BINNENLAND. Sociale Berichten. Uit den Omtrek, Stadsnieuws. stuk, dat te veel schoten achtereen had gelost en zou door de warmte het kruit ontvlamd zijn, waardoor de ontploffing moet zijn veroorzaakt. De technici echter zeggen, dat de ont ploffing het gevolg is van een ontleding van het kruit, evenals bij de ramp van de „Jena". De gewonden hebben vreeselijke ver minkingen ondergaan, men acht het waarschijnlijk, dat twee hunner blind zullen blijven, terwijl bij anderen de armen of beenen moesten worden afgezet. Twee officieren werden licht gewond. Het nieuwe Postwetje. In de St.-Ct. Ho. 190 wordt afge kondigd de wet van den 23sten Juni 1908 (Stbl. no. 238) houdende wijzi ging en aanvulling der wet van den loden April 1891 (Stbl. no. 87) tot regeling der brievenposterij, gewij zigd en aangevuld bij de wet van den 31en December 1906 (Stbl. no. 358 De tekst van dit wetje luidt als yolgt Art. 1. Het bepaalde bij artikel 1, sub b, c, d en e, van voormelde) .wet, wordt gelezen als volgt: „b. onder gedruktentukken: alle op papier, perkament of an dere soortgelijke stoffen, door mid del van boek-, plaats-, steen-, of lichtdruk vermenigvuldig© stukkan en die welke, hoewelop anderal grijze vermenigvuldigd, door Ons met gedrukte stukken zullen wor den gelijkgesteld c. onder nieuwshladen: de gedrukte stukken, welke ten minste eenmaal per maand verschij nen als courant of tijdschrift; d. onder bijvoegsel: het gevolg van een nieuwsblad, namelijk dat gedeelte, waarvoor het hoofdblad geen genoegzame ruimte aanbiedt, doch dat overigens, hoe wel op een afzonderlijk vel* gedrukt, in strekking met dat blad overeen stemt of dit op eanigerlei gebied aan vult, daarvan kennelijk een wezen lijk deel uitmaakt en niet afzonder lijk verkrijgbaar wordt gesteld of voor afzonderlijke verspreiding be stemd is; e. onder monsters: monsters of stalen van koopwa ren en modellen, op zichzelf geen handelswaarde bezittende en uitslui tend moetende dienen om over de waar of de soort te kunnen oordee- len." Art. 2. Art. 3 van voormelde wet .wordt gelezen als volgt: ..Het port der brieven bedraagt, bij vooruitbetaling, voor elke brief kaart 2V2 cent; voor eiken anderen brief: van een gewicht van niet meer dan 20 gram 5 cent, Jxven 20 tot en met 200 boven 200 tot en met 500 gram. g 15 en voorts voor elk meerder ge wicht van 500 gram of een gedeelte van 500 gram, 5 cant daarboven behoudens dat het port van een brief van een gewicht van niet meer dan 200 gram, te bestellen, binnen den kring van bet post- of bulppostkan- toor, waar die ter post is bezorgd, bedraagt, bij vooruitbetaling, voor elke briefkaart D/s cent: voor el-t ken anderen brief van niet meer dan 20 gram 3 cent, boven 20 tot en met 500 gr. 5 cent. Voor de toepassing van bet bij het vorig .lid bedoelde tarief kan door Onzen Minister, met de uitvoering dezetr wet belast, worden bepaald, dat twee aan elkander grenzende kringen van post- of hulppostkanto ren geacht worden één kring te vor men, bijaldien daartoe bijzondere aanleiding bestaat. Heeft er geene vooruitbetaling plaats g<ehaxl, dan wordt het alsdan .volgens bovenstaand tarief van den geadresseerde te heffen port, behou dens bet bepaald© bij het volgend© artikel, voor eiken briefkaart met twee en een halven cent, voor eiken anderen brief met vijf cent ver hoogd. Hetzelfde verhoogde port wordt toegepast bij ontoereikende frankee ring, doch na aftrek van de waar de -der gebezigde postzegels, van voormelde wet wordt gelezen Art. 3. Het eerste lid van art. 5 als volgt: „Het port der gedrukte stukken Bedraagt Voor gewicht tot en met 500 gram 1 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram; boven 