Uit den Omtrek, Stadsnieuws. „Heemskerck" -wendt den steven en gaat verder op eigen kracht het Marsdiep in. Uit de kanonnen aan stuur- en bakboord valt bet saluut, de laatste groet aan het vaderland, aan familie en vrienden. Dat schot klinkt aan menige oude moeder, me nige jonge vrouw, daar op den zee dijk turend naar het vertrekkend schip, striemend in het gemoed.... Het saluut wordt beantwoordt door de kanonnen van het in de ha ven liggende wachtschip, dat als laatste sein aan den grooten mast heeft waaien: „Vaartwel, wij wen- 6chen u een voorspoedige reis". Do Amstelploeg gehuldigd. De ploeg der Amstelvier, die te Hamburg zoo schitterend heeft over wonnen, is gisterenmiddag op geest driftige wijze te Amsterdam ontvangen en gehuldigd. Naatje" in de bloemen. De bloemversiering op den Dam te Amsterdam is voltooid en voldoet uitstekend. Het magere, verwaarloosde Eendrachtsbeeld is er door geworden tot een, zoo al niet monumentaal, dan toch meer smaakvol millieu van dit oude stadscentrum, en bovendien heeft de verfraaiing dit voor dat de spelende landeren en lanterfanters er door naar elders verdreven zijn. Tandheelkundige hulp voor militairen. De heer Leo Mee. Son, tandarts te 's Hage, heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin hij- in over weging geeft waar het Rijk de hoofd en verdere officieren en mindere mili tairen 'in de gelegenheid stelt, zoo noodig voor rekeniDg van het Rijk, specialiteiten voor de verschillende organen te raadplegen het gebit, dat tot nu toe geheel onverzorgd blijft, voortaan ook tot de verzorgde organen te doen behooren, waar toch de mond holte juist het uitgangspunt is van verschillende ziekten der spijsverte ringsorganen, die op haar beurt weer tot anomalieën der constitutie kunnen leiden. De militaire geneeskundige dienst is (naar adressant bleek) van de nood zakelijkheid overtuigd, maar de groote financieele bezwaren werden als tegen werping aangevoerd. Adressant stelt zich nu voor waar de Nederl. officieren van gez. geen speciale studie van tandheelkunde doormaken drie tandartsen te be noemenrespectievelijk voor de gar nizoenen in N. en Z. Holland en Zee- noordelij k Gelderlan d,0 verijselDrente, Prieeland en Groningen (standplaats Utrecht) en in zuidelijk Gelderland, N.Brabant en Limburg (standplaats Arnhem), wier taak het zou zijn maan delijks de manschappen in die gar nizoenen te inspecteeren. De jaarlijksche uitgave zou vol gens berekening van adressant pl.m. f25.000 bedragen, een bedrag, dat de geheele natie ten goede komt im mers, de manschappen, later in de burgermaatschappij teruggekeerd, zul len de zorg voor het gebit leeren be schouwen als iets noodzakelijks en zullen die zorg in hun gezinnen over brengen. Wereldtentoonstelling 1813. De plannen om in 1913 een wereld tentoonstelling te organiseeren ter her denking onzer onafhankelijkheidsver klaring in 1813, gaan uit van den heer J. W. Pellemans, secretaris-ge neraal der kleine internationale ten toonstelling, die thans in het sport gebouw aan de Laan van Nieuw Oost- Indië te 's-Gravenhage gehouden wordt. Vast staat, dat de wereld-tentooDstel- ling zal worden gehouden, niet in Amsterdam, maar in den Haag. Reeds zijn de noodige fondsen bijeengebracht en van vele zijden is medewerking toegezegd, ook voor het beschikbaar krijgen der noodige ter reinen. Hiervoor heeft men het oog laten vallen op een complex aan de noordoostzijde der stad, bestaande uit Koekamp, Maliebaan en het door den gemeenteraad voor schouwburgbouw bestemde terrein. Binnenkort zullen de namen der leden van verschillende commissies worden gepubliceerd. Gemengde Berichten. Nog al