemeen heeft gedaan, in 't bijzonder voor de lijdende menschheid waarvan O. N. O. het bewijs is. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat H. M. nog vele jaren voor ons volk mocht wor den gespaard. Met een driewerf „Leve de Konin gin-Moeder I" en het zingen van het „Wilhelmus" en het„WienNeerlandsch bloed" gaven de aanwezigen blijk van hun instemming met het gesprokene. Op een aan H.M. gericht telegram, waarin aller gevoelens van geluk- wenschen der Stichtster werden ver tolkt, ontvingen de feestvierenden eenige uren later een hartelijke dank betuiging terug. 's Middags werd aan den maaltijd een feestelijk karakter gegeven, terwijl 's avonds het Fanfarecorps „L'Echo des Montagnes" uit Wageningen in den verlichten parktuin eenige num mers ten gehoore bracht. Een vuur werk besloot den feestdag. De Kindertentoonstelling door H. M. de Koningin-Moeder bezocht; Eenige oogenblikken nadat H. M. de Koningin-Moeder den huldegroet van de burgerij in ontvangst had ge nomen, verliet H. M., toegejuicht door de nog dichte menigte, welke zich in de omgeving bevond, het Paleis, om, alvorens de residentie weder te ver laten, een bezoek te brengen aan de tentoonstelling „Opvoeding van het Kind" in bet voormalig Rijksarchief gebouw aan het Plein. In verband met dit vorstelijk bezoek was de ont vangstzaal met plantengroepen in feestdos gestoken. Emigratie naar Canada. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van ben die naar Canada zouden willen emigree- ren, dat aldaar op dit oogenblik slechts behoefte is aan ervaren landbouwers, die eene hofstede kunnen betalen of land koopen, alsmede aan vrouwelijke dienstboden. Naar spoorwegarbeiders is gedurende dit seizoen geen vraag meer. (St.-Ct.) Kamerzetel Den Helder. Naar de „Telegr." vernam heeft de Liberale Kiesvereeniging te Den Hel der den afgevaardigde van dat district, mr. Z. van den Bergh, de vraag ge steld of hij zich opnieuw beschikbaar zal stellen Mr. Z. van den Bergh heeft daarop geantwoord, dat hij het lid maatschap van de Kamer en de func tie van wethouder van Amsterdam ook nu nog onvereenigbaar acht en tevens, dat hij tegen September zijn beslissing bekend zal maken. Waar het belang van het behond van mr. Van den Bergh als wethou der van Amsterdam niet gering mag worden geacht, en, naar wij vermoe den, ook de betrokkene zelf in de eerste plaats daarmede rekening zal houden, is het niet uitgesloten, dat eerlangs in het district Den Helder een vacature voor de Tweede Kamer zal ontstaan. Gemoentefinanciën. Men schrijft aan de „N. R. Ct." uit de provincie Groningen: De minister Heemskerk verzamelt thans tal van bouwstoflen, ter voor bereiding van een wetsvoorstel be treffende den financieelen nood der gemeenten. De Gedeputeerde Staten der verschillende provinciën moeten over dat onderwerp advies uitbrengen, doch aan enkele burgemeesters der plattelandsgemeenten wordt mede hunne meening gevraagd. De burge meesters in Groningen dringen er algemeen op aan het platteland te helpen, door aan de gemeenten de bevoegdheid te verleenen hoofdelijken omslag te heffen van de inkomsten, genoten uit vaste goederen, welke gelegenheid zijn binnen de gemeente en behooren aan uitwonende eigenaars. Wat vroeger een uitzondering was is in de laatste jaren regel geworden, nl. dat grondeigenaars op gevorderden leeftijd zich gaan vestigen in de centra van het verkeer, en het beheer der boerderij opdragen aan een ander of ze desnoods verburen. De gemeente mist daardoor de inkomsten uit den hoofdelijken omslag in de eerste plaats, maar middellijk nog meer, daar ten gevolge van het vertrek de gebouwen minder goed onderhouden worden en de ambachtslieden daardoor minder verdienen. Het Vestigingsverdrag. Zijn wij, Nederlanders, gefopt met het Vestigingsverdrag, dat vorig jaar, onder minister van Tets met Duitsch- land gesloten werd vraagt