ggggg II utsmm ANEGANC Mengelwerk. Zomersproeten. Wat kan iemand overkomen OFFICIEELE KERKLIJST. ZANDVOORT-bad. DRIEHUIZEN. VELSEN (Wijkeroog). IJMUIDEN. WIJK AAN ZEE. HEEMSKERK. UITGEEST. BENNEBR0EK. VOGELENZANG. HILLEGOM. LISSE. N00RDWIJKERH0UT. VOORHOUT. HAARLEMMERMEER (aan de Lijnden.) HOOFDDORP. R. K. VEREENIGINGEN. Chemische Wasschery Yervery Houtstraat PISCAERs - - - M SCHOENENMAGAZIJN, g Het beste adres voor solied werk. die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden is voorzien. ZondagHeden te kwart over 2 Cate chismus, 3 uur de Vespers. Maandag, Dinsdag en Donderdag, op gewone uren Catechismus. Donderdag, 8 uur gezongen h. Mis ter van het Allerh. Sacrament, 's Av. uur Lof. Vrijdag, Vigilie van Maria Hemelvaart, geboden Vastendag. Gelegenheid om te biechten van 46 uur. Zaterdag, feestdag van Maria ten He melopneming, te vieren als Zondag. De h.h. Missen als op Zondag Na den mid dag 3 uur Lof met Eozenhoedje. Gele genheid tot biechten van 58 uur. Zondag a.s. feest van St. Joachim, den Vader der Allerh. Maagd Maria. Zondag, 7 uur de Vroegmis, 10 uur de Hoogmis, 's Nam. half 3 de Vespers. Zaterdagavond van 5—8 uur gelegen heid tot biechten. In de week de h. Mis om 9 uur. Zondag, 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog mis, half 1 Catechismus, half 3 Lof. Maandag, half 8 de h. Mis. Dinsdag, half 9 de h. Mis ter eere van den H. Antonius. 's Avonds 7 uur Lof. Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zater dag, half 9 de h. Mis. Zaterdag, feestdag van O. L. Vr. ten Hemelopneming, te vieren als Zondag. De h.h. Missen om 6 en om 9 uur. Des avonds te 7 uur Lof en van 58 uur biechthooren. Deze week de Catechismussen naar ge woonte. De gebeden worden verzocht voor Gillis Doesburg, die met de laatste H. Sacramenten dei- Stervenden is voorzien en voor Petrus Bot, die in den Heer is overleden. Zondag, half 8, voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie. 10 uur, Theo doras Braam en huisvr. Henrica Massop, 1 uur Catechismus, 's Av. 7 uur, Bioe- derschapslof en Eozenhoedje. Maandag, 7 en 8 uur, overledenen. Dinsdag, 7 en 8 uur, overledenen. Woensdag, 8 uur, overledene ouders, 's Avonds te 7 uur Lof ter eere van den H. Jozef. Donderdag, 8 uur, overledenen. Vrijdag, 7 uur, ZeerEerw. Heer Corn. Lud. Adr. Delfgauw. Vigilie van Maria ten hemelopneming, geboden te vasten, 's Av. 7 uur Lof ter eere van de H. Bar bara, voor een zaligen dood. Vóór en na het Lof gelegenheid om te biechten. Zaterdag, 5 uur, overledenen, half 8, gemeente, 10 uur, overledene ouders. De feestdag van Maria ten hemel opneming, te vieren als Zondag. Des middags van 48 uur gelegenheid om te biechten. Des avonds 7 uur Lof en Eozenhoedje. De gebeden borden verzocht voor Catharina Maas, Maria Dingstee en Elisabeth WiegmanSchademaker, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Joannes Huijer, die in den Heer is overleden. In ondertrouw zijn opgenomen Adrianus Joannes Wilhelmus v. Eiet en Sophia Clasina Binkhorst. Zondag, 7 uur Vroegmis, half 10 Hoog mis, 's nam. half 2 Catechismus half 3 de Vespers, 's Avonds te half 7 Congre gatie der Aartsbroederschap van de H. Familie. Woensdag, 9 uur, Veni Creator en gez. huwelijksmis voor Jan Warmerdam en Anna Durge. Zaterdag, Feestdag van Maria ten He melopneming, 7 uur Vroegmis, half 10 Hoogmis, half 3 Vespers, 's Av. 7 uur Lof. Door de week de h. Mis om 8 uur. In ondertrouw zijn opgenomen Jan Warmenhoven en Anna Durge. Zondag, 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog mis, half 3 de Vespers. Maandag, Feestdag van den H. Lauren- tius, Patroon dezer Kerk, Te 7 uur de Vroegmis, te 10 uur de Hoogmis met feestpredikatie, te