Sociale Berichten. Uit den Omtrek, öntsiag 'te nètnen. Dat wil zeggen 6 bestuursleden, er waren 5 vacatures en de 4 in de vorige vergadering ge kozen bestuursleden. Als reden van dat ontslag gaf de voorzitter op dat bet heengaand bestuur zich niet kon vereenigen met de meer democratische deeën die den laatsten tijd in de iesvereeniging tot uiting kwamen. Daarna sloot de voorzitter de zeer druk bezochte vergadering. Alzoo bestond het bestuur nu uit 4 leden die de vergadering wilden voortzetten. Daar echter de vergade ring gehouden werd in den Kath. Kring, kon deze zonder de toestem ming van den president van dezen Kring niet plaats hebben. De presi dent van den Kath. Kring dr. Corstens, verbood het houden eener vergadering. De vergadering ging in groote opge wondenheid niteen. "Van Winschoten begint.... de verwarring. Door een 6 tal leden van den raad te Winschoten is bij den burgemeester een buitengewone vergadering van den raad aangevraagd, teneinde in die zitting te bespreken, of het wel wen- schelijk is, dat met het nieuwe school jaar na de vacantie de Kolle- wijnsche spelling op alle scholen wordt ingevoerd. Ook met den nieuwen cursus op gym nasium zal dit jaar de nieuw spelling worden onderwezen. De Brand op de Amstelland." De directie van den „Koninklijken Hollandschen Lloyd" heeft het vol gende telegram uit Buenos-Aires ont vangen „Captain Edwards van het ss. „Imogen", 6 Augustus van New-York te Montevideo aangekomen, rappor teert het 8.s. ,Amstelland" gepasseerd te zijn den 31en Juli op 21.46 graden Z.B. en 40.0 graden W.L. Het s.s. „Amstelland" had brand aan boord, die gebluscht werd, terwijl het s.s. „Imogen" in de nabijheid bleef. De kapitein van het,s.s. „Amstelland" verklaart, dat de brand onstaan is in de lading, bestaande uit balen wol, waar het lijk gevonden is van een „stow-away". Eenigen der passagiers hebben een boot overboord gezet en zijn overboord in deze boot gesprongen. De boot is door een boot van het s.s. „Imogen" weder terug gebracht naar de „Amstelland", waar de passagiers weer aan boord gegaan zijn. De kapitein van de „Imogen" acht het niet onwaarschijnlijk, dat eenigen der overboord gesprongen passagiers ver dronken zijn. „Het 8.8. „Amstelland" vertrok 25 Juli van Montevideo en 30 Juli van Rio de Janeiro en heeft circa 330 3e klasse passagiers aan boord." [Aangezien het s.s. „Amstelland" de reis heeft voortgezet is het niet waarschijnlijk dat de schade belang rijk is en het bericht dat er ver scheidene menschen bij het ongeluk zijn omgekomen, zal wel zeer over dreven zijn. Het verlies zal zich zeker wel bepalen, indien er menschen- levens te betreuren zijn, tot een paar passagiers, die vermoedelijk verdron ken zijn door roekeloos over boord te springen.] Gemengde Berichten. De Non vlinder. In de „N.R. Ct." doet een inzender het volgend middel aan de hand om dengevrees- den nonvlinder algemeen bekend te maken: „De regeering late, in den vorm der bekende Verkade's-plaatjes, plaatjes drukken, waarop in kleuren nonvlin ders, rups en eieren zijn afgebeeld; ze verspreide die onder de school- leerlingen. „Ongeveer 25 jaar geleden is op dezelfde wijze de toenmaals zoo gevreesde coloradokever met goed gevolg bestreden". Het drama in deHaarlem- mer8traat. De dader van den moord in de Haarlemmerstraat, N. te Am sterdam, is nog steeds in hetBinnen- Gasthuis. Het bewustzijn is terugge keerd. De patiënt is echter nog steeds zeer zwak. Van een verhoor kan op advies van den geneesheer nog geen sprake zijn. Evenmin dus van een overbrenging naar het huis van be waring. Alleen eenige naaste familie leden werden bij N. voor een