de „Limb. Koerier." f -'C„. „Wat we bier in Limburg van de werking ervan aanschouwen, zou bet doen gelooven. Die voor ons waarneembare werking komt nl. vooral hierop neer: dat we vreemdelingen zonder middel van be staan meest Duitschers in ont vangst nemen, voor hunne papieren zorgen, hun intusschen den kost geven en hen dan netjes aan de Duitsche autoriteit afleveren, die er op baar gemak de deserteurs en andere kerf stok dragenden uitzoekt 't Gaat weikelijk zoo ver, dat de Belgische gendarmerie Duitschers, die in den Duitsch-Nederlandschen-Belgi- schen grenshoek worden aangehouden en even gemakkelijk rechtstreeks in de richting der grens Aken konden gebracht worden, in de richting Maas tricht zendt, waar ons land dan voor de verdere expeditie mag zorg dragen. Men verhaalt ons zelfs van een Oos tenrijker door de Belgische politie naar onze nabuur-gemeente Oud- Vroenhoven gezonden, die toch zeker niet in de lijn LuikWeenen ligt! De grenscommissaris te Venlo schrijft bundels paperassen over hem vol, en... de door de Belgische politie uitgewe zen Oostenrijker wordt inmiddels op kosten van den Nederlandschen Staat onderhouden. Is het niet belachelijk? De man is uitbesteed in een volks logement te Maastricht, waar ons Rijk 70 cents kostgeld per dag voor hem betaalt, en hij is vol lof over de vriendelijke bejegening, die bij onder vindt van die goedzakken van Hol landers. Ongewenschte individuen aanvaar den, zich moeite voor hen getroosten en nog geld betalen bovendien... heb ben we ons met het Vestingsverdrag eigenlijk niet een beetje sit venia verbo in de luren laten leggen?" Nederland en Venezuela. Het vertrek van den heer De Reus, onatn minister-resident te Caracas, wordt vertraagd door de moeielijkheid om een reisgelegenheid hierheen te vinden, waarbij Venezula niet wordt aangedaan. Intusschen bestaat er alle kans dat de heer De Reus den llden dezer de reis hierheen zal kunnen aanvaarden, hetzij over Martinique, hetzij over Barbados. In beide gevallen kan hij ongeveer 23 Augustus in Europa worden ver wacht. In het reeds door ons vermelde telegram van den gouverneur van Curagao, wordt melding gemaakt van het feit, dat het bezoek van de Gel derland aan Venezuela plaats had binnen één jaar sedert het vorig be zoek. Met dit vorig bezoek wordt waar schijnlijk bedoeld het aandoen der haven van Guanta op den 28sten September 1907, bij welke gelegenheid de gouverneur der provincie, te Bar celona woonachtig, den commandant der Gelderland een bezoek bracht en een muziekcorps medebracht, dat ge durende het bezoek aan boord eene uitvoering gaf. De verhouding was toen dus zeer goed. Tot herstelling van eene kleine machine-averij, na het vertrek van Guanta ontstaan, stoomde de Gelder land toen naar de reede van Puerto Cabello, waar het schip 30 September d.a.v. ankerde. Te Puerto Cabello ligt n,l. sedert enkele jaren een dry vend dok met een lichtvermogen van ruim 4000 ton, waarbij eene in de nabijheid gelegen, goed geoutilleerde reparatie inrichting behoort. Teekenend voor de toestanden in Venezuela is wel, dat men zich voor stelde met deze gouvernements-werk- piaatsen te kunnen concurreeren tegen Martinique, omdat men, door dwang arbeiders en politieke gevangenen als weinig kostbare werkkrachten te ge bruiken, goedkooper zou kunnen werken dan op Martinique! Die „duistere Middeleeuwen." Het Centraal Bureau der K. S. A., te samen met de wakkere Apologe- lische vereeniging St. Petrus Caniriius, heeft nu een Vlugschrift (no. 17) uit gegeven, waarin over „de duistere middeleeuwen een hartig woordje wordt gezegd. Op voortreffelijk wijze worden daarin besproken de lasterlij ke en ongeschied kundige sprookjes die bi' zoo talloos velen nog altijd maar op gezag van alles wat aan Kerk en Godsdienst vijandig is, nog altijd maar als waar heid voortleven. Over het onderwijs, over den hoogen