DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Kinderhuisvesf 2S-3S-33, Haarlem Van alles wat! Fiiui lletonT De Dochter van den Millionair. BUITENLAND. BINNENLAND. woensdag 12 auo, 1908. S31'3 Jaargang No. 6559 Bureaux van Redactie en Administratie: Interc. Telefoonnummer 1426. ui. Verspreide berichten. ■IME HMBLEKSCHE COURHiï ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlem fl.Só Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.88 Voor de overige plaatsen in Nederland franoo per post 1.8L Alaonderlijke nummers„0.05 PRIJS DER ADVERTENTLÉN: Van 1—6 regelsfO.60 (oontant)f 0.60 Elke regel meer0.10 Groote letters naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cent per advertentie contant. 1000 Alle betalende abonnés op dit blad zijn, volgens de bepalingen en onder de beperkingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor bedragen van GULDEN bij <n g™. ^g. N GULDEN bij f P* S"| GULDEN bij fl*6 fl GULDEN bij fl f| GULDEN blj lsvaaslange onge- #11111 GULDEN bij Z I hl! Terlies J IBIII J Lil v.rhes van sefeiktheid tot werkea. 400 overladen 300 GULDEN bij verlies van éen band of voet. 150 van oog. 100 GULDEN bij verlies van éen duim. 00 éen wijsvinger. 15 GULDEN bij raken van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. 5«— Onze bestrating. In een der sportbladen las ik dezer dagen een klacht van twee motorwiel- rijders, die in de Parklaan door een kuil in de bestrating hun knalpot en aog zoo iets van onder aan de mo torfiets hadden verloren. De stuk ken waren glad afgebroken. Ik ben eens gaan zien in de Parklaan en werkelijker zijn kuilen en hobbels, bulten en gaten, dat men er ver wonderd over staat. Maar toch is dit niets bijzonders in onze stadl Overal waar klinkers liggen, is de bestrating meer dan ergerlijk. Zie maar eens, om nu niet over min dere buurten te spreken, in het Florapark. Of op onze Singels, waar ge maar nemen wilt 1 Of in bet Kleverpark, waar het om zoo is zeggen één aaneenschakeling is van oneffenheden, zóo groot en diep dat het loopen op de bestrate midden wegen zelfs moeielijk valt; zie ook de drukbereden Kleverlaan, waar men de ergste, levensgevaar voor fietsers opleverende gaten en kuilen juist dezer dagen wat heeft bij ge kalefaterd. Neen, Haarlem's bestrating munt allesbehalve uit! En vooral de klinkerbestrating is ondeugdelijk. Ik zie hierin een niet gering te schatten argument voor hen, die aandringen op keibestra ting. Want den slechten toestand der klinker-straten schrijft men dan toch wel algemeen toe aan de on- mogenlijkheid om bij het drukke gerij en geros zulke straten goed te houden. Ik heb mij eens willen overtui gen, of dat juist is, en daartoe bij eenige officiëele personen elders mijn licht opgestoken. Immers: noch in Amsterdam, noch in Utrecht, noch in Arnhem, noch in den Haag, om nu eens de vier steden te noemen die ik met Haarlem wilde verge leken, en van waar ik inlichtingen heb ontvangen in geen der vier genoemde plaatsen is de bestrating zoo treurig slecht als bier. De inlichtingen die mij daarom trent zijn gegeven, komen ODgeveer op het volgende neer. Vooreerst kan men Haarlem niet vergelijken met iedere willekeurige stad. De omstandigheden moeten allen afzonderlijk worden gewogen, wantwij hebben gebouwd op een modderlaag, eigenlijk gezegd een dikke veenlaag, die zoo uiterst slap en papperig is, dat straat-des kundigen er hun haren bij zouden uittrekken. Op sommige punten van de stad, voornamelijk in het Westelijk en Noord-Westelijk ge deelte, moet dit dan ook meer dan erg wezen, en vandaar ook, dat er zooveel Haarlemmers in vochtige, liever gezegd: natte huizen wonen! Daarom gaat ook het stratenma- ken hier lang niet zoo gemakkelijk (Naar het Pransch.) 