Uit den Omtrek, Stadsnieuws. de keuze van het schip zelf. ImïnéïS geen beter pantserscnip kan men uit onze vloot aanwijzen. De „Friesland" behoort zooals gezegd tot hetzelfde type als de „Zeeland". De „Zeeland" nu heeft de reis naar de West wel eens zonder oponthoud volbracht. Dat de „Friesland" indien zulks onver hoopt noodzakelijk mag blijken, tot een niet te onderbreken, ja zelfs haas tige reis in staat zal zijn, mag daarom geredelijk worden aangenomen. Zulks kan niet gezegd worden van de an dere pantserschepen zooals de „Evert- sen, de „Piet Hein" en „Kortenaer"- Intusschen herinneren wij er aan dat geheel afgescheiden van de onaan gename en zorgwekkende verwikke lingen der laatste weken ook H. M.'s pantserschip te Willemsoord gereed ligt voor den dienst. Dit pantserschip, dat onder bevel van den kapitein ter zee Faber staat was n.l. bestemd om in het najaar naar West-Indië te ver trekken, ter vervanging van de Gel derland. Of het schip uitsluitend ter vervanging naar onze West-Indische bezittingen zal vertrekken, hangt na tuurlijk geheel af van den loop welke de onaangename verwikkelingen zullen nemen. Ten slotte vermelden wij nog dat ook Hr. Ms. Evertsen gereed ligt en dat, zooals wij reeds berichtten de Holland in den loop van deze maand gereed komt voor den dienst. De gisteravond ontvangen Parijsche editie van de „New-York Herald" be helsde het volgende telegram uit Wil lemstad dato 6 Aua.: Het stoomschip „Christiansted" heeft zoo juist de haven verlaten, met bestemming naar Tri nidad, met den Reus, den Nederland- schen minister-resident in Venezuela, aan boord. De kruiser „Gelderland" geleidde de stoomboot tot buiten de haven. Er werden saluutschoten ter eere van den heer De Reus gelost en een talrijke menigte op den steiger riep„LaDg leve Koningin Wilhel- miaa en De Reus!" De nieuwe wet tegen het bedrog in den boterhandel. De „Staatscourant" van heden be vat de wet tot aanvulling en wijzi ging van de wet van 9 Juli 1900, houdende bepalingen tot voorko ming van bedrog in den boterhandel. In deze wet wordt o.m. het vol gende voorgeschreven: „Het is verboden boter te leveren, in een winkel of op eenige andere voor het publiek toegankelijke ver koopplaats voorhanden te hebben, uit te stallen in het openhaar, rond te brengen, rond te venten, te ver voeren, in of uit te voeren, of teni vervoer of uitvoer in opslag te heb ben, welke een vetgehalte bezit be neden een bij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen en in de „Nederlandsche Staatscourant" be kend te maken grens. Het is verboden margarine te leve ren, in een winkel of op eenige an dere voor het publiek toegankelijke Verkoopplaats voorhanden te heb ben, uit te stallen in het openbaar, rcnd te brengen, rond te venten, te vervoeren, in of uit te voeren of ten vervoer of uitvoer in opslag te hebben, welke bij onderzoek op het verzadigm gscij fer der vluchtige vet zuren in 5 gram van het uitgesmol ten en gefiltreerde vet een Reichert- Wollyngetal aanwijst hooger dan 10. Het 5de lid van art. 7 der Boter- wet wordt gelezen als volgt„De in dit artikel bedoelde bewaar-, be reid- of verkoopplaatsen moeten toe gankelijk zijn, zonder dat eene wo ning behoeft te worden binnenge treden In bijzondere gevallen kan door den Minister ontheffing van dit voorschrift worden verleend" Voorafgaande aan laatstbedoeld lid worden vier nieuwe leden tus- echengevoegd, luidende „Die inspecteurs, adjunct-inspec teurs en visiteurs hebben de be voegdheid om, daartoe gemachtigd door of in opdracht van Onzen voor noemden Minister, bereidplaatsen voor margarine en andere vetten en de bij de betrokken bereiders in ge bruik zijnde bewaarplaatsen