meer uitgaansgele- gelegenheden! Het Rembrandt- plein te Amsterdam zal binnen eenige maanden een café-concert krijgen, waarvan de omvang alle bestaande daar ter stede overtreffen zal. Te be ginnen met 1 Januari zal het geheele complex gebouwen van de „Nieuwe Karseboom" tusschen het plein en de Paardenstraat geleidelijk onderhanden genomen worden door den architect Renierse, om er één groot gebouw van te maken. Op het gebouw komt een plat dak en op den hoek van het Rembrandtplein zal een toren met electrische klok verrijzen. Vogelmoord. Het uitroeien en vermoorden van onze mooie zeevogels gaat ongestoord zijn gang. Een lezer van de „N. R. Ct" vertelt, dat hij er de vorige week nog getuige van was. „Ditmaal waren het menschen van Wieringen, die eenige dagen op Vlie land doorbrachten en er honderden schoten, meest sterns (want die zijn niet beschermd door de wet), maar ook andere vogelsoorten zijn hun welkom. Als men er nu bij bedenkt, dat al die vogels hun jongen in het duin hebben, die dus ook omkomen, dan rijs' de vraag: hoelang zal het nog dureD, voordat de totale uitroeiing is geschied? De wijze van dooden gaat zeer gemakkelijk. Voor zoover ik zien kan gaat dat als volgt: De jagers gaan met een bootje bij een der zandbanken liggensoms hebben ze een hondje bij zich, waar de vogels op afkomen, die dan rustig worden weggeschoten. Ik zag dit evenwel niet; maar anders is het slechts de quaestie om'"één vogel te schieten of aan te schieten, zoodat hij in het water valt; de anderen zwermen daar steeds luid krijschend boven en het moorden gaat nu kalm door. Men verzekerde mij, dat dit jaar de vogels al belang rijk minder waren en dat juist het jagen erop in dezen tijd al zeer ver derfelijk was; ook worden er steeds op 't strand aangeschoten, doode vo gels gevonden. Met kisten vol zijn de vogels deze week van Vlieland gezon den; dan komt Terschelling aan de beurt, en zoo wordt alles afgejaagd en onze vogelwereld aldaar met een totale ondergang bedreigd. De bewoners van de eilanden zien het met leede oogen aan, maar er is niets aan te doen." Arme kin der enl Te Opheusden woonde een echtpaar, dat eenige jaren geleden naar Duitschland vertrok. Hun gezin vermeerderde en een vijf tal hadden ze, toen de kostwinner ziek werd en stierf. Het weinige huis raad werd ingepakt en daarmede kwam de weduwe terug en vestigde zich in hare geboorteplaats. Van gemeente wege werd gezorgd voor een woninkje en verder moest ze maar zien met haar kinderen, waarvan de oudste 12 jaar was, rond te komen. In het begin ging alles redelijk goed; moeder ging druk uit werken en ha ar kroost trachtte met bedelen ook wat te verzamelen. Nu echter is plotseling de moeder, die 's avonds te voren haar kachel en eenig ander huisraad te gelde gemaakt had, in gezelschap van eenDuitscher 's avonds met den trein van half twaalf in de richting van Duitschland ver trokken. En nu de kinderen? Dezen loopen hulpbehoevend rond en gaan dagelijks langs de huizen rond om het allernoodigste levensonderhoud bijeen te krijgen. Hun toestand is eenvoudig niet te beschrijven van wege vervuiling enz., want die ellende duurt al sedert eenige weken. Wel helpen de buren, ook behoeftige men schen, zooveel zij kunnen, doch hoe moet het gaan als het najaar en vooral als de winter aanbreekt? Er dient spoedig ingegrepen. Inbraak t e Amsterdam. Maan dagmiddag ongeveer 5 uur verliet mej. C. L. IJssenakker hare woning aan de Kinkerstraat te Amsterdam, om niet voor 8 uur weer thuis te komen. Van deze gelegenheid heeft een tot nog toe onbekend persoon gebruik gemaakt om zich door middel vaneen valschen sleutel te verschaffen