500 tot en met 750 gram 12Va cent; boven 750 tot en mot 1000 gram 15 cent, en voorts voor elk meerder ge wicht van 1000 gram of gedeelte van 1000 gram 2V2 cent daarboven. Art. 4. Het eerste lid van artikel 6 van voormelde wet wordt gelezien als volgt: „Het port van nieuwsbladen, met of zonder bijvoegsels, bedraagt per nummer of exemplaar voor een ge wicht van niet meer dan 55 gram }h cent, boven 55 tot en met 150 gr. 1 et., jen voorts voor elk meerder gewicht van 50 gram of van een gedeelte van 50 gr. Va cent daarboven". Art. 5. In art. 27 der voormelde fwet wordt na bet bepaalde in sub 3o, eene nieuwe bepaling opgenomen .Tan den volgenden inhoud „3o. bis, hij die in stukken, waar voor bij bijzondere wetten kosteloos vervoer p^r post is toegestaan, op neemt of insluit ander© mededeelin- gefi of voorwerpen dan waarvoor bet kosteloos vervoer is toegestaan" Deze wet treedt in werking op een nader ta bepalen dag. Onze Oorlogsschepen. Het pantserdekschip „Friesland", commandant kapitein ter zee Cohen Stuart, zal tegen het laatst dezer maand zijn bestemming naar de Westindische wateren opvolgen. Het état-major van dien bodem zal verder bestaan uit kapitein-luitenant ter zee Van Straten als le officier, de luitenants ter zee le kl. Van den Each en De Lange, de luitenants ter zee 2e kl. Van Duim, Bottenbeim, Haentjes, Vlielander Hein en Van Anrooy, laatstgenoemde speci aal voor de draadlooze telegrafiie voorts den le luit. der mariniers Spiegelberg, den officier van gezond heid le kl. Jansen, den officier 'Tan administratie 2e kl. Kempen en den officier-machinist 2e kl. Van Bemmel. Verder verneemt men dat het oor logsschip „De Ruyter" gereed wordt gemaakt om in het najaar naar Oost- Indië te vertrekken, een bestemming waarin tot dusver nog geen verande ring is gebracht. Wat de „Utrecht" betreft, deze oor logsbodem was reeds voor geruimen tijd aangewezen om in bet najaar de „Gelderland" in West-Indië aftelos sen. Of'de „Gelderland" na aankomst van den afiossingsbodem evenwel naar Nederland tevugkeeren kan, zal van de omstandigheden afbangen. De minister van marine, die van 1 tot 27 Augustus verlof had en buiten Den Haag vertoefde, is gisteravond tusschentijds teruggekomen, van oor deel dat hij in de bestaande omstan digheden, met bet oog op de maritieme maatregelen voor West-Indië, meer persoonlijk de leiding op zich diende te nemen. De betooging op Curacao. Omtrent de bekende betooging te Willemstad tegen den Venezolaanscben consul daar, schrijft de berichtgever van „De Tijd" onder dagteekening van 26 Juli bet volgende aan zijn blad: Juist was mijne correspondentie ge post, toen er op Curagao, het vreed zame Curagao, iets zeer ongewoons, ofschoon met onverwachts, gebeulde. Reeds lang beeft onze vreedzame, kalme bevolking bare verontwaardig, tegen den consul van Venezuela op gekropt, Gisteravond is zij tot uitbar sting gekomen. Een artikel, geschreven door een op Curagao gevsetigd Vene zolaan, was de lont in het kruit, de vink in de mijn. Dat artikel was eene aaneenschakeling van beleedigingen aan het adres van bet „laffe ledepop- achtige" Curagaosche volk en eene dolle verheerlijking van den „door- luchtigen leider" van Venezuela, generaal Castro. Meermalen, zoo ver zekerde de schrijver, hadden hem de banden gejeukt, om een oorveeg te geven aan een dezer lafaards, om hem eerbied in te boezemen voordegroote figuur van den Bevrijder en Hersteller van VenezuelaZeker hoogst onvoor zichtige taal in den mond van een vreemdeling, die bier de grootste gastvrijheid geniet. Dat geschrift cir culeerde gisteren als los blad onder de bevolking. Den heelen dag reeds hoopten troepjes volk zich op