en ruimten binnen te treden. Genoemde ambtenaren, alsook de overige ambtenaren, bedoeld in art. 6, hebben de bevoegdheid om ten al len tijde bereidplaatsen voor boter en de bij de bereiders in gebruik zijnde bewaarplaatsen en ruimten binnen te treden. Deze bevoegdheid geldt ook ten aanzien der winkels of dergelijke verkooplokalen, alsme de ten aanzien der bewaarplaatsen en andere ruimten, in gebruik bij bcterbereiders, winkeliers en hande laren, waar boter, margarine of an dere vetten voorhanden zijn. De bevoegdheid, omschreven in de twee vorige leden, geldt, tan aan zien der bereidplaatsen voor boter, mede, na deswege door den Minister gedane opdracht of verstrekte mach tiging, voor de in artikel 10 be doelde scheikundigen. Het bovenbepaalde met opzicht tot bereid-, bewaar- en verkoopplaat sen voor beter, margarine en andere vetten geldt ook voor die plaatsen, welke vermoed worden tot een dier doeleinden te strekken". De Rij kszui vel inspecteur?ad- junct-Rijkszuivelinspecteur en Rijks- zuivelvisiteurs, bedoeld in het le en 2e lid lid van artikel 6, zijn be voegd monsters te nemen van boter, margarine of andere vetten a. welke in het openbaar zijn uit gestald b welke worden geleverd, rond gebracht, rondgevent, vervoerd, in- of uitgevoerd of ten vervoer of uit voer in opslag liggen. Bedoelde ambtenaren hebben mede de bevoegdheid monsters te nemen van voorzegde stoffen, aanwezig, in de gebouwen of op de plaatsen, waar zij krachtens deze wet toegang heb- Jben Bij algesneenen maatregel van be stuur worden lie voorschriften gege ven ten aanzien van: a. den invoer van boter en marga rine; b de voorwaarden, waaraan die in te voeren boter en margarine zul len hebben te voldoen; c de wijze, waarop met die boter en margarine, voldoen zij niet aan de gestelde voorwaarden, zal worden gehandeld". De wet treedt in werking op ©en nader door de Koningin te bepalen tijdstip, Hooge Raad. In de gisteren gehouden zitting van den Hoogen Raad werd de heer mr. J. P. Gastendijk beëedigd als procureur- generaal bij het Gerechtshof te Arn hem. De heeren mr. J. A. de Wilde en mr. A. Schwartz zijn heden beëedigd als advocaat en procureur bij den Hoogen Raad. Nias. De correspondent van 't Handelsblad te Batavia seinde gisteren „Een gerucht spreekt van ernstige rustverstoringen op Nias. Oorlogs schepen zouden daarheen gedirigeerd zijn". Het blad teekent daarbij aan: In afwachting van nadere bevesti ging van opgemeld gerucht, valt te dien aanzien nu nog slechts te herin neren, dat reeds eenige maanden te voren aan den kapitein van den generalen staf te Padang, J. F. Baer- veldt, werd opgedragen, zich in het belang der pacificatie naar het eiland Nias te begeven. Hier hadden zich bij een tocht van den controleur in het binnenland eenige ongeregeldheden voorgedaan. Sedert werd van controleur Schroder bericht ontvangen, dat de daaraan schuldige lieden uit de Sesoewa-streek zich hadden onderwor pen. Indien het gerucht bevestigd wordt achten we het niet onwaarschijnlijk, dat op de houding der bevolking van Nias het gebeurde ter Westkust van Sumatra van invloed is geweekt. Te en in de nabijheid van Padang leeft een vrij groote kolonie Niassers, die zeker nog wel betrekkingen onder houden met hun geboorte-eiland, waar op die wijze wellicht berichten om trent de eerste dagen van het oproer in West-Sumatra sterk vergroot kun nen zijn doorgedrongen. Blijkens de begrootingsstukken lag het niet in de bedoeling belasting op Nias in te voeren, waar de toestanden heffing van belasting nog niet toe lieten. Weer een luitenant zwaar gewond. De correspondent van de „Tel" te Kotaradja seint van gisteren In Lho Seumawesche is een