tot de eerste verdieping en in de woning een onder zoek in te stellen. Ongelukkigerwijze had de bewoonster juist vergeten de sleutels als naar gewoonte, uit een in de achterkamer staand penantkasje te nemen, zoodat den dief zijn werk ten zeerste vergemakkelijkt werd. Zijn werk gold dan ook voornamelijk dit kasje. Ongeveer 20 gulden aan specie werd meegenomen. Een bankbiljet van 10 gulden, dat eveneens in het kastje, maar op een minder in het oog loopende plaats lag, schijnt de aan dacht van den dief niet getrokken te hebben, althans mej. IJsenacker vond het nog veilig en wel liggen op de plaats, waar zij het geborgen had. Overigens werd niets vermist. Grenstafereeltj©. Uit Dinx- perlo aan de „Geld.": Dezer dagen hadden we hier het volgende grenstafereeltj e. .Er zwierf hier een dronken vrouw uit Oldenzaal bedelend rond, welke om het mede lijden op te wekken wees op een harer voeteD, waaraan zij de vijf teenen miste. De politie had heel wat met haar te stellen. .Ze had nog eenige dagen gevangenis te goed en hield zich toen de politie verscheen op Pruisisch gebied achter de paaltjes schuil. Eenige straatbengels, die haar trouw achtervolgden, gaven haar een duw, zoodat ze op Hollandsch gebied verzeild raakte en onze politie haar in arrest kon brengen. Hollandsche straatjongens die Hol- landsche politie helpen't wel een zeldzaamheid I Arbeidsongeval. Gistermor gen viel de loodgietersknecht K., 17 jaar oud, uit den Haag, van het dak eener in aanbouw zijnde villa op Vliet en-burg te Voorburg. Doodelijk gewond werd hij opgenomen. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch de geneesheer kon sltchts den dood constateeren. a. do deelname voorzoover dit niet bestaat ook wordt openge steld voor de echtgenooten en kin deren van het personeel; b. dog-enen, die thans door bevor dering1 worden uitgesloten van deel name, des ver k i czen ie zullen kunnen blijven deelnemen; c. het spoorwegpersoneel dat eer vol wordt ontslagen zal kunnen blij ven deelnemen 4o. eene belooning voor nachtar beid (tusschen 10 uur n.m. en 6 uur v.m.) wordt gegeven van 50 pro cent van het bedrag voor gewonen dagarbedd. 5o. ten opzichte van de arbeidsl en rusttijden worde het personeel onderscheiden, in personeel dat a. voortdurend 'en onafgebroken in- spannenden arbeid moet verrichten; b. voortduremden arbeid moet ver richten; c. het overige personeel, met een maximum-arbeidstijd van re spectievelijk 8, 10 en 12 uur; terwijl voor het treinpersoneel de dienst tijd niet langer mag zijn dan 60 uren in 6 etmalenen op dagen, waarop een deel van het personeel een periodieken rustdag heeft, rl© diensttijd van de bedoelde catego rieën respectievelijk 1, 2 of 3 uren zullen mogen worden verlengd. Voorts worden verschillende bepa lingen verlangd omtrent de korte rusttijden en minstens 52 vrije dagen per kalenderjaar, waarvan minstens 14 naar eigen keuze als verlofdagen en de overige periodiek, terwijl in minstens 17 het geheele etmaal van don Zondag of daarmede gelijk te j stellen Christelijken feestdag wor- :de begrepen. 6o. mogelijk worde bij de ten iet doening van de nadeelige gevolgen van opgelegde straffen, wanneer de ■gestrafte gedurende zekeren termijn zijn dienst ten genoege van de di rectie en zonder verdere straffen hoeft waargenomen. De motie bevat voorts nog wen- schen omtrent beroep in hoogste res sort op een permanent scheidsge recht, wijziging en aanvulling der dienstvoorwaarden regelende de verkiezingen en de bevoegdheid der groepsvertegenwoordigers |an (de groepsleden, de benoemingen en de bevorder in gen en omtrent vrij ver voer van personen en goederen van spoorwegpersoneel. Aan