Laatste nieuws. Kerknieuws. Financiëele Berichten. Letteren en Kunst. Land- en Tuinbouw. Van Overal. KRz. Wanneer dus het ©an© middel met helpt, wordt het andere aange- Het zijn vooral tegen deze moderne oplichterijen, dad piet etreng genoeg kan worden gewaakt, de aangewezen weg om ze uit te roeien is dan ook een spoedig aan- doen bij de radactie van ons hl ad en bij d© politie. Eon Wintareursus voor dewerklieden in het Bloembollenbedrijf. f Aan alle werklieden in het Bloem- oollendrijf is een iiiscbrijvingsbiljet verzonden als uitnoodiging om deel te nemen aan een door de afd.IIaar- lem v. d. Alg. Ver. v. Bloembollencul tuur en de Bloemistwerkliedenver. •dioor Eendracht Verbetering" opge- richten wintercursus, welke zal loopen over de winter halfjaren 190809 en 1909—'10. De onkosten voor eiken deelnemer zu.Hen bedragen f2,50 voor een geheel winterseizoen of 10 cent per week. Door 1 centspostzegel op deuitnoo- digingskaart te plakken, kan men 21 ch opgeven. Zie de advertentie in dit blad. De nieuwe boterwet-bepalingen Onder ons „Binnenland" van heden hebben wij opgenomen de voornaamste bepalingen van de nieuwe wijzigipgen tb de Boterwet, die eerlang kracht van wet krijgen. Voor velen onzer etadgenooten zijn die bepalingen van belang. Een kranige, oude sportbroeder. Daar te Nijmegen geen club van bondsleden bestaat, sloot zich uit deze plaats bij de Gennepsche Wielrijders- vereenigiDg aan het ruim 73-jarig hondslid de heer J. J., om met haar de bondsfeesten mede te maken. Toen de G. W. V. zich 's Zondags avonds, na duchtig gefeest te hebben, huiswaarts begaf, kon onze oude ka meraad nog niet besluiten van de Spaarnestad te scheiden, doch bleef nog medefeesten tot Maandagmorgen, en trapte toen „ganz gemütlich" naar Scheveningen, om den volgenden dag wederom per fiets de reis tot Utrecht voort te zetten. Daags daarna reed bij weder van Nijmegen naar Oss en terug. Dit is voorwaar 'n sportbroeder, die velen tot voorbeeld kan strekken. Moge hij het gouden jubileum nog als werkend lid medevieren. (De Kampioen.) Tarief voor stationneerende rijtuigen. Otnder intrekking van het te dien aanzien vroeger bepaalde, is door bet Gemeentebestuur het volgend© tarief van rijloonen voor het gebruik van stationneerende rijtuigen vast gesteld Voor open rijtuigen met één paard Voor Va uur of minder w ƒ0.60. .Voor elk kwartier meer „0.30. Voor gesloten rijtuigen met één paard Voor lk uur of ininder 0.60. Voor meer dan Va tot één uur 0.80. ,Voor elk kwartier boven één uur l l „0.25. Boven dit tarief moet ƒ0.15 wor den betaald voor elk kwartier, gedu rende hetwelk het rijtuig wordt ge bruikt tusschen 12 uur 's nachts en 7 uur 's morgens. Een gedeelte van een kwartier wondt voor een geheel in rekening gebracht Voor rijtuigen, bespannen met twee paarden, mag het dubbele van hat tarief worden berekend. Voor vervoer van bagage wordt 010 voor elk stuk berekend. Onder bagage worden niet ver staan alle voorwerpen, welke door de vervoerd wordende personen in hand worden gehouden of binnen in het rijtuig kunnen worden gehou den. Bij verschil van meening daar- «mtrent beslist de politie. Bloemenkeuring. Vanwege Bloembollencultuur zal de volgende Bloemenkeuring worden gehouden op Maandag 10 Augustus a.s., in het Brongebouw alhier. De inzendingen moeten des voor middags te elf nur gereed tentoonge steld staan voor de beoordeeling, die te elf uur aanvaDgt. De bollenbeurs. De beurs werd op Maandag 3 Augustus j.l. bezocht door 467 personen. Voor den krijgsraad. De mili cien M. B. van