54) Vijf of zes jonge vrouwen, behoo- Fende tot de hoogste standen van Parijs, wanen haar uitgenoodigd den middag te Vallombreuse door te ko- men brengen. Het waren hare beste kostschoolvriendinnen, met wie zij een familiefeest wenschte te vieren. 'Het betrof de intieme viering van een huwelijksfeest. Dienzelfden morgen namelijk was, in de kerk van het naburige Groe- netnhof het huwelijk ingezegend van burggraaf Leopold de la Koelie f erny met mejonkvrouw gravin de Ville fort, de rijkste erfdochter uit iden' omtrek.; i.,.l als b.v. in Arnhem, waar de rulle zandgrond, die het vocht opslurpt en hard blijft, geen bijzondere moeie- lijkheden in de weg legt. We kunnen ook met het Haagje ons niet vergelijken, omdat een stuk van den Haag ('t nieuwe deel) op zandgrond is gebouwd, en in de binnenstad, het oude deel, bijna uitsluitend van keien, of hier en daar van asfalt, wordt gebruik ge maakt. Amsterdam biedt wat den grond be treft, punten van vergelijking. Doch daar is men er dadelijk op uitgeweest, alle drukke verkeerswegen met keien cf asfalt te bestraten. En de museumwijk, waar op ver schillende plaatsen klinkerbestra ting ligt, is al even hobbelig en slecht als de Haarlemsche Singels zijn. De conclusie van mijne zegslieden was dan ook algemeen, dat de be strating met klinkers, zooals die bier zoo druk wordt toegepast, bijDa zeker een slechte, vol kuilen zitten de straat zal geven. Alleen dan, wanneer bijzondere maatregelen waren genomen, noodig voor den slappen bodem (het leggen van een vaste onderlaag, het zeer diep inwateren, het uitgraven en opvullen met rivierzand, géén duin zand) alleen dan zou men tot betere resultaten komen. Maar dat kost zeer veel geld, veel meer dan een keibestrating. Mijn zegslieden keurden voorts zeer af de bestrating van den Wagen weg met de daar gebruikte porfier keien. Die keien houden zegt men mij veel metaal in, en vandaar dat ze luid klinken als er op geslagen of over gereden wordt. Weliswaar zijn de keien mooi van vorm en best om te leggen, doch ze voldoen beter op groote pleinen dan op drukke verkeerswegen. Een bevloering van den Wagen weg met klinkers vonden al mijne zegslieden een pure dwaasheid, die geen verstandig straatverzorger zal in het hoofd krijgen. Want bij zulk druk verkeer als daar is, zou de Wagenweg direct in desolaten toe stand ver keer en, vol kuilen en gaten komen, en om de twee jaar zeker geheel opnieuw bestraat moeten worden. Nog meer hebben mijn zeer wel willende berichtgevers mij over be strating in het algemeen medege deeld, dat ik hier, als niet ter zake dienende, kan achterwege laten. Het bovenstaande moge voldoende zijn om te laten zien, dat naar het oordeel van bevoegden, in Haarlem voor de keuze van verbeteringsma teriaal het volgende dilemma moet worden gesteld: ofwel keien op de drukke verkeerswegen, ofwel hooge onkosten van onderlaag en werk loon. Intussehen: een der door mij ondervraagde personen, die den toestand der Haarlemsche bestrating bij ondervinding kent, gaf als zijn meening te kennen, dat onze straten De godsdienstige plechtigheid was Zoo eenvoudig, en daardoor zoo aangrijpend mogelijk geweest. Al de boeren en boerinnen uit den omtrek waren uitgenoodigd geworden- Het spreekt wel van zelf, dat Cathe rine-, Marguerite en Bernard daartoe in de eerste plaats behoorden. Twee edellieden uit den omtrek waren Leopold's getuigen geweest. De oude graaf de la Kocheferny was niet een der minst originoela leden va;n Jiet gezelschap. Hij hield nog steeds bij hoog en laag vol, -dat zijn zoon met een Indische prinses