korte poos toegelaten. Het levensgevaar is beslist geweken. Alle reden is er, om te vermoeden dat hij spoedig geheel hersteld zal zijn. Victorie voor Holland. Men schrijft uit Zermatt, aan de „N. R. Crt." Een Hollandsch meisje, mejuffrouw B. van Nievelt, heeft voor enkele da gen, de Matterhorn bestegen en ook de zeer moeilijke afdaling aan de Italiaansche zijde volbracht. Dit is de eerste keer, dat de Matterhorn, door een, zoo jeugdige persoon beklom- men is. Een bezoek aan haar moe der. Heel Bocholtz, bij de Duitsche grenzen gelegen, was Donderdag te hoop geloopen, om de vrouw Ch. te zien, die in 1894 haren man vermoordde in vereenigiDg met eenen anderen persoon, C. genaamd, en deswege werd veroordeeld tot 20 jaren gevangenis straf. Met instemming van den Mini ster had zij dien dag, onder geleide van Rijkspolitie, hare doodzieke moe der mogen bezoeken. Denzelfden avond vertrok de vrouw weer naar de ge vangenis. Te veel van het goede. Er moeten plannen bestaanom 't eiland Urk te maken, tot een badplaats. De heer A. T. van Spanje, te Velp, heeft onderhandelingen aangeknoopt, over den aankoop van de oude pastorie op kot eiland, teneinde daar ter plaatse, met medewerking van verschillende personen. Door de omstandigheid, dat men zonder gevaar, een half uur ver in zee kan loopen, leent het eiland zich uitstekend tot badplaats, te ko men, tot oprichting van een badhotel. Weer ontsnapt. Een gevan gene te Tiel, zekere H. S., die eenige maanden geleden ontsnapt en daarna weder gearresteerd is, is gisteren op nieuw uit de gevangenis ontvlucht. Hij moest over een 8 M. hoogen muur klimmen. Een jongetje zoek. Sedert een viertal dagen wordt in de buurt van de Muidergracht te Amsterdam een jongetje van een jaar of vijf vermist. Dreggen in die gracht heeft niet gebaat. Thans is in de Muider gracht, achter het Panorama, de pet van het jongetje gevonden, waarop men weder begonnen is met dreggen. Tot nog toe echter zonder resultaat. Verdronken. Het 9-jarig zoon tje van den heer Van Emmerik, dat sedert eenige dagen vermist werd, blijkt bij het visschen aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam te zijn verdronken. Het lijkje is Vrijdagavond omstreeks zeven uur uit het water aan genoemde kade, tegenover het 's-Gravenhekje, opgehaald. Het was zwaar verminkt, daar het door de schroef van een passeerende sleepboot was gegrepen. Het werd naar bet Israëlietisch Maaterhuis aan het Waterlooplein vervoerd, waar het door de familie is herkend. De moeder zeeg bewusteloos neer, toen zij bij het lijkje werd gebracht. Te water en verdronken. Te Wildervank is de 22-jarige dochter van den arbeider G. Z., die behulp zaam zou zijn bij het inhalen van hooi, te water geraakt en verdronken. Twee menschen verdron ken. Twee jonge menschen, een jon gen van 11 jaar en een onderofficier zijn Zaterdag te Scheveningen bij het baden verdronken. In de buurt van het ververschingskanaal hadden zij zich zonder toezicht in zee begeven. De kleeren zijn gevonden, de lijken nog niet aangespoeld. Een lijk opgehaald. Uit de Kluitsche haven te Camerenis opge haald het lijk van mej. L., wonende aan „de Kluit" onder die gemeente. De ongelukkige werd sedert den vorigen dag door hare huisgenoten vermist. Na langdurige zoeken vond men de drenkelinge, De dood was reeds lang ingegaan. Een lijk gevonden. Vrijdag werd door jongens, die aan het visschen waren in de Maas bij Roermond, drijvende gevonden en aan den oever gehaald, 't lijk van den j.l. Dinsdag verdronken milicienhuzaar Leenders van het garnizoen aldaar. Het lijk is door de militaire overheid afgehaald en zal verder naar Bergeyk worden