het 10e regt. inf. is dcor den krijgsraad alhier, ter zake van mishandeling veroordeeld tot een gevangenisstraf van 14 dagen. In „De Vereeniging", waar Henri ter Hali's gezelschap eiken avond overvolle zalen blijft trekken, zal heden- en morgenavond nog de voorstelling worden gegeven. Doch dat zijn dan de laatste twee, want Maan dagavond is het onmogelijk voor het gezelschap-ter Hall, wegens verbinte nissen elders, om nog op te tieden. Dat zal menigeen, die nog op Maan dagavond loerde, tegenvallen! U useum van Kunetfiijver beid. -Door de firma Sabelis wordt op het oogenblik in het Mu seum van Kunstnijverheid alhier een© tentoonstelling gehouden op het gebied van geschilderd glas, die zeer de aandacht verdient. Behalve ©en groot geschilderd raam, dat in de middenzaal werd opgesteld, bevin den zich in de rotonde verschillende specimen, bestaande uit kleinere ra men, als ook ©enige 17de-©euwsohe wapens van bekende Haarlemsche, Amsterdamsche en Friesche geslach ten, als ook allerlei fragmenten op verschillend gebied. Het groote raam bestaat uit acht paneelen met verschillende symboli sche voorstellingen. In het eerste boven paneel links 2 medaillons waarvan één met vuurspuwenden draak als symbool van het vuur. In het tweede een viseh als symbool van het water. In het vierde boven- paneel rechts pen vogel, symbool van de lucht en de slang, symbool van de aarde. De beide midden bovenpaneelen met attributen van handel en nijver heid, voorgesteld door de gevleugel de Mercurius, staf met kronkelende slangen en de bijenkorf met als ach tergrond de zonnebloem en zwer mende bijen. Het eerste onderpaneel links bevat symbolische voorstellingen: de tijd, de volmaaktheid, de oneindigheed, en de kracht, het vierde onderpaneel rechts de attributen van glasschil derkunst, terwijl de beide midden- paneelem ons de voorstelling geven van het oude en het nieuwe Haar- lemschio wapen Het oude wapen: de boom op zwarten achtergrond!, wordt gedragen door een vrouwefi- guur met afgewend gelaat, terwijl het nieuwe wapen door een figuur, en facé, wordt gehouden- In het eerste stel ramen is de lelie, in het tweede de eikel, in het derde de kastanje, in het vierde de roos aangebracht Het is een verblijdend teeken, dat het Nederlandsche kunstambacht zich ook ook wat het glasschilderen betreft, krachtig begint te ontwikke len, zoo bezitten wij thans in ons land te Delft, Amsterdam en 's-Gra- venhage verschillende werkplaatsen, die op dit gebied zeer goed werk leveren en wij kunnen op deze ten toonstelling waarnemen, dat ook Haarlem niet achter blijft. De po gen door den heer Sabelis in het werk gesteld verdienen alleszins waardeering en wij hopen, dat zij door ruime bestellingen in de gele genheid zal worden gesteld deze tak van liet kunstambacht, welke in de 17e en 18© eeuw in ons land zoo zeer in bloei stond, te bevorderen. Zondag is de toegang kosteloos. Maandag 10 Augustus is het Mu seum van Kunstnijverheid gesloten. Het jacht „AigIon". Het Fransche stoomjacht „Aiglon", ko mende van hier, ligt thans te Am sterdam aan den Jachtsteiger. Het vaartuig is groot 84 tons en heeft 6 man equipage. De eigenaar, de heer M. Lange, is met 3 familieleden aa-n boord. Het scheepje voert de vlag der Yaehtclub de France. Haar been gebroken. Donderdagmiddag zou een juffrouw, woonachtig te Amsterdam, haar zoon die hier op de kermis als pia nist op de kermis werkzaam is, een bezoek brengen. Na per spoor aan gekomen te zijn had zij het ongeluk in het nieuwe stationsgebouw van de steenen trap te vallen