trouwde en bleef nog altijd onder de bekoring van hare schitterende diamanten. De Villefort en Falamon waren de voornaamste personen van het feest. Mevrouw de Konoy nam van harta aan de vreugde ideel. Zij had. mede gewerkt tot bet huwelijk van haar goeden, edelen neef met iemand, die zij zeer lief had Aan de andere zijde .van ;V,ersail- zéér verwaarloosd eruit zien, en dat met name de Singels op onverant woordelijk slechte manier zijn onderhouden. Met hetzelfde geld, doch systematischer werkende, en geregeld naar een vast plan voort gaande, zou de bestrating over het algemeen véél verbeterd kunnen worden. Aldus deze deskundige. Ik geef zijn opinie, zooals hij ze uitsprak. Oppervlakkig oordeelend, zou ik zeggen: deze deskundige heeft groot gelijk! F. DUITSCHLAND. Keizer en Koning. De ontmoeting tusschen Keizer Wilhelm en Koning Edward heeft gisteren te Kronberg plaats gehad. Beide vorsten hebben de onthulling van een gedenkteeken voor landgra vin Elisabeth (de H. Elisabeth van Thüringen) bijgewoond: de keizer deed na het diner des avonds 11 uur den koning weer uitgeleide. De bijzonder heden over de ontmoeting worden op de Duitsche en Engelsche redactie- bureaux nog uitgesponnen: daarover dus morgen meer. OOSTENRIJK. Een Al-Servisch complot. Men maakt zich in het Oostenrijk zeer druk over de ontdekking van een zoogenaamd al-Servisch complot, dat naar men beweert ten doel had de provinciën in het Zuiden van Oosten- rijk-Hongarije los te scheuren en een Groot-Servië te vormen. De geheimen van het complot zouden vervat zijn in een vlugschrift, dat onlangs door een zekeren Nasties werd openbaar gemaakt. Volgens dit geschrift werd reeds in 1903, na de troonsbestijging van koning Peter, de beweging op touw gezet in de Zuidelijke provinciën van Oosten- rijk-Hongarije, om aan de dynastie der Habsburgers Kroatië, Slavonië, Istrië, Dalmatië, Bosnië en Herzego- wina te ontrukken. Het centrum der beweging was te Belgrado gevestigd. Een later bericht meldt nog: Uit Agram (Kroatië) komt de tijding, dat de zaak van het complot groote af metingen aanneemt. De Gymnastiek vereniging der Sokols te Agram, is op militaire wijze georganiseerd; zij had vertakkingen onder de Slavische bevolking van het Zuiden der Oosten- rijksch-Hongaarsche monarchie, en moest op het geschikte oogenblik een revolutionnaire strijdmacht vormen. AMERIKA. Actio tegen Haïti. De „New York Herald" verneemt uit Washington, dat het ministerie van oorlog daar plannen in gereedheid heeft voor een aanval in Haiti, tot herstel van de orde. Zoo noodig, zul len 5000 man aan den veldtocht mee doen. MAROKKO. Moelai Haf id verliest. De kans voor Moelai Hafid schijnt zoowaar geheel en al gekeerd te zijn. Hij verliest, en zooal» het meer gaat, is dat verlies oorzaak dat heel zijn krijgsmacht verloopt, en dat men hem alleen laat zitten. In begrijpelijk is dan ook wel het bericht, dat Moelai, die nog steeds te Fez vertoeft, woedend is over den alval zijner partijgangers, en over de weigering der stammen om hem be lasting te betalen. Hij leeft in voort durende vrees verraden te zullen worden. Zijn mehallah telt slechts een paar honderd man. De bevolking van Marakesj heeft besloten zich niet tegen Abdul-Azis te verzetten, wanneer deze er ten minste in slaagt de stad te bereiken, wat altijd nog te bezien staat. TURKIJE. Hoe langer hoe mooier. De Sultan zal waarschijnlijk eindi gen metook een Jong-Turk te worden Althans, hy gaat nw door dik en dun mee met de Jong-Turken: we lezen nu zelfs in een bericht uit Konstantinopel de opzienbarende mede- deeling, dat het Ottomansche comité der Jong-Turken den Sultan tot eere voorzitter