voor bet huis van den schuldige en vloog er nu en dan een steentje naar zijn balkon. Dat beloofde niet veel goeds voor den avond. Circa half negen werd de menigte zoo groot, dat de politie, die in groote getale aanwezig was. ruim baan maakte en door taktvol, gematigd optreden er in slaagde, de menigte uiteen te doen gaan. Terwijl de politie echter voor het huis daar mede bezig was, trok een troep achter het huis om en viel bet, eer de politie bet kon verhinderen, van achteren aan. De achterdeur werd geforceerd en de menigte stoof naar boven, waar weldra de scherven rinkelden en de bij de hand zijnde voorwerpen werden stukgeslagen. De schuldige vluchtte in de hanebalken. Intusschen was ook de politie binnengekomen en bescherm de de familie. De schuldige werd ge vonden en nu eischte bet woedende volk, dat hij vergeving zou vragen voor zijn beleedigend artikel. Hier bleek de tact van den commandant der politie, J, Appel, die den schul dige wist over' te halen het geëisehte pardon te vragen op het balkon der woning. Ook eischte men van hem, dat hij zou roepen: „Weg met Castro, Leve Koningin Wilhelmina 1" alsook, dat hij eene verklaring zou teekenen, waarbij hij zijn beleedigingen introk. Ook dat geschiedde en daarop, ver spreidde zich de menigte; maar slechts om zich te begeven naar de woning van den Venezolaanschen consul, de oorzaak van al de ellende, die men op Curagao thans ondervindt. Hier echter was de politie, versterkt door soldaten van het garnizoen, weldra meester van het terrein. Door gema tigd optreden en door de aanwezigheid van den procureur-generaal, mr. Th. I. A. Nuyens, een populaire, hoogst geachte figuur, liet de menigte zich bedaren en trok af. Het huis van den consul werd echter voortdurend door politie bewaakt. De nacht ging echter rustig voorbij. Den volgenden morgen ging de consul onder begeleiding van een pe loton soldaten naar zijn kantoor om zijn papieren in orde te brengen en het archief te verzegelen. Weldra wa ren er honderden en honderden men- schen op de been om hem te verge zellen, na te schreeuwen en uit te jouwen, ja zelfs met steenen te gooien, zoodat de 1ste luitenant Schutte een steen tegen het hoofd kreeg, die voor den consul bestemd was. Hij bereikte nochtans zijn kantoor. Terwijl hij daar zijne zaken in orde bracht, rukte het volk het wapenbord van Venezuela af en vernielde het onder groot ge juich en getier. Het kantoor van den consul ligt in de zoogenaamde Punda, dat is aan de overzijde der haven, die vv illemstad in twee deelen verdeelt. Om nu zijn huis weer te bereiken, moest de consul de haven over. De Procureur-Generaal liet de groote pon tonbrug opendraaien, om het volk te verhinderen van Punda naar de over zijde over te loopen. De consul werd met zijn peloton soldaten in een veer- pontje gezet en aan alle pontonvoer ders verbod gegeven, iemand over te zetten. Zoo voer de consml de haven over. Doch ofschoon men op een verlaten punt meende te landen, toch stond er reeds eene menigte van 3 400 sjouwerlui hem op te wachten, om hem naar huis te begeleiden. Om ringd door den Procureur-Generaal, den luitenant van het peloton en de sol daten, bereikte de consul zijne woning, echter niet zonder een paar stoksla gen te hebben opgeloopen. Weer werd de woning afgezet en beschermd. Intusschen begaf zich eene com missie van heeren (want het was j uist niet het plebs alleen, dat deelnam aan de demonstratie) naar de woning van den Procureur-Generaal. Daar eischte men bij monde van den heer I. van Lier Ez., „dat bij consul van Venezuela, Roberto Lopez, binnen 24 uren van het eiland zou verwijderd wordenzonder dat zou de rust niet terugkeeren." De