het dagelij ksch bestuur is op gedragen al datgene te doen wat noo dig zal blijken om de verwezenlij king dezer wenschen te bevorderen. In de tweede motie wordt de wensch uitgesproken dat aan het Ne- derlandsch spoorwegpersoneel in een vorm die daarvoor geschikt wordt geoordeeld de zekerheid za,l worden gegeven dat de bij de dienstvoor waarden aan het personeel toegeken de rechten ook na, het verstrijken; van den bij Koninklijk Besluit vast- gestelden termijn, zullen worden ge ëerbiedigd als eenmaal verkregen rechten welke niet ten padeele van dat personeel zullen mogen worden gewijzigd zonder dat die wijzigingen door gemeenschappelijk overleg tus schen de spoorweg-directie en haar personeel vooraf zijn besproken en men daaromtrent tot overeenstem ming is gekomen. Het dagelijksehi bestuur is uitgenoodigd alles te doen wa,t noodig zal blijken te zijn om de verwezenlijking van dezen! wensch te bevorderen. Sociale Berichten. „Recht en Plicht." De vergadering van het bestuur van den anti-Sociaal-Democratiscben, Bond van vereenigingen en afdeelin- gen van Nederlandsch spoorwegper soneel Recht en Plicht, gehoudeni te Utrecht, heeft twee moties aange nomen. In de eerste motie wordt de wensch uitgesproken dat bij de de finitieve vaststelling der voorloopig nog slechts tot 1910 goedgekeurde dienstvoorwaarden met de volgende wenschen. zal worden rekening ge houden lo. bij de .vaststelling der loonre gelingen worde er mede op gelet dat de uitgaven voor levensonder houd op sommige plaatsen hoogetp zijn dan op andere en dat de regel matige uitbetaling der loonen bij ziekte voor geen enkele categorie zal worden onderbroken; 2o. eigen- en weduwenpensioen worde toegekend tot gelijke bedrar gen en met gelijke rechten als aan de burgerlijke ambtenaren, met be slissing der geschillen welke ten op zichte van de pens ionneer ing kunnen ontstaan in hoogste ressort door een college, waarvan de leden niet tot den spoorwegdienst zullen mogen behooren en door de regeering of een rechtscollege zullen worden be noemd; 3o. in de reglementen op de zieken fondsen dienen de noodige bepalin gen te worden opgenomen, waardoor het mogelijk wordt, dat *Ophetstrand alhier is giste ren weer door het Leger des Heils, afdeeling Haarlem, onder leiding, van den heer [Wijkhuizen, eene open luchtmeeting gehouden. Verschillen de toespraken werden gehouden en liederen gezongen begeleid door mu ziek. De belangstelling bij de sa menkomsten was zeer groot. Aangkomen vreemdelin gen -C Noorduijn, Zutfen, Klein Nijenstede, 5 p.Mevr. Bois- sevain, Ad'am, Hoogweg 22, 2 p Mej. Pierson, idem, idem, 1 p.Mej. Diemont, Amersfoort, idem, 1 p. Jhr. Quarles van Uffort, Haarlem, idemi, 7 p.Fam. H. Leeman, Gronin gen, idem], 2 p.Fam. Goosman, Am sterdam, Pension Quisissana, 1 p. Fam. Richters, Erfurt, idem, 4 p.; Fam. Mansbeimer, Frankfort, idem, 3 p.Mevr Driessen, Coevorden, id., 1 p.den heer Perk, Hilversum, id., 1 p.den heer Sleiper, A'dam, idem, 1 p.Fam. Aschner, Frankfort, id., 7 p.Fam. Troeltsch, Barmen, idem, 5 p.Dames Dethmer, Pekela, idem, 1 p.P. Roberts, Londen, Hotel d'O- range, 2 p.Fam. Auer, Tierbachn, idem, 5 p.; O. Bruce, Gun der, id., 1 p.Mej. C. Rekel, Hilversum, id., 3 p.L. Temminck, Utrecht, Pen sion Vallo, 1 p.J. F. Vermeulen, A'dam, Villa Mildred, 6 p.; Mej. H. Schut, idem, idem, 1 p.Mevr. Pierson, idem, Seinpost, 3 p.Gez. Moppes, idem, Kostverl. straatweg 2 p.Jongejuffr. iWi. Mulder, idem, Kerkstraat 7, 2 p.S. Furth, Frank fort, Adm, Evertsèn, 1 p. Politie. Voor de betrekking van veldwachter dezer gemeente (op het dorp) hebben zich ruim 40 sollicitan ten aangemeld die bijna allen