heeft benoemd en dat de Sultan die benoeming aanvaard heeft Verder heeft Abdul Hamid het comité het nieuwe park aan den zoogenaamden witten toren in Saloniki ten geschenke gegeven. Dit zal wel moeten dienen ais ruimte om er een clublokaal op te richten. Men weet, dat het comité den Sultan eenige dagen geleden in zeer dringende be woordingen om een dergelijke ruimte verzocht had. Wijders heeft de Sultan twee leden van het comité twee uren lang in gehoor ontvangen Dat kan wat worden! Farman, de man van de vliegmachine, is bij Edi son geweest. De groote uitvinder heeft aan Farman de plannen laten zien voor een vliegmachine, die zich ook stilstaan de d.i. dus zonder eerst op deD grond een aanvangssnelheid te hebben verkre gen in de lucht zal kunnen verheffen. Volgens de bewering van Farman, zou het plan van Edison beter zijn dan dat 't welk was gevolgd bij 't bouwen van zijn, Tarmans, vliegmachine. De vliegkunstenaar en de uitvinder zijn nu samen aan het overleggen over het bouwen van een uitstekende nieuwe vlieg machine. Dat kan wel iets zeer goeds worden. Het oude liedje. De „Kölnische Volkszeitung" geeft een typeerend staaltje der opzettelijke oogensluiterij van degenen, die Lourdes blijven bestrijden om over Lourdes heen de Katholieke Kerk te treffen. De Monistenbond te Munchen gaat hevig tegen Lourdes te keer en draagt in een vlugschrift de Katholieken uit, de waarheid omtrent de genezingen te Lourdes te bewijzen. Nu bestaat erin Duitschland een „Deutsche Lourdesver- rein", die reeds sinds 1906 vierduizend mark beschikbaar stelt voor de bekosti ging der reis- en verblijfkosten van twee geneesheeren om in Lourdes een onpar tijdig onderzoek in te stellen. Eenige eisch is, dat de geneesheeren de Fransche taal machtig zijn. Niemand meldde echter zich tot nu toe aan, ook geen enkel on derteekenaar van de pamfletten van den Monistenbond, waaronder zich meer dan een medicus bevindt. Natuurlijk is 't het oude liedje: men liegt en lastert maar raak, doch de waar heid over Lourdes onderzoeken durft men niet aan. A la Jules Vernel Langs de gpoorweglijn tusschen Lissabon an Oporto is eergisteren tengevolge van de groote hitte en droogte, in de buurt van Algeira een boschbrand uitgebroken. Het vuur breidde zich met groote snelheid uit. Toen de brand zijn hoogtepunt bereikt had, reed de exprestrein van Lissabon, die in zeer snelle vaart om een dalbocht kwam aanstormen, midden in het in vlammen staande bosch. De machinist reed, daar het nutteloos zou zijn geweest, den trein tot staan te brengeD, met ra zende snelheid door de vlammen, die zich over verscheidene kilometers langs de fijn ten hemel verhieven. Van de passagiers, ten prooi aan een hevige opwinding, en wier waanzinnig geroep om hulp van de eene coupé tot de andere doordrong, is geen enkele on gekwetst gebleven. Velen hunner kregen vreeselijke brandwonden. De waggons waren door den gloed geheel gezengd, en eenige waren reeds begonnen te branden, toen de trein de onheilsplek achter zich had gelaten. Tal rijke gewonde reizigers zijn in het hospi taal van Oporto opgenomen 1 Hofberichten. H. M. de Koningin heeft den Iran- schen hoogleeraar in de rechtsgeleerd heid Louis Renault, lid van het per manente hof van arbitrage, gedele geerde bij de beide vredesconferentiën en die voor internationaal privaatrecht wien vroeger reeds het commandeurs kruis der orde van Oranje-Nassau was verleend, thans bevorderd tot groot kruis dier orde. Hofbericht. Naar wij vernemen, wordt Zaterdag 15 Augustus a.s. de prinses-weduwe Hendrik VII Reuss ten paleize het Loo verwacht. De kosten van het Analytisch Verslag. Naar de N. C. ter oore kwam, zal