half 3 Vespers, waarna vereering zijner relikwie. Donderdagavond te 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Vrijdag, van 4 uur af gelegenheid om te biechten. Zaterdag, feestdag van Maria ten hemel opneming, 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog mis, half 3 de Vespers met Rozenhoedje tot intentie van Z. H. den Paus, waarna gelegenheid om te biechten. In de week de h.h. Missen om half 8 on kwart over 8. Zondag, 7 uur, Gemeente, half 10, Jaarl. dienst voor Petronella Twaalf hoven hvr. van Jan Pater, 's Namiddags 2 uur de Vespers. Maandag, 8 uur, overledene familie, half 9, Arie Bakkum en Cornelia Groen. Dinsdag, 8 uur, Willem Duindam, 9 uur, gezongen h. Mis voor Bruidegom en Bruid. Woensdag, 8 uur, Antje Duinmaijer, half 9, gezongen Jaargetijde voor Antje Duinmaijer. Donderdag, 8 uur, Antonius Blankert en Agnes Admiraal, half 9, gezongen h. Mis Bernard Zurlohe en Maria Mohrman. Vrijdag, 8 uur en half 9 voor Pastoor Wijnandus van Eijn en familie. Zaterdag, 7 uur, voor de Leden van den levenden Rozenkrans, half 10, Gemeente. De gebeden worden verzocht voor Cornejis van der Gracht, en Jacob Cornelisse, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien. Zondag,half 8 Vroegmis, 10 uur de Hoogmis, 2 uur Catechismus, 3 uur Ves pers. Maandag en Dinsdag, kwart over 8 h. Mis. Woensdag, 10 uur gelezen Trouwmis met Veni Creator. Donderdag, kwart over 8 h. Mis. Vrijdag, geboden vastendag, kwartover 8 h. Mis en 's avonds van 68 uur ge legenheid om te biechten. Zaterdag, feestdag van O. L. Vrouw Hemelvaart, te vieren als Zonda°-, half 8 vroegmis. 10 uur Hoogmis, 3 uur Vespers en daarna gelegenheid om te biechten tot 8 uur. In ondertrouw zijn opgenomen Bartholomaeus Peters met Cornelia Petronella Schoone en Petrus Heilig met Theodora de Klerk. Zondag, ten half 8 de Vroegmis en ten 10 uur de Hoogmis. Ten half 2 de Catechismus, ten half 3 de Vespers. Maandag en Dinsdag de h.h. Missen ten half 8 en 8 uur. Woensdag, de h.h. Missen te half 9 en 9 uur. Ten 9 uur gezongen jaargetij voor den Eerw, Frater Ubaldus Verdegaal. Donderdag en Vrijdag de h.h. Missen ten half 8 en 8 uur. Vrijdag, Vigilie. Vastendag. Des nam. van 3 uur af gelegenheid om te biechten. Zaterdag, Maria Hemelvaart, te vieren als Zondag. Te half 8 Vroegmis, te 10 uur Hoogmis met predikatie. Des nam. ten half 3 de Vespers. Woensdag en Zaterdag te half 12 Ca techismus. Zondag, de h.h. Missen ten 7 uur, half 9 en ten 10 uur de Hoogmis. Ten 2 uur Catechismus. Ten 3 uur de Vespers. Vrijdagavond, van 68 uur gelegen heid om te biechten. Zaterdag, Maria ten Hemelopneming. De h.h. Missen als op Zondag, 3 u, Vespers. Van 5 uur af gelegenheid om te biechten. De gebeden worden verzocht voor Mej. Joanna van Dril, Anna van Roode Maria Verbruggen, Math. Geutskens, en de Wed. Boot geb. Uitendaal. die van de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Laurens Adolf Stroombergen. die in den Heer is overleden. Zondag, 7 ure en half 9 de gelezen h.h. Missen met onderrichting, te 10 ure de Hoogmis met preek. Des middags te half 2 Catechismus, te half 3 de Vespers, waar onder de Rozenkrans zal gebeden worden. Maandag, slechts 2 h.h. Missen te half 8 en half 9. Donderdagavond te half 8 Lof, waaron der de Rozenkrans zal gebeden worden. Vrijdag, Vastendag. Zaterdag, Het feest van Maria Hemel vaart, te vieren als Zondag, de h.h. Mis sen als op Zondag. Na de h.h. Missen tot 12 ure en 's namiddags van half 3 af gelegenheid om te biechten. I e half 3 de Vespers, waaronder de Rozenkrans zal gebeden worden. Zondag, 7 uur stille h. Mis met onder richting, 10 uur Hoogmis met predikatie, 's Namiddags 2 uur Lof. Donderdag, half 