overgebracht, waar het met militaire eer wordt begraven. Brandstichting. Te Win schoten zijn gevankelijk binnenge bracht Freerk St. en zijn vrouw, Jaapj e H., verdacht van brandstichting in hunne woning te Wagenborgen. Zij wist het welGisteren, in het Czaar Peter-huisje te Zaandam: Meisje: Moe, wie was die Czaar Peter Moe ('n deftig gekleede, statige dame): Dat was 'n Spaansche bevel hebber, kind. Meisje: En waarom hebben ze dit huisje voor 'm gebouwd? Moe: Omdat-ie ons geholpen heeft tegen Alva(Tel.) Een hondenvriend. Hoe vernuftig het vaak reizigers kunnen aanleggen, om spoorwegvracht te ont duiken, bleek dezer dagen op den Vlissingen-Weenen Express. Een reizi ger, met een gewoon, groot, geel valies, zit in den trein. Conducteur conti óleert de plaatskaarten en verder gebeurt niets bijzonders. Dan komt echter ons conducteurtje terug door den corridor, langs bewust compartiment, en be merkt tot zijn niet geringe verbazing, dat de thans openstaande koffer van binnen geheel en al ingericht is voor hondenverblijfplaatsde reiziger is bezig zijn hond te streelen en hem allerlei lieve woordjes toetevoegen. Hij ziet vreemd op, als hij den conducteur gewaar wordt. Tegen den honden liefhebber werd proces-verbaal opge maakt. Het oor opgesmuld? W.en L., te Raalte, kregen twist, ze rolden over elkaar, met het gevolg, dat L. den ander een oor afbeet. Een derde, die de vechtenden wilden scheiden, werd nog in den vinger gebeten. Van het oor is niets teruggevonden. Tegen den bijter is proces-ver baal opgemaakt. Dolende kinderen. Vrijdag namiddag werd een ongeveer 2-jarig meisje in de Ferd. Bolstraat te Am- terdam aangetroffen, huilende om moesie. Ze kon noch haar adres, noch haar familienaam opgeven. Een mede lijdend voorbijganger bracht bet dolende kind naar het politiebureau in genoemde straat, waar het liefderijk in bewaring genomen werd. Drie andere kinderen van 2 tot 5 jaar dwaalden rond in de Govert Flinckstraat en werden opgemerkt, daar zij schreiend heen en^ weer liepen. Eenige vrouwen kwamen overeen, elk een kind te nemen totdat de moeder zou komen opdagen. Later bleek, dat deze den kost voor haar kroost moest verdienen, terwijl haar man elders vertoefde. Het bij de politie gedeponeerd meisje werd 's avonds door de in angst zittende moeder afgehaald. Een 5-jarig meisje, dat des morgens uit de ouderlijke woning in de Van der Helststraat zoek was, werd 's avonds in 't Weteringplantsoen ge vonden. Ondanks is 's Wereld's Icon. Ongeveer veertien dagen ge leden liet 'n Duitscher, die erg ziek was, zich in de Katholieke Ziekenverpleging te Amsterdam als eerste-klas patient inschrijven. Hij werd met veel zorg verpleegd, nacht en dag werd bij hem gewaakt, tot hij Woensdag door den dokter gerezen werd verklaard en in den tuin mocht wandelen. Maar uit den tuin is bij nu de-straat opgewandeld en niet meer terugge keerd. Z'n rekening heeft hij, bepaald in z'n blijdschap, vergeten. Do Staatsenquête voor den Middenstand. Binnenkort kan de- instelling der enquête van Staatswege naar de ver houdingen van den Middenstand in de Staatscommissie tegemoet wor gen gezien. Doz© enquête zal niet alleen mon deling geschieden, doch ook schrif telijke onderzoekingen zullen plaats vinden en voor bepaalde vakken mo- nographieën worden samengesteld, ten einde daarvan een goed beeld te verkrijgen. Voor het houden dezer enquête! zal een afzonderlijke enquête-com missie van 9 leden worden benoemd, waarvan 8 leden der Staatscommis sie voor den Middenstand, benevens een lid, dat niet tot deze commissie behoort, nd. dr. D. Bos, aan wien, behalve de leiding .der Noordelijke sub-commissie, de