Procureur-Generaal kon aan de heeren mededeeltn, dat de consul zou gaan en wel met de eerste gelegenheid de bestedoch dat hij de heeren en het volk aanmaande zich als beschaafde lieden te gedragen en van verdere rustverstoringen af te zien. Dit antwoord werkte als olie op de golven. Men werd kalmer. Toen de heer Van Lier met de zijnen buiten kwam en dat antwoord mededeelde, ging er een luid hoerah opmen juichte den heer Van Lier toe, nam hem op en droeg hem als weleer een Romeinse overwinnaar op de armen naar zijne woning. Den heelen dag bleef het rumoerig op straat; overal zag men politie en militaire posten en verscheidene steegjes werden afgezet. Gemengde Berichten. Een dievenbende.Menschrijft uit Zeeuwsch-Ylaanderen Zooals we voor eenige dagen meldden is door de politie te Antwerpen een dievenbende ontdekt, die niet alleen in en om Antwerpen maar ook in deze streken o.a. te Axel nachtelijke inbraken deden en de bewoners vast bonden en mishandelden. Door de Belgische politie is thans een nieuw lid dier bende, zekere Elegeest, ge vangen genomen, die hier aan de grens goed bekend is. Het parket van Geut is gisteren met den gearresteerde naar de Gebr. de Bock onder de gemeente Moerbeke, juist aan de Nederlandsche grens geweest. Zes leden der bende hebben onlangs 's nachts bij gebr. de Bock ingebroken en de bewoners op schandelijke wijze mishandeld. Arm oudje! Een 86-jarige koopman, A. K., te Terapelkanaal (Vlachtwedde) vervoegde zich gisteren bij de justitie te Winschoten, met de vraag, of zijn zoon, eveneens koopman, voor hem in de plaats mocht treden om een hechtenisstraf van vijf dagen te ondergaan, waartoe de oude was veroordeeld wegens het vervoeren van een dood rund in genoemde gemeente. Zijn zoon toch zou deze hechtenisstraf beter kunnen doorstaan dan hij, die reeds 8 kruisjes achter den rug had. De oude man kreeg een weigerend antwoord, daar de wet het leveren van een plaatsvervanger voor 't onder gaan van straf niet toelaat. Hij hoopte alsnog de f 15 boete te vergüren, waarvoor hij uitstel kreeg. Vermorzeld. Voorbij den overweg Buurtschap Eendracht, bij Apeldoorn, is gisternacht een 21-jarige jonge man, M., door den laatsten trein uit Amsterdam vermorzeld. In Coöperatie ieder f 1-500. In de Prov, Groningen werd 10 jaar geleden door de voornaamste land bouwers een coöperatieve landbouw- vereeniging opgericht om de granen direct aan de consumenten te verkoo- pen. Een groot kapitaal werd bijeen gebracht en een directeur benoemd, die spoedig ontslagen werd als ver dacht van verduisterln, waarvan hij echter vrijgesproken werd. De ver- eeniging leed intusschen een schade van f100,000; ieder lid moet f1500 bijpassen en thans is besloten de ver- eeniging op te doeken. Een goede vangst. Gisternacht half twee werden door de politie te Rotterdam de twee recidivisten op heeterdaad betrapt, terwijl zij inbraak pleegden in het tijdelijk onbewoonde perceel van dr. P. H. Hooyer aan de Parklaan 44. De politie, gewaarschuwd, omsingelde het huis, zoodat ontsnap pen onmogelijk was. Eenige politie mannen gingen het hui3 binnen en troffen de inbrekers aan op de sofa, waar zij heel genoegglijk champagne zaten te drinken, terwijl een hunner reeds het goed van den zoon des hui zes aangetrokken had. Gebleken is dat da dieven zich door het balconraam hadden toegang verschaft. Een rijtuig onder de tram. Te St. Oederode heeft gisterenmiddag een droevig ongeluk plaats gehad. Zekere M. S. uit Tilburg, rondrei zend koopman, ree'd met vrouw en 4 zoons op weg Daar Den Bosch. Even buiten de kom der gemeente kwam het rijtuigje in aanraking met |den stoomtram, zoodat het werd omge worpen. Twee zoontjes, een