en haar been te breken. Per rijtuig weird zij daarop naar een kennis in de Lange Annastraat gebracht, alwaar haax been verbonden is. Na haar zoon nog even gezien te hebben, is zij per rijtuig naar haar woning te Am sterdam vervoerd. In brand. Donderdagmiddag kwam een meisje in een sigarenwinkel in de Keizerstraat, en vroeg de juf frouw een bankbiljet te wisselen. Ter wijl de juffrouw in de kamer bezig was het biljet te wisselen hoort zij het meisje eensklaps roepen: „Ik sta in brand!" wat werkelijk het geval bleek te zijn. Door ijlings toegeschoten hulp kon de vlam spoedig gebluscht wor den en kwam zij er met eenige lichte brandwonden af. Een goede maatregel. Men is thans begonnen om de Kazernesloot aan den Schoterweg af te zetten met prikkeldraad, zoodat het gevaar voor kinderen om daarin te vallen wat her haaldelijk voorkwam, is geweken. Een stuk hardsteen door de spiegelruit. Gisternacht ongeveer drie uur werd men in de Anegang opgeschrikt door een hevigen slag, en bleek bij onderzoek dat een stuk hard steen door een groot spiegelruit van den manufacturenwinkel van den heer Holt geworpen was. Het stuk hard steen vond men in de uitstalkast. De dader is vermoedelijk bekend. Ba.den. In het Douchebadhuis aan den Koudenhom zijn in den af- geloopen week 860 ien in dat aan het Leidsche Plein 503 baden genomen. Vergunning drankwet. Bij 't Gemeentebestuur is ingekomen een verzoekschrift van W. J. Dieben om vergunning, tot het verkoopen van sterken drank in het klein voor ge bruik ter plaatse van verkoop in de gelagkamer van het perceel aan de Groote Houtstraat No. 183. Kennisgeving. De Burgemeester van Haarlem bericht,' dat de op den 5en Augustus j.l. executoir verklaarde kohier en Nos. 1 en 2 op de Bedrijfs belasting dezer Gemeente, dienst 1908/1909, den ontvanger der directe belastingen zijn ter hand gesteld. Schietoefeningen. Onder „Zand- voort" kan men lezen, dat het 10e Reg. Inf. op 11 Augustus a. s. strand- schietoefeningen zal houden. AGENDA voor Zondag, 9 Augustus. Gebouw St. Bavo. R. K. Volks bond. N.m. 6 u. Oud-Zouaven. Spaarne (Kouden horn. v/m 10.30. Watertochtjes per Volharding VII naar Zaandam. Terug n/m 4 u. Bioscope Theater. (Gr. Markt, naast De Kroon.) Dagel. voorstellingen levende fotografieën van 's middags 12 uur af. Alberts Frères (Gr. Markt, te gen over Smedestraat). Avondvoorstel lingen 671/2, 8—91/2, 91/2—H u. Soc. Vereeniging, n/m. 8 u. Soirée Grand spectacle concert varié directie Henri ter Hall. n/m 9l/2 u. Succes revue „Doe er een deksel op." Café (Staal, Gen. Cronjéstr. 133). Karakterkomiek A. M. Vrugt. In de Hout, n.m. half 3. Haarl. Muziekkorps, Matinee. Programma: 1. Mit Schwert und Lance Marsch, Starke. 2. Ouverture, Weber. 3. Ninette Walzer a. d. Operette Berliner Luft, Lincke. 4. Fantaisie de l'Opéra Martha, Flotow. 5. Ouverture Giralda, Adam. 6. La Princesse au Sabat Ballet, Ganne. 7. Fackeltanz, Meijerbeer. Buitensociëteit „Trou moet BI ij eken", n.m. 8 u. Concert Haarl. Muziekkorps. Programma: 1. „Der schneidigeMarine-Lieutenant", marsch, Kloss; 2. Ouverture „Zeuberflö- te", Mczart; 3. Zwei Ungarische Tanze, Brahms4. „Gitana", valse espagnole, Fontenelle; 5. Grosse Fantasie aus der Oper „Der fiiegende Hollande", Wagner; 6. Ouverture „Zampa" Hérold. 7. Ballet „Coppélia" Délibes. 8. a. Ave Maria" Gounod, b. Marche Turque, Guiliaume. 