luite nant van de marechaussee zwaar ge wond. De „Av, post" deelt nader mede, dat de zwaar gewonde luitenant is, de le-luitenant der infanterie (mare chaussee) G. R. Brouwers. Geboren in 1879 werd hij 1 Aug. 1901 2e luite nant en 7 Mei 1905 bevorderd in zijn tegenwoordigen rang. De Amstelland. Brand aan boord. Reuter seint uit Londen: Volgens een bij Lloyds' ontvangen telegram uit Montevideo rapporteerde het van New- York aldaar aangekomen Engelsche stoomschip „Imogen" op 21 gr. Z. B. en 40 gr. W. L. gepasseerd te zijn het Nederlandsche stoomschip „Amstel land", op weg van Buenos-Aires naar Vigo, dat brand aan boord had. Nadat de brand was gebluscht, zette het schip zijn reis voort. Men vreest, dat een aantal menschen zijn omgekomen. De Sultan een bezoek aan Rotterdam. De Sultan van Assahan, vergezeld door den heer Knappert, bracht gis termiddag een bezoek aan Rotterdam. Gemengde Berichten. D© nonvlinder. Zooals be kend is, zijn thans in de provincie Noord-Brabant teen paar honderd hectaren dennenbosch door de rup sen van den nonvlinder in hevige mate aangetast en worden met ver nieling bedreigd. Vooral in de gemeenten Tilburg en Alphen is d» schade reeds groot en het staat te voorzien, dat het volgende jaar het aantal insecten' zich nog, sterk zal hebben uitgebreid, niet alleen op de bovengenoemde plaatsen, doch ongetwijfeld ook el ders in de provincie Noord-Brabant en mogelijk zelfs in enkele andere deelen van het land. Ondanks het wegvangen toch van vele vlinders komen in de sterk aangetaste bos- sdhen dennen voor, waarop thans wel 2000 eieren van den nonvlinder ge vangen worden. Het is dus dringend noodzakelijk voor het volgend jaar tijdig uitge breide maatregelen te beramen, op dat dan bij de bestrijding naar een vast plan kan worden gewerkt. Van het meeste belang ..is het in verband daarmede ook dat het schadelijk in sect zoo goed mogelijk bij allen be kend wordt, opdat dit bij zijn eerste verschijnen onmiddellijk kan worden herkend en dus niet de plaag zich reeds heeft uitgebreid, voor dit wordt opgemerkt. Ten einde dit te bevorderen en ook om aan de vele aanvragen van bosch- bezitters om inlichtingen te voldoen, zendt de directie der Nederlandsche Heidemaatschappij, Nieuwmarkt 94, te Utrecht, kosteloos en franco gaar ne aan ieder belangstellende een paar opgezette nonvlinders. Men meldt uit Tilburg aan de ,,'s-H. Ct." Gisteren werden nog 38 K.G. non vlinders ingeleverd en hiermede is de campagne geëindigdhet beschik bare geld is opgebruikt op een klei nigheid ;na, die bewaard wordt tot het volgend jaar. De exemplaren, diiei d|hans ino-g voorkomen, zijn schaarsch, zoodat het vangen niet looneind meer zoude zijn. In het ge heel zijn thans gevangen bijna 400 K.G., ongerekend de groote hoeveel heden, die in de vlammen der vuren den dood vonden. Een schot opeentrein.Een glasruit verbrijzeld. Geluk kig geen slachtoffers. De reizigers van den trein die 4.57 uit Granen- burg vertrekt, werden gisteren ter hoogte van „Groenewoud" bij Neme- gen verschrikt door een schot op den trein, waardoor een glasruit derde klasse coupé werd verbrijzeld. Geluk kig kwamen de inzittenden er goed af. Wie op 't bankje slaapt, is landlooper. Ten gevolge van den politiemaatregel om zwervers, die in het Bosch op de banken in pleinen en parken te 's-Gravenhage des nachts slapende worden aangetroffen, naar het politiebureau over te brengen, zijn thans reeds ruim een twintig pesonen ter beschikking van de justutie ge steld, om ter zake van landlooperij terecht te staau. De terbeschikking stelling volgde telkens als een aange houdene drie achtereenvolgende ma len op deze wijze den nacht op het politiebureau