van 13 en een van 7 jaar, kwamen onder de tram en waren bijna onmiddellijk dood. 4e Bredasehe Katholiekendag. Alle©n door gebruik te maken van de extra-stoombooten, welke het Da gelij ksch Bestuur van den Katho liekendag op de Wes ter-Scheld© zal doen varen en die corxespon loeren; op de extrartreinen pn pxtxa-tramp, kan mein des morgens tijdig genoeg te Hulst aankomen en des avonds huiswaarts keeren. Aangezien echter het aantal pas sagiers voor elke boot beperkt is, is het dringend noodzakelijk tijdig de reisbiljetten voor de booten aan te vragen bij den Secretaris van het Dagelijksch Bestuur, den. beer J. J. F. van Zeyl te Hulst. Als mem gebruikt wehscht te ma ken van de gewone stoombootdien sten op de SVsster-Scbelde, komt men' te laat in Hulst aan en kan men, na afloop der algemeen© vergade ring, niet meer huiswaarts koeren.. Het officieel© programmaboek, dat Maandag a. s. verschijnt, bevat allo inlichtingen over extrarroisgelegein- heden met opgaaf der kosten. Aangekomen vreemde lingen. B. Levy, A'dam, Heems- kerekstr. 14, 7 p.F. Latorf, idem, Zeestr 35, 8 p.H. v. d. Grient, idem, Hilstr. 18, 4 p.G. v. d. Hoe ven, idem, Koning.s tra 40, 3 p.J. I>. C. Hopkem, idem, idem, 3 p. Fam. Natkiel, idem, Koningstr. 6, 4 p.Mevr. Giesen, idem, Hoogeweg 36, 1 p.Mej. L. C. Diehl, G iiino- ken, idem, 1 p. Wied. J. H. J. Smals, A'dam, Spoorstraat 128, 5 p.B. T. Messen, Mannheim, Hotel d'Orange, 1 p.; F. Levy, Brussel idem, 8 p.E. Engeler, P.uitscih- land, idemj, 1 p.Mevr. Kabel, idem, idem, 2 p.Baron van Hugenpoth tot Aerdt, Utrecht, idem, 1 p.Fam. Simonsz, Zaandam, Groot Badhuis, 3 p.Salomons, Lo;nden, idem, 1 p. D. Beugelman, Keulen, idem, 4 p. A Frowein, Elberfeld, Grand Ho tel, 1 p.C. Bambergen, Mainz, id., 2 p.E. Menk, [Warschau, idem, 1 p.A. Sohmitz, Barmen, idem, 5 p. A. Weber, Heidelberg, idem, ff p. E. Leverkus Leverkusen, idem', 9 p. A. Leverkus, idem, idem, 5 p.E Bruijn, A'dam, idem, 2 p.C. Piek, idem, idem, 1 p.G. Grullinger, Wmnen, idem, 4 p.Dr. Rosemeijer, Frankfort, idem, G. Wetzlar, Frank fort, idem, 1 p.F. Fischer, Venloo, idem» 1 p.W- J. Takkenburg, Zind- him, Hotel Belvedère, 1 p H. P. Emrik, Haarlem, Pension Beau Se- jour, 4 p.Fam. Kras, Nijmegten, dem, 5 p.P Linteraari, A'dam, Villa Wleldict, 1 p.J. J. C. Eschau- zier, Bussum, Kerkstra 15, 4 p.Wl Schubert, Dresden, Villa Or anus, 1 p.Earn. Dietz, A'dam, Kostverl. straatwieg 14, 4 p.G. Waller, idem, Poststr. 9, 4 p.II. Uijttenboogaard, A'dam, Tramstra 4, 1 p. Ons Huis. Gedurende de maand Juli werd de stichting „Ons Huis" alhier bezocht door 44 ge zelschappen, bestaande uit 2236 kin deren. en 354 geleiders. Aangehouden. Door d© politie alhier zijn aangehouden twee minderjarige jongens, die onder een veranda van ©en onbewoond huis la gen te slapen. Zij zijn naar hunne woonplaats, Amsterdam, terug ge bracht en aldaar aa{n de politie over gegeven. M r P. J. J. R a s. t Alhier is gister nacht overleden, na een zeer langdurige ongesteldheid, de heer mr. P. J. J. Ras, griffier bij het Tweede Kanton gerecht te Amsterdam. De heer Ras was aan 18871901 substituut-griffier bij de Rechtbank te Amsterdam, en werd den 30en Novem ber 1901 benoemd tot griffier bij het Kantongerecht. Verbindingslijn bij stranding. Door den heer Ouwehand, inspecteur der 'Noord- en Zuid.