9 gezongen h. Mis. Zaterdag, 7 uur, stille h. Mis, 10 uur, Hoogmis, 's Avonds 7 uur Lof met pre dikatie. De gebeden worden verzocht voor Jacoba Korswagen hvr. Cornelis Nulkes, die met de laatste H. Sacramenten der Stervenden is voorzien. Zondag, de h.h. Missen ten half 8 en 10 uur. Te half 2 Catechismus en te half 3 Lof. Maandag, slechts ééne H. Mis ten 8 ure. De kinderen van de Dinsdagsche en Donderdagsche leering zullen zorgen om 1 ure des Maandagmiddags in de kerk aanwezig te zijn, om de onderrichting van den ZeerEerwaarden Deken bij te wonen. Vrijdag, geboden vasten- en onthon- dingsdag. Biechthooren van 6 tot half 9 uur. Zaterdag, Maria Hemelvaart te vieren als Zondag; de H. H. diensten als op Zon dag. Kerk v.d. H. Franciscus van Sales. Zondag, 7 uur Vroegmis 10 uur Hoog mis. Voor de Hoogmis 9 u. Catechismus Na den middag 3 uur Lof met Rozen hoedje. Dinsdag, half 9, gezong en h. Mis ter eere van den H. Antonius. Vrijdag, 's nam. van 48 uur gelegen heid om te biechten. Zaterdag, Feestdag van Maria Hemel vaart, te vieren als Zondag. De h.h. Mis sen als op Zondag, 's Nam. 3 uur Lof met Rozenhoedje. Na het Lof gelegen heid om te biechten. Zondag, 7 uur, Parochie, 10 uur, overl. fam. Goossens. Maandag, 8 uur, tot zekere intentie, half 9, Jacob van Brienen. Dinsdag, 8 uur en half 9, HoogEerw. Heer Mgr. B. Dankelman en overl. ouders. Woensdag, 8 uur, Elisabeth v. Sprun- delPronk, half 9, Walterus Koekhoven. Donderdag, 8 uur, Corn. Beers en Anna Tol, half 9, Adriana Hack huisvr. van Joan Bus. Vrijdag, 8 uur, Theod. Braak en Joanna van Gallikum, half 9, Maandstond Cor nelia Grooteman geb. Vervloed. Zaterdag, 7 uur, Corn. Vijverberg, 10 uur, parochie. De R. K. 'ereenigingen van Haar lem en Omstreken vinden in deze rubriek gelegenheid om KORTE (ook huishoude lijke) mededeelingen, agenda's enz. bekend te maken. Nederlandsche R. K. Volksbond Afdeeling Haarlem. Zondag 9 Aug., 6 uur Oud-Zouaven. Maandag 10 Augustus, half 9 uur, On dersteuningsfonds. Dinsdag, 11 Aug., half 9, Houtbewer- kersgilde „St. Joseph1', half 9, Schilders gilde „St. Lucas", half 9, Commissie Tee- kenschool „St Joseph"; half 9 uur precies R. K. Gemeentewerklieden. Woensdag 12 Aug., 9 uur, repetitie Zangvereeniging, half 9 uur, Bestuursver gadering Bouwvereeniging. Donderdag 13 Aug., half 9 uur, Rede rijkerskamer. Vrijdag, 14 Aug., half 9 uur, Hoofd bestuur. Zaterdag, 15 Aug., half 9 zitting Spaar bank „St. Antonius van Padua." 89 uur zitting Hulpspaarbank (Schoterkwar tier). Half 9 spaarkas „St. Nicolaas" (win terprovisie). Van half 9 tot half 10 in schrijving van nieuwe leden en zitting Coöperatieve Bakkerij. MEDEDEELINGEN. Het informatiebureau bestaat uit de heeren W. A. J. v. d. Kamp, Jansweg 20G. F. C. Hooij, SpionkofSstraat (Scho terkwartier); H. J. v.d, Veer,Kleine Hout straat 52 en A. Klein, Korte Annastr. 9. Namens het?. Bestuur, T. H. BROEKHUIJZEN, le Secr. Linschotenstraat 31. Afdeeling LISSE. Bondsgebouw: Dorpsstraat C 115. Zaterdag S Aug., 's avonds van 8 tot 9 uur, zitting Spaarkas. Zondag, van 121 uur, repetitie Zang. Leden van „St. Isidorus", zie agenda vorige „Banier." Namens het Bestuur, A. H. SCHRAMA, Secr. Afdeeling VELSEN en O. Zondag 9 Aug., 's avonds te 7 uur, op de bovenzaal van den heer G. Rensen, vergadering der onderafd. „St. Barbara. Punten van behandelingwijziging van het reglement en verder eenige nuttige besprekingen. Namens het Bestuur, P. VERSTEEG Secr. HAARLEM Telef. 