leiding der ge heel® enquête zal worden opgedra gen Het land zal in drie doelen wor den gesplitst, in ieder deel zal een sub-commissie van 3 leden het on derzoek houden, terwijl daarna de ze 3 sub-commissiën met het bureau der Staatscommissie de rapporten enz. zullen samenstellen. De leiding van het geheel zal, zoo als wij hierboven mededeelden, op gedragen worden aan het bekende Kamerlid dr D, Bos, terwijl prof. Anne Annema als algemeen secre taris zal optreden. De Noordelijke commissie bestaat uit de heeren dr. D. Bos (voorzitter), prof. Noordtzij en Lasseur; de Wes telijk© uit mr. Baron Van Wijnber gen (voorzitter), M. H. G. Th. Fie- deldy Dop en A- den Held Jr.; en de Zuidelijjke commissie uit dr. J. Nouwens (voorzitter), Jules Schalp- kens ©n A. Huson. De Z.E.Z.G. heer dr. J. Nouwens O. P. en de heer J. S. Meeuwsem, zullen in opdracht van de Staats commissie voor den Middenstand, te gen het eind van September a.s. in Oostenrijk een studiereis onderne men in zake het coöperatiewezen, en wel voornamelijk over de vol gende vormenInkoop-, verkoop-, productie- en credietcoöperatie. Da bedoeling moet zijn om het in ternationaal congres voor den Mid denstand, georganiseerd door het „International Instituut tot Studie van Middenstandsvraagstukken", hetwelk van 37 October e.k. te Weenen wordt gehouden, te bezoe ken en daarna het verdere onderzoek in Oostenrijk voort te zetten. Op dit internationaal congres zul len verschillende landen officieel vertegenwoordigd worden, ook d© Nederlandsche Éegeering zal zich daar doen vertegenwoordigen door de hoeren P. J. M. Aalberse te Lei den, J. S. Meuwsen en It. P. J. Tu- tein Nolthenius, beiden te Amster dam. Het programma van dit congres bevat de volgende vraagpunten le. De vakopleiding van den land bouwenden en industrieekn midden stand en het ter hunner beschikking stellen van werktuigen, welke hun con currcntie-vermogen kunnen ver meerderen. (Een tentoonstelling van nieuwere werktuigen wordt aan het congres verbonden.) 2e. Da organisatie en de werk zaamheid van coöperatieven' aan koop- en ver k oop-vereen igin gen, voornamelijk met het oog op leveran- tiën aan het leger. 3e. De organisatie van het land bouw-, industrieel- en handelscna- diet. 4e. Dei bescherming der regionale huisindustriën 5e.. Het woningvraagstuk van den middenstand. 6e. De Rijksverzekering tegen de gevolgen van invaliditeit en ouder dom van alle burgers. 7e. Het vraagstuk der bouw-am- baehtem ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen. Fam. Kalhorn, A'dam, Pension Zomer- zorg, 4 p.Kempff, idem idem 1 p.van Klaveren, Rott< rdam, idem 1 p.L. B. Bcoflap, Haarlem, villa Erica, 6 p.; A. Weber, Metz, Hotel d'Orange, 1 p.; Ba ron Bohlen, Munster, idem 1 p.; P. L. Hoffman, Coblens, Pension Vallo, 3 p.; A. Bierens de Haan, Haa lem.idemöp.; Mej. K. J. L. Junkers, Aken, Groot Kijk duin, 1 p.; Mej. A. Pap, Baam, idem 1 p.; Andreae, Kaiserlauten, Hotel Kur- b»us, 2 p.; Been, A'dam, idem 1 p.; Calisch, idem idem 2 p L. van Hum- buk, idem idem 1 p.G. Beeker, Hei- dersheim, Kostverloreestr. 4, 1 p.; C. van Staveren, K'ëam, Duinweg 3, 1 p.; Dr. Babeke, Berlijn, Pension Zee en Duin zicht, 2 p.; Dr. Schoo, A'dam, Kerkstr. 15, 4 p.; Mej. A. C. Groo'es, idem idem 1 p.; Mej. Vroom, idem Passage 23,1 p. Fam. Weckesec, Bloemendaal, Kerkstr. 