had doorgebracht. Dat ellendige dier ookdaar In het Stadsbosch onder Hatert (ge meente Nijmegen) is de nonvlinder gezien. Vacantiegeld. Bij een der voornaamste bankinstellingen te Amsterdam, is sedert eenige weken een beambte, werkzaam hij de eou- pon-afdeeling, voor pledzier op reis. De jonge man had echter slechts 14 dagen vacantie eji meldde zich op den lag, dat hij op het appèl verschijnen moest, niet aan. Wijl er een niet onaanzienlijk bedrag aan coupons wordt vermist, brengt men het een met het ander in verband. Geen hoertje. Eenigen tijd geleden vermiste iemand uit Mon nikendam een geheel lot in de Staatsloterij. Het nummer- werd hij alle collecteurs opgegeven met dit gevolg, dat toen gisterenmiddag hij een collecteur op de N. Z. Voor burgwal een juffrouw met een half lot ter inwisseling kwam, dfe col- teur de politie opbelde en de juf frouw naar het bureau nam. Deze deelde mede, dat haar zoon dat halve lot van iemand van wien hij geld moest ontvangen in betaling had ge kregen. De zaak is thans op het bureau Leidseheplein in onderzoek. Trappen van 't paard. Een dienstmeisje uit Dieren, die hare familie te Doesburg wilde bezoe ken, kwam bij liet kruispunt der tram te vallen. Een paard, dat door een boer naar de weide gebracht werd, schrok door den val, steiger de en gaf het meisje eenige trappen. Bewusteloos werd het meisje naar het ziekenhuis gebracht. Men vreest voor hersenschudding. De moord in de Haarlem merstraat. De dader van den moord op de .vrouw in de Haarlem merstraat te Amsterdam, die eergis terenavond gewond naar het Binnen- Gasthuis is vervoerd, is gisteren morgen weer bij kennis gekomen. Op het oogenblik is zijn toestand niet levensgevaarlijk, maar hij kan toch nog niet door de justitie worden géhoord. De man is van zijn beroep tee kenaar, en voorzag door het teeke nen van crayon-portretten in zijn onderhoud. Het berouw kwam te laat. Uit 'n plaatsje in de provincie Groningen schrijft menWie zagen dezen week een jongen man, pas van zijn rijwiel afgestapt, blijkbaar na een langen tocht, diep bedroefd bij zijn hond staan, die dood op den weg lag. Het trouwe dier was zijn meester zoolang gevolgd als het kon en ten slotte dood ter aarde gestort. Een heel rund van f7,50in een theekist. Smakelijk eten. De keurmeester, de heer Mast, te Mep- pel, zag op 't spoorwegstation aldaar twee groote theekisten, gemerkt met 't woord „Congo", en andere merken, die er verdacht uitzagen. Het trok zijn aandacht, dat uit één dier kisten bij nadere beschouwing bloed bleek te sijpelen. Dadelijk werden de kisten geopend, en nu bleek het, dat zij gevuld waren met stinkend, erg bedorven vleesch van een heel rund! De kisten waren bestemd voor een bekend slager te Meppel, en afgezon den uit Sleen. In den brief, die naast de „fijne" vleesch waren aanwezig was, stond vermeld, dat deze geheele partij vleesch, slechts... f7.50 kostte, en dat de afzender meermalen in de gelegen heid was, zulk goedkoop vleesch te kunnen zenden. Men is in die streken gedurig bezig, de bewakers van de veiligheid der publieke maag om den tuin te leiden. Gelukt het, en dit moet nogal eens plaats hebben, dan zijn die „fijne vleeschwaren" veelal ook in den vorm van worst, bestemd voor het smulgrage Amsterdam, 's Gra- venhage, Rotterdam, enz. enz. Wat isernu van waar? Woensdag morgen gingen twee jongens onder wie de 10-jarige zoon van den heer J. Emmerik, te Amsterdam, wandelen, 's Avonds kwam de andere jongen tbuis. Op de vraag waar zich het zoontje van den heer Emmerik bevond, verklaarde hij dit niet te weten. Eenigezins ongerust geworden werd de knaap voor den commissaris aan het Waterlooplein geleid, wien hij verklaarde