-Holl. Redding- Maatsch., zijn hier met een doorhem vervaardigd lijn-toestel proeven ge nomen onder beoordeeling van het plaatselijk bestuur aldaar, die naar wensch zijn geslaagd. Zonder eenige stoornis liep de lijn geleidelijk uit tot op een afstand van 400 meter, zijnde de afstand dien het projectiel bereikt. Na de uitgeschoten lijn geïnspecteerd te hebben, bleek deze nog volkomen gaaf en voor verder gebruik berekend. Daar bij het gebruik der thans bestaande schietlijnkisten het zeer dikwijls voorkomt dat ten gevolge van een kink, die in de lijn slaat, deze breekt, waardoor vertraging, zoo niet geheele mislukking van het doel veroorzaakt wordt, meent de heer Ouwehand dat zulks overwonnen wordt door deze wijze van lijnuitschie- ten. Inrichting en behandeling zijn zeer eenvoudig. Geboren: Geertje, d. v. J. van der Wilt en A. Verkerk. Overleden: J. J. Petri, 3 jaren. ""Personalia. De heer S. Snel tot voor een paar maanden onderwijzer aan de R. K. Jongensschool alhier is te Amsterdam geslaagd voor het Hoofdacteëxamen. Debeurs. De Bloembollenbeurs werd heden door 140 personen bezocht, het weder in aanmerking genomen, is dit niet weinig te noemende handel scheen onder den indruk van het weer. Althans het was stil. Het R. K. St. Jozeph gesticht, (Armen en verplegingsgesticht) is zijn voltooing nabij. Het schijnt alleen nog te wachten op het aanleggen van het terrein. Naar men uit goede bron verneemt, zal het gesticht binnen eenige dagen voor belanghebbenden te bezichtigen zijn. Een varkentje aangespoeld. Gistermiddag spoelde alhier aan een dood varken, dat naar schatting onge veer 200 pond woog. Het beest was nog zoo gaaf en blank, dat het onmo gelijk lang dood kon zijn, toen het op het strand terecht kwam. Men vermoedt, dat het van een vrachtboot afkomstig is. NOORD WIJKERHOUT. De St. Elisabeth's verloting. 't Werd ons toegestaan even een kijkje te nemen voor de prijzen der St. Elisabeths verloting welke a. s. Zaterdag en Zondag met den daarop- volgenden Zondag in het gesticht „De Voorzienigheid" tentoon gesteld zullen worden. Op een drietal lange tafels in twee nieuwe, frissche, vroolijke schoollo kalen zijn ze uitgestald. De eerste prijs is een beeldig, smaakvol nikkelen ser vies, de tweede een bruin dientafel, de derde een nikkelen blad met ja- pansche kopjes, de vierde een porce- lein theeservies, verder een mooi beeld, milieu, rooktafel, schilderijen, kope ren bloempotten, verschillende nik kelen voorwerpen, fraaie handwerken, zilveren oorbelletjes enz. enz. We zagen opgeslagen een aardig chocolade- en gebakjestentje, een andere voor allerlei ververschingen, een voor de tombola, en dan een visch vermaak. Een mooie pop staat in eene vitrine. Om haar naam te raden, verzamele men alvast een berg namen. Moge de dames der St. Elisabeths- Vereeniging eene vergoeding voor de moeite welke zij zich gegeven hebben, vinden in een druk bezoek. In de zaal zijn ook loten verkrijgbaar. De trekking is bepaald op 24 Augustus a.s. Gemeenteraadsvergadering. In de gisteren gehouden raadsverga dering werd benoemd tot onderwijze res aan de openbare lagereschool in de Zilk mej. F. M. Krook, mede ston den op de voordracht mej. K. M. Nijsen en de heer J. Loogmans. Op de voordracht ter benoeming van twee leden van het college zetters worden geplaatst de heeren C. Heemskerk, P. de Kan. S. Kerkvliet en J. van Steijn. De verordening regelende de jaar wedden van het onderwijzend perso neel, werd overeenkomstig den wensch van Gedeputeerde Staten zóó gewij zigd, dat de jaarwedden zullen bedra gen f50, boven de wettelijke minima. Personalia. Tot hoofd der bi- zondere school „De Voorzienigheid" is benoemd de Eerw. Zuster M. J. Nieuwenhuis, tot onderwijzeres Mej. E. M. Kemper. Burgerlijke Stand. Bevallem Franciscus N. zn. van J. van der Ploeg en A. Raaphorst. Overleden: M. van Diemen echtg. v. C. van der Klugt, 64 jr. HAARLEMMERMEER De karwij. Reeds nu al wordt in Haarlemmermeer de karwijoogst 1909, door graankoopers het gewas voor 15 gulden per 50 kilogr. in voorkoop ge kocht. Goedweekgeld. Niettegenstaande er in Haarlemmermeer veel vreemde werklieden zijn, om behulpzaam te zijn bij het binnenhalen van den oogst, wordt er toch door de veld- arbeiders uit deze gemeente een goed weekgeld verdiend. Het binnenhalen gaat ongestoord voort, zoodat dan ook wel tegenwoordig door de arbeiders voor den a. s. winter kan opgelegd worden. Wanneer men hoort, welke bedragen in sommige gezinnen binnen komen, is 't geen wonder, dat hier van armoede geen sprake is. AALSMEER. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering van den Gemeen teraad werd aan den heer H. W. ter Brugge, hoofd der o. 1. s. Wijk II, en mej A. C. Lassing, onderwijzeres a. d. o. 1. s. Wijk IV, op hun verzoek wegens benoeming elders, met ingang van 1 Sept. e.k. eervol ontslag verleend. In de plaats van den heer L. J. Rinkel, die 55 jaren lid van het Al- gjmeen Burgerlijk Armbestuur is ge weest, werd benoemd de heer H. Rinkel. Tot leden van het college van zetters zullen de beide altredende heeren C. Spaargaren jr. en A. van Dam, den Commissaris der Koningin voor her benoeming worden voorgedragen. Het uitbreidingsplan der gemeente wordt vastgesteld. Tot gemeente-bouw opzichter wordt benoemd de heer J. W. Luik, bouwkundige te Haarlem mermeer. De verordening op de beffing van schoolgelden voor herhalingsonderwijs wordt gewijzigd en wel in dier voege, dat voortaan het schoolgeld per leer ling per week wordt teruggebracht van 20 op 10 cent. De gemeente-rekening dienst 1907 wordt aangeboden in ontvang op f44,091.33 en uitgaaf op f44,302.855, sluitende met een nadeelig saldo van f211.525. Personalia. Te 's Hage slaagde voor het examen Fransch L. O. Mej. M. G. Roos, van hier, voor het examen Handteekenen L. O. de heeren D. Loenen en R. Visser van hier. H. Priesterwijding. Vier onzer stadgeinooten. hopen het gelui te hebben Zondag a.s. tot Priester te worden gewijd in de Kar thedraal van Sint Bavo, n.l. d© Eer waard© heeren Bern. de Jong, G. J. Kerkvliet, 5Kj. H. Kooij en K. A. H. van Veen* V er. tot bev. van Kath. Biz. onderwijs. Ter aanvulling der vacatur©, ont staan door het overlijden van Mgr. B. Dankelman, is benoemd tot Be stuurslid der „Veroen. tot bevorde ring vah Kath. Bijzonder Onderwijs in het Bisdom Haarlem", 'de Hoogr Eerw. heer A. A. Verbeek, Kanun nik, Deken en Pastoor te Haarlem.! Tot Voorzitter der Vereeniging is benoemd de ZeerEerw. heer H. L. Sloots, Emer, Pastoor, te Driehuis (Velsen). Kcninginnedag. Dia .commissie voor muziek- en zanguitvoeringen, ontving van hét bestuur der m uziek veroen iging, „Harmonie" bericht, dat de be schermvrouw© Mevrouw Visser van Hazerswoude .niet wejnscht, dat „Harmonie" medewerking verleienjK aan de uitvoering van den klepper en trommelmarsch op 31 Aug. a.s." De Feestdag van „Haarlems Zanggenot." Gistermiddag toog „Zanggenot" op naar 't kasteel „Assuinberg", maar het ongelukkig regenachtige weer bedierf helaas het grootste deel van dit uitstapje. Beter ging het s'avonds in het Brongebouw. Het kwartet-concours, dat dien avond zou gehouden worden, was werkelijk verdienstelijk. Ook de solozang wedstrijd was zeer goedhier kwam aan 't licht, dat „Haarlems Zanggenot" zeer veel schoone stemmen bezit. De zangvereeniging telt om- steeks honderd werkende leden, die allen vol ambitie meewerken, 't Con cours belooft schitterend te worden* Wij wenschen Zanggenot veel succes. Alberts Prères Gisterenavond woonden we de ope ningsséance bij, van de serie voor stellingen, die de heeren Alberts tot en met Dinsdag in de „Vereeniging" zullen geven, 't Programma was een aaneenschakeling van hoogst interes sante opnamen. De beelden waren zonder eenige trilling en