9, 3 p.; Mej. van Praag, Leiden, idem 1 p.; H. Bruinsma, A'dam, villa Saluté, 9 p.J. Dijkstra, idem Hotel L'ocean, 8 p.; Mej. Scheffer, Dusaeldorf, Grand Ho tel, 1 p.; Mej. Roesener, idem idem lp.; Mej. Goldman, Berlijn, Hotel d'Orange, 1 p.; T. Neuman, Breslau, idem 1 p.; J. L van Mesdag, Hilversum, Hotel d'Orange, 1 p.: M Zogger, idem idem 1 p.Huizinger, Keulen, Groot B dhuis, 2 p.; Ederheimer, Frankfort, Grai d Ho tel, 4 p. Fam. Krull, Elberfeld, idem 4 p.; Bodeoheimer, Mannheim, idem 1 p.; Pfeiffer, Dusseldorf, idem 4 p.Fam Megen, Bonn, idem 5 p.; Dr. Strauss, Karlsruhe, idem 1 p.; Marbaoh, Weene idem 6 p.Sax, Gurich, idem 1 p.Ruhl, Herbstein, idem 1 p. Een liefdadigheidssoiree. Zaterdagavond werd in de concertzaal van Hotel Kurhaus een soirée gegeven door het Uberbrette Ensemble „Passe Partout" ten bate van de vereeniging tot bevordering van het tijdelijk ver blijf van kinderen in gezonde streken gevestigd te Amsterdam. De zaal was tamelijk goed bezet en de verschil lende voordrachten voldeden uitste kend, *Bezoek aan onze badplaats door schoolkinderen. In de af- geloopen week werd onze badplaats weer druk bezocht door schoolkinde ren. O. m. kwamen uit Haarlem 44 kinderen van het Doopsgezinde armen huis onder leiding van den heer H. Waar en nog drie anderen, uit Wijde Wormer kwamen onder leiding van het hoofd eener school aldaar, den heer Zandstra en het verder personeel dier school 96 leerlingen, en mej. Vallen- goedWeesman arriveerde met 48 leerlingen eener Zondagsschool uit Spaarndam. Er werd door allen zeer van het mooie strand genoten en in „Ons Huis" gebruikte men verver- schingen. ZAND VOORT. Badgasten. Aanwezig op 4 Aug. 1908 4362 pers. Bijgekomen tot 7 Aug.417 pers. 4779 pers. Vertrokken 191 Aanwezig op 7 Aug. 4588 pers. Badhuis voor minvermogenden 90 patiënten. Amsterdamsche Vac. Kol. 2de ploeg 60 kinderen. Haarlem^h Kinderhuis 2de ploeg 60 kinderen. H oogwater. Zondag 9 Augs. v.m. 11.58 n.m 12. Maandag 10 12.31 1.03 Dinsdag 11 1.31 1.56 Woensd. 12 2.20 2.44 Temperatuur v. h. water. Woensdag e Aug. 15i/2° R. Donderdag 6 Aug' 151/2° R. Vrijdag 7 Aug. 15i/2° R. EGMOND AAN ZEE. Vreeselijk ongluk. Een kind gedood. Zaterdagmorgen gebeurde hier een droevig ongeluk; eenige kin deren waren in de Voorstraat aan het spelen, toen de vrachtrijder Geel kwam aanrijden en een der kinderen een jongetje van 8 jaar, onder den wagen geraakte. Het arme kind was terstond dood. Het geheele dorp is onder den in druk van het gebeurde. Naar men ons meedeelde, heeft de vrachtrijder geen schuld. UITGEEST. Het begint al vroeg! Kwamen den jongsten winter tal van kleine diefstallen voor, waarbij vooral kip pen en konijnen als buit dienden, zonder dat het ooit mocht gelukken de daders te betrappen, dit jaar schijnt men de campagne al bijzonder vroeg in te zetten. Den afgeloopen nacht heeft men gemeend het den landman D. wat te moeten vergemakkelijken met het voederen zijner konijntjes, door de beestjes weg te nemen. Dat belooft dus wat tegen den winter tenzij er eindelijk eens wat meer ingrijpend politie-toezicht komt. Want dat wordt tijd! WIJK AAN ZEE. Strandfeesten. Door de perma nente feestcommissie uit de badgas ten, werd Zaterdag aan de kipderen van de dorpsschool, een strandfeest bereid, in tegenwoordigheid van een groote menigteuit de omliggende plaat sen. Te 10 uur begonnen de wedstrijden voor jongens, bestaande uit hardloo- pen, zakloopen, vergooien, hoogsprin gen, eDZ., opgeluisterd door muziek, en te 2 uur kregen de meisjes een beurt, om haar vaardigheid te toonen in houtjes-rapen, balloopen, boegspriet- loopen en dergelijke spelen. De winners ontvingen allen mooie prijzen, en togen vol blijdschap huis waarts. Later volgde een avondfeest, dat bestond in een lichtst oet, en een omgang door het dorp, van de kin deren der badgasten, met verlichte lampions, enz. VELSEN. De Raadsverkiezing. Door het gemeentebestuur zijn de datums voor de verkiezing