dat de jonge Emmerik in de Zuiderzee bij de Oranjesluizen verdronkea was. Gisterenmorgen ver klaarde hij echter dat zijn buurjongen bij het spelen in de Muidergracht te water geraakt en verdronken was. Vandaag hield men zich bezig met dreggen naar het lijkje. Tot nu toe is dit niet opgevischt. D atwordtwatanders! Eenige maanden geleden deelde „Het N. y. N." mede dat een Antwerpenaar in de Club in de Vondelstraat te Am sterdam fr. 5000 had gewonnen, waar door de club in eenige moeilijkheden was geraakt. Van dienzelfden Antwerpenaar wordt nu in de „Patriote" van Brussel er bestaat nu geen reden meer om zijn naam geheim te houden, hij heet Otto Leeseman, verteld dat hij in hechtenis genomen is, verdacht van verduistering van fr. 500,000. Bij zijne inhechtenisneming bekende hij groote sommen verloren te hebben met het spel, waaraan hij zich overgaf te Nice, te Spa, te Amsterdam en te Ostende. Door dsmolenwiekendood- geslagen. Gisteravond is te Utrecht een jongetje van 12 jaar J. E., die in een onbewaakt oogenblik op dezwicht- stelling van den molen De Gaas aan de Gansstraat geklommen was, door de molenwieken getroffen, met den (lood als gevolg. De molenaar had herhaaldelijk volgens verklaring van dezen den jongen verboden 't terrein van den molen binnen te loopen. Door bloed vlekken op den grond merkte de molenaar dat er iets vreeselijk ge beurd moest zijn en bij onderzoek vond men den jongen, vermoedelijk reeds dood, op'de zwichtstelliDg liggen. Ijlings werd 't ventje naar de rijks klinieken overgebracht, waar slechts de dood vastgesteld kon worden. Een moeder had het kind niet meer, en zijn vader, een reizend koopman, is buiten de stad, aan wien de dood bericht is geworden. Financieede operatie. - Aan een snoeptafel in een onzer ach terbuurten verschijnt ©en dreumes, die een halve cent is machtig gewor- den. „Wat kan ik voor ©en halfje krij gen vraagt hij. D© snoepvrouw„Drie kussentjes, twee pruimen of een half maatje olienoten." Dreumes (na diepzinnig overleg): „Geef dan één kussentje een pruim en voor het overige geld olienoten." (Hdbl.) HAAR LEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Burgerlijke Stand. Gebo ren: Geertruida d. v. L. Schuijt en J. Mientje. Overleden: J. J. Petri, 3 jaar. Ondertrouwd: P. J. C. Coppée en D. Meijer. HALFWEG. Een muziekkorps. Alhierwor- den pogingen gedaan tot oprichting van een muziekkorps. Reeds is er voldoende deelneming zoodat de oprichting weldra definitief zal geschieden. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen. Mr. Vaillant, A'dam, Grand Hotel, 1 p. Fam. Heilperen, Warschau, idem 3 p.; H. Boekenhoff, Kerkrade, idem 1 p.; M. Kullenberg, Essen, Hotel Belvédère, 1 p.; B. Fuhrnoann, Essen, idem 1 p.; Mevr. Ubbens, Middelstum, idem 2 p. C. Boe kenhoff, Strasburg, idem 1 p.;Krafft Eb bing, Karlsruhe, idem 2 p.; J. van Die- pen, Groningen, idem 2 p.; H. C. van Kleffens, idem idem 6 p.; Dames Otté, idem idem 2 p.; A. de Groot,. A'dam, Kerkstraat 17, 1 p.; S. Wolff, idem,Pen sion Seinpost, 1 p.; M. H. Nehemias, Berlijn, idem 1 p.; H. Wisseling, Naar den, idem 1 p.; L. Eger, Berlijn, idem 1 p.Heijmans van der Douwer, Enschedé, adm. Evertse», 1 p.; Mej. R. Leefeon, A'dam, adm. Kinsbergen, 1 p.; Mej. S. Baiands, idem, idem 1 p.; Jongeh. W. Cox, Hilversum, idem 1 p.K. Eckmann, Bussum, idem 3 p; H. F. M. Mattern. A'dam, Spoorstraat 24, 3 p.; Juflr. van Egbers, Amersfoort, Amersfoort, Poststr. 11. 1 h.; Juffr. van der Schroef, idem, idem 1 p.; H. S. van Engel, A'dam, Villa Mon Plaiser, 4 p p.; H. J. de Jong Kra mer, Utrecht, Kerkstraat 8, 6 p.; Mej. Katan, Vlaardingen, Frank Guzon, 1 p.; A. Polak, Almelo, idem 2 p.; Mej. Wijn berg, A'dam, idem 1 p.S. Goudsmit, Enschedé, idem 3 p.; Fam. Prijn, Bonn, Pension Thalatta. 