in po litiedienst zijn. VELSEN. Middernacht-zendeingen. Heden werd alhier op het landgoed „Waterland" de twintigste algemeen e vergadering van de Nederl. Midder- nachtzending-Vereeniging, gehouden, grootendeels gewijd aan de geschiede nis der vereeniging en aan den arbeid van hare afdeelingen. De leden van het hoofdbestuur, afgevaardigden en belangstellenden gingen om half tien per extra-stoom tram van Haarlem naar Waterland. In de middag-bije8nkomst gaf mr. V. H. Rutgers, afgevaardigde der ver- eenigiDg op het onlangs te Parijs ge houden internationaal congres tot bestrijding der pornografie, een over zicht van dit congres. Om vijf uur is er op het buiten gemeenschappelijke maaltijd en na dezen wandeling door de boscnen van Waterland en Velserbeek langs de Tuchtschool en het Noordzeekanaal naar IJmuiden en de zee. De stoomtrawlers, welke de vorige week te IJmuiden in openbare veiling werden verkocht, zijn als volgt verdoopt: „Boronia" in „Batavier I Y M 106", „Auricula" in „Batavier II Y M 107", „Escallonia" in „Minie YM 105. HEIIiO. O, L. Vr. ter Noo d. Naar wij vernemen bestaat kans dat het beeld van O. L. Vr. ter Nood, door de Bis schoppelijk© Commissie eenige maan den geleden besteld aan het bekende atelier van Mengelberg te Utrecht, zal gereed zijn, eer de Amsterdam- sche processie op 2 September a.s. hierheen met extra-treinen zal aan komen.. HEEMSKERK. Priesterwijding. A.s. Zondag 16 Augustus zal de H. Priesterwijding worden toegediend; in de Kathedrale kerk St. Bavo te Haarlem o. m. aan den Eerw. hoer B. D. Terra. Sedert ongeveer vijftig jaren is geen van Beemskerk's zo nen tot priester gewijd. De laatste Heemskerker, die tot deze hoog© waardigheid verheven werd, was pastoor Scheerman. De eerw. heer B. D. Terra zal Donderdag defn 20en Augustus zijn eerste plechtige Mis opgedragen te Heemskerk in de pa rochiekerk St. La.urentius. IGïïOHD. Raadsvergadering. Openbare vergadering van dep Raad der gemeente Egmond-Binsnen op Maandag 10 Aug. 1.1. des pamid- dags te half twee uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer P. Pxangier, burgemeester. Na opening, voorlezing der potu ien dar vorige vergadering (30 Juni I.1.) welk© zondier opmerkingen wer den goad .gekeurd. Ingekomen een lijvig boekdeel, bevattende het rapport, omtrent de melkvoorziening. Deze zaak is bij Gedep. Staten in onderzoek geweest en de resultaten,daarvan zijn neer gelegd in dit rapport. In het begeleidend schrijven wordt den Raad in overweging gegeven den toestand in de melk voorziening in de gemeente te onderzoeken en van zijn© bevindingen in deze vóór 20 September aan de Staten kennis te geven. De voorzitter meent dat het wer kelijk 'zijn put heeft, da,t de leden dit rapport eens doorlezen, pm daarna zoo noodig eenige bepalingen hiervoor vast te stellen. Alsnu is aap de orde de salaris- regeling der onderwijzers. De voorzitter zegt, da.t B. en i\V. gemeend hebben dat de meerdere rijksbijdrage! ten goede moet komen aan het onderwijzend personeel. Vap- daar, dat zij voorstellen de minima voor de hoofden te verhoogen met 100 en van de onderwijzers met 75, zoodat de regeling dan wordt: voor hoofden van 15 dienstajren ƒ950, van 5—10 d. j. 1000? van 1015 d. j. 1050, van 1520 d. j. 1100, van 20 en meer 1150, en voor de onderwijzers: vaP 1—5 d. j. ƒ600, van 5-10 d. j. 675, van 10 15 d.j. ƒ750, van 15—20 id. j. ƒ825, van 20 ien meer 900. De heer J. Apeldoorn verklaart hier niet voor te zijn. Hij zou we gens de minder gunstige financieele toestand der gemeente willen voor stellen de meerdere bijdrage voor de helft aan .de opderwijzers te geven en de andere helft te gebruiken