van gemeenteraadsleden in de onderscheidene vacatures vast gesteld als volgtDinsdag 29 October 1908 candidaatstelling, Dinsdag 10 November 1908 stemming, Dinsdag 24 November 1908 herstemming. IJMUIDEN. Aanvoer. Door den EngeJschen stoomtrawler „Princese Louis Huil 837 zijn aangevoerd ongeveer 1200 kisten schol uit de Witte Zee. Prijs per kist van 30 K.G. f2.90 gemiddeld voor J. de Nobel. SCHOTEN. Het gouden Jubileum onzer Parochie. Onze Parochie vierde gisteren in allen luister het blijde feest van haar vijftigjarig bestaan. In verschillende berichten in ons blad heeft men kunnen zien, dat het aan een goede, degelijke voorbe reiding van dit feest niet heeft ont broken- Dat feestcomité en Eerwaarde Geestelijkheid krachtig hebben sar mengewerkt om het gouden paro- dhiefeest op luisterrijke wijze te vieren. Gisteren toch1 was het een halve eeuw geleden, dat M&r- Va.n .Vree z.g., Bisschop van Haarlem, de kerk plechtig consacreerde. Het spreekt vanzelf, dat dit bij uit stek kerkelijke feest ook geheel en al een kerkelijk karakter droeg. De dag van gisteren was dan ook een dag van aanbidding. Den ge- heelen dag lagen de parochianen! voor liet Allerheiligste neergeknield om Jezus Christus, daar tegenwoor dig, te huldigen en te danken, Die nu vijftig jaren lang te midden der Schotenaren in hunne parochiekerk heeft gewoond en den Katholieken van Schoten voortdurend op zicht bare wijze heeft gezegend, hen ver heugd in blijde dagen, en sterkte ge schonken in droefheid en lij den. Wat een vreugde voor een ieder gaf deze dag! tWat een reden om God te danken en te loven De ouderen, die de wijding dezer Kerk vóór 50 jaren hebben bijge woond en dus een halve eeuw lang God in den tempel hebben mo gen. dienen en loven, de jongeren, die hun eerste schreden in den dienst van God naar dit kerkgebouw heb ben gericht, daar zijn. gevormd en opgeleid in den dienst des Heeren, die er achtereenvolgens ontvingen de Sacramenten der levenden, het H. Doopsel, de Biecht, d© H. Commu nie, het H. Vormsel, het Huwelijk. O, hoe zijn de gedachten op dien jubeldag jaren en jaren terugge voerd en wat heeft men toen vi©el reden gevonden om God, den Gever van alle goed, te loven en te dan ken Te zeven uur in den morgen reeds werd het Allerheiligste uitgestald en te half acht werd de eerst© H. Mis aan God opgedragen. Onder deze H. Mis naderden haast alle paro chianen tot de H. Tafel. Wat. was dat een indrukwekkend oogemblik, een oogenblik, nimmer om te vergeten. Alle parochianen van Schoten vereen ig'd met hun God op dezen Jubileumdag Te tien uur, toen de rijk versierd© Parochiekerk stampvol was met ge- loovigen, droeg de Z©ere©rw. heer J. B. A. Diekman, Pastoor der Pa rochie een salemneele H. Mis van Dan zegging aan God op. Bij deze H. Mis fungeerden als Diaken en Subdiaken respectievelijk do Weleerw. heer D. J. E. Zurloba, kapelaan der Parochie van de H. Ca.thaxina te Amsterdam en de Hoog oerw. heer Pater Augustinus Breek, Prior en Pastoor van de parochie van O. L. Vr. Visitatie te Hooge- veen, die bediend wordt door de E.E. Paters Carmelieten. Beide assistenten zijn zonen der Parochie. De feestpredikatie werd gehouden door Pater Breek. Z.H E gaf een kort overzicht van het ontstaan der Parochie en schets te vervolgens het begin van haar bestaan. Spr. bracht een woord van warme hulde aan 't werk van den Zeereerw. heer Pastoor Schuurman z.g., dia deze Kerk heeft doen bouwen en eenmaal voltooid [de Parochie, waar van het nieuwe kerkgebouw het middelpunt vormde, met vaste hand en met wijs beleid heeft bestuurd tot vreugde en troost van alle Ka tholieken van Schoten. Bij deze za