werkten niet vermoeiend op de oogen. Als de voornaamste opnamen kun nen we noemen: „Zeppelin", „Lus trumfeesten te Delft", en de 1.1. „Wiel rijdersfeesten te Haarlem". We hebben den geheelen avond ge noten. Soms schaterde de zaal van 't lachen, maar ook enkele keeren was 't stil en keek men met ernstig ge spannen aandacht naar het doek. De heeren Alberts zuilen voorzeker succes hebben met deze avonden. Een bezoek aan de „Vereeniging" kunnen we, ook aan heu die reeds in de ker- misweek een voorstelling hebben bij gewoond, ten zeerste aanbevelen. Bestrijding Tuberculose. De „Staatsct." bevat de Kon. goed gekeurde statuten der Noord- HolL Vereen, tot Bestrijding der Tuberculose, gevestigd te Haarlem. Zij stelt zich ten doel, in de provincie Noord Hol land de bestrijding van de tuberculose als volksziekte te bevorderen. De vereeniging tracht dit doel te bereiken a. door, in samenwerking en over leg met de Nederlandsche centrale vereeniging tot bestrijding der tuber culose, het oprichten van plaatselijke vereenigingen tot bestrijding van de tuberculose in de provincie Noord- Holland in de hand te werken. b. door in gemeenten, waar eene plaatselijke vereeniging tot bestrijding van de tuberculose niet bestaat en voorloopig niet zal worden opgericht de af deelingen van de Noord-Holland- sche vereeniging „Het Witte Kruis", commissies voor wijkverpleging en soortgelijke vereenigingen aan te spo ren, de bestijding van de tuberculose ook in haar werkplan op te nemen; c. door in plaatsen, waar geen ver eeniging, als bedoeld in b bestaat, de oprichting er van, ten behoeve van de tuberculose-bestrijding daar ter plaatse, te bevorderen; d. door een bond te vormen tusschen alle vereenigingen of afdeelingen van vereenigingen in Noord-Holland, welke zich de bestrijding van de tuberculose ten doel stellen; e. door alle zoodanige vereenigingen, in overleg en samenwerking met de Nederlandsche centrale vereeniging tot bestrijding der tuberculose, met raad en daad bij te staan, o. a. met de geldmiddelen, welke te barer beschik king worden gesteld. Voor de eerste maal aijn er slechts 5 bestuurskdan, voor een deel (3) door de 3 bestaande plaatselijke ver- eenigi' g ;n tot bestrijding van de tu berculose (te Amsterdam, Haarlem en Den Helder), voor een ander deel (2) door het hoofdbestuur van deNoord- Hollandsche vereeniging «Het Witte Kruis" aangewezen. Bloemen. Ter keuring door de bloemen- en plantencommissie in Ar- tis, was gisteren maar één Orchidee aangeboden en wel Cypripedium Rot- schildianum, met drie bloemen. De inzender, de heer C. J. Kikkert, alhier, ontving voor deze schoone plant een getuigschrift van cultuur. Een Dankbetuiging van den A. N. W. B. Aan de leden van het Uitvoerend Comité voor de plaats gehad hebbende Bondsfeesten is onder staand schrijven verbonden. WelEdele Heer! Wij hebben de eer u onzen beleef den dank te betuigen voor de moeite die u zich getroost heeft om als lid van het Uitvoerend Comité voor de feesten, bij gelegenheid van het 25- jarig bestaan van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, mede te werken tot het welslagen dier feesten. Voor onze vereeniging was het uit stekend slagen der feesten een werke lijke voldoening en achten wij het een aangename plicht u nog eens een speciaal woord van hulde te brengen en onzen welgemeenden dank aan te bieden. Namens het Dagelijksch Bestuur van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, De 1ste Secretaris, J. H. SLICHER. gTam. 1 10 ZAND VOORT. BLOEMEND AAL. IJMUIDEN. HAARLEMMERLIEDE EN SPAAENWOÏÏDE. HEEMSTEDE. HELLE GOM. NOORD WIJK-AAN-ZEE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1908 | | pagina 2