9. Kaiserparade, Eilenberg. Introduction, Anmarscli der Truppen. a. Die artillerie, b. Trommler und Bfeifer. c. Die infan terie. d. Die Ankunft des Kaisers, c. Parade-Marsch. f. Delilir-Marsch. g! Para- de-Marsch, Cavallerie, Infanterie, h. Finale. voor Maandag, 10 Augustus. Gebouw St Bavo. R.K.Volks bond. n.m. half 9 Ondersteunings fonds. Aanöesredmgen, SCHOTEN, 8 Aug. Hedenmorgen 11 u. is door B. en W. ten Stadhuize andermaal aanbesteed„het verbouwen van het oude Raadhuis." Ingeschreven werd als volgt: J. Veen f480; M. Alders, Haarlem f369; Jac. H. v. Wateringen f518; J. J. Derr, Haarlem f 413; C. Turken burg, Schoten f395; N. Collentz A. E. v. d: Heiden f359,50; J. J. Koning, alhier, f428E. J. de Gier 470. Van Z. H. Paus Pius. X Een buitengewone mededeeling is te Amsterdam ontvangen bij den H. Eerw. pater Provinciaal derE.E. P.P. Redemptoristen, Lohmeijer. Op den 21en Januari 1.1. was de H.Eerw. pater Lohmeijer in particu liere audiëntie bij Z. H. en deelde hij Z. H. mede, dat dit jaar de jaarlijk- sche processie naar O. L. Vrouw in het Zand zou geschieden ter intentie van 's Pausen gouden Priesterfeest. De vorige week werd aan Z. H. weder mededeeling gedaan, dat Zater dag 8 Augustus de bedevaart uit Amsterdam zou vertrekken en dat daaraan door de vele deputaties, die hieraan zouden deelnemen, een buiten gewoon karakter werd gegeven. Z. H. Pius X is zoo ingenomen ge weest met deze bedevaart, dat Hij aan alle deelnemers een vollen aflaat heeft geschonken en aan pater Lohmeijer heeft doen weten, dat Z. H. Zondag de H. Mis zal opdragen voor al de deelnemers aan deze bedevaart. Dit is zeker een buitengewoon groote gunst die Z. H. hier betoont. Spoor-, mijn- en andere opbrengsten. Tweede Noord-Hollandsche Tram weg. Juli 1908 f 29,400 tegen f31,300. Sedert 1 Jan. f101,600 tegen f164,600. No. 32 van St. Bavo houdt in:l Prins Orkan. 2. 'n Jolige vent. 3. Een Hollandsch Kunstwerk in Nederland geeërd (met 1.1. 3., 4. Priester jubelis (met portr.) 5. Topsy. 6 De lokken van Panerazia. 7. Als de Kersenboom bloeit. 8. Kalender. Een Zeldzaamheid. Da firma, C. M. [Witte, bierbrou wers to Alkmaar, kochten reeds gis teren een partij gerst „che vel lier", welke in de Anna. Paulownapolder is geteeld en het buitengewone ge wicht van 150 K.G. per H.L. heeft. De gerst wordt in amdere jaren niet vóór September op de markt ge bracht en is aeldein zoo zwaar. Rechtszaken. VAN ELDERS. Nagemaakte bankbiljetten. Tegen twee winkeliers te Leeuwar den was proces-verbaal opgemaakt wegens in hun winkel ter verspreiding in voorraad hebben van reclame bil jetten in een vorm die ze op bank papier deed gelijken. Ze hadden tevens dezelfde grootte en nagenoeg dezelfde kleur, en bovendien kwam aan de vóórzijde dezelfde, zinnebeeldige voor stelling voor als op de Nederl. bank biljetten van f10. l)e kantonrechter van Leeuwarden, bij wien de zaken ter vervolging wa ren aangebracht, overwoog, dat het feit, dat de reclamebilietten aan de achterzijde wit waren, niet wegneemt, dat ze in het algemeen waren in een vorm, die ze op bankbiljetten doet gelijken, wat te meer kiemt, omdat bankbiljetten gewoonlijk in betaling worden gegeven terwijl de keerzijde niet zichtbaar is, en ook wel worden opgevouwen, zoodat de bedoelde re clamebiljetten zeer geschikt zijn, om onder deze omstandigheden er arge- looze personen mede te verschalken. Op grond van de bekende bepalin gen van het Wetb. van Strafrecht zijn beide winkelier voor genoemd feit ieder veroordeeld tot een geldboete van f10, subs. 2 dagen hechtenis. Faillissementen. Failliet verklaard: 81 Juli, K. Hekman, koopman te 's Gra venhage. 