3 p.; D. van't Linden- hout, Nijmegen, idem 5 p.Mevr. C. Gui- ber, Nijmegen, idem 2 p.Fam. W. Kampf Kieveld, idem, 4 p,H. Dinglinger, Aken, idem 2 p.; Emendel, Berlijn, Hotel d'Orange, 1 p.; J. Spanjaard, Utrecht, idem 2 p.; Tijdeman, Tie], idem 1 p.L. Thallorzy, Weenen, idem 1 p.; Mej. Egner, Haarlem, Beau Puvage, 1 p.; Kinderen G. A. Kesting, idem idem 3 p.; Dr. Cra mer, Karlsruhe, idem 6 p.A. en W. Me- telerkamp, A'dam, Schoolstxaat 11, 2 p.; Mevr. Prins, A'dam. Hotel Hollandeus, 4 p Mevr. Jagtman, idem idem 4 p.;C. Hinke, idem, Villa Geertruida, 3 p.; Fam. Fleitman, Bonn, Pension Frederics, 5 p.; Mevr. Zelfsman v. d. Berg, A'dam, idem 5 p.; Fam. Wigand, Crefeld, idem 8 p. Voor tractatie. Door mej.Bou- vin, Directrice van het Badhuis voor minvermogenden, alhier,'is van onder scheidene personen ontvangen aan geld voor tractatie van- en ten dienste der verpleegden in genoemde inrich ting de somma van f44,50. Animo genoeg. Voor de be trekking van gemeente-opzichter al hier hebben zich 104 sollicitanten aan gemeld. Het strand onveilig. Den 11 Augustus' a.s. zal het strand in de richting van IJmuiden van des voor middags 10 uur tot des namiddags 3 uur onveilig zijn daar er dan met scherpe patronen zal geschoten wor den worden door het 3e bataljon van het 10 regt. infanterie te Haarlem. Burgerlijke stand. Getrouwd: G. Pegman en E. Schaap. Bevallen A. M. GroenDriehuizen z. M. Koper-Kerkman z. M. van Deur genvan der Schinkel z. M. van der PuttenBakker d. Overleden J. Vink 4 mnd. P. Tero! 3 mnd. BLOEMENDAAL. Personalia. De heer R. E. D. de Kanter is in den Haag geslaagd voor 't examen Fransch lager onderwijs. HEEMSTEDE. Konijnendiefstai. In den af- geloopen nacht zijn ten nadeele van zekere B. en W. konijnen gestolen. Van de daders geen spoor. De po litie is met 't geval in kennis gesteld- HILLEGOM. Een schadepostje. Gisteren middag had een onderwijzer van de R. K. Jongensschool, de heer Vonk, het ongeluk met het voorwiel van zijn fiets tusschen de tramrails te ge raken. Juist passeerde daar een ver huiswagen, die het voorwiel geheel in elkaar reed. De rijder kwam er gelukkig zonder letsel af. Burgerlijke Stand. Beval len: J. M. Schipholt—Walstra, z. G. AaijPostma, z. J. M. Loer akkervan Honschoten, z. W. E. van der Zwan Witteman, z. C. M. SchummelketelLoomans, d. G. DuyzersPotappel, d. Overleden: Th. van der Linden, (5 weken. Ondertrouwd: M. van Stein en C. Seijsener. H. Sijsenaar en Tr. J. de Groot. J. Hilliger en M. de Graaff. LISSE. Geboren: Gerarda Agatha, d. v. N. Warmerdam en F. Goedemans Antonius Wilhelmus, z. v. W. Lem mers en C. Vrijburg. Jan, z. v. A. Blitterswijk en N. Kool. Johannes Herman, z. v, J. Am Steijn en M. E. Stiennen. Overleden: Franciscus Johannes Jacobus Damen, 19 d. Elisabeth Pieternella van der Stelt, 10 jr. H uwelij ks Aangiften T. J. Herweijer en J. Marseille. G. J. Mak en C. P. van Waveren. NOORDWIJKERHOUT. De St. Elisabeth's verloting. Groot zal de drukte zijn in het anders zoo stille en vreedzame Gesticht „De Voorzienigheid" op 15, 16 en 23 Augustus a.s. Op die dagen zullen van 's voormiddags 11 tot 's namiddags 7 ure de prijzen der St. Elisabeth's ver loting ten toongesteld zijn. Vele men schen zullen naar het Gesticht gaan, om de vooral dit jaar bizonder mooie prijzen te bezien. Grooter dan ooit zal zeker dit jaar de trek daarheen zijn, omdat er nu een soort fancy-fair aan verbonden zal zijn. Onder de verma kelijkheden hoorden we noemen, het hengelen naar aardige Voorwerpen, het raden van den naam van een luxe pop, tombola enz., ook zullen eenige jonge dames de bezoekers