om den belastingdruk wat te vrlichten. De voorzitter merkt op, dat dit niet alleen schriel zou zijn, maar ook niet in den geest der wet. Na nog eenige discussie wordt de regeling van B. en iWi. aangenomen. De vergoeding van huishuur voor de gehuwde on derwijzers blijft 50, B. en iWi stel den voor deze te doen zijn 75, doch de Raad ging hiermede niet accoord. Vergoeding hoofdacte ep verplich- t ©hoofdact© volgens de wet. Bij ziekte le halfjaar 't- geheele sa laris, 't 2© halfjaar de helft en daar na in overleg met Ged. Staten. Bij afwezigheid voor militie of landweerplicht 't geheel© salaris uit te betalen. Ontvangen is eep request van het muziekgezelschap „Lamoraal van Egmond", inhoudende eene aanvrage om subsidie uit de gemeentekas. De voorzitter zegt, dat Lamoraal in den laatsten tijd zeer vooruitgaat, het wordt meer gevraagd; bat gezel schap is wel steun waard, doch hij is hang, dat met een subsidieverlee- neP de deur zou opengezet worden voor meerder© aanvragen in dien geest van andere vereenigingen. Hij oordeelde bet beter, met Lamoraal in connectie te treden, om bij zie kere gelegenheden als b.v. Koningin- verjaardag, een concert te geven voor de gemeente en hiervoor een een honorarium te geven. Na, eenige opmerkingen werd be sloten in dien geest te handelen en aan B. en [Wj. machtiging te ver- leenen deze zaak met Lamoraal af te wikkelen Over een ingekomen aanvrage van den heer O. van Dam, landbouwer te Egmond-hinnen, om een stukje ge meen tegrond te koopen, ten einde een voetpad door pijn lapd af te kunnen sluiten, ontstaat een lange discussie, welke tot resultaat heeft, dat een© commissie, bestaande uit de lieeren J. en .iWi Apeldoorn ep J. Noort, deze zaak verder zal ondr- zoeken. Dezelfde beeren vormen ook de commissiei, die de rekenipg zullen nazien, welke sluit met een ont vangst van 18050.01 en eene uitga- vei van 18290. In het college van zetters werden gekozen voor 't eerste tweetal die beeren De Groot en De [Wit, de af- tnedendep, en voor het tweede dub beltal de beeren P. Groen en W- Apeldoorn. Bij de rondvraag merkt de heer Noort op, of ter niets aan te doen is, dat die woningwagens hier zoo lang staan De voorzitter zegt, dat er moeilijk een© goede regeling voor te vinden is; hij zal eehter zien welke rege ling daartegen in andere gemeenten verlof getroffen zijp. Alsnu gaat de Raad in ©ene gehei me zitting over, ter behandeling van eene reclame tegen den H. O. vap den heer v. d. Arend. Schietwedstrijd. De uit slag van den schietwedstrijd, gehou den door de scherpschuttersvereeni- giug van Egmond aan Zee, is: Personeel© baan, maximum aantal punten 50. G. Snoeks 47, P. Admiraal 43, E. Hopman 42, P. Castricum 41, J, Houtenbosch 40. Op de vrij© haan, maximum aantal puntep 50. G. Snoeks 48, 47, J. 'Wittebrood 46, 45, E. Hopman 44, 44, G. Snoeks Jr. 42, 43. De rozenprijs werd gewonnen door E. Hopman met drie rozen. De uit reiking der prijzien zal plaats hebben in October met het vieren van het 10-jarig bestaan. HOUTRAKPOLDER. Moedige redders. Het 2-jarig zoontje van P. K. geraakte Maandag middag te water in de tocht en lag reeds middenin toen het ontdekt werd. Zonder zich te bedenken begaven zich alstoen gekleed te water J. Ruijter en Th. van Gijlswijk, die het genoegen mochten 3maken het kind redden. HILLEGOM. Besmettelijke ziekte.Inhet gezin van C. Rusman aan de Kerk straat is een geval van besmettelijke ziekte (Typhus) geconstateerd. De sterfte onder de varkens begint langzamerhand af te nemen, hoewel zich hier en daar nog wel enkele gevallen voordoen. Men kan met gerustheid rekenen dat de helft der dieren gestorven zijn, zoodat