trap waarop de wetenschap stond, over de inquisitie, over Galilei, over de hooge zegeningen die de Kerk bracht in de Middeleeuwen, leest men in dat vlugschrift kort en krachtig de waarheid. Voor volksopvoeding en wegneming van ingekankerde begrip pen als dat over de „duistere mid deleeuwen" zagen wij zelden zulk een voortreffelijk vlugschriftje. Wij wen schen het in vele, vele handen! Gemengde Berichfen. De woonwagen in de sloot. Maandagmorgen circa 5 uur is een woonwagen van A. Mandemaker, staan de op het land van v. d. Bend te ZwolJe, bij het afrijden van dat land omge vallen en in de sloot langs den weg aldaar terecht gekomen. De vrouw en 5 kinderen waren nog te bed en wer den er uitgesmakt. Het water stroomde in den omgevallen wagen. Met behulp van eenige mannen van andere aldaar aanwezige woonwagens slaagde men er in, met veel moeite, het jongste kind, oud 15 maanden, dat in het water onder het bed lag, nog bijtijds van een anders wissen dood te redden. De overige bewoners kwamen er gelukkig met eenige schrammen en ontvellin gen en een nat pak af, waarna de wa gen met vereende krachten uit de sloot werd gehaald. De wagen had weinig scbade bekomen. Geheimzinnige geschiede nis. Uit Valkenburg schrijft men aan „De Tijd": In den zomer van 1906, tijdens de kermis, werd in de rivier de Geul gevonden, in de nabijheid van een der parken, het lijk van een zekeren P., een man van middelbaren leeftijd. Het lijk, dat aan het hoofd vooral ernstige verwondingen vertoon de, werd het eerst ontdekt door een broer van den verslagene, welke toe vallig de plaats passeerde. Het gerecht stelde ter plaatse een onderzoek in, verrichtte de lijkschou wing, hoorde een- vijftal personen, onder wie een dame deed arresta ties, doch het gelukte maar niet den waren schuldige te ontdekken. En zoo werd deze treurige misdaad bedekt met den mantel der vergetelheid. Na ruim 2 jaren schijnt echter deze zaak weer eens opnieuw te worden opgerakeld. Bij de betrokken autoriteiten zijn nl. anonieme brieven ontvangen, waar in over deze destijds zoo geruchtma kende zaak werd geschreven, en waarin namen van personen worden genoemd, die van zeer nabij bij den moord moeten zijn betrokken. De staking te Midwolda. T© Midwolda is de staking der veldarbeiders geëindigd. Eergiste renavond wapen slechts ziestig arbei ders op het appèl. Het bestuur ver zocht samenspreking met de land bouwers, die niets toegaven. Later besloten die arbeiders de staking op to heffen en voor hetzelfde loon het -werk te hervatten. Gisterenmorgen bleven nog ruim zestig arbeiders werkeloos door het stilstaan der dorschmachines en de uitsluiting .door sommige landbou wers van ®ein deel hunner vroegere arbeiders De moordaanslag te (Wa tergraafsmeer Omtrent de,n moordaanslag in de Watergraafs meer kan nog worden medegedeeld, dat T. gisterenmorgen omstreeks elf uur, van het posthuis Linnaeus- kade, te Amsterdam, uit, werd over gebracht naar het huis van bewa ring aan de Weteringschans, om ter beschikking te zijn van den officier van justitie. Een groot aantal nieuwsgierigen' verdrong zich, om nog even iets van den dajder te kun nen zien. Ook het meisje bevond zich in de buurt, en begaf zich daar na naar1 de Kruislaan, waar de aan slag plaats vond, teneinde den kogel te zoeken, waarmede zij verwond werd. Een dure windvlaag. Toen een zoon van den lieer v. V., te Hoogkarspel, zijn aan de markt te Bovenkarspel ontvangen geld op vei liger plaats wild© bergen, blies d© wind de biljetten uit de schuit. Hoe de man ook zocht, twee biljettenl van f 100 waren niet meer te vinden. Een vre.eselijk geval. Gisterenavond is schipper yieesch- houwer, van Brouwershaven, liggen de met zijn schip in den mond van de Wolvershaven, te .water geraakt. Hoewel hij vrij spoedig op bet droge werd gebracht, mocht bet niet ge lukken de levensgeesten wedter op te