3 Aug. J. Kurten, schilder te Amster dam. 5 Aug. M. Huygen s, eandidaat-notaris H. J. Bosman, eommissionnair in effecten, en H. Cornells Jr., meubelmaker, allen te Amsterdam. L. P. Dordregter, behanger en stof feerder te Amsterdam. H. J. Degens, fruithandelaar Am sterdam. A. J. Slingerland, kapper en win kelier in parfumerieën te Rotterdam. Steenkolen- en Grinthandelmaat- schappij te Utrecht. Geëindigd: door het verblindend worden der eenige uitdoelingelijsr, het faillissement M. T. Bronkhorst, diamant bewerker te Amsterdam, en het faillisse ment van H. W. van Woerkijm, vroeger caféhouder te 's Gravenhage. Opgeheven: hea faillissement van A. Burggraaf, kruideniersbediende te Amsterdam, wegens gebrek aan actief; het faillissement van J. A. Loory, te 's Gravenhagehet faillissement van J. Bankert, koopman te Alkmaar. Failliet verklaard: 31 Juli A. Goed hart, winkelier te 's-Gravenhage. 1 Aug. L. H. Verheyde, koffiehuishou der, Maastricht. 4 Aug. Gerrit Klip, koopman in kolo niale waren, te Alblasserdam. G. J. Jorissen, caféhouder, te 's-Her- togenbosch. Geïndigd: door het verbindend wor den der uitdeelingslijsten de faillissemen ten van L. H. Dieker, vroeger koopman en gehandeld hebbende onder firma Dicker-Stultjens te 's-Hertogenbosch en E. van den Rhoer, te Oosterbeek. Opgeheven het faillissement van J. de Klerk, laatstelijk wonende te 's-Gaven- hage, thans zonder bekende woonplaats. BINNENLAND- Meppel II. Men meldt ons Gisteren is een aanvang gemaakt niet het lichten van de stoomboot „Mep pel II" die in November vpn het vorige jaar met vrachtgoed uit Am sterdam geladen, tengevolge van den steenen dijk van het eiland Schok land liep. Bedevaart. Onze Amst. corr. meldt: Hedenmorgen vertrok ten 6.50spoor- tijd met een extra-trein de 28e bede vaart naar O. L. V. in 't Zand te Roermond, ter gelegenheid van het 50-jarig priesterfeest van Z. H. den Paus. Uitslaande brand te Amsterdam. Men seint ons uit Amsterdam Hedenmorgen te kwart voor 9 werd de brandweer gealameerd voor een uitslaande brand in perceel 5a Joden Houttuinen. De brand bleek op den zolder te woeden. De brandweer slaag de er in het vuur in een half uur tijds te bedwingen. De zolder en over kapping zijn geheel uitgebrand. Onge lukken kwamen in dit door 12 huis gezinnen bevolkte perceel gelukkig niet voor. De politie had veel moeite de talrijke nieuwsgierigen op een af stand te houden. Omtrent de ooizaak van den brand verkeert men in het onzekere. Vermoed wordt, dat lood gieters die gisteren op den zolder werkzaam waren een vonk hebben laten wegspatten, en dat deze den ge- heelen nacht gesmeuld heeft. De Kamerzetel voor Schater land. Onze Amsterdamsche corr. seint (Wij vernemen, dat de heer A. H. Gerhard, hoofd ©ener school te dezer stede, zich bereid heeft verklaard een candidatuur voor het district Schoterland te aanvaarden. Dit in verband met het feit dat de verschil lende afdeelingen der S. D. A. P. in het district hem vermoedelijk de candidatuur zullen aanbieden, kan de heer Gerhard als de sociaal-de mocratische candidaat beschouwd worden. Gronden aan de overzijde van het IJ. Men meldt ons uit Amsterdam: De pachters van grond aan de overzijde van het IJ, maken naar men ons mededeelt een aardig jaar. Zooals men weet is de pachtprijs daar zeer laag. De stad Amsterdam stelt zich al met zeer weinig te vreden, daar aan deze gronden ook minder aangenaam risico, ais o.a. het onderwaberloopen verbonden zijn. Gelukkig ondervonden de pach ters daar in den laatsten tijd geen last van en wordt er de lage pacht som in aanmerking genomen, dan ook een aardige winst gemaakt. Zoo noemde men