menig werkman met den aanstaanden win ter geen varken in de kuip zal hebben! LISSE. Decoratie. Door H. M. de Konin gin is verlof geschonken aan den heer Ch. L. F. de Meulder, alhier, oud- hoofd der R. K. jongensschool, het kruis Pro Ecclesia et Pontifice, hem door Zijne Heiligheid den Paus ge schonken, te mogen dragen. NOORD WIJK. Onze bestrating. Reeds eerder schreven wij, dat ons Gemeentebe stuur het de laatste jaren vrij ernstig meent met de bestrating. Thans heeft men een gedeelte van het wandelpad naar Noord wijk aan Zee een teerbe- werking doen ondergaan bij wijze van proef. Dat stukje is mooi hard en gelijk en op zulke paden is mis schien ook het stof beter te bedwingen. O, dat stofl Dat bederft hier de mooiste wandelingen. Op het oogen- blik is bijv. de WilhelmiDastraat, die zooals wij reeds vermeldden, verstraat wordt, een ware stofwoestijn. Geheele wolken waaien op tot boven op huizen. De mooi aangelegde tuintjes langs de „Krocht", zooals de Noordwijkers deze straat blijven noemen, verliezen al hun frischheid, doordat alle planten met een dikke stoflaag overdekt zijn. Zou het geen ernstige overweging verdienen, van Gemeentewege een sproeiwagen aan te schaliën, die een paar malen per dag een tournée maakte Een algemeen gesteund verzoek aan den Raad, om het daarheen te willen lijden, dat we den volgenden zomer zoo'n waarlijk niet overbodigen ver- frisscher in ons bezit hadden, kon misschien wel succes hebben. Of neemt de raad zelf het initiatief? Nog beter, zoo B. en Ws. met een dergelijk voorstel op de proppen kwamen, 't Is werkelijk noodig, vooral, wijl met het steeds toenemend vreemdelingenbe- zoek, ook het aantal auto's toeneemt, dat of op de badplaats gestationneerd is, of ons dorp een bezoek brengt. Dat deze moderne voertuigen het veroor zaken van een reuzenhoeveelheid stof tegen zich hebben, weet tegenwoordig ieder. Het volgend jaar dus een sproei wagen I NOORDWIJKERHOUT. Personalia. Onze postbode Cd. Bouwmeester is, met 1 September a.s. 25 jaren in dienst bij de Posterijen. VOORHOUT. Kermisuitvoering. DeTooneel- vereeniging „Eensgezindheid", onder- afdeeling van den Ned. R.-Kath. Volks bond te Voorhout, gaf Zondagavond haar kermisuitvoering in de zaal van het café „De Bonte Koe". Het too- neelspel „Selim de Negerslaaf" werd goed gespeeld en gaf pakkende too- neelen te aanschouwen. Bij de opvoering van het klucht spel „Wie kaatst, moet den bal ver wachten" daverde de zaal van het lachen. Briefwisseling. Den heer B. en anderen. De wet op het Arbeids-contract (w. o. ook het dienstboden-contract, is wel door beide Kamers der Staten-Generaal behan deld, maar de inwerking treding ervan zal door een nadere wet worden ge regeld. De datum van het fan kracht worden dezer wet wordtr dus nog vastgesteld. Personalia. De heeren H. J. Hennis en J. W. J. Thomas beiden hier ter steder hebben gisteren met goed gevolg het examen voor de acte bandteekenen l.o. te 's Gravenhage afgelegd. Mej. A. F. Stuyvenberg van hier behaalde te 's Gravenhage gisteren de acte Engelsch l.o. Mej. J. J. van Tiel en Mej. J- A. le Bastide, beiden alhier, behaalde», te Utrecht gisteren de acte gymna stiek l.o. Gemeentezaken. Slacht him* Een van de vele tegenvallers bij ons peperduur slachthuis ishet buffet. Daar had men zich heel wat van voorgesteld. Maar de slagers en sla gersgezellen blijken niet dorstig of hongerig, en zoo lijdt de man, die het gepacht heeft, leelijk schade. Deze, Jacobus van Smirren, heeft dan ook den Raad gevraagd om ont heffing van den laatsten termijn van f100 der pachtsom, op grond dat hij inplaats van er een duitje aan te ver dienen, deerlijk op