wekken. Hij laat een vrouw en zes kinderen na. Een ontploffing. Gisteren in den vrosgepa morgen, ontploften in de acetyleen-gasfabriek dier H. IJ. S. M., staande op het westelijk Stationseiland te Amsterdam, twee zoogenaamd© zuiveringskisten. Ge lukkig was op dat oogenblik nie mand in het gebouwtje aanwezig. Alle glasruiten sprongen, terwijl een begin van brand spoedig door het personeel der maatschappij ge- bluscht werd. Een paniek in de pastorie. Het torenkruis door 't dak. Tijdens bet beproeven van den' bliksemafleider, geplaatst pp den hoogen tonem van de Ignatiuskerk, te Rotterdam, zijn eelnige moerbouten losgelaten, waarmede het kruis op den toren bevestigd was. Het zware kruis liet los, stortte door het dak van de pastorie, en veroorzaakte daar een groote paniek, doch richtte alleen materieel© schade aan. Geen mi'jiuut zeker van zijn leve'n. In den trein die gisterenavond ongeveer half zeven uit Den Haag haar Amsterdam ver trok, werd in een' waggon der 3e klasse een bejaard heer-door een be roerte getroffen. Een medereiziger trok aan de noodrem, waarop de trein even buiten hof station stil hield. De getroffene, die niet was over leden, werd naar het ziekenhuis in Dien Haag .vervoerd. Een meisje in brand. Gis- temamiddag had aan de Nieuwe Veemarkt te Sneek ieen treurig onger luk plaats. De 15-jarig® dochter van den' al daar liggendm turfschipper P. Ti chelaar, zou met petroleum de half uitgegane kachel aanmaken. In eens slaat de vlam naar buiten, de klee- ren van 't kind komen er mee in aanraking en in een oogenblik is 't meisje met brandwonden overdekt. In haar angst heeft zij de cordaat- heid, over boord te springen. Een werkman der stadsreiniging, aldaar aanwezig', bracht haar weder op- het droge. Dr. Hannema, verleende ge neeskundige hulpde wijkverpleeg ster, mej. v. d. V. belastte zich met da verpleging van de niet buiten ge vaar zijnde patiënte. Ook aan het vooronder van het schip moet vrij wat brandschade zij;n aangericht. Groote brand te Rotter dam. Gisterenochtend te 5 uur brak te Rotterdam brand uit in het zakkenpakhuis van de firma J. M van Schaardenburg aan de Nieuwe haven 109. Door een glazen lan taarn deefl.de de brand zich reedn mede aan het bovenhuis, waarin ge vestigd is het magazijn van R. K kerk ornamenten en borduurwerken, van do firma H. Punnekotter. Del brandweer, die miet 7 sectie- en 5 stoomspuiten was uitgerukt, slaag de er in in P/2 uur tijds den brand met 5 stralen te blusschen en te be perken tot het zakkenpakhuis. In het magazijn der firma Punne kotter, werd hoofdzakelijk rook- en waterschade aangericht. Een zoon, die zijln ouders best ad. Door da recherche te Amsterdam werd gisterenmorgen be slag gelegd op een aantal kostbaar heden, bij een pandjeshuishouder be leend en aan een winkelier in goud en zilver verkocht. Er werd n.l. bij eein achtenswaar diga familie te Amsterdam dezer da gen een aantal gouden en zilveren sieraden, ten deele met diamant be zet, ontvreemd. Het is intusschen gebleken, dat de zoo;n des huizes de dief is. Het was niet de eerste maal, dat de jongen zijn ouders be- bestal- Als knaap forceerde hij eens zijns vaders brajndkast. Naai- de ove rige kostbaarheden wordt nog gere chercheerd. Onweer. De bliksem is gis terennacht te 2 uur te Harmelen in geslagen in drip telephoonpalen ©n in het teliephoohkantoor, tevens woonhuis van den heer De; Haan. Geen ongelukken kwamen voor. Al leen werden 13 smelthuisjes vernie- tigd. - Het onweerde den gehee-lish nacht boven Enschede. De bliksem trof de woningen van den smid San ders, van Schouwink, Timmer en v. Egteren aan' den Brinkweg. Bij alle vier werden schoorsteenen en pannen weggeslagen en de muren gescheurd. Nergens echter ontstond brand. De vrouw van Sanders, die neersloeg, bekwam geen letsel. - Een vreesdij k onw©der ontlast te zich Dinsdag boven Veenandaal en de