ons een landman die dit jaar weer verscheidene bunders grond, men spreekt van 160 van de stad in gebruik heeft. Da gelijks wordt reeds kool- en mos terdzaad gedorscht, voorts worden nog erwten, haver en bieten ver bouwd. BUITENLAND, Rudini. f ROME, 7 Aug. De oud-minister, markies Di Rudini is hedennacht overleden. Antonio Starraba, markies Di Rudini, werd 1839 te Palermo geboren uit een Sicfiiaansch oud-adeilijk geslacht. In 1866 bekleedde hij in zijn geboorte stad het ambt van burgemeester, toen daar een opstand tegen de Italiaansche regeering uitbrak, verwekt doorcleri- calen en aanhangers der Bourbons. Nadat hij dien opstand met moed en koelbloedigheid had onderdrukt werd hij tot prefect van Palermo en in 1868 tot prefect van Napels benoemd. In October 1869 trad hij in 't kabinet- Menaqrea op als minister van Binnen- laDdsche zaken. Hij moest echter een paar weken later aftreden, daar het parlement tegen hem was. In de Kamer behoorde hij tot de rechterzijde, doch hij verklaarde zich in 1890 voor de staatkunde van Crispi' Een jaar later stelde hij in de nieuwgekozen Kamer aan dezen staatsman voor waarden voor zijn steun, die Crispi weigerde te aanvaarden, tengevolge waarvan Di Rudini in Januari 1891 mede den van Crispi bewerkte. Aan hem werd toen de vorming van een nieuw ministerie opgedrageD, waarin hij zelf de portefeuille van buiten- landsche zaken nam. In dit ambt werkte hij mede tot hernieuwing van het Drievoudig Verbond. In 1893 tot aftreden gedwongen, ging hij t^gen Giolitti en Crispi, Toen laatstgenoemden tengevolge van het Abessynisch avontuur in 1896 viel, trad Di Rudini opnieuw als mi nister-president op. Twee jaren wist hij zich, door driemalen zijn ministerie te hervormen, aan de regeering te handhaven. In Juni 1998 moest hij echter aftreden, na de opstanden in de lente van dat jaar, toen bleek dat van hem geen krachtige hervormin gen waren te wachten. Daarmede was zijn ministrieële loopbaan geëindigd. Brazilië en Argentinië. LONDEN, 8 Augustus. (V.D.) De „Daily Mail" ontving ©en telegram uit Buenos-Ayros, waarin het heet dat de Regeering van Argentinië aan het Congres het voorstel zal doen ha,ar 7 millioen pond sterling to© te staan voor uitbreiding der vloot, als antwoord op de verklaring van Brazilië dat de door Engeland gebouwd wordende oorlogsschepen inderdaad dienen ter versterking van de Braziliaansche krijgsmacht ter zee. Praatjesmakers! Onze Londensche V.-D.-corresp. schrijft: Een brief van zekeren „Patriot'' aan de Standard verdient aan de ver getelheid ontrukt te worden. De man bespreekt daarin het niet denk beeldige, integendeel steeds wassen de „Duitsche gevaar" en weet mede te doelen dat .Duitschland aan Ne derland en België verklaard heeft, dat het wellicht noodzakelijk zal zijn, gedurende een oorlog het gebied van beide landen te benutten, doch dat na het einde van een oorlog tus schen Duitschland en Engeland toch niets geannexeerd zou worden. Van een Hollandsch© dame, een familielid van minister Heemskerk, vernam de „Patriot", dat Nederland: na het bezoek van Keizer JVilhelm vast besloten zou zijn, zich bij oor log, aan Duitschlands zijde- te scha ren 1 i Stel, wel Zou het waar zijd. LONDEN (VD) 8 Augustus. De Kopenhaagscbe correspondent van de „Daily Telegraph" meent zeker te weten dat het den wensch van keizer Wilhelm geweest is in de Oostzee met President Failières een samenkomst te hebben toen deze laatste uitReval terugkeerde en de keizer zich te Stock holm bevond. Doch de Fransche re geering, heeft, ondanks