lige herinnering rolden bij vele pa- ehiaaen de tranen uit de oogen. Ook bracht de feestredenaar war me hulde aan wijlen Pastoor van Ivesteren, die tien jaren lang tot haar heil en geluk de parochie be stuurd had en bij [diens, heengaan een even ijverig .en werkzaam opvol ger weer vond in den Zeereerw. heer Pastoor Diekman, die thans nog met on vermoeiden ijver voortarbeidt om zijn parochie tot nog grooteren bloei te brongen. Dit getuigden zoo leven dig en sprekend de stichting eener R, K. School en de oprichting eener af deeling van den Ned. R. K Volksbond. De gewijde redenaar besloot zijn bezielend woord met (den wensch, da.t Gods zegen op deze Parochie zal blijven rusten en dat de Parochia nen van Schoten met onvermoeiden ijver hun God zullen blijven dienen. Des avonds te zeven uur besloot een plechtig Lof den plechtigen dag. Dit werd gecelebreerd door den Hoogeerw. heer A. A. Verbeek, De ken en Pastoor van Haarlem en bij gewoond door een groote priesteren- schaar uit de buurtparochies. Na het Lof volgde een plechtige Processie in den tuin, die door het bijzonder mooie weer en de goede regeling, waarvoor aan 't bestuur van den E. K Volksbond alle eer toekomt, schitterend slaagde. Nadat de processie in de Kerk was teruggekeerd werd de schoon© dag met een Te Deum Laudamus be sloten. Over de versiering der Kerk, die geheel herschapen was in ©en tempel van rozen en leliën, was men alge meen vol lof en aan het einde van dit verslag past dan ook een woord van bijzondere huid© aan den heer Chr. Wolf, die van de Feestcommis sie d© opdracht had gekregen voor de versiering der Kerk zorg t© dra gen- Het was ©en versiering, die volko men waardig was aan het grootsch© karakter van dit feest. SLOTEN. Personalia. Aan de school te Osdorp is tot onderwijzer benoemd L. Mus, reeds tijdelijk als zoodanig in betrekking. HALFWEG. Alweer bijna slachtoffers. De beruchte trambrug had Zater dagavond bijna weder offers geëischt. Omstreeks 10 uur kwamen eenige wielrijders van Haarlem aanrijden, en wilden, de tramrails volgende, over de brug rijden. Gelukken konden eenige voorbijgangers door luid te schreeuwen nog bijtijds waarschuwen. Hoeveel ongelukken zullen er nog moeten gebeuren, vóórdat de E. S. M. afdoende maatregelen neemt? LISSE. Hollandsch Bloembollen kweekers-Genootschap. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de afdeeling Lisse van het H. B. G. werd besloten om na de eerste droge veiling, die volgens het Regle ment der vereeniging zal worden ge houden, een voorstel tot reglements herziening aan de orde te stellen, en wel omtrent artikel 33, bepalende dat er 21/2 pCt. van de bruto opbrengst der veilingen aan het bestuur moet worden afgedragen tot dekking der kosten. Dat besluit werd genomen op verzoek van de heeren Baden en de Mooy Jz., die het èn voor de vereeni ging èn voor de directie practischer vonden om hiervoor een vast bedrag te bepalen. Daarna werden de heeren de MooyJz. en Baden benoemd als directeuren voor de in dit seizoen door de vereeniging te houden veilin gen van droge bloembollen en werd de eerste dezer veilingen vastgesteld op Donderdag 3 September a. s. St. Is id or us. Gisteren avond hield de bi oe mis t werk 1 ieden - vereeniging „St. Isidorus" een huis houdelijke vergadering. De Eerw, Adviseur was verhinderd. In zijn openingswoord deelde de Voorzitter mede dat het lid C. v. d. Aartweg dezen avond een lezing zal houden over het „Zwartsnot ia de Hyacintben". De Voorzitter juichte dit van harte toe. Wij moe ten trachten elkander op vakkundig gebied zooveel mogelijk voor te lichten, opdat wij door vereeniging goed© vakmannen