Geldersch© Vallei, da,t, behou dens kleine tusscbenpauze, van half één tot vier uur aanhield. Te half- idrie sloeg de bliksem in ©en schapen- schuur van den landbouwer: Melis sen, in d© Maanierbuurt, welk© ge heel afbrandde. Ook in meer noorde lij kei richting werd [nog brand ge zien. - Het. zware on weder, dat Dins dagnacht in de omstreken van Does burg Woedde, heeft weer veel schade aangericht. Op verschillende plaat sen werd brand bespeurd, o.a. werd de hofstede van Kujnmeling in de Velswijk te Zelhem in den asch ge legd. Verder werden ©enige zaad bergen getroffejn van Poppenboer. Ook in -de omstreken van den „Kruisberg" te Doetinebem en te Terborg ,werd ©ene boerderij getrof fen dn' in d© a,sch gelegd. In ieen weid© tegenover de hof stede „Kampstöde" weiden twee koeien van den heer T|h- Derksen en een van den daghuurder H. de Laak door den. bliksem getroffen. Verder sloeg d© bliksem nog in een achttal telephoonpalen langs den weg van DoesburgAngerlo, .wel ke erg gesplinterd werden. Dinsdagnacht woedde boven Eist een hevig onweer, dat met stortregens gepaard ging. De blik sem sloeg in de woning van S. K. Baus, verbrijzelde, één glasruit en ©enige dakpannen, zonder brand te veroorzaken. Dinsdagnacht bij een. hevig onweder sloeg de bliksem in een schaapskooi te Edei, die geheel «af brandde de levende have wprd ge red. Dinsdagnacht woedde boven pelden een kort, doch hevig onweer, vergezeld door veel regen. Plotse- ling een hard© slag, het was te den ken dat deze dichtbij was ingesla gen. Gisterenmorgen bleek dat- de bliksem was ingeslagen in het huis van den heer J. Oosting te- Gieter- dijk. De-ze moet verder in 'de bed stede waar de bewoners sliepen naar den: grond zijn gegaan. Die man. heeft echter veel last van pijn in de. armen en moeheid, dat echter misschien van tijdelijken a.ard is. Sporen van ver vernieling 'zijn verder in de kamer merkbaar, de materieel© schade is echter klein. T© Eeksterzand voort is een veu len van A. Beuker in het land door het onweer gedood. Bij het onweder, dat Dinsdag morgen te 4 uur hoven Delden los barstte, werd ieen boom in de Twi- ckerlaan, alsmede ieen jonge koe in de weid© van het erve „Hageman", door den bliksem getroffen- Een hout duif, die in den getroffen boom zat, werd dood aan den stam gevonden. Dinsdag woedde boven Beilen een kort, maar hevig onweder. Een schaap werd door den bliksem ge dood, terwijl een koe Iniet doodelijk werd getroffen Dinsdagnacht is d© bliksem in geslagen in een tent, geplaatst aan den Blauwkapelschen weg te Utrecht, waarin zich bevinden een drie-tal manschappen van de wacht, voor bewaking van het materieel enz- voor de oefeningen van liet 1© reg vesting-artillerie. Van een der manschappen werd die mc-uw van zijn. tuniek geschroeid, overigens kwamen zij met den schrik vrij Nog niet li e r k ie n d. Het lijk, dat in de westelijk© doorvaart te Amsterdam is opgevischt. bevindt zich nog .steeds in Jiet [Wilhelmina- gasthuis aldaar, ter schouwing. Uit Rotterdam is nog ©en kleermaker ontboden, door wiens bemiddeling men hoopt (het lijk te herkennen, als dat van den 28-jarigen graanhande laar, den heer p. A, van Santen, uit Rotterdam. De verklaring van den vader en de zuster van d©n Reen Van Santen is niet positief genoeg,- om d© identiteit vast te stellen- OVERVEEN. Personalia. 