eenig ver- verschingen aanbieden als limonade, bier, gebakjes enz. Dit laatste wordt belangloos aangeboden, ten minste van de zijde der jonge dames. Daar verleden jaar wegens het groote aantal zieken de uitgaven der Vereeniging groot zijn geweest, groo ter dan de ontvangsten, wenschen wij haar het meeste succes op haar onder neming. Donderdag 17 September zal al hier de Koninginnedag worden gevierd. Om dit jaar het feest weer aantrek kelijk te maken, zullen verschillende vermakelijkheden worden gehouden. O.m. ringrijden met paard en tilburi en fietsen. 't Is de bedoeling der feestcommissie dat de beide ringrijderijen gecostu- meerd zullen gehouden worden, tevens kunnen ook de tilburi's en de fietsen, worden versierd. Voor de geestigste en mooiste costumes zullen bizonder mooie prijzen worden uitgeloofd. Ook voor de versieringen zijn prijzen be schikbaar. Verder worden de volgende spelen gehoudenvogelschieten (een houten vogel natuurlijk) zak-spriet-en knik- kersloopen, tonknubbelen enz. Hoe meer de bijdragen zullen vloeien, des te grooter zal de verscheidenheid der spelen zijn. De feest commissie zal binnenkort aan de huizen der ingezetenen bijdra gen inzamelen voor dezen Nationalen Feestdag, die hier zoo echt prettig en gezsliig wordt gevierd. Moge daartoe het weer dit jaar mede werken. SASSENHEIM. Bevallen: G. Franken geb. van Velzen d. Geboren een levenloos kind van het vrouwelijk geslacht van A. Haver en J. van der Linden. Getrouwd: G. N. Croesej.m.22j. en F. H. van Dorp j. d. 22 j. Personalia. Mej.A. Vestervan hier is in den Haag geslaagd voor 't examen Engelsch L. O. De heeren R. A. M. Mooijen en M. Adriani, beiden alhier, zijn bestemd voor den Indischen dienst, om te worden geplaatst ni administratieve betrekkingen in Nederlandsch-Indië. 18 Augustus hoopt de heer W. Gerritsen, beambte der H. IJ. S. M. (afdeeling W. W.) den dag te herden ken, waarop hij vóór vijf en twintig jaar bij bovengenoemde maatschappij in dienst trad. Gemeentezaken. Schoten's gasfabriek. B. en W- stellen aan den Raad voor, met de gemeente Schotetn een overeenkomst te sluiten, die op de navolgende grondslagen Kal .berus ten: lo. Haarlem, draagt aan Schoten in eigendom over de aan Haarlem toe- behoonende gasbuizen, liggende in de navolgende straten der gemeente Schoten: Paul Krugerstraat, Paul Krugerkade, Spaamdamscheweg, Gen. de [Wetstraat, Gen. Cronjéstr. en Pres- Steynstraat, alsmede alle in per ceel en in dat deel dier gemeente aanwezige aan Ilanxlem toebehoo- rende muntmeterleidingen, inurdm©- tertoestellen en muntmeters, wat de> muntmeters betreft alleen voor zoo ver zij zijn geleverd door de maat' schappij ter vervaardiging van gas meters enz. te Dordrecht; 2o. De door Schoten voor de suu lo bedoelde gasbuizen, muntmeter8, muntmeterleidingen en muntmeter* toestellen te betalen koopsom wordt gesteld op het bedrag der koste® van materiaal en aanleg, vermin derd met 5 3o. Schoten geeft aan Haarlem eene onopzegbare vergunning, om de Generaalfp© Wetstraat een© S3"8' huis te leggen, om de aldaar °P Haarlem's grondgebied gelegen P63** ceelen te kunnen aansluiten; 4o. Haarlem geeft voor zoovcjd zijne rechten betreft aan SchotW eene cm opzegbare vergunning 01(1 langs het fabrieksterrein aan de® Spaarndamscheweg eene gasbuis te leggen, benevens tot !het hebben va® een en toegangsweg van dien naar het terrein van Schoten s g35' fabriek, een en ander volgens nader door Burgemeester en [Wethoudert van Haarlem goed te beuren teek6" ning en wat den toegangsweg te' treft onder de floor hen te steil15® voorwaarden. College van Zetter Einde dezfes jaars zijn de Zetter® voor 's Rijks directe belastingen, 9*1 heeren