vormen, waardoor wij onz© eigen positie kunnen ver beteren en daardoor ook in het be lang werken van de patroons. Na voorlezing der notulen waarin een klein© wijziging gebracht werd op voorstel van den heer P. van Bezu, kwam aan de orde: „Bespreking vakblald". D© Voorzitter maakte bekend dat het bestuur den heer W, Wijsman, als 2en Voorzitter van het Bloe mist- en Tuin! iedensecretari aat had, aangezocht dit punt nader uiteen te zetten. Hierna, hield 'd. heer v. id. Aartweg zijne interessante lezing over „Het Zwartsnot". Een welverdiend applaus viel hem! aan 't slot ten deel. Ben aangenaam, zoowel als nuttig debat volgde op deze interessante lezing tusschetn den Voorzitter en de heeren Bezu, Schrama en den spreker. Tie Voorzitter deelde mede» da.t hij door zijn tegen woordige positie bezwaar ziet om! bet voorzitterschap te kunnen blij ven waarnemen, wahrop hij echter door d© heeren. Bezu en Wijsman werd beantwoord als zijnde dit maar een denkbeeldig bezwaar, werd de vergadering onder dankzegging aan allen en in bet bijzonder aan den heer C. C. v. d Aartweg. voor zijn nuttige lezing, door den Voorzitter met gebed gesloten. Op heeterdaad betrapt. Gisterenmorgen otnder de Hoog mis werd alhier een rijwieldief op heeterdaad betrapt. Het is hier n.L gewoonte, dat de kerkbezoekers hun fiets plaatsen onder de veranda van de R. K. Jongensschool tegenover de Kerk. Gisterenmorgen' nu kwam er ie mand aanpeddelen, zette zijn fiete tegen het hek van de Zusterschool en ging een fiets uitzoeken onder genoemde veranda. Dit werd echter door den Zeereerw. heer Pastoor op gemerkt, die, direct den in de Kerk zijnden gemientveldwaehter K. ging waarschuwen en die juist kwam, toen d© dief het hek uitreed. Dief en rijwiel zijn reeds naar Haarlem getransporteerd. NO OBDWIJKERHOTJT. Personalia. Mej.E. W. M. Scholts is in den Haag geslaagd voor 't exa men Fransch 1. 0. HAARLEMMERMEER Bijtijds gered. Nabij Nieuw- Vennep geraakte een ruim driejarig meisje van V. al spelende te water, hetwelk door niemand werd opgemerkt. Het zou met het kind slecht afgeloo pen zijn, indien niet een wielrijder, de plaats passeerende, het ongeval zag, a an zijn rijwiel afstapte en het meisje van een wissen dood redde. Een aanrijding. Een wielrijder kwam op den Venneperweg in botsing met een rijtuig, waardoor van het rijwiel de voorvork brak en het voor wiel geheel in elkander werd gedrukt. Wie eigenlijk de schuldige was indezen, is moeilijk vast te stellen, daar er geen getuigen bij waren en beiden de schuld op elkander wierpen. Burentwist. Aan den Sloterweg kregen twee buurvrouwen twist met elkander, welke zoo hoog liep, dat zij elkander te lijf gingen. De een kreeg daarbij met een bezemstok een zoo- danigen klap op haar rechterarm, dat deze erg opgezwollen is en zij er niets mede kan doen. De ander on*ving als haar deel de noodige krabbels en schrammen. Een oogenblik later dronken zij samen weer koffie bij elkander en waren weer verzoend. Bedelaar. Het aantal van elders komende personen, dat alhier om nacht verblijf of tot bekoming van geld voor brood en koffie aanklopt, wordt er nier minder op. Ook komt liet gere geld voor, dat dergelijke bedelaarsty pen in ergerlijk beschonken toestand aan den weg worden aangetroffen, waarbij dan meestal een menigte kin deren met bewondering de handelingen van zoo'n dronkaard gadeslaat en diens slechte woorden aanhoort. Zoo ook gisteravond weer te Hoofddorp met een haveloos gekleed man, voor wien de hulp der politie werd ingeroepen. Een door hem uitgetrokken vest en een jeneverflesch hadden de kinderen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2