op de aanstaande begrooting van binnenlandsche zaken een post van bijna twee ton voorkomen tot aankoop van het Logegebouw op den FluWeelen Burgwal te 's-Gravenhage. Dit gebouw zou dan dienen voor de uitbreiding der Landsdrukkerij, noodig geworden door den dienst van het Analytisch ▼erslag de courant, gelijk men weet, die de Tweede Kamer in de 36 uren, welke verloopen 'tusschen het uitko men der dagbladverslagen van haar debatten en de ontvangst van de ofiicieele Handelingen, wenscht te doen verschijnen. Het gebouw der Landsdrukkerij is juist verbouwd en aanmerkelijk ver groot. De Gouverneur van Suriname. Blijkens een bij het departement van koloniën uit Paramaribo ontvan gen telegram heeft de gouverneur van Suviname, de heer mr. D. Fock, 10 dezer het bestuur aldaar aanvaard. (Stct.) Uit de Staats-Courant. Bij Kon. Besl. van 18 dezer is be noemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de onder-voorzitter van den raad van bestuur en procureur- generaal bij het hof van justitie in Suriname, mr. P. Hofstede Crull, destijds waarnemend Gouverneur van Suriname. Bij Kon. Besl. is de heer J. J. Bryner, handelsagent voor Nederland te Wladiwostok, benoemd tot concul der Nederlanden aldaar, met de stad Wladiwostok als ressort. Aan den heer Bryner kan in het Fransch, Duitsch en Engelsch geschre ven worden. Bij Kon. Besl. van 10 dezer is be noemd tot president van het gerechtshof te Leeuwarden mr. H. D. van Ketwich Verschuur, thans raadsheer in gemeld college. Bij Kon. Besl. van 30 Juli is benoemd tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Middelburg, A. Peter- meijer, leeraar aan de hoogere burger school en het gymnasium te Dordrecht Onze actie tegen Venezuela. Nog meer schepen. Naar wij vernemen, zullen ook de „Holland" en de „Utrecht" gereedl gemaakt worden, voor den dienst buitenslands. Beide oorlogsbodems zijn van. het kruiser-type, waartoe ook de „Gelderland", „Zeeland", „Friesland" en „Noord-Brabant" be- hooren. H M.'s „Holland" werd in 1985 op de Rijkswerf te water gelaten, waar de bodem thans in reparatie ligt na, een langdurig verblijf in Ocst-Indië, van waar het schip on geveer anderhalf jaar geleden terug keerde. De „Utrecht", liep op dezelfde werf van stapel en ligt op Let oogen blik te Nieuwediep. De bewapening bestaat voornamelijk uit 2 stukken van 15 c-M-, 6 van 12 c.M., 4 van 7.5 c.Mj. en 4 van 3.7 c.M., boven dien torpedo-lanaeerinrichtingen. De „Holland" en de „Utrecht" zijn zusterschepen van de „Friesland", die zeer vermoedelijk naar Venezu ela, gedirigeerd wordt en de „Gelder land" «die reeds in de JVestindische wateren verblijf houdt. Het vertrek van de Heemskerk Er was gisteren meer dan gewone belangstelling te Den Helder bij het vertrek van| het pantserschip „Heemskerck" naar de JVesttndische wateren. Honderden waren in de nabijheid vam het schip langs den bovendijk geschaard. Tegen 10 uur Ixgaf zich de söhout-bij -nacht Van den Bosch aan boord tot het houden van ie ge bruikelijke inspectie, en om etat-ma- jor en bemanning een behouden reis toe te wenschen. Kort daarna werd aan familiele den gelegenheid gegeven nog even aan boord .te komen, een laatstenl handdruk, een laatsten groet te wis selen met hun betrekkingen. Tegen 1 uur werd de sleepboot „Hercules" voorgespannen, elp. trok zij het machtige schip van zijn lig plaats naar het midden der haven. Statig zette het zich in beweging, in langzame vaart naar den mond. Doch aan die uiterste punt, altijd weer opnieuw het spannende mo ment bij het vertrek van een oorlogs schip duizenden menschen dicht op eengepakt, onder de tonen van het olkslied Jhet vaarwel toeroepend aan de