15 Augustus a.s. herdenkt de brievenbesteller W. Janhen den dag, waarep hij vóór 20 jaar in dienst kwam bij de Posterijen. De eerste jareD resorteerde Bloemen- daal onder het Postkantoor Overveen en was de bestelkring zeer uitgebreid, voornamelijk in de zomer was de dienst zwaar, aangezien dan geen villa of huisje onbewoond bleef. Jansen beeft dan ook zoowel te Bloemendaal als te Overveen velen vrienden en kennissen en is bij zijne suprieuren en Collega's door zijne nauwe plichts betrachting zeer gezien. Ongetwijfeld zal bet jubilaris dien dag niet aan blijken van belangstelling ontbreken ZANDVOORT. Overreden. De 25-jarige J.Keur, wonende alhier, en varende op bet loggerscbip „MA 49", is gisteravond op bet station te Vlaardingen door den trein van (9 uur overreden. Het linkerbeen werd den ongelukkige af gereden, terwijl bet rechter ook ernstig werd gekwetst. Per brancard naar bet Ziekenhuis gebracht, overleed hij daar spoedig. De man was gehuwd. Badgasten. Aanwezig op 31 Juli 1908 4114 pers. Bijgekomen tot 4 Aug. 496 pers. 4610 pers- 248 Vertrokken Aanwezig op 4 Aug. 4362 pers. Badhuis voor minvermogenden 90 patiënten. Amsterdamsche Vac. Kol. 1ste ploeg 60 kinderen. Haarlemscb Kinderbuis 1ste ploeg 60 kinderen. Hoogwater. Donderd. 6 Augs. v.m. 8.20 n.m. 8.51 Vrijdag 7 9.27 10.06 Zaterdag 8 10.45 11.22 Zondag 9 11.58 12.— SCHOTEN. Statuten. De „Staats-Courant no. 188 bevat de statuten der Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolon derwijs alhier. De vereeninging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs stelt zich ten doel bet stichten en in stand houden van scholen met den Bijbel in de gemeente Schoten. Grondslag. De grondslag der ver eeniging fs Gods Woord en, in over eenstemming daarmede, de Belijde nisschriften der Gereformeerde Kerken in Nederland, het laatst herzien in 1618/1619. IJMUIDEN. Personalia. In den Haag is gisteren voor 't examen Engelsch 1. o. geslaagd Mej. A. R. v. d. Does van hier. BEVERWIJK. Verduistering. De Rechtbank verleende tegen P., winkelier in goud en zilver alhier, onlangs in staat van faillissement verklaard, rechtsingang met verwijzing der zaak naar de open bare terechtzitting. Hengelsport. Begunstigd door droog weer, met noordewind had Zondag de uitgeschreven vischwedstrijd plaats door de Hengelaarsvereeniging Kennemerland." 40 personen namen aan den wed strijd deel, doch de vangst was bij zonder slecht te noemen. Met inspan ning van alle krachten slaagden meu er in 9 katvischjes uit de ringsloot te hengelen gedurende den tijd van 3 uur en onderscheidene deelnemers werden door de povere resultaten zeer teleur gesteld. Overigens slaagde de wedstrijd uitstekend. Prijzen werden toegekend aan de heerenL. H. Thomhagen, J. Hom borg, A. Wesseman, G. Klaassen, Jac. Hart, J. Niessen, A. Deegenaar, Jac. de Wit, J. Heine, K. Rol, Joh. Warner, Een plezierreisje. De leerlingen van onze Openb. Lagere School maak ten gisteren hun j aarlij ksche pleizier- rei.-ï naar Amsterdam. Hoewel het weer zich niet erg liet aanzien hadden de kleinen bij hun tocht door de gemeente heden morgen toch veel pret. 312 leerlingen namen aan den tocht deel waarvan 118 in het bezit komen van een loffelijk getuigschrift van trouw schoolbezoek en goed gedrag. Hoe treurig ook, 28 leerlingen moesten van het schoolfeest worden buiten gesloten wegens schoolverzuim en wangedrag. WIJK AAN ZEE. Baldadig. Maandagnacht zijn dö touwen van de alhier op het strand staande Ververschingstent door balda dige handen alle doorgesneden. HALFWEG. De trambrug. Reeds herhaalde lijk bereikten ons klachten, schrijft de „Telegraaf," over de brug der electrische tram bij Halfweg. Meer dan eens hebben daar ernstige onge lukken plaats gehad, en nog steeds laat men den toestand onveranderd. Zooals een ieder, die wel eens met de electrische tram naav Zandvoort ging, bekend zal zijn, gaat men te Halfweg over een speciale trambrug- Voor voetgangers of voertuigen is deze biug, die in bet midden eene krom ming heeft onbegaanbaar, wijl tus- schen de rails een open ruimte is eö de brug geen leuningen heeft. Nü staat er wel een bord met het opschrift) dat de toegang tot deze brug verboden is, doch het eigenaardige l'eit doet zich voor, dat voetgargers en voer tuigen langs het verrolde huis een grooten omweg moeten maken. Zo" komt het, dat 's avonds, vooral wan'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2