die samenkomst een zeer intiem karakter zou dragen, het verzoek hoffelijk van de hand ge wezen met het oog op de stemming in Parijs. Onlusten in Egypte, KAIRO (VD) 8 Augustus. Naar een trein welke van hier naar Alexandrië heeft men met steenen en andere voor werpen geworpen. Twee inzittende Eu: opeanen waaronder een Engelsche advocaat, werden gewond. Dat is ge durende de laatste paar dagen de derde overval welke op een trein in Egypte plaats had. De Grondwet in Mecklen burg. De „Berl. Volkszeitung" ver- haait het volgende, als de aanleiding tot de voorstellen voor de invoering van een Grondwet in Mecklenburg. Die voorstellen zouden slechts de be doeling hebben de macht der ridder schap te breken, en de aanleiding daartoe zou zijnde wensch van den groothertog naar een nieuwen salon wagen. Het verhaal van het blad luidt „Het is wellicht belachelijk, maar het is een feit dat een spoorwegwag- gon de aanleidende oorzaak is gewor den van een grooten ommekeer in Mecklenburg. In de herfstzitting van den Landdag in 1906 werd een voor stel ingediend namens den groothertog Friedrich Frans IV voor het aaukoo- pen van een prachtig ingerichten sa lonwagen, uit de landsmiddelen. De uit de stedelijke vertegenwoordigers samengestelde Landschap wilde dien post wel goedkeuren, maar de Rid derschap verzette zich er tegen. Zij verwierp het voorstel, wijl de groot hertog genoeg salonwageDS tot zijn beschikking had. Dit besluit werd door den groother tog als een beleediging opgevat, en hij liet onder de hand de Ridderschap weten, dat de verwerping gevolgen voor haar hebben zou. De herinnering aan vroegere besluiten van de Ridder schap kwam daarbij te hulp: aau de heerschappij dier kaste over de kroon en over het land moest een einde worden gemaakt. De kroon moeRt van het toezicht der autocratische land jonkers worden bevrijd." Se non vero... zou men kunnen zeggen, is het een aardig bedenksel; maar zoo het wel waar is, dan zou de wereldgeschiedenis de ervaring rijker geworden zijn, hoe een salon wagen leiden kan tot wijziging in de politieke opvattingen van een groothertog en en tot staatkundigen vooruitgang in het in politiek opzicht meest achter lijke land van het Duitsche rijk. Het Anglicanism© in t gedrang, De „Church of England", het ang- likaansche kerkgenootschap, heeft zich, zooals men weet, sterk verzet tegen het wetsontwerp, waarbij den weduw naar vergund wordt de zuster zijner vrouw te huwen. Dat verzet was te verklaren. Öe anglicaansche kerk heeft altijd leer stellig vastgehouden, dat zulk een echtverbintenis strijdig was met de Goddelijke Wet. Vandaar dat indertijd die zienswijze der Staatskerk als grondslag genomen werd voor een verbod in het burger lijk recht. Heur verzet mocht niet baten. In Augustus van het vorig jaar werd de „Deceased Wife's Sister Marriage Act" van kracht. Enkele Anglikanen hebben van de hun hierbij verleende bevoegdheid ge bruik gemaakt en zijn burgerlijk met de zuster hunner overleden vrouw gehuwd. Zal de anglicaansche kerk die hu welijken erkennen? Voor de roomsche Kerk, is gezegd, biedt de kwestie geen moeilijkheid. Ze gelooft, dat de Paus, als Stedehouder van Christus, vau het goddelijk gebod dispenseeren kan. (De Aartsbisschop van Canterbury in het Hoogerhuis, Juni 1894). Men ziet, hoe weinig zelfs in de hoogste anglikaansche kringen de ka tholieke leer gekend wordt. De Paus kan alleen dispenseeren van kerkelijke wetten. En juist omdat het verbod van huwen met de schoon zuster géén deel uitmaakt van de Goddelijke wet, kan de Paus