426-1046 Luitenant Frits van Haatten dacht in dep. beginne, dat hij aan zenuwkoortsen leed, maar toen de kinine, die de stafdokter hem in groote hoeveelheid toediendei, zonder eenige uitwerking bleef, bemerkt© hij, dat het ide liefde was, idie hem in zoo erge mate had. aangetastde ware liefde, die steeds litteekens en brandplekken nalaat, wanneer het vuur gedoofd wordt. Hij wachtte zich wel da vlammen te blussehen. Het was zoo wonderheerlijk de lieve zon en do zachte meisjeshand te voe len. Deze liefde scheen hem zoo be grijpelijk, dat elk woord daarom trent overbodig zou zijn. Zoo dacht Frits van Haaften. E Leonora Klaassep had ©en andere meening. ÏWaarom verklaart hij zich toch niet Morgen zijn de heerlijke dagen van inkwartiering weer voorbijde oude gewoonten in zijn garnizoen be ginnen weer en langzamerhand zal hij mij vergeten.... Allerlei dwaze gedachten kwamen bij haar op, toen zij dezen laatsten avond hulpeloos naar de bleeke maan opzag. Misschien vindt hij mij niet mooi genoeg.... Ja, zeker, dat zal het zijn! Laatst nog had hij het over sneeuw witte zijdeachtig© huid.... en ik heb ontelbar© zomersproeten. Vlug liep zij naar het slaapka mertje van haar broeder., Ben je nog wakker, [Willem Ja.... ik heb te veel maagpijn om te slapen... Zeg eens, 'heb je niet een middel om vuile vlekken op teekeningen, of in opstelschriften onzichtbaar te maken Ja, dat heb ik.... Is Idat goed Verbazend.... alleen een beetje scherp.... Zou je het mij een oogepblik willen loenen P Jawel, neem het maar. Het staat op de vensterbank. Maar zeer weinig gebruiken, hoor. Eleonora dacht een oogenblik na, maakte een donkere potloodvlek op een wit vel papier, bevochtigde het met dei als water zoo heldere vloei stof.... en zie, zij was inderdaad ver-, dwenen. Toen beproefde zij het met de kleine, geelachtige vlekken, die haar zacht gelaat ontsierden.... ee- nigszins gerustgesteld en vol hoöp sliep ze eindelijk in. Bij bet krieken van den dag sprong ze den volgenden morgen uit haar bed. Reeds vijf uurOm zeven uur zouden ze uitrukken.... Toen ze voor den spiegel haar golvend haar zou borstelen, deinsde ze van schrik achteruit. Op haar gelaat was geen zomersproet meer te zien, maar ontelbare zware punten. Zij zag er verschikkelijk uit. Zoo kon ze onmogelijk in het openbaar verschijnen, nog veel minder kon ze zich aan hem vertonnen, dien zij liefhad. Op haar roepen kwam eindelijk haar moeder en beloofde haar groe ten te zullen overbrengen. Daarop zou er dadelijk een dokter komen. Wat kunnen in zulke gevallen groe ten e!n een dokter uitrichten. Eleo nora lag met 't hoofd stijf in 't kus sen gedrukt te wennen.Dof hooide ze het kletteren van de hoeven der paarden en den klank van de stem men !der scheidenden. De eerste smart verborg ze.... Een oogenblik later zag het jonge frissche kamer meisje met va,n schaamte blozend gezicht om den hoek van de deur. O.... is de juffrouw ziek, mag ik vragen, hoe. het met u gaat? Jawel, Lize, kom maar binnen. Ik heb hier iets voor de jon gejuffrouw. De. luitenant heeft het mij gegeven. Hij heeft aldoor naar de deur gekeken, of u nog niet kwam ten laatste, is hij naar hoven, gegaan ep heeft hier iets voor u ge schreven Met kloppend hart las Eleonora zijn laatsten groet. Hij was ge schreven op ©en in haast van ©en cou rant afgescheurd stuk papier, waar van hij dep witten rand gebruikt had.... zij gevoelde er zich gelukkig door. Een enkel kort woord stond -er op„Niet vergeten''. Zij drukte bet papier aan haar lippen ep lachte door haar tranen: Alsof dat mogelijk was Het papiertje ontgleed haar en viel op den grond. Toen zij het opraapte sperden haar oogen zich al wijder en wijder open Zij werd bijna onmachtig. In den namiddag kwam inderdaad de oude dokter en beval koude, nat te idoeken op het heele hoofd te leg gen en zware kleiomslagen op het ontsteld© gelaat, opdat de leelijk© zwarte vlekken zich zouden