te kort komt. En B. en W„ wien dat ook tegen valt, adviseeren den Raad maar, om die kwijtschelding toe te staan. „Haarlem's Zanggonot". Morgen (Donderdag 12 Aug.) is het veertig jaar geleden, dat de mannen- zangvereeniging „Haarlem's Zangenot" werd opgericht. Reeds is gemeld, dat „Zanggenot", bij gelegenheid van dit jubile een groote zangwedstrijd in November, heeft uitgeschreven. Den dag zelf gaan de zangers van de jubileerende Liedertafel 's middags een uitstapje maken naar het Kasteel Assumberg, bij Heemsk. Morgenavond is er in het Brongebouw een wedstrijd voor kwartet- en solozang. Alberts Frères. Zooals we Maandag reeds meldden,, hebben de heeren Gebroeders Alberts weer zóó ontzaglijk veel toeloop gehad in hun schouwburg op de kermis, dat ze ons niet kunnen verlaten en nog eenige dagen, teneinde de vele» die geen plaats konden krijgen niet teleur te stellen, hun bioscoop in de „Vereeniging" zullen opslaan. Wij vernemen nu en een adver tentie in dit blad geeft nadere inlich tingen dat morgenavond 8 uur ds openingsvoorstelling in de Soc. Ver eeniging zal plaats hebben. Klein-industrie en Sohiete sport. Bij B. en ÏVVi. kijn inge- komen verzoekschriften van iW- Boe man, tot oprichting van een koek en banketbakkerij aan die Zijlstraat no. 49, en .van bestuurderen .Ier sehietveneeniging „Generaal van; Metrlen" tot oprichting van ©eW schietinrichting in een op te rich te» gebouw aan de Emmakade, kai. sec tie I nos. 1081 en 1082. Beide verzoeken liggen 14 dagen ter secretarie, en daartegen kunnen! mogelijke bezwaren aldaar worde» ingebracht. „Vergunh in g". Bij Gedep. Sta ten. onzer provincie is ingekome» een verzoekschrift van P. J- Bles graaf om vergunning voor sterke» drank alleen aan logeergasten in het perceel Donkere Spaarne 34. Gevangenisbeambten. Zondag is hier ter stede een vergadering ge houden van den Bond van beambten bij gevangenissen, enz. Het bleek dat de vereeniging levensvatbaarheid heeft r besloten werd o. m een eigen orgaan uit te geven. Globetrotters. Een paar jongelui,, met ransel op den rug en korte fiets- broek, trokken eergisteren en gisteren in onze stad nogal de aandacht. Wij ontvingen hen op ons bureau, waar ze zich aandienden als wereldreizigers. Alweer zoo'n paar. Deze jongelui zijn Amerikanen: de een komt uit San Francisco, de ander uit Seattle: ze maken de reis om de wereld, loopend, en prentbriefkaarten verkoopend, in tien jaar. Nu zijn ze twee jaar oj> weg „Pro Patria". Men meldt ons: De uitslag van den gehouden ou derlingen wedstrijd op floret, voor welken wedstrijd door Mevr. Visser van HazerswoudeVan Merlen een groote zilveren medaille is geschonken, had tot resultaat, dat de heer H. van der Horst kampioen werd met zeven punten; de heer J. P. Hagemans had zes punten en de heer Ph. Romijen eveneens 6 punten. Ned. Brood-, Koek- en Banket- bakkorsbond. De reeks van groote vergaderin gen, die in onze goede stad Haarlem' dezen zomer plaats hebben, is nog al niet uitgeput Vandaag hadden we hier den Algte- meenen Ned. Brood-, Koek- en Ban,-, betbakbersbond, ©en respectabel li chaam, dat door heel het land tal van bloeiende afdeelingen heeft, ten algemeen© vergadering. Het Brongebouw was het centralis punt dezer vergaderingdaar bevon den zich reeds hedenmorgen half tieW eenige leden van den Haarlem sch» afdeeling van den Bond om de gas ten die al ter feestvergadering .op-< trokken, te ontvangen. In het Brongebouw was een jaar markt voor de hondsleden goor gar niseerd, die al dadelijk zeer de aan dacht trok LTen. h,alf elf werd door den voor- Z AND V OORT. SCHOTEN. IJMUIDEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2