om ernstige reden er dispensatie van ver- leenen. Zoo leert echter de anglikaansche Kerk niet. Zij ziet in dat verbod eene bepaling der goddelijke wet. En nu komt ze in deze groote moeilijkheid Zal ze de nieuwe landswet, waarbij het huwen met de schoonzuster ver oorloofd wordt, erkennen of niet? Neen? Dan komt ze in eenscheeve verhouding. Zelve van Staatswege opgericht en gevestigd, (zelfs haar gebedenboek is bij parlements-akta vastgesteld), verloochent ze dan haren oorsprong; en ook haar wezen, door- dieD een Staatskerk niet vijandig tegenover een Staatswet kan blijven staan. Ja? Dan erkent ze, dat hei Parle ment dispenseeren kan in eene vol gens haar Goddelijke wee, en dat dus de macht van het Parlement boven die van God gaat. De kwestie is pijnlijk voor het anglikanisme. Ze is nu in behandeling voor de kerkelijke rechtbank van Canterbury. En de rechter, „the Dean of tüe Arches", heeft zijn oordeel uitgesteld...- Een miraculeuze genezing te Lourdes. Door Mgr. Dubou/g, bisschop van Rennes, is na een streng onderzoek miraculeus verklaard de genezing van longtering, door pater Saivator de Ruelle, capucijn, den 25en Juni 1900 in de piscine te Lourdes verkregen. Deze pater was door drie geneesheeren ongeneeslijk verklaard. Toen hij zich tegen den raad der medici in naar Lourdes begaf, was zijn ziekte in het laatste stadium getreden, dat den dood vooraf gaat. Hij hoestte ver schrikkelijk, gaf onophoudelijk uit werpselen op, was geheel samenge- schrompeld en kon geen voedsel meer binnenhouden. Uit de piscine stond hij genezen op. Alle teekenen der ziekte waren plot seling verdwenen, de gezonde eetlust was teruggekeerd en de geneesheeren verklaarden zijn longen vrij van alle tuberculose aandoening. Nog steeds geniet pater Saivator een uitstekende gezondheid. Daar het ziekteverloop door de be handelende geneesheeren zorgvuldig was bijgehouden, kon dr. Boissarie terecht verklaren, dat dit genezingsge- val een der best gedocumenteerde is, welke te Lourdes zijn voorgekomen. De hond van Koning Georg. De koning van Griekenland verloor dezer dagen zijn meest geliefkoosden hond. die op een vrij zonderlinge ma nier in zijn bezit was gekomen. Het gebeurde eenige jaren geleden tijdens de manoeuvres, dat, terwijl de koning aan het hoofd van den gene- ralen staf een revue hield over de troepen, een hond, dien niemand kende, aan de voeten van den koning ging liggen. Al de pogingen om hem weg te jagen hadden niet het minste succes, en hij bleef daar in dezelfde houding liggen tot het einde der revue. Toen de koning weer naar zijn rij tuig terug ging, liep de hond voor hem u t en sprmg het eerst er in. Tevergeefs trachtte men ook hier hem er uit te jagen. Rustig reed hij met den koning mee naar het paleis. Daar aangekomen liep hij kwispeltaartend tusschen de hoogwaardigheidsbekle ders in de trappen op; blaffend en met schitterende oogen deed hij zijn intrede in 't paleis. Z. M., tamelijk bijgeloovig, zag in dit gedrag van den hood een onbetwistbaar bewijs van getrouwheid en nam hem daarom tot zich. Sedert dat tijdstip sliep de hond in de koninklijke vertrekken, die hij niet meer verliet; door niemand an ders, dan door den koning, wilde hij geliefkoosd worden. Burgerlijke Stand. Bevallen: 7 Aug, S. v. Geldere- Frijda z. Overleden: 6 Aug. A. Lindeman- v. Waalwijk 59 j. Parkstraat. 7 Aug. M. J. v. Tongeren 56 j. Kam perlaan. J. 10 j. z. v. N. v. d. Veldt Brouwersvaart. 8 Aug. W. H. 5 m. z. v. H. H. Koelemij Zomer-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 3