oplos sen. De heeren uit de huurt warep een stemmig van oordeel, dat er met Eleonora Klaassen iets verschrikke lijks, iets hoogst ernstigs moest zijn gebeurd. Tegen haar sloegen ze dan ook niet meer den ouden, vriendelij- ken toop aan. Zij was eenvoudig naar bed gegaan, toen luitenant v. Haaften vier wekep later hun een bezoek was komen brengen, had den gebeelen winter niet gedanst en wil de eigenlijk, wanneer haai' moeder niet zoo slecht van gezicht was ge weest, met de aanstaande inkwar tiering tegep Pinksteren op reis gaan. Hij zal het wel zoo inrichten, dat hij naar een andere plaats gaat, troostte zij zich. Maar hij richtte het niet zoo in! Toen zij met haar moeder hem be groeten ging, stond hij voor haar.... zag haar met zijn goede, teederel oogen vragend aan en stak haar do hand toe. Zij legde de hare er niet in. Aan tafel sprak hij zonder tus- scbenpoozen en liet zich zijn glas onophoudelijk vullen. Zelfs toen hij opstond en op aller verlangen een lied aanhief hield zij zich goed. Het was een buitepgewoop treurig lied, waarin hij verteld© van zijn leed, zijn smart, lioe zij hem ge heel vergeten had. Zij verdroeg bet niet lapger in de kamer. Buiten in het park wierp zij zich in het frissche, jonge gras on der de bloemtrossen vain een gouden' regen. Niets zien, niets hooren...* Ze had hem immers niet kunnen vergeten, hoeveel moeite zij daartoe ook had gedaan. Toen zij zich na een poos oprichtte, stopd hij voor haar. Maar, Nora, wat is er nu ge beurd? vroeg hij smeekend. Heeft een ander mij ontnomen, wat ik zoo zeker meende te bezitten Zij snikt© en hernam daarop Geen ander dan gijzelf heeft daaraan schuld. Ik houd wel van een grapjeMaar ©ep afscheids groet had daarvan vrij moeten .blij ven. Ik begrijp je niet, zeide hij ang- stig. Uit haar blinkend beursje nam zij een klein stukje papier. Altijd heb ik dit bij me gedra gen: werd ik zwak, dan hield het mij staande. Hier staat het... Van uw hand: „Niet vergeten" en op de andere zijd© de gedrukte waarschu wing: ....„dat een met zonnesproe ten gespikkeld gelaat een aanblik is, die bewondering en liefdé doodt"-- Nora! riep hij uit. En je hebt kunpen gelooven, dat ik deze woor den ip dat oogepblik gelezen heb Zij knikte. Sprak dat niet vanzelf. Ik zie het vandaag voor het eerst, mijn woord daarop.... Nu moest ik je eigenlijk dep rug toekeeren., zoo trotsch ben ik niet.... Ik houd te veel van je, ik bemin je te vurig.; En een hartelijke kus bezegelde hunne verloving. Het was een zeer gelukkige dag in m'n leven, toen de redaeteur van de courant, waarmede ik in betrekking sta, mij vroeg„Hebt ge zin, naar Amerika te gaan?" „Wel, waarom niet?" „Dan kunt ge ons blad op de tentoonstelling van New-York ver tegenwoordigen. Verschaf u een reispas." Daar viel mij in, wat ik met m'n vrouw beginnen moest. Etelka is vreeselijk nerveus, zij leest veel romans, waarin de menschen schipr breuk lijden, en bezit geen helder begrip omtrent Amerikaansche toestanden. Zij weet dat Amerika door Columbus is ontdekt, docb uit de jaren, welke op de ontdekking volgden, weet zij alleen zich scal peeringen en ijselijke ongelukken te herinneren. Zij moest dus voor zichtig op de scheiding voorbereid worden. Ik begaf mij dus alleerst naar den oom mijner vrouw, naar „oom Gustaaf," dien ik bad uitge kozen om met beleid mijn vrouw op de reis voor te bereiden. Ik kon er echter niet over spreken in 't bijzijn zijner vrouw, daar deze alles terstond aan de groote klok gehangen zou hebben. Ik wenkte dus den ouden beer en riep hem in z'n kantoor. „Oom, ik kwam u een dienst verzoeken in 'n netelige zaak „En wat is dat?"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 11