I. H. Koolhoven, J. Sabels en W- Stolp aan de beurt van aftre ding. B. en W- hebben nu de vol' gende lijst van voordracht gemaakt vereischt volgens de wet om aan de® Commissaris der Koningin te wor den toegezondenJ. H. Koolhove®»- J. Sabelis, A. Rinbema, J. Sipkes, H. Fikkert en I. W» van Santo- De zes Katholieke weesjongens der Leidsche Zeevaartschool, Hoera Ze zijn-onder dab! Onze lezers bennen '4 geval. Op de Zeevaartschool te Lei-cb* zijn zes Katholieke weesjongens, di© onlangs het R. K. Weeshuis ie Se- mar an g verlaten hebben om op bo vengenoemd© school hun opleiding te ontvangen Einde September zal hunne vacan tie aanbreken, doch onze jongen8» die hier geen familie en geen beken den hebben, zouden in de schooi moeten blijven, terwijl de andereOi met vacantie gaan Dit ware- toch ad te erg. De heer Verkerk, concierge bij Paleis van .Justitie, heeft jaarlijks voor de Indische jongens gezorgd en riep dit jaar voor de zes Katho lieke jongens onze medewerking in Het spreekt vanzelf, dat wij die dadelijk verleend hebben. We schreven een paar beeren ©e®1 artikeltje en met een verblijdend sue- ces In een paar weken waren voor veel meer dan voor Zes jongens plaat sen aangeboden. Met groote vreugde maken w* hiervan melding. Het is weer ©e® duidelijk bewijs hoe altijd nog d0 Roomsche Charitas overal hare die naren en dienaressen nog telt. Naast de groote voldoening die wl door ons optreden mogen smaken» past het ons hier een woord van dank neer te schrijven aan die liefde rijke Katholieke families, die 'zicif dadelijk bereid hebben verklaard aan de jongens gastvrijheid te ver- leenen, waarmede zij teen zeer liefda dig werk verrichten. We hebben nu de aanbiedingen i* handen gesteld van den heer Ver kerk, die verder voor de zaak ale gewoonlijk zal zorgen. Ook voor zijn goede zorgen moe» hier hartelijk dank gebracht worcleP- Hopen wij nu ten slotte, dat de jon gens onder het gastvrije dak eenl aangename vacantie Kullen doorbren gen. Kermiswenscliers. Evenals het „Nieuwjaar" neem* het Kermis wens che»" met het jaar toe Een „prettige kermis*' wordt u op een visitekaartje toegewenscht door de bestellers der brievenpost, pak- ketpost, door den bakker, van wien men wel en ook zelfs door den bak ker van wien men geen brood neemte door den melkboer, den kruidenier,, den bleeber, den stadsreiniger, ja» door wien niat?. ,Op 't budget der huishoudelijk© uitgaven mag dan- ook gerust jaarlijks een flink bedrag voor bermisfooien worden uitgetrok ken, wil men ten minste de kermis- wenschers niet voorbij sturen. Men kan daar al heel verschillend, over danken. Velen vinden het een mis bruik, dat met 't jaar grooter af metingen aanneemt en mopperen ear tegen ,,'n verplichte fooiengeverij Anderen daarentegen redeneereU „Kom, er worden in deze dagen tocht dubbeltjes genoeg uitgegeven en 't personeel, dat ons het geheele jaar goed. bedient, mag .met kermis ook wel wat hebben." Wij zullen ons in deze kwestie niet uitspraken ditmaal, doch wel willen we in verband met deze ker- miswenscherij waarschuwen tegen; een nog veel grooter misbruik, dat dreigt in te sluipen, ml. oplichte rijen. Het aanbieden van kaartje» namens menschen, die er absoluut niets van weten. Zoo zijn deze week; door onbekenden „kermisgroeten"1 aangeboden namens *4 personeel der Gemeentelijke Duinwaterleiding» terwijl dit personeel van niets af weet, zelfs geen groeten van de Di rectie mag aanbieden. Deze week kwam een armoedig gekleede man in 't KJeverpark met kaartjes namens de Haarlemsohe brandweer. Ook dit leek erg ver dacht. Toen hij doorgezonden werd, begon hij te klagen* werkloos te zijn»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2