vertrekkende .bemanning.; Het hoerah van die bemanning gaat als een echo de lucht in: het klinkt niet zoo juichend als bij de binnen komst, en ditmaal klonk he\ nog een tikje gedempter, als ware mew toch nog even onder den indruk van de komende dingen. Vlak voor de haven wordt los van de sleepboot gecommandeerd; de les en de onafzienbare bosschen, wel ke eertijds tot de kroondomein be hoorden, ligt een dal, doorsneden van helder riviertje. Falamon, had in het dal van Aul- na.y, voor zijn gezin eeln zeer mooie buitenplaats gekocht, waar men de zomermaanden doorbracht, op nau welijks een uur sporens van Parijs gelegen. Het woonhuis was tegen de hel lingen van een heuvel gebouwd, be schaduwd door een woud van beu ken en eeuwenoude eiken. Er be hoord© een moestuin, een boerderijtje een vijver en gehoon© boomgaar den bij. Hier had de waardige bankier Ro- saiinde aan de goede zorgen van zijne deugdzame, verstandige vrouw toevertrouwd. Zoodoende ontkwam; de schoone boetelinge aan de streng heid van een terecht vertoornd pleeg vader, die haar misschien wel wat al te hard gestraft hebben zou. Graaf de .Villefort toch had van niets minder gesproken dab Rosa lind© opsluiten in de gevangenis Saint-Lazare wegens medeplichtig heid aan diefstal van familiepapie ren, en deel uitmaken van een die venbende! Falamon was échter tusschenbeide gekomen. Hij had liet berouwheb bend meisje opgeëischt, in-'zijne hoe danigheid van voogd en verkregen, dat zij een straf ondergaan zou, wel ke hij zelf bepalen kon. Deze straf was zeer eenvoudig en volstrekt niet onheilzaam. Het gold hier de schuldige te straffen, voor haar buitensporige leefwijze, hare zelfzucht, hare dwaze ijdelheid, monsterachtige hartvoch tigheid, door haar een boete op' te leggen, welk© lijnrecht tegenover haar vroeger bestaan stond. Dei waardige bankier en de schat rijk© Indiër, graaf de Villefort, had den ee|n toevluchtsoord voor behoef- tigen en: zieken opgericht in een na burig dorp. Dit huis was door hen aan de goed© zorgen van eenige Lief dezusters .toevertrouwd. Nu stelde de bankier aan den heer de Villefort voor Rosalind© als verpleegster in deze inrichting' te plaatsen, in dier voege, dat zij onderworpen was aan d© regels van bet huis en hetzelfde werk als de anderen verrichten zou. •Haar werd het verplegen der zieken en het verrichten der huiselijke be zigheden opgedragenweigerde zij, dan werd zij weggezonden en dit stond voor de arme Rosalind© gelijk met gebrek lijden en sterven van wanhoop. Op deze wijze had de schoone boe telinge een toevluchtsoord gevonden in dit stille^ gastvrije huisop deze wijze kon zij, ver van eene omge ving, welke haar ten verderve ge voerd had, door een strenge, Godege- vallige leefwijze haar betreurens waardig verleden, goed maken, zon der dat zij zich in het oog van 'ie we reld behoefde te vernederen. ;Tot eer van Rosalinde moet ge zegd worden, dat zij zich in alles on derwierp. Zij nam het nederig kleed der liefdezusters aan, en verootmoe digde zich; zij verboni met zachte hand de pijnlijkste wonden en bracht troost aan menige bedroefde ziel.. Somtijds zag men haar, tegen het vallen van den avond, eenzaam langs den zoom van het woud wandelen» met droefgeestige bewondering de laatste stralen der ondergaande zon beschouwendde herders uit den om trek maakten elkander op haar op merkzaam en waagden bet niet, haar te naderen, als ware zij een bovenna tuurlijk wezen Deze lieden zeiden dan tot elkander: - „Daar is die schoone droefgeestige dame, die tot God is teruggekeerd» na een weelderig leven te Parijs ge leid te hebben EINDE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 1